Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Έχω μια απορία.. Ρώτησα τον γιατρό μου αν μπορώ να κάνω μπάνιο στη θάλασσα και μου είπε οτι μπορώ απλά μόλις βγαίνω να αλλάζω μαγιώ για να μην μένω με το βρεγμένο. Εσάς τι σας έχει πεί ο γιατρός σας :?::?:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όταν ήμουν έγκυος ακριβώς τα ίδια μου είχε πει.Επίσης να προσέχω γενικά τις θάλασσες που παω προς αποφυγήν μολύνσεων...όχι εντός Αττικής δηλαδή...

επίσης μου είχε πει όχι πισίνα,καθόλου πισίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακριβώς μου είχε πει και μένα. Εγώ επειδή γέννησα κατακαλόκαιρο (4 Αυγούστου) έκανα μπάνιο μέχρι και την τελευταία μέρα ακολουθώντας τις οδηγίες αυτές και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το ευχαριστιόμουν πάρα πολύ και ήταν κι ο λόγος που δεν έκοψα τις φλέβες μου καλοκαιριάτικα στην Αθήνα :D:D:D

Επίσης μου είχε πει να μην μπαίνω μόνη μου στη θάλασσα μην τυχόν και πάθω καμιά κράμπα κι απ' ότι ξέρω αν είναι κρύα η θάλασσα πρέπει να μπαίνεις μέσα πολύ αργά για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα.

 

Καλά μπάνια!!!!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πεντακαθαρη θαλασσα (Αττικη αποκλειεται)

οχι πισινες

οχι στην Αμμο αλλα σε καρεκλακι

και αλλαγη μαγιο με την εξοδο

Α. Και η κοιλια οχι εκτεθημενη στον ηλιο (κακος ηλιος :lol: )

και γενικα κατω απο ομπρελα κλπ (μαυρισμα για φετος αποκεκλειεται)

Επισης εννοειται αναπνοη ελευθερη (οχι μακροβουτια)

 

Τα κανα αχταρμα

:lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου τα απαγορευσε αν εχω εστω και την υποψια οτι η θαλασσα εχει εστω και ενα βακτηριο!!!!!

 

Σκια, πολλα νερα, αντηλιακο μπολικο ακομα και στη σκια (υπεριωδεις ακτινες ειναι αυτες, δεν κανουν διακρισεις....) και φυσικα οχι κολυμπι.

(Πηγα εχθες και πηρα μια σαμπρελλα τεραστια να με χωραει, να ειμαι μεσα στη θαλασσα και να δροσιζομαι!!!)

 

Τελος η πισινα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ. Η καθαροτερη πισινα ειναι η πιο βρωμικη θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσύνη απολάμβανα τα μπάνια μου όπως μου είχε πει ο γιατρός!Σε καθαρή θάλασσα,όχι εκεί που έχι πολύ κόσμο,πάντα στη σκιά και μετά τις 5,να αλλάζω μαγιώ μόλις βγω και φυσικνα μην κάθομαι στην άμμο!

Τώρα βέβαια δεν ξαναρώτησα (άλλαξα γιατρό) αλλά ακολουθώ τις ίδιες οδηγίες!

 

Είναι μεγάλη απόλαυση το μπάνιο στη θάλασσα δεν αισθάνεσαι το βάρος καθόλου και είναι σα να μην εχεις κοιλιά!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη απόλαυση το μπάνιο στη θάλασσα δεν αισθάνεσαι το βάρος καθόλου και είναι σα να μην εχεις κοιλιά!

 

Το φανταζομαι!!!Οπως ειχα πει και σε αλλο ποστ οταν μπηκα στο μηνα μου το μονο που φανταζομουν να με ανακουφισει ηταν μπανιο στη θαλασσα...Δυστυχως ομως ηταν Φεβρουαριος :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Παντως καθε κοπελα πρεπει να ακολουθει τις οδηγιες του δικου της γιτρου γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και ξερει μονο ο γιατρος της.Μπορει π.χ. για μενα να μην υπηρχε κινδυνος να μπω στη θαλασσα για αλλη κοπελα ομως να υπαρχει...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε να πηγαινω για μπανιο πριν τις 11 το πρωι και μετα τις 6 το απογευμα, να αποφευγω τις παραλιες με αμμο, να αλλάζω οπωσδηποτε μαγιω οταν βγαινω από τη θάλασσα και να μην μπαινω στη θάλασσα χωρις παρεα.

Και επίσης να αποφευγω τις θαλασσες που δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καθαρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΥΓ:Παντως καθε κοπελα πρεπει να ακολουθει τις οδηγιες του δικου της γιτρου γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και ξερει μονο ο γιατρος της.Μπορει π.χ. για μενα να μην υπηρχε κινδυνος να μπω στη θαλασσα για αλλη κοπελα ομως να υπαρχει...

 

 

 

Εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο.

Μια γνωστη μου που εχουμε τον ιδιο γιατρο της το απαγορευσε γιατι ειχε ιστορικο με μυκητες.

Θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη και κατα τη διαρκεια και μετα την εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπε οχι σε θαλασσα αττικης γιατι ειναι βρωμικα,και το σταματησε εκει εφοσονμπηκα στο μηνα μου και ποκλειεται να ταξιδεψω....κλαψψψψψψψψψψψψψψψψψψ

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη βοήθεια!! Διάβασα και ένα άρθρο σε ένα καινούριο περιοδικό το γονείς εν δράσει(αρκετά καλό και μόλις 1,5e!) Απλά μια συνάδελφος μου είπε οτι μια φίλη της έκανε μπάνιο στη θάλασσα και το παιδί της γεννήθικε τυφλό και όσο να ναι πανικοβλήθικα...

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, μου απαγόρεψε δια ροπάλου την θάλασσα αλλά μάλλον επειδή είχα συσπάσεις και τέτοια... Και επειδή με κυνηγάει να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι κι εγώ εκτός του ότι ακόμη δουλεύω... τρέχω κι από δω κι από κει !!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

μια συνάδελφος μου είπε οτι μια φίλη της έκανε μπάνιο στη θάλασσα και το παιδί της γεννήθικε τυφλό και όσο να ναι πανικοβλήθικα...

 

 

 

 

Απο λοιμωξη της μαμας που μπορει να κολλησε στη θαλασσα γεννηθηκε τυφλο το μωρακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συνάδελφος μου είπε οτι ο γιατρός είχε πεί στη φίλη της οτι το μωράκι θα έχει κάποιο πρόβλημα(δεν ξέρω το λόγο) και η συνάδελφος λόγο έλλειψης γνώσεων μου είπε οτι μπορεί να έγινε απο το μπάνιο. :evil: Πάντως ο καθένας λέει κάτι για να το πει και όχι επειδή γνωρίζει....Για να λέει ο doctor οτι επιτρέπεται κάτι θα ξέρει :wink:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς στις 15 Αυγούστου θα έχω σαραντίσει να μην έχω αίμα να ρίξω καμιά βουτιά... δεν κρατιέμαι :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια, θα ήθελα να μου πείτε όποιες ξέρετε, τα μπάνια στη θάλασσα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επιτρέπονται; Σας έχουν αφήσει οι γυναικολόγοι σας να βουτήξετε;

Εγώ ακόμη δεν έχω ρωτήσει τη γυναικολόγο μου αλλά έχω ακούσει γενικά γνώμες να διίστανται....

Εγώ γεννάω αρχές Σεπτέμβρη και μου είναι αδιανόητο να φανταστώ να περάσω ένα ολόκληρο καλοκαίρι με τέτοιες ζέστες χωρίς να βουτήξω στη θαλασσίτσα.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ :D:D:D:lol:

Κ ΕΓΩ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΓΕΝΝΑΩ,ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΡΙΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ Κ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ Η ΥΠΕΡΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ....(ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!)

ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ Κ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΑΓΙΟ,,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΩΡΕΣ???

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!!!!!!! Ευτυχώς γιατί κι εγώ δεν θα άντεχα χωρίς μπανάκι!!!!!!

 

Κι εγώ αρχες Σεπτεμβρίου και θα φάω όλο το καλοκαιράκι.........

 

Καμιά ερημική παραλία ξέρει καμία να πάω να κρυφτώ!!!!!!!!!!! :lol::lol:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να φροντίσουμε να πάμε για μπάνια σε αρκετά καθαρές παραλίες για να μην υπάρχει ο φόβος να κολλήσουμε τίποτα.Το θέμα είναι καθαρή παραλία και κοντά σχετικά στην Αθήνα, που να την βρεις;;;

Και αν είναι και ερημικές ακόμη καλύτερα :lol::lol::lol: (όπως λέει και η Peny21gr) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μπράβο κορίτσια, ότι πρέπει ήταν αυτό το post. :) Kι εγώ γεννάω τέλος Αυγούστου και ονειρεύομαι από τώρα την άδεια που θα πάρω Ιούλιο και Αύγουστο για να περνάω όλη τη μέρα στη παραλία. Δεν έχω ρωτήσει βέβαια ακόμα τη γιατρό μου αλλά ελπίζω να μου το επιτρέψει. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά: Ο ΗΛΙΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! Εγώ όμως δε βλέπω να πλησιάζω τις παραλίες, πρώτον γιατί ταλαιπωρούμαι από κολπίτιδα και δεύτερον λατρεύω τον ήλιο!!!! Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα πάω στη θάλασσα μετά τις 6. Καλύτερα λοιπόν στο σπιτάκι μου... Και από του χρόνου με το μπεμπέ!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...