Recommended Posts

Οσον αφορα την ηλιοθεραπεια, σημερα εκανα το 2ο μαθημα ανωδυνου τοκετου και εμαθα οτι η θερμοκρασια στη μητρα ειναι 38 βαθμοι κελσιου.Αρα αν κανεις ηλιοθεραπεια, φανταστειτε ποσο θα φτασει...

Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ έχω δει πολύ στραβά το θέμα του μπάνιου και έχω αποφασίσει ότι δε θα κάνω κανένα μπάνιο ούτε σε θάλασσα και εννοείτε όχι σε πισίνα που είναι full στο χλώριο. Ακούς από τη μία "όχι στον ήλιο", "όχι σε κρύες θάλασσες" "να αλλάξεις αμέσως μαγιό όταν βγεις έξω" "απέφυγε τις αμμουδιές", μα αυτό δεν είναι μπάνιο αλλά άσκηση καταδρομών. Έπειτα είναι γεγονός ότι οι κρύες θάλασσες είναι πιο καθαρές, ενώ ζεστές είναι οι θάλασσες που είναι ρηχές και συνεπώς ύποπτες για μολύνσεις. Αλλά ακόμα κι αν βρει κανείς μία καθαρή θάλασσα, ποιος μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δε θα έρθει να κολυμπήσει δίπλα μας κανένας βάρβαρος να αρχίσει να κατουράει???????. Βρε ουστ........ Οπότε για φέτος καλή θα είναι η θαλασσίτσα από μακριά.

Ότι έχω διαβάσει ώς τώρα, δεν έγραφε πουθενά ότι η θάλασσα δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη. Αντιθέτως, το μπάνιο σε καθαρή θάλασσα, είναι η καλύτερη άσκηση για την εγκυμοσύνη.

Τα πράγματα που πρέπει να αποφεύγουμε είναι το κολύμπι για πολύ ώρα, γιατί κουραζει, η έκθεση στον ήλιο, η βρώμικη θάλασσα, και το να μένουμε με το βρεγμένο μαγιό.

Εγώ ήδη έχω κάνει καμιά δεκαριά μπάνια, και μόλις σταματήσω από τη δουλειά, θα πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ, μια που είναι από τους πιο ευχάριστους τρόπους για να δροσιστείς!!

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο, να στερηθεί κάποιος τα μπάνια του, εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, ή όπως προανέφερα, αν δεν βρίσκει κοντά του καθαρή θάλασσα!;)

Ακριβώς! Πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι πρεπει να αποφεύγεται η θάλασσα. Το αντίθετο. Από προσωπική εμπειρία (γεννησα 4 ιουλίου κι έκανα μπανιο μέχρι την τελευταία μέρα), θεωρώ ότι κάνει πολύ καλό, όπως και το περπάτημα.

Πιστεύω ότι και τα δύο συνέβαλλαν καθοριστικά στο να έχω μια πολύ εύκολη γέννα. Όσο για την άποψη του γιατρού μου όταν τον είχα ρωτήσει αν μπορώ να κάνω μπάνιο μου απάντησε "γιατί να μην κάνεις, τι έχεις?". Και στη συνέχεια μου έδωσε το οκ για μπάνιο στις δυο-τρεις εβδομάδες μετά τη γεννα.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]

Για όσες γεννάνε αρχές με μέσα αυγούστου θα κάνετε κανένα μπάνιο στη θάλασσα ή δεν κάνει καθόλου? δεν το χω συζητήσει καθόλου με το γιατρό μου ισως γιατι θεωρω δεδομενο οτι δεν κανει αλλα απ την αλλη αρχιζει και με πιανει ενα κατι. ενταξει δε λεω να κολυμπησω αλλα τα ποδαρακια να μην τα βαλω? ηλιοθεραπεια απαγορευεται? βεβαια θα μου πειτε με τηνν κοιλια τουρλα μαλλον απο μονη μου δε θα χω ορεξη για ολα αυτα αλλα λεμε τωρα...

Για όσες γεννάνε αρχές με μέσα αυγούστου θα κάνετε κανένα μπάνιο στη θάλασσα ή δεν κάνει καθόλου? δεν το χω συζητήσει καθόλου με το γιατρό μου ισως γιατι θεωρω δεδομενο οτι δεν κανει αλλα απ την αλλη αρχιζει και με πιανει ενα κατι. ενταξει δε λεω να κολυμπησω αλλα τα ποδαρακια να μην τα βαλω? ηλιοθεραπεια απαγορευεται? βεβαια θα μου πειτε με τηνν κοιλια τουρλα μαλλον απο μονη μου δε θα χω ορεξη για ολα αυτα αλλα λεμε τωρα...

Καλησπέρα, κι εγώ αυτά σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες, τον γιατρό μου δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα αλλά βρήκα τα παρακάτω http://www.vita.gr/html/ent/125/ent.6125.asp

http://www.myworld.gr/site/content.php?sel=59&artid=449369

Αχου ρε γαμωτο και παντρευομαι το Σεπτεβρη και εκανα τοσα σχεδια να μαυρισω και να φορεσω μαυρισμενη το νυφικουλι μου.Μαλλον να το ξεχασω καλυτερα.Θα το φορεσω κατασπρη και με κοιλιτσα.Αλλα χαλαλι δεν πειραζει...αρκει να ειναι το νινι μου καλα.Βεβαια το γιατρο δε τον εχω ρωτησει ακομα αλλα απόσο καταλαβα και μπανιο να μου επιτρεψει θα μου απαγορευσει στανταρ την ηλιοθεραπεια.

Καλησπέρα, κι εγώ αυτά σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες, τον γιατρό μου δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα αλλά βρήκα τα παρακάτω http://www.vita.gr/html/ent/125/ent.6125.asp

http://www.myworld.gr/site/content.php?sel=59&artid=449369

thanks.απ οτι καταλαβα και απ τις προηγουμενες εγκυουλες που το συζητουσαν επιτρεπεται αλλα το θεμα ειναι που να βρω καθαρη θαλασσα στην αττικη?εχετε καμια υποψιν σας βρε κοριτσια? που να μη γινεται ο χαμος που γινεται στις υπολοιπες?

εγώ ρώτησα τον γιατρό μου εχτές αν με αφήνει να κάνω μπάνιο στην θάλασσα και μου είπε ένα μεγάλο όχι, το νερό είναι πολύ κρύο ακόμα και αυτό θα μπορούσε να προκαλέση έντονες συσπάσεις...........οπότε δεν το διαπραγματεύτηκα στην 34 εβδομάδα.

θα βλέπω την θάλασσα από το μπαλκόνι μαζί με το μωρούλι μου;)

Q3V6p3.png

Nhh7p3.png

εγώ πριν από 2 εβδομαδες που ρώτησα τον γιατρό μου, μου είπε πως μπορώ να κάνω άφοβα μπάνιο στη θάλασσα αρκεί βέβαια να μην κάνω βουτιές κλπ.

xFibp3.png

Διαφημίσεις

εγώ είμαι στην 37η εβδομάδα και ενώ η γιατρός μου έχει δώσει το οκ για μπάνιο στη θάλασσα, μου είπε αρκει να είναι καθαρή... εντός Αττικής έχετε κάτι υπόψη σας γιατί προς βουλιαγμένη μου είπαν ότι δεν είναι και ότι καλύτερο και προς κιννέτα δεν το συζητώ... πήγαινα πέρυσι που δεν ήμουν έγκυος αλλά τώρα δεν το ρισκάρω.... καμμιά πρόταση?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

εγω θα ρωτησω το γιατρο γι το μπανιο γιατι το καλοκαιρι θα παμε με την μαμα μου στην χιο οποτε την θαλασσα την ξερω εκει απεξω κ ανακατωτα κ πρωι πρωι ειναι σουπερ θα κατεβαινω κατα τις 7 για μπανιο κ θα γυριζω κατα τις 9 στο σπιτι για πρωινο μια χαρα με κοβω αν με αφησει να κανω μπανιο

:P

της κοντης ...
    τριχες τις φταινεεεε!!!

εγώ πριν από 2 εβδομαδες που ρώτησα τον γιατρό μου, μου είπε πως μπορώ να κάνω άφοβα μπάνιο στη θάλασσα αρκεί βέβαια να μην κάνω βουτιές κλπ.

και να ειναι πολυ καθαρη η θαλασσα εννοειτε.

Επισης οχι Πορτο Γερμενο. Πολυ παγωμενα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Καλήμερα και εμένα μου το επιτρέπει ο γιατρός το μπάνιο απο τις αρχές Ιουλίου για 30 με 40 λεπτά χωρίς ηλιοθεραπεία αν και το χρωματάκι μου το πήρα απο τις βόλτες μου στις παραλίες και να σας πώ τη μαύρη μου αλήθεια στεναχωριέμε που δεν θα μπορέσω να κάνω πολλά γιατί ο μικρός είναι Αυγουστιάτικος και μέχρι να σαραντήσω θα μπεί ο Οκτώμβριος.. Μακάρι ο καιρός να είναι ζεστός να μπορώ να πηγαίνω τότε.. Όσο για τις πισίνες δεν τις εμπιστέυομαι απόλυτα.. πέλαγος να είναι και δεν φοβάμαι τίποτα :P:p

ladycat Χίο δεν ήρθα ακόμα αλλά στη Κάλυμνο και στη Πάτμο που έκανα μπάνιο μπορω να πώ οτι ήταν μακράν τα πιο παγωμένα νερά που έχω νοιώσει, βέβαια δεν συγκρίνετε απο τη καθαρότητα τους!!! :P:p αααχχχχ διακοπές!!!!!

EwCip3.png

και να ειναι πολυ καθαρη η θαλασσα εννοειτε.

Επισης οχι Πορτο Γερμενο. Πολυ παγωμενα.

ωχ πορτο γερμενο ειναι παγωμενα? κι ελεγα να δοκιμασω να παω απο κει μιας και δεν εχω παει ποτε και πιστευα οτι ισως ειναι πιο καθαρα. καλαμο ξερετε πως ειναι? χαλκιδα? καπου τελος παντων κοντα στην αθηνα αχ...

Διαφημίσεις

ωχ πορτο γερμενο ειναι παγωμενα? κι ελεγα να δοκιμασω να παω απο κει μιας και δεν εχω παει ποτε και πιστευα οτι ισως ειναι πιο καθαρα. καλαμο ξερετε πως ειναι? χαλκιδα? καπου τελος παντων κοντα στην αθηνα αχ...

???κανεις???

???κανεις???

Είναι πολύ καθαρά αλλά και παγωμένα. Εγώ πάντως έμπαινα απλά πολύ πολύ αργά για να συνηθίσει το σώμα την αλλάγή θερμοκρασίας. Τον Ιούλιο είναι καλά. Ιούνιο δεν μπαίνω ουτε τώρα που έχω γεννήσει

Επειδή ο καιρός έχει αρχίσει κ θυμίζει καλοκαιράκι κ μένω σε νησί σκέφτομαι από τώρα τα μπάνια. Ευτυχώς το πρώτο τρίμηνο πέρασε κ όταν θα έχει ζεστάνει η θάλασσα θα είμαι περίπου στον 5ο μήνα. Θέλω να ρωτήσω τι ισχύει όταν μια εγκυμοσύνη εξελίσσεται ομαλά; Επιτρέπονται τα μπάνια έτσι δεν είναι; Εννοείται πως θα επιλέξω θάλασσες καθαρές κ χωρίς πολύ κόσμο... Πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ κ τον τοκετό κ το σώμα μου γενικότερα... Οι γιατροί τι συστήνουν συνήθως; Καμιά κοπέλα με σχετική εμπειρία;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Μόλις διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις, αφού μεταφέρθηκε το θέμα μου κ είδα ότι εξαρτάται τελικά απ' την κάθε περίπτωση κ από τον γιατρό. Πάντως ήδη κ πριν μείνω έγκυος κάνω σχεδόν όλα όσα περιγράφονται δηλ δεν μένω με βρεγμένο μαγιό για πολύ ώρα, για μπάνιο πηγαίνω συνήθως απόγευμα γιατί δεν μου πολυαρέσει ο υπερβολικός ήλιος..Οπότε μια χαρά θα μου κάτσει...Απλά θα μετριάσω την ώρα που κολυμπάω ενδεχομένως γιατί κολυμπάω πολύ!

Μακάρι να ανήκει κ ο γιατρός μου σε αυτούς που το επιτρέπουν, όταν όλα πάνε καλά! :D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

καλησπερα!!!!!!!!θα ηθελα να ρωτησω κοριτσια μιας και καλοκαιριαζει τον πρωτο και δευτερο μηνα μπαινουμε στη θαλασσα ή ειναι επικινδυνο? τι σας εχουν πει οι γιατροι σας? αν με το καλο μεινω εγκυος μπορω να κολυμπαω??ξερω οτι πρεπει να αλλαζεις το μαγιω και να μην εκθετεις πολλη ωρα την κοιλια στον ηλιο αλλα στην αρχη ισως υπαρχουν και αλλοι κινδυνοι.τι ξερετε γι' αυτο??

Η κολύμβηση είναι η καλύτερη γυμναστική για εγκύους διότι δεν επιβαρύνει το σώμα. Αρκεί να αποφεύγεις τις δημόσιες πισίνες. Στην κόρη μου φχαριστήθηκα όλο το β' τρίμηνο κολυμπώντας και τώρα που το καλοκαίρι θα είμαι στο γ' τρίμηνο στο δεύτερό μου γιο σκοπέυω να κάνω το ίδιο.

εγώ έμεινα έγκυος αρχές Αυγούστου και το έμαθα αρχές Σεπτεμβρίου, εντωμεταξύ όλο τον Αύγουστο έκανα μπάνια καθότι δεν ήξερα την κατάστασή μου. Τίποτα δεν έπαθα, αλλά η θάλασσα ήταν ήδη πιο ζεστή καθότι είχε περάσει το καλοκαίρι, δεν είμαι σίγουρη αν Μάιο πχ θα είναι ασφαλής που είναι ακόμα παγωμένη.

Εμενα μου ειχε πει ο γυναικολογος τον Ιουνιο να μην κανω (λογω κρυας θαλασσας) αλλα τον Ιουλιο και τον Αυγουστο κανονικοτατα!Αλλωστε οπως ειπε και μια αλλη κοπελα, ειναι η καλυτερη γυμναστικη.

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα