Recommended Posts

Σε ποιο μηνα ειστε;Σκεφτομαστε να παμε με τον αντρα μου τον Ιουλιο 4-5 ημερες καπου κοντα στην Αθηνα να κανω και γω κανενα μπανακι αλλα βοβαμαι γιατι 21 Ιουλιου που λεμε να παμε μπαινω στον 8ο.

Διαφημίσεις

οι αποψεις διίστανται

δες κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19935&highlight=%EC%F0%E1%ED%E9%E1+%E5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%F5%ED%E7

εγω παντως με τις απανωτες εγκυμοσύνες εχω να κανω μπανιο στη θαλασσα από το 2008. στεναχωριέμαι, αλλα δεν το μετανιώνω...

better safe than sorry ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Ο γιατρός μου μου είπε πως όχι μόνο επιτρέπεται (για την περίπτωσή μου μιλάω πάντα) αλλά κάνει κ καλό.. Είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη...Τον ρώτησα μέχρι πότε κ μου είπε μέχρι να γεννήσεις! Χάρηκα πολύ γιατί τρελαίνομαι για μπάνια κ μένω κ σε μέρος με θάλασσα... Οπότε κ εγώ θα ευχαριστιέμαι κ το μωράκι μου μέσα από εμένα...;) Βέβαια κ εγώ πηγαίνω σε καθαρές θάλασσες συνήθως μετά τις 5 κ αλλάζω μαγιό μόλις βγω..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

υπαρχει καμια κοπελα με αποκολληση που να της ειπε ο γιατρος της οτι μπορει να παει θαλασσα? ειχα αποκολληση πολυ μικρη πριν 1 μηνα με μερικες μονο σταγονες αιμα και αναρωτιεμαι αν μπορω να παω για μπανιο. δεν μπορω με τετοια ζεστη να καθομαι μεσα στο σπιτι ενω ολοι φευγουν για παραλιες. το σπιτι μου ειναι 5 λεπτα απο την παραλια και ζηλευω πολυυυυυυ! ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να πηγαινω αλλα αυτο ηταν πριν την αποκολληση, μετα δεν τον ρωτησα.

ηθελα να δω αν υπαρχει καμια αλλη κοπελα στην ιδια κατασταση με μενα. σκευτομαι να παω αυριο με πολλη προσοχη βεβαια μετα τις 5. φυσικα κατω απο ομπρελλα και να βουτηξω λιγο τα ποδαρακια μου. λετε να ειναι επικινδυνο και να το αποφυγω?

ειχα παθει αποκολληση η οποια με παιδεψε απο την 8η μεχρι την 14η εβδομαδα. ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να κανω κανονικα μπανια, αρκει να πηγαινω μεσα στο νερο σαν κατι γιαγιουλες. βεβαια αυτο μαλλον εχει να κανει με το γιατρο,οποτε καλυτερα να ρωτησεις το δικο σου.

με το καλο το νινι σου!

tt1108c2.aspx

ευχαριστω για την απαντηση καπως ετσι με φανταστηκα κι εγω. κριμα που δεν μπορω να παρω μαζι τη γιαγια μου να κανουμε παρεα:-)

Σε λίγο μπαίνω στον 4ο μήνα. Σύμφωνα με τον γιατρό μπορώ να κάνω μπάνια στην θάλασσα αλλά και στην πισίνα, του κολυμβητηρίου μόνο. Τα δημόσια κολυμβητήρια δέχονται τακτικούς ελέγχους οι οποίοι δημοσιεύονται στον ανάλογο πίνακα ανακοινώσεων.Κολυμπάω τα τελευταία 5 χρόνια και δεν έχω πάθει καμιά μόλυνση ή μύκητες. Αντίθετα στη θάλασσα μου χει συμβεί 4 φορές. Οι πισίνες στα ξενοδοχεία και στις καφετέριες ( που ναι στη μόδα τελευταία ) είναι απ'τις πιο βρώμικες!!! Μακριά όχι μόνο στην εγκυμοσύνη, αλλά και γενικά. Στη θάλασσα να αποφεύγουμε τις παραλίες με συνωστισμό και όσο αφορά την ηλιοθεραπεία...πριν τις 1100 και μετά τις 1700.Θα μαυρίσουμε και πάλι, μα πιο αργά.

Καλά μπάνια ;)

Εχω μια απορια,γιατι διαβαζω εδω σας ειπε ο γιατρος να αλλαζετε κατευθειαν το μαγιο,δηλαδη οσες φορες μπαινετε και βγαινετε απ την θαλλασσα αλλαζετε μαγοι;ποσα μαγιο πρεπει να εχουμε μαζι μας;

Μην το παιρνεις της μετρητης, αν κατσεις κ ενα τεταρτο με το βρεγμενο μαγιο δεν εγινε κ τιποτα! Εγω αν δω κ θελω να πεσω ξανα στη θαλασσα καθομαι λιγο με το βρεγμενο, πεφτω, κ μετα αλλαζω.

Τωρα αν εισαι πολλες ωρες στην παραλια, παρε 2 αλλαξιες να εχεις....

:cool::cool:

s1pxzf3jfkinygnp.png

κορίτσια να σας κάνω μια ερωτηση??? είμαι σε διακοπές κ μετα από το 2ο μπανιο μου ειδα καφε..... δεν το σκευτηκα κ δεν αλλαξα μαγιο μολις βγηκα ...... λέτε να επηρεασε κ αυτό???? βέβαια τωρα ειμαι ξαπλα... ευχαριστω

b1xOp2.png

QBskp2.png

Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια....σε μια βδομαδα μπαινω στον 8ο μηνα....μενω Αθηνα κ θα ηθελα τισ Κυριακες να πηγαινω για κανα μπανιο στη θαλασσα--οχι σε κοντινες παραλιες τησ Αττικης εννοειται...ισως πιο μακρια...βεβαια επειδη φοβαμαι για κινδυνο μολυνσεων θα ρωτησω το γιατρο μου αλλα να μην κανω κανενα μπανιο ως 12-8 που εχω πητ?? αναρωτιεμαι τι μαγιο ταιριαζει να βαλουμε στην εγκυμοσυνη? φανταζομαι οτι με ολοσωμο--που δεν μου αρεσει--θα ειμαι σαν κατι γιαγιαδεσ....εχετε καμια ιδεα για το τι μαγιο ταιριαζει να βαλουμε? κ που μπορουμε να βρουμε? βεβαια εχω ενδοιασμουσ κ για την εμφανιση στην παραλια...θα ειμαι σαν φαλαινα!!

Καλησπερα κοριτσια....σε μια βδομαδα μπαινω στον 8ο μηνα....μενω Αθηνα κ θα ηθελα τισ Κυριακες να πηγαινω για κανα μπανιο στη θαλασσα--οχι σε κοντινες παραλιες τησ Αττικης εννοειται...ισως πιο μακρια...βεβαια επειδη φοβαμαι για κινδυνο μολυνσεων θα ρωτησω το γιατρο μου αλλα να μην κανω κανενα μπανιο ως 12-8 που εχω πητ?? αναρωτιεμαι τι μαγιο ταιριαζει να βαλουμε στην εγκυμοσυνη? φανταζομαι οτι με ολοσωμο--που δεν μου αρεσει--θα ειμαι σαν κατι γιαγιαδεσ....εχετε καμια ιδεα για το τι μαγιο ταιριαζει να βαλουμε? κ που μπορουμε να βρουμε? βεβαια εχω ενδοιασμουσ κ για την εμφανιση στην παραλια...θα ειμαι σαν φαλαινα!!

Εγω οταν ημουν έγκυος στο γιο μου ήταν καλοκαιρι οταν ημουν 6-8 μηνων και έκανα μπάνιο στη θάλασσα κανονικότατα! Για μαγιο φορουσα μπικινάκια με κορδονια στο πλάι για να μπορω να τα προσαρμόζω. Ενα μαγιο φορουσα και μολις έβγαινα έκανα ντουζάκι (προτιμουσα παραλιες με ντουζιέρες) και άλλαζα φορόντας πια ένα στεγνο μαγιο. Ειχα τη συμφωνη γνωμη του γιατρου βεβαια. Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Εμενα ο γιατρος δεν μου επιτρεπει τα θαλασσια μπανια. Ρωτα καλυτερα πρωτα το γιατρο σου. Παντως αν σου επιτρεψει το ολοσωμο αντενδεικνυται. Εκτος αν το βγαλεις αμεσως μολις βγεις απο τη θαλασσα. Αλλα και να μην μου το απαγορευε παλι δεν θα εκανα. Ειμαστε πολυ επιρρεπεις στις μολυνσεις αυτην την περιοδο. σαφως εκατονταδες κοπελες κανουν μπανια κανονικοτατα και εκατονταδες γιατροι το επιτρεπουν και δεν εχει υπαρξει προβλημα. καθε περιπτωση διαφορετικη γι αυτο μονο ο γιατρος σου θα σου πει.

Όλα είναι μια ιδέα...

εννοειται κ θα τον ρωτησω!!!κοιτα δεν εχω κ τοσες καψες για μπανια φετοσ....εχω το μυαλο μου στισ ετοιμασιες...αλλα πχ σημερα εκανε απελπιστικη ζεστη κ λεω αν τυχει να ξερω...αλλα εννοειται θα τον ρωτησω την πεμπτη που εχω κ ραντεβου!!!

εννοειται κ θα τον ρωτησω!!!κοιτα δεν εχω κ τοσες καψες για μπανια φετοσ....εχω το μυαλο μου στισ ετοιμασιες...αλλα πχ σημερα εκανε απελπιστικη ζεστη κ λεω αν τυχει να ξερω...αλλα εννοειται θα τον ρωτησω την πεμπτη που εχω κ ραντεβου!!!

εγω ΣΤΕΛΛΙ τελειωσα ωρα τα ψωνια για το μπεμπη μου σημερα και ξεχασα τη ζεστη . εσυ τα τελειωσες? σορυ για το off topic. Ρωταω γιατι αν θυμασαι εχουμε μια μερα διαφορα και ενδεχομενη συμπεθερια...:lol::lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Διαφημίσεις

εγώ έχω προγραμματισμένη κ.τ. 24/8...πώς και τι περιμένω να ζεστάνει λίγο ο καιρός να κάνω μπάνια..το ίδιο και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, ίδια εποχή..φορούσα το κανονικό μου μαγιο μπικίνι με το πιο ευρύχωρο σουτιέν μαγιό..τη βδ. αυτή θα πάω οπωσδήποτε, όχι Κυριακή, σε πιο μακρινές παραλίες της αν. Αττικής...είναι υπέροχη αίσθηση το νερό, σου φεύγουν όλα..το βάρος από πάνω σου, οι πόνοι στη μέση..τα πάντα..δεν μπορώ να διανοηθώ καλοκαίρι χωρίς θάλασσα, με τίποτα..

Εμένα προς το παρόν δε με άφηνε να κάνω μπάνιο. Τέλος εβδομάδας που θα ξαναδώ το γιατρό μου θα ξαναρωτήσω γιατί μη θέλοντας να στερήσω τα μπάνια από τον άντρα μου (πρώην κολυμβητής γαρ και λατρεύει το νερό) πάμε στις παραλίες, εκείνος κολυμπάει κι εγώ στην καφετέρια να κοιτάω!:evil:

Από μαγιό αγόρασα ένα φτηνό από το Jumbo, μπικίνι σε large και είμαι έτοιμη...το μόνο που λείπει είναι το ΟΚ.

Πάντως ο γιατρός μου δικαιολόγησε την άρνηση στα κρύα ακόμα νερά για να μην με πιάσουν τίποτα πόνοι και φυσικά είπε ότι όταν αρχίσω, να πηγαίνω σε ώρες που οι παραλίες θα έχουν ηλικιωμένους! Και για τον ήλιο (αν και μου απαγόρευσε να κάτσω έστω και πέντε λεπτά) και για το νερό να είναι κάπως πιο καθαρό.

Τουλάχιστον μένουμε νοτιοανατολική Αττική οπότε δε χρειάζεται να τρέχουμε μεγάλες αποστάσεις.

8OgYp3.png

Maraki+ και εγω μια απο τα ιδια . Στις καφετεριες τη βγαζω...

Αφου μου ειπε οχι δεν θα το ρισκαρα με τιποτα , και επιπλεον δεν με πειραζει και καθολου , οταν βλεπω τους αλλους στη θαλασσα πραγματικα δεν ζηλευω. Σκεφτομαι και ανυπομονω να κρατησω το μπεμπη μου αγκαλια και τα ξεχναω ολα. Αν δεν σου επιτρεψει τελικα μη σκασεις κι ολας! ;)

Ασε που και να με αφηνε δεν θα εμφανιζομουν σε πολυσυχναστες παραλιες σε αυτην την κατασταση με τα κιλα που ειμαι. οχι μονο τα τωρινα εχω και ααααλλα απο πριν...καταλαβες...:oops:

Όλα είναι μια ιδέα...

Maraki+ και εγω μια απο τα ιδια . Στις καφετεριες τη βγαζω...

Αφου μου ειπε οχι δεν θα το ρισκαρα με τιποτα , και επιπλεον δεν με πειραζει και καθολου , οταν βλεπω τους αλλους στη θαλασσα πραγματικα δεν ζηλευω. Σκεφτομαι και ανυπομονω να κρατησω το μπεμπη μου αγκαλια και τα ξεχναω ολα. Αν δεν σου επιτρεψει τελικα μη σκασεις κι ολας! ;)

Ασε που και να με αφηνε δεν θα εμφανιζομουν σε πολυσυχναστες παραλιες σε αυτην την κατασταση με τα κιλα που ειμαι. οχι μονο τα τωρινα εχω και ααααλλα απο πριν...καταλαβες...:oops:

Αν πει 'όχι', είναι 'όχι'...δεν παίζει να φέρω και αντιρρήσεις. Απλά θα ήταν ωραία να κολυμπήσω λίγο, να δροσιστώ κι εγώ η καψερή που κάθομαι και τρώω απλώς τη ζέστη στη μάπα.:lol:

Αν δε με αφήσει, ελπίζω να προλάβω για μετά τη γέννα. Έχω ΠΗΤ 20/7.

8OgYp3.png

Εμένα ο γιατρός μου μού είχε πει καλύτερα όχι λόγω των λοιμώξεων (στα μισά του καλοκαιριού είχα περάσει το τρίμηνο) και του είπα οτι δε θα πήγαινα Αττική, θα πήγαινα διακοπές Ιόνιο και στεριά και νησί. Και πάλι ήταν διστακτικός αλλά με τους καύσωνες που είχε εκείνη τη χρονιά δεν το συζητούσα. Η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, δεν είχα αποκολλήσεις, αισθανόμουν πολύ καλά και το χρειαζόμουν. Στο εξωτερικό συστήνεται η κολύμβηση και μάλιστα ακόμα και σε πισίνες μιας και οι θάλασσες είναι δύσκολο να βρεθούν και στην Ελλάδα που τις έχουμε δίπλα μας τις απαγορεύουμε; Νομίζω οτι οι γιατροί το κάνουν γιατί δεν ξέρουν τι επιλογές θα κάνει η κάθε έγκυος και θέλουν να είναι κατοχυρωμένοι. Στις σπάνιες περιπτώσεις που μπορεί να συμβεί κάτι δεν είμαι απόλυτα σίγουρη οτι φταίει μόνο η θάλασσα. Πολλά μπορεί να παίξουν ρόλο. Και μην ξεχνάμε οτι αυτές τις συμβουλές τις δίνουν άνθρωποι που κάνουν καισαρικές σε μία στις δύο εγκύους. Πρέπει η Ελλάδα να έχει παγκόσμιο ρεκόρ! Εδώ στην Αγγλία έχει φτάσει η καισαρική στο 25-30% και το θεωρούν εξωφρενικό. Προσωπικά, θα διάβαζα πολύ, θα έπαιρνα δεύτερη άποψη και φυσικά θα απαιτούσα από το γιατρό μου να μου αιτιολογήσει ακόμα και με επιστημονικές μελέτες γιατί το απαγορεύει (αν δεν υπήρχε κανένας άλλος σοβαρός ιατρικός λόγος). Η ψυχική υγεία και η διάθεση που βελτιώνονται με την ηρεμία και την ευφορία που προσφέρει το μπάνιο στη θάλασσα δεν παίζει ρόλο; Η άσκηση που βοηθά στην γενικότερη υγεία της εγκύου και η ανακούφιση από τους σωματικούς πόνους (που πάλι βελτιώνει τη διάθεση) δεν παίζει ρόλο; Δεν έχει να κάνει μόνο με εγωιστικά κίνητρα. Αν είναι ευτυχισμένη και ήρεμη η μαμά θα είναι και το μωρό της. Αυτά, κατά την προσωπική μου άποψη.

Εμενα πάντως μου είπε οτι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανουμε μπανια στη θάλασσα γιατι κανει πολυ καλο, γενικώς η άσκηση, και όχι για τα κιλά (εχω πάρει γύρω στα 6,5-7 και ξεκινησα κανονική) αλλά για να βηθηθούμε στον τοκετό.

Μάλιστα επειδή λόγω δουλειάς και παιδιού δεν μπορώ να παρακολουθώ τα μαθήματα γυμναστικής που παρέχονται στο ιατρείο του, μου το είπε μόνος του πριν προλάβω να ρωτήσω. απλα οχι ηλιοθεραπεια.

Α! όσο για τις θάλασσες της Αττικής μου είπε οτι : "αν ήσουνα Γαλλίδα θα σου φαινόταν Μύκονος η Αττική", :lol:

Οπότε τρέχω να αγοράσω κανενα μαγιουδάκι γιατι λατρεύω τη θάλασσα και ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη για μενα που νόμιζα οτι απαγορέυεται, κυρίως στην Αττική και με ΠΗΤ 14/8 θα φρικάρω.

db0ip3.png v1pcp3.png

.......... Η ψυχική υγεία και η διάθεση που βελτιώνονται με την ηρεμία και την ευφορία που προσφέρει το μπάνιο στη θάλασσα δεν παίζει ρόλο; Η άσκηση που βοηθά στην γενικότερη υγεία της εγκύου και η ανακούφιση από τους σωματικούς πόνους (που πάλι βελτιώνει τη διάθεση) δεν παίζει ρόλο; Δεν έχει να κάνει μόνο με εγωιστικά κίνητρα. Αν είναι ευτυχισμένη και ήρεμη η μαμά θα είναι και το μωρό της. Αυτά, κατά την προσωπική μου άποψη.

Πόσο συμφωνώ μαζί σου !!!!!!!!!!!!!

(γενικώς και σε άλλα θέματα που διαβάζω τις απαντήσεις σου)

Είναι καιρός να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε αυτό που μας συμβαίνει, δεν είμαστε άρρωστες, έγκυες είμαστε και λίγο απενοχοποίηση σε ορισμένα θέματα που δεν βλάπτουν αλλά αντίθετα βοηθούν στην καλή ψυχολογία της ήδη αγχωμένης μέλλουσας μητέρας δεν είναι έγκλημα, φυσικά με την προϋπόθεση οτι δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι και η εγκυμοσύνη έχει "ομαλή" εξέλιξη.

Άποψή μου και του γυναικολόγου μου, μην με πυροβολήσετε pls :oops:

db0ip3.png v1pcp3.png

Πόσο εύκολο είναι να λέμε όχι σε όλα, και πόσο δύσκολο να αφήσουμε τον κόσμο να χαρεί τη ζωή του...

Εφόσον η εγκυμοσύνη εξελίσσεται φυσιολογικά το μπάνιο είναι ευεργετικό, τόσο γιατί προσωρινά ξεκουράζει την πύελο όσο και γιατί χαρίζει ευεξία. Γενικά ισχύει ότι χαρούμενη μαμά -> καλύτερη εγκυμοσύνη!

Φυσικά, το να μη μένεις με βρεγμένο μαγιό είναι μια καλή συμβουλή, και το να μην πάθεις έγκαυμα/ηλίαση ακόμα καλύτερη! :P

Προσοχή: αυτός ο λογαριασμός είναι ο παλιός λογαριασμός (μη ενεργός) του εθελοντικού επιστημονικού μας συνεργάτη κ. [URL="http://www.parents.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=59396"]Μιχαλόπουλου Δείτε τον νέο λογαριασμό του κ. εδώ[/URL]

καλημερα....ειμαι στην 6η εβδομαδα και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να κανω κανενα μπανακι στην θαλασσα....ο γιατρος μ ειπε πως μπορω αλλα οχι ηλιοθεραπεια...αλλα ακουω δυστυχως απο δω και απο κει διαφορες γνωμες και με εχουν μπερδεψει κ αγχωσει...εσεις τι λετε??????

Κολυμπούσα μέχρι τις αρχές του ένατου...και σταμάτησα λόγω καιρού...Ο γιατρός μου ήταν κάθετος στο ότι ΠΡΕΠΕΙ να κολυμπάω...διότι θεωρούσε ότι ήταν η καλύτερη γυμναστική.Κολυμπούσα λοιπόν με τις ώρες...με αποτέλεσμα να μην πάρω πολλά κιλά...οπότε μόλις γέννησα έφυγαν σχεδόν όλα..ένιωθα απίστευτη χαλάρωση μέσα στο νερό αφού δεν ένιωθα το βάρος μου...χαιρόμασταν οικογενειακώς το μπάνιο μας και δεν χρειαζόταν να απέχω από όμορφες στιγμές...και γενικώς ένιωθα μια αίσθηση ευδαιμονίας...Σε όσες το επιτρέπει ο γιατρός...keep swimming....μόνο καλό κάνει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα