Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΘΜΟΙ ΙΛΙΟΝ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Πολύ μαζεμένος χώρος - είναι στο ισόγειο μια μικρής οικοδομής και δεν έχει μεγάλες εσωτερικές ανέσεις. Η αυλή μου φάνηκε αρκετά μικρή (είναι ο ακάλυπτος) με παιχνίδια πιο κατάλληλα για μικρά παιδάκια. Μου άρεσε η συζήτηση και η παρουσίαση από την υπεύθυνη. Αισθάνθηκα ότι δίνουν προτεραιότητα σε αυτά που δίνω κι εγώ και δεν παραφορτώνουν τα παιδιά. Δεν κάνουν εξωτερικές επισκέψεις, η τιμή τους είναι λογική (λειτουργούν 11 μήνες) και περιλαμβάνει και σχολικό. Στο χώρο φιλοξενούνται μέγιστο 60 παιδιά. Ο αριθμός μου φαίνεται μεγάλος για τον χώρο αυτό, αν και τα τμήματα συγκροτούνται από 10 περίπου με τη δασκάλα τους. Είναι "οικογενειακή επιχείρηση". Η ιδιοκτήτρια - νηπιαγωγός μαζί με άλλα μέλη της οικογένειάς της εποπτεύουν συνολικά τον χώρο. Ένιωσα πως είναι καλά για ένα μικρό παιδάκι (δίχρονο) που δεν χρειάζεται καταιγισμό ερεθισμάτων, αλλά με προβλημάτισε πολύ η φιλοξενία τόσων παιδιών. Έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστούς μου γονείς για το σταθμό αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας μικρός και σχετικά οικογενειακός σταθμός, με δημιουργικό πρόγραμμα χωρίς υπερβολές και ελάχιστες μετακινήσεις. Οι εγκαταστάσεις δεν είναι κάτι το σούπερ ιδιαίτερο, η αυλή καλούτσικη. Με προβλημάτισαν τα σκαλάκια που πρέπει να κατεβούν για να βγουν τα παιδάκια στην αυλή. Τα τμήματα θα διαμορφωθούν με 15 παιδάκια ανά τμήμα μέγιστο αριθμό. Συμπαθητική και οικονομική επιλογή. Ο σταθμός κλείνει τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nefelidi αν σου ειναι ευκολο θα μπορουσες να αναφερεις και τιμες στους σταθμους που ρωτησες.επειδη ειναι λιγο απιθανο να παρουν τα παιδια στον παιδικο του δημου θα ηθελα να εχω μια εικονα των τιμων πριν ξεκινησω το ψαξιμο.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μαζεμένος χώρος - είναι στο ισόγειο μια μικρής οικοδομής και δεν έχει μεγάλες εσωτερικές ανέσεις. Η αυλή μου φάνηκε αρκετά μικρή (είναι ο ακάλυπτος) με παιχνίδια πιο κατάλληλα για μικρά παιδάκια. Μου άρεσε η συζήτηση και η παρουσίαση από την υπεύθυνη. Αισθάνθηκα ότι δίνουν προτεραιότητα σε αυτά που δίνω κι εγώ και δεν παραφορτώνουν τα παιδιά. Δεν κάνουν εξωτερικές επισκέψεις, η τιμή τους είναι λογική (λειτουργούν 11 μήνες) και περιλαμβάνει και σχολικό. Στο χώρο φιλοξενούνται μέγιστο 60 παιδιά. Ο αριθμός μου φαίνεται μεγάλος για τον χώρο αυτό, αν και τα τμήματα συγκροτούνται από 10 περίπου με τη δασκάλα τους. Είναι "οικογενειακή επιχείρηση". Η ιδιοκτήτρια - νηπιαγωγός μαζί με άλλα μέλη της οικογένειάς της εποπτεύουν συνολικά τον χώρο. Ένιωσα πως είναι καλά για ένα μικρό παιδάκι (δίχρονο) που δεν χρειάζεται καταιγισμό ερεθισμάτων, αλλά με προβλημάτισε πολύ η φιλοξενία τόσων παιδιών. Έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστούς μου γονείς για το σταθμό αυτό.

 

Δύο χρόνια έστειλα την κόρη μου εκεί, τώρα είναι στο νήπιο και ακόμα πάμε να δούμε την αγαπημένη της κυρία Πόπη :D Την έστειλα εκεί αρχικά κατά τύχη, στην ουσία επειδή ήταν οι φτηνότεροι της περιοχής και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Καλό πρόγραμμα, καλό φαγητό και προσωπική φροντίδα σε κάθε παιδί. Αρκετά τα παιδάκια βέβαια, αλλά είναι καλά οργανωμένοι. Τους προτείνω άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα, σκέφτομαι και γω να γράψω τον μεγάλο μου στον παιδικό από Σεπτέμβρη αλλά δεν πρόλαβα τις εγγραφές στον Δήμο Ιλίου που μένω, επομένως μάλλον θα αναζητήσω ιδιωτικό, από τιμές τι γνωρίζεται; για τον Ηλιότοπο έχετε εμπειρία;

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, είναι ιδιωτικός, αν ήταν του δήμου θα είχα κάνει ενέργειες. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τους γονείς, δεν μένουν στην γειτονιά. Πιστεύω όμως ότι αν έπιανα τους γονείς που δεν ξέρω και έλεγα αυτά τα πράγματα μπορεί να έτρωγα και καμιά μήνυση... Τελικά, ξέρετε κάποιον αξιόπιστο σχετικά σταθμό σε Ίλιον-Πετρούπολη;

 

θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω ποιος είναι αυτός ο σταθμός! θα μπορούσες να μου στείλεις και πμ αν θέλεις? ευχαριστώ!!

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να συμβάλω στη συζήτηση γιατί έκανα κι εγώ μία έρευνα για το παιδί μου στις περιοχές αυτές. Δεν θέλω να μπω σε εκτιμήσεις και προτιμήσεις που έκανα εγώ γιατί αυτά είναι σχετικά. Θα προσπαθήσω να περιγράψω γεγονότα!

Ο πρώτος σταθμός που θέλω να σχολιάσω είναι η Μιλένα Κολέλη στο Ίλιον. Ο χώρος είναι καλός, σίγουρα όχι μεγάλος, πάντως αξιοπρεπής. Ο εξωτερικός χώρος λίγο απογοητευτικός. Η ιδιοκτήτρια, η οποία με ενημέρωνε επί 2 ώρες -το απόγευμα, να σημειώσω- αρέσκεται να εκθειάζει το σχολείο της και τον εαυτό της, κάτι που δεν μου άρεσε. Μου είπε μέχρι ότι και τα παιδιά τη λένε μαμά και την μητέρα της που εργάζεται εκεί, γιαγιά. Όποιο βιβλίο να ανοίξεις για παιδαγωγική θα διαβάσεις ότι είναι λάθος να αφήνεις το παιδί να συγχέει το πρόσωπο της μαμάς του με άλλα πρόσωπα που το φροντίζουν. Μου ενέπνευσε πάντως εμπιστοσύνη ότι ξέρει τη δουλειά της και σίγουρα νοιάζεται για το όνομα του σταθμού της, πράγμα καλό. Προσωπικά το απέρριψα, γιατί αφού της ζήτησα μετά την ενημέρωση να το επισκεφθούμε για 5 λεπτά με τον άντρα μου που δεν το είχε δει γιατί δεν ήταν στην ενημέρωση, εν ώρα λειτουργίας, με απίθανες και πιθανές δικαιολογίες αρνήθηκε τόσο πεισματικά, τόσο νευρικά, που με προβλημάτισε. Μας είπε επί λέξει ότι είναι διατεθειμένη να έρθει 11 η ώρα το βράδυ να μας το δείξει από το να περάσουμε για 5 λεπτά το πρωί να δούμε τις τάξεις έστω και απέξω, από την πόρτα. Ήμουν έτοιμη να γράψω το παιδί μου εκεί, αλλά αυτή η συμπεριφορά με σταμάτησε. Αφού προτίμησε να χάσει έναν πελάτη, από το να μας αφήσει να ρίξουμε μια ματιά σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, για μένα ήταν μεγάλο καμπανάκι.

Ο δεύτερος που θέλω να σχολιάσω είναι ο Παιδοστρόβιλος στην Αγία Τριάδα (Πετρούπολη). Η ιδιοκτήτρια μου φάνηκε σοβαρή ( ίσως βέβαια λίγο απότομη), ο χώρος ωραίος, με την επιφύλαξη ότι εκτείνεται σε 3 ορόφους, και αυτό που με σταμάτησε να γράψω το παιδί μου εκεί είναι ότι ουσιαστικά δεν κοιμίζουνε τα παιδιά το μεσημέρι. Η λογική τους είναι ότι δεν θέλουν να τα υποχρεώνουν να κοιμούνται αν δεν θέλουν. Εμένα δεν με καλυψε αυτό διότι η κόρη μου κοιμάται πάντα μεσημέρι (μία ώρα, άντε δύο), αλλιώς είναι εκνευρισμένη. Αυτό δε σημαίνει ότι αν της αφήσεις την επιλογή θα τρέξει στο κρεβάτι. Το κεφάλι της να πέφτει από τη νύστα, θα λέει όχι δεν θέλω να κοιμηθώ. Εκεί χρειάζεται κάποιος να της το θέσει ως τετελεσμένο, τώρα ξαπλώνουμε, τέλος. Αλλιώς και 1 το βράδυ να της πεις θέλεις να πας για ύπνο, όχι θα σου πει. Για κάποιον που δεν κοιμάται μεσημέρι ίσως αυτό δεν είναι πρόβλημα. Θα ήθελα όμως να επιστήσω την προσοχή, ότι εκ των υστέρων άκουσα ότι το σχολείο αυτό δεν έχει άδεια για τον πάνω όροφο και όταν έρχεται έλεγχος κρύβουν ότι λειτουργεί και άλλος όροφος και βάζουν τα παιδιά να κάνουν ησυχία για να μην ακουστούν. Αλήθεια, μύθος, δεν ξέρω. Τσατίζομαι όμως που ουσιαστικά είμαστε εμείς οι γονείς έρμαια στην αυθαιρεσία όλων αυτών τους οποίους δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Δεν θέλω να αναπαράγω λάθος πληροφορίες, απλά το λέω γιατί κι εγώ θα ήθελα να μου το πούνε όταν έψαχνα, να το λάβω έστω υπόψη μου σαν ανεπιβεβαίωτη πληροφορία. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσει κανείς.

Γενικώς, οι παιδικοί σταθμοί στην Πετρούπολη, είναι λίγο απογοητευτικοί σε επίπεδο χώρων (σαλιγκαράκια, τα φιλαράκια μας κλπ). Φανταστικούς χώρους έχει η Λιλιπούπολη, για την οποία πάντως δεν έχω ακούσει καλά λόγια, τα οποία δεν έχει νόημα να επαναλάβω. Θα καταθέσω όμως την δική μου εμπειρία, που είχα πάει το παιδί μου εκεί για μάθημα μουσικοκινητικής, όσο ενδεικτικό μπορεί να είναι αυτό για το σχολείο, γιατί μπορεί να αφορά μόνο τον συγκεκριμένο μουσικοπαιδαγωγό. Η αντιμετώπιση ήταν πολύ ψυχρή και κατά τη γνώμη μου τελείως αντιπαιδαγωγική -σχεδόν ειρωνευόταν την κόρη μου που είχε κομπλάρει και ντρεπόταν να συμμετέχει- και στο τέλος που προσπάθησα να πλησιάσω τον μουσικοπαιδαγωγό και να συζητήσω μαζί του πώς θα μπορούσα να την βοηθήσω να γίνει μέρος της ομάδας, ήταν βιαστικός και αγενής, και ολίγον ειρωνικός και απέναντί μου.

Αυτά από μένα και ελπίζω να βοήθησα κάποιους. Καλό είναι νομίζω να μοιραζομαστε εμπειρίες γιατί πάμε όλοι στα τυφλά και η εικόνα που μας παρουσιάζουν δεν είναι πάντα η αληθινή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη, δεν είχα δει τα μηνύματά σας. Με ρωτήσατε για το πού ταίζουν τα παιδιά με το ίδιο κουτάλι. Θα σας πω μόνο ότι η συννυφάδα μου δουλεύει σε δημόσιο βρεφονηπιακό σταθμό και πριν διοριστεί πήγε σε κάποιον ιδιωτικό σταθμό και της είπαν να ταίζει τα παιδιά με το ίδιο κουτάλι. Δεν δέχτηκε και την έδιωξαν. Μου τόνισε ότι όλοι οι ιδιωτικοί το κάνουν αυτό. Για τους δημόσιους σταθμούς το απέκλεισε κατηγορηματικά.

 

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε σταθμούς σε Ίλιον - Πετρούπολη- Κηπούπολη που δέχονται παιδάκια για ολιγόωρη απασχόληση. Ουσιαστικά θέλω να απασχολείται το παιδί και να ξεφύγει από τη γιαγιά που κατά την γνώμη μου δεν του προσφέρει κάτι. Επικοινώνησα με έναν σταθμό στο Ίλιον και μου είπε ότι κρατάει όλες τις θέσεις για το ΕΣΠΑ και δεν δέχεται ιδιωτικά. Επιτρέπεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα!

Ψάχνω για παιδικό σταθμό περιοχή Πετρούπολη ή Ιλιον ή κάπου τριγύρω. Έχετε εμπειρία από την "Παιδική Ακαδημία" στο Ιλιον ή τον "Παιδοστρόβιλο" στην Πετρούπολη? Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2. Οι υπόλοιποι που είδα δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν έστω και λίγο...

Ευχαριστώ και περιμένω απάντησή σας!!!

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ποστ ότι πιέζουν τα παιδιά. Ισχύει; πράμματα δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο πέρα από το να μου είναι ευτυχισμένο το παιδί. Ισχύει ότι είναι πιεστικοι μέχρι αηδίας μόνο και μόνο για το φαινεσθαι του σταθμού;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι γιατί ψάχνω για μια ολιγόωρη απασχόληση για το παιδί σε κάποιον παιδικό σταθμό. Με όσους επικοινώνησα μου είπαν ότι και για δύο ώρες να πηγαίνω το παιδί θα πρέπει να δίνω όλο το ποσόν. Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο, άλλωστε δύο παιδίατροι μου είπαν να μην τον πάω φέτος γιατί είναι αδυνατούλης και με τις ιώσεις θα χάσει βάρος. Μόνο στην Λιλιπούπολη μου είπαν ότι έχουν απογευματινά τμήματα (camp τα είπε) κάποιες φορές την εβδομάδα. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη οταν πας ενα παιδι στο σταθμο,καθε τμημα εχει οριο ατόμων απο το υπουργείο εστω και 1 ωρα να το πας θα ειναι συν ενα ατομο που σε τυχον ελεγχο θα εχουν προβλημα.θα σου πρότεινα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης που παιρνουν απο μικρη ηλικια και τα αποσχολουν με μουσικοκινητική,πλαστελινες,πηλό,θεατρο...

Link to comment
Share on other sites

mpouli, κατάλαβα τι εννοείς, αλλά μιλώντας το καλοκαίρι με μια κυρία μού είπε ότι στην Ηλιούπολη δέχονται τις μισές ώρες με τα μισά λεφτά. Ενώ στην περιοχή μας δεν παίζει αυτό. Ναι, για δημιουργική απασχόληση ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας γονείς!!

Ήθελα τη βοήθειά σας καθώς σε 3 μήνες επιστρέφω στην εργασία μου και ψάχνω έναν καλό βρεφικό σταθμό για τον μικρό μου ο οποίος θα είναι σχεδόν 11 μηνών τότε. Έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια αλλά επειδή έχει περάσει ήδη μια τετραετία θα ήθελα επικαιροποιημένες απόψεις...

Από όσα διάβασα: είδα καλές κριτικές για Παιδική Ακαδημία, Αγωγή & Φροντίδα και Greenschool. Οι απόψεις διίστανται για Μιλένα Κολελη και Φωτεινού. Κακές κριτικές για Λιλιπουπολη και Μαγικό Κόσμο. Δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο για Κουκλόσπιτο, Παιδοστρόβιλος, τα φιλαράκια μας. Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα όλα τα παραπάνω...

Εκτιμώ πολύ να μάθω τις εμπειρίες!!! Ειδικά αν έχετε και εμπειρία με μικρότερα παιδάκια θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο!!  Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να επισκεφθείς τους χώρους και να πάρεις ιδέες για το τι παρέχουν, άλλα έχουν τεράστιες υποδομές με πολύποίκηλες δραστηριότητες και πρόγραμμα, όπως πχ η Λιληπούπολη, ενώ άλλα έχουν πιο προσωπική ζεστή σχέση λόγω μικρότερων διαστάσεων του σταθμού, όπως πχ τα φιλαράκια μας ,ή το κούνια μπέλα στο Περιστέρι. Κακοί και καλοί είναι εντελώς υποκειμενικά και κάθε γονιός ψάχνει κάτι άλλο. 

Επεξεργάστηκαν by Ttbdad
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα.

 

Ενδιαφερόμαστε για βρεφικό παιδικό σταθμό στο Ίλιον, Πετρούπολη. Έχουμε ακούσει για τη ΛΙλιπούπολη Πετρούπολη. Έχει κάποιος εμπειρία από το σταθμό αν είναι καλός? Πόσα παιδιά ανά τμήμα, τιμές κτλ? Διάβασα κάποιες κριτικές σε θέμα αλλά ήταν παλιές. 

Link to comment
Share on other sites

 Δεν ξέρω όμως αν είναι και το πιο καλό... Κάτι που έχω ακούσει για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς είναι ότι χρησιμοποιούν το ίδιο κουτάλι για τα παιδάκια, κάτι αηδιαστικό θα έλεγα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο κουτάλι? Που συμβαίνει αυτό? Γενικά αναφέρεσαι? 

Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο σταθμό είτε προσωπικά είτε κάποιος φίλος? Πχ τα παιδάκια είναι όλα μαζί σε ένα χώρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα!! Επαναφερω το θέμα μιας και ψαχνω σταθμο για την κορη μου!!! Θα μπορουσαν μαμαδες που μενουν γυρω απο τ Περιστέρι ομου προτεινουν (ή να μου πουν να αποφυγω) καποιο σταθμό?? 

Ευχαριστώ πολύ!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα! Παει καιρος απο οταν εγινε τελευταια αναφορα σε αυτο το νημα για παιδικους σταθμους δυτικα (Περιστερι/ Πετρουπολη / Ιλιον). 

Μπορει καποιος/α μπαμπας/μαμα να αναφερει την εμπειρια του απο προσφατη ερευνα για παιδικο σταθμο, για να βοηθησει ολες εμας, που ειμαστε τωρα στη φαση αναζητησης?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για καθε βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 30/6/2016 at 1:11 ΜΜ, kolokythaki είπε:

Θα ήθελα να συμβάλω στη συζήτηση γιατί έκανα κι εγώ μία έρευνα για το παιδί μου στις περιοχές αυτές. Δεν θέλω να μπω σε εκτιμήσεις και προτιμήσεις που έκανα εγώ γιατί αυτά είναι σχετικά. Θα προσπαθήσω να περιγράψω γεγονότα!

Ο πρώτος σταθμός που θέλω να σχολιάσω είναι η Μιλένα Κολέλη στο Ίλιον. Ο χώρος είναι καλός, σίγουρα όχι μεγάλος, πάντως αξιοπρεπής. Ο εξωτερικός χώρος λίγο απογοητευτικός. Η ιδιοκτήτρια, η οποία με ενημέρωνε επί 2 ώρες -το απόγευμα, να σημειώσω- αρέσκεται να εκθειάζει το σχολείο της και τον εαυτό της, κάτι που δεν μου άρεσε. Μου είπε μέχρι ότι και τα παιδιά τη λένε μαμά και την μητέρα της που εργάζεται εκεί, γιαγιά. Όποιο βιβλίο να ανοίξεις για παιδαγωγική θα διαβάσεις ότι είναι λάθος να αφήνεις το παιδί να συγχέει το πρόσωπο της μαμάς του με άλλα πρόσωπα που το φροντίζουν. Μου ενέπνευσε πάντως εμπιστοσύνη ότι ξέρει τη δουλειά της και σίγουρα νοιάζεται για το όνομα του σταθμού της, πράγμα καλό. Προσωπικά το απέρριψα, γιατί αφού της ζήτησα μετά την ενημέρωση να το επισκεφθούμε για 5 λεπτά με τον άντρα μου που δεν το είχε δει γιατί δεν ήταν στην ενημέρωση, εν ώρα λειτουργίας, με απίθανες και πιθανές δικαιολογίες αρνήθηκε τόσο πεισματικά, τόσο νευρικά, που με προβλημάτισε. Μας είπε επί λέξει ότι είναι διατεθειμένη να έρθει 11 η ώρα το βράδυ να μας το δείξει από το να περάσουμε για 5 λεπτά το πρωί να δούμε τις τάξεις έστω και απέξω, από την πόρτα. Ήμουν έτοιμη να γράψω το παιδί μου εκεί, αλλά αυτή η συμπεριφορά με σταμάτησε. Αφού προτίμησε να χάσει έναν πελάτη, από το να μας αφήσει να ρίξουμε μια ματιά σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, για μένα ήταν μεγάλο καμπανάκι.

Ο δεύτερος που θέλω να σχολιάσω είναι ο Παιδοστρόβιλος στην Αγία Τριάδα (Πετρούπολη). Η ιδιοκτήτρια μου φάνηκε σοβαρή ( ίσως βέβαια λίγο απότομη), ο χώρος ωραίος, με την επιφύλαξη ότι εκτείνεται σε 3 ορόφους, και αυτό που με σταμάτησε να γράψω το παιδί μου εκεί είναι ότι ουσιαστικά δεν κοιμίζουνε τα παιδιά το μεσημέρι. Η λογική τους είναι ότι δεν θέλουν να τα υποχρεώνουν να κοιμούνται αν δεν θέλουν. Εμένα δεν με καλυψε αυτό διότι η κόρη μου κοιμάται πάντα μεσημέρι (μία ώρα, άντε δύο), αλλιώς είναι εκνευρισμένη. Αυτό δε σημαίνει ότι αν της αφήσεις την επιλογή θα τρέξει στο κρεβάτι. Το κεφάλι της να πέφτει από τη νύστα, θα λέει όχι δεν θέλω να κοιμηθώ. Εκεί χρειάζεται κάποιος να της το θέσει ως τετελεσμένο, τώρα ξαπλώνουμε, τέλος. Αλλιώς και 1 το βράδυ να της πεις θέλεις να πας για ύπνο, όχι θα σου πει. Για κάποιον που δεν κοιμάται μεσημέρι ίσως αυτό δεν είναι πρόβλημα. Θα ήθελα όμως να επιστήσω την προσοχή, ότι εκ των υστέρων άκουσα ότι το σχολείο αυτό δεν έχει άδεια για τον πάνω όροφο και όταν έρχεται έλεγχος κρύβουν ότι λειτουργεί και άλλος όροφος και βάζουν τα παιδιά να κάνουν ησυχία για να μην ακουστούν. Αλήθεια, μύθος, δεν ξέρω. Τσατίζομαι όμως που ουσιαστικά είμαστε εμείς οι γονείς έρμαια στην αυθαιρεσία όλων αυτών τους οποίους δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Δεν θέλω να αναπαράγω λάθος πληροφορίες, απλά το λέω γιατί κι εγώ θα ήθελα να μου το πούνε όταν έψαχνα, να το λάβω έστω υπόψη μου σαν ανεπιβεβαίωτη πληροφορία. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσει κανείς.

Γενικώς, οι παιδικοί σταθμοί στην Πετρούπολη, είναι λίγο απογοητευτικοί σε επίπεδο χώρων (σαλιγκαράκια, τα φιλαράκια μας κλπ). Φανταστικούς χώρους έχει η Λιλιπούπολη, για την οποία πάντως δεν έχω ακούσει καλά λόγια, τα οποία δεν έχει νόημα να επαναλάβω. Θα καταθέσω όμως την δική μου εμπειρία, που είχα πάει το παιδί μου εκεί για μάθημα μουσικοκινητικής, όσο ενδεικτικό μπορεί να είναι αυτό για το σχολείο, γιατί μπορεί να αφορά μόνο τον συγκεκριμένο μουσικοπαιδαγωγό. Η αντιμετώπιση ήταν πολύ ψυχρή και κατά τη γνώμη μου τελείως αντιπαιδαγωγική -σχεδόν ειρωνευόταν την κόρη μου που είχε κομπλάρει και ντρεπόταν να συμμετέχει- και στο τέλος που προσπάθησα να πλησιάσω τον μουσικοπαιδαγωγό και να συζητήσω μαζί του πώς θα μπορούσα να την βοηθήσω να γίνει μέρος της ομάδας, ήταν βιαστικός και αγενής, και ολίγον ειρωνικός και απέναντί μου.

Αυτά από μένα και ελπίζω να βοήθησα κάποιους. Καλό είναι νομίζω να μοιραζομαστε εμπειρίες γιατί πάμε όλοι στα τυφλά και η εικόνα που μας παρουσιάζουν δεν είναι πάντα η αληθινή.

Συγγνώμη αλλά αυτό που λέτε για το σταθμό Μιλένα κολελη, ζητήσατε να πάτε να δείτε το χώρο εν ώρα λειτουργίας του σχολείου και δεν το δέχτηκαν; 

Γιατί, αν κατάλαβα καλά αυτό που ζητήσατε είναι απαράδεκτο, εγώ θα έκανα παρατήρηση αν γινόταν κάτι τέτοιο. Σκεφτείτε, είναι μέσα ένα σωρό παιδάκια, από πού κι ως πού θα σάς ανοίξουν εσάς να μπείτε μέσα; σάς ξέρουν κι από χθες; αν εισατσαν τίποτα ψυχοπαθείς κι αρχίσατε να θεριζετε κόσμο, θα ρισκάρουν να σάς ανοίξουν; 

Εγώ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Τι είναι το σχολείο, μπατε σκύλοι αλέστε, να έχω το παιδί μου εκεί και να μπαίνει όποιος θέλει να δει το χώρο; ακόμα και στην αυλή. 

Κι αν σάς απάντησε άσχημα, είναι επειδή προσπαθούσε με τρόπο να σάς δείξει ότι αυτό που ζητάτε δε γίνεται και εσείς δεν το καταλαβαίνετε. 

Δε σάς τα λέω επιθετικά, σκεφτείτε το λογικά. Να σάς προβληματίζει, αν ένας παιδικός σταθμός αφήνει όποιον να ναι να μπαίνει μέσα και να βλέπει τους χώρους εν ώρα λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας ! Είμαι σε αναζήτηση ιδιωτικού παιδικού σταθμού σε Περιστέρι , αλλά και γύρω περιοχές σε απόσταση μέχρι 20-30 λεπτών από εμάς . Έχω κλείσει ραντεβού σε Τσιαμούλη , Αυγουλέα, Λακωνική-Φραγκή , Λεόντειο και Jeanne d'arc. :blink: Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου θετικές ή αρνητικές εμπειρίες που έχετε με τα εν λόγω σχολεία προκειμένου να πάρω απόφαση... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα παιδάκι 2.5 ετών και θα ήθελα από Σεπτέμβρη να τον γράψω σε παιδικό σταθμό. Μέχρι στιγμής ήταν στο σπίτι μαζί μου. Θα ήθελα να μου προτείνετε παιδικούς σταθμούς στην Πετρούπολη καθώς και τις γνώμες που έχετε για αυτούς είτε είναι ιδιωτικοί είτε δημόσιοι . Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...