Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Τα 200 ενσημα που χρειάζεται τα έχεις ειναι μεχρι τις 15/1/17. Εννοώ ότι για να δικαιούται καποια επίδομα χρειάζεται να έχει τα προηγούμενα 2ετη από την ημερα που θα πάρει τα επιδόματα διακόσια ενσημα. Η ασφάλιση οαεδ Δεν πιάνεται γιατί δεν κολλάνε ενσημα. Δεν σε πιάνει δυστυχώς.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.... ΟΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017.... ΣΩΣΤΑ???

Κ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ????

 

Κ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρζει καποιος αν ισχυει ακομα το βοηθημα τοκετου (και ποσο ειναι το ποσο) που το εδιναν μαζι με το επιδομα λοχιας 'η το κατηργησαν...

Επισης ποια ειναι η διαδικασια και τα δικαιολογητικα για το επιδομα λοχειας και το συμπληρωματικο βοηθημα απο τον ΟΑΕΔ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε ειμαι στο εξαμηνο του οαεδ λογω αδεια μητροτητας ξερω οτι παιρνω κατι ψηλα δωρο απο το οαεδ παιρνω κ απο τον εργοδοτη;ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια... Θέλω την βοήθεια σας... Απο τον 4ο μήνα βγαινω σε άδεια αναρρωτική κάθε μήνα 30 μέρες... Λοιπον μεθαύριο είναι να μου ανανέωση ο γιατρός την άδεια και στις 28/7 είναι να βγω σε άδεια κυοφορίας 

... Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα σας!

έμαθα ότι ο εργοδότης μου θέλει να μου δώσει και το εξάμηνο του οαεδ...

μήπως γνωρίζει κάποια πόσα χρήματα είναι το μήνα(καθαρά)

εργάζομαι 5ωρο!

επίσης ποιο ειναι το χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να με απολύσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι θεμα θελησης του εργοδοτη. Αν θελεις, μεσα στα χρονικα πλαισια που οριζει ο νομος, κανεις χρηση. Δεν αλλάζει κατι για τις απολυσεις, η προστασια ισχυει ετσι κι αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δουλευα 8ωρο τα καθαρά λεφτά του ΟΑΕΔ ήταν 326 ευρώ. Στο 5ωρο βέβαια δεν ξέρω αλλά ελπίζω να μην είναι λιγότερα. Όσον αφορά την απόλυση νομίζω ότι 2 χρόνια  μετά την γέννα δεν έχει το δικαίωμα να σε απολύσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν αποφασίζει ο εργοδότης αν θα σου δώσει το 6μηνο ή όχι. Είναι μια παροχή που δικαιούσαι ως ασφαλισμένη και δεν μπορεί να στην αρνηθεί. Αρκεί να του κάνεις μια έγγραφη αίτηση τουλάχιστον 1 μήνα πριν. Εσείς τα έχετε βέβαια συμφωνήσει αλλά στο λέω για παν ενδεχόμενο και για να μην νομίζεις ότι σου κάνει χάρη. Το ποσό για πλήρη απασχόληση είναι ο βασικός μισθός δηλαδή 586 μικτά. Τώρα καθαρά μην με ρωτήσεις πόσα είναι. Νομίζω γύρω στα 450. Εσύ που δουλεύεις 5ωρο δεν ξέρω ακριβώς πόσα θα παίρνεις, δηλαδή αν θα παίρνεις αναλογία για 5ωρο ή για όλο το ποσό. Πρέπει να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ. Επίσης δικαιούσαι κανονικά δώρα και επιδόματα.

Το χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης είναι 18 μήνες μετά τη γέννα.

Ελπίζω να ψιλοβόηθησα! Στον ΟΑΕΔ πάντως θα στα πουν καλύτερα. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, και εγώ αυτό το διάστημα είμαι με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Πλέον τα χρήματα που πληρώνουν είναι στάνταρ άσχετα τον μισθό που πληρώνεσαι.

Για πλήρης απασχόληση (πενθήμερη) το ποσό είναι 511,53ευρώ αυτά παίρνω και εγώ που είμαι εξάωρη για ημιαπασχόληση είναι 435 και κάτι δεν θυμάμαι καλά.

Όσο για το επίδομα της καλοκαιρινής άδειας μου, μου είπανε ότι θα πληρωθώ όταν θα τελειώσει το εξάμηνο για τους λόγους ότι μπορεί κάποιος να διακόψει το πρόγραμμα και θα 

πρέπει να επιστρέψουν τα χρήματα.Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα

 

επειδη το thread ειναι παλιο αναρωτιομουν αν

καποια κοπελα

ειχε

παρει το

6μηνο

επιδομα του ΟΑΕΔ μες το τελευταιο

ετος να μας πει πως το

ποσο;το 2015 που εκανα το

πρωτο παιδακι

μου ηταν 510€/μηνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ήθελα ν ρωτησω είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ από τν Φεβρουάριο μέχρι κ 5 Αυγούστου. Δικαιουμαι επίδομα άδειας καλοκαιριού απο την ΟΑΕΔ ή κάτι τέτοιο δ ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελίνα! είπε:

Καλησπέρα ήθελα ν ρωτησω είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ από τν Φεβρουάριο μέχρι κ 5 Αυγούστου. Δικαιουμαι επίδομα άδειας καλοκαιριού απο την ΟΑΕΔ ή κάτι τέτοιο δ ισχυει;

Την άδεια της χρονιάς μαζί με το επίδομα, τα δικαιούσαι κανονικά από τον εργοδότη, με τη λήξη του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, δεν αλλάζει κάτι. Προφανώς θα πρέπει να συνεννοηθείς για το πότε θα πάρεις άδεια, που δεν είναι υποχρεωτικό να την κολλήσεις στο εξάμηνο αν και συνηθίζεται, και το πόση άδεια δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλες τς μανούλες είμαι καινούργια κ εγώ....μολις 7 εβδομάδων έγκυος...την Παρασκευή πάμε να ακούσουμε την καρδούλα...Εγώ έχω να σας ρωτήσω τα εξής...δουλεύω ήδη εδώ κ πέντε χρόνια σε αναψυκτήριο δύσκολη δουλειά 24ωρη κ κουραστική δηλωμένη όμως 492 με 40 ώρες εργασίας...Μου έγινε πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά ξεκούραστη κ καθόλου επικίνδυνη για το μωρό...αλλα δηλωμενη 4ωρη κ το σκέφτομαι...να πάω για να έχω μια ξεκούραστη εγκυμοσύνη...Αλλά χάνω πολλά  απ'τα επιδόματα γνωρίζει κάποια την διαφορά στα ποσά?έχω ανάγκη το κάτι παραπάνω...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τς μανούλες είμαι καινούργια κ εγώ....μολις 7 εβδομάδων έγκυος...την Παρασκευή πάμε να ακούσουμε την καρδούλα...Εγώ έχω να σας ρωτήσω τα εξής...δουλεύω ήδη εδώ κ πέντε χρόνια σε αναψυκτήριο δύσκολη δουλειά 24ωρη κ κουραστική δηλωμένη όμως 492 με 40 ώρες εργασίας...Μου έγινε πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά ξεκούραστη κ καθόλου επικίνδυνη για το μωρό...αλλα δηλωμενη 4ωρη κ το σκέφτομαι...να πάω για να έχω μια ξεκούραστη εγκυμοσύνη...Αλλά χάνω πολλά  απ'τα επιδόματα γνωρίζει κάποια την διαφορά στα ποσά?έχω ανάγκη το κάτι παραπάνω...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 25/5/2018 at 12:18 ΜΜ, elemaxi είπε:

Ακόμα τόσο είναι, 511€/μήνα. Το έπαιρνα πρίν απο ένα εξάμηνο.

Καλημέρα,  ήθελα να ρωτήσω το εξής τα έπαιρνες κανονικά κάθε μήνα, ή έπαιρνες έναντι και τα πήρες αναδρομικά μετά τα υπόλοιπα;

To ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και για τις 119 μέρες απο το ΙΚΑ τα έβαζαν κανονικά τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elefantaki25 είπε:

Καλημέρα,  ήθελα να ρωτήσω το εξής τα έπαιρνες κανονικά κάθε μήνα, ή έπαιρνες έναντι και τα πήρες αναδρομικά μετά τα υπόλοιπα;

To ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και για τις 119 μέρες απο το ΙΚΑ τα έβαζαν κανονικά τα χρήματα?

Το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ το έπαιρνα κανονικά κάθε μήνα εκτός από τον πρώτο μήνα όπου εκεί άργησαν λίγο και μου τα κατέβαλαν μαζί με τα χρήματα του επόμενου μήνα.

Το ΙΚΑ συνήθως τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας δεν τα αργεί. Δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) τα κατέθεσαν αρκετά σύντομα από την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elemaxi είπε:

Το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ το έπαιρνα κανονικά κάθε μήνα εκτός από τον πρώτο μήνα όπου εκεί άργησαν λίγο και μου τα κατέβαλαν μαζί με τα χρήματα του επόμενου μήνα.

Το ΙΚΑ συνήθως τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας δεν τα αργεί. Δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) τα κατέθεσαν αρκετά σύντομα από την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών.

Ευτυχώς ελπίζω να είναι και σε μένα έτσι γιατί το έχω πολύ άγχος..

Μια γνωστή μου που έχει μπει ΟΑΕΔ απο το 3ο μήνα βέβαια παίρνει έναντι 60 ευρώ και έτσι δε βγαίνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους! Παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω πητ 26/3 κ η αίτηση για το επίδομα κυοφορίας έγινε στο ΙΚΑ Νεας Φιλαδέλφειας 25/2. Αντί να πάρω στο χερι μου όπως πρόσφατα πήρε η αδερφή μου απο αλλο ΙΚΑ, χαρτί απόφασης με το ποσό που δικαιούμαι κλπ, μου έδωσαν ενα χαρτί με αριθμο πρωτοκόλλου με το οποίο μου είπαν, πως όταν μου πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό, θα πρεπει να πάω στο ΙΚΑ να πάρω την απόφαση. Αυτό υποτίθεται ότι γίνεται γιατι στο συγκεκριμένο ΙΚΑ δεν εχουν αρκετους υπαλλήλους και καθυστερούν οι διαδικασίες. Εχει κάποιος υπόψιν του αν ισχυει κάτι τέτοιο; κ στο φινάλε είναι επίδομα κυοφορίας ποτε θα πιστωθεί όταν γεννησω και μετα;; Εχει τύχει σε κάποιον να καθυστερήσουν τα χρήματα; η αδερφή μου τα πήρε σε 20 μέρες κ όσον αφορα τις ημερομηνιες πίστωσης του ΙΚΑ δεν υφίστανται το καθε πρωτη κ δεκαπεντε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πρίν από 21 λεπτά , Anass είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!! Τις 56 ημέρες πριν τον τοκετό τις μετράμε βάση περιόδου 29/7 η βάση εμβρύου 2/8;

Βάσει ΠΗΤ που σου έχει δώσει ο γιατρός. Αν γεννήσεις νωρίτερα οι μέρες προστίθενται στην άδεια λοχείας, αν αργότερα δεν αλλάζει τπτ. Αν ο γιατρός σου είναι ιδιώτης σου δίνει μια βεβαιωση που αναφέρει την Πητ σου (πιθανή ημερομηνία τοκετού) κ το πας στο ΙΚΑ. Αυτοί σου λένε πότε ακριβώς βγαίνεις σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω ένα νέο θέμα μιας και οι νομικές εξελίξεις και γραφειοκρατεία αλλάζουν σχεδόν κάθε μέρα.

Η σύζυγος βγήκε την αρχή της εβδομάδας σε άδεια κυοφορίας.

Στο ΙΚΑ που κατέθεσε τα χαρτιά της, της βγήκε ένα ποσό των 650 περίπου ευρώ για τις 56 αυτές μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω  θα πάρει τα υπόλοιπα , μέχρι να συμπληρώσει την κανονική βασική μισθοδοσία της(των 500 ευρώ), από το εργοδότη ή αυτά είναι όλα και όλα?

Σημειωτόν πως είχε πάρει 1 μήνα ήδη αναρρωτική άδεια οπού ο εργοδότης συμπληρώνει τα υπόλοιπα του μισθού. Όμως τώρα μπαίνει στην κανονική άδεια κυοφορίας.

Αν μπορείτε διαφωτίστε μας. 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Family18 είπε:

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω ένα νέο θέμα μιας και οι νομικές εξελίξεις και γραφειοκρατεία αλλάζουν σχεδόν κάθε μέρα.

Η σύζυγος βγήκε την αρχή της εβδομάδας σε άδεια κυοφορίας.

Στο ΙΚΑ που κατέθεσε τα χαρτιά της, της βγήκε ένα ποσό των 650 περίπου ευρώ για τις 56 αυτές μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω  θα πάρει τα υπόλοιπα , μέχρι να συμπληρώσει την κανονική βασική μισθοδοσία της(των 500 ευρώ), από το εργοδότη ή αυτά είναι όλα και όλα?

Σημειωτόν πως είχε πάρει 1 μήνα ήδη αναρρωτική άδεια οπού ο εργοδότης συμπληρώνει τα υπόλοιπα του μισθού. Όμως τώρα μπαίνει στην κανονική άδεια κυοφορίας.

Αν μπορείτε διαφωτίστε μας. 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

 

 

Θα πάρει στο τέλος της άδειας λοχείας ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ, αν θυμάμαι καλά, που ισοφαρίζει το μισθό γι αυτό το διάστημα. Θα πρέπει όμως να ρωτήσετε για δικαιολογητικά κλπ, δε θα γίνει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...