Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαναγωγικό γάλα και δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Παντως, αν και δεν το πίστευα όταν μου το λέγανε, νόμιζα ότι το παιδί μου για πάντα θα βγάζει γουλιες, όταν αρχίζουν στέρεη τροφή κόβονται και οι γουλίτσες, όχι αμέσως, αλλά κόβονται και αυτό είναι ευχάριστο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ NOVALAC AC ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ. ΤΟ ΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ NOVALAC 1 ΤΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ, ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ. ΠΑΝΤΩΣ, Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ, ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ!!!

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημερα

 

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι πολλοι παιδιατροι μολις ακουσουν για γουλιτσες αμεσως προτεινουν αντιαναγωγικα χωρις να δουν αν οντως το παιδι χανει βαρος - δε θρεφεται σωστα. ακομα και 10ml αν τα ριξετε στη μπλουζα σας θα σας φανουν σαν σωστος εμετος. το σωστο ειναι να γινει πρωτα υπερηχος που δειχνει αν οντως το παιδι εχει η οχι παλινδρομηση.

βοηθα πολυ να ρευεται το παιδι στο ενδιαμεσο των γευματων και στο τελος και να το κραταμε σε ορθια σταση (δηλαδη στον ωμο μας) τουλαχιστον 20-30 λεπτα. εμεις κοψαμε το frisolac comfort με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου γιατι εκανε οντως διαρροιες. στην αρχη δε μας πιστευε νομιζε οτι εννοουμε οτι τα κακα ηταν μαλακα αλλα δεν ηταν αυτο, τα κακα ηταν σα νερο και εκσφενδονιζονταν σα ρουκετες και το πιο σημαντικο ηταν υπερβολικα συχνα 10-20 φορες την ημερα! φυσικα το παιδι εχανε βαρος στο τελος μας πιστεψε και ο παιδιατρος και γυρισαμε στο απλο frisolac εδω και δυο μηνες ειμαστε μια χαρα βγαζουμε μονο γουλιτσες πλεον.

σαν καινουρια μαμα εκανα λαθη για παραδειγμα το παιδι κοιμοταν και δε ρευοταν οποτε αναγκαζομουν και το εβαζα για υπνο. τελικα ανακαλυψα οτι οταν ξυπνουσε μετα απο 2 -3 ωρες επρεπε αμεσως να το παρω στο ωμο να ρευτει. αυτα τα βρισκεις εμπειρικα. οπως ανακαλυψα οτι δε ρευοταν με χτυπηματακια στην πλατη αλλα με ελαφρυ τριψιμο!

το αν ειναι σοβαρο να βγαζει γουλιες η οχι φαινεται απο το βαρος, εφοσον παιρνει δεν ειναι σημαντικο.

 

Xamogelaki, έχω το ίδιο πρόβλημα. Χάσαμε ήδη 100 γραμμάρια με το Frisolac Comfort ενώ δε μας παίρνει... Με το προηγούμενο έκανε εμετούς αλλά έπαιρνε έως και 400 γραμμάρια την εβδομάδα. Είμαι σε απελπισία, μίλησα ήδη με κάποιους παιδιάτρους και δυσκολεύονται να με πιστέψουν. ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Υπάρχει περίπτωση να αφυδατωθεί το παιδί; Όλοι μιλούν με τα καλύτερα λόγια για το γάλα αυτό. Αλλά αν έχασε μέσα σε 3-4 μέρες 100 γραμμάρια πόσο πρέπει να περιμένω για να στρώσει; :-(

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα: Τελικά συνεχίστηκε η διάρροια με το Comfort και το παιδί όχι μόνο δεν έπαιρναν βάρος αλλά έχασε συνολικά 50 γραμμάρια σε μία εβδομάδα. εν τέλει, μετά από εξετάσεις αίματος και ούρων που έγιναν για να αποκλείσουμε άλλα προβλήματα, καταλήξαμε στη λύση της μείξης Comfort με το άλλο γάλα της Frisolac. Μέχρι στιγμής τα κακάκια δεν είναι τόσα πολλά και έφτιαξε και το χρώμα τους. Αυριο θα ζυγίσω και ελπίζω να λύθηκε και το πρόβλημα απώλειας βάρους. :)

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ..... ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.... ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΟΡΟΥΛΑ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ FORUM..... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.... ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ HUMANA AR...... ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ..... ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ?.....

Δεν μας λένε πια Θ+Μ ...αλλά ...ΜΠΑΜΠΑ + ΜΑΜΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 4.5 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΕΙ FRISOLAC COMFORT KAI FRISOLAC ΤΟ ΑΠΛΟ ΛΟΓΩ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ.ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ,ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΚΕΤΟ COMFORT KAI ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΟΜΩΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ ΜΙΞΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Vboubouki KAI EΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΠΑΚΙ 2ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ FRISOLAC COMFORT.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΦΟΥ ΤΟ COMFORT ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΡΟΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΤΥΧΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΙΣΩΣ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΙΣΕ Η ΗΤΑΝ ΚΡΥΩΜΑ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ 2 ΛΥΣΗΣ,ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΣΤΑ ΜΛ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΠΛΟ ΤΟ FRISOLAC ΟΠΟΤΕ ΒΑΛΑΜΕ ΔΥΟ ΜΕΖΟΥΡΕΣ COMFORT.ΕΙΧΕ ΣΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΤΩΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΥΑΛΟΥ ΣΑΣ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ 4 ΜΗΝΩΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΖΕ ΒΑΡΟΣ (ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΑ)ΕΠΙΝΕ GUIGOSE ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ .ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΦΟΔΕΥΣΗ .ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ .ΤΙ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ ,ΤΙ ΡΟΔΑΚΙΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΛΙΣ 7 ΜΗΝΩΝ .ΤΕΛΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ 9 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ . ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ.

ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΗΡΕ ΓΙΑ 2 24 ΩΡΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΟ HUMANA ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ .ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΑΛΛΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ Η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.

Ο ΤΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ. ΚΙ ΕΓΩ Η ΗΛΙΘΙΑΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΙ ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ :(

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια.

Όταν λέτε ότι το μωρό σας είναι δυσκοίλιο εννοείται ότι δεν ενεργεί κάθε μέρα ή ότι τα κακάκια του είναι σκληρά;

Έχω μπερδευτεί, γιατί ο δικός μου (44 ημερών) κάνει κακά του κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο, αλλά βγαίνουν σαν αλοιφή. Θεωρείται δυσκοίλιος;

Τι γάλα μου προτείνετε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

kalhspera,grafw prwti fora sto forum...eimai nea mama k exw enan mpempi 2 minwn..ksekinisame proxthes to s26 gf logw palindromisis alla egine duskoilio to mwro.oli mera sfigetai k den mporei na kanei kaka tou para mono 2-3 petrwmena fasolia.i paidiatros mou eipe oti ean sunexisei thaprepei na to allaksoume alla tha einai to 4o gala pou allazoume..pia einai i apopsi sas?euxaristw!!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera,grafw prwti fora sto forum...eimai nea mama k exw enan mpempi 2 minwn..ksekinisame proxthes to s26 gf logw palindromisis alla egine duskoilio to mwro.oli mera sfigetai k den mporei na kanei kaka tou para mono 2-3 petrwmena fasolia.i paidiatros mou eipe oti ean sunexisei thaprepei na to allaksoume alla tha einai to 4o gala pou allazoume..pia einai i apopsi sas?euxaristw!!

 

Και εμεις ειχαμε το ιδιο θεμα οταν ηταν 2 μηνων ξεκινησαμε ατιαναγωγικο γαλα αλλα μας προεκυψε δυσκοιλιοτητα.Οποτε αλλαξαμε γαλα για να μην υποφερει το μωρακι μας για να κανει κακακια του 2-3 πετρωμενα.Και του πηραμε γαλα που ειναι αντιαναγωγικο και κατα της δυσκοιλιοτητας και καναμε πιο σωστα κακακια και χωρις γκρινια, γουλιτσες συνεχισε να κανει μειωμενες βεβαια.Κοπηκαν μαχαιρι οταν ξεκινησαμε φρουτο 5μιση μηνων οπως και η δυσκοιλιοτητα αφου καναμε κακακια κανονικα 2-3 φορες την ημερα.Τις ημερες που δεν εκανε κακακια καθολου και περνουσαν 3 ημερες εβαζα μεσα σ΄αυτο το γαλα χαμομηλι και μετα απο καποια ωρα γινοταν χαμος(καταλαβαινεις τι εννοω).Εμεις αλλαξαμε αρκετα γαλατα 4 αν θυμαμαι καλα μεχρι να καταληξουμε σ αυτο που μας βοηθα.Βοηθαει βεβαια και η γυμναστικη των ποδιων προς τη κοιλια την ωρα που σφιγγεται....

Link to comment
Share on other sites

se poio gala katastalaksate?eixame dokimasei k to frisolac to comfort alla i paidiatros simpairane oti ton peirazei to xaroupaleuro k etsi to stamatisame..vevaia o mpempis perase k entonous kolikous k den kserw telika an eftegan ta proigoumena galata i oi kolikoi.ontws o mpempis pragmatika upoferei otan sfigetai!poses meres to epine to mwraki k to stamatisate?emena simera einai trith mera

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

se poio gala katastalaksate?eixame dokimasei k to frisolac to comfort alla i paidiatros simpairane oti ton peirazei to xaroupaleuro k etsi to stamatisame..vevaia o mpempis perase k entonous kolikous k den kserw telika an eftegan ta proigoumena galata i oi kolikoi.ontws o mpempis pragmatika upoferei otan sfigetai!poses meres to epine to mwraki k to stamatisate?emena simera einai trith mera

 

Και μενα περασε εντονους κολοικους, γινοταν κατακοκκινος και δε σταματουσε να κλαιει.Η παιδιατρος απο που το συμπερανε οτι το πειραζει το χαρουπαλευρο?Του εκανε καποια εξεταση?Εγω του εδινα το frisolac comfort μαζι με το frisolac γιατι το frisolac comfort σκετο μπορει να του προκαλεσει διαρροια.Ρυθμιζα τις ποσοτητα του ενος και του αλλου γαλακτος ανλογα με το μωρο πως το δεχοταν.Μεχρι να καταληξουμε σε αυτα, τα προηγουμενα τα πιναμε 3-4 μερες.Μη σε προβληματιζει ποσα γαλα θα αλλαξεις το θεμα ειναι να βοηθησεις το μωρο σου να ενεργηθει...Εγω δεν εμεινα σε αυτα που μου ειπε η παιδιατρος παρολο που την εμπιστευομαι απολυτα, ακολουθησα και το ενστικτο μου.Το μασαζακι στην κοιλια επισης βοηθαει...Πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα τα ιδια περασα...Να θυμασαι για να εχεις υπομονη και αντοχη πως ολα περνανε...και σε λιγο καιρο δε θα προλαβαινεις να του αλλαζεις πανα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι η προετοιμασια του γαλακτος ειναι πολυ σημαντικη.Τι εννοω εαν για παραδειγμα φτιαχνεις 120 γρ γαλα.Το νερο θα ειναι 120 γρ οχι 130, γιατι και αυτο προκαλει δυσκοιλιοτητα.Θελει πολυ προσοχη σωστες κουταλιες σε σωστη αναλογια νερου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια,εμεις περνουμε το humana ar..Εχει ενα μηνα που το ξεκινησαμε,τωρα ειμαστε 4 μηνων..Στην αρχη τον ειχε βοηθησει τον γιο μου κ στις αναγωγες κ στην δυσκοιλιοτητα αλλα εχει την τελευταια εβδομαδα που αρχισε γουλιτσες κ δεν μπορει παλι να ενεργηθει σωστα..1 φορα την ημερα κ αμα κ αυτο με το ζορι...Ξερει καμια σας να με συμβουλευσει τι μπορω να κανω,καθως κ η παιδιατρος μου δν επιθυμει να με εξυπηρετησει τηλεφωνικα κ δεν εχω την δυνατοτητα να πληρωσω επισκεψη αυτη την στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Και μενα περασε εντονους κολοικους, γινοταν κατακοκκινος και δε σταματουσε να κλαιει.Η παιδιατρος απο που το συμπερανε οτι το πειραζει το χαρουπαλευρο?Του εκανε καποια εξεταση?Εγω του εδινα το frisolac comfort μαζι με το frisolac γιατι το frisolac comfort σκετο μπορει να του προκαλεσει διαρροια.Ρυθμιζα τις ποσοτητα του ενος και του αλλου γαλακτος ανλογα με το μωρο πως το δεχοταν.Μεχρι να καταληξουμε σε αυτα, τα προηγουμενα τα πιναμε 3-4 μερες.Μη σε προβληματιζει ποσα γαλα θα αλλαξεις το θεμα ειναι να βοηθησεις το μωρο σου να ενεργηθει...Εγω δεν εμεινα σε αυτα που μου ειπε η παιδιατρος παρολο που την εμπιστευομαι απολυτα, ακολουθησα και το ενστικτο μου.Το μασαζακι στην κοιλια επισης βοηθαει...Πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα τα ιδια περασα...Να θυμασαι για να εχεις υπομονη και αντοχη πως ολα περνανε...και σε λιγο καιρο δε θα προλαβαινεις να του αλλαζεις πανα...

 

Καλησπέρα!Επειδή κ γω δίνω στον μπέμπη μας frisolac και παρατηρώ ότι έχει δυσκοιλιότητα της οποιας προηγείται πάρα πολύ σφίξιμο και πόνος,μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς εννοείς ότι έδινες και από το comfort και ρύθμιζες την ποσότητα?Δηλαδή στο ίδιο γεύμα αναμείγνυες τα 2 γάλατα ή έδινες ένα γεύμα άπο το ένα και ένα από το άλλο?

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα!Επειδή κ γω δίνω στον μπέμπη μας frisolac και παρατηρώ ότι έχει δυσκοιλιότητα της οποιας προηγείται πάρα πολύ σφίξιμο και πόνος,μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς εννοείς ότι έδινες και από το comfort και ρύθμιζες την ποσότητα?Δηλαδή στο ίδιο γεύμα αναμείγνυες τα 2 γάλατα ή έδινες ένα γεύμα άπο το ένα και ένα από το άλλο?

Ευχαριστώ.:)

 

Έχω δυο παιδάκια τα οποία και τα δυο παρουσίασαν το ίδιο προβλημα όσον αφορά τις γουλιές-αναγωγές. Στο πρώτο λοιπόν παιδάκι ως άπειρη και μετά από συμβουλή της παιδιάτρου αντικατέστησα το γάλα που έδινα με ένα ειδικό για τις αναγωγές τύπου AR. Αυτό προκαλέσαι δυσκοιλιότητα στο μωρό και αναγκάστηκα να το αλλάξω πάλι κλπ κλπ.... Στο δεύτερο μωρό και ως έμπειρη πια απλά άλλαξα το απλό γάλα με ένα άλλο απλό γάλα και το πρόβλημα λύθηκε. Και τα δυο γάλατα που χρησιμοποιώ τα προμηθεύομαι από σούπερ μάρκετ και όχι φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας

Η κορουλα μου είναι 3 μηνών κ εδώ κ 2 μηνες πίνουμε αντιαναγωγικο γάλα.  Ξεκινήσαμε με το sanilac ar κ ολα ήταν μια χαρά. Ουτε γουλιτσες ουτε τίποτα. Επειδή όμως φευγουμε για το εξωτερικό κ εκει δεν θα το βρουμε το γάλα αυτό, ξεκινήσαμε το humana ar. Το πινει μια χαρά αλλά δυσκολευετε στα κακάκια της. Ρίχνω καποιους κοκους κιντερτε, όπως μου είπε ο γιατρός. Μέχρι πρότινος αυτό βοηθούσε αλλά σήμερα για παραδειγμα δεν έκανε καθολου κακάκια. Την βλεπω να ζοριζεται κ στεναχωριέμαι... .  Έχει καμιά σας το ίδιο προβλημα η κάποια λυση? 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Alexia1407 είπε:

Καλησπέρα σας

Η κορουλα μου είναι 3 μηνών κ εδώ κ 2 μηνες πίνουμε αντιαναγωγικο γάλα.  Ξεκινήσαμε με το sanilac ar κ ολα ήταν μια χαρά. Ουτε γουλιτσες ουτε τίποτα. Επειδή όμως φευγουμε για το εξωτερικό κ εκει δεν θα το βρουμε το γάλα αυτό, ξεκινήσαμε το humana ar. Το πινει μια χαρά αλλά δυσκολευετε στα κακάκια της. Ρίχνω καποιους κοκους κιντερτε, όπως μου είπε ο γιατρός. Μέχρι πρότινος αυτό βοηθούσε αλλά σήμερα για παραδειγμα δεν έκανε καθολου κακάκια. Την βλεπω να ζοριζεται κ στεναχωριέμαι... .  Έχει καμιά σας το ίδιο προβλημα η κάποια λυση? 

Ευχαριστώ πολύ 

 

Ο γιος μου έπινε το nutriben ar και είχε ακριβώς το αντίθετο θέμα, πολύ μαλακές και συχνές κενώσεις. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές, το humana ar ως πηκτική ουσία έχει το χαρούπι?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Alexia1407 είπε:

Καλησπέρα σας

Η κορουλα μου είναι 3 μηνών κ εδώ κ 2 μηνες πίνουμε αντιαναγωγικο γάλα.  Ξεκινήσαμε με το sanilac ar κ ολα ήταν μια χαρά. Ουτε γουλιτσες ουτε τίποτα. Επειδή όμως φευγουμε για το εξωτερικό κ εκει δεν θα το βρουμε το γάλα αυτό, ξεκινήσαμε το humana ar. Το πινει μια χαρά αλλά δυσκολευετε στα κακάκια της. Ρίχνω καποιους κοκους κιντερτε, όπως μου είπε ο γιατρός. Μέχρι πρότινος αυτό βοηθούσε αλλά σήμερα για παραδειγμα δεν έκανε καθολου κακάκια. Την βλεπω να ζοριζεται κ στεναχωριέμαι... .  Έχει καμιά σας το ίδιο προβλημα η κάποια λυση? 

Ευχαριστώ πολύ 

Η μικρή μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω που στο εξωτερικό πάτε αλλά εμείς που ζούμε στη Γερμανία είχαμε δυσκοιλιότητα επίσης με το humana. Το μόνο που μας βοήθησε κάπως ήταν το αντίστοιχο της Almiron   εδώ.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...