Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν πετυχαίνω τα κεϊκ???


epang

Recommended Posts

Εμένα μου φαινονται λίγα τα αυγα...Τουλάχιστον 4 πρέπει να μπαίνουν για κάθε μια ΦΑΡΙΝΑ.... Δεν βάζεις τίποτα άλλο απο υγρά??? Βλέπω μονο τα αυγα, μονο αυτα βάζεις? Δεν βάζεις γάλα ας πούμε???

 

Bάζω γάλα αρκετό (εβαπορέ). Να βάζω και πορτοκάλι στυμένο?? Το βιτάμ μόνο δεν μου ανακατεύεται καθόλου καλά, όλο κόμπους γίνεται. Μήπως φταίει αυτό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bάζω γάλα αρκετό (εβαπορέ). Να βάζω και πορτοκάλι στυμένο?? Το βιτάμ μόνο δεν μου ανακατεύεται καθόλου καλά, όλο κόμπους γίνεται. Μήπως φταίει αυτό??

 

Λοιπόν ακου, το βιτάμ να το αφήνεις να ζεστενετε λίγο έξω, αλλιως για 1 λεπτό στο μικροκυμμάτων, για να μην σου κάνει σβόλους....

 

Το εβαπορέ το έχεις αραιώσει με νερό πρίν ή το βάζεις ετσι συμπηκνωμενο? Μην βάζεις εβαπορέ...βάζε φρέσκο γάλα....τι εννοείς γάλα αρκετό? Δεν βάζεις συγκεκριμένη ποσότητα? Αντε λίγο περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να δοκιμασεις να χτπισεις τα ασπραδια ξεχωριστα μαρεγκα και να τα προσθεσεις στο υπολοιπο μιγμα στο τελος ανακατευοντας απαλα για να μη χασουν τον αερα...αν κι εγω παντα ολα μαζι τα χτυπαω και μια χαρα αφρατο γινεται.

 

Για το βουτυρο οπωε επε και η Stellinula πρεπει να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου...οπως και τα αυγα επισης.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας ρε κορίτσια που σας βγαίνουν πάντα ωραία τα κεικ, σας ζηλεύω!!!

Να φάτε από τα χεράκια μου μοσχαράκι, σουτζουκάκια, σνιτσελάκια, παστίτσιο και μπισκοτόγλυκα και κρέπες ... αλλά αυτά τα ρημαδο-κείκ ΠΟΤΕ!! Μάλλον έχω φάει γερή μούτζα...

Και επιμένω γιατί θα με βόλευαν τώρα τα κεικ, να δίνω στον μικρό να τρώσει στο σχολείο, γι'αυτό το παλεύω...

Θα προσπαθήσω πάλι, για άλλη μία φορά, ακριβώς ότι λέει το Ευάκι και θα δούμε τι θα βγει...

Επίσης, αν καμμιά σας ξέρει καλή συνταγή με λιγότερες ποσότητες υλικών (να μην πετάω τόσα πράγματα κάθε φορά αφού τα κεικ καλήγουν στα σκουπίδια, κρίμα είναι!) ή για μικρά κεικ (μαφινς ή cup cakes) που βολεύουν περισσότερο για το σχολείο....

Ευχαριστώ ......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν καμμιά σας ξέρει καλή συνταγή με λιγότερες ποσότητες υλικών (να μην πετάω τόσα πράγματα κάθε φορά αφού τα κεικ καλήγουν στα σκουπίδια, κρίμα είναι!) ή για μικρά κεικ

 

βρε κάνε την συνταγη που σου έδωσα την μιση δόση ...Δηλαδή ΟΛΑ δια του 2 αλλά έχεις μικρή φορμίτσα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ακου, το βιτάμ να το αφήνεις να ζεστενετε λίγο έξω, αλλιως για 1 λεπτό στο μικροκυμμάτων, για να μην σου κάνει σβόλους....

 

Το εβαπορέ το έχεις αραιώσει με νερό πρίν ή το βάζεις ετσι συμπηκνωμενο? Μην βάζεις εβαπορέ...βάζε φρέσκο γάλα....τι εννοείς γάλα αρκετό? Δεν βάζεις συγκεκριμένη ποσότητα? Αντε λίγο περισσότερο?

 

Δεν το αραιώνω. Θάπρεπε ε......? Πόσα γραμμάρια φρέσκου γάλατος απαιτούνται? Ταυτόχρονα να βάζω και χυμό πορτοκάλι? Το ξύσμα πώς το φτιάχνεις? Πλένεις το πορτοκάλι και μετά το τρίβεις στον τρίφτη?

Πόσο θα ήθελα ένα κέικ που να μην είναι τζίβα.... αλλά αφτάτο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αραιώνω. Θάπρεπε ε......? Πόσα γραμμάρια φρέσκου γάλατος απαιτούνται? Ταυτόχρονα να βάζω και χυμό πορτοκάλι? Το ξύσμα πώς το φτιάχνεις? Πλένεις το πορτοκάλι και μετά το τρίβεις στον τρίφτη?

Πόσο θα ήθελα ένα κέικ που να μην είναι τζίβα.... αλλά αφτάτο!!

 

 

Εννοείτε αγάπη μου ότι έπρεπε να αραιώνετε το εβαπορέ!!!! Δεν μπορώ να σου πω πόσο θα βάλεις γιατι δεν ξέρω τις αναλογίες των άλλων υλικών....γραψε μου ακριβώς τι ποσοτητες βάζεις να σου πω τι να κάνεις....

 

Το πορτοκάλι να προσέχεις να μην είναι ΚΕΡΩΜΕΝΟ...πουλάνε πολλοί έτσι τα πορτοκάλια και πολλές το αγνωούν....Το κερωμένο πορτοκάλι αν το δεις διαφέρει απο τα άλλα ειναι γυαλιστερό πολύ απέξω....Κατα τα άλλα το πλένεις καλά και το περνάς απο τον τρίφτη επιφανειακα να φανει το άσπρο και συνεχίζεις για όλη την επιφάνεια του πορτοκαλιού...

 

Ποιος σου είπε αυτην την συνταγη??? Αν παρόλα αυτα την κάνεις λόγω καστανης ζάχαρης σου γράφω ένα κεικ με σχεδόν τα ίδια υλικά να το δοκιμάσεις!!!

 

Υλικά

 

 

200 γρ. βουτυρο

 

3 αυγά

 

1 φλυτζάνι ζάχαρη καστανή

 

550 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

 

2 κουτ. σούπας κονιάκ

 

6 κουτ. σούπας καρύδια ψιλοκομμένα

 

1/2 φλυτζάνι χυμό πορτοκαλιού

 

φλούδα από μισό πορτοκάλι τριμμένη

 

Εκτέλεση

 

1. Χτυπάμε στο μίξερ, το βούτυρο και τη ζάχαρη για 5 λεπτά. Προσθέτουμε τα αυγά, το χύμό και τη φλούδα πορτοκαλιού και το κονιάκ και συνεχίζουμε το χτύπημα.

 

2. Ρϊχνουμε το αλεύρι και τα καρύδια και ανακατεύουμε μέχρι να έχουμε ένα ομοιογενές μίγμα.

 

3. Αλείφουμε με βούτυρο μία μεγάλη μακρόστενη φόρμα και ρίχνουμε μέσα το μίγμα.

 

4. Ψήνουμε το κέικ στους 180 βαθμούς για 1 ώρα περίπου (σε προθερμασμένο φούρνο και δεν ανοιγουμε καθόλου την πόρτα μέχρι να περάσει η μια ωρα).

 

5. Όταν το βγάλουμε από το φούρνο, τα αφήνουμε λίγο να κρυώσει, το βγάζουμε από τη φόρμα και τα γαρνίρουμε ελαφρά με μαρμελάδα πορτοκάλι αν θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν τα καταφέρνω με τίποτα !!! Κι'άλλο κέικ στα σκουπίδια!!!

Τόσες συμβουλές είπατε, τόσες ιδέες, και εμένα πάλι μου βγήκε μάπα: φούσκωσε (έβαλα φαρινα αλλατινη χωρίς μπείκιν) αλλά μέσα ήταν σαν ψωμί με τρύπες και πάλι πίκριζε και ας έβαλα μόνο μισή βανίλια!! Το έψησα και στον αέρα, τρομάρα μου, και ψιλοκάηκε από κάτω! Ρεζίλι στον άντρα μου, ο οποίος πια το πήρε απόφαση ότι δεν φάει κεικ από τα χεράκια μου, αλλά πιο πολύ στον μικρό που με λαχτάρα κάθε φορά περιμένει να κρυώσει το κεικ και πάντα μου λέει "μην στεναχωριέσαι μαμά, θα προσπαθήσεις πάλι και την επόμενη φορά θα είναι καλύτερο"!!! Ψάχνω να βρω κεικ χωρις συντηρητικά για να εγκαταλείψω το σπορ, αλλά δεν έχει βρει τπτ καλό ακόμα.

Γι'αυτό ρε κορίτσια, πες τε καμμιά πολύυυυυυ εύκολη και απλή συνταγή για το κεικ της ακαμάτρας, δεν αντέχω άλλη καζούρα...

 

 

Τρυπες μου ειπε η μαμα μου οτι της εκανε το κεικ αλλα τελικα θυμηθηκε οτι ειχε ξεχασει να βαλει μπεικιν μηπως και εσενα αυτο εφταιγε? πικριζε γιατι μηπως εβαλες πολυ κακαο?

 

Εγω αυτο που κανω εχει τα εξης υλικα: 4 αυγα (χτυπαμε τα ασπραδια πρωτα και μετα τους κροκους), 2 κουπες ζαχαρη, 1 κουπα λαδι (οχι ελαιολαδο), 1 κουπα πορτοκαλι και το ξυσμα, 1 κουπα γαλα (φρεσκο), 1 βανιλια, 1 μπεικιν, 1 φαρινα

Ψησιμο στους 180 βαθμους για μια ωρα!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε αγάπη μου ότι έπρεπε να αραιώνετε το εβαπορέ!!!! Δεν μπορώ να σου πω πόσο θα βάλεις γιατι δεν ξέρω τις αναλογίες των άλλων υλικών....γραψε μου ακριβώς τι ποσοτητες βάζεις να σου πω τι να κάνεις....

 

Ποιος σου είπε αυτην την συνταγη??? Αν παρόλα αυτα την κάνεις λόγω καστανης ζάχαρης σου γράφω ένα κεικ με σχεδόν τα ίδια υλικά να το δοκιμάσεις!!!

 

Oυσιαστικά πρόκειται για τη συνταγή που έχει πίσω το πακετάκι της φαριναπ, λίγο παραλαγμένη για να μην είναι παχαιντυκό το κέικ.

Ενα πακετάκι φαριναπ

3 κουταλιές καστανή ζάχαρη

3 αυγά

περίπου μισό ποτήρι νερού γάλα εβαπορε όχι αραιωμένο

ένα βιτάμ τετράγωνο κλασσικό

ένα φακελλάκι βανίλια

ένα φακελλάκι μπέικιν

Σκέφτομαι να ρίξω και λίγες νιφάδες σοκολάτας μέσα... την άλλη φορά, αλλά το βασικό είναι να είναι αφράτη η ζύμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κάνε την συνταγη που σου έδωσα την μιση δόση ...Δηλαδή ΟΛΑ δια του 2 αλλά έχεις μικρή φορμίτσα???

 

Θα βάλω τη στενόμακρη που είναι πιό μικρή.. αλλά πόσο ώρα θα πρέπει να το ψήσω για να μην καεί??? (την προηγούμενη φορά φαινόταν από πάνω τι ωραίο και από κάτω είχε αρπάξει, άσε το πικρο-μούδιασμα!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Χριστινα αυτην την απορία εχω και εγω.....Απο τα 15 χρόνια που μαγειρεύω Μόνη μου έχω κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κέικ...(ναι απο τα 15 μου μαγειρευω):cool:

 

Πως θες? Με θερμοκρασίες δωματίου? Με παγωμένα κατευθειαν απο το ψυγείο? Με νερομπλούμ ΟΛΑ τα υλικά χύμα μαζί στην λεκάνη και τα χτυπάω ΟΛΑ ΜΑΖΙ? Με διαφορα υλικά κάθε φορά? Αν ας πούμε δεν ειχα υπολογίσει σωστά ένα υλικο έβαζα το υπόλοιπο σε παρεμφερές του...Πχ δεν έφθανε το γάλα ? συμπληρωνα με χυμο....και άλλες τέτοιες αλχημείες αλλά πάντα σε γραμμάρια τα ίδια..

 

Επίσης, σε πυρέξ ταψι τα έχω βάλει, σε μακροστενες φόρμες τα έχω βάλει, σε κανονικες φόρμες τα έχω βάλει, βουτυρωμένα ή λαδωμένα πάντα και αλευρωμένα.

 

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου απέτυχε κανένα κέικ....Γιαυτο εξάλου μου φάνταζε το ΠΙΟ ευκολο γλυκάκι διότι βολεύετε όπως και να το κάνεις και πετυχαίνει....

 

 

 

Μα μέσα στο μυαλό μου είσαι... Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ... Μα όποια συνταγή και να είναι ωραιότατα! Καλύτερη φόρμα για κέικ είναι αυτή με την τρύπα στη μέση, ψήνονται και φουσκώνουν πιο ομοιόμορφα. Στις στενόμακρες, είναι πολλή ποσότητα η μια δόση κέικ, νομίζω.

Θα ψάξω κι εγώ τη συνταγή που φτιάχνω συνήθως.

 

Υ.Γ. Μια υποσημείωση, βασική για μένα... Όταν η συνταγή λέει 3 ή 4 αυγά, αυτό εξαρτάται όχι από το "μάτι", αλλά από το μέγεθος των αυγών, πχ. 4 μικρά αυγά, ή 3 μεγάλα (υπολογίζοντας το μέσο βάρος αυγού στα 50-55 γρ.). Παίζει ρόλο σε κάποιες συνταγές γλυκών.

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τη στενόμακρη που είναι πιό μικρή.. αλλά πόσο ώρα θα πρέπει να το ψήσω για να μην καεί??? (την προηγούμενη φορά φαινόταν από πάνω τι ωραίο και από κάτω είχε αρπάξει, άσε το πικρο-μούδιασμα!!)

 

Οση ωρα φτιαχνεις το μειγμα τον φουρνο θα τον προθερμαινεις....μετα βαλτο για 40 λεπτα στην μεσαια σχαρα του φουρνου στον αέρα στους 170-180 ο , μην ανοιξεις καθόλου την πορτα...Στα 40 λεπτα ανοιξε και βάλε το μαχαιρι μεσα να δεις αν βγαινει υγρό ή στεγνό....Αν βγαινει στεγνό βγαλτο το κέικ, αστο να κρυωσει τελείως και μετα ξεφορμαρεις. Αν βγαινει υγρο αστο αλλα 5-8 λεπτακια και ξανατεσταρε....

 

Αν σου εχει ξανααρπαξει απο κατω πάλι με το τρόπο που σου πα, πετα την φορμα και πάρε καινουργια...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Χριστινα αυτην την απορία εχω και εγω.....Απο τα 15 χρόνια που μαγειρεύω Μόνη μου έχω κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κέικ...(ναι απο τα 15 μου μαγειρευω):cool:

 

Πως θες? Με θερμοκρασίες δωματίου? Με παγωμένα κατευθειαν απο το ψυγείο? Με νερομπλούμ ΟΛΑ τα υλικά χύμα μαζί στην λεκάνη και τα χτυπάω ΟΛΑ ΜΑΖΙ? Με διαφορα υλικά κάθε φορά? Αν ας πούμε δεν ειχα υπολογίσει σωστά ένα υλικο έβαζα το υπόλοιπο σε παρεμφερές του...Πχ δεν έφθανε το γάλα ? συμπληρωνα με χυμο....και άλλες τέτοιες αλχημείες αλλά πάντα σε γραμμάρια τα ίδια..

 

Επίσης, σε πυρέξ ταψι τα έχω βάλει, σε μακροστενες φόρμες τα έχω βάλει, σε κανονικες φόρμες τα έχω βάλει, βουτυρωμένα ή λαδωμένα πάντα και αλευρωμένα.

 

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου απέτυχε κανένα κέικ....Γιαυτο εξάλου μου φάνταζε το ΠΙΟ ευκολο γλυκάκι διότι βολεύετε όπως και να το κάνεις και πετυχαίνει....

 

 

 

:lol::lol::lol:

Εγώ να δεις αλχημείες που έχω κάνει...μέχρι που ξεχνούσα βασικά υλικά και τα έβαζα την τελευταία στιγμή.Ποτέ δεν απέτυχα.Μπορεί να είναι και θέμα τύχης,τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αντί για βούτηρο εγώ χρησιμοποιώ το κλασσικό τετράγωνο βιτάμ, ζάχαρη καστανή, 3 αυγά maximum και ένα φακελλάκι βανίλια. Από αλεύρι βάζω το φαριναπ και ένα φακελλάκι μπεϊκιν. Το πρόβλημα είναι ότι εσωτερικά δεν είναι ποτέ αφράτο όπως τα κέικ που τρώμε έξω. Είναι πολύ συμπαγές. :mad: Τι μπορεί να φταίει??

 

Μήπως το ότι χρησιμοποιοείς και φαριναπ και μπεικιν ? :wink:

Και εγώ κάνω τη βασική συνταγή και χρησιμοποιώ καστανή ζάχαρη.Επίσης βάζω 50μλ γάλα και το υπόλοιπο χυμό πορτοκάλι.

Στο τέλος αφού τελειώσω με το μίξερ ρίχνω λίγη τρούφα και ανακατεύω..

Ψήνω πάντα στον αέρα στους 200 και γίνεται σούπερ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ότι χρησιμοποιοείς και φαριναπ και μπεικιν ? :wink:

 

Και εγώ κάνω τη βασική συνταγή και χρησιμοποιώ καστανή ζάχαρη.Επίσης βάζω 50μλ γάλα και το υπόλοιπο χυμό πορτοκάλι.

Στο τέλος αφού τελειώσω με το μίξερ ρίχνω λίγη τρούφα και ανακατεύω..

Ψήνω πάντα στον αέρα στους 200 και γίνεται σούπερ

 

Oταν λες υπόλοιπο χυμό πορτοκάλι, δηλ. πόσα γραμ. συνολικά από υγρά (γάλα + χυμό) βάζεις ? Δεν θα ρίξω μπείκιν αυτή τη φορά να δούμε. Πάντως γίνεται σαν ψωμί και όχι σαν αφράτο κεικ που τρώμε στα μαγαζιά. Μπορεί να φταιει το βιτάμ, το οποίο δεν χτυπιέται και καλά και σβολιάζει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν λες υπόλοιπο χυμό πορτοκάλι, δηλ. πόσα γραμ. συνολικά από υγρά (γάλα + χυμό) βάζεις ? Δεν θα ρίξω μπείκιν αυτή τη φορά να δούμε. Πάντως γίνεται σαν ψωμί και όχι σαν αφράτο κεικ που τρώμε στα μαγαζιά. Μπορεί να φταιει το βιτάμ, το οποίο δεν χτυπιέται και καλά και σβολιάζει ?

 

Aν θυμάμαι καλά η βασική συνταγή πίσω στη φαριν απ ( μυλοι αγ.γεωργιου πέρνω ) γράφει 220μλ γάλα.Εγώ βάζω 50μλ γαλα +170μλ χυμό πορτοκάλι...

Το βιταμ σε πλάκα πρέπει να το αφήσεις αρκετή ώρα έξω από το ψυγείο και μετά να χρησιμοποιηθεί σε κεικ...

Το δικό μου γίνεται πολύ πολύ αφράτο και πιστεύω επειδή το χτυπάω αρκετή ώρα...δηλ εγώ βουτυρώνω αλευρώνω τη φόρμα, πλένω τίποτα και το αφήνω να "χτυπιέται"...

Επίσης δοκιμάστε να βγάλεται το βούτηρο πολλές ώρες πριν από το ψυγείο και μετά να φτιάξεται το κεικ...σούπερ αφράτο ( έστω και αν πέρνεται soft )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!εγω εχω προβλημα με τα μαφινς.......μου φουσκωνουνε πολυ αλλα οχι ομορφο φουσκωμα!!!!απο γευση ειναι τελεια απο ομορφια οχι και τοσο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αντί για βούτηρο εγώ χρησιμοποιώ το κλασσικό τετράγωνο βιτάμ, ζάχαρη καστανή, 3 αυγά maximum και ένα φακελλάκι βανίλια. Από αλεύρι βάζω το φαριναπ και ένα φακελλάκι μπεϊκιν. Το πρόβλημα είναι ότι εσωτερικά δεν είναι ποτέ αφράτο όπως τα κέικ που τρώμε έξω. Είναι πολύ συμπαγές. :mad: Τι μπορεί να φταίει??

 

Για να βγει αφράτο χτυπάς αρκετή ώρα το βιτάμ με τη ζάχαρη και μετά προσθέτεις ένα ένα τα αυγά . Αφήνεις πάλι να χτυπηθούν αρκετά. Όταν πια ρίξεις το αλέυρι και το γάλα χτυπάς μέχρι να γίνουν μείγμα και τέλος. Εμένα έτσι γίνεται αφρός κυριολεκτικλά;)

Link to comment
Share on other sites

Bάζω γάλα αρκετό (εβαπορέ). Να βάζω και πορτοκάλι στυμένο?? Το βιτάμ μόνο δεν μου ανακατεύεται καθόλου καλά, όλο κόμπους γίνεται. Μήπως φταίει αυτό??

 

το βιτάμ το βάzω λίγο στον φούρνο μικροκυμάτων (προσοχή, χωρίς το χαρτί του, σε ένα πιάτο)επομένως ανακατεύεται άνετα στο μίξερ.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες υπόλοιπο χυμό πορτοκάλι, δηλ. πόσα γραμ. συνολικά από υγρά (γάλα + χυμό) βάζεις ? Δεν θα ρίξω μπείκιν αυτή τη φορά να δούμε. Πάντως γίνεται σαν ψωμί και όχι σαν αφράτο κεικ που τρώμε στα μαγαζιά. Μπορεί να φταιει το βιτάμ, το οποίο δεν χτυπιέται και καλά και σβολιάζει ?

 

 

Καπου διαβασα οτι χρησιμοποιεις εβαπορε. Ειναι βαρυ γαλα. Βαλε φρεσκο. Επισης το βουτυρο το λιωνεις πριν το χρησιμοποιησεις. Το βουτυρο οταν ειναι μεσα ειναι σε υγρη μορφη εντελως οχι στερεη. Χτυπας βουτυρο και ζαχαρη να γινει ομοιομορφο και βαζεις αυγα και το αφηνεις στο μιξερ για ωρα. Μεχρι να γινει κρεμ και αφρατο. ΜΕΤΑ βαζεις φρεσκο γαλα και βανιλια και το αφηνεις παλι ωρα να ανακατευτει καλα ΠΡΙΝ βαλεις το αλευρι. Με αυτον τον τροπο εμενα γινεται μπαμπακι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αραιώνω. Θάπρεπε ε......? Πόσα γραμμάρια φρέσκου γάλατος απαιτούνται? Ταυτόχρονα να βάζω και χυμό πορτοκάλι? Το ξύσμα πώς το φτιάχνεις? Πλένεις το πορτοκάλι και μετά το τρίβεις στον τρίφτη?

Πόσο θα ήθελα ένα κέικ που να μην είναι τζίβα.... αλλά αφτάτο!!

 

Για το μικρο πακετακι φαριναπ θελεις 250 μλ γαλα φρεσκο.......τα λεει σε συνταγη απο πισω αν διαβασεις. ΜΗΝ βαζεις εβαπορε.....και συμπληρωματικα υπεροχο βουτυρο για κεικ ειναι το lurpak

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έκανα τη συνταγή με μισά υλικά, Φαρίν Απ (Αγ. Γεωργίου) και Lurpak βουτυρο, χωρίς κακάο, χωρίς baking, και βγήκε ψιλοΟΚ γιατι και πάλι πίκριζε, λίγο όμως.

Λέτε να φταίει που δεν έχω μεγάλο mixer αλλά χρησιμοποιώ πάντα mixer χειρός ?

Λέτε αυτό το mixer να μην λιώνει καλά το αλεύρι και γι'αυτό να πικρίζει το κεϊκ ??

Link to comment
Share on other sites

μια λυση οταν αποτυχει το κεικ σας μην το πεταξετε

το θρουλατε και το ανακατευεται με τυρι φιλαδελφια ή κατι αντιστηχο ....το πλαθετε μπαλακια και τα βαζετε στο ψυγειο να παγωσουν ,

μετα λιωνετε μπεν μαρι κουβερτουρα λευκη ή σκολάτα και τα βουτατε ενα ενα μπαλακι και τα κουμπατε σε αλουμινόχατο μέχρι να κρυώσουν...........

θα γίνουν ανάρπαστα !! Η συνταγη ειναι απο το σαιτ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ

user_offline.gif quote.gif

 

Ιδεάρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

 

Το κέικ βγαίνει σφιχτό όταν δεν έχει πολλά υγρά .

Δεν βγαίνει αφράτο και ΄΄ζουμερό΄΄ όταν χτυπηθεί πολύ ή δεν έχει αρκετό βιτάμ ( χρησιμοποιώ πάντα βιτάμ soft όχι πλάκα γιατί χτυπιέται καλύτερα ακόμα και στο χέρι ).

Υλικά βάζω ότι λέει η συσκευασία με μόνη διαφορά ότι χτυπάω τα ασπράδια μαρέγκα και τα προσθέτω στο ΤΕΛΟΣ ανακατεύοντας ελαφρά με το σύρμα .

Δεν προθερμαίνω ΠΟΤΕ τον φούρνο ( ψήνω αέρα και στη μεσαία σχάρα ) .

 

Η πικρίλα που αναφέρθηκε μπορεί να είναι και από την ζάχαρη καμιά φορά ή απλά από κέικ που έχει αρπάξει .

Time Hominem Nius Libri

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...