Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Eγώ δεν έχω πάει ακόμη για μπανάκι, αλλά το Σαββατοκύριακο θα πάω σίγουρα. Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό, αλλά φαντάζομαι ότι εκτός της μόλυνσης δεν υπάρχει άλλος λόγος για να μην πάω!!!

 

Ασε που βλέπω θάλασσα και μου γυαλίζει το μάτι :lol::lol::lol:. Έκανα υπομονή μέχρι να ζεσταθεί τώρααααα δεν μπορώ άλλο.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα ο γιατρος μου δεν με αφησε καθολου να κανω μπανιο στη θαλασσα.Ειχα Π.Η.Τ 10 Οκτωβρη και οπως καταλαβαινετε εφαγα ολο το καλοκαιρι στην Αθηνα αφου και να πηγαινα διακοπες δεν θα μπορουσα να χαρω την θαλασσα.Ετσι προτιμησα να πηγαινω σε παραλιες της Αττικης και να βουταω μονο τα ποδια μου.Παντως εκτος απο τις πιθανες μολυνσεις που ειναι επικινδυνες ειδικα στο α΄τριμηνο ξερω απο φιλη μου που εμενε σε παραθαλασσιο μερος ο γιατρος της την αφηνε μονο στο β'τριμηνο με τις απαραιτητες προφυλαξεις γιατι στο γ'τριμηνο της ειπε οτι μπορει να σπασουν τα νερα απο την πιεση του νερου και να εχει προωρο τοκετο.Εγω παντως εκανα υπομονη και περυσι που η μικρη μου ηταν 9 μηνων καναμε τα μπανια μας μαζι.Νομιζω οτι αξιζε τον κοπο.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Εμένα ο γιατρός μου είπε ναι στα μπάνια (τώρα θα μπώ στον 7ο) όχι όμως εντός Αττικής και οχι πισίνα. Δυστυχως σαβ/κο εκτός Αθηνών είναι μεγαλη ταλαιπωρία απο την κίνηση.Στο Πορτο Γερμενο πήγα πριν 2 Κυριακές και ήταν κόλαση από την κίνηση καναμε 1 ώρα για να φυγουμε προς ψαθα ούτε αμερικανικη πρεσβεια σε πορεια πολυτεχνειου!!!!Εχετε καποιες παραλιες να μας προτινετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΟΚ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΑ?

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΕΨΑΞΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΝΤΕ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΚ.ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ?

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΩ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΡΩ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ ΠΙΣΩ.

ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΑ? ΤΙ ΛΕΤΕ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ.....ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!!!

 

 

εμενα ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα για τα μπανια μου ειπε οτι μπορω να κανω αρκει η θαλασσα να ειναι καθαρη κ ζεστη...οχι κρυα τελοσπαντων οσο για τις ωρες που μπορω να καθομαι μου ειπε δεν μπορω να σου πω μια η δυο ωρες...αυτο θα το δεις εσυ οσο εισαι καλα γιατι εαν δεν αισθανεσαι καλα κ ζαλιζεσαι δεν εχει σημασια ποσο χρονο σε αφηνω εγω να κατσεις...κι εχω να σας πω οτι πηγαιναμε στην θαλασσα οταν ειχε κενο ο αντρας μου κ καθομασταν το λιγοτερο 4 ωρες γιατι την θαλασσα την εχουμε διπλα μας κ το καναμε σαν ημερησια αλλα ΠΑΝΤΑ κατω απο ομπρελα κ στην θαλασσα εμπαινα κανονικα κ για να μην κρυωσω εβγαζα το μαγιο οταν εβγαινα κι εβαζα αλλο η εσωρουχο απο κατω (κιν ενα παρεο φυσικα) :D........δεν ειχα προβληματα κ ισως γιαυτο δεν μου το απαγορευσε...αυτα κι απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιατρός μου δεν μου απαγόρευσε μπάνιο σε θάλασσα ή πισίνα, ακόμη και σε λίμνες, μόνο σε spa δεν με άφησε, γιατί εκεί η υψηλή θερμοκρασία ευνοεί την ανάπτυξη των μικροβίων. Όμως άλλοι επιτρέπουν και σε spa. Εδώ που μένω (Κ. Ευρώπη) πολλά spa διοργανώνουν γυμναστική στο νερό για εγκύους. Για να είμαι ειλικρινής στο τέλος της πρώτης εγκυμοσύνης επειδή τα ΄χα παίξει πήγα και σε σπα δυο εβδομάδες πριν γεννήσω, και από την χαλάρωση κατέβηκε το μωρό πιο κάτω, πράγμα πολύ θετικό βέβαια στο τέλος της εγκυμοσύνης. Στη γέννα μου έδωσαν αντιβίωση για στρεπτόκοκκο, αλλά μου είπαν ότι το έχει το 30% των υγιών γυναικών και δεν έφταιγε το σπα.

Για τις συσπάσεις η γιατρός μου είπε μόνο όταν πιάνουν οι ζέστες να παίρνω προληπτικά μαγνήσιο, αλλά αυτό είναι άσχετο με το μπάνιο.

Σου είπε ο γιατρός ότι υπάρχει κάποιος λόγος για να προσέχεις ιδιαίτερα, ή ήταν απλώς γενικές οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου δεν μου απαγόρευσε μπάνιο σε θάλασσα ή πισίνα, ακόμη και σε λίμνες, μόνο σε spa δεν με άφησε, γιατί εκεί η υψηλή θερμοκρασία ευνοεί την ανάπτυξη των μικροβίων. Όμως άλλοι επιτρέπουν και σε spa. Εδώ που μένω (Κ. Ευρώπη) πολλά spa διοργανώνουν γυμναστική στο νερό για εγκύους. Για να είμαι ειλικρινής στο τέλος της πρώτης εγκυμοσύνης επειδή τα ΄χα παίξει πήγα και σε σπα δυο εβδομάδες πριν γεννήσω, και από την χαλάρωση κατέβηκε το μωρό πιο κάτω, πράγμα πολύ θετικό βέβαια στο τέλος της εγκυμοσύνης. Στη γέννα μου έδωσαν αντιβίωση για στρεπτόκοκκο, αλλά μου είπαν ότι το έχει το 30% των υγιών γυναικών και δεν έφταιγε το σπα.

Για τις συσπάσεις η γιατρός μου είπε μόνο όταν πιάνουν οι ζέστες να παίρνω προληπτικά μαγνήσιο, αλλά αυτό είναι άσχετο με το μπάνιο.

Σου είπε ο γιατρός ότι υπάρχει κάποιος λόγος για να προσέχεις ιδιαίτερα, ή ήταν απλώς γενικές οδηγίες;

ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.......ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ....ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΖΕΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΕΙ 25 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΟΟΟΛΛΛΗ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΟΚ.ΔΕΚΤΟ.ΑΛΛΑ ΤΟΣΕΣ Κ ΤΟΣΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΝΙΟ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΟΥΤΙΕΣ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ.ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΔΡΟΣΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

κ μενα μου απαγορεψε το 1τριμηνο και μου ειπε καθαρη και ζεστη θαλασσα αντηλιακο μπολικο και κατω απο σκια...αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω..αν μπορεις και εχεις την δυνατοτητα παρε και αλλη μια γνωμη απο καποιον αλλο γιατρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη ,χωρίς παρεξήγηση. Γιατί τόση μανία με το μπάνιο και αν είναι να κάνεις του κεφαλιού σου το γιατρό γιατί τον ρωτάς;

Φιλικά σου το λέω γιατί παλιά έβλεπα και εγώ τι κάνουν οι άλλες εγκυες και δυστυχώς δε μου βγήκε σε καλό. Πάντως αν έχεις αμφιβολία για το γιατρό ή ρωτησε τον περισσότερες λεπτομέρεις ή συμβουλέψου κάποιον άλλο

Με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

κ μενα μου απαγορεψε το 1τριμηνο και μου ειπε καθαρη και ζεστη θαλασσα αντηλιακο μπολικο και κατω απο σκια...αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω..αν μπορεις και εχεις την δυνατοτητα παρε και αλλη μια γνωμη απο καποιον αλλο γιατρο..

 

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ 7 ΜΗΝΩΝ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγκυούλες .......... με το καλό σε όλες σας ...........

Οταν εμεινα εγκυος ηταν τελος καλοκαιριού ......... ο γιατρός τότε για το πρωτο τρίμηνο μου απαγόρευσε την θάλασσα ......... μόνο από απόσταση μου είπε ........ ωστε να αποφύγω ανεπιθύμητες εξελίξεις αν κολλούσα κάποιο μικρόβιο .......

 

Υπόμονή ........ μια χρονιά ειναι ......... θα περασει ..........

Link to comment
Share on other sites

στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έκανα πάρα πολλά μπάνια, βέβαια δεύτερο και τρίτο τρίμηνο. Τώρα είμαι 39η εβδομάδα και έκανα προχθές μισή ώρα μπάνιο και κολυμπι στη θάλασσα. Με ενθάρρυναν απόλυτα δύο γιατροί που ρώτησα, αλλά και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ο γιατρός δεν μου το είχε απαγορέψει. Βέβαια όλοι έλεγαν όχι ηλιοθεραπεία. Δε θα φοβόμουν στη θέση σου. Πολλοί γιατροί υπερβάλλουν με τέτοιες απαγορεύσεις σε σχέση με διατροφή, μπάνια κλπ για να εντυπωσιάζουν με τις κατηγορηματικές συμβουλές. Ας μην έκαναν τόσες καισαρικές, τα μπάνια τους μάραναν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα παρει αποφαση οτι φετος δε θα κανω, αλλα στο τελευταιο ραντεβου με το γιατρο μου μου προτεινε ο ιδιος να κανω,αρκει βεβαια η θαλασσα να ειναι σχετικα καθαρη.Ετσι εκανα κι εγω το μπανακι μου την περασμενη Κυριακη στο Σχοινια και δεν ηταν λιγες οι συγκαστρουλες που ειδα εκει...Θα παω και αυτο το σκ παλι και μετα σταματαω γιατι μπαινω στον 9ο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αυτό που δεν κατάλαβα είναι για την ηλιοθεραπεία. Εντάξει, εννοείται ότι είτε έγκυος, είτε όχι, δεν πας στον ήλιο τις μεσημβρινές ώρες για να μειώσεις τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του δέρματος. Υπάρχει επιπλέον απαγόρευση στην εγκυμοσύνη, ή είναι όπως το τσιγάρο που πάντα βλάπτει, αλλά στην εγκυμοσύνη το τονίζουν ιδιαίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ελεύθερα μπάνιο (είμαι 23η εβδομάδα) με όλα τα σχετικά περί αλλαγης μαγιώ και καθαρής θάλασσας και μου τόνισε όχι ηλιοθεραπεία γιατί το δέρμα μας στην εγκυμοσύνη αποκτά πιο εύκολα πανάδες και γιατί η ηλιοθεραπεια σε εξαντλεί με αποτέλεσμα να έχεις περισσότερες πιθανότητες λιποθυμίας, πτώσης πίεσης, ιλίγγων και εννοείται ότι δεν πρέπει να καταπονείς τον εαυτό σου αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

koritsia o ilios peirazei ta emvryakia mas kai tous dimiourgei kati san pireto !!!apo tin thermotita !!!!!episis kai i sauna !!!!

 

ki emena mou eipe noris to proi mpanio pou einai pio kathari i thalassa !!!kai pisina afova!!!!!simera ekana pisina kai itan kai alles egyoules ekei!!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης ότι πεί ο γιατρός. Εμένα μου είπε να κάνω όσα μπάνια θέλω σε καθαρή θάλασσα και όχι ηλιοθεραπεία. Έχω ήδη κάνει ένα μπάνιο και θα ξαναπάω, απλά θέλω να ζεσταθεί η θάλασσα και άλλο.

Άν όμως ο γιατρός μου το απαγόρευε, τότε δεν θα έκανα κανένα μπάνιο, δεν θα έπαιρνα από μόνη μου τέτοια πρωτοβουλία. Ίσως έχει τους λόγους του και απαγορεύει το μπάνιο, καλό είναι πάντως να μην αψηφούμε την γνώμη τους.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως ο ήλιος εκτός από εγκαύματα (αφού το δέρμα των εγγύων είναι πιο ευάισθητο) προκαλεί και ευρυαγγείες...κι εγώ τις τρέμω λόγω κληρονομικότητας...μακάρι να με αφήσει κι εμένα στο 2ο τρίμηνο να κάνω μπάνιο....

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

koritsia o ilios peirazei ta emvryakia mas kai tous dimiourgei kati san pireto !!!apo tin thermotita !!!!!episis kai i sauna !!!!

 

Αυτό το είχα διαβάσει για τις υπέρυθρες, που όντως ανεβάζουν τη θερμοκρασία της μητέρας και μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης, όπως αν έχει η μητέρα υψηλό πυρετό. Αλλά ο ήλιος ή η σάουνα ζεσταίνουν μόνο επιφανειακά (αν δεν κάνεις υπερβολές και πάθεις καμμιά θερμοπληξία, εννοείται) και δεν επηρεάζουν τη θερμοκρασία του εμβρύου περισσότερο από όσο επηρεάζουν τη θερμοκρασία της μητέρας.

 

Το ότι στην εγκυμοσύνη ο κίνδυνος για εγκαύματα και ευρυαγγείες είναι αυξημένος, πράγματι μου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω διαβάσει ώς τώρα, δεν έγραφε πουθενά ότι η θάλασσα δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη. Αντιθέτως, το μπάνιο σε καθαρή θάλασσα, είναι η καλύτερη άσκηση για την εγκυμοσύνη.

Τα πράγματα που πρέπει να αποφεύγουμε είναι το κολύμπι για πολύ ώρα, γιατί κουραζει, η έκθεση στον ήλιο, η βρώμικη θάλασσα, και το να μένουμε με το βρεγμένο μαγιό.

Εγώ ήδη έχω κάνει καμιά δεκαριά μπάνια, και μόλις σταματήσω από τη δουλειά, θα πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ, μια που είναι από τους πιο ευχάριστους τρόπους για να δροσιστείς!!

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο, να στερηθεί κάποιος τα μπάνια του, εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, ή όπως προανέφερα, αν δεν βρίσκει κοντά του καθαρή θάλασσα!;)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι είναι κακή περίοδος για να κάνει κάποια προσπάθειες για παιδί;

Λόγω θάλασσας εννοώ.

 

Όχι φυσικά!!! Καλά μπάνια και ποιος ξέρει ... ;) στο εύχομαι ολόψυχα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι είναι κακή περίοδος για να κάνει κάποια προσπάθειες για παιδί;

Λόγω θάλασσας εννοώ.

Kαθε άλλο.

Εμένα ο γιατρός μου προτείνει να ξεκινάει κάποια τις προσπάθειες ακριβώς μετα τις διακοπές....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...