Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

κοριτσια εσεις οι περισσοτερες που εχετε παρει αναρρωτικη περασατε μια επιτροπη για όλο το διαστημα? δηλ. εμενα μου εχει γραψει 1 μηνα τωρα γιατρος αλλα ετσι οπως παω βλεπω να συνεχιζω τις αναρρωτικες, θα παρω λετε ραντεβου μεσα στον μηνα? καμία κοπελα που να ανηκει στο ικα Νικαιας να με διαφωτησει για το διαστημα πανω κατω που θα περιμενω ως το ραντεβου της επιτροπη? Ευχαριστω

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια εσεις οι περισσοτερες που εχετε παρει αναρρωτικη περασατε μια επιτροπη για όλο το διαστημα? δηλ. εμενα μου εχει γραψει 1 μηνα τωρα γιατρος αλλα ετσι οπως παω βλεπω να συνεχιζω τις αναρρωτικες, θα παρω λετε ραντεβου μεσα στον μηνα? καμία κοπελα που να ανηκει στο ικα Νικαιας να με διαφωτησει για το διαστημα πανω κατω που θα περιμενω ως το ραντεβου της επιτροπη? Ευχαριστω

 

εγω περασα για ολο το διαστημα..απο γεναρη μεχρι μαρτη..εσενα λογικα τωρα εξαρταται το ποτε θα σε φωναξουν.,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση αν υπάρχει κάποια κοπέλα που ανήκει στο ικα Νίκαιας να με διαφωτίσει για το διάστημα περίπου που περνάνε για επιτροπή. Ελπίζω να μην κάνει πάνω από μήνα πάντως.

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τί θα γίνει τελικά με το 6μηνο του ΟΑΕΔ?????

 

Σήμερα έμαθα ότι τελικά δεν θα κοπεί καθόλου το εξάμηνο αλλά κάποιες άλλες παροχές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είπαν ότι θα συνεχιστεί τουλάχιστον για φέτος και ότι θα επαναεξετασουν το θέμα από Ιανουάριο του 15. Πάντως Κορίτσια εγώ από το 2011 που γέννησα τον γιο μου έλεγαν έτσι ανά τακτά διαστήματα ότι θα κοπεί αλλά δεν έγινε ποτέ. Ας ελπίσουμε ότι ούτε τώρα θα κοπεί.

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Να ρωτήσω..πληρώθηκε καμία σας το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ? κ αν ναι ήταν πάνω από 1200 ευρώ?? γιατί εμένα μου βάλανε πολύ λιγότερα!!!!!

 

εμένα μου είπαν σε ένα-εναμιση μήνα θα μπουν...οπότε έχω μέλλον ακόμα...εσένα πόσο καιρό καναν να στα βάλουν?...το συμπληρωματικο ειναι η διαφορα που προκυπτει απο τα χρηματα που πηρες απο το ΙΚΑ κ απο εκεινα που θα επαιρνες αν δουλευες...(νομιζω καθαρες αποδοχες και οχι μικτες...)..περιμενες περισσοτερα?ή σου ειχαν πει οτι θα παρεις περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν σε ένα-εναμιση μήνα θα μπουν...οπότε έχω μέλλον ακόμα...εσένα πόσο καιρό καναν να στα βάλουν?...το συμπληρωματικο ειναι η διαφορα που προκυπτει απο τα χρηματα που πηρες απο το ΙΚΑ κ απο εκεινα που θα επαιρνες αν δουλευες...(νομιζω καθαρες αποδοχες και οχι μικτες...)..περιμενες περισσοτερα?ή σου ειχαν πει οτι θα παρεις περισσότερα?

 

Μου τα βάλανε ακριβώς ένα μήνα μετά που τα είχα καταθέσει.. Μου είχανε πει ότι θα πάρω περισσότερα..για παράδειγμα κάποια κορίτσια που γεννήσανε Ιανουάριο και Φεβρουάριο πήρανε περίπου 1400 ευρώ..κ σε μένα βάλανε σχεδόν τα μισα..

Link to comment
Share on other sites

Μου τα βάλανε ακριβώς ένα μήνα μετά που τα είχα καταθέσει.. Μου είχανε πει ότι θα πάρω περισσότερα..για παράδειγμα κάποια κορίτσια που γεννήσανε Ιανουάριο και Φεβρουάριο πήρανε περίπου 1400 ευρώ..κ σε μένα βάλανε σχεδόν τα μισα..

 

τον υπολογισμό τον κάνουμε με καθαρές οι μικτές αποδοχές?...απο οσο ξερω δεν ειναι ιδια για ολους γιατι παει αναλογα τον μισθο του καθενος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.γεννησα στις 17/05 κ τωρα βρισκομαι στην αδεια λοχειας.ποτε θα πρεπει να καταθεσω τα χαρτια στον Οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα κ του 6μηνου?θα πρεπει πρωτα να παρω την κανονικη αδεια απο την εργασια μου κ μετα?κ επισης ξερετε αν δικαιουμαστε κ οικογενειακο επιδομα?χρειαζεται αλλη αιτηση?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.γεννησα στις 17/05 κ τωρα βρισκομαι στην αδεια λοχειας.ποτε θα πρεπει να καταθεσω τα χαρτια στον Οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα κ του 6μηνου?θα πρεπει πρωτα να παρω την κανονικη αδεια απο την εργασια μου κ μετα?κ επισης ξερετε αν δικαιουμαστε κ οικογενειακο επιδομα?χρειαζεται αλλη αιτηση?ευχαριστω.

 

Καλησπέρα!! Τα χαρτιά για το συμπληρωματικο στον ΟΑΕΔ μπορεις να τα καταθεσεις όποτε θελεις!!..για το εξάμηνο πρέπει πρώτα να πάρεις την άδεια του 2014 από τη δουλειά σου κ μετά να καταθέσεις τα χαρτιά..τουλάχιστον εμένα έτσι μου είχαν πει στον ΟΑΕΔ. Όσο για το οικογενειακο επίδομα θα κάνεις τα χαρτιά σου 1 Αυγούστου αν έχεις τρια παιδάκια, 1 Σεπτεμβρίου αν έχεις δύο παιδάκια και 1 Οκτωβρίου αν έχεις ένα παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και σύντομα μαμά... (πρώτα ο Θεός!!)

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω ότι θα προκύψει από τη διαφορά του μισθού και του ποσού που μας δίνει το ΙΚΑ. Όμως δεν υποτίθεται ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να μας πληρώσει το υπόλοιπο ποσό του μισθού που δεν θα μας δώσει το ΙΚΑ?

Αν εγώ λάβω αρχικά από το ΙΚΑ π.χ. 400 ευρώ για την άδεια των 56 ημερών (για επίδομα κυοφορίας), τότε ο εργοδότης δεν πρέπει να μου καταβάλει το υπόλοιπο ποσό που δικαιούμαι μέχρι να καλυφθεί ο μισθός μου για τις 56 αυτές ημέρες? Τότε τι θα πάρω από τον ΟΑΕΔ?

Επίσης λέγατε για κάτι επιτροπές και με τρομάζετε.

Πρόκειται τον άλλο μήνα να ξεκινήσει η άδειά μου αλλά δεν έχω πάει ακόμα στο ΙΚΑ. Νόμιζα ότι πρέπει να πάω μετά. Θα με καθυστερήσουν πολύ για να πάρω χρήματα; Επρεπε να έχω ήδη πάει;

Συγνώμη για το κατεβατό...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και σύντομα μαμά... (πρώτα ο Θεός!!)

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω ότι θα προκύψει από τη διαφορά του μισθού και του ποσού που μας δίνει το ΙΚΑ. Όμως δεν υποτίθεται ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να μας πληρώσει το υπόλοιπο ποσό του μισθού που δεν θα μας δώσει το ΙΚΑ?

Αν εγώ λάβω αρχικά από το ΙΚΑ π.χ. 400 ευρώ για την άδεια των 56 ημερών (για επίδομα κυοφορίας), τότε ο εργοδότης δεν πρέπει να μου καταβάλει το υπόλοιπο ποσό που δικαιούμαι μέχρι να καλυφθεί ο μισθός μου για τις 56 αυτές ημέρες? Τότε τι θα πάρω από τον ΟΑΕΔ?

Επίσης λέγατε για κάτι επιτροπές και με τρομάζετε.

Πρόκειται τον άλλο μήνα να ξεκινήσει η άδειά μου αλλά δεν έχω πάει ακόμα στο ΙΚΑ. Νόμιζα ότι πρέπει να πάω μετά. Θα με καθυστερήσουν πολύ για να πάρω χρήματα; Επρεπε να έχω ήδη πάει;

Συγνώμη για το κατεβατό...

 

Καταρχήν με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!! :-)

Όσο για τον ΟΑΕΔ αυτός μας δίνει τη διαφορά που προκύπτει αλλά δεν ξέρω πως υπολογίζεται...οι επιτροπές είναι για τις αναρρωτικές..όσο για το ΙΚΑ σε πληρώνει κάθε 1 και 17 του μήνα..τουλάχιστον εμένα έτσι με πλήρωσε..στο ΙΚΑ θα πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου για τις 56 μέρες αφού ξεκινήσει η άδειά σου..δηλάδη αν βγαίνεις σε άδεια 1 Αυγούστου θα καταθέσεις τα χαρτιά σου στις 2 Αυγούστου για να μπορέσει να τα δεχτεί το σύστημα στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.θελω να ρωτησω ποσο καιρο κανει ο Οαεδ να βαλει το συμπληρωματικο επιδομα κ επισης παιρνουμε επιδομα αδειας?

 

Καλησπέρα!! Το επίδομα περίπου ένα μήνα κάνει ο ΟΑΕΔ να το βάλει. Επίδομα αδείας εγώ πήρα από τον εργοδότη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!! :-)

Όσο για τον ΟΑΕΔ αυτός μας δίνει τη διαφορά που προκύπτει αλλά δεν ξέρω πως υπολογίζεται...οι επιτροπές είναι για τις αναρρωτικές..όσο για το ΙΚΑ σε πληρώνει κάθε 1 και 17 του μήνα..τουλάχιστον εμένα έτσι με πλήρωσε..στο ΙΚΑ θα πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου για τις 56 μέρες αφού ξεκινήσει η άδειά σου..δηλάδη αν βγαίνεις σε άδεια 1 Αυγούστου θα καταθέσεις τα χαρτιά σου στις 2 Αυγούστου για να μπορέσει να τα δεχτεί το σύστημα στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την απάντησή σου. Θα ήθελα να μάθω πάντως από κάποιον που ξέρει... τι μου δίνει ο εργοδότης αυτό το διάστημα των 4 περίπου μηνών της άδειας εγκυμοσύνης; Τι δικαιούμαστε από τον εργοδότη; Γιατί ούτε ο εργοδότης μου τα ξέρει και θα πρέπει να τον ενημερώσω τι χρήματα θα πρέπει να μου δίνει αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ,γνωρίζετε πότε καταβάλλεται το επίεδομα αδείας από τον ΟΑΕΔ όταν είσαι σε εξάμηνο και τι ποσό είναι? Ευχαριστώ

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,γνωρίζετε πότε καταβάλλεται το επίεδομα αδείας από τον ΟΑΕΔ όταν είσαι σε εξάμηνο και τι ποσό είναι? Ευχαριστώ

 

Μου είπαν οτι καταβάλλεται με τη λήξη του εξαμήνου οπου γίνεται εκκαθαρισμός.Τώρα για το τι ποσό είναι θα σε γελάσω....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν το εξάμηνο λήγει τον Δεκ θα πάρουμε το επίδομα αδείας καλοκαιριού χριστούγεννα???

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ απορία απο ποιον θα πάρω το επιδομα αδειας....απο Ιανουριο μέχρι μέσα Μαρτίου ήμουν με ανναρωτική, απο Μάρτιο μέχρι Ιούλιο σε άδεια τοκετού-λοχείας και τώρα έχω πάρει ένα μήνα κανονική άδεια για να αρχίσω μετά το εξάμηνο....επιδομα αδείας ποιος πρέπει να μου δώσει?!πάντως ο εργοδότης δεν μου το έβαλε...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα θελω να σας ρωτησω κατι.σε λιγες μερες θα καταθεσω τα χαρτια μου στο ικα για επιδομα λοχειας,ανεργη αλλα εχω συμπληρωμενα 200 ενσημα..μου ειχαν πει οτι το δικαιουμε.. γνωριζει καμια σας εαν δικαιουμε και κατι απο τον οαεδ? η για τον οαεδ πρεπει να δουλευω?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα θελω να σας ρωτησω κατι.σε λιγες μερες θα καταθεσω τα χαρτια μου στο ικα για επιδομα λοχειας,ανεργη αλλα εχω συμπληρωμενα 200 ενσημα..μου ειχαν πει οτι το δικαιουμε.. γνωριζει καμια σας εαν δικαιουμε και κατι απο τον οαεδ? η για τον οαεδ πρεπει να δουλευω?

 

Στον ΟΑΕΔ γιατι να πάρεις το συμπληρωματικό καταθέτεις & χαρτί από τον εργοδότη σου..Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση σου.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν οτι καταβάλλεται με τη λήξη του εξαμήνου οπου γίνεται εκκαθαρισμός.Τώρα για το τι ποσό είναι θα σε γελάσω....

 

Καλησπέρα, ρώτησες φέτος? Θυμάμαι πως στον γιο μου το '11 το είχα πάρει κανονικά καλοκαίρι. Μία φίλη που εργάζεται στον ΟΑΕΔ μου είπε πως είναι θέμα του τι έχει πει η Διοίκηση..Πρέπει να τους τηλεφωνήσω να μου πούνε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ρωτησα..αλλα κ να ρωτησω πιστεψε με στην περιοχη μου ειναι πολυ εξυπυρετηκες,οποτε μπορει να μου πουνε οτι δεν ξερουν κιολας...εαν ρωτουσες θα με βοηθουσες παρα πολυ.. εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι εαν παιρνω κατι σαν ανεργη απο τον οαεδ..να ξερω εαν ειναι να παω οταν γεννησω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...