Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσάς τώρα πώς σας φαίνεται αυτό δηλαδή???


a_mihail

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας πω και εγώ κάτι που με απασχολεί με την πεθερά μου και να μου πείτε αν είμαι λάθος (δεκτή οποιαδήποτε γνώμη)

 

Κάθε εβδομάδα η πεθερά μου μας γεμίζει με τάπερ με φαγητά, γλυκά κλπ

χωρίς να με ρωτήσει ΠΟΤΕ άν εγώ ως νοικοκυρα στο σπίτι μου έχω φροντίσει για φαγητό για μένα και τον άντρα μου.

 

Αυτό που κάνει είναι να ρωτάει τον άντρα μου (ενώ είμαι και εγώ μπροστά) : ΄΄να σου βάλω το τάδε φαγητό για να πάρεις στη δουλεια σου?΄΄, ΄΄να σου βάλω αυτό?΄΄, να σου βάλω εκείνο?΄΄. Το οποίο δεν είναι ποτέ 1 τάπερ αλλά πολλά περισσότερα.

Λες και εγώ δεν ξέρω να μαγειρεύω για να πάρει στη δουλειά του.

 

Προχθές γύρισε με 2 τάπερ τίγκα φαγητό και 2 τάπερ με κέικ ενώ ξέρει οτι τώρα στην εγκυμοσύνη μου παρουσιάστηκε προβλημα με το σάκχαρο μου.

Ποιος περίμενε να τα φάει???

 

Ο άντρας μου τις λέει πολλές φορές οτι έχω ετοιμάσει φαγητό και εκείνη εκεί τον χαβά της.Μια μέρα συγκεκριμένα είχε παει ο άντρας μου σπίτι τους και της είπε οτι έφτιαξα παστίτσιο το πρωί της ίδιας μέρας και εκείνη του έδωσε 2 τάπερ με φούλ φαγητό. Το οποίο θα τρώγαμε 4 μέρες.

Αν αρνηθεί να πάρει το φαγητό εκείνη νευριάζει και κατεβάζει μούτρα.

Ο άντρας μου προσπαθεί να τη δικαιολογήσει λέγοντας οτι θέλει να προσφέρει.

Ωραία προσφορά με το να προσπαθείς να βγάλεις τον άλλο άχρηστο μεσα στο σπίτι του και να τρώει φαγητά της μαμας ακόμα και παντρεμένος.

Αν ήθελε να προσφέρει γιατί δεν έστελνε φαγητό με τον πεθερό μου όταν εγώ ήμουν στο κρεββάτι με συσπάσεις και έπερνα φάρμακα?? Τότε ναι,δεν μπορούσα να μαγειρέψω.

 

 

Και να σας πω και κάτι? Μαγειρεύει με πάρα πολλά λιπαρά, λάδια και κρέμες γάλακτος σε όλα τις τα φαγητά, αφού για να βγάλω τα λάδια κάθε φορά απο τα τάπερ αγανακτώ,κολλάνε επάνω. Και το πιο απλο φαγητό να κάνει είναι φουλ στο λίπος και στο λάδι, πολλές φορές τα στραγγίζω. Και στα γλυκά πολλές φορές το βούτυρο και το λίπος κολλάνε στον ουρανίσκο όταν το τρως.

 

 

Τέλος θέλω να πω οτι δεν θα είχα πρόβλημα να μας δίνει φαγητό μια στο τόσο αλλά το κάθε εβδομάδα και οι ποσότητες που βάζει μου φαίνεται υπερβολικό.

 

Πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω κάτι με αυτό το θέμα??

Ο άντρας μου έχει μαλώσει μαζι της πολλές φορές αλλά δεν καταλαβαίνει.

Το αποτέλεσμα είναι να μαλώνω κι εγώ με τον άντρα μου και να αισθάνεται οτι βρίσκεται στη μέση. Δεν ξέρω τι να κάνω, νιώθω οτι με το να το κάνει αυτό με ακυρώνει σαν νοικοκυρά μέσα στο σπίτι μου και μπροστά στον άντρα μου...

Για ποιό λόγο το κάνει????

Τις έχω εξηγήσει οτι έχω μαγειρέψει και εκείνη λέει ΄΄έτσι είναι οι μαμάδες΄΄. Τι να της πεις τώρα. ΄΄Ετσι ειναι οι πεθερές μάλλον ήθελε να πει΄΄:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι χαλας την καρδια σου; η μαχη μεταξυ νυφης και πεθερας για την καρδια του γιου ειναι αεναη :lol::lol::lol:

 

αστην να δινει. αμα θελετε φατε τα. αν οχι, δεν εχει αδεσποτα η γειτονια σου; καπου θα βρεις να τα ριξεις ;)

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,ο αντρας σου αν εχεις και εσυ φαγητο....τι προτοιμαει???

Αν παντως το δικο σου,ειμαι και εγω της γνωμης μην σκας,αφησε την.Μακαρι να ειναι μονο αυτο το ''ελλατωμα'' της.....!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

A, εγώ πάλι μισώ το μαγείρεμα και δεν χάνω ευκαιρία να παίρνω ταπεράκια από αμά και πεθερά. Εμένα πάλι έχει πρόβλημα ο σύζυγος που δεν μαγειρεύω.

 

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή, γιατί όταν γεννήσεις με το καλό, χρόνος για μεγείρεμα δεν θα υπάρχει και θα αναπωλείς τα ταπεράκια.

 

Αν όμως σε ενοχλεί τόσο πολύ το θέμα, και η πεθερά δεν κατλαβαίνει, μπορείς πολύ απλά να της γυρίζεις το φαγητό πίσω. Εξηγησέ της ότι εσύ μαγειρεύεις και το φαγητό που σας στέλνει πάει χαμένο. μετά από μια δυο μερες, πηγαινέτο πίσω. Ή, δώστο σε κάποιον που το έχει ανάγκη.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέση λύση αφού αρνείται να καταλάβει. Το καλύτερο θα ήταν να μην παίνρει ο άντρα σου τα ταπεράκια. Να της λεει ότι υπάρχει φαγητό και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

καλε αφηστε τη γυναικα να μαγειρευει. αχ οι αγορομανες οταν θα γινουμε πεθερες τι εχουμε να κανουμε..... :lol::lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάνε λίγο υπομονή και όπου να ναι θα της κοπεί η φόρα... μία το ταπ μία το ετακ μία το ένα μία το άλλο θα μειωθούν τα τάπερ πού θα πάει..... το γμτ θα ναι όμως συγχρόνως να τα χρειάζεσαι εσύ! θα σε συμβούλευα να λαμβάνεις υπόψη σου οτι θα παίξει ταπεράκι και να κανονίζεις την δική σου υγιεινή διατροφή. αν ο άντρας σου δεν έχει πρόβλημα να τρώει τα φαγάκια της μαμάς πήγαινε πάσο. καλό στην τσέπη σας κάνει αν το καλοσκεφτείς!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να τα στελνεις σε εμενα τα ταπεράκια...Δεν έχω βοήθεια από πουθενά, θα έδινα τα πάντα (που λέει ο λόγος) να γύριζα σπίτι από την δουλειά και να με περιμένε ένα έτοιμο πιάτο φαγητό....έστω και τίγκα στο λάδι

Link to comment
Share on other sites

Προφανος mikri loulouka πρεπει να εισαι σχετικα προσφατα παντρενενη και επειδη(με το δικιο σου)θελεις να δειξεις οτι και εσυ τα καταφερνεις και δεν εχεις την αναγκη της,σε ενοχλει αυτο που κανει.

Οι απαντησεις που λαμβανεις συγουρα ειναι απο κοπελες παντρεμενες πιο πολλα χρονια (πχ.εγω μετραω 11) και εχουμε περασει στο σταδιο να μην μας ενοχλει αλλα να ειναι και βοηθεια μας....ειδικα αν υπαρχουν και παιδια....!!????

 

Απολαυσε το γιατι μετα θα το θες και δεν θα το εχεις...!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε τη να μαγειρεύει. Γλιτώνεις τα χρήματα του σούπερ μάρκετ, γλιτώνεις το πλύσιμο των πιάτων, γλιτώνεις χρόνο, γλιτώνεις ρεύμα, γλιτώνεις άγχος. Πες της όμως να βάζει το φαγητό σε ταψάκια μιας χρήσεως να μη σε κουράζει με το πλύσιμο αυτών, ούτε να χρειάζεται να επιστρέφεται συνέχεια τα ξένα τάπερ!

Ζήλεψα τώρα! Θέλω κι εγώ τέτοιες καταστάσεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαλιέσαι άδικα... δεν αξίζει.Να τα δέχεσαι και να τα βάζεις στην καταψυξη και να τα τρώτε όταν δεν προλαβαίνεις για κάποιο λόγο να μαγειρέψεις. Οσο για το σύζηγο ξέρει την αξία σου!!!Εγώ πάντως τα δέχομαι με ανοιχτές αγκάλες!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι χαλας την καρδια σου; η μαχη μεταξυ νυφης και πεθερας για την καρδια του γιου ειναι αεναη :lol::lol::lol:

 

αστην να δινει. αμα θελετε φατε τα. αν οχι, δεν εχει αδεσποτα η γειτονια σου; καπου θα βρεις να τα ριξεις ;)

 

Αν θες μπορεις να τα στελνεις σε εμενα τα ταπεράκια...Δεν έχω βοήθεια από πουθενά, θα έδινα τα πάντα (που λέει ο λόγος) να γύριζα σπίτι από την δουλειά και να με περιμένε ένα έτοιμο πιάτο φαγητό....έστω και τίγκα στο λάδι

 

Ασε τη να μαγειρεύει. Γλιτώνεις τα χρήματα του σούπερ μάρκετ, γλιτώνεις το πλύσιμο των πιάτων, γλιτώνεις χρόνο, γλιτώνεις ρεύμα, γλιτώνεις άγχος. Πες της όμως να βάζει το φαγητό σε ταψάκια μιας χρήσεως να μη σε κουράζει με το πλύσιμο αυτών, ούτε να χρειάζεται να επιστρέφεται συνέχεια τα ξένα τάπερ!

Ζήλεψα τώρα! Θέλω κι εγώ τέτοιες καταστάσεις!!!!!!!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα με τις κοπελιές!;)

Link to comment
Share on other sites

Με ζηλεύετε ε??:lol:

 

πλακα μου κανεις?????

φυσικα κ εισαι τυχερη!

 

ε ρε ατοιμη κοινωνια,

που αλλους τους ανεβαζεις

κ αλλους τους κατεβαζεις!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ζηλεύετε ε??:lol:

 

Ναι ρε κορίτσι μου, αστην να πεδεύεται εκεί πέρα, είσαι και έγκυος! Η γνώμη μου είναι ό,τι προσφέρεται και μπορεί να μας ξεκουράσει/οφελήσει να το παίρνουμε και να το παίζουμε τρελίτσα;)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια κοπέλα που με ρώτησε...ναι είμαι νιόπαντρη, περυσι το καλοκαίρι. Αυτό πάντως γίνεται από την πρώτη στιγμή και πριν παντρευτούμε ακόμα κάθε εβδομάδα, ενώ συζούσαμε. Με εκνευρίζει γιατί ποτέ δεν ρωτάει εμένα αλλά τον άντρα μου ενω είμαι κι εγώ μπροστά.

 

Πριν 2 μήνες μου έκανε και τρελή φασαρία ενώ ήμουν έγκυος γιατί δεν έφαγα ολόκληρο το γλυκό που μου πρόσφερε (είχα φάει το μισο) και με έκανε να κλαίω και να να ταραχτώ πολύ με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν οι συσπάσεις και ουτε που νοιάστηκε καθόλου μετά για την υγεία μου και του μωρού. Τώρα που έχω ανεβασμένο σάκχαρο και πήγα σε διαβητολόγο να με παρακολουθεί και ξέρει οτι έχω πρόβλημα μου έβγαλε μια παγωτάρα να φάω...Μα είναι δυνατόν?? Ποτέ δεν με ρώτησε πως είμαι τον τελευταιο καιρο με την εγκυμοσυνη, αντι αυτού κλαίγεται οτι η μάνα της έχει πίεση.

Link to comment
Share on other sites

παντως παω στοιχημα οτι ο αντρας σου ειναι ο μοναχογιος της :P

 

ναι ειναι...γιάυτο του αγοραζει σωβρακα, κάλτσες και φανελάκια ακόμα:evil:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: ε ρε ψυχολογα που ειμαι η ατιμη :lol::lol::lol::lol:

 

κοιταξε επειδη γι αυτο που της εκανες, να της παρεις τον μονακριβο της, θα μπορουσε να σου κανει πολλα (βλεπε 7 θανασιμες πεθερες :lol::lol::lol::lol: ) να εισαι ευχαριστημενη με αυτα που κανει :P:p:p

 

εξαλλου δεν υπαρχει τελεια πεθερα, εκτος απο την δικη μου βεβαιως βεβαιως :D:D:D:D:D

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν την ιδια μερα μαγειρεψαμε με την πεθερα μου γεμιστα (τα φτιαχνει τελεια), εφαγα εγω τα δικα της και οι υπολοιποι τα δικα μου!!!!

(και ναι εχουμε πλεον και εμεις τα προβληματακια μας, οχι ομως για το φαγητο :wink: ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω πεθερα και ταπερ πολυ θα τα εκτιμουσα αν υπηρχαν, τα ταπερ φυσικα χαχα!!!!

Χαχα, την καταλαβαίνω την κοπέλα, τα παίρνει:D:p

 

Βρε ας τη να μαγειρεύει, εγώ που δεν έχω ούτε μαμά ούτε πεθερά θα τα εκτιμούσα επίσης... μέχρι και τα σπαστικά τους τηλεφωνήματα που θέλουν να τα μαθαίνουν όλα, μέχρι κι αυτά μου λείπουν! [δεν είναι μικρό πράγμα κάποιος να νοιάζεται το σπίτι σου, είτε μαμά πιο πολύ για σένα, είτε πεθερά, πιο πολύ για τον γιο της...]

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μαγείρευε πριν την εγκυμοσύνη; Μπορεί να το κάνει τώρα επειδή είσαι έγκυος.Δεν σε ακυρώνει ως νοικοκυρά.(Μεταξύ μας,εγώ προτιμώ να ''ακυρώνομαι'' σαν νοικοκυρά και να έχω ένα σημαντικό θέμα λυμένο :lol:)

Είμαι έγκυος,με μια κοιλιά μισό χιλιόμετρο :lol: και το μαγείρεμα έχουν αναλάβει εναλάξ μαμά,πεθερά και σύζυγος.

Βασικά...οι γονείς και τα πεθερικά είναι προσωρινά.Μην χαλιέσαι και μην την χαλάς.Δέξου το φαγητό της.Αυτό που μένει είναι η καλή σχέση.Το μόνο που θα ενοχλούσε στη θέση σου,είναι να γκρινιάζει μετά το μαγείρεμα.Η γιαγιά μου,πεθερά της μαμάς μου,μας έφτιαχνε φαγητό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ και γκρίνιαζε μια βδομάδα ότι έμεινε άυπνη για να μαγειρέψει :lol:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Μαγείρευε εσύ ότι θες να τρως και άσε τον άντρα σου να τρώει στα ταπεράκια......έτσι όπως τα περιέγραψες με τη λαδίλα είμαι σίγουρη πως ούτε θα τα πλησίαζα......

Ο άντρας σου έχει συνηθίσει στη μαγειρική της.........οπότε....τι σκας?

Το πολύ πολύ να αγανακτήσει τρώγοντάς τα συνέχεια και να της το ξεκόψει........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...