Recommended Posts

εγω ειμαι στον 7ο και τον ρωτησα αν μπορω να κανω μπανιο στη θαλασσα και μου ειπε φυσικα αφου δεν εχεις καποιο προβλημα μπορεις, αρκει η παραλια και η θαλασσα να ειναι καθαρες. το μονο που μου απαγορευσε ειναι η εκθεση στον ηλιο. ευτυχως που ειπε ναι γιατι δε θα αντεχα χωρις μπανιο φετος το καλοκαιρι. αν αλλα καλοκαιρια ηθελα μια φορα να μπω στη θαλασσα φετος θελω 10

Διαφημίσεις

καλημερα....ειμαι στην 6η εβδομαδα και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να κανω κανενα μπανακι στην θαλασσα....ο γιατρος μ ειπε πως μπορω αλλα οχι ηλιοθεραπεια...αλλα ακουω δυστυχως απο δω και απο κει διαφορες γνωμες και με εχουν μπερδεψει κ αγχωσει...εσεις τι λετε??????

zouzou9 αφου ετσι σου ειπε ο γιατρος σου μαλλον περιμενεις να ακουσεις κατι απο εμας που θα σε πεισει για το αντιθετο... παντα προεχει η γνωμη του γιατρου αλλα αφου θες να κανεις μπανιο τουλαχιστον προσεξε να μην κρυωσεις στην θαλασσα γιατι εισαι πολυ φρεσκοεγκυουλα. Τωρα "δενει" το μωρακι σου..να προσεχεις.. αποψη μου. Διαλεξε καθαρη θαλασσα , ζεστη και φυσικα καθολου ηλιο...οτι αρπαξεις μονο μες στη θαλασσα...;)

Όλα είναι μια ιδέα...

efxaristo...apla fovamai arketa alla den ksero an tha antexo olo to kalokairi na min kano esto ena banaki...exo trela me tin thalassa alla den to sizitao, prota to moro k meta ola ta alla....

εγώ είχα πητ 25/8, περίμενα να ζεστάνει ο καιρός, κι άρχισα μπανάκια στη λευκάδα που πήγαμε μίνι διακοπούλες όταν μπήκα στον 8ο, μετά έκανα και στην ανατολική αττική, απλά δεν καθόμουνα στον ήλιο, πήγαινα μετά τις 4-5, καλά στη λευκάδα είχα πάει και νωρίτερα αλλά την άραζα κάτω από την ομπρέλλα, και άλλαζα αμέσως το βρεγμένο μάγιό, το κάτω, φυσικά μπικίνι να μην κρυώνει η κοιλιά, όσο για το σώμα και τα κιλά, πραγματικά δε με ένοιαζε, φόραγα κι ένα τέραστιο καφτάνι

ο γιατρός μου είχε πει να αποφεύγω πολυσύχναστες παραλίες και να είναι όσο το δυνατόν καθαρό το νερό, δε θα πήγαινα στον άλιμο για μπάνιο ας πούμε ούτε θα καθόμουνα στην άμμο,

όσο για τα οφέλη: μου πέρναγαν οι πόνοι της μέσης και δροσιζόμουνα, ευτυχώς που έκανα αυτές τις διακοπές και τα μπανάκια γιατί δε θα την έβγαζα καθαρή μετά που γεννήθηκε ο μικρός με τα ξενύχτια και τη ζέστη

όσο για τον τοκετό, εμένα τον διευκόλυνε πολύ, για να φανταστείτε το πρωί μπήκα σε θάλασσα με κύμα, και το βράδυ γέννησα σε 4 ώρες, στην 38η εβδομάδα, και καλύτερα γιατί το παδί ήταν τυλιγμένο με το λώρο και γλίτωσα και την πιθανότητα πρόκλησης-καισαρικής

οπότε χαρείτε υπεύθυνα!

1FdQp2.png

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα...μετά από αγορά μαγιό-διότι στα περσυνά δεν μπαίνω ούτε κατά διάνοια- αλλά και αντηλιακού με δείκτη προστασίας 50+...το κολύμπι στην θάλασσα ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω -και κάνω- για να βοηθήσω την μέση μου αλλά και τα ποδαράκια μου που πλέον μοιάζουν με μπιφτέκια!!!όλα με μέτρο βέβαια, νωρίς το πρωί σε παραλία με όχι πολύ κόσμο, φυσικά κάτω από ομπρέλα όταν βγώ από το νερό αλλά το πολύ 12-12.30 έχω φύγει διότι η ζέστη δεν αντέχεται!

απολαύστε το όσες μπορείτε!!!! :)

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Χτες που είχα επίσκεψη στον γιατρό μου απο μόνος του μου είπε να κάνω και τα μπανάκια μου να δροσίζομαι!!! φυσικά αλλάζω μαγιό σε κάθε βουτιά (δεν το αφήνω καθόλου) και χρησιμοποιώ αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 50!!! πραγματικά βοηθάει πααααρα πολυ μια βουτιά στη θάλασσα ξεκουράζει το σώμα και βελτιώνει τη διαθεση... το κακο είναι οτι αυξάνει και την όρεξη...!!! :P

preg.png

Τελικά με άφησε να κάνω μπάνιο με τις γνωστές συμβουλές -να αλλάζω μαγιώ μετά από κάθε βουτιά, καθόλου ήλιο, πάρα πολλά υγρά, πολύ αντηλιακό κτλ. Ήταν υπέροχα! Έφυγε το βάρος από τη μέση μου (δυστυχώς όταν βγήκα επέστρεψε :lol:), δροσίστηκα, κολύμπησα, ευχαριστήθηκα!

Φανταστική αίσθηση!:D

Αν και ομολογώ πως πάντα την επόμενη κάθε μπάνιου έχω λίγο περισσότερες ανώδυνες συσπασούλες. Αλλά ο γιατρός είπε ότι μπορεί να είναι και από τη ζέστη, εφόσον δεν πονάνε, αλλά και επειδή κοντεύουμε!

8OgYp3.png

Βλέπω έχουμε μπει όλες σε πνεύμα διακοπών - και πολύ καλά κάνουμε! :D

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, σχετικό μεν, διαφορετικό όμως από το θέμα που συζητάμε εδώ: Είδα πολλές να αναφέρονται στο θέμα του δείκτη προστασίας, αλλά εμένα άλλο με απασχολεί. Έχω ένα στοκ αντιηλιακών από γνωστές μάρκες του εμπορίου, άλλα σε μορφή γαλακτώματος, άλλα σε μορφή σπρέι κλπ. και αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή αν πρέπει να πάρω καινούρια από εταιρείες φυσικών καλλυντικών... Γενικά από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη, κρέμες προσώπου και σώματος χρησιμοποιώ μόνο φυσικές... Μήπως πρέπει να κάνω το ίδιο και για το αντιηλιακό;;;;

γεια σας κι απο εμενα..κοριτσια σημερα λεμε να παμε θαλασσα. ειμαι στην 19η εβδομαδα και το σκεφτομαι αν θα πρεπει να κανω μπανιο η οχι..επιτρεπετε σε ολους τους μηνες?γιατι πολλοι γιατροι λενε οχι και αλλοι ναι?? εσασ τι σας ειπαν??

Καλημέρα και με το καλό!!

Εγώ όπως βλέπεις είμαι στην 24η...ο δικός μου γιατρός μου είπε να ΜΗΝ μπω σε κρύα θάλασσα,για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα..κατά τ'αλλα μου είπε κανονικά..εσένα ο δικός σου τί σου είπε;

Επίσης μου είπε κάτω απο ομπρέλα οπωσδήποτε και πολλά υγρά (νερά και χυμούς)...και αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας γιατί το δέρμα τείνει να είναι λιγάκι πιο ευαίσθητο (τουλάχιστον αυτό παρατήρησα εγω!!)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Διαφημίσεις

εμενα μου ειχε πει οχι μπανια, ο ηλιος με προσοχη γιατι κανει παναδες, ο δικος μου γιατρος πιο πολυ φοβοταν μη κολλησω κανα μικροβιο απο τη θαλασσα και την αμμο

Και εγώ την άλλη εβδομάδα αισίως μπαίνω στο δευτερο τρίμηνο.Δεν μου απαγόρευσε τα μπάνια, ίσα ίσα κιόλας με ενθάρρυνε καθώς ηρεμεί το σώμα της εγκύου.Το μόνο που μου επισυμανε είναι όχι μπανιο σε πισίνες και οχι σε θάλασσες εντός Αττικής καθώς οι περισσότερες είναι βρώμικες.Α και όταν κολυμπώ να μην το παίξω κολυμβήτρια καθώς οι κράμπες καραδοκούν!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

εγω πηγαινω σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν εχω ενα γιατρο εκει οποιοσ τυχει.. και αλλοι μου ειπαν οτι μπορω και αλλοι λενε καλυτερα να το αποφυγω..

εγω εχω αρχίσει τα μπάνια κανονικότατα και ανακουφίζει απίστευτα το σώμα της εγκύου. Η γιατρός μου ειναι υπέρ αρκει μετά να αλλαζεις μαγιό και να μην κάθεσαι στον ήλιο. Θα του δώσω και θα καταλαβει. Στο πρώτο μου παιδί μάλιστα με ειχε πιάσει τέτοια λύσσα που μπήκα σε παγωμένη ντιπ θάλασσα Μάιο μήνα! Και μια ανεξάρτητη μαια που εχω λεει με χιλια. Δεν κάθομαι ομως ποτέ στην αμμο αλλα σε δική μου καρεκλίτσα και δεν θα πήγαινα σε πλαζ της Αττικής ΣΚ που γινεται χαμός. Ειναι καθαρά να πατε προς Σούνιο μεριά στα Λεγραινα αλλα και μονο που ΄σκεφτομαι μια ωρα δρομο δεν παω. Ετοιμαζω βαλίτσες λοιπόν και γινομαι Λούης σε 3 μερες για χωριο!

Διαφημίσεις

Μαρία γνώμη μου είναι να πας αφού το θέλεις,και να δοκιμάσεις το νερό σιγά-σιγά να δεις πως θ'αντιδράσεις..το θαλλάσιο μπάνιο είναι ευεγερτικό για το σώμα γενικώς οπότε δε βρίσκω προσωπικά το λόγο να το αποφύγεις..αν δεν έχεις κάποια αποκόλληση ή κάποιο άλλο λόγο ιατρικής φύσεως που να σχετίζεται με την εγκυμοσύνη και να σε φοβίζει πήγαινε και απόλαυσε το μπανάκι σου!!Προσοχή σου είπαμε,2-3 κοπέλες,τι θέλει..Ήλιος-Άμμος-Αφυδάτωση/Ηλίαση-Κρύα Θάλασσα...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας..μολισ εβαλα το μαγιο μου αν και διστακτικη λογω το οτι φαινομαι σαν γιουβαρλακι με ποδια 8 κιλα ειναι αυτα..δεν πειραζει τα ματια βλεπουν μπροστα οποιος θελει ας σχολιασει:)))εμεις δεν μενουμε αττικη..θα παμε στην κατερινη ειναι κοντα μας..

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας..μολισ εβαλα το μαγιο μου αν και διστακτικη λογω το οτι φαινομαι σαν γιουβαρλακι με ποδια 8 κιλα ειναι αυτα..δεν πειραζει τα ματια βλεπουν μπροστα οποιος θελει ας σχολιασει:)))εμεις δεν μενουμε αττικη..θα παμε στην κατερινη ειναι κοντα μας..

αααααχχχχχχχχχχχχχ..........................

σε ζηλέυω εμάς εδω στην πρωτεύουσα μας έχει φάει το μπετόν...για μπανάκι σήμερα ούτε λόγος-πήζεις γενικώς και ειδκώς!!!

ΚΑΛΟ ΜΠΑΝΑΚΙ!!!σου εύχομαι ολόψυχα να το απολαύσεις!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

μπάνιο και εγκυμοσύνη, ο καλύτερος συνδυασμός..απορώ με τις κοπέλες δλδ που τις αφήνει ο γιατρος και δεν το κάνουν..είναι η μόνη φάση που δεν νιώθεις το βάρος, απελευθερώνεσαι και έχεις τρομερή ευεξία..

όσο για το πώς φαίνεσαι, μην τρελλαθούμε έγγυος είσαι..δες γύρω σου, υπάρχουν πολλές που ΔΕΝ είναι και έχουν περισσότερα κιλά...:)

κι εγώ κάνω μπάνιο, σε παραλίες εντός Αττικής..-τι να κάνω, εδώ μένω- χτες και σε πισίνα..δεν θα τρελαθώ κιόλας..

χαα, γιουβαρλάκι με κοιλιά, καλό!! μπαίνω στον 8ο σε 3 μέρες, κι εγώ συν 8 είμαι..και μια χαρά αισθάνομαι με το μαγιο..

εγω ειμαι ηδη στον 8ο....12 Ιουλιου μπαινω στον μηνα μου...ο γιατρος μου ειπε να μην ειμαι στον ηλιο,το καλυτερο να παω απογευματινες ωρες, να μην ειναι κρυα η θαλασσα κ να ειναι καθαρη!!!!!Ελα που μενω Αθηνα κ εδω κοντα ΔΕΝ θελω να παω για μπανιο....αλλα ουτε τις καθημερινες μπορω να παω γιατι δουλευει ο αντρας μου...παρα μονο Κυριακη!!!Ισως παμε καμια Κυριακη πιο μακρια απο Αθηνα, κ προς απογευμα ή πολυ πρωι.....ενα σωρο προυποθεσεις!!!!Ενταξει, το μωρο ειναι πανω απο ολα!!!Αλλα εδω στην Αθηνα εχει κατι 37αρια κ λιωνεις!!!!Σημερα επλενα το μπαλκονι κ ηρθε ο αντρας μου κ με εβρεχε με το λαστιχο!!!!!!Λετε να παρω καμια φουσκωτη πισινα?????Παντως κ γω εχω φουσκωσει αρκετα κ θα ειμαι σαν ντολμαδακι αλλα απο το να αναζωογονηθεις στη θαλασσα, δεν με ενδιαφερει η γνωμη του κοσμου!!!!Προς το παρον, ετοιμαζουμε το δωματιο της μικρης κ περνανε ευχαριστα οι Κυριακες!!!!

αυτο που λετε οτι ειστε σαν ντολμαδακια εχετε πλακα. Να βγειτε και να καμαρωνετε, θα ειστε να πιο γλυκα ντολαμαδακια. Καλα μπανια και με το καλο!!!:-)

Είναι φοβερή πάντως αυτή η εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη πολλών γιατρών!!Εμένα δε μ'αφήνει ο δικός μου γιατρός για τον κίνδυνο μολύνσεων.Τον Αύγουστο μου είπε μόνο που θα χει ζεστάνει η θάλασσα και εκτός Αττικής φυσικά.Οπότε κάνω υπομονή.

SlD4p3.png

Οχι μονο με αφησε αλλα ημουν εγκυος και στα διδυμα.

Εκανα μπανια μεχρι την 36 εβδ (μια εβδ πριν γεννησω... και την τελευταια εβδ σταματησα γιατι εγω δεν ηθελα πλεον)

Μου ειχε πει να προσεχω τον ηλιο (οχι πολυ ωρα) ν αλλαζω μαγιο με το που θα βγαινω και να προσεχω που καθομαι ( ειχα δικη μου καρεκλα )

Εκανα μπανια απο αρχες Ιουνιο μεχρι και 15 Ιουλιου περιπου σχ καθημερινα .

Ολα τελεια...και γεννησα και φυσιολογικα και πανευκολα μετα...

περσι που ημουν εγκυος(με ΠΗΤ αρχες οκτωμβριου)μπορω να πω πως εκανα τα περισσοτερα μπανια που εχει κανει ποτε σε ενα καλοκαιρι.....καθε μερα.

η ζεστες δεν παλευονται αλλιως και η αισθηση που νιωθεις κατω απο το νερο(μηδεν βαρος)ηταν απλα απολαυστικη

μπάνιο και εγκυμοσύνη, ο καλύτερος συνδυασμός..απορώ με τις κοπέλες δλδ που τις αφήνει ο γιατρος και δεν το κάνουν..είναι η μόνη φάση που δεν νιώθεις το βάρος, απελευθερώνεσαι και έχεις τρομερή ευεξία..

όσο για το πώς φαίνεσαι, μην τρελλαθούμε έγγυος είσαι..δες γύρω σου, υπάρχουν πολλές που ΔΕΝ είναι και έχουν περισσότερα κιλά...:)

κι εγώ κάνω μπάνιο, σε παραλίες εντός Αττικής..-τι να κάνω, εδώ μένω- χτες και σε πισίνα..δεν θα τρελαθώ κιόλας..

χαα, γιουβαρλάκι με κοιλιά, καλό!! μπαίνω στον 8ο σε 3 μέρες, κι εγώ συν 8 είμαι..και μια χαρά αισθάνομαι με το μαγιο..

καλησπερα...μην απορεις...κι εγω πηρα το οκ απο τη γιατρο μου να κανω μπανιο αλλα επειδη πριν απο κανενα 2μηνο ειχα καφε υγρα (μου ειχε πει η γιατρος οτι τις μερες αυτες ειμαστε πιο επηρεπεις στα μικροβια)και επειδη εχω ενα πιτσιρικι και κουραζομαι αρκετα φοβαμαι μην ξανακανουν την εμφανιση τους φοβαμαι μην μπω και κολλησω κανενα μικροβιο...προς το παρον εχω βρεξει μονο ποδαρακια!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα