Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πωπωωωωωωω εχω σαλταρει σημερα. Με ποναει το κεφαλι λογω ιγμοριτιδας, συνεχεια πρασινες μυξες, να μη μπορω να σκυψω κεφαλι και να χω τα παιδια να με τρελλαινουν. Ολη μερα φωναζω. Ειδικα ο μεγαλος κοντευει να με σκασει. Οι μυξες σταματησαν απο το απογευμα αλλα τα αλλα οχι και τελικα πηγα και πηρα απο το φαρμακειο αυτο το καλι πωςτολεν με σορβιτολη να το ξεκινησω αργοτερα.

 

 

Ξερετε οτι ειναι πολυ φθηνοτερα τα ομοιο με σορβιτολη? Σου δινει σκονη χυμα αλλα υπολογιζοντας 9 δοσεις που σε κανονικα ομοιο θα δινα 10-11 ευρω τωρα εδωσα μονο 2.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera μήπως είναι η ρήξη υμένων; Γίνεται

 

Εννοεις το stretch and sweep? Παντως δεν το εχω ξανακουσει......μονο με φαρμακα ξερουν να μας στουμπωνουν. Δυο φορες τεχνητη προκληση εφαγα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα την πνιξω τη μανα μου...πηγαμε το απογευμα απο κει επειδη επεμεναν τα παιδα να τους δουν. Δεν ηθελα γιατι ηξερα οτι δεν μπορουμε να φαμε τιποτα και θα ακουγα παλι γκρινια. Με το που μπαινω μεσα με ρωταει ο μπαμπας αν μπορει να δωσει ροδι στα παιδια. Ειπα οχι, οτι φρουτα δεν επιτρεποντα. Οπως ειμαι στο σαλονι και κατι κοιταω ξαφνικα με πιανει το γνωστο προαισθημα....εχει παει ο μικρος στην κουζινα και τρεχω αμεσως απο πισω. Την πιανω στο τσακ ενω παει να του χωσει ροδια στο στομα. Εριξα κατι μπινελικια....να κανουμε τοσο κοπο, να υποφερουμε για να κανει την βλακεια της παλι. Το παιξε μετανοιωμενη και καλα αλλα ειμαι σιγουρη οτι ουτε δευτερολεπτο δεν μπορω να τους τον αφησω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, γράφω κάποια άλλα σημεία που θυμάμαι τώρα από την υπόλοιπη παρουσίαση της Campbell:

 

1. Να μην χρησιμοποιούμε ποτέ σαπούνι, τουλάχιστον όχι σε συχνή βάση!

Εξηγεί και το γιατί, σχετίζεται με τη χλωρίδα του δέρματός μας που μας προφυλάσσει από πολλά.

Αχ πώς θα το καταφέρουμε αυτό; Σιγά σιγά προτείνει αυτή μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή των φυσικών λιπιδίων τα οποία καταστρέφουμε σε καθημερινή βάση.

 

5. Ξανατονίζει το θέμα του μελιού, μόνο ωμό γιατί σ' αυτή του τη μορφή είναι γεμάτο προβιοτικό και ένζυμα και δεν διαταρράσει το blood sugar μας ούτε θρέφει την καντίτα. Αν το θερμάνουμε όμως χάνεται η ισορροπία της τροφής αυτής και μας δημιουργεί προβλήματα.

 

QUOTE]

 

Δηλαδη ακομα και οταν ερχομαστε απεξω και εχουμε πιασει χιλια δυο βρωμικα πραγματα δεν πρεπει να πλενομαστε? Πω πω εγω πλενω τα χερια ενα εκατομμυριο φορες τη μερα.

 

Το μελι οταν το προσθετουμε σε ενα ζεστο ροφημα θεωρειται οτι το θερμαινουμε ή μονο οταν ανεβαινει παρα πολυ η θερμοκρασια αλλοιωνεται?

 

Το ωμο γαλα δεν το βρισκουμε αλλα και αν το βρουμε πως ξερουμε οτι το ζωο απο το οποιο προερχεται δεν ειναι αρρωστο για να το καταναλωσουμε.Ειδικα σε μια ευαισθητη κατασταση οπως η εγκυμοσυνη.Ο πατερας μου προερχεται απο κτηνοτροφικη οικογενεια σε ορεινο μερος και παντα βραζανε το γαλα πριν το καταναλωσουνε.Μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να το ελεγχαμε.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

prune είσαι μέσα στο μυαλό μου!:D Λοιπόν, το μέλι φαντάζομαι ότι είναι οκ αν το προσθέσεις σε ζεστό ρόφημα αλλά όχι καυτό (δηλ. αναγκαστικά περιμένεις λίγο να κρυώσει). Ας σου απαντήσουν όμως και οι πιο καταρτισμένοι;)

 

Πάντως σκεφτείτε το καλά για το αυγό στα μαλλιά γιατί μια φορά έκανα μάσκα και η μυρωδιά με ακολουθούσε μερόνυχτα παρόλο που λουζόμουν σα μανιακή!!:shock:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Julianna καλά τα λες, εγώ περιμένω να κρυώσει κάπως και το μέλι το βάζω ακριβώς πριν το πιω.

 

Για το ωμό γάλα αν δεν είστε σίγουρες για την ποιότητά του τότε μπορείτε να το κάνετε κεφίρ ή γιαούρτι.

Το έχω ξαναγράψει θυμάμαι, ο Sandor στο καινούργιο του βιβλίο εξηγεί γιατί είναι ασφαλές να καταναλώσουμε ωμό γάλα που έχει υποστεί ζύμωσει, περιληπτικά τα βακτήρια και οι μύκητες που περιέχει το κέφιρ αποτελούνε ασπίδα έναντι σε οτιδήποτε παθογόνο, όπως και στο έντερό μας φυσικά.

Αυτό το ανέφερε και η Campbell στην ομιλία της, βάζουμε κατευθείαν λέει τη "μαγιά" στο ωμό γάλα, δεν το ζεσταίνουμε καθόλου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τι καταβροχθισε ο μικρος τωρα το βραδυ........ηρθαμε και πεινουσε. Καταρχας πηρε παραμαζωμα την πιατελα με το βραστο κοτοπουλο (εκανα νεο ζωμο) εφαγε τη μιση, μαλιστα διαλεγε να φαει τα ζελεδακια απο τα κοκκαλα καλε...τρελλαθηκα!!!! Δεν αφησε ψιχουλο. Μετα εβαλα σουπα γιουβαρλακια κι αφου εφαγε τα δικα του επεκταθηκε στα δικα μου και δεν με αφησε να φαω ουτε ενα. Ηπιε κι ενα ποτηρι ζωμο καπακι! Μονο τουρσι δεν εφαγε, δαγκωσε λιγο το αγγουρακι. Εβαλα λιγο χυμο λαχανο πανω στα γιουβαρλακια, ευχομαι να πηρε κατι. Τι φαι ειναι αυτο? Ο αντρας μου εχει τρελλαθει! Α εφαγε και κουνουπιδι βραστο, σημερα του αρεσε πολυ γιατι ηταν πολυ μαλακο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα βρασω μερικα κεφτεδακια για αυριο πρωινο και σνακ και παω στοιχημα οτι θα φαει παλι. Μου ζηταει ο καημενος φρουτα συνεχεια και του λεω οτι οταν πιει πολυ ζουμακι και γινει καλα η κοιλιτσα θα φαμε οτι φρουτα θελουμε!

 

Εγω παλι εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας πολλες μερες τωρα.....σκεφτομαι να παρω whey.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροζι για σενα

 

How To Make Healthy Beeswax Palm Candles and Save Money

 

http://www.healthhomehappy.com/2012/10/how-to-make-healthy-beeswax-palm-candles-and-save-money.html?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τι καταβροχθισε ο μικρος τωρα το βραδυ........ηρθαμε και πεινουσε. Καταρχας πηρε παραμαζωμα την πιατελα με το βραστο κοτοπουλο (εκανα νεο ζωμο) εφαγε τη μιση, μαλιστα διαλεγε να φαει τα ζελεδακια απο τα κοκκαλα καλε...τρελλαθηκα!!!! Δεν αφησε ψιχουλο. Μετα εβαλα σουπα γιουβαρλακια κι αφου εφαγε τα δικα του επεκταθηκε στα δικα μου και δεν με αφησε να φαω ουτε ενα. Ηπιε κι ενα ποτηρι ζωμο καπακι! Μονο τουρσι δεν εφαγε, δαγκωσε λιγο το αγγουρακι. Εβαλα λιγο χυμο λαχανο πανω στα γιουβαρλακια, ευχομαι να πηρε κατι. Τι φαι ειναι αυτο? Ο αντρας μου εχει τρελλαθει! Α εφαγε και κουνουπιδι βραστο, σημερα του αρεσε πολυ γιατι ηταν πολυ μαλακο.

 

Vera ήθελα να σου πω και δεν κατάφερα να σε πάρω τηλέφωνο σημέρα...

Θυμήθηκα που μου έλεγες πέρυσι τέτοιο περίπου καιρό ότι θα είναι πολύ δύσκολο να κάνει ο μικρός την GAPS γιατί δεν θα αντέξει να μην τρώει ψωμί!

Θυμάσαι;

Όπως λέει και η Campbell, "Children do surprise us!" ;)

 

Κι εγώ σου λέω ότι αυτό θα γίνει και με τον μεγάλο, φτάνει να το τολμήσεις.

Να ακούσεις τις ομιλίες της Campbell, μου ήρθε στο μυαλό πολλές φορές ο γιος σου μ' αυτά που έλεγε για τα δύσκολα στο φαγητό παιδιά και στο φαύλο κύκλο στον οποίο βρίσκονται που πρέπει να τον σπάσουμε πάση θυσία, ίσως τελικά να τη χρειάζεται τη διατροφή πιο πολύ απ' ό,τι το μωρό που έτρωγε έτσι κι αλλιώς καλύτερα από τον αδερφό του.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ροζι για σενα

 

How To Make Healthy Beeswax Palm Candles and Save Money

 

http://www.healthhomehappy.com/2012/10/how-to-make-healthy-beeswax-palm-candles-and-save-money.html?

 

Και τα κεριά είναι στο πρόγραμμα! :lol:

Τώρα βάλθηκα να κάνω το vanilla extract που έβαλα στο άλλο τόπικ των συνταγών.

 

Παρήγγειλα μια σακούλα vanilla beans και την επόμενη μέρα βγάλανε όλη τη σειρά 20% off! :evil:

Οπότε αν θέλει κάποια να το δοκιμάσει now is the time! :wink:

Και δεν κατάφερα να βρω τη βότκα που είχαμε... αλλά δεν πειράζει, υπολόγισα ότι ακόμη και αγοράσω καινούργια βότκα πάλι συμφέρει οικονομικά :-D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ο κρόκος δεν βρωμάει πάνω στο μαλλί;

ΟΚ για τη μάσκα το καταλαβαίνω γιατί συνήθως τη ξεβγάζεις με νερό και σαμπουάν.

 

Σκεφθείτε να λούσω το μαλλί μου με κρόκους αυγών, να βάλω κεφίρ στο στήθος, μασχάλες κτλ και λαρδί στο πρόσωπο και να πάω να ξαπλώσω στο κρεβάτι δίπλα από τον άντρα μου! :lol:

και με την αυξημένη libodo να τον ξυπνήσεις κιόλας :-D:lol::lol:

 

Για φαγωμα θα εισαι! :lol:

και μέσα στον ύπνο του να ψάχνει κάτι να φάει ... ικανοποιηση 2 ορέξεων με ένα γλύψιμο, 2 σε 1 που λένε τα άχρηστα σαμπουαν :lol:

 

γέλασα πολύ, ας σοβαρευτούμε τώρα :idea:

 

... θα γίνει και με τον μεγάλο, φτάνει να το τολμήσεις.

Να ακούσεις τις ομιλίες της Campbell, ...

Κάτι θα κάνουμε, μετα το βούτυρο, να το δρομολογήσουμε και αύτο :idea:

 

...

 

ΤΤΟ παίρνω ένα βιολογικό από το iherb της Now Foods.

τι είναι αυτο το ΤΤΟ; έχω χάσει κάποια επισόδια!

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως όταν είπα στον άντρα μου τις ιδέες μου περί μη-χρήσεως σαπουνιού κτλ μου είπε ότι θα γίνω "smelly cat", δεν το βρήκε και πολύ σέξυ! :lol: :lol: :lol:

 

Julianna εγώ πάντως κρόκο αυγού δεν πρόκειται να βάλω ποτέ στο μαλλί αν και τα υπόλοιπα μπορεί να τα δοκιμάσω, κολλάω όμως κάπως στο λαρδί στο πρόσωπο! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: Rosie δε μπορώ να πω, οι ιδέες είναι μία και μία, σκέψου μόνο πόσο χρήσιμες μπορεί να φανούν σε περιπτώσεις όπου θέλουμε α)να σπάσουμε νευράκια β) να παραμείνουμε ανενόχλητες από τυχόν προσεγγίσεις σεξουαλικής φύσεως γ) να περάσει το δικό μας, και τόσα άλλα!:lol:

 

(Μ' αρέσει που σκέφτηκες το λαρδί κιόλας, ούτε καν το λάδι καρύδας!!!:lol::lol:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Vera ήθελα να σου πω και δεν κατάφερα να σε πάρω τηλέφωνο σημέρα...

Θυμήθηκα που μου έλεγες πέρυσι τέτοιο περίπου καιρό ότι θα είναι πολύ δύσκολο να κάνει ο μικρός την GAPS γιατί δεν θα αντέξει να μην τρώει ψωμί!

Θυμάσαι;

Όπως λέει και η Campbell, "Children do surprise us!" ;)

 

Κι εγώ σου λέω ότι αυτό θα γίνει και με τον μεγάλο, φτάνει να το τολμήσεις.

Να ακούσεις τις ομιλίες της Campbell, μου ήρθε στο μυαλό πολλές φορές ο γιος σου μ' αυτά που έλεγε για τα δύσκολα στο φαγητό παιδιά και στο φαύλο κύκλο στον οποίο βρίσκονται που πρέπει να τον σπάσουμε πάση θυσία, ίσως τελικά να τη χρειάζεται τη διατροφή πιο πολύ απ' ό,τι το μωρό που έτρωγε έτσι κι αλλιώς καλύτερα από τον αδερφό του.

 

Καλα βαλε εσυ πρωτα το δικο σου στη φουλ γκαπς και μετα θα βαλω το δικο μου......

 

 

Ο μικρος ειναι ακομα ακρως χειραγωγισιμος. Γι αυτο τον εβαλα αρον αρον γκαπς, σε λιγο δε θα με επαιρνε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και το βουτυρο με επιτυχία (σχετικη δηλ γιατι παραλιγο να χαθω στο λαβυρινθο απο Κ.Κηφησια προς Εθνικη οδο προς Αθηνα)..Ευχαριστούμε Μεσαστουρα! Ξερει κανεις ποτε λήγει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν είπα στον άντρα μου τις ιδέες μου περί μη-χρήσεως σαπουνιού κτλ μου είπε ότι θα γίνω "smelly cat", δεν το βρήκε και πολύ σέξυ! :lol: :lol: :lol:

 

; :lol::lol::lol:

με λίγο σκόρδο / αρκετό κρεμμύδι στην συνταγή του φαγητού του νωρίτερα ... δεν θα του μυρίζει τίποτα!

 

Julianna εγώ πάντως κρόκο αυγού δεν πρόκειται να βάλω ποτέ στο μαλλί αν και τα υπόλοιπα μπορεί να τα δοκιμάσω, κολλάω όμως κάπως στο λαρδί στο πρόσωπο! :lol:

Πλάκα έχει που το καλοκαίρι κάποια στιγμή με ξηροδερμια στα πόδια δοκίμασα ελαιολαδο αλλά και στην συνέχεια βούτυρο (χωρίς να έχω υπόψη μου όλα αυτά, μόνο την αρχή να βάζουμε στον δέρμα ότι τρώγεται και μόνο)[άσχετο αλλά μου το θύμισε η σειρά Βασιλίαδες]

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: Rosie δε μπορώ να πω, οι ιδέες είναι μία και μία, σκέψου μόνο πόσο χρήσιμες μπορεί να φανούν σε περιπτώσεις όπου θέλουμε α)να σπάσουμε νευράκια β) να παραμείνουμε ανενόχλητες από τυχόν προσεγγίσεις σεξουαλικής φύσεως γ) να περάσει το δικό μας, και τόσα άλλα!:lol:

 

(Μ' αρέσει που σκέφτηκες το λαρδί κιόλας, ούτε καν το λάδι καρύδας!!!:lol::lol:)

Για το α. υπάρχει η λύση από την ανδρική πλευρά, μόλις την παρέθεσα :-D

 

για το β. φαίνεται πως δεν έχεις κάνει ακόμα αρκετή gaps εσύ :lol::lol::lol:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος είναι πιο χειραγωγίσιμος από την κόρη, αυτή άμα πει όχι τέλος! :(

Αλλά δεν χρειάζεται GAPS, δεν υπάρχει λόγος να τον βάλω στο πρόγραμμα γιατί τρώει κανονικά - μόνο GAPS legal μαγειρεύω έτσι κι αλλιώς.

 

Julianna το λάδι καρύδας δεν είναι παραδοσιακό λίπος στη χώρα μας, μην σου πω ότι το λίπος από αρνί είναι πιο κατάλληλο για τις ελληνίδες! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Για το α. υπάρχει η λύση από την ανδρική πλευρά, μόλις την παρέθεσα :-D

Ωχ ωχ ωχ! Μετά απλώς θα πρέπει να βρούμε τρόπο αμφότεροι να επιβιώσουμε από τις μεν και τις δε ευωδιές!:lol:

 

για το β. φαίνεται πως δεν έχεις κάνει ακόμα αρκετή gaps εσύ :lol::lol::lol:

Indeed mesastoura, καρφώθηκα!:oops::lol:

 

Julianna το λάδι καρύδας δεν είναι παραδοσιακό λίπος στη χώρα μας, μην σου πω ότι το λίπος από αρνί είναι πιο κατάλληλο για τις ελληνίδες! :lol:

 

Α Rosie επιμένεις δηλαδή!:lol::lol:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος είναι πιο χειραγωγίσιμος από την κόρη, αυτή άμα πει όχι τέλος! :(

Αλλά δεν χρειάζεται GAPS, δεν υπάρχει λόγος να τον βάλω στο πρόγραμμα γιατί τρώει κανονικά - μόνο GAPS legal μαγειρεύω έτσι κι αλλιώς.

 

Julianna το λάδι καρύδας δεν είναι παραδοσιακό λίπος στη χώρα μας, μην σου πω ότι το λίπος από αρνί είναι πιο κατάλληλο για τις ελληνίδες! :lol:

 

Γιατι δεν χρειαζεται? Εσυ δεν ελεγες ποσο βλαπτουν τα παιδια τα μαυρα σφραγισματα στην εγκυμοσυνη? Ασε την γκαπς, η ιντρο να δεις τι πακετο ειναι και πως μπορεις να την επιβαλεις σε ενα παιδι που παει σχολειο και σε πρηζει ολη μερα με το τι τρωνε οι αλλοι.

 

Ο μικρος καταρχας ηταν σχεδον ετοιμος για γκαπς καθοτι μανιωδης κρεατοφαγος, δεν ετρωγε πατατες και ρυζια, ουτε γλυκα. Μονο με το ψωμι ειχε εμμονη. Ηταν σχετικα ευκολο να μπει, ειχε πολυ λιγα να περιορισει. Ο μεγαλος το κρεας δεν το ακουμπα καν.

 

Σημερα καναμε μια συζητηση για τα δοντια του, που θα πεσουν και θα βγουν νεα και πρεπει να τρωει κρεας για να βγουν τα νεα καλα και να μη τα χασει ολα. Τον εψησα να ξαναρχισει να τρωει ψωμι με βουτυρο και μελι. Για να δουμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...