Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Σιγουρέψου όμως πρώτα ότι δεν είναι υψηλής παστερίωσης!

 

Η Αγλαϊα χρησιμοποίησε γαλακτοβάκιλλους σε σκόνη, εμείς θα πρέπει να βάλουμε μαγιά γιαουρτιού.

Όσο κάθεται τόσο περισσότερο ξυνίζει, στο ψυγείο με πιο αργούς ρυθμούς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nαι, εφτιαχνε βουτυρο, ο κουβας αυτος ηταν μακρυς και στενος και χτυπαγε το γαλα με ενα ξυλο.Πρεπει να ρωτησω τον μπαμπα μου περισσοτερες λεπτομερειες.

 

Στα χωρια παντως εκεινα τα χρονια εκαναν αυτο που περιγραφει η Planck ετρωγαν τοπικο, παραδοσιακο,εποχιακο, αληθινο φαγητο.Οι ανθρωποι που εζησαν εκει ολη τους τη ζωη παρολες τις κακουχιες που βιωσαν εφτασαν σε μεγαλη ηλικια.Οι παππουδες μου εφτασαν κοντα στα 90 και ενω η ζωη τους μονο ευκολη δεν ηταν, σιγουρα η διατροφη επαιξε το ρολο της.Και φυσικα η ασκηση!!

 

Και εμείς φτιάχναμε βούτυρο σπίτι μου από δικά μας ζώα (αγελάδες και κατσίκες). Η θεία μου δίπλα μας έφτιαχνε μέχρι πριν 4-5 χρόνια. Του χρόνου αν έχει ακόμη τις κατσικούλες η μαμά μου θα αγοράσω καδί (τον ξύλινο κουβά) γιατί το παλιό μας έσπασε και θα φτιάξω σίγουρα. Για να φτιάξουνε το βούτρυο χρησιμοποιούν το γινωμένο γάλα όπως το λένε εδώ. Το αφήνουν δηλαδή 1-2 24 εκτός ψυγείου σε ζεστό μέρος και μετά ακουλουθούν την διαδικασία που λέει η prune.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις Ρόζυ ακρβώς πώς την εφτιαξε η Αγλαία (αναλογίες κρέμας και κεφίρ/γιαούρτι)' date=' χρόνο ζύμωσης κλπ. Ή και η ίδια η Αγλαία να μας γράψει αν το παρακολουθεί το θέμα.[/quote']

 

Κοίταξα το βιβλίο του Katz και λέει ότι αν η κρέμα είναι παστεριωμένη βάζουμε λίγο buttermilk και την αφήνουμε σε ζεστό μέρος για 24 ώρες περίπου μέχρι να πήξει.

 

Buttermilk δεν έχουμε αλλά έχουμε whey, θα ήθελα λίγο από το δικό σου γιαουρτο-whey, καλύτερα απ αυτό του κεφίρ, θα βγει πιο παραδοσιακή η ξυνή μας κρέμα.

 

Δεν έχω αρκετά βάζα, όλα κάτι έχουνε μέσα, οπότε γύρω στα 4, το πολύ 5 λίτρα μπορώ να πάρω αυτή τη φορά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aποχυμωτη σε λογικη τιμη εχει βρει κανεις? Οδικος μου δυστυχως ειναι της πλακας και δε βγαζει σταγονα απο τα καροτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

 

Εχει επηρεασει καμια απο εσας η διατροφη αυτη τη διαρκεια του κυκλου?

Eχουμε παρατηρησει κάποιες πιο σύντομο κύκλο. Επιπλέον εγώ έχω πολύ έντονη ωορηξία πλέον.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο συντομο κυκλο ε? Γιατι εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 36 ημερων (ειπα οτι ευθυνεται η ουρλοιμωξη) και αυτος που ειναι ο μηνας που ξεκινησα ουσιαστικα παλι ετσι θα παει αν κρινω απο τη μερα της ωορηξιας που ηταν παλι η 23η... Ισως ηταν λιγο σοκαριστικο για τον οργανισμο το τοσο αποτομο χασιμο βαρους... Εχασα 2-3 κιλα μεσα σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες..

 

Τωρα εχω σταθεροποιηθει ωστοσο...

 

Βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν... εκανα διπλη ωορηξια... γιατι ειχα συμπτωματα και την 6η μερα και την 23η .. Παιζει αυτο ή ειναι εντελως στο μυαλό μου? Να εγινα αραγε πιο γονιμη ετσι αυτοματως :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Απουσίαζα και σας έχασα λίγο, πρέπει να γράψατε ωραία πράγματα και πάλι:), θα σας προλάβω όμως!

Κοιτούσα σήμερα για φυτά σε ένα φυτώριο,εδώ η λίστα αναφέρει πως λειτουργούν ως καθαριστές ατμόσφαιρας, τα βρήκα σχεδόν όλα, αλλά δυστυχώς δεν θα τα πάρω όλα Best Air-Filtering House Plants According to NASA

http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html

 

 

 

Στον Βόλο βρισκόμουν αυτές τις ημέρες και ήπια και εγώ γάλα ΕΒΟΛ, έδωσα στην μικρή πρόβειο γιαουρτάκι επίσης της ίδια εταιρείας, λίγο ξινούτσικο βέβαια, αλλά έβαλα και λίγο μπανάνα μέσα.

 

Να ρωτήσω και το βιολογικό ΕΒΟΛ παστεριωμένο δεν είναι; Πολλά τα μυστικά του κεφίρ!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Απουσίαζα και σας έχασα λίγο' date=' πρέπει να γράψατε ωραία πράγματα και πάλι:), θα σας προλάβω όμως!

Κοιτούσα σήμερα για φυτά σε ένα φυτώριο,εδώ η λίστα αναφέρει πως λειτουργούν ως καθαριστές ατμόσφαιρας, τα βρήκα σχεδόν όλα, αλλά δυστυχώς δεν θα τα πάρω όλα Best Air-Filtering House Plants According to NASA

http://www.treehugger.com/green-food/best-air-filtering-house-plants-according-to-nasa.html

 

 

 

Στον Βόλο βρισκόμουν αυτές τις ημέρες και ήπια και εγώ γάλα ΕΒΟΛ, έδωσα στην μικρή πρόβειο γιαουρτάκι επίσης της ίδια εταιρείας, λίγο ξινούτσικο βέβαια, αλλά έβαλα και λίγο μπανάνα μέσα.

 

Να ρωτήσω και το βιολογικό ΕΒΟΛ παστεριωμένο δεν είναι; Πολλά τα μυστικά του κεφίρ!

 

Ωραίο και πάνω που σκεφτόμουν να πάρω φυτά!!:P

 

Ναι του ΕΒΟΛ είναι παστεριωμένο αλλά κάπως καλύτερο από τα υπόλοιπα γάλατα. Ολα είναι παστεριωμένα βασικά απλά του Λιβαδερού και του Σταμου δεν είναι ομογενοποιημένα. Απαγορεύεται να πωληθεί αν δεν είναι παστεριωμένο μου φαίνεται :?

 

Ασχετο παιδιά εγώ είμαι τα χάλια μου τις τελευταίες μέρες..:-( Η μικρή έχει τρομερή γκρίνια και ειδικά το βράδυ θηλάζει σχεδον ασταμάτητα με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι καθόλου :cry: και το πρωί σέρνομαι...Εστειλα σήμερα την μαμά μου στη λαική δεν μπορούσα ούτε παπούτσια να βάλω :-( Σήμερα το πρωί θυμήθηκα οτί κατανάλωσα τις προηγούμενες μέρες πολύ γιαούρτι πολύωρης ζύμωσης και σκέφτομαι μήπως αυτό να την επηρρεάζει γιατί πλέον ΔΕΝ μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο :evil: Κουράστηκα!!!!!!

Πότε θα σταματήσουν αυτοί οι θηλασμοί??? Εχω εξαντληθεί :cry:

Εσε'ις τί κάνετε το βράδυ??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα έτσι και η κόρη μου, γκρίνια και πολύς θηλασμός τον τελευταίο καιρό... σέρνομαι από την κούραση.

Κοίταξα το στοματάκι της και είδα ότι βγάζει ένα δεύτερο γομφίο, της υπολοίπονται ακόμη δύο, στην κάτω σιαγόνα.

 

Βέβαια αυτό από μόνο του δεν είναι λόγος να θηλάζει όλο το βράδυ, και ο γιος μου έβγαλε γομφίους και μέχρι τους 28 μήνες αποθήλασε μόνος του και από το χρόνο και μετά έκοψε και το βραδυνό θηλασμό!

Απλά βάλθηκε η κόρη να με σκάσει, έλεγα στη μαμά μου χθες ότι αν την έκανα αυτή πρώτη μπορεί και να μην έκανα άλλο παιδί!

Έχει μάθει και αυθαδιάζει κιόλας τελευταία και μου σπάει τα νεύρα! :evil:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα έτσι και η κόρη μου, γκρίνια και πολύς θηλασμός τον τελευταίο καιρό... σέρνομαι από την κούραση.

Κοίταξα το στοματάκι της και είδα ότι βγάζει ένα δεύτερο γομφίο, της υπολοίπονται ακόμη δύο, στην κάτω σιαγόνα.

 

Βέβαια αυτό από μόνο του δεν είναι λόγος να θηλάζει όλο το βράδυ, και ο γιος μου έβγαλε γομφίους και μέχρι τους 28 μήνες αποθήλασε μόνος του και από το χρόνο και μετά έκοψε και το βραδυνό θηλασμό!

Απλά βάλθηκε η κόρη να με σκάσει, έλεγα στη μαμά μου χθες ότι αν την έκανα αυτή πρώτη μπορεί και να μην έκανα άλλο παιδί!

Έχει μάθει και αυθαδιάζει κιόλας τελευταία και μου σπάει τα νεύρα! :evil:

 

Tί θα κάνουμε?? Χτες έφτασα σε σημείο απελπισίας!

Η μαμά μου μου λέει να της το κόψω απότομα αλλά δεν το θέλω καθόλου (ξέρεις κάτι παλιομοδίτικες τεχνικές :?)...

 

Πραγματικά δεν ξέρω πώς θα ξεκολλήσει!!!

 

Αγλαία αν διαβάζεις το θέμα πες αν μπορούμε να κάνουμε κάτι please!!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεσαστουρα πηρα κι εγω το βουτυρακι μου, σε ευχαριστω πολυ πολυ! Θα φτιαξω και το πρωτο μου ghee σε λιγες μερες.

 

Επισης ευχαριστω εσενα και την Κατερινουλα για την εξαιρετικη σας προταση να παρω καλι-πωςτολεν για την ιγμοριτιδα. Απο το ιδιο βραδυ σταματησα να εξαγω πρασινες μυξες και σε 2-3 μερες ημουν περδικι. Να στε καλα! Η ομοιοπαθητικη οντως κανει θαυματα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Tί θα κάνουμε?? Χτες έφτασα σε σημείο απελπισίας!

Η μαμά μου μου λέει να της το κόψω απότομα αλλά δεν το θέλω καθόλου (ξέρεις κάτι παλιομοδίτικες τεχνικές :?)...

 

Εγώ θα έκοβα το θηλασμό ακόμη και απότομα φτάνει να με βοηθούσε κάποιος μ' αυτό, πχ να την κρατήσει για μερικές νύχτες, είμαι τόσο απελπισμένη...

Αλλά φυσικά κανένας τους δεν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει, μόνο να δίνουνε συμβουλές αποθηλασμού ξέρουνε! :evil:

 

Να σου πω όμως, πολλές φορές σκέφτομαι ότι αυτό το κόλλημα με το θηλασμό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά και έχει να κάνει με GAPS.

Αν θήλαζε μια-δυο φορές τη μέρα δεν θα με ενδιέφερε ο αποθηλασμός, αυτό είναι και το νορμάλ για ένα παιδάκι στην ηλικία αυτή.

Βέβαια εγώ έχω ως μέτρο σύγκρισης το γιο μου που ήτανε ένα παιδάκι νορμάλ και στο φαγητό και στη συμπεριφορά, τι είναι φυσιολογικό ή όχι ο καθένας το κρίνει διαφορετικά.

Αλλά όπως και να το κάνουμε τα GAPS παιδάκια έχουνε ένα κόλλημα με το θηλασμό, αυτό δεν λέει και η Campbell?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έκοβα το θηλασμό ακόμη και απότομα φτάνει να με βοηθούσε κάποιος μ' αυτό, πχ να την κρατήσει για μερικές νύχτες, είμαι τόσο απελπισμένη...

Αλλά φυσικά κανένας τους δεν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει, μόνο να δίνουνε συμβουλές αποθηλασμού ξέρουνε! :evil:

 

Να σου πω όμως, πολλές φορές σκέφτομαι ότι αυτό το κόλλημα με το θηλασμό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά και έχει να κάνει με GAPS.

Αν θήλαζε μια-δυο φορές τη μέρα δεν θα με ενδιέφερε ο αποθηλασμός, αυτό είναι και το νορμάλ για ένα παιδάκι στην ηλικία αυτή.

Βέβαια εγώ έχω ως μέτρο σύγκρισης το γιο μου που ήτανε ένα παιδάκι νορμάλ και στο φαγητό και στη συμπεριφορά, τι είναι φυσιολογικό ή όχι ο καθένας το κρίνει διαφορετικά.

Αλλά όπως και να το κάνουμε τα GAPS παιδάκια έχουνε ένα κόλλημα με το θηλασμό, αυτό δεν λέει και η Campbell?

 

Tο post αυτό είναι σαν να το έγραψα εγώ! Εχω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις!

 

Απλά μου κάνει εντυπωση πως εκεί που λέω "ΟΚ πάμε καλά και οδεύουμε προς τον αποθηλασμό" εεε κάτι συμβαίνει και ξανακολλάει και γι'αυτό δεν ξέρω πόσο σχετίζεται με την gaps!

 

Πχ αυτό το τελευταίο 2-3 μερο που έχει φτάσει στην απελπισία η κατάσταση το μόνο που μπορώ να σχετίσω με gaps είναι το γιούρτι που έφαγα εγώ. Δεν μορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να άλλαξε σε εκείνη ή σε μένα. Ούτε διατροφικό ούτε αρρώστια ούτε κάτι άλλο.... :confused:

 

Πάντως ξέρω και άλλα gaps παιδάκια που αποθήλασαν σχεδόν από μόνα τους. Δηλαδή με λίγο κλάμα-γκρίνια σε 15 μέρες ολα καλά. Οπότε παίζει και κάτι άλλο ρόλο μάλλον. Κάτι κάνω λόθος? Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.. Διάβαζα και συνεχώς εδώ στο forum δεν προσφέρω- δεν αρνούμαι αλλά αν δεν της αρνηθώ μπορέι όλη μέρα να θηλάζει!!!!!!!! (χωρίς υπερβολές) Τώρα της ξεκαθάρισα πρωι, μεσημέρι, βράδυ ( αλλά τοτε είναι που γίνεται το πάρτυ). Βέβαια μέσα στην ημέρα μην με δει και κάτσω κάπου (καλά το να ξαπλώσω δεν το αναφέρω καν) ορμάει!! Εκεί έχουμε γκρίνιες...:cool:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Χα χα, γι' αυτό κι εγώ κάθομαι στον υπολογιστή μόνο όταν δεν είναι around, και ακόμη για το τηλέφωνο αν πρέπει να μιλήσω οπωσδήποτε είμαι όρθια (μ' αυτή να με τραβάει από το παντελόνι! :lol:) ή δεν το σηκώνω καν προκειμένου να αποφύγω το θηλασμό!

 

Το βράδυ πλέον σήκωσε καινούργιο σύστημα, ξυπνάει και αρχίζει να μου φωνάζει "μαμααα πεινάωωω!" :shock:

 

Τι εννοείς αποθηλάσανε μόνα τους; Πώς γίνεται εφόσον γκρινιάζανε και κλαίγανε;

Όταν ένα παιδί αποθηλάσει μόνο του, όπως ο γιος μου, αυτό αποφασίζει το πώς και το πότε, και όχι η μαμά. Σκέψου ότι η απόφασή του να αποθηλάσει ήτανε τόσο firm (μετάφραση anybody??? ) που μερικές φορές σύντομα μετά τον αποθηλασμό του πρότεινα να θηλάσει εάν ήθελε και αυτός αρνήθηκε!

Εάν χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε άλλη στρατηγική τότε δεν είναι φυσικός ο αποθηλασμός.

 

Και ίσως αν δίναμε κι εμείς σοκολατούχο γάλα να αποθηλάζανε πολύ εύκολα! :lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να σταματήσω την GAPS στη μικρή εάν δεν αποθηλάσει από μόνη της, θεωρώ ότι αυτός ο υπερβολικός θηλασμός (κατά καιρούς συμβαίνει αυτός και σε μας) συνδέεται με GAPS.

 

Το τι μπορεί να γίνεται εσωτερικά σ' ένα παιδί δεν μπορούμε να το ξέρουμε οπότε μην σπας το κεφάλι σου! Η Campbell λέει (στην τελευταία της παρουσίαση) ότι το παιδάκι μπορεί να αντιδράει σε οτιδήποτε που δεν μας περνάει καν από το μυαλό, πχ αυξημένα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, στη σκόνη πλυντηρίου των πιάτων, στο άρωμα μας ή σε κάποιο είδος μακιγιάζ που βάλαμε κοκ.

Για παράδειγμα η μικρή μου περνάει αρκετή ώρα στη μαμά μου αυτό τον καιρό, μπορεί να ενοχλείται από το Skip που χρησιμοποιεί ή το μαλακτικό που βάζει στα ρούχα της.

Δυστυχώς τα GAPS παιδάκια είναι πολύ ευαίσθητα σε πάρα πολλά, όχι μόνο στο φαγητό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκοβα το θηλασμό ακόμη και απότομα φτάνει να με βοηθούσε κάποιος μ' αυτό, πχ να την κρατήσει για μερικές νύχτες, είμαι τόσο απελπισμένη...

Αλλά φυσικά κανένας τους δεν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει, μόνο να δίνουνε συμβουλές αποθηλασμού ξέρουνε! :evil:

αν θέλεις δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2423533&postcount=2485 πώς κάναμε εμείς νυχτερινό αποθηλασμό, τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο από ό,τι περίμενα, παρόλο που θήλαζε μανιωδώς τη νύχτα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2423533&postcount=2485 πώς κάναμε εμείς νυχτερινό αποθηλασμό, τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο από ό,τι περίμενα, παρόλο που θήλαζε μανιωδώς τη νύχτα

 

Palladin σε ευχαριστώ που το ξαναγράφεις! Το προσπάθησα πάρα πολύ αλλά δεν δέχεται να κοιμηθεί χωρίς στήθος! Χτυπιεται και κλαίει.. Επίσης το αφήνω και το προσπαθώ κατά καιρούς όπως μου τα είχες γράψει :)! Πχ σήμερα πάλι της το ξαναείπα από το πρωί οτί σήμερα θα γίνει αυτή η διαδικάσία ο πήρε θετικά να δούμε πώς θα αντιδράσει το βράδυ :?.

 

Rosie αυτό που γράφει και η Palladin εννοώ για τον αποθηλασμό. Δηλαδή με ένα μικρό σπρώξιμο από την μαμά. Εεε μπορεί λίγο να δυσαρεστούνται στην αρχή αλλά το ξεχνάνε πολύ γρήγορα. Η δικιά μου όμως δεν είναι οτί έτσι γκρινιάζει λιγάκι και μετά το ξεχνάει, μπορέι να κλαίει μία ώρα και να μην σταματάει (εεε δεν την αφήνω την καημένη :-()

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Palladin σ' ευχαριστώ, μου θυμίζεις εμένα προ της κόρης μου που έδινα συμβουλές σε άλλες μαμάδες για βραδυνό αποθηλασμό (στο γιο μου ο βραδυνός αποθηλασμός έγινε εύκολα με μια μικρή προσπάθεια)... μετά από την κόρη κατάλαβα ότι κάποια παιδάκια απλά ... δεν! :lol:

 

Ακόμη και όταν συμφωνήσουμε κάτι το ξεχνάει πολύ γρήγορα και μετά είναι ικανή να λιποθυμήσει από το κλάμα (λιποθύμησε από το πολύ κλάμα δύο φορές μέχρι τώρα!), κάνει το σπίτι ανάστατο, και όλοι αγανακτούνε και μου λένε να της κάνω το δικό της!

 

Και όταν έχεις άλλο παιδί ακόμη και το cry-it-out είναι δύσκολο να το εφαρμόσεις! Ο γιος μου πάει για ύπνο νωρίς μια και ξυπνάει νωρίς για το σχολείο και δεν μπορώ να αφήσω τη μικρή να χαλάσει το σπίτι.

 

Αν μπορούσα θα σας ανέβαζα βίντεο σε μια τέτοια στιγμή, ακόμη και ξύλο μου δίνει και πετάει πράγματα, ό,τι βρει μπροστά της! :shock:

Και όλα αυτά για να θηλάσει... κατά τα άλλα είναι ένα ήρεμο και καλόβολο κοριτσάκι, πάντα χαμογελαστό.

Και άμα την ακούσετε να μιλάει θα νομίσετε ότι πρόκειται για ένα πεντάχρονο ώριμο παιδί!

 

Ελπίζω να καταλάβατε τώρα τι εννοώ όταν λέω ότι έχει εμμονή με το θηλασμό! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Palladin σε ευχαριστώ που το ξαναγράφεις!

Τίποτα, ένα κόπι πέιστ έκανα:P

 

Η δικιά μου όμως δεν είναι οτί έτσι γκρινιάζει λιγάκι και μετά το ξεχνάει, μπορέι να κλαίει μία ώρα και να μην σταματάει (εεε δεν την αφήνω την καημένη :-()

ούτε εγώ θα την άφηνα να κλαίει να πω την αλήθεια

 

Palladin σ' ευχαριστώ, μου θυμίζεις εμένα προ της κόρης μου που έδινα συμβουλές σε άλλες μαμάδες για βραδυνό αποθηλασμό (στο γιο μου ο βραδυνός αποθηλασμός έγινε εύκολα με μια μικρή προσπάθεια)... μετά από την κόρη κατάλαβα ότι κάποια παιδάκια απλά ... δεν! :lol:

χμμμ, φαντάσου ότι κι εγώ θεωρούσα ότι η κόρη μου είχε εμμονή με το θηλασμό, αλλά μας ξεπερνάτε κατά πολύ!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Λοιπόν προχτες η μικρή στάβωσε την ώρα του υπνου οπότε αναγκάστηκα να την κοιμίσω με στήθος. Χτες όμως το δέχτηκε! Κάναμε όλη την διαδικασία (ήπιαμε γαλατάκι στον καναπέ) και ξαπλώσαμε και διαβάσαμε 2 παραμύθια επειδή δεν πίνουμε γαλατάκι (συνήθως διαβάζαμε 1) και μετά την πήρα αγκαλίτσα...εε εβαζε το χεράκι της και της έλεγα είπαμε όχι γαλατάκι και δεν δυσανασχετούσε καθόλου, εκανα πως κοιμόμουν και εκείνη στριφογύριζε και έπαιζε με το κρεβάτι της και όλο και έβαζε το χεράκι της αλλά ήταν πολύ ήσυχη και μου έδινε φιλάκια :-) κάποια στιγμή μετά από τουλάχιστον 1 ώρα την πήρε τελικά ο ύπνος!!!! :P:p:p:D:D:D Μετά επό κάποιες ώρες ήρθε στο κρεβάτι μας και πάλι μου ζήτησε της είπα όχι και το δεχτηκε και κοιμήθηκε αμέσως! Γυρω στα χαράματα τελικά της έδωσα που μου ζήτησε πάλι και το πρωί!

 

Πιστεύω οτί τα πήγαμε πολύ καλά! Για να δούμε σήμερα :rolleyes:

 

Ασχετο Rosie μηπως έχεις διαβάσει αυτό το βιβλίο ή άλλο παρόμοιο?

 

http://www.amazon.co.uk/Real-Food-Mother-Baby-Fertility/dp/1596913940/ref=pd_sim_b_1#lbhuc_568705

 

Εμειναν δύο φιλες μου έγκυες και ήθελα να τους δώσω να διαβάσουν 5 πράγματα μιας και ζουν με μαργαρίνη:?...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο Rosie μηπως έχεις διαβάσει αυτό το βιβλίο ή άλλο παρόμοιο?

 

http://www.amazon.co.uk/Real-Food-Mother-Baby-Fertility/dp/1596913940/ref=pd_sim_b_1#lbhuc_568705

 

Εμειναν δύο φιλες μου έγκυες και ήθελα να τους δώσω να διαβάσουν 5 πράγματα μιας και ζουν με μαργαρίνη:?...

 

Το έχω το βιβλίο και είναι πολύ πολύ καλό, αλλά αν οι φίλες σου ζούνε με μαργαρίνες κτλ θα το βρούνε extreme και δεν θα το πάρουνε στα σοβαρά... το έχω δωρίσει κι εγώ σε φίλες μου, όπως και βιβλία για το φυσικό τοκετό κτλ και όπως μπήκανε οι πληροφορίες (if at all!) έτσι βγήκανε επίσης στα γρήγορα, εντελώς ανεπεξέργαστες! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς παρόμοια εμπειρία Κατερίνα με το βραδυνό θηλασμό, το βρήκα πολύ αστείο αυτό που κάνουνε με το χεράκι μέσα στην μπλούζα! :lol:

Αλλά επειδή εγώ δεν είχα την υπομονή να περιμένω μια ώρα τελικά την άφησα και θήλασε και αποκοιμήθηκε αμέσως!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το βιβλίο και είναι πολύ πολύ καλό, αλλά αν οι φίλες σου ζούνε με μαργαρίνες κτλ θα το βρούνε extreme και δεν θα το πάρουνε στα σοβαρά... το έχω δωρίσει κι εγώ σε φίλες μου, όπως και βιβλία για το φυσικό τοκετό κτλ και όπως μπήκανε οι πληροφορίες (if at all!) έτσι βγήκανε επίσης στα γρήγορα, εντελώς ανεπεξέργαστες! :lol:

 

Κοιτά η μια μου φίλη το ψάχνει και γενικά ακούει έτσι εναλλακτικές συμβουλές και όμοιο και για τα εμβόλια ψάχνεται κλπ, η άλλη απο την άλλη μεριά είναι πολυ κατα όλων αυτών που ακολουθούμε οικογενειακως αλλα εγω θα της το δώσω και ότι γίνει. Εστω και κάτι να αλλάξει στην διατροφή της θα της κάνει πολυ καλό. Φαντάσου ότι μια φορά ο άντρας μου πρότεινε να αγοράζουν στο πρώτο τους παιδάκι γάλα λιβαδερου και η απάντηση : "εμείς δεν θελουμε να συνηθίζει στο καλό πράγμα" :?:shock::lol::cool:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...