blue

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ

Recommended Posts

On 28/5/2019 at 11:06 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Θα πάρει στο τέλος της άδειας λοχείας ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ, αν θυμάμαι καλά, που ισοφαρίζει το μισθό γι αυτό το διάστημα. Θα πρέπει όμως να ρωτήσετε για δικαιολογητικά κλπ, δε θα γίνει αυτόματα.

Ευχαριστώ για την απάντησή σας,

Άρα από όσα καταλαβαίνω πρέπει να τελειώσει όλη η άδεια κυοφορίας και λοχείας και να πάμε μετά να κάνουμε τα χαρτιά για τα έξτρα χρήματα. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος

Διαφημίσεις

Καλησπέρα 

Με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω , εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα με 4 ωρη απασχοληση ( ημιαπασχοληση ) αν γνωρίζει κάποια μαμά να μου πει τι ποσό μηνιαία δικαιουμαι από τον ΟΑΕΔ σε περίπτωση που πάρω το 6 μηνό

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, ξέρει κάποια κοπέλα πως ακριβώς υπολογίζεται το εξάμηνο του ΟΑΕΔ; Με δυο παιδιά παίρνω 568 το μηνα. Τα παιδιά δεν παίζουν ρόλο στον υπολογισμό; Δηλ. Θεωρούσα ότι είναι ο βασικός που έχει ανέβει πλέον συν επίδομα για δύο παιδιά, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Είχα διαβάσει για μια αντίστοιχη περίπτωση που έπαιρνε κάπου 615

Πράγματι δεν έχει να κάνει με τα παιδιά, βρήκα αυτές τις πληροφορίες στη σελίδα τους:

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας, με βάση το προαναφερόμενο ποσό.
    Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου ποσού.
    Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης  και ασθένειας του Ε.Φ.Κ.Α.-τ.ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, καθώς επίσης και στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά της ασφαλισμένης και την αποδίδει στον Ε.Φ.Κ.Α.-τ.ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και στο αντίστοιχο επικουρικό ταμείο, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον Οργανισμό.

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.... Γέννησα το καλοκαίρι που μας πέρασε και αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο 6μηνο του ΟΑΕΔ στην εγκυμοσύνη αυτή είχα πάρει από την αρχή αναρρωτικές λόγω προβλημάτων και μετά τα κανονικά επιδόματα από Ικα και οαεδ. Τώρα έμαθα ότι ξαναείμαι έγκυος, δικαιούμαι κανονικά πάλι τα επιδόματα από ικα - οαεδ και αν χρειαστεί ξανά και τις αναρρωτικές; γιατί έχω αγχωθεί, ήταν κάτι που δεν περιμέναμε.... Έχω κάνει βέβαια και ερώτηση στο ικα ηλεκτρονικά αλλά αργούν να απαντήσουν...

7 ώρες πρίν, kourkoympini είπε:

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.... Γέννησα το καλοκαίρι που μας πέρασε και αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο 6μηνο του ΟΑΕΔ στην εγκυμοσύνη αυτή είχα πάρει από την αρχή αναρρωτικές λόγω προβλημάτων και μετά τα κανονικά επιδόματα από Ικα και οαεδ. Τώρα έμαθα ότι ξαναείμαι έγκυος, δικαιούμαι κανονικά πάλι τα επιδόματα από ικα - οαεδ και αν χρειαστεί ξανά και τις αναρρωτικές; γιατί έχω αγχωθεί, ήταν κάτι που δεν περιμέναμε.... Έχω κάνει βέβαια και ερώτηση στο ικα ηλεκτρονικά αλλά αργούν να απαντήσουν...

Για το ΙΚΑ πρέπει να έχεις νομίζω τουλάχιστον 200 μέρες ασφάλισης τα τελευταία δύο χρόνια. Για τον ΟΑΕΔ δε θυμάμαι

9 ώρες πρίν, kourkoympini είπε:

Καλημέρα,

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! Με το καλό! Νομίζω κι εγώ πως πρέπει να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Άλλωστε τα επιδόματα βγαίνουν με βάση τον μισθό σου αν δεν κάνω λάθος. Όσο για τις αναρρωτικές τι εννοείς; Όταν λήξει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, θα ξαναγυρίσεις στην εργασία σου; Οπότε ρωτάς αν τις δικαιούσαι τότε;

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! Με το καλό! Νομίζω κι εγώ πως πρέπει να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Άλλωστε τα επιδόματα βγαίνουν με βάση τον μισθό σου αν δεν κάνω λάθος. Όσο για τις αναρρωτικές τι εννοείς; Όταν λήξει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, θα ξαναγυρίσεις στην εργασία σου; Οπότε ρωτάς αν τις δικαιούσαι τότε;

Ευχαριστώ πολύ! Για τα 200 ένσημα το γνωρίζω... αν υπάρχουν παίρνω κανονικά και του ικα και του οαεδ... Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι αν τα ένσημα που μπαίνουν από αυτούς του μήνες που στην ουσία είναι σίγουρα 10 μήνες επιδομάτων αν αυτά πιάνονται ώστε να τα ξαναδικαιούμαι από την αρχή. Σκοπεύω να γυρίσω στην εργασία μου ναι, αυτήν την στιγμή όλα πάνε καλά, αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις και επειδή είχα θέματα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ρωτάω αν συμβεί κάτι αν θα μπορώ να ξαναπάρω αναρρωτική χωρίς να χάσω τα δικαιώματα στα επιδόματα.... 

Γεια σας κ από μένα! Θα ηθελα να ρωτήσω κ εγω κατι βρε κορίτσια γιατι διαβαζω διαβαζω κ ακρη δεν βγάζω!! Ειμαι εγκυος κ εργάζομαι σε φροντιστήριο 8 χρονια αλλα με καθεστως συμβασης από τελη Αυγούστου μεχρι κ τον Ιούνιο ή Ιούλιο αναλογα τη χρονιά,μετα τελειώνει η συμβαση μπαίνουμε ταμείο για όσες μερες ειναι κλειστα (ανάλογα τη χρονιά) κ επειτα παλι τα ίδια! Τωρα που εγω θα παραμείνω στον οαεδ απο το καλοκαίρι γιατι καλως εχόντων των πραγμάτων Νοέμβριο γεννάω εκτος του ταμειου υπαρχει κ κάποιο επιδομα μητρότητας? Κ επισης με τη γεννα τι γίνεται αφου θα ειμαι ασφαλισμένη απο τον ΟΑΕΔ? Μαλλον στο ΙΑΣΩ θα γεννησω!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα,δεν ξερω να ρωτάω στο σωστό κομμάτι του forum αλλα θα κανω μια προσπάθεια καθως στον οαεδ πλέον λόγω covid, εχω συμβαση ορισμενου χρόνου εως 31/05 κ ειμαι έγκυος κλείνω την 4η εβδομάδα, έχω ενημερώσει τον διευθυντή μου καθώς έκανα εξωσωματική, οπότε γνώριζε ότι υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης! Μολις τελειώσει η σύμβαση μπορω να μπω στο ταμείο? Κ αν μπω στο ταμείο μπορω να κανω τα χαρτιά κ για το επίδομα του ΙΚΑ? Ειμαι στην ιδια εργασία 8 χρονια με καθεστώς σύμβασης-ληξης-ταμειο για 1 ή 2 μηνες το καλοκαίρι κ παλι απ την αρχή! Ευχαριστώ!

Το κριτήριο των ενσήμων λογικά το πλήρεις για το επίδομα μητρότητας. Αλλά όταν θα υποβάλεις την αίτηση δηλ 56 ημέρες πριν τον τοκετό δεν θα έχεις ενεργή εργασιακή σχέση και αυτό δεν ξέρω αν επηρεάζει. 

Το καλύτερο θα είναι να ρωτήσεις στο ΙΚΑ τμήμα παροχών της περιοχής που κατοικείς  .  Είτε μεσω τηλεφώνου είτε μέσω της πλατφόρμας efka menoune spiti να υποβάλεις ερώτημα, επιλέγοντας την σχετική κατηγορία.

Καλημερα σας ηθελα να ρωτησω αν γνωρισετε...εκανα την αιτηση για το 6μηνο στις 5/2 και εχει τωρα μια εβομαδα που ειναι η αιτηση σε επεξεργασια με πηρε τηλ απο το οαεδ να μου πουν οτι δεν εχει σημειωσει ο λογιστης ποσεσ μερεσ δουλευω το μηνα και μου ειπε η κοπελα οτι θα σε βαλω πληρεσ 20 μερεσ δηλ το μηνα....εγω ειμαι με 4 ωρεσ την ημερα... τωρα τι λεφτα θα μου βαλουν θα μετρησουν της 20 μερεσ που με εβαλε η κοπελα?επρεπε να ρωτησω αλλα τωρα που περνω τηλ δεν το σηκωνουν αν γνωρισετε κατι στο περιπου με τα λεφτα ευχαριστω πολυ!

Καλησπερα σας 

μια ήθελα να ρωτήσω αν τα ένσημα από το εξάμηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ και τα ένσημα της ισόχρονης άδειας μετράνε στα 200 που χρειάζονται για να πάρει μια μαμά επιδόματα από το ΙΚΑ  για νέα εγκυμοσύνη! 
    ευχαριστω πολύ.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

βρισκομαι στην 27η βδομάδα κύησης..

εργαζόμουν μέχρι τον Ιούλιο όπου έληξε η σύμβαση μου και πήρα ταμείο ανεργίας.

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν δικαιούμαι το επίδομα μητρότητας και λοχείας, από την στιγμή που βρισκομαι στο ταμείο από τον Αύγουστο;! 
     Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

On 21/10/2021 at 4:17 ΜΜ, DespoinaT είπε:

Καλησπέρα σας,

βρισκομαι στην 27η βδομάδα κύησης..

εργαζόμουν μέχρι τον Ιούλιο όπου έληξε η σύμβαση μου και πήρα ταμείο ανεργίας.

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν δικαιούμαι το επίδομα μητρότητας και λοχείας, από την στιγμή που βρισκομαι στο ταμείο από τον Αύγουστο;! 
     Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα, αν ήσουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (πριν από την ΠΗΤ νομίζω) σίγουρα δικαιούσαι επίδομα μητρότητας κ λοχείας. Υπάρχει περίπτωση να δικαιούσαι και από τον ΟΑΕΔ. Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους να σου πουν κ τι χαρτιά χρειάζονται. 

• Μου αρέσει 1

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥς

ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΌ ΘΑ ΛΆΒΩ ΤΟ  6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΠΡΠ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ

ΕΙΜΑΙ 6ΩΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΏΒΡΙΟ 2021

ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΕΝΙΚΑ

ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΘΑ ΛΑΜΒΆΝΩ ΤΟΝ ΚΑΤΏΤΑΤΟ Ως ΕΠΊΔΟΜΑ?

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΕΩς Κ 4ΩΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΚΑΤΏΤΑΤΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ 6ΩΡΩ

ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΙΣΘΌ Μ ΤΟ 6ΩΡΟ ΕΙΝΑΙ 580 ΕΥΡ'Ω

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ 6ΩΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΞΈΡΕΙ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΩΜΑΤΙΚΟ ΤΙ ΛΕΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα