Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Θα μας τρελάνουν οι επιστήμονες με τις διφορούμενες απόψεις τους.. Εμένα μου είπε ναι μεν, αλλά:

-θάλασσα πεντακάθαρη (σωστά είπατε, η Αττική αποκλείεται)

-καθόλου ηλιοθεραπεία και έκθεση στον ήλιο γενικότερα. Θα βρεις καλή, παχιά σκιά, ενός δέντρου πχ.

-προσοχή στο κρύο νερό γιατί προκαλέι συσπάσεις στη μήτρα, όπως προκαλέι στους μύες ποδιών, χεριών, κλπ λόγω ψύχους

-δεν κάθεσαι με βρεγμένο μαγιό ούτε δευτερόλεπτο

-κάνεις απαραίτητα ντουζ μόλις βγεις απ'το νερό με σαπούνι

 

Δεν έκανα μπάνιο εννοείται! Αυτό θύμιζε Επικίνδυνες αποστολές!!!

 

Ακριβώς τα ίδια μου είπε και η δική μου γιατρός και μου τόνισε για τη διαστολή της μήτρας στα κρύα νερά πράγμα που με φόβισε ιδιαίτερα και είμαι όλο σκέψεις για το μπάνιο. Ίσως αν ζεστάνει καλά ο καιρός να πάμε…

1123994.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ το πήρα απόφαση.........μπάνια του χρόνου με τον μπέμπη μου μαζί :P

Ο γιατρός μου είπε ελεύθερα αλλά με όλα αυτά που ακούω καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου γιατί Θεός φυλάξει εαν γίνει τίποτα δεν πρόκειτε να το συγχωρήσω ποτέ στον εαυτό μου.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα 2 σουπερ-παγωμένα μπάνια στην Ικαρια μέσα στο Μάιο και δεν έπαθα τίποτα! Η γυναικολόγος που πήγαινα μου είπε πως δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία αλλά να μην παω βαθειά και φοβηθώ, ήλιος κτλ όπως λέτε και παραπάνω...τώρα ο καινούργιος γιατρουλης που ειναι κλασσικός άντρας γυναικολόγος μου είπε του χρόνου :)

 

Εννοείται ότι θα συνεχίσω τα μπάνια μου σε καθαρή θάλασσα πάντα! Παντού διαβάζω πόσο ευεργετικό ειναι το θαλασσινό μπάνιο για τις εγκύους....

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα 2 σουπερ-παγωμένα μπάνια στην Ικαρια μέσα στο Μάιο και δεν έπαθα τίποτα! Η γυναικολόγος που πήγαινα μου είπε πως δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία αλλά να μην παω βαθειά και φοβηθώ, ήλιος κτλ όπως λέτε και παραπάνω...τώρα ο καινούργιος γιατρουλης που ειναι κλασσικός άντρας γυναικολόγος μου είπε του χρόνου :)

 

Εννοείται ότι θα συνεχίσω τα μπάνια μου σε καθαρή θάλασσα πάντα! Παντού διαβάζω πόσο ευεργετικό ειναι το θαλασσινό μπάνιο για τις εγκύους....

 

Ξέρεις και γω προτιμώ τα κρύα νερά αλλά μου είπε ότι αν με πιάσει ρίγος τη στιγμή που μπω στη θάλασσα τότε είναι αναπόφευκτο να κάνει διαστολή η μήτρα. Το ρισκάρεις λοιπόν;;

Αν κάνει διαστολή η μήτρα είναι πολύ κακό;;; δηλαδή τι θα γεννήσουμε πρόωρα;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Α κοιτά εγω ειμαι ακόμα στην αρχή 15η εβδομάδα, ούτε πως ειναι οι συσπάσεις δεν εχω ιδέα. Η γιατρός μας εκανε μπάνιο μέχρι και την 22 εβδομάδα....αν ήμουν κι εγω στον 7ο δεν θα έκανα μάλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάνει διαστολή η μήτρα είναι πολύ κακό;;; δηλαδή τι θα γεννήσουμε πρόωρα;

 

Η μήτρα κάνει συσπάσεις και ο τράχηλος διαστολή.(ανοίγει δηλαδή)

Και σε αυτή την περίπτωση κανονικά γεννάς!!

Γι'αυτό θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΠΡΕΠΕΙ:

-ΚΑΘΑΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

-ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΛΙΟ

-ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΑΓΙΟ ΑΜΕΣΩΣ

-ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

:shock::shock: ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ, ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΟ!!!!ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ!!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάπου είχα διαβάσει , εδώ μέσα νομίζω, ότι μια κοπέλα στον έκτο μήνα έκανε μπάνιο και μέσα στη θάλασσα της έσπασαν τα νερά. Δεν το είχε καταλάβει όμως με αποτέλεσμα το μωράκι να μην αντέξει και το έχασε.

Μόνο από αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μπάνια!

Στην καφετέρια, σταυρόλεξα, περιοδικά κάνενα βιβλίο και μια χαρά!

Από το να πάω να κάνω μπάνια και μετά να φοβάμαι, γιατί ξέρω ότι θα φοβάμαι μήπως 1/1000 πήγε κάτι στραβά, μια χαρά είναι και η ξαπλώστρα στη καφετέρια!

Του χρόνου θα πάμε διακοπές με τον μπεμπάκο μας!!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάπου είχα διαβάσει , εδώ μέσα νομίζω, ότι μια κοπέλα στον έκτο μήνα έκανε μπάνιο και μέσα στη θάλασσα της έσπασαν τα νερά. Δεν το είχε καταλάβει όμως με αποτέλεσμα το μωράκι να μην αντέξει και το έχασε.

Μόνο από αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μπάνια!

Στην καφετέρια, σταυρόλεξα, περιοδικά κάνενα βιβλίο και μια χαρά!

Από το να πάω να κάνω μπάνια και μετά να φοβάμαι, γιατί ξέρω ότι θα φοβάμαι μήπως 1/1000 πήγε κάτι στραβά, μια χαρά είναι και η ξαπλώστρα στη καφετέρια!

Του χρόνου θα πάμε διακοπές με τον μπεμπάκο μας!!! :P:P

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!

Του χρόνου με τα μπεμπάκια μας.......... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, το θέμα μπάνια απασχολεί σοβαρά πολλές εγκυούλες (μαζί με όλες και εμένα). Ο γιατρός μου (αναπάντεχα) μου επέτρεψε να κάνω μπάνιο αρκεί η θάλασσα να είναι καθαρή. Έλα όμως που καθαρή θάλασσα στην Αττική βρίσκεις μόνο με μικροσκόπιο... Διαβάζω ένα καταιγισμό από άρθρα για τις μολυσμένες θάλασσες της Αττικής αλλά συμπέρασμα δεν έχω βγάλει, γιατί όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει αναφέρονται στις 48 πιο μολυσμένες θάλασσες και όχι στις 48 (ή έστω 4) πιο καθαρές ώστε να πάμε εκεί!!! Ούτε βλέπω φέτος δημοσιευμένο κατάλογο με συμπέρασμα για κάθε παραλία της Αττικής με το χαρακτηριστικό "κατάλληλη" ή "ακατάλληλη". Πού μπορούμε να πάμε τελικά? Έχετε βγάλει συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κορίτσια τη Greenpeace δεν τη σκέφτεται καμία ????? Μπορεί να μας περάσουν για φαλαινίτσες και να μας μαζέψουν - που θέλουμε και μπάνια τρομάρα μας :!::!::lol::lol::lol:

 

Πέρα απο την πλάκα....οι θάλασσες θέλουν λίγη προσοχή ρε κορίτσια! Δυστυχώς οι περισσότερες -τουλάχιστον στην Αθήνα είναι πανβρώμικες!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θ απάω για το πρώτο μου μπανάκι την Κυριακή! μπορεί να μην μπω καν ολόκληρη μέσα να β΄ραχώ λιγουλάκι, αλλά θα πάω Χαλκιδική τρίτο πόδι που εκεί είναι πεντακάθαρη η θάλασσα!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πέρυσι τον Αύγουστο ήμουν 5 μηνών και έκανα μπάνιο κανονικά στις διακοπές μου φύσικά κάτω από τις προϋποθέσεις που μου είχε θέσει ο γιατρός δηλαδή: έκανα μπάνιο αργά το απόγευμα που δεν είχε ήλιο, πλατσούριζα στα ρηχά για μισή ώρα το πολύ, με το που έβγαινα από τη θάλασσα άλλαζα κατευθείαν μαγιό, αν ένιωθα ότι το νερό ήταν κρύο δεν έμπαινα και δεν χρησιμοποίησα ποτέ αντιλιακό γιατί μου το είχε απαγόρεψει ο γιατρός................αυτά!!

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τις εγκυουλες!

εγω κοριτσια γεννησα περσυ τον Σεπτεμβρη(26).μεχρι που εκλεισα τον 8ο μηνα εκανα μπανια κανονικα στη θαλασσα κια δοξα τω Θεω δεν επαθα τιποτα.δεν μπορουσα να διανοηθω να περασει το καλοκαιρι και να μην κανω μπανιο,ειμαι και πολυ της θαλασσας!

η γιατρος μου το επετρεψε με τις γνωστες προφυλαξεις και ολα καλα.

το ευχαριστηθηκα!καθε μερα πηγαινα!2 μηνες μπανακια,στιν 7ο και στον 8ο μηνα.μολις μπηκα στον 9ο σταματησα.

καλο καλοκαιρακι οπου και αν ειστε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ρωτησει το γιατρό αλλά ουτε και πρόκειται να τον ρωτησω αν θα μου επιτρεψει να κανω μπανια γιατι εχω αποφασισει να μην κανω. Λατρευω τη θαλασσα αλλα δε θα το διακινδυνεψω να παει κατι στραβα. Του χρόνου να'μαστε καλα!!!

 

Στην Αττικη εχω ακουσει οτι καθαρη ειναι η θαλασσα του Βαρναβα (κοντα στο Καπανδρίτι). Εχει στροφες για να πας, ισως γιαυτο και να παραμενει καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το θέμα μπάνια απασχολεί σοβαρά πολλές εγκυούλες (μαζί με όλες και εμένα). Ο γιατρός μου (αναπάντεχα) μου επέτρεψε να κάνω μπάνιο αρκεί η θάλασσα να είναι καθαρή. Έλα όμως που καθαρή θάλασσα στην Αττική βρίσκεις μόνο με μικροσκόπιο... Διαβάζω ένα καταιγισμό από άρθρα για τις μολυσμένες θάλασσες της Αττικής αλλά συμπέρασμα δεν έχω βγάλει, γιατί όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει αναφέρονται στις 48 πιο μολυσμένες θάλασσες και όχι στις 48 (ή έστω 4) πιο καθαρές ώστε να πάμε εκεί!!! Ούτε βλέπω φέτος δημοσιευμένο κατάλογο με συμπέρασμα για κάθε παραλία της Αττικής με το χαρακτηριστικό "κατάλληλη" ή "ακατάλληλη". Πού μπορούμε να πάμε τελικά? Έχετε βγάλει συμπέρασμα?

 

Κορίτσια αυτή τη λίστα μου την έστειλαν μέσω e-mail. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι έγκυρη απλά σας την παραθέτω μια και έφτασε σε μένα που και γω προβληματίζομαι με τις καθαρές θάλασσες.

 

Σύμφωνα με έρευνα του Tμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών, οι τιμές των βαρέων μετάλλων στα νερά του Aσωπού ξεπερνούν τις οριακές τιμές της Eυρωπαϊκής Eνωσης. Πού βρέθηκαν υψηλές τιμές κολοβακτηριδίων. Στα δείγματα νερού και ιζήματος από τις 93 παραλίες, εξετάστηκαν από το επιτελείο του ΠAKOE οι ακόλουθες φυσικές, χημικές και μικροβιολογικές παράμετροι: θολερότητα (TSS), θερμοκρασία, οξύτητα - αλκαλικότητα (pH), βιοχημικά καταναλισκόμενο οξυγόνο (B. O. D. ), χημικά καταναλισκόμενο οξυγόνο (C. O. D. ), διαλυμένο οξυγόνο (D. O. ), φώσφορος και φωσφορικά (P-P04), άζωτο, νιτρώδη και νιτρικά (N-N03), κολοβακτηριοειδή (TOTAL COLIFORMS) και κολοβακτηρίδια (FECAL OLIFORMS).

 

'Tο ΠAKOE εκπονεί τα τελικά συμπεράσματα για την καταλληλότητα ή την ακαταλληλότητα των παραλίων, βάσει στατιστικής μεθοδολογίας. Δηλαδή εξετάζεται η συνεργιστική δράση όλων των παραμέτρων', εξηγεί ο πρόεδρος του ΠAKOE, χημικός -γεωλόγος Παναγιώτης Xριστοδουλάκης.

 

Yψηλές τιμές κολοβακτηριδίων, που ξεπερνούν τις θεσμοθετημένες οριακές τιμές της EE που είναι 100 κολοβακτηρίδια ανά 100 μιλιλίτρ νερού, βρέθηκαν στα ύδατα των ακτών: Kόρινθος Ποσειδώνιο προς Λουτράκι, Σουσάκι , Aγιοι Θεόδωροι II, Eλευσίνα αρχή, Eλευσίνα 500 μέτρα μετά, Λουτρόπυργος αρχή, Aσπρόπυργος, Aκτή Θεμιστοκλέους αρχή, Aκτή Θεμιστοκλέους Διογένης, Bοτσαλάκια, Aκτή EOT Bούλα, Aστήρ Bουλιαγμένης, Bραυρώνα, Aρτέμιδα, Σχοινιάς και Xαλκούτσι ποτάμι. H ύπαρξη υψηλού ποσοστού κολοβακτηριδίων οφείλεται στην απορροή αποχετεύσεων στη θάλασσα.

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΑΚΟΕ 20% περισσότερη ρύπανση φέτος σε σχέση με πέρυσι 'Φέτος προστέθηκαν στη λίστα των απαγορευτικών για κολύμβηση παράκτιων περιοχών ακόμη τέσσερις ακτές: νομαρχίας Kορίνθου, Ποσειδώνιο Kορίνθου προς Λουτράκι, Nέας Περάμου προς το στρατόπεδο και αυτή της Aρτέμιδος' επισημαίνει ο πρόεδρος του ΠAKOE και προσθέτει: 'H μόλυνση και η ρύπανση στις 93 παραλίες που πραγματοποιήσαμε μετρήσεις είναι κατά 20% μεγαλύτερη σε σχέση με την περσινή χρονιά.

 

Δερματολογικά προβλήματα

Φέτος η ρύπανση από λάδια και από γράσα είναι δραματική. Oι τιμές των νιτρικών και των φωσφορικών, ρύποι οι οποίοι προέρχονται από λύματα, λιπάσματα και απορρυπαντικά, είναι διπλάσιες από πέρυσι. Eπίσης ιδιαίτερα αυξημένες είναι και οι τιμές των κολοβακτηριδίων κάθε καλοκαίρι σύμφωνα με την Eθνική Στατιστική Yπηρεσία έχουμε αύξηση γυναικολογικών και δερματολογικών προβλημάτων, εξαιτίας της θαλάσσιας μόλυνσης'. 'Tο γεγονός ότι ανάμεσα στις παραλίες αυτές ορισμένες έχουν και γαλάζια σημαία, συμβαίνει γιατί οι ιδιωτικοί φορείς που διενεργούν τις δειγματοληψίες για την απονομή γαλάζιας σημαίας τις πραγματοποιούν τον Aπρίλιο. Παίρνουν ένα δείγμα καθημερινά, το οποίο όμως δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικό της κατάστασης. Διότι για να είναι ένα δείγμα αξιόπιστο θα Πρέπει οι δειγματοληψίες να γίνονται διαφορετικές ώρες, να λαμβάνονται δείγματα νερού στην επιφάνεια, στα 5 εκατοστά , στα 30 εκατοστά και στο ίζημα. O Aπρίλιος δεν είναι μήνας αιχμής για τις παραλίες και επιπλέον τα ξενοδοχεία είναι άδεια. Θα πρέπει ακολούθως να εξετάζονται οι βιολογικοί και να διαπιστώνεται εάν λειτουργούν σωστά και αν οι

υπερχειλίσεις τους διαρρέουν στη θάλασσα. Eπίσης θεωρώ ότι οι μετρήσεις θα πρέπει να γίνονται από ανεξάρτητους φορείς.

 

Tο ΠAKOE συνιστά στους πολίτες να προσέχουν σε ποια νερά κολυμπούν. Nα μην κολυμπούν όταν η θάλασσα πρασινίζει, γιατί τότε είναι γεμάτη σάπια φύκια και πλαγκτόν. Aν η επιφάνειά της ιριδίζει, τότε είναι γεμάτη πετρέλαιο, πίσσες, λάδια και απόβλητα βόθρων.

 

Νεοπλασίες και δερματίτιδες

Eπομένως να μην μπαίνουν σε νερά που το χρώμα τους είναι βαθύ πράσινο και σε θάλασσα που έχει πετρέλαιο, λάδια και απόβλητα βόθρων. Oι βρωμιές αυτές προκαλούν καρκίνο της μήτρας, νεοπλασίες και χρόνιες δερματίτιδες. Nα μην αναδεύουν τη θάλασσα όταν υπάρχει λάσπη στον βυθό. H ύπαρξη λάσπης υποδηλώνει την ύπαρξη μολύβδου και υδραργύρου, που την ανατάραξη μπορεί να εισέλθουν στον οργανισμό από το στόμα και τους πόρους του δέρματος'.

 

Ποιες είναι οι 48 βρώμικες ακτές

* 1. Πέραμα

* 2. Aκτή Θεμιστοκλέους (αρχή)

* 3. Aκτή Θεμιστοκλέους (Tσακός)

* 4. Aκτή Θεμιστοκλέους (Διογένης)

* 5. Bοτσαλάκια

* 6. Eδεμ

* 7. Kαλαμάκι

* 8. EOT Aλίμου (Γαλάζια σημαία)

* 9. Γλυφάδα

* 10. Πλαζ Aστήρ Γλυφάδα (A)

* 11. Πλαζ Aστήρ Γλυφάδα (B)

* 12. Aκτή EOT Bούλα

* 13. Aστήρ Bουλιαγμένης

* 14. Bάρκιζα

* 15. Aκτή EOT Bάρκιζα

* 16. Λαγονήσι

* 17. Παλαιά Φώκαια

* 18. Λαύριο

* 19. Δασκαλειό Kερατέας

* 20. Aυλάκι

* 21. Bραυρώνα

* 22. Aρτέμιδα

* 23. Pαφήνα

* 24. Nέα Mάκρη

* 25. Σχοινιάς

* 26. Σκάλα Ωρωπού

* 27. Xαλκούτσι (Ποτάμι 1)

* 28. Xαλκούτσι (Πηγαδάκια 2)

* 29. Kόρινθος (Nομαρχία)

* 30. Kόρινθος (500μ. Πατρα)

* 31. Kόρινθος (Ποσειδώνιο προς Λουτράκι)

* 32. Iσθμια I

* 33. Iσθμια II

* 34. Σουσάκι

* 35. Motor Oil

* 36. Aγιοι Θεόδωροι II

* 37. Aλσος Kέντρο

* 38. Kινέττα (Camping Costa)

* 39. Eλευσίνα αρχή

* 40. Eλευσίνα ( 500 μέτρα μετά)

* 41. Eλευσίνα (Kαφέ O Φονιάς)

* 42. Nέα Πέραμος OTE

* 43. Nέα Πέραμος (μετά το στρατόπεδο)

* 44. Nέα Πέραμος (στα 400 μέτρα )

* 45. Λουτρόπυργος (αρχή)

* 46. Λουτρόπυργος

* 47. Aσπρόπυργος

* 48. Aσπρόπυργος

_____

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το πρώτο μας μπάνιο την Κυριακή. Ήταν super :lol::lol: Συμφωνα με τις όδηγιες του γιατρού ο οποίος μου είπε μάλιστα πως τα μπάνια είναι ότι καλύτερο για το μωρό και την προετοιμασία της μαμας για τον τοκετο. Πήγαμε στο Σχινιά (ναι ξέρω αλλά για βρείτε μου εσείς πιο καθαρή στην Αττική) νωρίς το πρωι που δεν είχε ακόμη πολύ κόσμο κάναμε μπάνιο μέχρι τις 10.30 και μετά κάτω απο την ομπρέλα με μακρυμάνικο καφτάνι. Ήταν τέλεια.Και το νερό δεν ηταν πολύ κρύο. Το μεσημέρι όμως που πλάκωσε ο κόσμος ανακατευτηκε το νερο και δεν μου εκανε αίσθηση να ξαναμπώ.

Ηταν και άλλες δυο γκαστρούλες αλλά δεν μπηκαν μέσα :( μάλλον γιατι ήρθαν αργότερα και είχε ήδη αρκετό κόσμο. Πάντως με δροσερο νεράκι στο θερμος και φρουτάκια την έβγαλα super.

ΘΕΛΩ ΠΑΛΙ :!::!::!::!:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω το πήρα απόφαση και έκανα το πρώτο μου μπάνιο. Πήγα απόγευμα για να αποφύγω τον πολύ κόσμο αλλά δυστυχώς δεν έπεφτε καρφίτσα και το απόγευμα. Περίμενα ως τις 7 περίπου και μετά πήρα απόφαση να μπω. Μου άρεσε πολύ και σκεφτόμουν αν καταλαβαίνει κάτι το μωρό όταν κολυμπάμε. Ξέρετε κάτι;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΟΜΩΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΥΜΑ. ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗ ΧΟΝΤΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. ΕΤΣΙ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΒΡΑΣΤΩ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΙΣΑ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΟΜΩΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΥΜΑ. ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗ ΧΟΝΤΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. ΕΤΣΙ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΒΡΑΣΤΩ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΙΣΑ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ.

 

Έχει καπου να μεινει κανεις? νομιζα οτι εχει ενα ξενοδοχειο μονο κι αυτο του προηγουμενου αιωνα... :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πήγαμε χθες Χαλκιδική.

Την προηγούμενη φορά είχα βουτήξει τον αστράγαλο,τώρα εφτασα μέχρι το γόνατο! :D

Δίστασα να μπω,είχε και πολύ κόσμο..

Όπως κ να χει χαλάρωσα κι απόλαυσα τη θάλασσα όχι μέσα αλλά απ΄έξω τρώγοντας φρέσκο ψαράκι κ παγωτάκι!

Πάντως θα ήθελα και μια βουτίτσα ολόκληρη πριν γεννήσω! :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΟΜΩΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΥΜΑ. ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗ ΧΟΝΤΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. ΕΤΣΙ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΒΡΑΣΤΩ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΙΣΑ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ.

 

Έχει καπου να μεινει κανεις? νομιζα οτι εχει ενα ξενοδοχειο μονο κι αυτο του προηγουμενου αιωνα... :D

 

ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΚΑΚΗΣ ΣΥΜΦΟΡΑΣ, ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ. ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΒΟΛΕΒΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Το τριήμερο έκανα τα πρώτα 3 και τα τελευταία μου θαλασσινά μπανάκια για φέτος...είχαμε πάει Πελοπόννησο σε πεντακάθαρες θάλλασες, κόσμο ελάχιστο και φυσικά άλλαζα αμέσως μαγιώ και φεύγαμε γρήγορα για να κάνω μπανάκι σπίτι και να αλλάξω κανονικά. Το νερό ήταν πολύ ζεστό, έμπαινα αργά αργά βρέχοντας την κοιλίτσα σταδιακά..και το απόλαυσα πάρα πολύ...

Για να κάνω κανένα ακόμα στην Αττική δεν το ρισκάρω ...καλύτερα να είμαι σίγουρη...

Πάντως το συναίσθημα περίεργο, να με κοιτάνε όλοι, να είμαι η μόνη με ολόσωμο...χάλια ένιωθα!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το συναίσθημα περίεργο, να με κοιτάνε όλοι, να είμαι η μόνη με ολόσωμο...χάλια ένιωθα!!!

 

Se koitazane giati thavmazane tin koiltsa su. Pigame 4 meres diakopes kai suneiditopoiisa oti kai ego koitousa tis egues kai tis thavmaza. Rotisa ton adra mu an tu fainetai periergo to theama kai mu ipe oti to vriskei uperoxo... :)

 

Se katalavaino omos giati kai ego eniotha perierga stin paralia alla katalavaina oti me koitusan apo periergia...den egine kai tipota. Oso gia to olosomo, giati den dokimases bikinaki ? Etsi den kruonei kai i koilitsa su pu einai vregmeni.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...