Recommended Posts

Διαφημίσεις

:D Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!!!

Όλα τα παιδάκια του κόσμου να έχουνε υγεία και να είναι ευτυχισμένα και να είναι το μέλλον αυτού του κόσμου καλύτερο!!!

...φυσικά ξέρετε την ευχή μου στα γενέθλιά του όταν φυσήξει το κερί... :wink: "να ξαναμιλήσει!!!"

IRINI αυτό που λες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο.

Μήν το κάνεις μεγάλο θέμα, αφού το ανέφερες είσαι οκ.

Άσε τον να δεί μόνος του πως θα του αρέσει ή όχι!

Πολλά παιδιά έχουν αυτή την αντίδραση οπότε μήν ανησυχείς.

Την έχουν συνήθως όταν φοβούνται ότι΄κάτι θα τους ζητηθεί ή θα υποχρεωθούν να κάνουν.!

Χαλαρά!!

Να σου εκατοστήσει!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ... 

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Μπορεί να φοβάται ότι θα μοιραστεί τα παιχνίδια του, ή θα του χαλάσουν το δωμάτιό του... ή πολλά πράματα ακόμα. Νομίζω ότι μπορείς να τον ρωτήσεις γιατί δε θέλει, και επιμένει στο όχι να καλέσεις λιγότερα παιδάκια.

Να τον χαίρεσαι!

Irini και εμένα ακριβώς έτσι αντιδράει η Φιλοθέη!

Πάντα όταν είναι να πάμε κάπου, ή να έρθουν επισκέψεις ή παιδάκια στο σπίτι έτσι αρνητική είναι!

Μετά φυσικά της αρέσει και παίζει!! :wink:

Δεν δίνω μεγάλη έκταση σε αυτή της την συμπεριφορα και όντως αρχίζει να φθίνει!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

IRINI & Αντζελα, σας στέλνω από σημερα τις ευχές μου για τα αγγέλούδια σας γιατί Σαββατοκύριακο δεν θα ειμαι γραφείο!!!

Ευχομαι να τα εκατοστήσουν, να ναι γερά και τυχερά..

Υ.Γ. Αντζελα, εύχομαι πολύ σύντομα ο Άγγελος να μην σου μιλάει μόνο με τα υπέροχα μάτια του αλλά πολύ σύντομα να ξανακούσεις και τη γλυκειά φωνούλα του..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και για τις ευχες και για τις συμβουλες.

Τελικα μετα απο πολυ συζητηση την ωρα που ψωνιζαμε στο σουπερ μαρκετ για το παρτυ και παραγγελναμε τις τουρτες καταληξαμε οτι δεν θελει να σβησει τα κερακια.

"Θα παιζω εγω με τους φιλους μου και εσυ με το μπαμπα θα σβησετε τα κερακια" καταληξαμε.

ΟΚ το σεβαστηκα και τελειωσε αν και μου εκανε εντυπωση για ποιο λογο να συμβαινει κατι τετοιο.

Ωστοσο πρεπει να σας πω οτι ΑΡΡΩΣΤΗΣΑΜΕ και το ΠΑΡΤΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Σαν να ηξερε κατι ο μικρος....Αστειευομαι....

Εχουμε Οστρακια.Χθες με πηραν αρον αρον απο τον παιδικο οτι εχει γεμισει σπυρακια και δεν ηξεραν αν ηταν καποια παιδικη ασθενεια ή καποια αλλεργια.Τελικα ο παιδιατρος απεφανθη οστρακια και ειμαστε με πυρετο φαγουρα και ενα τηλεφωνο για ακυρωσεις στο σπιτι.

2eaW.jpg.png

καλά δεν το πιστεύω!!!!......

πω πω....περαστικά......!......!!

για τα κερακια μπορεί να είχε ακούσει ότι μπορεί να καεί κάποιος αν τα ακουμπήσει πχ ή σε άλλο πάρτυ να φοβήθηκε απο το θόρυβο που γίνεται απο όλους την στιγμή που σβήνει τα κεράκια ο εορταζόμενος.

μην σου φαίνεται περίεργο, ακόμα και αν δεν είχε ακούσει τίποτε, πολλές φορές τα παιδιά φοβούνται κάτι το οποίο δεν ξέρουν καν πως είναι.

(ο φόβος του αγνώστου :) )

R.I.P. Michael Jackson.

IRINI να τα εκατοστήσει και περαστικά!!!

Να ξέρετε ότι οι γιορτές κρατάνε 40 μέρες και έτσι θα έχετε τον χρόνο να κάνετε το πάρτυ σας :D

Το δικό μας πάντως ήταν απίθανο , έπαιξε και χάρηκε με την ψυχή του και τίποτα δεν έδειχνε την διαφορετικότητά του!!!

Το μόνο μελανό σημείο ήταν όταν ήρθε ή ώρα της τούρτας και έπρεπε να φυσήξει το κεράκι έδειξε εμένα να του το σβήσω αλλά πάλι το χάρηκε και χειροκροτόυσε για πολύ ώρα!!!

αντε και του χρόνου τώρα :lol::lol::lol:

Χρόνια πολλά στο αγοράκι σου Irini!!!!

Να τον χαιρόσαστε!!!

Και...περαστικά!!! :D

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ!!!!!

Αναρωσαμε πληρως ,η αντιβιωση κανει θαυματα και ετοιμαζομαστε να κανουμε παρτυ μαλλον το Σαββατο.Χωρις τουρτα.

Ηδη την Κυριακη επειδη ειμασταν μια χαρα σβησαμε τα κερακια μας μεταξυ μας στο σπιτι και τελικα χωρις τραγουδακι.Οταν ηρθε η ωρα για το γνωστο "να ζησεις Δημητρη" ο μικρος κατεβασε το κεφαλι σα να κρυφτηκε και μας ξεκαθαρισε οτι δεν θελει το τραγουδι.Τα κερακια τα σβησαμε και μια και δυο και τρεις φορες.

Μηπως αισθανεται αβολα οταν νιωθει οτι βρισκεται στο επικεντρο ,μηπως δεν του αρεσει να εκτειθεται ?????ΔΕΝ ΞΕΡΩ και το λεω αυτο γιατι και στον παιδικο μου εχει πει η δασκαλα του οτι θελει παροτρυνση για να κανει κατι ,ασχετα με το γεγονος οτι ειναι κοινωνικος και παιζει και συμμετεχει ανετα σε οτι κανουν.Μαλιστα εχουμε και ποιημα για την 25η Μαρτιου και με πολυ μεγαλη δυσκολια προσπαθω να τον πεισω να το πουμε .Θελει να το λεμε μαζι και δεν παιρνει μονος του πρωτοβουλια.

2eaW.jpg.png

IRINI να τα εκατοστήσει και περαστικά!!!

Να ξέρετε ότι οι γιορτές κρατάνε 40 μέρες και έτσι θα έχετε τον χρόνο να κάνετε το πάρτυ σας :D

Το δικό μας πάντως ήταν απίθανο , έπαιξε και χάρηκε με την ψυχή του και τίποτα δεν έδειχνε την διαφορετικότητά του!!!

Το μόνο μελανό σημείο ήταν όταν ήρθε ή ώρα της τούρτας και έπρεπε να φυσήξει το κεράκι έδειξε εμένα να του το σβήσω αλλά πάλι το χάρηκε και χειροκροτόυσε για πολύ ώρα!!!

αντε και του χρόνου τώρα :lol::lol::lol:

ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΤΕ !!!!Μικρα και ευαισθητα ψαρακια!!!

Αν τελικα κανουμε παρτυ και θελετε μπορειτε και εσεις να ερθετε (αν το κανω θα σε ενημερωσω για τις λεπτομερειες)θα ηθελα πολυ να ερθετε να παιξουμε.Ολοι ειμαστε διαφορετικοι !!!!Μη μασας .Ουτε εμεις γουσταρουμε τουρτες και κερακια.....

ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ!!!!

2eaW.jpg.png

Στα ελληνικά το «εμπάθεια» δεν ειναι ο όρος {empathy} των άγγλων.

Εμπάθεια 0 η έντονη αντιπάθεια που εμποδίζει την αντικειμενική κριτική, ή έκφραση έντονου αρνητικού συναισθήματος, η πόρωση, μοχθηρία (Μπαμπινιώτης)

empathy = Ορισμοί των όρων Empathy στο Διαδίκτυο σε Αγγλικά:

feeling of concern and understanding for another's situation or feelings. Also, an emotional feeling of identification or understanding of a work of art.

http://www.worldimages.com/art_glossary.php

The imaginative projection into another's feelings, a state of total identification with another's situation, condition, and thoughts. The action of understanding, being aware of, being sensitive to, and vicariously experiencing the feelings, thoughts, and experience of another of either the past or present without explicitly articulating these feelings. Fern empathizes with Wilbur; Charlotte empathizes with Wilbur.

theliterarylink.com/definitions.html

Εν ολίγοις αυτό που είπε η Μαρία.

Είναι δηλαδή όρος που χρησιμοποιείται στην ψυχολογία και στην συμβουλευτική. Για την πρόλειψη λάθος χρήσης του όρου και λάθος εντυπώσεων , καλό είναι να παραμένει αμετάφραστος.(Συγνώμη για το θάρρος..φταίει το έρμο το φτυχίον)

έχεις δίκιο! ...

όμως τελικα ποιά ειναι η Ελληνική λέξη της empathy ?????

είναι εν τω μεταξύ τα ίδια γράμματα.....

(είναι το Ελληνογερμανικό που έχω - στην γερμανία έχουν πάρει όλες τις Ελληνικές λέξεις και τις έχουν κάνει γερμανικές με την ίδια προφορά και σημασία, αλλά σε αυτή τη περίπτωση κάτι άλλο έγινε. ....! )

οπότε ευαισθησία δεν είναι - είναι λέξη πολύ γενική. πως να λέμε το empathy στα Ελληνικά ??..!!

στο ιντερνετ μου βγήκε αυτό.... [EmpaΘi]

ουσ. (συναισθηματική) ταύτιση: there's an empathy between.. υπάρχει ταύτιση μεταξύ.. # κατανόηση, συμπάθεια, συμμερισμός: show empathy for.. δείχνω κατανόηση προς..

καμία έκφραση απο αυτές δεν μου φαίνεται αρκετή για αυτη την τόσο σημαντική έννοια.... :?:( τι καλά θα ήταν αν ίσχυε το ίδιο και για την ελληνική λέξη...... :evil::)

εάν γνωρίζεις πάντως για το εμπάθεια και πως έγινε και σημαίνει αυτό που σημαίνει πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να ανοίξεις νέο τόπικ για αυτό απλώς για την ενημέρωσή μας!

Ευχαριστούμε για την διευκρίνιση!

R.I.P. Michael Jackson.

Η ενσυναίσθηση αποτελεί την ελληνική απόδοση της αγγλικής έννοιας «empathy», δεν υπάρχει στο λεξικό την βρήκα όμως σε site ιατρικά και σχετικά με την ψυχολογία.

Οι θησαυροί μου:

Διαφημίσεις

Η ενσυναίσθηση αποτελεί την ελληνική απόδοση της αγγλικής έννοιας «empathy», δεν υπάρχει στο λεξικό την βρήκα όμως σε site ιατρικά και σχετικά με την ψυχολογία.

Εσύ τώρα για πές μου που την βρήκες την λέξη ενσυναίσθηση διότι κι εγώ προχθές την βρήκα-έμαθα αλλά τώρα το κατέβασαν το κείμενο .

Μήπως την βρήκαμε από το ίδιο site????Αν ναι μήπως το έσωσες το κείμενο στα ελληνικά?????...........διότι θα το ήθελα πολύ σε ένα email.

PLEASE :oops:

Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας. Συγνωμη για το μακροσκελές μήνυμα που θα παραθέσω.

Η κορη μου είναι 2 ετων. Πηγαίνει παιδικό απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη. Στις αρχές ειχαμε κάποιες δυσκολίες στην προσαρμογή, στην συνέχεια, πηγαίνει σχετικά εύκολα.

Πριν 4 εβδομάδες αρρωστησε με ίωση+γαστρεντερίτιδα, οπότε την κράτησα σπίτι για 2 εβδομάδες περίπου.

Με το που πήγε στον σταθμό, αρχίσανε οι βραδυνοί της εφιάλτες. Τουλάχιστον μέρα παρά μερα, απο τις 2.30 και ύστερα, ''ξυπνάει''(ενω κοιμάται ακομη) και οταν παω διπλα της, αρχίζει και με βαραει με ολη της την δύναμη.

Κάποιες φορές παραμιλάει και λεει οτι δεν θέλει κατι...τι όμως δεν έχω καταλάβει?? Αλλες φορες, φαίνεται οτι απευθύνεται σε καποιο παιδί,γιατί χρησιμοποιεί την λεξη ''νινί''.(ντεν τελω,φυγκε νινι)..

Πρεπει αμέσως να της κάνω ολα τα χατήρια, οπως να την παρω αγκαλιά και να της φτιαξω γαλα, γιατι ειναι ο μονος τροπος για να ηρεμησει, να γυρίσουμε αγκαλιά στο κρεβατι και να πιει το γαλα της..

Εχθες, παλι, ξύπνησε 3 φορες, με ασυγκράτητο κλαμα, με βαρούσε δυνατα, με εδιωχνε, και οποτε εκανα οτι εφευγα, με φώναξε κ ζητούσε αγκαλιά..

Εχω κάνει νύξη στον σταθμο(ιδιωτικός), αν εχουν παρατηρήσει κατι. Ομως μου εχουν πει με εμφαση, οτι η μικρή, ειναι πολύ καλή στην συμπεριφορά της, οτι παιζει με ολα τα παιδάκια και οτι κανένα δεν την ενοχλει.

Που μπορεί να οφείλεται αυτή η συμπεριφορα?

Απο την ώρα που γυρίζει η μικρή απο τον σταθμό, είμαι μαζί της και παίζουμε, δεν κάνω τίποτα άλλο, και οχι μονο τώρα, απο οταν ήτανε βρεφος, ειχε την αποκλειστικότητα μου.

Τελος, μου λεει, οτι καποιο παιδί, στο σχολείο την πειράζει, αλλα δεν ξερω αν μπορώ να το πιστεψω, διοτι, και ο μπαμπάς της οταν της χαιδεύει τα μαλλια, έρχεται σε μενα και μου λεει, ''ο μπαμπάς πιλάζει Ντίμιτα''.

Αλλες φορες μου λεει οτι περνάει καλά στο σχολείο, αλλες φορες μου λεει (δεν μιλάει καθαρα ακόμη), οτι η κυρία ηταν κακή, οτι καποιο παιδάκι εκλαιγε, οτι καποιος την πείραξε, αλλα τονίζω, δεν μπορω να ξέρω αν ειναι ολα αλήθεια, γιατι εχθες μου ειπε οτι το αρκουδάκι της είναι κακό, γιατί της πείραξε την κοιλίτσα :shock:

Ειχαμε περάσει παλι μια τέτοια φάση, αλλα δεν με βαρούσε στον ύπνο της τότε, και ήτανε οταν ειχε πρωτοπαει στον σταθμό, απλως τοτε ξυπνούσε και εκλαιγε και ηρεμούσε πιο εύκολα.

Εχθες, τσακίσανε τα νεύρα μου, και την χτύπησα στον ποπό,γιατί ετρεχε σε ολο το σπίτι και ουρλιαζε, στις 4 τα ξημερωματα.

Μετα με πιάσανε τα κλαματα και ηρθε στην αγκαλια μου και μου ελεγε να μην κλαίω..

Ο μπαμπάς μας, θεωρεί οτι την έχω καλομάθει και οτι αυτά ειναι απλώς καπρίτσια της κόρης μας!

Γενικώς στην διάρκεια της ημέρας ειναι ήρεμη, απλα κάποιες φορές θελει να γίνεται το δικό της, οπως να ντυθεί μονη της, οπότε με διώχνει και δεν με θελει μπροστα οταν ντύνεται για να μην την βοηθήσω.

.png.png

Εσύ τώρα για πές μου που την βρήκες την λέξη ενσυναίσθηση διότι κι εγώ προχθές την βρήκα-έμαθα αλλά τώρα το κατέβασαν το κείμενο .

Μήπως την βρήκαμε από το ίδιο site????Αν ναι μήπως το έσωσες το κείμενο στα ελληνικά?????...........διότι θα το ήθελα πολύ σε ένα email.

PLEASE :oops:

Καταρχήν στο ίδιο site πρέπει να την βρήκαμε μετά την επιβεβαίωσα και σε άλλα.. Σου χω στείλει e-mail με το κείμενο που πιθανώς σε ενδιαφέρει.. :wink:

Οι θησαυροί μου:

πωπω μα βέβαια ενσυναίσθηση είναι η σωστή λέξη! Το είχα ξεχάσει - ναι έχω διαβάσει κείμενα με αυτή τη λέξη και έτσι είναι το νόημά της, όπως το αγγλιό empathy. Μπράβο που το βρήκατε!.

Χριστίνα -

δεν μπορω να ξέρω αν ειναι ολα αλήθεια, γιατι εχθες μου ειπε οτι το αρκουδάκι της είναι κακό, γιατί της πείραξε την κοιλίτσα

χωρίς να θέλω να υπονοήσω τίποτε άλλο,

τα παιδιά το πιό συχνό είναι να παρομοιάσουν μία συμπεριφορά με την συμβολική συμπεριφορά ενός παιχνίδιού τους.

Έτσι οι ειδικοί γιατροί πχ ανακαλύπτουν συνήθως εάν ένα παιδί έχει πχ κακοποιηθεί!

Άρα αν σου δείξει πχ ότι το αρκουδάκι την δέρνει, αυτό θα με έβαζε σε σκέψεις.

Αν το λέει όμως μόνο μπορεί απλώς να είναι μία ιστορία για να σου τραβήξει την προσοχή.

Μιάς και τα παιδιά συνήθως ντρέπονται αν τους έχει κάνει καποιος κάτι και δεν το λένε ετσι απλά.

(το συμβολικό παιχνίδι αντίθετα δεν είναι μία άμεση εξιστόρηση, αλλά έμμεση μέσα απο την οποία τα παιδιά δεν φοβούνται να "δείξουν" κάτι μιάς και δεν αφορά τα ίδια αλλά πχ δύο κούκλες)

Μπορεί στον παιδικό σταθμό να συμβαίνει το εξής

Τα παιδιά φόβούνται άλλα παιδάκια όχι μόνο εάν αυτά τα βαρέσουν αλλά και μόνο με μιά ματιά.

Η εάν ένα παιδί είναι πολύ αυταρχικό και ψιλοεκβιάζει συναισθηματικά ένα άλλο.

(Όπως γίνεται και με εμάς τους μεγάλους... :? )

αυτό εάν έχει πολλά παιδιά στη τάξη η δασκάλα να μήν το είδε ή να το είδε και να μήν φάνηκε εξωτερικά απο το παιδάκι σου ότι επηρεάστηκε κάπως, και να σου το βγάζει στον ύπνο.

Μπορείς να πείς στη δασκάλα ότι υποψιάζεσαι κάτι τέτοιο οτι εν πάσει περιπτώσει προσπαθείς να καταλάβεις τι έχει γίνει μιάς και στον ύπνο της ,

σου αναφέρει ένα νινί "όχι φύγε νινι" ή κάτι τέτοιο.

Αυτό είναι λόγος να της το αναφέρεις, απλά για να δώσει προσοχή και να σου πεί και εσένα τι συμβαίνει.

Πάντως ένα παιδί μπορεί να είναι αρκετα εσωστρεφής και πραγματικά να μή φαίνεται στον παιδικό, απο τη συμπεριφορά του, το τί αισθάνεται για κάποιο άλλο παιδί ή κάτι που συμβαίνει.

Εκεί χρειάζεται ευαισθησία γονέα - παιδαγωγού για να το εξιχνιάσουν.

Απο την άλλη το ότι έλειψε και γύρισε πάλι στον παιδικό μπορεί να είναι και αυτό ένας λόγος ότι κάνει πάλι μία μικρή προσαρμογή και περνάει φάση θυμού για αυτό το λόγο. ...

παντως ότι και να συμβαίνει ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ να μήν την αφήνεις να σε βαράει. ούτε λίγο!

Δεν θα έχει σεβασμό σε σένα και θα μάθει ότι είναι καλό να ξεσπάει έτσι το θυμό της. ΔΕΝ είναι καλό. Πάντα να της λές, "δεν μου αρέσει!" Πονάω ! μήν το κάνεις αυτό!"

και να βάζεις πάντα το χέρι σου ενδιάμεσα σαν "μπλόκο" - για να ξέρει ότι όσο και να προσπαθήσει ότι δεν έχει νόημα γιατί προστατεύεις τον εαυτό σου. Εάν συνεχίζει να σε χτυπάει, είναι απαραίτητο να την ακινητοποιήσεις κρατώντας την απο τα μπράτσα πάντα μιλώντας ήρεμα εξηγώντας "όχι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό !" "είσαι θυμωμένη ? " και συζητήστε για αυτό.

Για κάποιο λόγο λοιπόν είναι θυμωμένη. Παίξτε παιχνίδια συναισθηματικά την ημέρα,.... με τις κούκλες πχ κτλ. πείτε μετά απο λίγη ώρα "το αρκουδάκι είναι θυμωμένο και ξυπνάει τα βράδια .... έχει θυμώσει και με ένα παιδάκι και φωνάζει στον ύπνο του "φύγε νινι" ! γιατί λές το κάνει αυτό? " έτσι ώστε να βρεί διέξοδο να εκφράσει τα συναισθήμτατά της κατα τη διάρκεια της ημέρας !!! αυτό είναι καταρχήν το πιό σημαντικό.

Βρές κάποιο βιβλίο παιδικό με ιστορίες "εξουσίας" δηλαδή όπου ο ένας χαρακτήρας ίσως αισθάνεται αβοήθητος, δεν έχει δύναμη ενώ την δύναμη έχει κάποιος άλλος, την έχει... ή μία άλλη ιστορία με θυμό...

(ίσως η oh mamy μπορεί να μας βοηθήσει στην ανεύρεση τέτοιας ιστορίας εάν υπάρχει θα ρωτήσω και εγω)

πάντως μπορεί απλώς ο θυμός αυτός να έχει συσσωρευτεί (απο πρίν που πήγαινε παιδικό) και να βγαίνει τώρα, που δυο εβδομάδες πήρε την αποκλειστική σου προσοχή λογω αρώστειας, και τώρα ξαφνικά πάλι δεν την έχει.......

R.I.P. Michael Jackson.

Μαρία,σε ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διέθεσες.

Πραγματικά με εχει ''ρίξει'' πολύ αυτή η ιστορια που συμβαινει αυτες τις 2 εβδομάδες.

Καταρχην, Μαρία, εδω και πολύ καιρό, μου λεει οτι το αρκουδάκι αυτο ειναι κακο και οτι της εφαγε την κοιλίτσα της κ μου ζητάει να το μαλώσω. Ενω πριν κανα μήνα, το ταιζαμε μαζι...

Αλλες φορες το μαλωνω, αλλες της λεω, να μην μουλεει ψέματα, γιατι η Δήμητρα ειναι καλό παιδί.

Προχθες, παραμιλουσε η μικρή παλι στον ύπνο της, και σιγουρα ειχε επηρεαστει απο την κακια μαγισσα της Χιονάτης, που της διαβαζα, κ ελεγε φωναζοντας,''κακιά μαγισσα τύμωσε..''

Απο προχθες,δεν της εχω ξαναδιαβάσει την Χιονάτη..

Οσο για το οτι με βάρεσε, το εκανε στον υπνο της κ δεν το κανει ποτε οταν ειναι ξύπνια κατα την διάρκεια της ημέρας.

Ειναι λες και η μικρή υπνοβατουσε και δεν ήξερε τι έκανε!! Εγω εβαλα τα χερια μου μπροστα στο κεφαλι μου και η μικρή βαρουσε τα χέρια μου.

Της ελεγα ,οτι αυτο που κάνει ειναι κακό και οτι η μαμά πονάει, αλλα μόνο οταν εκανα να φύγω απο το δωμάτιο, με ζητουσε απεγνωσμένα παλι..!!!

Εκανα παλι σημερα νύξη στον σταθμό, γραπτως μεσω τετραδίου. Αν και είμαι σίγουρη οτι θα μου πουνε παλι το ιδιο. Οτι η μικρή ειναι άψογη, και δεν εχει κανενα προβλημα με κανένα παιδάκι..

Επίσης μου λεει συνέχεια ενα ονομα που δεν καταλαβαίνω, οτι αυτο το παιδάκι, ειναι κακό και μου δείχνει οτι της πιάνει το κεφάλι..

Ομως οπως εχω πει ηδη, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, γιατι οποιος και να της ακουμπήσει το κεφαλακι ως ενδειξη χαδιου(μπαμπάς,νονός), έρχεται και μου το λεει :?

.png.png

1. Μέσα απο το Portal υπάρχει ένας φορέας, που εγώ προσωπικά, σε κάτι που με προβλημάτιζε με την μικρή (head banging) βρήκα πληροφορίες και στήριξη. με παραπέμψαν κάπου μάλιστα, αλλά στο μεταξύ ξεπεράσαμε την φάση εκείνη και δε χρειάστηκε να δώσουμε συνέχεια.Αυτός είναι

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου - γραμμή υποστήριξης παιδιών "Σύνδεσμος": 1177, 210 6431488

http://www.epsype.gr/contact.htm

2. Η ηλικία που αναφέρεις είναι η ηλικία που δημιουργούνται οι πραγματικοί και οι φανταστικοί φίλοι. Και κυρίως είναι η ηλικία που το πραγματικό και το φανταστικό μπερδεύονται. Ειδικά αν έχει δει κάτι και στην τηλεόραση και το έχει μπερδέψει ακόμα περισσότερο.

4. Φόβοι που με κάποιο τρόπο εξωτερικεύονται είναι φόβοι που πολεμούνται. Το παιδί δε νοιώθει ενοχικά ώστε να κρύψει κάποια κακοποίηση που πιθανόν υφίσταται. και ακομα περισσότερο δε σου την αναφέρει ρητά πχ η δασκάλα με έδειρε, ούτε δειχνει ένα πραγματικό παιδάκι. Άρα μπορεί να πρόκειται για μυθοπλασία, φοβο ή ακόμα θυμό και τιμωρία δικιά σου, αν ακατάλαβε ποσο σε προβληματίζει το θέμα.

5. ¨οταν πρωτοπήγαμε στον βρεφικό, στην ηλικία του ενός έτους (τώρα είμαστε 19 μηνών) είχαμε ξυπνήματα με κλάμα μέσα στην νύχτα. Ακόμα και τώρα έχουμε όταν περάσουμε μια έντονη ημέρα, με πολλά ερεθίσματα (όσο όμορφη ημέρα και να είναι πχ μια εκδρομή και πολύπαιχνίδι). Ο γιατρός μας μας εξήγησε ότι είναι τα νέα ερεθίσματα που δεν επεξεργάστηκε ή κατάλαβε καλά, κατα την διάρκεια της ημέρας, τα οποία επανέρχονται τη νύχτα και πιθανόν να φαίνονται απειλητικά.

Στο τοπικ με τα βιβλία θια δώσω μαι μικρή λίστα , με βιβλία για φόβο ή θυμό. Αυτά τα δύο μπερδεύονται και στους ενήλικες. Αν επιλέξεις να της διαβάσεις κάποιο, να είσαι ανοικτή, γιατί η περιπτωση του να φοβάται κάτι ή να είναι θυμωμένη με κάτι μπορεί να μην είναι ίδια με του βιβλίου. Χρησιμοποίησε το βιβλίο για να εκμαιευσεις τους φόβους του παιδιού σου. Αν δηλαδή μιλήσετε για τους φόβους που έχει το «αρκουδάκι» και ανακαλύψετε ότι δε τρέχει και τίποτα μ ετά θα είναι πιο ανοικτό να μιλήσεις για τους δικούς του φόβους.

Επίσης, νομίζω πως μπορεί να έχει να κάνει το όλο θέμα με θυμό για την ίδια την αλλαγή της ζωής του (απο το σπίτι στον παιδικό). Έστω και αργά, διαβ΄στε κάποιο βιβλίο για αυτό, είναι συνήθως βιβλία προετοιμασίας και τα συνιστώ 2-3 μήνες πριν πάει το παιδάκι εκεί. Με λίγη προβοκάτσια, ίσως αναστραφεί ο πιθανός θυμός.

5. Στο αγλαία κυριακού έχουν παιχνιδοθεραπεία. ειδικευμένοι άνθρωποι, χρησιμοποιούν την προβολική ταύτιση και επεξεργάζονται διάφορα θέματα, όπως αυτό. Αν δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα, ίσως θελήσεις να κάνεις μια βόλτα απο εκεί.

Christina καλημέρα,

Είμαι η Σοφία μανούλα του Δημήτρη 2,5 χρονών.. δεν έχω ειδικές γνώσεις για να σε βοηθήσω στο θέμα που έθεσες και σε απασχολεί.. Διαβάζοντας την καταχώρηση σου με τα μάτια του ανειδίκευτου γονιού διαβασα αυτό

Αλλες φορες το μαλωνω, αλλες της λεω, να μην μουλεει ψέματα, γιατι η Δήμητρα ειναι καλό παιδί.

Δεν νομίζω ότι πρέπει στα 2χρονα παιδακια μας να λέμε ποτε ότι λένε ψέμματα.. προσωπικά δεν τη χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη ουτε αφήνω κανέναν να τη χρησιμοποιεί.. Επίσης λέγοντας ότι η Δήμητρα είναι καλό παιδί, η μπουμπού σου που λέει ψέμματα τι είναι... ή τουλάχιστον τι νομίζει ότι είναι....

Φιλικά και χωρίς καμμιά διάθεση κρίσης..

Σοφία

Οι θησαυροί μου:

τη δυσκολία στο να προσαρμοστεί σε ενα διαφορετικό περιβάλλον την έχω νιώσει και εγώ με τον Ιωακείμ. Ιδιαιτερα βλέπω αν είναι Δευτέρα, επειδή έχουμε περάσει όλο το ΣΚ μαζί, δυσκολεύεται στο να πάει παιδικό.

Κατά καιρούς και μένα μου λέει για κάποιο παιδάκι που τον είχε χτυπήσει τις πρώτες μέρες, αλλά όταν το αναφέρει δεν φαίνεται να τον προβληματίζει, το εξιστορεί δίνοντας έμφαση.

Ακόμη και το ότι κλαίει το πρωί όταν πηγαίνει, στη διάρκεια της υπόλοιπης μέρας το αναφέρει- δηλ ότι έκλαιγε στο σχολείο. Προσπαθώ να του εκμαιεύσω γεγονότα και καταστάσεις για να μάθω τι γίνεται...άλλες φορές βγάζω κάτι, αλλες δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πραγματικότητα ή φαντασία.

Πάντως αυτή η επιθετικότητα σημαίνει ότι σου κρατάει μούτρα επειδή πήγε έφυγε απο το σπίτι που είχε συνηθίσει. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι θα επανέλθει σε μερικές μέρες. Ο συχρονισμός ξεκίνημα παιδικού και εφιάλτες κάτι μου λέει. Αν είχε συμβεί κάτι στον παιδικό γιατί να περιμένει 2 εβδομάδες για να το εκδηλώσει, δεν θα "εβγαινε" νωρίτερα στην επιφάνεια;

Οσο για το αρκουδάκι, μήπως το έχει συνδυάσει με κάποια ιστορία που άκουσε στον παιδικό;

.png

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Θα σου έλεγα να το ψάξεις πάρα πολύ με το σταθμό γιατί σχεδόν σίγουρα συμβαίνει κάτι εκεί που την ενοχλεί.

Κατά τη γνώμη μου το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας γονιός, είναι να μην εμπιστεύεται και να μην ακούει το παιδί του, ή να θεωρεί ότι το παιδί λέει ψέματα και λέγοντας αυτό να μην ψάχνει περισσότερο το θέμα.

Θα έλεγα ΨΑΧΤΟ με το σταθμό και το λέω γιατί μπορεί όλα να φαίνονται καλά ή να θέλουν να δείχνουν ότι είναι καλά και αυτός συνήθως είναι ο στόχος δυστυχώς στους σταθμούς. Να λένε πάντα ΌΛΑ ΟΚ.. και τελικά να μην είναι.

Διάβασε και το θέμα "Ανάρμοστη συμπεριφορά στον παιδικό σταθμό" http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=267 που είχα ανοίξει για να καταλάβεις ότι πολλά μπορεί να γίνονται χωρίς να πάρουμε χαμπάρι.

Το παιδί σου στέλνει κάποιο μήνυμα σου ζητάει βοήθεια και καλό είναι να το ψάξεις. Να πεις στο σταθμό ότι ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ότι κάτι συμβαίνει και να απαιτήσεις να σου πούνε ή να βρούνε τι είναι. Αν δε μάθεις τι ακριβώς είναι αυτό που την ενοχλεί δε μπορείς να τη βοηθήσεις αποτελεσματικά.

Μπορείς να το κάνεις με τη μέθοδο του ψαρέματος.. ρίξε άδεια να πιάσεις γεμάτα... πες ότι η κόρη σου είπε ότι τη χτυπάει κάποιο παιδάκι.. και δε θέλει να πηγαίνει σχολείο και έχεις πρόβλημα.... να δεις τι θα σου πούνε. Κλείσε ένα ραντεβού με τη δασκάλα της να το συζητήσεις. Αν δεν έχουν προσέξει κάτι τότε ζήτησέ τους να προσέξουν.. γιατί είναι σίγουρο ότι κάτι την ενοχλεί.

Σίγουρα είναι μικρή για να ανοίξεις συζήτηση... και να σου πει την αλήθεια. Προσπαθεί να σου πει κάτι με το δικό της τρόπο και τη φαντασία της. Αυτό πιστεύω...

Δεν νομίζω ότι πρέπει στα 2χρονα παιδακια μας να λέμε ποτε ότι λένε ψέμματα.. προσωπικά δεν τη χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη ουτε αφήνω κανέναν να τη χρησιμοποιεί.. Επίσης λέγοντας ότι η Δήμητρα είναι καλό παιδί, η μπουμπού σου που λέει ψέμματα τι είναι... ή τουλάχιστον τι νομίζει ότι είναι....

Φιλικά και χωρίς καμμιά διάθεση κρίσης..

Σοφία

Η Δήμητρα ειναι η κόρη μου, αυτην εννοω οτι ειναι καλο παιδί και οτι δεν πρεπει να λεει ψέματα..τι να σου πω? και εγω πειραματίζομαι

.png.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα