Recommended Posts

κατσικισιο γιαουρτι ξεκινησαμε τον 10ο μηνα!!!

το κατσικισιο γαλα το δινουμε μετα το χρονο,οχι πιο μπροστα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png

Διαφημίσεις

εμεις δινουμε τα δελτα ανβανς ακομα και εχει κλεισει τα δυο.θα το συζυτησω με την παιδιατρο μηπως πρεπει να δωσουμε κατι πιο υγιεινο.πολλες φορες το παιρνω σε λευκο(γευση)για να συνηθιζει

ένα γιαουρτάκι για το γερακινάκι! :D

ξεκινήσαμε κι εμείς από χθες

ο παιδίατρος είπε κατσικίσιο, βρήκα και πήρα πρόβειο (τι διαφορά έχουν στη σύσταση?)

φάνηκε να της αρέσει

σκέφτομαι να το δίνω εναλλάξ με τη φρουτόκρεμα την οποία δεν τρώει

ή να λιώνω αργότερα καμιά μπανάνα μεσα

Καλημερα σας,

Απο οσα λιγα ξερω εγω παντως τα παιδακια πρεπει να τρωνε γαλακτοκομικα υψηλης παστεριωσης και ετσι ειναι τα παιδικα γιαουρτακια και γαλατα.

Ολα τα αλλα ειναι απλα παστεριωμενα.

Οσο για το γιαουρτι της πεθερας σου vickygirl79, νομιζω οτι καλο θα ηταν να μην το φατε ουτε εσεις.

Αυτο το ξερω σιγουρα...Ποτε γαλακτοκομικα τα οποια δεν εχουν παστεριωθει καθολου.

ο παιδίατρος είπε κατσικίσιο, βρήκα και πήρα πρόβειο (τι διαφορά έχουν στη σύσταση?)

του δικου μου δεν του πολυαρεσε το προβειο!!!

το κατσικισιο ειναι πιο αραιο,δεν εχει τσιπα κι εχει λιγοτερα λιπαρα. :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png

του δικου μου δεν του πολυαρεσε το προβειο!!!

το κατσικισιο ειναι πιο αραιο,δεν εχει τσιπα κι εχει λιγοτερα λιπαρα. :wink:

καπως ετσι γερακινακι! :)

Εγώ δοκίμασα να της δώσω παιδικό Δέλτα Advance στον 8ο μήνα και το έκανε εμετό και είχε φάει μόνο το μισό. Δεν ξέρω τι βάζουν μέσα αλλά ούτε και εμένα μου άρεσε. Με ανακάτεψε όταν είπα να φάω το υπόλοιπο μισό. Μοιάζουν σαν κρέμα.

Δοκίμασα λοιπόν το κατσικίσιο το βιολογικό (ΕΒΟΛ) και σας πληροφορώ ότι τσάκισε το μισό. Και μέρα πάρα μέρα τρώμε με πολλή όρεξη το γιαουρτάκι χωρίς καμμία προσθήκη. Μαζί και οι δυό μας απο μισό μισό ! Το πληρώνω κάτι παραπάνω αλλά αξίζει γιατί δεν έχει ζελατίνη μέσα. Τα παίδικά δεν τα ξαναπλησιάζουμε!!!! Γενικά αποφεύγω τα έτοιμα επεξεργασμένα φαγητά και προτιμώ να ετοιμάζω μόνη μου κρέμες και ειδικά τα γιαούρτια αν θέλω θα προσθέσω αργοτέρα φρούτα εποχής. Όχι αχλάδι βερύκοκο με μήλο και πορτοκάλι. Αφού τα φρούτα αυτά δεν συμβαδίζουν στις εποχές, γιατί πρέπει να τα ανακατεύουμε και μάλιστα στο γιαούρτι?

Ας μην χάσουμε την ροή των 4 εποχών μέσα στην δίνη της αλόγιστης υπερκατανάλωσης με πρόσχημα την ποικιλία... Χιλιάδες χρόνια της φύσης ας μην τρελάνουμε τώρα τα βιολογικά ρολόγια των παιδιών μας.....

Lvek.jpg.png

κατσικισιο ακόμη δε βρήκαμε

σε 2-3 μεγάλα σούπερ κ ένα συνοικιακό

μόνο ένα βιολογικό κατσικίσιο αλλά 4,5 ευρώ το κουπάκι, ε δεν μας είναι εύκολο..

το πρόβειο προς το παρόν το τρώει με πολύ ευχαρίστηση, οπότε συνεχίζουμε με αυτό

το πρόβειο προς το παρόν το τρώει με πολύ ευχαρίστηση, οπότε συνεχίζουμε με αυτό

Και εμενα προτιμουσε το προβειο απο το αγελαδινο και της εδωσα αρκετες φορες(κανα διμηνο της εδινα καθημερινα),ωσπου ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε να μην δινω προβειο γιατι ειναι πολυ λιπαρο και βαρυ....

Καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.

βρε γερακινα στο ΑΒ δεν πηγες? ελα που εχει διπλα μου,παρε το γιαουρτακι σου κι ελα και για καφε :lol::wink:

Διαφημίσεις

Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ E-MAIL ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ GREENPEACE KAI ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΑΛΑKΤOKOMIKA ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ (ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΩΝ)ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ:

1)NESTLE (CARNATION-DOLCA-NESLAC)

2)ΑΓΝΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ)

3)ΔΕΛΤΑ (MILKO-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ-ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ)

4)ΦΑΓΕ (N-JOY-ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ)

5)ΔΩΔΩΝΗ (ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ)

6)ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ)

7)ΚΟΛΙΟΣ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥ)

8)FRIESLAND (ΝΟΥΝΟΥ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ)

9)ΜΕΒΓΑΛ (ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ-ΤΟΠΙΝΟ-ΦΕΤΑ)

ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΛΕ(ΚΑΛΕΣ ΕΝΝΟΟΥΝ) ΕΧΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ :

1)ΚΡΙΑΡΑΣ

2)ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ

3)ΔΕΛΦΟΙ

4)ΔΟΥΚΙΔΗΣ

5)ΝΕΟΓΑΛ

6)ΟΛΥΜΠΟΣ

7)ΣΕΡΓΑΛ

:cool:ΤΥΡΑΣ

9)ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ

10)ΚΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ (ΠΡΟΪΟΝΤΑ '΄ΝΑΞΟΣ΄')

ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ-ΕΠΙΔΟΡΠΙΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

1)ΔΕΛΤΑ(ADVANCE-DANETTE-VITALINE-ΔΕΛΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

2)ΦΑΓΕ (AFTER SCHOOL CHOCO-FRUYO-NOUVELLE-CARAMELE-ΣΙΚΑΓΟ- ΦΑΓΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

3)ΜΕΒΓΑΛ (BEAUTIFUL-CHOCOMANIA-DUETTINO-HARMONY-

ΜΕΒΓΑΛ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

4)ΚΟΛΙΟΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ

5)ΑΓΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ

ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ :cry::(:mad:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

καλησπερα!!

βρηκα κατσικισιο γιαουρτι 4 %λιπαρα βερο κρητικο.εχει ακουσει καποια κατι για τα συγκεκριμενα προιντα?

Δεν τα είχα καν ακούσει ποτέ πριν. Όμως στο φόρουμ κατάλαβα ότι τα προτιμάνε αρκετές μαμάδες και έκτοτε τα αγοράζω κι εγώ για τη μικρή. Αν και τα γιαούτρια δεν μ΄αρέσουν, νομίζω ότι τα συγκεκριμένα είναι πολύ νόστιμα.

.png

Διαφημίσεις

σ'ευχαριστω πολυ!!

τοση πληροφορια που δεχομαι απο το φορουμ...καπου τα ειχε παρει κι εμενα το ματι μου αλλα δεν θυμομουν αν ηταν για καλο!

σ'ευχαριστω! :D

Bobolinos

Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ E-MAIL ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ GREENPEACE KAI ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΑΛΑKΤOKOMIKA ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ (ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΩΝ)ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ:

1)NESTLE (CARNATION-DOLCA-NESLAC)

2)ΑΓΝΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ)

3)ΔΕΛΤΑ (MILKO-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ-ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ)

4)ΦΑΓΕ (N-JOY-ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ)

5)ΔΩΔΩΝΗ (ΦΕΤΑ-ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ)

6)ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ)

7)ΚΟΛΙΟΣ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥ)

8)FRIESLAND (ΝΟΥΝΟΥ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ)

9)ΜΕΒΓΑΛ (ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ-ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ-ΤΟΠΙΝΟ-ΦΕΤΑ)

ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΛΕ(ΚΑΛΕΣ ΕΝΝΟΟΥΝ) ΕΧΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ :

1)ΚΡΙΑΡΑΣ

2)ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ

3)ΔΕΛΦΟΙ

4)ΔΟΥΚΙΔΗΣ

5)ΝΕΟΓΑΛ

6)ΟΛΥΜΠΟΣ

7)ΣΕΡΓΑΛ

ΤΥΡΑΣ

9)ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ

10)ΚΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ (ΠΡΟΪΟΝΤΑ '΄ΝΑΞΟΣ΄')

ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ-ΕΠΙΔΟΡΠΙΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ

1)ΔΕΛΤΑ(ADVANCE-DANETTE-VITALINE-ΔΕΛΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

2)ΦΑΓΕ (AFTER SCHOOL CHOCO-FRUYO-NOUVELLE-CARAMELE-ΣΙΚΑΓΟ- ΦΑΓΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

3)ΜΕΒΓΑΛ (BEAUTIFUL-CHOCOMANIA-DUETTINO-HARMONY-

ΜΕΒΓΑΛ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ)

4)ΚΟΛΙΟΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ

5)ΑΓΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ

ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Αυτή είναι η παλιά λίστα της Greenpeace. Στην καινούργια που δημοσιεύθηκε τον Ιούλιο του 2008 έχουν αλλάξει πολλά πράγματα!

http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/112553.pdf

9HDGp3.png

To θεμα ειναι οτι δεν ξερεις απο που να προφυλαχτεις. Σχεδον παντου ο φοβος των μεταλλαγμενων.Κι εμεις ξεκινησαμε γιαουρτακι ενα βραδυ που ετρωγε ο μπαμπας μας και ηθελε να δοκιμασει.Προτιμαει το Δελτα advance το σκετο απο τα υπολοιπα της ιδιας μαρκας που ειναι πολυ γλυκα.Θα της δοκιμασω και ενα δικο μας σκετο.Παντως η εναρξη του γιαουρτιου στη διατροφη μας ,ευκολυνε τη ζωη μας.Παμε παντου χωρις νερα βρασμενα και κεμες.Και ουτε το γιαουρτι κουβαλας ,αφου το παιρνεις απο οποιοδηποτε s/m στο δρομο σου. :D

Με μπερδέψατε...

Στον μεγάλο έδινα το Advance, μέχρι περίπου τον 1,5 χρόνο. Μετά το πρόβειο. Τώρα, που θα ξεκινήσω να δίνω στο μικρό, προβληματίζομαι. Διάβασα αυτά που γράφετε και είμαι... :confused::confused::confused:

Κατσικίσιο δεν μπορώ να βρω, εκτός και αν πάω σε κανένα χωριό. :lol:

Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι και λίγο. Ουφ!

Ξεκινήσαμε κι εμείς γιαουρτάκι για απογευματινό. Την πρώτη μέρα έφαγε 3-4 κουταλάκια. Σήμερα όμως έφαγε όλο το κεσεδάκι! Μήπως είναι πολύ για την ηλικία μας? Είμαστε 7+ μηνών. Του δίνω το Όλυμπος το βιολογικό αγελαδινό γιαούρτι. Μήπως είναι πολλά τα 200γρ????? Εσείς πόση ποσότητα του δίνατε σ'αυτή την ηλικία? Η αλήθεια είναι ότι μετά από κανά δίωρο έβγαλε 2 γουλίτσες..

age.png

εγω πηρα τα advance αλλα στομα ερμητικά κλειστό!!δεν της αρεσε καθόλου. Πήρα το σκέτο, πήρα και με δημητριακά. 4 συνεχόμενες μέρες παλεύω να της το δώσω αλλα τρωει 2 κουταλιές και μετά τίποτα!τι γιαούρτι να δοκιμάσω?να παρω άλλη γεύση ή να πάρω τα κανονικα που τρώμε κι εμείς?

εγω πηρα τα advance αλλα στομα ερμητικά κλειστό!!δεν της αρεσε καθόλου. Πήρα το σκέτο, πήρα και με δημητριακά. 4 συνεχόμενες μέρες παλεύω να της το δώσω αλλα τρωει 2 κουταλιές και μετά τίποτα!τι γιαούρτι να δοκιμάσω?να παρω άλλη γεύση ή να πάρω τα κανονικα που τρώμε κι εμείς?[/quote

chrysa, κι ο δικός μου για περίπου 10 ημέρες δεν άνοιγε το στόμα στο γιαούρτι (advance σκέτο, δοκίμασα και να του κόψω μπανάνες μέσα) και ξαφνικά χτες... το έφαγε όλο με μεγάλη όρεξη. Ίσως είναι και θέμα χρόνου ώσπου να το συνηθίσουν!

Εμεις της δινουμε το δικτυ της ενωσης Λασιθιου.Ειναι απο καλλιεργεια γιαουρτης και μαγια και ειναι πιστευω οτι πιο υγιεινο υπαρχει.Ειναι ξυνο βεβαια αλλα εμενα το τρωει πολυ ανετα!Δεν ξερω αν το εχει και Αθηνα Θεσσ/κη.

.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα