Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κοριτσια όσο αφορα τις επιτροπές εγω πέρασα 28-4, ο αντρας μου πηγε κ μετα πηγε στις παροχές 30-4 κ του ειπανε να περιμένω 10 μερες για να βγρι η σποφαση για τα χρήματα επειδή είναι πολλα. Πηγε ξανα στις 12-5 κ βγηκε η αποφαση κ θα παρω τα χρήματα στις 2-6. Επιτελους!!! Γιατι τωρα που γεννησα(την προηγούμενη Παρασκευή) αυτα τα χρηματα ειναι οτι πρεπει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια όσο αφορα τις επιτροπές εγω πέρασα 28-4, ο αντρας μου πηγε κ μετα πηγε στις παροχές 30-4 κ του ειπανε να περιμένω 10 μερες για να βγρι η σποφαση για τα χρήματα επειδή είναι πολλα. Πηγε ξανα στις 12-5 κ βγηκε η αποφαση κ θα παρω τα χρήματα στις 2-6. Επιτελους!!! Γιατι τωρα που γεννησα(την προηγούμενη Παρασκευή) αυτα τα χρηματα ειναι οτι πρεπει!!!!

οπως το πανε δηλαδη θα τα παρω και εγω αφου γεννησω:mad::xκ εμενα ειναι πολλα γιατι εχω αναρρωτικη απο την αρχη της εγκυμοσυνης!!τουλαχιστον θα τα παρουμε!!να σου ζησει το μπεμπε!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια όσο αφορα τις επιτροπές εγω πέρασα 28-4, ο αντρας μου πηγε κ μετα πηγε στις παροχές 30-4 κ του ειπανε να περιμένω 10 μερες για να βγρι η σποφαση για τα χρήματα επειδή είναι πολλα. Πηγε ξανα στις 12-5 κ βγηκε η αποφαση κ θα παρω τα χρήματα στις 2-6. Επιτελους!!! Γιατι τωρα που γεννησα(την προηγούμενη Παρασκευή) αυτα τα χρηματα ειναι οτι πρεπει!!!!

 

να σου ζήσει το μωράκι!πάλι καλά που ξεμπέρδεψες!...εμεις γεννήσαμε και ακόμα περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Allen και Λιλίκα σας ευχαριστώ!! Λιλίκα υπομονή!! Σημασία έχει ότι δεν θα χαθούν αυτά τα χρήματα!!!!

ναι σοφια,ακριβως!!αυτο φοβομου μη γινει...σκεψου 7 μηνες αναρρωτικη,επιδομα πασχα και το επιδομα τοκετου!!!δυσκολευτηκαμε λιγο με ενα μισθο,αλλα τωρα θα τα παρω μαζεμενα:D:D:D.θελω να πιστευω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με πήραν τηλ σήμερα απο τον Εοππυ Αχαρνων να μου πουν πως τα χαρτια μου θα τα στείλουν στο ΠΕΔΥ Καλλιθέας και πως απο εκεί θα με καλέσουν να περάσω επιτροπή....ελεος δλδ...περιμένω 3 μήνες για να τα στείλουν αλλού??έτυχε σε καμια άλλη κοπέλα?εγω ανήκω στο ΙΚΑ Δάφνης κανονικά...νομίζω ήταν και άλλες κοπέλες απο την ίδια περιοχή...μήπως έχουν περάσει την διαδικασία? (στο τηλ δεν ήξεραν να μου πουν ποσο χρόνο θα πάρει η διαδικασία.......) :evil:

Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλ σήμερα απο τον Εοππυ Αχαρνων να μου πουν πως τα χαρτια μου θα τα στείλουν στο ΠΕΔΥ Καλλιθέας και πως απο εκεί θα με καλέσουν να περάσω επιτροπή....ελεος δλδ...περιμένω 3 μήνες για να τα στείλουν αλλού??έτυχε σε καμια άλλη κοπέλα?εγω ανήκω στο ΙΚΑ Δάφνης κανονικά...νομίζω ήταν και άλλες κοπέλες απο την ίδια περιοχή...μήπως έχουν περάσει την διαδικασία? (στο τηλ δεν ήξεραν να μου πουν ποσο χρόνο θα πάρει η διαδικασία.......) :evil:

 

Αφού σε πήραν και τηλέφωνο Λιλίκα, να είσαι ευχαριστημένη!!! Εγώ ανήκω στο ΙΚΑ Αγ. Στεφάνου.Θα σου πω μόνο οτι τα χαρτιά μου τα υπέβαλα πριν 5 μήνες (!!!) , το ΙΚΑ έκλεισε εν τω μεταξύ, μεταφερθήκαμε στην Παλλήνη (!!) οπού μετά απο απίστευτους τσακωμούς και τηλέφωνα έμαθα οτι τα χαρτιά μου μάλλον χάθηκαν και προχτές μου είπαν οτι ξαναμεταφερόμαστε στο ΠΕΔΥ Κορωπίου!!! Δίπλά μας δηλαδή! Καμιά 80αριά χλμ πήγαινε -έλα! Αν δεν χάθηκαν τα χαρτιά μου στην πρώτη μεταφορά, τώρα θα χαθούν σίγουρα! Και το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο τα χρήματα. Έχει πρόβλημα το λογιστήριο της εταιρίας μου! Το μόνο παρήγορο που έμαθα είναι οτι θα περάσουμε κατά προτεραιότητα ανάλογα με την παλαιότητα των περιστατικών μας! Καλά κρασιά γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε πήραν και τηλέφωνο Λιλίκα, να είσαι ευχαριστημένη!!! Εγώ ανήκω στο ΙΚΑ Αγ. Στεφάνου.Θα σου πω μόνο οτι τα χαρτιά μου τα υπέβαλα πριν 5 μήνες (!!!) , το ΙΚΑ έκλεισε εν τω μεταξύ, μεταφερθήκαμε στην Παλλήνη (!!) οπού μετά απο απίστευτους τσακωμούς και τηλέφωνα έμαθα οτι τα χαρτιά μου μάλλον χάθηκαν και προχτές μου είπαν οτι ξαναμεταφερόμαστε στο ΠΕΔΥ Κορωπίου!!! Δίπλά μας δηλαδή! Καμιά 80αριά χλμ πήγαινε -έλα! Αν δεν χάθηκαν τα χαρτιά μου στην πρώτη μεταφορά, τώρα θα χαθούν σίγουρα! Και το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο τα χρήματα. Έχει πρόβλημα το λογιστήριο της εταιρίας μου! Το μόνο παρήγορο που έμαθα είναι οτι θα περάσουμε κατά προτεραιότητα ανάλογα με την παλαιότητα των περιστατικών μας! Καλά κρασιά γενικώς!

πωπω ρε κοριτσια!!αν ειναι δυνατον..μετα απο τα δικα σας αισθανομαι τυχερη που θα περασω επιτροπη μετα απο 7 μηνες:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Ξέρει καμία σας αν ισχύει ακόμη το επίδομα καισαρικής κ ποια είναι η διαδικασία για να το πάρω??

 

νομίζω πως δεν ισχυει γιατι και γω με καισαρικη γεννησα και ενω μου δωσαν μια βεβαιωση απο το νοσοκομειο που ελεγε πως γεννησα με καισαρικη οταν το πηγαμε στις παροχες δεν εβγαλαν καποιο επιπλεον ποσο...απλα το επιδομα λοχειας μου εδωσαν...(κρατησαν το χαρτι γιατι λεει θελαν βεβαιωση απο το νοσοκομειο οτι γεννησα....αν και μου ειχαν πει οτι μονο μια ληξιαρχικη πραξη θα χρειαζοντουσαν για το επιδομα λοχειας...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω πως δεν ισχυει γιατι και γω με καισαρικη γεννησα και ενω μου δωσαν μια βεβαιωση απο το νοσοκομειο που ελεγε πως γεννησα με καισαρικη οταν το πηγαμε στις παροχες δεν εβγαλαν καποιο επιπλεον ποσο...απλα το επιδομα λοχειας μου εδωσαν...(κρατησαν το χαρτι γιατι λεει θελαν βεβαιωση απο το νοσοκομειο οτι γεννησα....αν και μου ειχαν πει οτι μονο μια ληξιαρχικη πραξη θα χρειαζοντουσαν για το επιδομα λοχειας...)

λιλικα μου το επιδομα λοχειας το πηρες αμεσως?το επιδομα τοκετου το δινουν ακομη?

Link to comment
Share on other sites

λιλικα μου το επιδομα λοχειας το πηρες αμεσως?το επιδομα τοκετου το δινουν ακομη?

 

εννοώ τα 2 επιδόματα που δίνει το ΙΚΑ...τοκετού (για πριν την γεννα) και λοχείας μετα....όχι το 900αρι που διναν παλια!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοώ τα 2 επιδόματα που δίνει το ΙΚΑ...τοκετού (για πριν την γεννα) και λοχείας μετα....όχι το 900αρι που διναν παλια!!!

αρα δε το δινουν πια!!το λοχειας στο πληρωσαν αμεσως αφου κατεθεσες τα χαρτια?

Link to comment
Share on other sites

αρα δε το δινουν πια!!το λοχειας στο πληρωσαν αμεσως αφου κατεθεσες τα χαρτια?

 

τα κατέθεσα πριν τις 15 μαίου αλλά δεν μπήκαν (απο οσο ξερω οι πληρωμες γίνονται κάθε 1η και 15η του μήνα)...οπότε περιμένουμε την 1η του Ιουνιου!μου δωσαν ομως αμεσως τις βεβαιώσεις και για ΟΑΕΔ (για το 6μηνο και το επιδομα μητροτητας) κ την εφορία (για την φορολογικη δηλωση)..

Link to comment
Share on other sites

τα κατέθεσα πριν τις 15 μαίου αλλά δεν μπήκαν (απο οσο ξερω οι πληρωμες γίνονται κάθε 1η και 15η του μήνα)...οπότε περιμένουμε την 1η του Ιουνιου!μου δωσαν ομως αμεσως τις βεβαιώσεις και για ΟΑΕΔ (για το 6μηνο και το επιδομα μητροτητας) κ την εφορία (για την φορολογικη δηλωση)..

ευχαριστω κοριτσακι μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια σημερα εγινε το εξης θεικο!!!μετα απο 7 μηνες που ηρθε η ωρα να περασουμε επιτροπη,παμε στο αιγαλεω και μας λενε οτι πλεον δε γινονται επιτροπες εκει και θα στειλουν τα χαρτια μας στη περιοχη που ανηκουμε και να περιμενουμε τηλεφωνο!!φοβερο???δε θα πληρωθω ποτε!!μας δουλευουν κανονικοτατα...πηγα και στο περιστερι και μου ειπαν καλου,κακου να ξανακανω αιτηση μηπως και γινει μπερδεμα στη μεταφορα.αν σας εχουν κλεισει στο αιγαλεω,δυστυχως ατυχησατε και εσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια σημερα εγινε το εξης θεικο!!!μετα απο 7 μηνες που ηρθε η ωρα να περασουμε επιτροπη,παμε στο αιγαλεω και μας λενε οτι πλεον δε γινονται επιτροπες εκει και θα στειλουν τα χαρτια μας στη περιοχη που ανηκουμε και να περιμενουμε τηλεφωνο!!φοβερο???δε θα πληρωθω ποτε!!μας δουλευουν κανονικοτατα...πηγα και στο περιστερι και μου ειπαν καλου,κακου να ξανακανω αιτηση μηπως και γινει μπερδεμα στη μεταφορα.αν σας εχουν κλεισει στο αιγαλεω,δυστυχως ατυχησατε και εσεις!!!

 

καλά, σε φώναξαν για επιτροπή για να πας εκει να σου πουν οτι οι επιτροπές πήγαν σε άλλη περιοχή?!!θα τρελαθούμε?!

Link to comment
Share on other sites

καλά, σε φώναξαν για επιτροπή για να πας εκει να σου πουν οτι οι επιτροπές πήγαν σε άλλη περιοχή?!!θα τρελαθούμε?!

εντελως!!εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι το ηξεραν αλλα επειδη ηταν οι εκλογες μας δουλευαν κανονικοτατα.πανω που ειχα χαρει..τωρα θα κανουμε μια προσπαθεια να ξαναπαμε τη πεμπτη (στο περιστερι) μπας και φιλοτιμηθουν και μας βαλουν σε προτεραιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

εντελως!!εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι το ηξεραν αλλα επειδη ηταν οι εκλογες μας δουλευαν κανονικοτατα.πανω που ειχα χαρει..τωρα θα κανουμε μια προσπαθεια να ξαναπαμε τη πεμπτη (στο περιστερι) μπας και φιλοτιμηθουν και μας βαλουν σε προτεραιοτητα...

 

όταν πας στο περιστέρι πες μας αν εβγαλες ακρη....μήπως πρέπει να παω κ γω προς Καλλιθέα που ανήκω..

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις τα χαρτιά σου κ να τα πας εσύ η ίδια.

Κ εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ, όμως έκανα κ τη φασαρία μου, το έψαξα πάααααρα πολύ κ με εξυπηρέτησαν. Η περίπτωσή σου είναι μοναδική πιστεύω, έλεος:!::!:

myDetails.php
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις τα χαρτιά σου κ να τα πας εσύ η ίδια.

Κ εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ, όμως έκανα κ τη φασαρία μου, το έψαξα πάααααρα πολύ κ με εξυπηρέτησαν. Η περίπτωσή σου είναι μοναδική πιστεύω, έλεος:!::!:

ευτυχως τα ειχα ολα σε φωτοτυπιες!!τη πεμπτη θα ξαναπαει ο ανδρας μου και θα σας πω κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!!δεν έχω ξανά γράψει στο forum γεννησα 15 μαιου έχω πάρει το επίδομα λοχειας και οι άδεια τελειώνει 28\07 απο τις παροχές μου δσωσανε και ενα χαρτί για χρήση στον ΟΑΕΔ παίρνω κατι απο εκεί ποτε πρεπει να το καταθεσω;;; επίσης θα πρεπει να πάρω πρωτα την άδεια μου τη κανονική και μετα το 6μηνο που για μενα θα πρεπει να ξεκινήσει απο 12\08 εαν δδε καταργηθεί μέχρι τοτε η πρωτα την ισοχρονη μειωμένων άδεια οποία γνωρίζει κάτι απο αυτά θα με βοηθήσει ....δεν έχω δώσει ακομη και τα χαρτιά μου στη δουλεια για να πάρω τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

vaggy δε ξερω να σου απαντησω..καποια κοπελα θα σε βοηθησει!τελικα πηγε ο ανδρας μου χθες και οπως ειπε και η em diva, τους πιεσε και μου εκλεισαν ραντεβου για 6/6!για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!!δεν έχω ξανά γράψει στο forum γεννησα 15 μαιου έχω πάρει το επίδομα λοχειας και οι άδεια τελειώνει 28\07 απο τις παροχές μου δσωσανε και ενα χαρτί για χρήση στον ΟΑΕΔ παίρνω κατι απο εκεί ποτε πρεπει να το καταθεσω;;; επίσης θα πρεπει να πάρω πρωτα την άδεια μου τη κανονική και μετα το 6μηνο που για μενα θα πρεπει να ξεκινήσει απο 12\08 εαν δδε καταργηθεί μέχρι τοτε η πρωτα την ισοχρονη μειωμένων άδεια οποία γνωρίζει κάτι απο αυτά θα με βοηθήσει ....δεν έχω δώσει ακομη και τα χαρτιά μου στη δουλεια για να πάρω τη διαφορά.

 

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι!! Εγώ γέννησα 9 Μαίου...λίγες μέρες διαφορά έχουμε...λοιπόν το χαρτί που είναι για τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να το καταθέσεις μαζί με άλλα δικαιολογητικά που θα σου δώσουνε από τον ΟΑΕΔ τα οποία είναι μία αίτηση που συμπληρώνει ο εργοδότης σου, μια υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις εσύ και ακόμη μία αίτηση που κ αυτή την συμπληρώνεις εσύ.. Εμένα πήγε ο άντρας μου, του δώσανε τις αιτήσεις τα συμπλήρωσα εγώ κ ο εργοδότης κ μετά τα κατέθεσε όλα ο άντρας μου στον ΟΑΕΔ. Σε ένα μήνα απ'όταν τα καταθέσεις θα σου βάλει ο ΟΑΕΔ χρήματα. Όσο για το εξάμηνο πρέπει πρώτα να πάρεις την άδειά σου κ μετά θα ξεκινήσει το εξάμηνο..Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το καταργήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου..λοιπον σχετικα με τις αδειες αν καταλαβα καλα θες να παρεις κ το εξαμηνο κ το μειωμενο σε ισοχρονο διαστημα τρισημισι περιπου μηνων κι οχι σε ωρες αφου γυρισεις στη δουλεια,σωστα;..οφειλεις να παρεις πρωτα την αδεια ετους 2014 για να μην μπεις στο 2015 με υπολοιπο ημερων,επειτα σε συμφερει να παρεις το μειωμενο ως ισοχρονη αδεια περιπου τρισημισι μηνων κ τελος το εξαμηνο..ο λογος ειναι οτι η ισοχρονη μειωμενη αδεια "τρεχει" απο την ημερομηνια που ληγει η αδεια λοχειας...αρα σου μειωνεται αναλογικα για οσο διαστημα θα εισαι σε αδεια 2014.αν επαιρνες μετα την αδεια 2014 το εξαμηνο και τελος την ισοχρονη τοτε η ισοχρονη θα μειωνοταν αναλογικα και κατα το εξαμηνο..και οταν λεω αναλογικα δεν εννοω οτι αν πχ εχεις 20 ημερες αδεια 2014 θα μειωθει κατα 20 ημερες κ η ισοχρονη μειωμενη,αλλα κατα πολυ λιγοτερο..υπαρχει ενας τυπος που υπολογιζει ποσο χανεις για καθε ημερα αδειας που τρεχει μετα την ληξη της αδειας λοχειας αλλα δε το θυμαμαι αυγη τη στιγμη...

Αν δεν παρεις την ισοχρονη σε μηνες τοτε παιρνεις την αδεια 2014 και επειτα το εξαμηνο χωρις περικοπες ημερων,γυρνας στη δουλεια κ δουλευεις με μειωμενο ωραριο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...