blue

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ

Recommended Posts

Καλησπέρα! Τα 200 ενσημα που χρειάζεται τα έχεις ειναι μεχρι τις 15/1/17. Εννοώ ότι για να δικαιούται καποια επίδομα χρειάζεται να έχει τα προηγούμενα 2ετη από την ημερα που θα πάρει τα επιδόματα διακόσια ενσημα. Η ασφάλιση οαεδ Δεν πιάνεται γιατί δεν κολλάνε ενσημα. Δεν σε πιάνει δυστυχώς.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.... ΟΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017.... ΣΩΣΤΑ???

Κ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ????

Κ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Διαφημίσεις

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρζει καποιος αν ισχυει ακομα το βοηθημα τοκετου (και ποσο ειναι το ποσο) που το εδιναν μαζι με το επιδομα λοχιας 'η το κατηργησαν...

Επισης ποια ειναι η διαδικασια και τα δικαιολογητικα για το επιδομα λοχειας και το συμπληρωματικο βοηθημα απο τον ΟΑΕΔ..

Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε ειμαι στο εξαμηνο του οαεδ λογω αδεια μητροτητας ξερω οτι παιρνω κατι ψηλα δωρο απο το οαεδ παιρνω κ απο τον εργοδοτη;ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα κορίτσια... Θέλω την βοήθεια σας... Απο τον 4ο μήνα βγαινω σε άδεια αναρρωτική κάθε μήνα 30 μέρες... Λοιπον μεθαύριο είναι να μου ανανέωση ο γιατρός την άδεια και στις 28/7 είναι να βγω σε άδεια κυοφορίας 

... Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό... 

Καλησπερα

επειδη το thread ειναι παλιο αναρωτιομουν αν

καποια κοπελα

ειχε

παρει το

6μηνο

επιδομα του ΟΑΕΔ μες το τελευταιο

ετος να μας πει πως το

ποσο;το 2015 που εκανα το

πρωτο παιδακι

μου ηταν 510€/μηνα.

Καλησπέρα σε όλες τς μανούλες είμαι καινούργια κ εγώ....μολις 7 εβδομάδων έγκυος...την Παρασκευή πάμε να ακούσουμε την καρδούλα...Εγώ έχω να σας ρωτήσω τα εξής...δουλεύω ήδη εδώ κ πέντε χρόνια σε αναψυκτήριο δύσκολη δουλειά 24ωρη κ κουραστική δηλωμένη όμως 492 με 40 ώρες εργασίας...Μου έγινε πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά ξεκούραστη κ καθόλου επικίνδυνη για το μωρό...αλλα δηλωμενη 4ωρη κ το σκέφτομαι...να πάω για να έχω μια ξεκούραστη εγκυμοσύνη...Αλλά χάνω πολλά  απ'τα επιδόματα γνωρίζει κάποια την διαφορά στα ποσά?έχω ανάγκη το κάτι παραπάνω...

Καλησπέρα σε όλες τς μανούλες είμαι καινούργια κ εγώ....μολις 7 εβδομάδων έγκυος...την Παρασκευή πάμε να ακούσουμε την καρδούλα...Εγώ έχω να σας ρωτήσω τα εξής...δουλεύω ήδη εδώ κ πέντε χρόνια σε αναψυκτήριο δύσκολη δουλειά 24ωρη κ κουραστική δηλωμένη όμως 492 με 40 ώρες εργασίας...Μου έγινε πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά ξεκούραστη κ καθόλου επικίνδυνη για το μωρό...αλλα δηλωμενη 4ωρη κ το σκέφτομαι...να πάω για να έχω μια ξεκούραστη εγκυμοσύνη...Αλλά χάνω πολλά  απ'τα επιδόματα γνωρίζει κάποια την διαφορά στα ποσά?έχω ανάγκη το κάτι παραπάνω...

On 25/5/2018 at 12:18 ΜΜ, elemaxi είπε:

Ακόμα τόσο είναι, 511€/μήνα. Το έπαιρνα πρίν απο ένα εξάμηνο.

Καλημέρα,  ήθελα να ρωτήσω το εξής τα έπαιρνες κανονικά κάθε μήνα, ή έπαιρνες έναντι και τα πήρες αναδρομικά μετά τα υπόλοιπα;

To ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και για τις 119 μέρες απο το ΙΚΑ τα έβαζαν κανονικά τα χρήματα?

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Elefantaki25 είπε:

Καλημέρα,  ήθελα να ρωτήσω το εξής τα έπαιρνες κανονικά κάθε μήνα, ή έπαιρνες έναντι και τα πήρες αναδρομικά μετά τα υπόλοιπα;

To ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και για τις 119 μέρες απο το ΙΚΑ τα έβαζαν κανονικά τα χρήματα?

Το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ το έπαιρνα κανονικά κάθε μήνα εκτός από τον πρώτο μήνα όπου εκεί άργησαν λίγο και μου τα κατέβαλαν μαζί με τα χρήματα του επόμενου μήνα.

Το ΙΚΑ συνήθως τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας δεν τα αργεί. Δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) τα κατέθεσαν αρκετά σύντομα από την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών.

πρίν από 5 λεπτά , elemaxi είπε:

Το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ το έπαιρνα κανονικά κάθε μήνα εκτός από τον πρώτο μήνα όπου εκεί άργησαν λίγο και μου τα κατέβαλαν μαζί με τα χρήματα του επόμενου μήνα.

Το ΙΚΑ συνήθως τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας δεν τα αργεί. Δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) τα κατέθεσαν αρκετά σύντομα από την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών.

Ευτυχώς ελπίζω να είναι και σε μένα έτσι γιατί το έχω πολύ άγχος..

Μια γνωστή μου που έχει μπει ΟΑΕΔ απο το 3ο μήνα βέβαια παίρνει έναντι 60 ευρώ και έτσι δε βγαίνει με τίποτα.

Καλημέρα σε όλους! Παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω πητ 26/3 κ η αίτηση για το επίδομα κυοφορίας έγινε στο ΙΚΑ Νεας Φιλαδέλφειας 25/2. Αντί να πάρω στο χερι μου όπως πρόσφατα πήρε η αδερφή μου απο αλλο ΙΚΑ, χαρτί απόφασης με το ποσό που δικαιούμαι κλπ, μου έδωσαν ενα χαρτί με αριθμο πρωτοκόλλου με το οποίο μου είπαν, πως όταν μου πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό, θα πρεπει να πάω στο ΙΚΑ να πάρω την απόφαση. Αυτό υποτίθεται ότι γίνεται γιατι στο συγκεκριμένο ΙΚΑ δεν εχουν αρκετους υπαλλήλους και καθυστερούν οι διαδικασίες. Εχει κάποιος υπόψιν του αν ισχυει κάτι τέτοιο; κ στο φινάλε είναι επίδομα κυοφορίας ποτε θα πιστωθεί όταν γεννησω και μετα;; Εχει τύχει σε κάποιον να καθυστερήσουν τα χρήματα; η αδερφή μου τα πήρε σε 20 μέρες κ όσον αφορα τις ημερομηνιες πίστωσης του ΙΚΑ δεν υφίστανται το καθε πρωτη κ δεκαπεντε. 

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!! Τις 56 ημέρες πριν τον τοκετό τις μετράμε βάση περιόδου 29/7 η βάση εμβρύου 2/8;

Καλησπέρα κορίτσια!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!! Τις 56 ημέρες πριν τον τοκετό τις μετράμε βάση περιόδου 29/7 η βάση εμβρύου 2/8;

Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Anass είπε:

Βάσει ΠΗΤ που σου έχει δώσει ο γιατρός. Αν γεννήσεις νωρίτερα οι μέρες προστίθενται στην άδεια λοχείας, αν αργότερα δεν αλλάζει τπτ. Αν ο γιατρός σου είναι ιδιώτης σου δίνει μια βεβαιωση που αναφέρει την Πητ σου (πιθανή ημερομηνία τοκετού) κ το πας στο ΙΚΑ. Αυτοί σου λένε πότε ακριβώς βγαίνεις σε άδεια.

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω ένα νέο θέμα μιας και οι νομικές εξελίξεις και γραφειοκρατεία αλλάζουν σχεδόν κάθε μέρα.

Η σύζυγος βγήκε την αρχή της εβδομάδας σε άδεια κυοφορίας.

Στο ΙΚΑ που κατέθεσε τα χαρτιά της, της βγήκε ένα ποσό των 650 περίπου ευρώ για τις 56 αυτές μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω  θα πάρει τα υπόλοιπα , μέχρι να συμπληρώσει την κανονική βασική μισθοδοσία της(των 500 ευρώ), από το εργοδότη ή αυτά είναι όλα και όλα?

Σημειωτόν πως είχε πάρει 1 μήνα ήδη αναρρωτική άδεια οπού ο εργοδότης συμπληρώνει τα υπόλοιπα του μισθού. Όμως τώρα μπαίνει στην κανονική άδεια κυοφορίας.

Αν μπορείτε διαφωτίστε μας. 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

2 ώρες πρίν, Family18 είπε:

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω ένα νέο θέμα μιας και οι νομικές εξελίξεις και γραφειοκρατεία αλλάζουν σχεδόν κάθε μέρα.

Η σύζυγος βγήκε την αρχή της εβδομάδας σε άδεια κυοφορίας.

Στο ΙΚΑ που κατέθεσε τα χαρτιά της, της βγήκε ένα ποσό των 650 περίπου ευρώ για τις 56 αυτές μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω  θα πάρει τα υπόλοιπα , μέχρι να συμπληρώσει την κανονική βασική μισθοδοσία της(των 500 ευρώ), από το εργοδότη ή αυτά είναι όλα και όλα?

Σημειωτόν πως είχε πάρει 1 μήνα ήδη αναρρωτική άδεια οπού ο εργοδότης συμπληρώνει τα υπόλοιπα του μισθού. Όμως τώρα μπαίνει στην κανονική άδεια κυοφορίας.

Αν μπορείτε διαφωτίστε μας. 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Θα πάρει στο τέλος της άδειας λοχείας ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ, αν θυμάμαι καλά, που ισοφαρίζει το μισθό γι αυτό το διάστημα. Θα πρέπει όμως να ρωτήσετε για δικαιολογητικά κλπ, δε θα γίνει αυτόματα.

On 28/5/2019 at 11:06 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Θα πάρει στο τέλος της άδειας λοχείας ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ, αν θυμάμαι καλά, που ισοφαρίζει το μισθό γι αυτό το διάστημα. Θα πρέπει όμως να ρωτήσετε για δικαιολογητικά κλπ, δε θα γίνει αυτόματα.

Ευχαριστώ για την απάντησή σας,

Άρα από όσα καταλαβαίνω πρέπει να τελειώσει όλη η άδεια κυοφορίας και λοχείας και να πάμε μετά να κάνουμε τα χαρτιά για τα έξτρα χρήματα. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.... Γέννησα το καλοκαίρι που μας πέρασε και αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο 6μηνο του ΟΑΕΔ στην εγκυμοσύνη αυτή είχα πάρει από την αρχή αναρρωτικές λόγω προβλημάτων και μετά τα κανονικά επιδόματα από Ικα και οαεδ. Τώρα έμαθα ότι ξαναείμαι έγκυος, δικαιούμαι κανονικά πάλι τα επιδόματα από ικα - οαεδ και αν χρειαστεί ξανά και τις αναρρωτικές; γιατί έχω αγχωθεί, ήταν κάτι που δεν περιμέναμε.... Έχω κάνει βέβαια και ερώτηση στο ικα ηλεκτρονικά αλλά αργούν να απαντήσουν...

7 ώρες πρίν, kourkoympini είπε:

Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.... Γέννησα το καλοκαίρι που μας πέρασε και αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο 6μηνο του ΟΑΕΔ στην εγκυμοσύνη αυτή είχα πάρει από την αρχή αναρρωτικές λόγω προβλημάτων και μετά τα κανονικά επιδόματα από Ικα και οαεδ. Τώρα έμαθα ότι ξαναείμαι έγκυος, δικαιούμαι κανονικά πάλι τα επιδόματα από ικα - οαεδ και αν χρειαστεί ξανά και τις αναρρωτικές; γιατί έχω αγχωθεί, ήταν κάτι που δεν περιμέναμε.... Έχω κάνει βέβαια και ερώτηση στο ικα ηλεκτρονικά αλλά αργούν να απαντήσουν...

Για το ΙΚΑ πρέπει να έχεις νομίζω τουλάχιστον 200 μέρες ασφάλισης τα τελευταία δύο χρόνια. Για τον ΟΑΕΔ δε θυμάμαι

9 ώρες πρίν, kourkoympini είπε:

Καλημέρα,

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! Με το καλό! Νομίζω κι εγώ πως πρέπει να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Άλλωστε τα επιδόματα βγαίνουν με βάση τον μισθό σου αν δεν κάνω λάθος. Όσο για τις αναρρωτικές τι εννοείς; Όταν λήξει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, θα ξαναγυρίσεις στην εργασία σου; Οπότε ρωτάς αν τις δικαιούσαι τότε;

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη! Με το καλό! Νομίζω κι εγώ πως πρέπει να έχεις τα απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Άλλωστε τα επιδόματα βγαίνουν με βάση τον μισθό σου αν δεν κάνω λάθος. Όσο για τις αναρρωτικές τι εννοείς; Όταν λήξει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, θα ξαναγυρίσεις στην εργασία σου; Οπότε ρωτάς αν τις δικαιούσαι τότε;

Ευχαριστώ πολύ! Για τα 200 ένσημα το γνωρίζω... αν υπάρχουν παίρνω κανονικά και του ικα και του οαεδ... Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι αν τα ένσημα που μπαίνουν από αυτούς του μήνες που στην ουσία είναι σίγουρα 10 μήνες επιδομάτων αν αυτά πιάνονται ώστε να τα ξαναδικαιούμαι από την αρχή. Σκοπεύω να γυρίσω στην εργασία μου ναι, αυτήν την στιγμή όλα πάνε καλά, αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις και επειδή είχα θέματα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ρωτάω αν συμβεί κάτι αν θα μπορώ να ξαναπάρω αναρρωτική χωρίς να χάσω τα δικαιώματα στα επιδόματα.... 

Γεια σας κ από μένα! Θα ηθελα να ρωτήσω κ εγω κατι βρε κορίτσια γιατι διαβαζω διαβαζω κ ακρη δεν βγάζω!! Ειμαι εγκυος κ εργάζομαι σε φροντιστήριο 8 χρονια αλλα με καθεστως συμβασης από τελη Αυγούστου μεχρι κ τον Ιούνιο ή Ιούλιο αναλογα τη χρονιά,μετα τελειώνει η συμβαση μπαίνουμε ταμείο για όσες μερες ειναι κλειστα (ανάλογα τη χρονιά) κ επειτα παλι τα ίδια! Τωρα που εγω θα παραμείνω στον οαεδ απο το καλοκαίρι γιατι καλως εχόντων των πραγμάτων Νοέμβριο γεννάω εκτος του ταμειου υπαρχει κ κάποιο επιδομα μητρότητας? Κ επισης με τη γεννα τι γίνεται αφου θα ειμαι ασφαλισμένη απο τον ΟΑΕΔ? Μαλλον στο ΙΑΣΩ θα γεννησω!

Καλησπέρα σας,

βρισκομαι στην 27η βδομάδα κύησης..

εργαζόμουν μέχρι τον Ιούλιο όπου έληξε η σύμβαση μου και πήρα ταμείο ανεργίας.

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν δικαιούμαι το επίδομα μητρότητας και λοχείας, από την στιγμή που βρισκομαι στο ταμείο από τον Αύγουστο;! 
     Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα