Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Να σας ρωτήσω... είμαι στην 20η εβδομάδα πότε πρέπει να πάω στο ικα να φτιάξω αυτό το χαρτί για την άδεια και να το δώσω στον εργοδότη?

 

Η πλάκα είναι ότι τα είχα κάνει όλα αυτά κανονικά στην 1η μου εγκυμοσύνη και δεν θυμάμαι τίποτα!!!

 

Και κάτι άλλο.... τώρα στην 2η μου εγκυμοσύνη δεν έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα για να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ δυστυχώς :(

 

Την άδεια του ικα όμως την δικαιούμαι κανονικά και τις πληρώνομαι ε? (τις 56 μέρες πριν και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό εννοώ)

 

Επίδομα κυοφορείας και λοχείας δικαιούμαι χωρίς τα 200 ένσημα?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ρωτήσω... είμαι στην 20η εβδομάδα πότε πρέπει να πάω στο ικα να φτιάξω αυτό το χαρτί για την άδεια και να το δώσω στον εργοδότη?

 

Η πλάκα είναι ότι τα είχα κάνει όλα αυτά κανονικά στην 1η μου εγκυμοσύνη και δεν θυμάμαι τίποτα!!!

 

Και κάτι άλλο.... τώρα στην 2η μου εγκυμοσύνη δεν έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα για να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ δυστυχώς :(

 

Την άδεια του ικα όμως την δικαιούμαι κανονικά και τις πληρώνομαι ε? (τις 56 μέρες πριν και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό εννοώ)

 

Επίδομα κυοφορείας και λοχείας δικαιούμαι χωρίς τα 200 ένσημα?

 

Κλείνεις ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ της περιοχής σου με το βιβλιάριό σου, τα αποτελέσματα της Β' επιπέδου και γνωμάτευση του γιατρού σου για την ΠΗΤ 1-2 εβδομάδες πριν την έναρξη της άδειας. Θα σου συμπληρώσει αυτός ένα έγγραφο το οποίο θα σου χορηγεί την άδεια, το οποίο υπογράφεις στη συνέχεια εσύ και ο εργοδότης σου και το ξαναπας στο ΙΚΑ (στο μητρώο αυτή τη φορά) μαζι με αντίγραφο του βιβλιαρίου καταθέσεων που να φαίνεται το IBAN.

 

Για τη χορήγηση της άδειας και των αντίστοιχων επιδομάτων από το ΙΚΑ, πρέπει έχεις 200 ημέρες εργασίας τα 2 τελευταία χρόνια

Δες εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

και εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/cat.cfm?catid=7

 

Για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, στη σελίδα τους δεν αναφέρει κάποια προϋπόθεση από πλευράς ενσήμων (δες εδώ http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=616&Itemid=772〈=el)

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω... είμαι στην 20η εβδομάδα πότε πρέπει να πάω στο ικα να φτιάξω αυτό το χαρτί για την άδεια και να το δώσω στον εργοδότη?

 

Η πλάκα είναι ότι τα είχα κάνει όλα αυτά κανονικά στην 1η μου εγκυμοσύνη και δεν θυμάμαι τίποτα!!!

 

Και κάτι άλλο.... τώρα στην 2η μου εγκυμοσύνη δεν έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα για να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ δυστυχώς :(

 

Την άδεια του ικα όμως την δικαιούμαι κανονικά και τις πληρώνομαι ε? (τις 56 μέρες πριν και τις 63 μέρες μετά τον τοκετό εννοώ)

 

Επίδομα κυοφορείας και λοχείας δικαιούμαι χωρίς τα 200 ένσημα?

 

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.σοφια πρεπει να εχεις οντως 200 ενσημα απο την πητ κ δυο χρονια πισω για να παρεις τα επιδοματα του ικα ανεξαρτητως αν δουλευεις τωρα.το 6 μηνο του οαεδ χορηγειται αφου εχεις παρει τα επιδοματα του ικα κ αφου εχεις ενεργο εργασιακη σχεση δηλ.να εργαζεσαι.αν σου λειπουν ενσημα για τα επιδοματα προσπαθεισαι να εξαγορασεις καποια αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Για τη χορήγηση της άδειας και των αντίστοιχων επιδομάτων από το ΙΚΑ, πρέπει έχεις 200 ημέρες εργασίας τα 2 τελευταία χρόνια

Δες εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

και εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/cat.cfm?catid=7

 

Για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, στη σελίδα τους δεν αναφέρει κάποια προϋπόθεση από πλευράς ενσήμων (δες εδώ http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=616&Itemid=772〈=el)

 

Αχ λέει ότι πρέπει να έχω πάρει τα επιδόματα από το ΙΚΑ για να πάρω το εξάμηνο ο ΟΑΕΔ τους βρήκα επιτέλους στο τηλέφωνο. Δεν δικαιούμαι ούτε εξάμηνο, ούτε μειωμένο ωράριο μετά.....

 

Τώρα όσον αφορά το ΙΚΑ οκ τα επιδόματα δεν τα δικαιούμαι αλλά τις μέρες αδείας 54 πριν και 63 μετά τις δικαιούμαι???

Και πληρώνομαι γι αυτές? Από τον εργοδότη ή το ΙΚΑ? Δεν εννοώ τα επιδόματα, εννοώ τον μισθό μου ή μέρος του μισθού.....

 

Αν μου πείτε ότι δεν δικαιούμαι ούτε αυτά θα πάω να φουντάρω!!!!:mad:

 

Άλλη ερώτηση: Έχει εξαγοράσει καμιά σας τα ένσημα να μου πείτε και μένα πως γίνεται?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ λέει ότι πρέπει να έχω πάρει τα επιδόματα από το ΙΚΑ για να πάρω το εξάμηνο ο ΟΑΕΔ τους βρήκα επιτέλους στο τηλέφωνο. Δεν δικαιούμαι ούτε εξάμηνο, ούτε μειωμένο ωράριο μετά.....

 

Τώρα όσον αφορά το ΙΚΑ οκ τα επιδόματα δεν τα δικαιούμαι αλλά τις μέρες αδείας 54 πριν και 63 μετά τις δικαιούμαι???

Και πληρώνομαι γι αυτές? Από τον εργοδότη ή το ΙΚΑ? Δεν εννοώ τα επιδόματα, εννοώ τον μισθό μου ή μέρος του μισθού.....

 

Αν μου πείτε ότι δεν δικαιούμαι ούτε αυτά θα πάω να φουντάρω!!!!:mad:

 

Άλλη ερώτηση: Έχει εξαγοράσει καμιά σας τα ένσημα να μου πείτε και μένα πως γίνεται?

 

 

Sophie οι 56 μερες πριν τον τοκετο ειναι η αδεια κυοφοριας κ οι 63 μερες μετα τον τοκετο η αδεια λοχειας.αυτο σημαινει οτι ο εργοδοτης υπογραφει το χαρτι για το ικα οτι εχεις σταματησει να εργαζεσαι κ το ικα σου πληρωνει τα επιδοματα.το πρωτο πας πριν γεννησεις κ το δευτερο στελνεις καποιον αφου γεννησεις.αφου εσυ δεν εχεις συμπληρωσει τα 200 ενσημα δεν σου πληρωνει τιποτα το ικα κ κατ'επεκταση ουτε κ ο εργοδοτης νομιζω.αλλα αυτο ρωτα το για σιγουρα στο ικα.ποσα ενσημα σου λειπουν εχεις δει?απο την στιγμη που εργσαζεσαι δεν νομιζω να μπορεις να εξαγορασεις ενσημα.αν δεν δουλευες κ σου ελειπαν τοτε θα μπορουσες σε καποιον γνωστο σου να σου εκανε προσληψη,να συμπληρωνες τα ενσημα αν εφταναν μεχρι την αδεια κυοφοριας κ να συνεχιζες μετα να επαιρνες κ το 6μηνο του οαεδ.μετα την αδεια κυοφοριας δεν μπορεις να κολλησεις ενσημο γιατι υποτοθετ;ι οτι σταματας να εργαζεσαι.κ εννοειται δεν μπορει ο εργοδοτης να σου κανει ουτε καν εικονικη απολυση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Αρα τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Δουλεύω μέχρι να γεννήσω???? Και γεννάω και επιστρέφω στην δουλειά??? Αχ δεν υπάρχει καμιά με παρόμοια εμπειρία???

Δεν μπορεί να μην δικαιούμαι κάποια άδεια...χωρίς άδεια πως θα πάω να γεννήσω?

Για το τυπικό του θέματος ρωτάω γιατί εγώ θα πάρω ανευ αποδοχών να μεγαλώσω κάποιους μήνες το μωράκι μου...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο ΙΚΑ και βρήκα άνθρωπο και μίλησα αλλά δυστυχώς από το τηλ. δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Μου είπε ότι αν δεν έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα δεν δικαιούμαι επιδόματα και ούτε την άδεια....

Βρε κορίτσια η μέση σε πονάει και σου γράφουν 1 βδομάδα άδεια, δεν μπορεί να μην σου δίνουν άδεια για να πας να γεννήσεις....

Δηλαδή κάποια δουλεύει και δεν έχει 200 ένσημα, την πιάνουν οι πόνοι στην δουλειά, πάει γεννάει και γυρνάει μετά από 3 μέρες πάλι για δουλειά????????

Κάποια που να το έχει περάσει sos!!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο ΙΚΑ και βρήκα άνθρωπο και μίλησα αλλά δυστυχώς από το τηλ. δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Μου είπε ότι αν δεν έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα δεν δικαιούμαι επιδόματα και ούτε την άδεια....

Βρε κορίτσια η μέση σε πονάει και σου γράφουν 1 βδομάδα άδεια, δεν μπορεί να μην σου δίνουν άδεια για να πας να γεννήσεις....

Δηλαδή κάποια δουλεύει και δεν έχει 200 ένσημα, την πιάνουν οι πόνοι στην δουλειά, πάει γεννάει και γυρνάει μετά από 3 μέρες πάλι για δουλειά????????

Κάποια που να το έχει περάσει sos!!!!!

 

Το υποπτευόμουν ότι έτσι θα είναι αλλά δεν ήθελα να σε απαγοητεύσω. Δεν ξέρω τι σχέσεις έχεις με τον εργοδότη σου αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις άδεια άνευ αποδοχών. Έτσι και αλλιώς, και του ΙΚΑ να έπαιρνες, δε θα πληρωνόσουν από τον εργοδότη σου αλλά από το ΙΚΑ.

Ναι είναι πραγματικά πολύ άδικο το σύστημα, αλλά τι να πουν και οι κοπέλες που εργάζονται με μπλοκ ή έχουν δικές τους επιχειρήσεις (που πρακτικά κρατάνε ανοιχτό το μαγαζί με τη κοιλιά στο στόμα)! Μήπως να πήγαινες απ'ευθείας ένα πρωί από κατάστημα του ΙΚΑ να ρωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το υποπτευόμουν ότι έτσι θα είναι αλλά δεν ήθελα να σε απαγοητεύσω. Δεν ξέρω τι σχέσεις έχεις με τον εργοδότη σου αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις άδεια άνευ αποδοχών. Έτσι και αλλιώς, και του ΙΚΑ να έπαιρνες, δε θα πληρωνόσουν από τον εργοδότη σου αλλά από το ΙΚΑ.

Ναι είναι πραγματικά πολύ άδικο το σύστημα, αλλά τι να πουν και οι κοπέλες που εργάζονται με μπλοκ ή έχουν δικές τους επιχειρήσεις (που πρακτικά κρατάνε ανοιχτό το μαγαζί με τη κοιλιά στο στόμα)! Μήπως να πήγαινες απ'ευθείας ένα πρωί από κατάστημα του ΙΚΑ να ρωτήσεις;

 

 

:-(:sad:

Πίστευα ότι δικαιούμουν κάποια άδεια....:-( Όχι όμως τα επιδόματα.

Άνευ αποδοχών θα πάρω έτσι κι αλλιώς για κανά 6μηνο του το έχω ξεκαθαρίσει και ότι γίνει, χωρίς βέβαια να το αντέχει η τσέπη μου αλλά δεν έχω άλλη λύση, δεν μπορώ να αφήσω τόσο μικρό μωρό ούτε στην μάνα μου....

Δηλαδή όταν μια γυναίκα δουλεύει και δεν έχει 200 ένσημα (ξαναρωτάω) πάει μετά ασαράντηστη για δουλειά????

 

Κάτι ακόμα, εφόσον είμαι ασφαλισμένη στο Ικα, το νοσοκομείο παίρνει μέρος των χρημάτων από το ταμείο και γω δίνω τα υπόλοιπα, έτσι δεν είναι?

Το νοσοκομείο κοιτάει βιβλιάριο και δεν θέλει ένσημα....

Μην μου πείτε ότι δεν ισχύει και αυτό γιατί με βλέπω να γεννάω σε κανά χωράφι :eek:

 

Αααα εφόσον δεν δικαιούμαι την άδεια του ικα μπορώ όταν φτάσω στον 8ο μήνα να πάρω κάποια άλλη άδεια πχ αναρρωτική? Γιατί με την κοιλιά στο στόμα πως θα έρχομαι για δουλειά....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν κατα την διαρκεια του 6 μηνου μητροτητας μας κολλαει ο οαεδ ενσημα η δεν παιρνουμε καθολου ενσημα?ευχαριστω.

Σου κολλαει κανονικα ενσημα ΑΛΛΑ θα σου φανουν στο ικα μετα απο ποοολλλυυυυ καιρο... τον λογο δεν τον ξερω αλλα υπαρχει θεμα αναμεσα σε ΟΑΕΔ {κεντρικα} με ΙΚΑ...και υπαρχεικαι η ελλειψη προσωπικου για να κανει την καταχωρηση.Οποτε υπομονη καποια στιγμη θα τα δεις κανονικα στο μητρωο σου !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!! Τελευταια μερα εργασια μου ειναι 25/10 πριν παρω αδεια!

Εχω ερωτηση κοριτσια!!! Δευτερα θα παρω τηλ την γιατρο μου για να μου ετοιμασει το χαρτι για να το παω στο ικα... απλα εκεινο που θελω να ρωτησω εγω ειναι... πρεπει να παω ποιο μπροστα απο τις 25/10 ή πρεπει να παω μετα τις 27/10; δλδ να ειμαι ηδη σε αδεια για να παω...;; πιθανη ημερομηνια τοκετου μου εχει 20/12

 

Υ.Γ. Πολυ μπερδεμα βρε κοριτσια... κ συνεχεια ολα αλλαζουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.μαρια απο οσο θυμαμαι πηγα 2-3 μερες μετα την αδεια.ο γυναικολογος σου ειναι συμβεβλημενος με τον εοπυυ για να σου γραψει το χαρτι ετσι?

Σοφια επιδομα τοκετου δικαιουσε σιγουρα ειτε εισαι αμεσα ασφαλισμενη ειτε εμμεσα απο τν συζυγο.τουλαχιστον γλιτωνεις 800? περιπου απο το μαιευτηριο.τωρα οσον αφορα την αδεια νομιζω οτι μπορεις να παρεις αναρρωτικη κανονικα πριν γεννησεις.εχεις δικιο σ'αυτο που λες για μετα τον τοκετο αλλα στην ελλαδα ειμαστε.ρωτα ομως στο ικα μηπως δικαιουσε 2 μηνες της λοχειας χωρις πληρωμη.εμενα μια φιλη μου για 10 ενσημα δεν πηρε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Τι μπέρδεμα και αυτό!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη τα πήρα όλα κανονικά αλλά τώρα λόγω βλάκα εργοδότη αναγκάζομαι να βγω σε ανευ αποδοχών και ότι γίνει...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...πήρα σήμερα ξανά στο ΙΚΑ σε ένα τηλ. που μου έδωσε μια φίλη και μου είπε ότι θα με βοηθήσουν και έβγαλα άκρη... ενημερώνω και εσάς.

Εγώ από την στιγμή που δεν θα έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα δεν δικαιούμαι επιδόματα. Το ποσό όμως που δίνει το ικα στο νοσοκομείο εφόσον είμαι ασφαλισμένη μάλλον το γλιτώνω. Είναι λέει θέμα του νοσοκομείου αλλά επειδή το νοσοκομείο πιθανών ζητάει μόνο βιβλιάριο και βλέπει ότι έχεις ενεργό αμοε σε βλέπει σαν ασφαλισμένο ικα και σου χρεώνει αντίστοιχα το δωμάτιο.

Όταν ρώτησα για την άδεια (56 μέρες πριν και 63 μετά) μου είπαν ότι αυτή την άδεια την παίρνω αλλά δεν με πληρώνει το ικα. Ανάλογα την σχέση που έχω με τον εργοδότη μπορεί να πληρωθώ από αυτόν.

Γενικά έβγαλα μια ψιλο άκρη αλλά δεν μου είναι ακόμα κατανοητό το τι γίνεται με την άδεια, θα πληρωθώ ή όχι τελικα????

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...πήρα σήμερα ξανά στο ΙΚΑ σε ένα τηλ. που μου έδωσε μια φίλη και μου είπε ότι θα με βοηθήσουν και έβγαλα άκρη... ενημερώνω και εσάς.

Εγώ από την στιγμή που δεν θα έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα δεν δικαιούμαι επιδόματα. Το ποσό όμως που δίνει το ικα στο νοσοκομείο εφόσον είμαι ασφαλισμένη μάλλον το γλιτώνω. Είναι λέει θέμα του νοσοκομείου αλλά επειδή το νοσοκομείο πιθανών ζητάει μόνο βιβλιάριο και βλέπει ότι έχεις ενεργό αμοε σε βλέπει σαν ασφαλισμένο ικα και σου χρεώνει αντίστοιχα το δωμάτιο.

Όταν ρώτησα για την άδεια (56 μέρες πριν και 63 μετά) μου είπαν ότι αυτή την άδεια την παίρνω αλλά δεν με πληρώνει το ικα. Ανάλογα την σχέση που έχω με τον εργοδότη μπορεί να πληρωθώ από αυτόν.

Γενικά έβγαλα μια ψιλο άκρη αλλά δεν μου είναι ακόμα κατανοητό το τι γίνεται με την άδεια, θα πληρωθώ ή όχι τελικα????

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για τις 56 μέρες πριν και 63 μετά δεν πρόκειται να πληρωθείς από το ΙΚΑ. Ο εργοδότης έτσι και αλλιώς δεν σε πληρώνει για αυτές τις ημέρες, οπότε χλωμό το βλέπω να το κάνει τώρα στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για τις 56 μέρες πριν και 63 μετά δεν πρόκειται να πληρωθείς από το ΙΚΑ. Ο εργοδότης έτσι και αλλιώς δεν σε πληρώνει για αυτές τις ημέρες, οπότε χλωμό το βλέπω να το κάνει τώρα στην περίπτωσή σου.

 

Ουφ! Μάλλον :(

Εκτός και αν φιλοτιμηθεί να με πληρώσει που άργησε να με ασφαλίσει και στην ουσία φταίει αυτός που εγώ δεν δικαιούμαι τίποτα αλλά και αυτό χλωμό...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!! Πηγα στο ΙΚΑ τους ειπα οτι ΠΙθανη ημερομηνία τοκετού ειναι 20/12 κ μου είπαν θα υπολογίσεις 56 μερες πριν για την αδεια! Οποτε εγω το βγάζω 25/10 οτι κάθομαι! Δλδ 24/10 τελευταία εργάσιμη... Πήρα τηλ τη γυναικολόγο να μου ετοιμάσει τα χαρτιά κ μου λεει η γραμματέας οτι θα υπολογίσω και την 20/12! Ξέρει κανένας αν θα υπολογίσω την 20/12 μεσα στις 56 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!! Πηγα στο ΙΚΑ τους ειπα οτι ΠΙθανη ημερομηνία τοκετού ειναι 20/12 κ μου είπαν θα υπολογίσεις 56 μερες πριν για την αδεια! Οποτε εγω το βγάζω 25/10 οτι κάθομαι! Δλδ 24/10 τελευταία εργάσιμη... Πήρα τηλ τη γυναικολόγο να μου ετοιμάσει τα χαρτιά κ μου λεει η γραμματέας οτι θα υπολογίσω και την 20/12! Ξέρει κανένας αν θα υπολογίσω την 20/12 μεσα στις 56 μερες?

 

Οχι,δεν υπολογιζεις την 20/12

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!! Πηγα στο ΙΚΑ τους ειπα οτι ΠΙθανη ημερομηνία τοκετού ειναι 20/12 κ μου είπαν θα υπολογίσεις 56 μερες πριν για την αδεια! Οποτε εγω το βγάζω 25/10 οτι κάθομαι! Δλδ 24/10 τελευταία εργάσιμη... Πήρα τηλ τη γυναικολόγο να μου ετοιμάσει τα χαρτιά κ μου λεει η γραμματέας οτι θα υπολογίσω και την 20/12! Ξέρει κανένας αν θα υπολογίσω την 20/12 μεσα στις 56 μερες?

 

Δουλευεις και στις 25/10 και η αδεια ξεκινα απο 26/10

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια... κι ομως! ΤΗΝ μετρας την Π.Η.Τ. Οποτε βγαινω σε αδεια απο 26/10!

Και τωρα εχω μπερδευτει... πηγα στο ΙΚΑ μου εδωσαν την Υπευθυνη δηλωση εργοδοτη! Αλλα απο οτι καταλαβα... θα πρεπει πρωτα να παρω το χαρτι απο Γυναικολογο του ΙΚΑ κ μετα να το παω στον εργοδοτη! κ θα χασω σιγουρα 2-3 μερες! γτ ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το στειλει το χαρτι πρωτα στα κεντρικα... κ μετα να μου ερθει πισω! Κοινως! καθυστερηση στο φουλ! :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια... κι ομως! ΤΗΝ μετρας την Π.Η.Τ. Οποτε βγαινω σε αδεια απο 26/10!

Και τωρα εχω μπερδευτει... πηγα στο ΙΚΑ μου εδωσαν την Υπευθυνη δηλωση εργοδοτη! Αλλα απο οτι καταλαβα... θα πρεπει πρωτα να παρω το χαρτι απο Γυναικολογο του ΙΚΑ κ μετα να το παω στον εργοδοτη! κ θα χασω σιγουρα 2-3 μερες! γτ ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το στειλει το χαρτι πρωτα στα κεντρικα... κ μετα να μου ερθει πισω! Κοινως! καθυστερηση στο φουλ! :(

 

 

Την ΠΗΤ δεν μου την μετρησανε σε καμια απο τις 2 εγκυμοσυνες μου.

 

Την ΠΗΤ την μετρανε στις 63 μερες λοχειας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια... κι ομως! ΤΗΝ μετρας την Π.Η.Τ. Οποτε βγαινω σε αδεια απο 26/10!

Και τωρα εχω μπερδευτει... πηγα στο ΙΚΑ μου εδωσαν την Υπευθυνη δηλωση εργοδοτη! Αλλα απο οτι καταλαβα... θα πρεπει πρωτα να παρω το χαρτι απο Γυναικολογο του ΙΚΑ κ μετα να το παω στον εργοδοτη! κ θα χασω σιγουρα 2-3 μερες! γτ ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το στειλει το χαρτι πρωτα στα κεντρικα... κ μετα να μου ερθει πισω! Κοινως! καθυστερηση στο φουλ! :(

 

 

 

Καλημερα.εμενα η πητ μου 29/5/2014 κ η αδεια κυοφοριας ξεκινησε 03/04/2014.δεν την μετρησαμε την πητ.στον εργοδοτη πηγα μονο το χαρτι που ειναι γι'αυτον τιποτε αλλο.το χαρτι απο γυναικολογο το πας με τα υπολοιπα δικαιολογητικα στις παροχες μητροτητας στο ικα μονο.δεν εχει καμια δουλεια ο εργοδοτης με το χαρτι της πητ.επισης ρωτα γιατι αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχεις καποιες μερες για να τα καταθεσεις κ αφου βγεις στην αδεια σου χωρις να ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...