Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΩ....ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΜΑΙΟ

 

εκτός θέματος μια συμβουλή: ζήσε τη ζωή σου ανεξάρτητα από την πιθανότητα κάθε μήνα να μείνεις έγκυος και μην σκέφτεσαι να κάνεις ή να μην κάνεις πράγματα μήπως και μείνεις τον Μάιο ή τον Ιούνιο ή κάθε μήνα που περνάει, είναι φοβερά ψυχοφθόρο. Συνέχισε τις δραστηριότητές σου σε λογικά πλαίσια και μην βάζεις όρους και περιορισμούς.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκτός θέματος μια συμβουλή: ζήσε τη ζωή σου ανεξάρτητα από την πιθανότητα κάθε μήνα να μείνεις έγκυος και μην σκέφτεσαι να κάνεις ή να μην κάνεις πράγματα μήπως και μείνεις τον Μάιο ή τον Ιούνιο ή κάθε μήνα που περνάει, είναι φοβερά ψυχοφθόρο. Συνέχισε τις δραστηριότητές σου σε λογικά πλαίσια και μην βάζεις όρους και περιορισμούς.

Καλή επιτυχία!

Συμφωνω απολυτα!Οταν ειναι να ερθει, θα ερθει!!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα κι εγώ το γιατρό μου και μου είπε θα με αφήνει να κάνω μπάνια το καλοκαίρι!!!!!

 

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!

 

θα με έπιανε μελαγχολία χωρίς θάλασσα!δε μπορώ!

 

βέβαια είναι νωρίς ακόμα και δεν τον ρώτησα από πότε μπορώ (πχ. Ιούνιο είναι πιο κρύες οι θάλασσες κλπ) αλλά ανυπομονώ!

 

Αναρωτιέμαι βέβαια που θα βρω καθαρή παραλία στην Αττική!

Μήπως να τις εντοπίσουμε (αν υπάρχουν) και να μαζευτούμε εκεί όλες οι κοιλούμπες???????????!!!!!!!!!

 

έχω όμως και μια άλλη απορία...ΜΑΓΙΩ που θα βρούμε?!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα κι εγώ το γιατρό μου και μου είπε θα με αφήνει να κάνω μπάνια το καλοκαίρι!!!!!

 

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!

 

θα με έπιανε μελαγχολία χωρίς θάλασσα!δε μπορώ!

 

βέβαια είναι νωρίς ακόμα και δεν τον ρώτησα από πότε μπορώ (πχ. Ιούνιο είναι πιο κρύες οι θάλασσες κλπ) αλλά ανυπομονώ!

 

Αναρωτιέμαι βέβαια που θα βρω καθαρή παραλία στην Αττική!

Μήπως να τις εντοπίσουμε (αν υπάρχουν) και να μαζευτούμε εκεί όλες οι κοιλούμπες???????????!!!!!!!!!

 

έχω όμως και μια άλλη απορία...ΜΑΓΙΩ που θα βρούμε?!!!!!

 

μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε μπικίνι, αρκεί το κάτω μέρος να είναι σχετικά φαρδύ, αλλά για ποικιλία σχεδίων έχουν όλα τα καταστήματα που πουλάνε είδη εγκυμοσύνης και μπορείς να βρεις και ολόσωμα και ό,τι άλλο θέλεις. Επίσης πρέπει να έχεις μαζί 3-4 μαγιώ να αλλάζεις για να μην μένεις με το βρεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε μπικίνι, αρκεί το κάτω μέρος να είναι σχετικά φαρδύ, αλλά για ποικιλία σχεδίων έχουν όλα τα καταστήματα που πουλάνε είδη εγκυμοσύνης και μπορείς να βρεις και ολόσωμα και ό,τι άλλο θέλεις. Επίσης πρέπει να έχεις μαζί 3-4 μαγιώ να αλλάζεις για να μην μένεις με το βρεγμένο.

 

πάντως νομίζω το ολόσωμο θα είναι χειρότερο γιατί θα κρατά βρεγμένη την κοιλιά έστω κ 5 λεπτάκια αν περιμένεις πριν αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως νομίζω το ολόσωμο θα είναι χειρότερο γιατί θα κρατά βρεγμένη την κοιλιά έστω κ 5 λεπτάκια αν περιμένεις πριν αλλάξεις

 

και το ολόσωμο καλό είναι . Δεν προλαβαίνει να κρυώσει η κοιλιά. Πάντως υπάρχουν και τα μαγιό που μοιάζουν με ολόσωμα αλλά είναι ανοιχτά από κάτω. Και αυτά βολεύουν.

Εγώ είχα πάρει απ'όλα. Και ολόδωμο εγκυμοσύνης και μπικίνι κανονικό - απλά μεγαλύτερο μέγεθος. Με το ολόσωμο ένοιωθα πιο άνετα να πω την αλήθεια. Δεν φαινόταν τόσο έντονα η κοιλιά - ήταν και άσπρη άσπρη- ήμουν και στον 9ο !!!!

Γέννησα τον bebbako τον Ιούλιο και έκανα μπάνιο

(και σε πισίνα και σε θάλασσα μέχρι και την πρωτελευταία μέρα - γέννησα προγραμματισμένα)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το χει επιτρεψει εδω και καιρο...το μονο που μου ειπε ειναι να βουταω σιγα σιγα και οτι θα καταλαβω ποτε πρεπει να βγω γτ θα κλωτσαει...και να μην μενω με βρεγμενο μαγιο για κανενα λογο..οχι μονο στην κοιλια γενικα αλλα αυτο εχει ισως να κανει με το οτι ξεκιναω απο πολυ νωρις τα μπανια και εχει ακομα ψιλοκρυο εξω απο το νερο

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! Εχω απορια,θελω πολυ να απολαμβανω μπανιο στην θαλασσα,ομως φοβαμαι να μην βλαψει στο μωρο! Ειμαι τωρα στην 16 εβδομαδα και το καλοκαιρι θα ειμαι 5-6 μηνων. Θελω τις αποψεις σας ! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η θαλασσα ειναι καθαρη κι εσυ με το που βγαινεις βαζεις στεγνο μαγιω δεν θα εχεις κανενα προβλημα!ισα ισα που το κολυμπι ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις στην εγκυμοσυνη!τις πισινες να αποφευγεις κι την εκθεση στον ηλιο(για διαφορετικους λογους το καθενα).με το καλο το μωρακι σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην ιδια εβδομαδα ειμαι και πολυ τα σκεφτομαι τα μπανακια! Αλλα λεω να περημενω 1.5 εβδομαδα για να ρωτησω τον γιατρο μου. Καλα θα ηταν να μπορεσουμε να κανουμε καμια βουτια!!!

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον πρεπει να ρωτήσεις το γιατρό σου, γιατί υπάρχουν πολλες απόψεις. καποιοι γιατροι επιτρεπουν τα μπανια μετα το πρωτο τρίμηνο, αλλοι από την αρχή και άλλοι καθόλου. εγώ ήμουν σχεδόν 6 μηνών περισυ το καλοκαίρι και έκανα κανονικά μπάνια. Μη φανταστεις ότι όργωνα τη θάλασσα. χαλαρά. μια φίλη μου που θα είναι 4 των Αύγουστο ο γιατρός της το απαγόρευσε δια ροπάλου.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου με παροτρυνε για να μπω στη θαλασσα....μη τυχον και δεν μπεις μου ελεγε....τα μπανια κανουν καλο στην εγκυμοσυνη αλλα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γι αυτο πρεπει να παρεις την εγκριση του γιατρου σου........

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η θαλασσα ειναι καθαρη κι εσυ με το που βγαινεις βαζεις στεγνο μαγιω δεν θα εχεις κανενα προβλημα!ισα ισα που το κολυμπι ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις στην εγκυμοσυνη!τις πισινες να αποφευγεις κι την εκθεση στον ηλιο(για διαφορετικους λογους το καθενα).με το καλο το μωρακι σου!

 

Τι καλα!!!!!! Ωραια θα ειναι να μην περασουμε το καλοκαιρι αγκαλια με το κλιματιστικο!!

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και πρεπει να παρεις την εγκριση του γιατρου σου. απο την αλλη η θαλασσα οντως κανει καλο,με την προϋποθεση να ειναι καθαρη. μονο ηλιοθεραπεια δεν επιτρεπεται...

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα!!!!!! Ωραια θα ειναι να μην περασουμε το καλοκαιρι αγκαλια με το κλιματιστικο!!

 

 

εμενα ο δικος μου γιατρος μου επιτρεπει το μπανιο στη θαλασσα..ειμαι στον 7ο και μου ειπε οτι μπορω να κολυμπαω μεχρι τελους.μονο πισινες μου ειπε οχι(εκτος κι αν εχω δικη μου, που δεν εχω)και ηλιοθεραπεια.

οπως ειπαν βεβαια και οι κοπελες πιο πανω...καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και για την ακριβεια καθε γιατρος ειναι διαφορετικος.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ηλιοθεραπεια εχω ακουσει και γω οτι δεν κανει...αλλά εκτος απο τους γνωστους λογους(καρκινο δερματος κτ.λ.) γιατι δεν κανει στην εγκυμοσυνη?Βλαπτει καπως το μωρο?

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την ηλιοθεραπεια εχω ακουσει και γω οτι δεν κανει...αλλά εκτος απο τους γνωστους λογους(καρκινο δερματος κτ.λ.) γιατι δεν κανει στην εγκυμοσυνη?Βλαπτει καπως το μωρο?

 

 

λενε οτι αλλοιωνει το dna και προκαλει γεννετικες ανωμαλιες...τωρα κατα ποσο ισχυει και για ποια φαση της εγκυμοσυνης ισχυει δεν ξερω...πιο πιθανο μου κανει να ισχυει για το 1ο 3μηνο και για τις αρχες του 2ου που ακομα γινεται οργανογεννεση και σχηματιζεται το εμβρυακι...

να θυμηθω να ρωτησω το γιατρο γιατι εχω δει πολλες φουσκοκοιλιτσες να λιαζονται κατα καιρους!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και η πολλη ζεστη δεν κανει,εγω στη φουρια του καλοκαιριου δεν αντεχω τον ηλιο,το εμβρυο μπορει να βρασει αν παραμεινει πολυ ωρα η μαμα και κανει ηλιοθεραπεια.

Εμενα ο γυναικολογος μου,μου ειχε πει μετα τις 5-6 ωρα το απογευμα μπανιο ή πριν τις 11 το πρωι.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια:-), κι εγω θα παω στον γιατρο μου στο τελος Ιουνιου για την εξεταση Β' επιπεδου και θα τον ρωτησω. Μεχρι τωρα εχω ομαλη εγκυμωσυνη (αν δεν μετραμε το γνωστο του πρωτου τριμηνου),απο κει και περα ελπιζω ολα θα ειναι καλα και θα μπορεσω να κανω 1-2 βουτιες,ειδικα που εχουμε καθαρες παραλιες και την θαλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου γενικά δεν μου έχει απαγορέψει τίποτα.Μάλιστα μου ειπε ξεκάθαρα "και τα μπανάκια σου θα κάνεις".Βέβαια μου έχει απαγορέψει την ακινησία και την κατάκλιση.Τις φορές που τον πήρα για πόνους ή καφέ υγρά μου ξεκαθάρισε πως δεν θα μένω ξαπλωμένη.

Η ηλιοθεραπεία βλάπτει γενικώς αλλά δεν νομίζω πως βλάπτει το έμβρυο.Ετσι κι αλλιώς για βιταμίνη D λίγο ήλιο τον θέλουμε.Δεν μπορώ να πιστέψω πως θα βράσει το έμβρυο.Τότε θα βραζαν και τα συκώτια μας.Απλά μπορεί να σου φέρει δυσφορία η ζέστη.Νομίζω πως αν τηρούμε τους κανόνες υγιεινής είμαστε οκ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω την παρασκευη στο γιατρο μου και θα ρωτησω αν ειναι ολα οκ, ευχομαι να μπορω να μπω ειμαι στον 6ο μηνα γιατι διαφορετικα θα λιωσω ολο το καλοκαιρι. Παντως εχω διαβασει πως κανει πολυ καλο και στη μαμα αλλα οτι νιωθει ωραια και το μωρο! Καλη συνεχεια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον Αύγουστο που θα πάω Χαλκιδικη 15 μέρες θα ειμαι 3,5- 4 μηνών. Βάβαια δεν εχω ρωτησει ακομα το γιατρο αν επιτρεπεται να κανω μπανιο αλλα μιας φιλης μου της ειχε πει ο γιατρος της μεχρι τισ 11 το πρωι να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια 3-4 μηνών ειχα οργώσει τις παραλίες της Σερίφου με καρεκλάκι που στήναμε σε σκιά και βιβλιάρακι στο χέρι ήταν τέλεια;)βούταγα δροσιζόμουν αλλάζα μαγίο και ξανά το ίδιο σχεδόν ολη μέρα στην θάλασσα την έβγαζα εννοείτε πάντα με αντιλιακό και καπέλο ποτέ χωρίς παρεό κτλ.κτλ.Οτι δηλ.πρέπει να κάνει και κάποιος που δεν είναι εγγυος και καταλαβαίνει ποσο επικύνδινος ειναι ο ήλιος.Επίσης 5-6μηνών που ήταν ντάλα καλοκάιρι Αυγουστος έκανα ακόμα και στην Σαλαμίνα μπάνιο αφου δεν άντεχα την ζέστη και απλά πρόσεχα να μην είναι πίχτρα στον κόσμο και κυρίως νωρίς το πρωί πριν πάνε και Δοξα Τω Θεό ολα καλά πήγαν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα,

 

κάνετε μπάνιο στη θάλασσα; ο γιατρόσ μου ειπε οτι κανω κανονικα αρκεί να ειναι απολυτα καθαρή. Να σας πω την αληθεια φοβαμαι .Δεν πειραζει ασ πανε ολα καλά και ασ μην κανω μπανιο αυτο το καλοκαίρι. Απο αντηλιακα τι βαζετε; μου ειπε οποιοδηποτε παιδικό. σε αλλα φιλη μου, η γιατροσ τησ , τησ ειπε καθόλου αντηλιακα

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα κάνω μπάνιο στη θάλασσα.και στην πρώτη μου εγκυμούνη και τώρα.. έχουμε ξεκινήσει από τον Μάιο. Απλά πηγαίνουμε πάντα 6 το απόγευμα που ο ήλιος δεν είναι καυτός. Επίσης όταν βγαίνω από τη θάλασσα αλλάζω κατευθείαν μαγιο. Αντηλιακό δεν φοράω γιατί είναι απόγευμα και καθόμαστε σε σκιά.Εμένα αυτό μου είπε ο γιατρός μου.. όχι ηλιοθεραπεία και αλλαγή μαγιό. Αλλιώς γιατί να μην απολαύσουμε τα μπανάκια μας?καλές βουτιές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...