Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Ακριβώς πριν λιγες εβδομαδες ειχε και η αδελφή μου το ίδιο προβλημα .Ο γιατρός της βεβαια της απαγόρευσε τα μπανια στην θάλασσα για το πρώτο τρίμηνο...Με την κοινή λογική με utrogestan και κατα την διάρκεια του πρώτου 3μηνου που είναι πολυ ευαισθητη η εκυμοσυνη στην θέση σου θα ήμουν πιο προσεκτική δεν θα εκανα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω είχα λιγα καφέ την 6η εβδομάδα, προσεξα 2 μέρες και αυτό ήταν. Έκανα καμια 15αριά μπανάκια φετος και το απόλαυσα πάρα πολύ. Στο νησί που ήμουν, Ικαρία, ήταν κι άλλες εγκυούλες που τους είπαν οι γιατροί τους οτι κάνει καλό το μπάνιο....ενω εμένα το μαυσωλείο που εχω για γιατρό μου ειχε πει όχι....αλλα θα τον αλλάξω σε λίγες μέρες :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη, με βάση τις δικές μου εμπειρίες είναι ότι δεν πρέπει να το διακινδυνέψεις για το μπάνιο. Η δικιά μου γιατρός ήταν κατηγορηματική: ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!

Η γιατρός μου ήταν πολύ συντηρητική και υπερβολική, όμως έχοντας ήδη μια αποβολή στη πλάτη μου (όχι με αυτή την γιατρό) ήμουνα διατεθειμένη να κάνω αυτό ακριβώς που μου έλεγε. Έπαιρνα και εγώ ultrogestαn για τους ίδιους ακριβώς λόγους με εσένα.

Μου είπε λοιπόν η γιατρός ότι τους πρώτους μήνες απαγορεύει το μπάνιο γιατί είναι καλύτερα να μην καταπονείται το σώμα και γενικά να αποφεύγω τη σωματική κούραση. Για τους επόμενους μήνες μου είπε ότι όταν η εγκυμοσύνη έχει πια εδραιωθεί μπορεί να μου κάνει και καλό τέτοιου είδους άσκηση, αλλά το να κολλήσω κάποιο μικρόβιο (ακόμα και στα πιο καθαρά νερά) μπορεί να αποβεί μοιραίο εξέλιξη της εγκυμοσύνη. Θυμάμαι μου είπε επί λέξη: «Εγώ σε ενημέρωσα, από εδώ και πέρα αποφασίζεις και πράττεις μόνη σου τι είναι πιο σημαντικό για εσένα».

Τι και αν……... το θερμόμετρο έφτασε 44,5

Τι και αν……… το καλοκαίρι το πέρασα σε παραθαλάσσιο χωριό

Τι και αν……… το εξοχικό από την θάλασσα απέχει μόνο 10 μέτρα………..

ΟΥΤΕ την άμμο δεν πάτησα εκείνο το καλοκαίρι. Και ευτυχώς όλα είχαν ωραία κατάληξη.

Σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και το μωράκι σου, αλλά πρόσεχε!!!!!!!!!!!!!!!!!

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Παντως, πιστευω οτι εαν ολα αυτα τα "μαυσωλεια" θελανε πραγματικα την ευτυχια της εγκυου και αρα την υγεια τους, θα λεγανε να κανουμε οσο περισσοτερο μπανιο μπορουμε. Βαρεθηκα να διαβαζω εδω μεσα γιατρους που απαγορευουν απο απλες κρεμες προσωπου μεχρι ξυρισμα !! Αμαν πια!!!

:roll::shock::mad:

Λες και πρεπει για 9 μηνες να ειμαστε σαν αρρωστες μεσα στην δυστυχια. Στην Ελλαδα ζουμε οπου εχουμε συνηθησει τα μπανια και ξερουμε πως να κολυμπαμε.Ποιος ο λογος λοιπον, σε μια νορμαλ εγκυμοσυνη, να μην πας να κανεις ενα δροσιτικο, χαλαρο μπανακι ?

 

Δεν ειπαμε να γινουμε και Φελπς βεβαια. Χαλαρα :)

 

Ο γιατρος μου ελεγε να κανω μπανια ακομα και το Πασχα. Και οταν τον ρωτησα μηπως το μωρο γινει παγακι, μου ειπε οτι και 3 ωρες στην καταψυξη να με βαλουν, το εμβρυο δεν παθαινει τιποτα. Εγω εκανα φουλ μπανιο στην Αττικη κιολας και το καταευχαριστηθηκα. Ειδα και πολλες εγκυουλες Αυγουστιατικα να κανουν μπανακι Αθηνα. Το πως βοηθαει δεν το συζηταω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα τα μπανακια μου στα διδυμα μεχρι την 36 εβδ.(δλδ μια εβδ πριν γεννησω :cool: )

Ο γιατρος μου ειχε πει ναι...αλλα να προσεχω

-να μην καθομαι στον ηλιο

-να μην καθομαι κατω η καπου που δεν ειμαι σιγουρη

-ν αλλαζω μαγιο με το που βγαινω απ την θαλ/σα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως, πιστευω οτι εαν ολα αυτα τα "μαυσωλεια" θελανε πραγματικα την ευτυχια της εγκυου και αρα την υγεια τους, θα λεγανε να κανουμε οσο περισσοτερο μπανιο μπορουμε. Βαρεθηκα να διαβαζω εδω μεσα γιατρους που απαγορευουν απο απλες κρεμες προσωπου μεχρι ξυρισμα !! Αμαν πια!!!

:roll::shock::mad:

Λες και πρεπει για 9 μηνες να ειμαστε σαν αρρωστες μεσα στην δυστυχια. Στην Ελλαδα ζουμε οπου εχουμε συνηθησει τα μπανια και ξερουμε πως να κολυμπαμε.Ποιος ο λογος λοιπον, σε μια νορμαλ εγκυμοσυνη, να μην πας να κανεις ενα δροσιτικο, χαλαρο μπανακι ?

 

Δεν ειπαμε να γινουμε και Φελπς βεβαια. Χαλαρα :)

 

Ο γιατρος μου ελεγε να κανω μπανια ακομα και το Πασχα. Και οταν τον ρωτησα μηπως το μωρο γινει παγακι, μου ειπε οτι και 3 ωρες στην καταψυξη να με βαλουν, το εμβρυο δεν παθαινει τιποτα. Εγω εκανα φουλ μπανιο στην Αττικη κιολας και το καταευχαριστηθηκα. Ειδα και πολλες εγκυουλες Αυγουστιατικα να κανουν μπανακι Αθηνα. Το πως βοηθαει δεν το συζηταω.

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες..αλλα όταν παιρνει utrogestan και οταν ειναι στις πρωτες εβδομαδες που η εγκυμοσυνη δεν εχει εδρεωθει ακομα ισως θα ηταν καλυτερο να το αναβαλει!!Κανεις δεν μίλησε για 9μηνη αναμονη στο κρεβατι.. :roll: Βεβαια η καθε μια απο εμας ξεχωριστα ξερουμε τι ειναι καλυτερο για εμας και το μωρο μας...Και εγω ειμαι υπερ των μπανιων αλλα σε πιο προχωριμενη εγκυμοσυνη..οχι στην 5 ή 6 εβδομαδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω 5' απο την θαλασσα με το αμαξι,ο γιατρος μου μου εδωσε το πρασινο φως για τα μπανια,οχι ομως για ηλιοθεραπεια που ουτως η' αλλιως δεν μου αρεσει,συγκεκριμενα μου ελεγε ''πριν τις 11 το πρωι η' μετα τις 6 το απογευμα''.Ξεκινησα τα μπανια τον Ιουνη που ειχα ηδη μπει στον 4ο και συνεχιζω ακαθεκτη, σκοπευω να εξαντλησω και τον Σεπτεμβρη εχω κανει πανω απο 60 μπανια (ακομα τα μετραω χιχι :lol: ).Ξερετε τι ανακουφιση ειναι οταν μπαινω στο νερο νομιζω οτι ζυγιζω 10 κιλα λιγοτερο και μολις βγω νομιζω οτι ζυγιζω ενα τονο :? Παντως για 1ο τριμηνο δεν ξερω αν κανει το μπανιο μεχρι να ''δεσει καλα'' το μωρουλι :roll: .Ενοειτε οτι η καθε μια κανει οτι της πει ο γιατρος της οχι οτι διαβαζει εδω,γνωμες ανταλασουμε.Αντε καλο χειμωνα σε ολες μας με τα μωρακια μας. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι απο την στιγμη που παμε σε εναν γιατρο, θα κανουμε αυτα που μας προτεινει. Οταν υπαρχουν καποια θεματακια πρεπει να ειμαστε παραπανω προσεκτικες.

 

Αυτο που λεω ομως ειναι οτι ειναι καλο, σε μια εγκυμοσυνη χωρις επιπλοκες,

να υπαρχει ενα μετρο και απο τις δυο πλευρες και κυριως να "ακουμε" το σωμα μας για να καταλαβυμε τι θελει. Μια καλη ψυχολογια ειναι εξισου και περισσοτερο ισως - σημαντικη με την ξεκουραση.

 

Εαν δεν εχετε προβλημα λοιπον, τα μπανια ειναι ενας εξαιρετικος τροπος για ασκηση που τοσο οφελει στην εγκυμοσυνη, την γεννα και μετα. Ας μην το φοβομαστε οταν δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)

Τελικά δεν μπορώ να πάω για μπάνιο, κουτουλάω από την νύστα.

Τί πράγμα είναι αυτό ρε κορίτσια; Όλη μέρα κουτουλάω απ την νύστα δεν χορταίνω με τπτ λέμε :roll:

 

Κάτι άσχετο: Είμαι 5,5 εβδομάδων κι έχω πάρει δύο κιλά. Μου φαίνεται ότι είναι πολλά και νιώθω σαν μπαλόνι, ειδικά η κοιλιά μου μοιάζει λες και είμαι 10 εβδομάδων :shock:

Πόσα κιλά πρέπει να πάρω το πρώτο τρίμηνο;

(είμαι υπέρβαρη γενικά, δεν ήμουν ποτέ αδύνατη :( )

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιατρός δε μου απαγόρευσε τα μπάνια, επειδη όμως δε βρέθηκα σε θάλασσες που να είμαι σίγουρη ότι είναι καθαρες, μπάνιο δεν έχω κάνει. Σαν άσκηση είναι η καλύτερη, συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά αν κολήσω κανένα μικρόβιο και τρέχω στα καλά καθούμενα? Έτσι είπα να κάτσω στα αυγά μου!

Όσον αφορά τα κιλά σου φίλη magissa είναι πολλά τα δυο κιλά που πήρες ήδη. Κι εγώ τα έχω τα κιλάκια μου και ο γιατρός μου ήταν πολύ αυστηρός, στο πρώτο τρίμηνο μου είπε να μην πάρω ούτε ένα. Εγώ είμαι στη δέκατη εβδομάδα και μέχρι τώρα έχω καταφέρει να το τηρήσω αυτό, δεν εχω παρει καθόλου κιλά. Όταν νιώθεις πείνα να τρώς κατι ελαφρύ, φρούτο ή γιαουρτάκι και πρόσεξε το βραδυνό σου. Δεν κάνει καλό ούτε σε μας ούτε στα μπεμπάκια μας να βαρύνουμε πολύ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)

Τελικά δεν μπορώ να πάω για μπάνιο, κουτουλάω από την νύστα.

Τί πράγμα είναι αυτό ρε κορίτσια; Όλη μέρα κουτουλάω απ την νύστα δεν χορταίνω με τπτ λέμε :roll:

 

Κάτι άσχετο: Είμαι 5,5 εβδομάδων κι έχω πάρει δύο κιλά. Μου φαίνεται ότι είναι πολλά και νιώθω σαν μπαλόνι, ειδικά η κοιλιά μου μοιάζει λες και είμαι 10 εβδομάδων :shock:

Πόσα κιλά πρέπει να πάρω το πρώτο τρίμηνο;

(είμαι υπέρβαρη γενικά, δεν ήμουν ποτέ αδύνατη :( )

 

5.5 εβδομαδων και δυο κιλά ειναι πάρα πολλά και κοίτα να μαζευτείς απο τωρα μαγισούλα μου.

Όντως αν έχεις πρόβλημα με καφέ ειναι νωρίς για μπάνιο οπότε δεν σε βλέπω για φέτος.

Την μάυρη νύστα την είχα κι εγω και μου έχει λείψει κάπως :)

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσουλα μου κατσε παιδακι μου στα αυγα σου, ετσι κι αλλιως το καλοκαιρι περασε κι εχεις ηδη κανει μπανια, ρωτα κι εμας που δεν ειδαμε τη θαλασσα ουτε με το κυαλι. :(

 

Στο πρωτο τριμηνο με αιμορραγια κι utrogestan ουτε να σου περναει απο το μυαλο! Ο γιατρος μου απο μονος του μου ειπε οτι μπορω αν θελω να κανω μπανια αλλα επελεξα για προληπτικους λογους να ειναι η μοναδικη χρονια στη ζωη μου που δε βουτηξα ουτε αστραγαλο.

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)

Τελικά δεν μπορώ να πάω για μπάνιο, κουτουλάω από την νύστα.

Τί πράγμα είναι αυτό ρε κορίτσια; Όλη μέρα κουτουλάω απ την νύστα δεν χορταίνω με τπτ λέμε :roll:

 

Κάτι άσχετο: Είμαι 5,5 εβδομάδων κι έχω πάρει δύο κιλά. Μου φαίνεται ότι είναι πολλά και νιώθω σαν μπαλόνι, ειδικά η κοιλιά μου μοιάζει λες και είμαι 10 εβδομάδων :shock:

Πόσα κιλά πρέπει να πάρω το πρώτο τρίμηνο;

(είμαι υπέρβαρη γενικά, δεν ήμουν ποτέ αδύνατη :( )

 

5.5 εβδομαδων και δυο κιλά ειναι πάρα πολλά και κοίτα να μαζευτείς απο τωρα μαγισούλα μου.

Όντως αν έχεις πρόβλημα με καφέ ειναι νωρίς για μπάνιο οπότε δεν σε βλέπω για φέτος.

Την μάυρη νύστα την είχα κι εγω και μου έχει λείψει κάπως :)

 

Δίκιο έχεις για τα κιλά αλλά μια καθυστέρηση στην περίοδο ούτως ή άλλως δεν σου προσθέτει ένα κιλό;

Ρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο...κάνω ατασθαλίες αλλά εντάξει όχι κάτι χοντρό. Πώς μπήκαν τα δύο κιλά;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον 1ο μήνα είχα τσιμπίσει 2 κιλά.. όπως αποδείχτηκε όμως ήταν απότομη κατακράτηση υγρών και φούσκωμα.. σε 5 μέρες μπαίνω στον 9ο και έχω βάλει συνολικά 7 κιλά. Εύχομαι το ίδιο και για σένα magissa :)

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)

Τελικά δεν μπορώ να πάω για μπάνιο, κουτουλάω από την νύστα.

Τί πράγμα είναι αυτό ρε κορίτσια; Όλη μέρα κουτουλάω απ την νύστα δεν χορταίνω με τπτ λέμε :roll:

 

Κάτι άσχετο: Είμαι 5,5 εβδομάδων κι έχω πάρει δύο κιλά. Μου φαίνεται ότι είναι πολλά και νιώθω σαν μπαλόνι, ειδικά η κοιλιά μου μοιάζει λες και είμαι 10 εβδομάδων :shock:

Πόσα κιλά πρέπει να πάρω το πρώτο τρίμηνο;

(είμαι υπέρβαρη γενικά, δεν ήμουν ποτέ αδύνατη :( )

 

Στο 1ο τρίμηνο πρέπει να πάρεις 1.5 κιλό στο σύνολο. Από κει και πέρα 200-400γρ την εβδομάδα. Καλύτερα να το βάζεις σταδιακά το βάρος, γιατί όταν μπαίνει απότομα σημαίνει ότι είναι όλο δικό σου και όχι του μωρού :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τον 1ο μήνα είχα τσιμπίσει 2 κιλά.. όπως αποδείχτηκε όμως ήταν απότομη κατακράτηση υγρών και φούσκωμα.. σε 5 μέρες μπαίνω στον 9ο και έχω βάλει συνολικά 7 κιλά. Εύχομαι το ίδιο και για σένα magissa :)

 

Τι βάρος έχει το μωράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

"Το μπάνιο στη θάλασσα είναι μια από τις χαρές του καλοκαιριού που δεν θα πρέπει να στερηθεί η έγκυος, αρκεί να προσέξει μερικές σημαντικές παραμέτρους. Αναφερόμαστε σε παράγοντες που θα μπορούσαν δυνητικά να βλάψουν την εγκυμοσύνη και την ίδια τη γυναίκα.

 

Τι μπορεί να προκαλέσει η έκθεση της εγκύου στον ήλιο;

 

Καταρχάς η έγκυος θα πρέπει να αποφεύγει την πολύωρη έκθεση στον ήλιο, όπως εξάλλου και κάθε άνθρωπος, διότι μπορεί να προκληθεί αφυδάτωση και ιδιαίτερα στην έγκυο, αίσθημα ζάλης και λιποθυμίας. Η πολύωρη έκθεση στον ήλιο κατά τη διάρκεια μιας ζεστής ημέρας, μπορεί να προκαλέσει θερμοπληξία, μια κατάσταση που χαρακτηρίζεται από υψηλή θερμοκρασία σώματος, διαταραχές επιπέδου συνείδησης μέχρι και βλάβες νεφρών και ήπατος.

 

Επιπλέον, αυτό που γενικά ισχύει είναι ότι κάθε άνθρωπος, πόσο μάλλον μια έγκυος, θα πρέπει να αποφεύγει την έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία του ήλιου, διότι μπορεί να υποστεί από απλά εγκαύματα, μέχρι καρκίνο του δέρματος.

 

Ιδιαίτερα όμως στην εγκυμοσύνη, η πολύωρη έκθεση στον ήλιο μπορεί να προκαλέσει συστολές στη μήτρα, και επομένως πόνο και σε ακραίες περιπτώσεις αποβολές ή πρόωρο τοκετό.

 

Άρα η έγκυος θα πρέπει να επισκέπτεται την παραλία σε ώρες που δεν θα υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και ζέστη, δηλαδή είτε πολύ νωρίς το πρωί είτε αργά το απόγευμα. Εννοείται ότι είναι απαραίτητη η χρήση αντηλιακού με δείκτη προστασίας άνω του 20.

 

Επιτρέπεται το κολύμπι;

 

Το κολύμπι στη θάλασσα δεν απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, αρκεί να γίνεται σε καθαρές θάλασσες και με την προϋπόθεση ότι η έγκυος αισθάνεται ασφαλής στο νερό. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρει να κολυμπάει και θα πρέπει να αποφεύγει τα βαθιά νερά, διότι σε ενδεχόμενη κούρασή της θα πρέπει να μπορεί να βγει με άνεση στην ξηρά. Μαζί με την έγκυο θα πρέπει να βρίσκεται πάντα ένα συνοδό άτομο που να γνωρίζει κολύμπι και να μπορεί να τη βοηθήσει σε οποιοδήποτε ενδεχόμενο. Εννοείται ότι η έγκυος αλλά και κάθε άνθρωπος δεν θα πρέπει να μπαίνει στη θάλασσα μετά από οποιοδήποτε γεύμα.

Γιατί θα πρέπει να αλλάζει το βρεγμένο μαγιό;

 

Η έγκυος θα πρέπει να αλλάζει το βρεγμένο μαγιό, διότι η υγρασία που αναπτύσσεται είναι πρόσφορη για την ανάπτυξη λοιμώξεων του κόλπου, που μπορεί να επηρεάσουν μια εγκυμοσύνη. Επιπλέον θα πρέπει η έγκυος να προτιμά να κάθεται επάνω σε μια καθαρή στεγνή πετσέτα και όχι οπουδήποτε.

 

Υπάρχει κίνδυνος από τσίμπημα τσούχτρας;

 

Το τσίμπημα από τσούχτρα στη θάλασσα δεν είναι επικίνδυνο αν και προκαλεί πολύ πόνο. Σε κάθε περίπτωση η έγκυος θα πρέπει να απευθύνεται στον ιατρό της ή σε κάποιο νοσοκομείο, όπου θα αντιμετωπιστεί για το ενδεχόμενο αλλεργικής αντίδρασης και θα της δοθούν απλά φάρμακα για τον πόνο. Γιʼ αυτό τα φάρμακα που θα δοθούν στην έγκυο θα πρέπει να είναι συμβατά με την εγκυμοσύνη και αυτό θα το κρίνει ο θεράπων ιατρός."

 

Πηγή: activewoman.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησεις τον γιατρο σου... Μονο με τη δικη του συμβουλη...

 

Εγω ρε παιδια με το μπανιο στη θαλασσα φοβαμαι μηπως κολλησω κανενα μικροβιο και μαλλον θα το αποφυγω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ εμεις οι του Αυγουστου να δουμε τι θα κανουμε....Για μετα εννοειται δεν προλαβαινουμε...ενα μηνα πριν μας λενε οτι δεν κανει γιατι ειναι ανοικτη η μητρα (???) και δεν κανει για τα μικροβια και για να μην εχουμε κανεναν προωρο τοκετο...και απο Ιουνιο και πριν οτι δεν κανει, επειδη ειναι κρυα η θαλασσα και γενικα δεν κανει παγωμενο νερο!!!!!!!!

Τωρα μηπως να τους αγνοησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου το επέτρεπε γενικότερα (για το φόβο μολύνσεων), αλλά στον 9ο μήνα μπορεί επιπλέον να σου σπάσουν και τα νερά και να μην το πάρεις είδηση...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αχ εμεις οι του Αυγουστου να δουμε τι θα κανουμε....Για μετα εννοειται δεν προλαβαινουμε...ενα μηνα πριν μας λενε οτι δεν κανει γιατι ειναι ανοικτη η μητρα (???) και δεν κανει για τα μικροβια και για να μην εχουμε κανεναν προωρο τοκετο...και απο Ιουνιο και πριν οτι δεν κανει, επειδη ειναι κρυα η θαλασσα και γενικα δεν κανει παγωμενο νερο!!!!!!!!

Τωρα μηπως να τους αγνοησουμε?

 

Αστα κοριτσάκι, και εγώ γέννησα 21/08/2008, καλοκαίρι δεν ένιωσα. 2 μπάνακια έκανα όλα και όλα στον 8ο μήνα, πριν δεν έκανε κρύα η θάλασσσα, όταν μπήκα στον μήνα μου, μου το απαγόρεψε ο γιατρός, μετά μέχρι να σαραντήσω μέσα στο σπίτι. Μετά μπήκε ο Οκτώβρης :cry:. Φέτος μετά τις 5 Ιουλίου (η βάφτισή μας) γιατί αν δεν βαφτιστεί δεν πρέπει να μπει στη θάλασσα. ΌΛΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ! 5/7 τον βαφτίζω, εεε απο την επόμενη κάθε μέρα μπάνια θα κάνουμε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

KAT123 να σου ζησει!

Καλα που μου το ειπες αυτο με τη βαφτιση, με το καλο αν ειναι απο αρχες καλοκαιριου θα το κανονισουμε του χρονου...φετος τι να κανουμε, υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...