Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις!!!!! Ηταν κατανοητές αλλη μια ερώτηση μπορω να καταθεσω απο τώρα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο ;;;η άδεια λοχειας και η κανονική μου άδεια λήγουν 12 Αυγούστου στο σύνολο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις!!!!! Ηταν κατανοητές αλλη μια ερώτηση μπορω να καταθεσω απο τώρα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο ;;;η άδεια λοχειας και η κανονική μου άδεια λήγουν 12 Αυγούστου στο σύνολο

 

την ίδια απορία έχω και γω!πότε μπορώ να καταθέσω τα χαρτιά για το 6μηνο???είναι πολύ νωρίς? (γέννησα 2/5 και η αδεια λοχειας λήγει 15 Ιουλίου)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, πληρώθηκε καμία πρόσφατα απο το ικα το επίδομα λοχείας?,,,γέννησα 2/5..καταθέσαμε χαρτιά στο ικα 8/5 και ειπαν στον αντρα μου οτι 16/5 θα μπουν τα χρηματα αλλα ακόμα τπτ....εγω ξέρω οτι το ικα πληρωνει καθε 1η κ 15η του μηνα, οχι στις 16 που ειπε η υπαλληλος αλλα οπως κ να χει ακομα περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, πληρώθηκε καμία πρόσφατα απο το ικα το επίδομα λοχείας?,,,γέννησα 2/5..καταθέσαμε χαρτιά στο ικα 8/5 και ειπαν στον αντρα μου οτι 16/5 θα μπουν τα χρηματα αλλα ακόμα τπτ....εγω ξέρω οτι το ικα πληρωνει καθε 1η κ 15η του μηνα, οχι στις 16 που ειπε η υπαλληλος αλλα οπως κ να χει ακομα περιμενω...

 

Καλημέρα!!! Εμένα σήμερα μου βάλανε στο λογαριασμό τα χρήματα για το επίδομα λοχείας..είχε καταθέσει ο άντρας μου τα χαρτιά 12-5...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Εμένα σήμερα μου βάλανε στο λογαριασμό τα χρήματα για το επίδομα λοχείας..είχε καταθέσει ο άντρας μου τα χαρτιά 12-5...

 

επιτελους τα ειδα και γω!!!!...παλι καλά!!!!ευχαριστώ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα επίδομα κυοφορίας κ νόμιζα οτι το επίδομα λοχείας το κόψανε. Οπότε μετά τη γέννα ξανα πάω στο ΙΚΑ?

 

Ναι μόλις γεννήσεις πας στο ΙΚΑ με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης κ καταθέτεις τα χαρτιά σου για να πάρεις το επίδομα λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalimera oi miteres pu den dulevun alla exun asfalia ika(mas asfalizi o andras mu)

dikeunte tipota ja ti genna???

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω!! Αν θέλεις πήγαινε στο ΙΚΑ της περιοχής σου να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vaggy δε ξερω να σου απαντησω..καποια κοπελα θα σε βοηθησει!τελικα πηγε ο ανδρας μου χθες και οπως ειπε και η em diva, τους πιεσε και μου εκλεισαν ραντεβου για 6/6!για να δουμε..

 

έγινε το ραντεβού σου τελικά με την επιτροπή?!για πες μας νεώτερα!

Link to comment
Share on other sites

έγινε το ραντεβού σου τελικά με την επιτροπή?!για πες μας νεώτερα!

ε ναι λοιπον!!!σημερα περασαμε επιτροπη!!!:-D:grin::-Dτωρα μας μενει να παρουμε τα λεφτα!!!θα δωσω τα χαρτια στη δουλεια μου τη τριτη και μετα κατευθειαν στο παροχων!!για να δουμε θα τα παρω τελικα πριν γεννησω????

Link to comment
Share on other sites

Εφ΄όσον δεν έχεις λάβει καθόλου άλλη αναρρωτική στη διάρκεια του εργασιακού σου έτους και έχεις ξεπεράσει το ένα έτος στην ίδια εταιρεία, θα πληρωθείς 25 ασφαλιστικές ημέρες (ένας μήνας) μαζί απο τον εργοδότη και απο το ΙΚΑ. Το υπόλοιπο διάστημα τοκετού και λοχείας πληρώνεσαι αποκλειστικά απο το ΙΚΑ.Η διαδικασία που ακολουθείται είναι ίδια με της απλής ασθενείας: Βγαίνει χαρτί το οποίο σφραγίζει ο εργοδότης, πληρώνεσαι ένα ποσό απο το ΙΚΑ και προσκομίζεις το χαρτί πληρωμής στην εταιρεία για να σου δώσει τη διαφορά. Όμως καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον αρμόδιο, Πήγαινε στις παροχές του ΙΚΑ που ανήκεις ;)

χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου το προβλημα μου ειναι οτι με τον εργοδοτη ειμασταν στα δικαστηρια για πολυ καιρο μεχρι που δικαιωθηκα και με πληρωσε χρυση αλλα απο τοτε εχει αλλαξει εδρα και ονομα η εταιρια και εκεινον και να τον βρω δεν προκειται να μου υπογραψει κανενα χαρτι.τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου το προβλημα μου ειναι οτι με τον εργοδοτη ειμασταν στα δικαστηρια για πολυ καιρο μεχρι που δικαιωθηκα και με πληρωσε χρυση αλλα απο τοτε εχει αλλαξει εδρα και ονομα η εταιρια και εκεινον και να τον βρω δεν προκειται να μου υπογραψει κανενα χαρτι.τι μπορω να κανω?

 

Ρώτα καλύτερα το δικηγόρο σου , ή κ τον λογιστή σου..

myDetails.php
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να κάνω πάλι την ίδια ερώτηση...φωνάξαν καμία να περάσει επιτροπή?...με παίρνουν απο την εταιρία μου συνέχεια οτι τι θα γίνει με τα χαρτιά μου και γιατί ακόμα δεν έχω περάσει επιτροπή..λες και φταίω...

Πήγα στην Καλλιθέα που έχουν πάει τα χαρτία μου και μου ειπαν το κλασσικό ''δεν ξέρουμε..περιμένετε τηλέφωνο''. Ρώτησα σε ποια ημερομηνία είναι τώρα και μου λεει ''τελος μαρτίου, κάπου εκεί'' και της είπα οτι εγω κατέθεσει αρχές Μαρτίου και λέει ''ε κάπου στον Μάρτιο, να περιμένετε τηλ''.....έχω απελπιστεί...φοβάμαι μην έχω και κανένα πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ και το 6μηνο επειδή είναι οι δυο μήνες της αναρρωτικής μου που δεν φαίνονται πουθενά...

...είχα παέι με άγριες διαθέσεις να πω ΄΄αν δεν πάρω ημερομηνία δεν φεύγω'' αλλά αν είναι όντως τόσες πολλές οι περιπτώσεις τι να πω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, να κάνω πάλι την ίδια ερώτηση...φωνάξαν καμία να περάσει επιτροπή?...με παίρνουν απο την εταιρία μου συνέχεια οτι τι θα γίνει με τα χαρτιά μου και γιατί ακόμα δεν έχω περάσει επιτροπή..λες και φταίω...

Πήγα στην Καλλιθέα που έχουν πάει τα χαρτία μου και μου ειπαν το κλασσικό ''δεν ξέρουμε..περιμένετε τηλέφωνο''. Ρώτησα σε ποια ημερομηνία είναι τώρα και μου λεει ''τελος μαρτίου, κάπου εκεί'' και της είπα οτι εγω κατέθεσει αρχές Μαρτίου και λέει ''ε κάπου στον Μάρτιο, να περιμένετε τηλ''.....έχω απελπιστεί...φοβάμαι μην έχω και κανένα πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ και το 6μηνο επειδή είναι οι δυο μήνες της αναρρωτικής μου που δεν φαίνονται πουθενά...

...είχα παέι με άγριες διαθέσεις να πω ΄΄αν δεν πάρω ημερομηνία δεν φεύγω'' αλλά αν είναι όντως τόσες πολλές οι περιπτώσεις τι να πω?

λιλικα εγω περασα τη παρασκευη και εχθες κατεθεσα τα χαρτια στο παροχων.τα λεφτα θα μπουν στις 2 ιουλιου.ομως οπως ειπα δε περιμενα αλλο να με παρουν τηλ.πηγε ο ανδρας μου και του εκλεισαν εκει ραντεβου.αλλα εγω ειμαι η περιπτωση!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ας μου απαντήσει κάποια που να γνωρίζει πραγματικά τι ισχύει πλέον όσο αφορά στο τι δικαιούμαστε να πάρουμε απο χρήματα!είμαι εργαζόμενη και καλύπτω την προυπόθεση των 200 ενσήμων!!αυτά που θα πάρω είναι το επίδομα κύησης και λοχείας απο ΙΚΑ, και τίποτε άλλο????σας παρακαλώ ας μου πει μια που ξέρει ευχαριστώ πολύ πολύ

Link to comment
Share on other sites

λιλικα εγω περασα τη παρασκευη και εχθες κατεθεσα τα χαρτια στο παροχων.τα λεφτα θα μπουν στις 2 ιουλιου.ομως οπως ειπα δε περιμενα αλλο να με παρουν τηλ.πηγε ο ανδρας μου και του εκλεισαν εκει ραντεβου.αλλα εγω ειμαι η περιπτωση!!

 

Μα και γω πήγα απο κει πριν 2 ώρες και πάλι δεν έβγαλα άκρη...και να επέμενα κ άλλο δεν νομίζω να κατάφερνα κάτι...εσύ είχες το πλεονέκτημα ότι σου είχαν κλείσει ήδη ένα ραντεβου που δεν έγινε...εμένα ούτε που με έχουν παρει τηλ..ειλικρινα απελπίζομαι...και τι να κάνω να βριστώ με τον υπάλληλο?όταν μου λέει οτι είναι πάνω απο 700 περιπτώσεις...ειλικρινά δεν αντέχω άλλο...και απο την δουλειά μου αναρωτιέμαι αν έχουν όντως πρόβλημα με τα λογιστικά...μου είπε ο λογιστής οτι και άλλοι σε εταιρίες που δουλεύει είχαν πρόβληματα αλλά όλοι περάσαν....και πως αν περασει ελεγχος τι θα κανουν που δεν εμφανιζομαι πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ας μου απαντήσει κάποια που να γνωρίζει πραγματικά τι ισχύει πλέον όσο αφορά στο τι δικαιούμαστε να πάρουμε απο χρήματα!είμαι εργαζόμενη και καλύπτω την προυπόθεση των 200 ενσήμων!!αυτά που θα πάρω είναι το επίδομα κύησης και λοχείας απο ΙΚΑ, και τίποτε άλλο????σας παρακαλώ ας μου πει μια που ξέρει ευχαριστώ πολύ πολύ

 

παιρνεις και απο τον ΟΑΕΔ ενα χρηματικο ποσό....λέγεται συμπληρωματικες παροχες μητροτητας

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις και απο τον ΟΑΕΔ ενα χρηματικο ποσό....λέγεται συμπληρωματικες παροχες μητροτητας

 

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ Λιλίκα μήπως γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι αυτό το ποσο?και φαντάζομαι ότι κάνει κάποια αίτηση στον ΟΑΕΔ αφου γεννήσεις ε?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ Λιλίκα μήπως γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι αυτό το ποσο?και φαντάζομαι ότι κάνει κάποια αίτηση στον ΟΑΕΔ αφου γεννήσεις ε?

 

λοιπον απο ΙΚΑ θα πάρεις τα 2 επιδόματα τοκετού και λοχείας (εχουν γράψει αλλες κοπέλες πως υπολογιζονται, αν ψαξεις σε προηγουμενες αναρτησεις θα το δεις). Το ποσο τον επιδοματων ομως είναι λιγοτερο απο τα χρήματα που θα επαιρνες αν δουλευες και γι'αυτο ο ΟΑΕΔ δινει την διαφορά που προκύπτει. Τα δικαιολογητικα ειναι μια βεβαιωση που συμπληρωνει ο εργοδοτης σου (υπαρχει και στο σαιτ του οαεδ αν δεις) καθως και μια βεβαιωση απο το ικα οτι εχεις πληρωθει επιδοματα τοκετου και λοχειας. την βεβαιωση στην δινει το ικα οταν καταθεσεις για το επιδομα λοχειας, μετα την γεννα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Μα και γω πήγα απο κει πριν 2 ώρες και πάλι δεν έβγαλα άκρη...και να επέμενα κ άλλο δεν νομίζω να κατάφερνα κάτι...εσύ είχες το πλεονέκτημα ότι σου είχαν κλείσει ήδη ένα ραντεβου που δεν έγινε...εμένα ούτε που με έχουν παρει τηλ..ειλικρινα απελπίζομαι...και τι να κάνω να βριστώ με τον υπάλληλο?όταν μου λέει οτι είναι πάνω απο 700 περιπτώσεις...ειλικρινά δεν αντέχω άλλο...και απο την δουλειά μου αναρωτιέμαι αν έχουν όντως πρόβλημα με τα λογιστικά...μου είπε ο λογιστής οτι και άλλοι σε εταιρίες που δουλεύει είχαν πρόβληματα αλλά όλοι περάσαν....και πως αν περασει ελεγχος τι θα κανουν που δεν εμφανιζομαι πουθενα...

2 ραντεβου που δεν εγιναν:P!δε μπορουν να σου δωσουν μια βεβαιωση απο το ικα οτι εισαι σε αναμονη για επιτροπη,ωστε να τη δωσεις στη δουλεια σου και στον οαεδ?δε ξερω μπορει να λεω βλακεια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

θέλω μια διευκρίνιση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο... Πήγα έκανα τα χαρτιά μου στο Ικα για την άδεια κύησης. Διάβασα ότι μετά και την άδεια λοχείας πας στον οαεδ για να πάρεις τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας (η διαφορά που προκύπτει από τον μισθό και την επιδότηση του ικα). όσον αφορά τον εργοδότη τι γίνεται? Δικαιούμαι να πάρω και τίποτα από κει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα προχθές στη Περιφερεική Διευθυνση της Καλλιθές, όπου έχουν τα χαρτιά μας κα μου είπαν ότι θα μας ενημερώσουν τηλεφωνικά. Παιρνάνε πρώτα όσοι είχαν κλείσει ραντεβού και ακυρώνονταν και μετά όσοι καταθέσαμε τα χαρτια κατευθειάν αρχές Μαρτίου.

Εγώ πάντως αύριο μπαίνω για καισαρική, επιτροπή πρέπει να περάσω για την αναρρωτική από 29/11/2013, οπότε μάλλον θα πάρω και το επίδομα λοχείας και μετά κάποια στιγμή τα χρήματα για την αναρρωτική και το δώρο Χριστουγέννων!

Ρώτησα και για το δώρο του Πάσχα, μου είπαν μετά το Πάσχα να πάω να φτιάξω τα χαρτιά για να το βάλουν (????).

Αχχχχχχχχχ, τί να πω.... Ας κάνουμε κουράγιο!!!!

 

Κοριτσακι μιας και βλέπω οτι ανήκεις και εσύ στην Καλλιθέα, μήπως σε κάλεσαν για επιτροπή?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

θέλω μια διευκρίνιση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο... Πήγα έκανα τα χαρτιά μου στο Ικα για την άδεια κύησης. Διάβασα ότι μετά και την άδεια λοχείας πας στον οαεδ για να πάρεις τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας (η διαφορά που προκύπτει από τον μισθό και την επιδότηση του ικα). όσον αφορά τον εργοδότη τι γίνεται? Δικαιούμαι να πάρω και τίποτα από κει?

 

Καλημέρα!! Από τον εργοδότη εγώ δεν πήρα κάτι από χρήματα..μόνο από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...