Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ καλοκαίρι ήμουν πολυ πολυ έγκυος (είχα πητ 15/9 οπότε καταλαβαίνεις), μου είχε πει μπάνιο μόνο σε καθαρή θάλασσα, όχι μεσημέρι, όχι παγωμένα νερά, να κάνω ντουζ και να αλλάζω μόλις βγαίνω από την θάλασσα, να μην κάθομαι την άμμο, να μην κάθομαι στον ήλιο καθόλου,τελικά δεν έκανα κανένα μπάνιο, μόνο από τις οδηγίες μου είχε δημιουργηθεί άγχος μεγάλο.

Να σου ζήσει το παιδάκι σου !:)Πόσο είστε?

Και εγώ αγχώνομαι με το μπάνιο στην θάλασσα αρκετά απλά με βοηθάει πολύ με την μέση μου σήμερα  πήρα τον γιατρό μου να τον ρωτήσω για αυτό και μου είπε ότι και εσείς κορίτσια!

Ευτυχώς μέχρι στιγμής κοιτούσα να πάω αργά το απόγευμα και πάντα πρόσεχα 

Just now, vicky86 είπε:

Γενικα καλό είναι να μην είναι παγωμένα τα νερα

Αλλα δ νομιζω πως πλέον θα έχεις θέμα,αναλογα κ που εισαι

Α ωραία  το νερό δεν είναι και πολύ παγωμένο όπως και να έχει ,η θάλασσα είναι καθαρή άρα νομίζω είμαι εντάξει(Κορίτσια μου συγγνώμη που σας πιέζω με νέες ερωτήσεις συνέχεια αλλά είναι πρώτη μου φορά και καταλαβαίνεται....! Έχω αγχωθεί λίγο):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά σε μια εγκυμοσύνη, παίζει ρόλο και τι έκανε κανείς πριν. Αν δηλαδή κάποιος κολυμπάει όλο το χρόνο, ή συνηθίζει να πηγαίνει στη θάλασσα από το Μάιο και να κολυμπάει με τις ώρες, προφανώς είναι διαφορετικό από κάποιον που κάνει 5 μπάνια το χρόνο και αυτά μόνο Αύγουστο σε ζεστη παραλία για 10 λεπτά το πολύ, οπότε δεν είναι και εύκολο φαντάζομαι να υπάρχουν τόσο γενικές οδηγίες. Αλλά σίγουρα ότι προκαλεί δυσφορία, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Γενικά σε μια εγκυμοσύνη, παίζει ρόλο και τι έκανε κανείς πριν. Αν δηλαδή κάποιος κολυμπάει όλο το χρόνο, ή συνηθίζει να πηγαίνει στη θάλασσα από το Μάιο και να κολυμπάει με τις ώρες, προφανώς είναι διαφορετικό από κάποιον που κάνει 5 μπάνια το χρόνο και αυτά μόνο Αύγουστο σε ζεστη παραλία για 10 λεπτά το πολύ, οπότε δεν είναι και εύκολο φαντάζομαι να υπάρχουν τόσο γενικές οδηγίες. Αλλά σίγουρα ότι προκαλεί δυσφορία, δεν υπάρχει λόγος να γίνεται!

Γενικά επειδή μένω σε πόλη με θάλασσα κάνω μπάνια στην θάλασσα και με βοηθάνε με την μέση μου λίγο λόγω κιλών εγκυμοσύνης !Απλά τον τελευταίο καιρό έχω κάποιες κράμπες και έλεγα μήπως φταίει ότι μπαίνω απότομα στο νερό το κρύο ή κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πολλά μπάνια το καλοκαιρι που ήμουν έγκυος, τηρώντας τους κανόνες υγιεινής που τηρώ πάντα, δεν άλλαξε κάτι λόγω της εγκυμοσύνης. Είχα την τύχη να κάνω σε παραλία της επαρχίας και όχι Αττική βέβαια, που ήταν πιο καθαρά. Ήμουν στους πρώτους μήνες και το κολυμπι με βοηθούσε να ξεμουδιαζω κ να κάνω κάποιου είδους ήπια γυμναστική. Συμφωνώ πως ότι κάνει την κάθε γυναίκα να μη νιώθει άνετα καλύτερα να μην το κάνει, είναι λίγο σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ναι, ισχύει. Τουλάχιστον έτσι μου είχε πει ο γυναικολόγος. Βέβαια μια που μου το είπε και μια που τον αγνόησα, γιατί έτσι κι αλλιώς οι κρύες θάλασσες μ' αρέσουν, αλλά τέλος πάντων καλό είναι να μην είναι πολύ παγωμένη.

Ευχαριστώ για την απάντηση!Όπως και να έχει στα ρηχά πάω (εγω και τα παιδακια :rolleyes:)γιατί στα ποιο βαθιά φοβάμαι οπότε δεν είναι πολύ κρύα!Βέβαια προσπαθώ να μπαίνω σιγά σιγά μα το συνηθίζω. 

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο κορίτσια  (μπορεί να είναι χαζομάρα αλλά σε εσάς δεν ντρέπομαι)Όταν η μητέρα μπαίνει στην θάλασσα το μωρό το νιώθει?Μήπως κρυώνει?

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ έκανα πολλά μπάνια το καλοκαιρι που ήμουν έγκυος, τηρώντας τους κανόνες υγιεινής που τηρώ πάντα, δεν άλλαξε κάτι λόγω της εγκυμοσύνης. Είχα την τύχη να κάνω σε παραλία της επαρχίας και όχι Αττική βέβαια, που ήταν πιο καθαρά. Ήμουν στους πρώτους μήνες και το κολυμπι με βοηθούσε να ξεμουδιαζω κ να κάνω κάποιου είδους ήπια γυμναστική. Συμφωνώ πως ότι κάνει την κάθε γυναίκα να μη νιώθει άνετα καλύτερα να μην το κάνει, είναι λίγο σχετικό.

Και εγώ σε παραλία στην επαρχία πάω και είμαι σίγουρη ότι είναι καθαρή οπότε από φόβο μολύνσεων και τέτοια δεν τίθεται θέμα. Και εγώ το κολύμπι περισσότερο για γυμναστική το κάνω ή τουλάχιστον προσπαθώ γιατί αν δεν κινούμε καθόλου τα κιλά της εγκυμοσύνης θα φτάσουν στα ύψη!(γεγονός που με αγχώνει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό δεν κρυώνει. Αλλά αν δυσφορήσεις εσύ, θα ταραχτεί.

 

Πάντως ρε κορίτσια, εγώ που δεν είχα πάρει και κιλά (στα +4 γέννησα), οι στιγμές μέσα στη θάλασσα ήταν οι καλύτερές μου. Ένιωθα τελείως ανάλαφρη, σαν να συνδέομαι με το μωρό επειδή επέπλεα όπως κι αυτό. Με το που έβγαινα δε και ξάπλωνα στην πετσέτα, έστηνε έναν τρελό χορό και αναπηδούσε η κοιλιά μου. Παράδεισος!

 

Βέβαια παίζουν ρόλο κι οι συνήθειες, όπως λέει κι η ΑΡΓΚ. Εγώ δεν διανοούμαι καλοκαίρι χωρίς θάλασσα, κι αν μου την είχε απαγορέψει ο γιατρός θα είχα ζοριστεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Το μωρό δεν κρυώνει. Αλλά αν δυσφορήσεις εσύ, θα ταραχτεί.

 

Πάντως ρε κορίτσια, εγώ που δεν είχα πάρει και κιλά (στα +4 γέννησα), οι στιγμές μέσα στη θάλασσα ήταν οι καλύτερές μου. Ένιωθα τελείως ανάλαφρη, σαν να συνδέομαι με το μωρό επειδή επέπλεα όπως κι αυτό. Με το που έβγαινα δε και ξάπλωνα στην πετσέτα, έστηνε έναν τρελό χορό και αναπηδούσε η κοιλιά μου. Παράδεισος!

 

Βέβαια παίζουν ρόλο κι οι συνήθειες, όπως λέει κι η ΑΡΓΚ. Εγώ δεν διανοούμαι καλοκαίρι χωρίς θάλασσα, κι αν μου την είχε απαγορέψει ο γιατρός θα είχα ζοριστεί πάρα 

Αχ τι τέλειο llaeira .Εγώ μένω σε πόλη με θάλασσα η οποία ευτυχώς είναι καθαρή οπότε ούτε εγώ διανοουμαι καλοκαίρι χωρίς θάλασσα (παλιότερα πήγαινα κάθε μέρα)

Και εμείς το στήνουμε το πάρτι μέσα στην κοιλίτσα μου μετά το μπάνιο για,καμία ωρίτσα σίγουρα :)

Και είναι πραγματικά από τις καλύτερες,στιγμές!

Καθόμαστε έξω μαζί με τον σύζυγό κ μετράμε κλωτσιες εκείνος εννοείτε πως το παίζει περήφανος πατέρας διότι είναι σίγουρος πως τα παιδιά θα γίνουν ποδοσφαιριστες με λαμπρό μέλλον στον χώρο του πρωταθλήματος!:)

(Τι να πεις?,,, χαζομπαμπας από τώρα )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...