Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσάς τώρα πώς σας φαίνεται αυτό δηλαδή???


a_mihail

Recommended Posts

Λοιπον αυτο με το φαγητο, το περασα κι εγω στην αρχη που ημασταν νιοπαντροι. Καθε τρεις και λιγο η "μαμα" με ταπερακι για τους δυο υποτειθεται αλλα με το ζορι εβγαινε μιαμιση μεριδα. Μια ρεβυθια, μια γιουβαρλακια αρχισα και στραβωνα, γιατι κι εγω ηθελα να αποδειξω οτι τα καταφερνω μια χαρα παρ ολο που δουλευω. Το εκανε, μια, δυο, τρεις της εδειξα οτι με πειραζει και το κοψε σιγα σιγα. Μετα αρχισε να ασχολειται με το αν ερχεται η μαμα μου να με βοηθησει οταν εκανα τραπεζια. Της κακοφαινοταν που ημουν 25 και εκανα ενα σωρο φαγητα σε καθε γιορτη, καλη κουβεντα δεν ακουσα ποτε για την μαγειρικη μου. Ολος ο κοσμος μπορει να με επαινουσε αυτη μουγκα, παρα μονο αυτο τι ειναι πως το κανες και τετοια. Τελοσπαντων μην μακρυγορω, τωρα με δυο παιδια παρακαλαω (απο μεσα μου) να ερθει κανενα ταπερακι γιατι τρεχω και δεν φτανω. Παντως μην νιωθεις τυψεις ειναι λογικο να νιωθεις ετσι, απλα σε βαθος χρονου θα το ξεπερασεις και θα λες παλι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως εχουμε την ιδια????!!!!!???

καλα το θεμα με τις πεθερες ειναι ανεξαντλητο..σελιδες θα πρεπει να γραφουμε κ τελειωμο δεν θα εχουν..κ μενα εφερνε φαγητο ενω ηξερε οτι ειχα μαγειρεψει αλλα ποσες φορες το ειχε φαει ο καδος χωρις να παρει χαμπαρι κανεις..:wink:θελουν μαλλον να δειξουν οτι ειναι πιο νοικοκυρες απο μας κ δυστυχως ποτε δεν μπορουν να ξεκολησουν απο τον γιο τους κ ας δημιουργουν νεα οικογενεια..εμενα παντα μου ελεγε μια οικογενεια ειμαστε..οχι καλη μου(η μαλλον κακη μου)δεν ειμαστε μια οικογενεια αλλιως δεν θα χρειαζοταν να παντρευομασταν κ να μεναμε ξεχωριστα..αλλα δεν μπορουν να το καταλαβουν αυτο..εγω ακομα οταν ειμασταν αρραβωνιασμενοι με τον αντρα μου τρωγαμε σε αυτην αλλα μεναμε σε αλλο σπιτι διπλα αλλα δεν ειχα αγορασει ακομα το νοικοκυριο μου επειδη περιμενα να παντρευτουμε πρωτα..ε,,λοιπον οποτε ερχοταν απο την δουλεια ο αντρας μου ετρεχε να του βαλει να φαει λες κ εγω ημουν αορατη..τους παραταγα κ εγω κ εφευγα!αλλα το εκανε επιτηδες για να νευριαζω..τι να πεις ,,δεν βγαζεις ακρη κ ιδιως οταν ο αντρας δεν την βαζει στην θεση της οταν πρεπει τοτε ειναι που παιρνει αερα πιο πολυ..
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να της το κοψεις. να της πεις οτι θα μαγειρυεις εσυ και οταν θελεις κατι απο εκεινη, θα της το λες. και εμενα στην αρχη ετσι. μαγειρευα εγω και το αγνοουσε επιτηδες και ηθελε να πηγαινουμε εκει να τρωμε και να μενει το δικο μου το φαι.μια, δυο , τρεις, τα πηρα!!!αν θελεις καλη μου(!!!!) της λεω να μαγειρευεις και να τρωμε θα μου το λες απο την προηγουμενη και αν δεν εχω μαγειρεψει , τοτε οκ. πολλες φορες τα στελνει αλλα καταληγουν στα σκυλια. ουτε ο αντρας μου δεν τα τρωει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και της έχω ξεκαθαρίσει από τώρα οτι οταν γεννησω δεν πρόκειται να έρθει να μείνει μαζί μας αλλα όταν τη χρειάζομαι θα την πέρνω τηλ να έρχεται. Θα μείνει σε μια θεία κοντά στο σπίτι μας και αυτό γιατί θα είναι και ο άντρας μου στο σπίτι αφού θα έχει ζητήσει άδεια για 1 εβδομάδα και δεν θεωρώ σωστό να έρθει να μείνει μαζί μας κι ας είναι μάνα μου.

Έτσι δεν είναι??

Κοίτα, δεν υπάρχουν κανόνες σ' αυτά. Εμένα οι γονείς μου μετακόμισαν στην κυριολεξία σπίτι μας όταν γεννήθηκε ο μικρός, είχαν τόση χαρά και τόση λαχτάρα να τον νταντέψουν (πρώτο εγγόνι γαρ) που δεν μπορούσα να τους πω όχι κι ας είχαμε αρκετούς εκνευρισμούς και τσακωμούς. Τώρα βέβαια που έχουν περάσει τέσσερις μήνες, τους θέλω και τους παραθέλω στο σπίτι μου να μου κρατάνε το μωρό και να μπορώ να κάνω τις δουλειές μου, να βγαίνω για κανένα καφέ, να μην χρειάζεται να μαγειρέψω, να μπορώ να κοιμηθώ λίγο παραπάνω τα πρωινά και τα μεσημέρια.

 

Όσο για τα φαγητά, εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα με την μαμά μου, η οποία μαγειρεύει όλη μέρα και κάποιες φορές και τη νύχτα. Μάλιστα έχει βρει τρόπο να μας πασάρει τα φαγητά της: επειδή εγώ λέω συνέχεια όχι και τσακωνόμαστε, ρωτάει τον άντρα μου που είναι πρόβατο και λέει πάντα ναι. Αν έρθει στο σπίτι μας, κάνει κατάληψη στην κουζίνα που πολύ με εκνευρίζει, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι έξι μήνες τώρα ζήτημα να έχω μαγειρέψει 5 φορές και λέω μην είσαι χαζήηηηη, καλύτερα να τα βρίσκεις έτοιμα παρά να τρέχεις να τα προλάβεις όλα :mrgreen:

 

Τέλος μια συμβουλή. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις μαμάδες το ίδιο, αλλά εγώ τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα δεν είχα χρόνο ούτε να κάνω μπάνιο, πολύ λιγότερο να συγυρίζω, να μαγειρεύω, να πλένω κ.λπ. Από αυτή την άποψη, η βοήθεια των γονιών μου ήταν ανεκτίμητη γιατί μας έκαναν όλες τις δουλειές του σπιτιού, μαγειρέματα, μαστορέματα, ψώνια, ενώ εγώ με τον άντρα μου είμασταν 100% αφοσιωμένοι στο μωράκι μας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα να θελει να μαγειρεψει για να σε βοηθησει\ξεκουρασει και αλλο πραγμα να θελει να το κανει γιατι αρνειται να δεχτει οτι ο κανακαρης της παντρευτηκε και θελει σωνει και ντε να συνεχιζει αυτη να τον ταιζει.Κι εγω ειχα θεμα με το φαγητο.

 

Οταν σταματησα τηδουλεια και βγηκα σε αδεια εγκυμσυνης (1 μηνα μετα το γαμο) της ειπα οτι στο εξης θα μαγειρευω εγω για το αντρα μου.Το δεχτηκε και μαλιστα μου ειπε οτι της αρεσε κιολας γιατι βαριοτα το μαγειρεμα.Την πρωτη μερα εφτιαξα μακαροναδα.Το επομενο μεσημερι που με ειδε μου ειπε "Του μαγειρεψες τπτ ή παλι μακαρνια θα τον ταισεις?"...ειχε αγχος βλεπεις η μανουλα μη και δε φαει ο κανακαρης της.Της επομενη μερα την καλεσα να φαει μαζι μας..."Τι φαγητο ειναι μου λεει,αυτα τα κατεψυγμενα τα ετοιμα που απλα τα ζεσταινεις?"...σωνει και ντε να με μειωσει μπροστα στον αντρα μου.Προφανως με ειχε για τελειως αχρηστη.Οταν γεννησα ηθελε να μαγειρευει αυτη...να με βοηθησει.Δεν μου εφερνε ομως το φαγητο σπιτι μου αλλα πηγαινε ο γιοκας της και ετρωγε μαζι της.Αυτο κρατησε μεχρι πριν λιγο καιρο.Δεν ελεγα τπτ γιατι δεν ηθελα να τη στεναχωρησω...μιας και ετσι ενιωθε κι αυτη χρησιμη.Το αποτελεσμα?Βγηκα και κατηγορουμενη οτι ταχαμου ειμαι τεμπελα και ανεπροκοπη και οτι δεν κανω τπτ ολη μερα παρα ασχολουμαι με το μωρο.Ελειψα μια εβδομαδα και ηταν αρκετη για να πιπιλισει το μυαλο του αντρουλη μου...Παρεπιπτοντως δεν εχω βοηθεια απο πουθενα και τα κανω ολα μονη μου εχοντας μαζι και το παιδι.

Ε τα πηρα κι εγω και ειπα τελος...δε θελω να μας ξαναφτιαξει ουτε τοστ.Μαγειρευω εγω και βρηκα την ησυχια μου.

 

Καλη η βοηθεια..καλα τα ταπερακια οπως λετε πολλες αλλα οπως λεει και μια παροιμια "Μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα".Προτιμω να κουραζομαι λιγο παραπανω αλλα να ειμαι καλα με τον αντρα μου.Χιλιες φορες το προτιμω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια μην κανετε την τριχα..τριχια..

Το ΙΔΙΟ πραγμα κάνει και η μανούλα μου (και μάλιστα ρωτάει μονο τον άντρα μου τι θέλει, γιατί έγω στανταρ θα τηε πω να μη βάλει τίποτα). Και δωστου τα ταπεράκια με επιμονή η δικιά σου....Και δώστου τα γλυκα. Ρε τι της λεω έχω μαγειρέψει, τι οτι με κάνει και νιώθω άχρηστη μαγείρισσα (που είμαι αλλά δεν το λέμε) ΤΙΠΟΤΑ!

 

Δυστυχώς (η ευτυχως) η πεθερά σου ανηκει σε άλλη γενιά. Χώνεψέ το και μην ψάχνεις να βρεις βάθύτερο νόημα..σου στέλνει ταπεράκια γιατί..... έτσι.....

Μην τα φάτε βρε αδερφέ κι εσεις..με το ζόρι στουμπώνεστε..πες της τι ωραία που ήταν, ζήτα και καμια συνταγή και θα σε έχει μέσα στην καρδιά της!

 

Και να τονίσω οτι σχολιάζω μόνο το θέμα των ταπερακίων, δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες διαμάχες...

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΔΙΟ πραγμα κάνει και η μανούλα μου (και μάλιστα ρωτάει μονο τον άντρα μου τι θέλει, γιατί έγω στανταρ θα τηε πω να μη βάλει τίποτα). Και δωστου τα ταπεράκια με επιμονή η δικιά σου....Και δώστου τα γλυκα. Ρε τι της λεω έχω μαγειρέψει, τι οτι με κάνει και νιώθω άχρηστη μαγείρισσα (που είμαι αλλά δεν το λέμε) ΤΙΠΟΤΑ!

Προφανώς είσαι η αδερφή μου!!! :lol:

 

Δυστυχώς (η ευτυχως) η πεθερά σου ανηκει σε άλλη γενιά. Χώνεψέ το και μην ψάχνεις να βρεις βάθύτερο νόημα..σου στέλνει ταπεράκια γιατί..... έτσι.....

Μην τα φάτε βρε αδερφέ κι εσεις..με το ζόρι στουμπώνεστε..πες της τι ωραία που ήταν, ζήτα και καμια συνταγή και θα σε έχει μέσα στην καρδιά της!

Βασικά... συμφωνώ (το ίδιο και η μαμά μου, με την οποία το συζήτησα). Βέβαια η μαμά μου νομίζει ότι πρέπει να τρώτε τα φαγητά της πεθεράς σου, αλλά βέβαια τι θα έλεγε; Αφού κι αυτή φορτώνει ταπεράκια τον αδερφό μου και τη γυναίκα του - και όχι γιατί δεν πιστεύει ότι η νύφη της είναι καλή νοικοκυρά, απλά γιατί έτσι νομίζει ότι τους ευχαριστεί και τους βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα να θελει να μαγειρεψει για να σε βοηθησει\ξεκουρασει και αλλο πραγμα να θελει να το κανει γιατι αρνειται να δεχτει οτι ο κανακαρης της παντρευτηκε και θελει σωνει και ντε να συνεχιζει αυτη να τον ταιζει.

Καλη η βοηθεια..καλα τα ταπερακια οπως λετε πολλες αλλα οπως λεει και μια παροιμια "Μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα".Προτιμω να κουραζομαι λιγο παραπανω αλλα να ειμαι καλα με τον αντρα μου.Χιλιες φορες το προτιμω.

 

Συμφωνώ με τη Niki..Τα άτιμα τα ταπεράκια γίνονται "δούρειος ίππος" για μερικές πεθερές, και με αυτά εισβάλλουν αρχικά στην κουζίνα και σιγά-σιγά και στα υπόλοιπα δωμάτια :rolleyes:

Loulouka, οι περιπτώσεις μας είναι πανομοιότυπες, τα ίδια ακριβώς είχα κι εγώ (εκτός των άλλων). Το χειρίστηκα λοιπόν ως εξής: Άρχισα να της στέλνω εγώ ταπεράκια..! Και το έπιασε το υπονοούμενο :cool:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: έτσι και η μάνα μου!

βρε κορίτσια μην κανετε την τριχα..τριχια..

Το ΙΔΙΟ πραγμα κάνει και η μανούλα μου (και μάλιστα ρωτάει μονο τον άντρα μου τι θέλει, γιατί έγω στανταρ θα τηε πω να μη βάλει τίποτα). Και δωστου τα ταπεράκια με επιμονή η δικιά σου....Και δώστου τα γλυκα. Ρε τι της λεω έχω μαγειρέψει, τι οτι με κάνει και νιώθω άχρηστη μαγείρισσα (που είμαι αλλά δεν το λέμε) ΤΙΠΟΤΑ!

 

Δυστυχώς (η ευτυχως) η πεθερά σου ανηκει σε άλλη γενιά. Χώνεψέ το και μην ψάχνεις να βρεις βάθύτερο νόημα..σου στέλνει ταπεράκια γιατί..... έτσι.....

Μην τα φάτε βρε αδερφέ κι εσεις..με το ζόρι στουμπώνεστε..πες της τι ωραία που ήταν, ζήτα και καμια συνταγή και θα σε έχει μέσα στην καρδιά της!

 

Και να τονίσω οτι σχολιάζω μόνο το θέμα των ταπερακίων, δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες διαμάχες...

έτσι άμα ζητήσεις και συνταγή την έκανες λιώμα σου λέω!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω και εγώ κάτι που με απασχολεί με την πεθερά μου και να μου πείτε αν είμαι λάθος (δεκτή οποιαδήποτε γνώμη)

 

Κάθε εβδομάδα η πεθερά μου μας γεμίζει με τάπερ με φαγητά, γλυκά κλπ

χωρίς να με ρωτήσει ΠΟΤΕ άν εγώ ως νοικοκυρα στο σπίτι μου έχω φροντίσει για φαγητό για μένα και τον άντρα μου.

 

Αυτό που κάνει είναι να ρωτάει τον άντρα μου (ενώ είμαι και εγώ μπροστά) : ΄΄να σου βάλω το τάδε φαγητό για να πάρεις στη δουλεια σου?΄΄, ΄΄να σου βάλω αυτό?΄΄, να σου βάλω εκείνο?΄΄. Το οποίο δεν είναι ποτέ 1 τάπερ αλλά πολλά περισσότερα.

Λες και εγώ δεν ξέρω να μαγειρεύω για να πάρει στη δουλειά του.

 

Προχθές γύρισε με 2 τάπερ τίγκα φαγητό και 2 τάπερ με κέικ ενώ ξέρει οτι τώρα στην εγκυμοσύνη μου παρουσιάστηκε προβλημα με το σάκχαρο μου.

Ποιος περίμενε να τα φάει???

 

Ο άντρας μου τις λέει πολλές φορές οτι έχω ετοιμάσει φαγητό και εκείνη εκεί τον χαβά της.Μια μέρα συγκεκριμένα είχε παει ο άντρας μου σπίτι τους και της είπε οτι έφτιαξα παστίτσιο το πρωί της ίδιας μέρας και εκείνη του έδωσε 2 τάπερ με φούλ φαγητό. Το οποίο θα τρώγαμε 4 μέρες.

Αν αρνηθεί να πάρει το φαγητό εκείνη νευριάζει και κατεβάζει μούτρα.

Ο άντρας μου προσπαθεί να τη δικαιολογήσει λέγοντας οτι θέλει να προσφέρει.

Ωραία προσφορά με το να προσπαθείς να βγάλεις τον άλλο άχρηστο μεσα στο σπίτι του και να τρώει φαγητά της μαμας ακόμα και παντρεμένος.

Αν ήθελε να προσφέρει γιατί δεν έστελνε φαγητό με τον πεθερό μου όταν εγώ ήμουν στο κρεββάτι με συσπάσεις και έπερνα φάρμακα?? Τότε ναι,δεν μπορούσα να μαγειρέψω.

 

 

Και να σας πω και κάτι? Μαγειρεύει με πάρα πολλά λιπαρά, λάδια και κρέμες γάλακτος σε όλα τις τα φαγητά, αφού για να βγάλω τα λάδια κάθε φορά απο τα τάπερ αγανακτώ,κολλάνε επάνω. Και το πιο απλο φαγητό να κάνει είναι φουλ στο λίπος και στο λάδι, πολλές φορές τα στραγγίζω. Και στα γλυκά πολλές φορές το βούτυρο και το λίπος κολλάνε στον ουρανίσκο όταν το τρως.

 

 

Τέλος θέλω να πω οτι δεν θα είχα πρόβλημα να μας δίνει φαγητό μια στο τόσο αλλά το κάθε εβδομάδα και οι ποσότητες που βάζει μου φαίνεται υπερβολικό.

 

Πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω κάτι με αυτό το θέμα??

Ο άντρας μου έχει μαλώσει μαζι της πολλές φορές αλλά δεν καταλαβαίνει.

Το αποτέλεσμα είναι να μαλώνω κι εγώ με τον άντρα μου και να αισθάνεται οτι βρίσκεται στη μέση. Δεν ξέρω τι να κάνω, νιώθω οτι με το να το κάνει αυτό με ακυρώνει σαν νοικοκυρά μέσα στο σπίτι μου και μπροστά στον άντρα μου...

Για ποιό λόγο το κάνει????

Τις έχω εξηγήσει οτι έχω μαγειρέψει και εκείνη λέει ΄΄έτσι είναι οι μαμάδες΄΄. Τι να της πεις τώρα. ΄΄Ετσι ειναι οι πεθερές μάλλον ήθελε να πει΄΄:evil:

 

 

Φυσικά και μπορείς να κάνεις. Τυπώνεις μια Α4 με στοιχεία κάποιου διαιτολόγου που θα βρεις στο ίντερνετ,τα υπόλοιπα λεπτομέρειες δλδ τα προσθέτεις μόνη σου στο word ας πούμε,αυστηρή δίαιτα και για τους δυο,βάζεις και μια εξέταση αίματος που δίνει υψηλές τιμές τύπου στα πρόθυρα διαβήτης 2 και τις το δείχνεις. (και για τους δυο σας) Τις λες ότι σας στοίχησε όλη αυτή η μανούρα 600 ευρω και αναγκαστικά μαμά δεν μπορούμε να τρώμε τίποτα άλλο,λυπάμαι αν το φέρεις θα το φάνε οι γάτες.Πρέπει όμως να έχεις ύφος αυστηρό και στεναχωρημένο ταυτόχρονα, και οχι ευγενικό,υγεία είναι αυτή δε παίζουμε :arrow::shock::lol:

 

Ποτέ μα ποτέ να μην τσακωθείς,μη το ξεκινήσεις εσύ.........και αν σου ξαναφέρει φαγητό το παίρνεις όπως είναι αποφασιστικά και το ρίχνεις στις γάτες,μόνο ετσι θα το καταλάβει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω, την ίδια μαμά έχουμε όλες! :D Παρεπιμπτόντως, εγώ περιμένω τη δική μου να έρθει τώρα, φυσικά με ταψί με φαγητό και να παραλάβει δύο σακούλες με άδεια τάπερ. Εμένα δεν με πειράζει που με "ταπεροφορτώνει" η μάδερ, αλλά επειδή ενοχλείται ο άντρας μου, φροντίζω να της βάζω όρια. Να σας εξηγήσω γιατί ενοχλείται ο άντρας μου: του αρέσει πολύ η μαγειρική και είναι εξαιρετικός μάγειρας. Και μένα μου αρέσει, αλλά εκείνος είναι πιο αποτελεσματικός, ενώ εγώ έχω κάνει μερικά εγκλήματα πάνω στην κουζίνα. Και σου λέει, "τι θέλεις να μου πεις, ω πεθερά, με το φαγητό που στέλνεις, ότι εσύ ξέρεις, ενώ εγώ δεν ξέρω? Μπαααααα?" και ενοχλείται. Εγώ είμαι πιο άνετη, γιατί είναι η μαμά μου, αλλά αν το έκανε η πεθερά μου, θα με ενοχλούσε, οπότε την καταλαβαίνω τη θεματοθέτρια. Η δική μου η πεθερά, πάλι, είναι διακριτικότατη! Α, εγώ έχω και άλλο θέμα: επειδή έχασα πέρυσι 10 κιλά, κάνοντας όμως μία πολύ καλή και ισορροπημένη διατροφή (όχι δίαιτα), η μαμά μου έχει φρικάρει. Θεωρεί ότι είμαι "πετσί και κόκαλο" και "Άγιος Ουνούφριος" (μεγάλη η Χάρη Του) και ότι πρέπει να με ....παχύνει! :shock: Τα ακούει αυτά ο καλός μου που είναι της υγιεινής διατροφής και των γυμναστηρίων και τα παίρνει!

Για μένα, το καλύτερο είναι το φαγητό αυτό που δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις, να το χαρίζεις, μην το πετάς, κρίμα είναι. Από την άλλη, δεν είναι σωστό και να το τρώει ο άντρας σου γιατί είναι κρίμα να το πετάξετε...σιγά σιγά, θα βρεθεί η χρυσή τομή.

Ερώτηση: οι μανούλες ή πεθερούλες που ταπεροφορτώνουν τα παιδιά τους, έχουν καταγωγή από Βόρειο Ελλάδα, μήπως? ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Niki..Τα άτιμα τα ταπεράκια γίνονται "δούρειος ίππος" για μερικές πεθερές, και με αυτά εισβάλλουν αρχικά στην κουζίνα και σιγά-σιγά και στα υπόλοιπα δωμάτια :rolleyes:

Loulouka, οι περιπτώσεις μας είναι πανομοιότυπες, τα ίδια ακριβώς είχα κι εγώ (εκτός των άλλων). Το χειρίστηκα λοιπόν ως εξής: Άρχισα να της στέλνω εγώ ταπεράκια..! Και το έπιασε το υπονοούμενο :cool:

 

Αυτός είναι ένας πολύ καλός και ευγενικός τρόπος! :wink:

Κατά τα άλλα, συμφωνώ και με την άλλη προσέγγιση που γράφτηκε, να της πει δηλαδή ο γιος της ότι ξεκινάει πολύ υγιεινή διατροφή με εντολή και διαταγή γιατρού και ότι "τέρμα τα λιπαρά και τα σάκχαρα, γιατί αλλιώς με χάνετε" για να το πιάσει το μήνυμα.

Κατά τα άλλα, επειδή είπατε κάτι για κρέμα γάλακτος και βούτυρα, αυτά ούτως ή άλλως, από μία ηλικία και μετά, πιστεύω ότι πρέπει να τα ξεχνάμε στο φαγητό μας. Κακώς τα τρώνε και οι ίδιοι (τα πεθερικά)! Δεν φοβούνται για την υγεία τους?

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Λοιπόν της κάνεις κ παραγγελίες κάτι δύσκολα φαγιά και 2 φορές την εβδομάδα δεν μαγειρεύεις καθόλου! Σούπερ...Της λες κ ένα τελειο το φαγητό....και θα λιώσει η γυναίκα. Έλα μωρέ όλες οι μανούλες (πεθερες ή μη) το ίδιο κάνουν γιατι νιώθουν οτι προσφέρουν και βοηθούν το νέο ζευγάρι. Ε και μεις πια..απο παντού πιανόμαστε:rolleyes::rolleyes:!

 

 

Ερώτηση: οι μανούλες ή πεθερούλες που ταπεροφορτώνουν τα παιδιά τους, έχουν καταγωγή από Βόρειο Ελλάδα, μήπως? ;)

 

Ναι η δικη μου μαμά κ πεθέρα απο Β. ΕΛΛΑΔΑ λέμε.....Μια φορά την εβδομάδα έχω μπουφέ και άμα λάχει φωνάζω και την παρέα και κάνουμε τρελές μάσες και δεν πετάμε κ τίποτις...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, η βορειοελλαδίτισα η μάνα, ΣΕ ΛΕΩ, είναι άφταστη!:D

Ερώτηση νούμερο δύο (όλο ερωτήσεις είμαι και εγώ): οι μανούλες/ πεθερούλες που θέλουν να μας μπουκώνουν στο φαγητό, είναι της γενιάς που γεννήθηκε στην Κατοχή ή λίγο μετά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, η βορειοελλαδίτισα η μάνα, ΣΕ ΛΕΩ, είναι άφταστη!:D

Ερώτηση νούμερο δύο (όλο ερωτήσεις είμαι και εγώ): οι μανούλες/ πεθερούλες που θέλουν να μας μπουκώνουν στο φαγητό, είναι της γενιάς που γεννήθηκε στην Κατοχή ή λίγο μετά?

 

Μπα εμένα και οι δύο είναι λίγο after τα 50. Μη νομίζεις και εμείς τα ίδια θα κάνουμε:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μικρή Λουλουκα σε καταλαβαίνω και νιώθω τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί (πιστεύω).

1. κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη εφόσον την έχουμε ανάγκη και τη ζητάμε

2. είναι ενοχλητική κάθε απόπειρα ανταγωνισμού

Πχ ο άντρας μου θα ένιωθε πολύ περίεργα αν για κάθε ζημιά στο σπίτι ερχόταν ο πεθερός του να κανονίσει τις επισκευές αγνοώντας ότι αυτή τη δουλειά θέλει και τη κάνει ο καλός μου.

Και ναι, είναι δουλειά του άντρα σου να οριοθετήσει τα πράγματα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μικρή Λουλουκα σε καταλαβαίνω και νιώθω τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί (πιστεύω).

 

1. κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη εφόσον την έχουμε ανάγκη και τη ζητάμε

2. είναι ενοχλητική κάθε απόπειρα ανταγωνισμού

 

 

Πχ ο άντρας μου θα ένιωθε πολύ περίεργα αν για κάθε ζημιά στο σπίτι ερχόταν ο πεθερός του να κανονίσει τις επισκευές αγνοώντας ότι αυτή τη δουλειά θέλει και τη κάνει ο καλός μου.

 

Και ναι, είναι δουλειά του άντρα σου να οριοθετήσει τα πράγματα.

Εψαχνα,εψαχνα τοση ωρα ενα ποστ που να με εκφραζει και νομιζω πως θα καταληξω σε αυτο...συμφωνω απολυτα....ειδικα με το νουμερο δυο....πολυ μα πολυ ενοχλητικη...:confused::confused: :confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Μικρή Λουλουκα σε καταλαβαίνω και νιώθω τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί (πιστεύω).

 

1. κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη εφόσον την έχουμε ανάγκη και τη ζητάμε

2. είναι ενοχλητική κάθε απόπειρα ανταγωνισμού

 

 

Πχ ο άντρας μου θα ένιωθε πολύ περίεργα αν για κάθε ζημιά στο σπίτι ερχόταν ο πεθερός του να κανονίσει τις επισκευές αγνοώντας ότι αυτή τη δουλειά θέλει και τη κάνει ο καλός μου.

 

Και ναι, είναι δουλειά του άντρα σου να οριοθετήσει τα πράγματα.

 

Σωστό, σωστότατο και αυτό.

Κατά τα άλλα, αγαπητή lovely :), εγώ είπα αυτό για τις γενιές, γιατί βλέπω διαφορά ανάμεσα στη μαμά μου και τις φίλες της (γύρω στα 70) και σε νεότερες σε ηλικία γυναίκες που είναι μάνες και πεθερές. Η μαμά μου, επειδή στα παιδικά της χρόνια, δυστυχώς, πείνασε και στερήθηκε, ήθελε πάντα το καλύτερο για τα παιδιά της (καλό αυτό), αλλά πολλές φορές αυτό μεταφραζόταν με πολύ φαγητό και ένα μόνιμο άγχος γιατί "τα παιδιά μου είναι τόσο αδύνατα"! Όταν εγώ είχα πάρει τα πολλά τα κιλά, η μόνη που δεν έβλεπε ότι πρέπει να χάσω βάρος, ήταν η μαμά μου! Εντωμεταξύ, από ότι λέει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, ο σύζυγός της, έχει πρόβλημα με το βάρος του και η μαμά του δεν το βλέπει.....:?:-?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόλις διαβάσαμε τις απαντήσεις μαζί με την μαμά μου, μιλάμε για τρελό γέλιο (αν και κατά βάθος πιστεύω ότι στεναχωρήθηκε γιατί δεν περίμενε ότι το να φορτώνεις τον άλλο με ταπεράκια είναι ενοχλητικό) (καθότι βεβαίως η ίδια το κάνει κατά κόρον, και σε μένα και στον αδερφό μου) :oops:

 

Λοιπόν η δική μου μαμά είναι Στερεοελλαδίτισσα, γεννημένη μετά το τέλος της Κατοχής. Λογικά δεν θα έπρεπε να έχει μνήμες μεγάλης έλλειψης φαγητού, τι να πεις...

 

Πχ ο άντρας μου θα ένιωθε πολύ περίεργα αν για κάθε ζημιά στο σπίτι ερχόταν ο πεθερός του να κανονίσει τις επισκευές αγνοώντας ότι αυτή τη δουλειά θέλει και τη κάνει ο καλός μου.

Εμείς πάλι παρακαλάμε τον πατέρα μου να έρθει να μας κάνει μαστορέματα και βαψίματα!!

 

Τελικά (και μετά από ώριμη σκέψη) θα συμφωνήσω με την Rasputin...

 

Ε ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόλις διαβάσαμε τις απαντήσεις μαζί με την μαμά μου, μιλάμε για τρελό γέλιο (αν και κατά βάθος πιστεύω ότι στεναχωρήθηκε γιατί δεν περίμενε ότι το να φορτώνεις τον άλλο με ταπεράκια είναι ενοχλητικό) (καθότι βεβαίως η ίδια το κάνει κατά κόρον, και σε μένα και στον αδερφό μου) :oops:

 

Λοιπόν η δική μου μαμά είναι Στερεοελλαδίτισσα, γεννημένη μετά το τέλος της Κατοχής. Λογικά δεν θα έπρεπε να έχει μνήμες μεγάλης έλλειψης φαγητού, τι να πεις...

 

 

Εμείς πάλι παρακαλάμε τον πατέρα μου να έρθει να μας κάνει μαστορέματα και βαψίματα!!

 

Τελικά (και μετά από ώριμη σκέψη) θα συμφωνήσω με την Rasputin...

 

 

Little Monkey μάλλον δεν έχεις καταλάβει ούτε εσύ, ούτε η μαμα σου! Το πρόβλημα μου (αν θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανεις σαν προβλημα!) δεν βρίσκεται στο οτι μας δίνει φαγητο μια στο τόσο αλλα στο οτι ΑΠΑΙΤΕΙ να παιρνουμε το δικό της φαγητό συνέχεια ενώ εγώ μπορεί μόλις να έχω μαγειρέψει!

Για να σου δώσω να καταλάβεις...άν 9 φορές πάρουμε το φαγητό και την 10η πούμε όχι εκείνη νευριάζει και τα χτυπάει στο τραπέζι με θυμό.

Εμένα δεν μου φαίνονται λογικά πράγματα αυτα...

Βλέπω οτι το κάνει καθαρά για λόγους ανταγωνισμού.

Και όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω...γιατί δεν έστειλε φαγητό το διάστημα που βρισκόμουν στο κρεβάτι με συσπάσεις και δεν μπορούσα να κάνω κάνω τίποτα πόσο μάλλον να μαγειρέψω? Τότε γιατί δεν ρώτησε αν θέλουμε φαγητό? Τι άλλαξε ξαφνικά ε??

Χαίρομαι που σας φαίνεται αστείο...μου αρέσει να κάνω τους άλλους να χαμογελάνε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου (αν θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανεις σαν προβλημα!) δεν βρίσκεται στο οτι μας δίνει φαγητο μια στο τόσο αλλα στο οτι ΑΠΑΙΤΕΙ να παιρνουμε το δικό της φαγητό συνέχεια ενώ εγώ μπορεί μόλις να έχω μαγειρέψει!

Για να σου δώσω να καταλάβεις...άν 9 φορές πάρουμε το φαγητό και την 10η πούμε όχι εκείνη νευριάζει και τα χτυπάει στο τραπέζι με θυμό.

Εμένα δεν μου φαίνονται λογικά πράγματα αυτα...

Όχι, ούτε κι εμένα μου φαίνεται λογικό αυτό, αλλά από την άλλη η δική μου μαμά αν της πεις όχι μουτρώνει και το δείχνει έντονα. ΟΚ δεν είναι επιθετική σαν την πεθερά σου, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: δείχνει την αγάπη και την φροντίδα της μέσα από το φαγητό και την επιβάλλει θες δεν θες. Δεν μπορεί να δεχτεί το "δεν θέλω / δεν χρειάζομαι / δεν πρέπει να φάω το φαγητό σου" γιατί δεν μου αρέσουν τα σουτζουκάκια όπως τα φτιάχνεις / έχω μαγειρέψει δικό μου φαγητό / κάνω δίαιτα. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω με αυτή την κατάσταση από το να γελάω. Τσακώνομαι χρόνια τώρα χωρίς επιτυχία και δε νομίζω ότι θα βγει τίποτα από το να συνεχίσω να τσακώνομαι. Τώρα αν εσύ το βλέπεις αλλιώς... δεν σε σταμάτησα εγώ από το να γίνεις μαλλιά κουβάρια με την πεθερά σου! Αντιθέτως, με τις ευχές μου!

 

Γνώμες ζήτησες, γνώμη είπα. Έπρεπε να διευκρινήσεις ότι είναι δεκτές μόνο οι γνώμες που συμφωνούν με τη δική σου :rolleyes: Αν παίζουν και άλλα θέματα εκτός από τα ταπεράκια, δεν το γνωρίζω και συνεπώς δεν σχολιάζω.

 

Τα λάδια και τα λίπη δεν έχουν να κάνουν. Φυσικά η μαμά μου μαγειρεύει με περισσότερο λάδι και λιπαρά απ' ό,τι εγώ. Οι περισσότερες μανάδες αυτής της γενιάς έτσι μαγειρεύουν. Αλλά και με λιγότερο λάδι να μαγείρευε, πάλι δεν θα ήθελα να με φορτώνει φαγητά.

 

Είμαι σίγουρη πως δεν είμαι η μόνη που διαβάζει το θέμα αυτό και γελάει....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα φαγητά, εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα με την μαμά μου, η οποία μαγειρεύει όλη μέρα και κάποιες φορές και τη νύχτα. Μάλιστα έχει βρει τρόπο να μας πασάρει τα φαγητά της: επειδή εγώ λέω συνέχεια όχι και τσακωνόμαστε, ρωτάει τον άντρα μου που είναι πρόβατο και λέει πάντα ναι. Αν έρθει στο σπίτι μας, κάνει κατάληψη στην κουζίνα που πολύ με εκνευρίζει, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι έξι μήνες τώρα ζήτημα να έχω μαγειρέψει 5 φορές και λέω μην είσαι χαζήηηηη, καλύτερα να τα βρίσκεις έτοιμα παρά να τρέχεις να τα προλάβεις όλα :mrgreen:

 

Απ'ότι βλέπω ούτε και σένα είναι ευχάριστο αυτό κάποιες στιγμές κι ας είναι και μητέρα σου.

Τώρα σε ευχαριστεί και σε ξεκουράζει αυτό γιατί έχεις το μωράκι σου (να σου ζήσει παρεπιπτόντως!:P) και θέλεις να εξοικονομήσεις όσο πιο πολύ χρόνο μπορείς και να του τον αφιερώσεις, σε εμένα όμως αυτό γίνεται από την αρχή πριν ακόμα παντρευτούμε όταν ακόμα συζούσαμε και είχαμε πρωτοανοίξει το σπιτικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες ζήτησες, γνώμη είπα. Έπρεπε να διευκρινήσεις ότι είναι δεκτές μόνο οι γνώμες που συμφωνούν με τη δική σου :rolleyes: Αν παίζουν και άλλα θέματα εκτός από τα ταπεράκια, δεν το γνωρίζω και συνεπώς δεν σχολιάζω.

 

Το ότι δεν συμφωνώ δεν σημαίνει οτι δεν κατανοώ και τη δική σου οπτική πλευρά! Αν δεις, δεν έχουν συμφωνήσει όλες οι κοπέλες μαζί μου εξάλλου! Καταλαβαίνω και κατανοώ τους λόγους που υπάρχουν κοπέλες που θα παρακαλούσαν για ένα πιάτο φαγητό (έλλειψη χρόνου, φροντίδα μωρου κλπ).

Απλά εγώ για το σπίτι μου δεν το βλέπω έτσι τη δεδομένη στιγμή.

Με ενοχλεί που βλεπω οτι γίνεται εσκεμμενα αυτό.

 

Στο κάτω-κάτω δεν λένε οτι αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα ηταν πολύ βαρετός ο κόσμος μας?:wink:

Γενικά έχω πάντα στο μυαλό μου οταν αν ρωτήσεις 10 διαφορετικά άτομα την γνώμη τους θα λάβεις και 10 διαφορετικές απαντήσεις!

Λογικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...