Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια εχω καποιες αποριες και θελω βοηθεια.....

σημερα πληρωθηκα το επιδομα κυοφοριας απο το ικα,το ποσο για τις 56 μερες ηταν 954 ευρω,αν δουλευα κανονικα δεν θα παιρνα αυτα τα χρηματα για το διαστημα αυτο....τη διαφορα μου την πληρωνει ο εργοδοτης η οχι? κατι αλλο εχω 1 προστατευομενο μελος ασφαλισμενο στο ονομα μου, αλλαζει το ποσο που θα επαιρνα σημερα γιατι ειδα οτι δεν μου το χει περασει στα χαρτια η υπαλληλος του ικα...και τελος απο τον οαεδ δικαιουμαι καποιο επιδομα πριν τον τοκετο η αυτο το παιρνω μετα τη γεννα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια εχω καποιες αποριες και θελω βοηθεια.....

σημερα πληρωθηκα το επιδομα κυοφοριας απο το ικα,το ποσο για τις 56 μερες ηταν 954 ευρω,αν δουλευα κανονικα δεν θα παιρνα αυτα τα χρηματα για το διαστημα αυτο....τη διαφορα μου την πληρωνει ο εργοδοτης η οχι? κατι αλλο εχω 1 προστατευομενο μελος ασφαλισμενο στο ονομα μου, αλλαζει το ποσο που θα επαιρνα σημερα γιατι ειδα οτι δεν μου το χει περασει στα χαρτια η υπαλληλος του ικα...και τελος απο τον οαεδ δικαιουμαι καποιο επιδομα πριν τον τοκετο η αυτο το παιρνω μετα τη γεννα?

 

λοιπον πο οσο θυμαμαι

για το πρωτο και το τριτο που ρωτας, τη διαφορα δε στη πληρωνει ο εργοδοτης. παιρνεις καποια χρηματα απο τον οαεδ μετα τη γεννα που αν τα προσθεσεις μεταξυ τους βγαινουν περιπου οσο ο μισθος που θα επαιρνες αν δουλευες.

αν εχεις προστατευομενο μελος πχ ενα ακομη παιδακι εχεις 10 % νομιζω προσαυξηση στα χρημματα που θα παιρνες. γιατι δε στο περασανε στο ικα?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα παιδια..Ειμαι καινουργιο μελος και ειμαι και εγω στον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης μου.Καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφετε.Εγω ειμαι ανεργη και προφανως μεχρι και να γεννησω.Δουλεψα το 2008-2009 και εχω 300 ενσημα.Ειμαι βεβαια στο ταμειο ανεργιας αλλα τελειωνει το οκτωβριο.Οι ανεργες μητερες τι δικαιουνται να παρουν απο ικα και απο οαεδ ισως που χλωμο το κοβω...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα μαγδα σχετικα με το ερωτημα σου, εχω μια φιλη μου με την ιδια περιπτωση με σενα, πηρε κανονικα τα επιδοματα κυοφοριας - λοχειας απο ικα, αλλα δεν πηρε τπτ απο οαεδ γιατι ηταν ανεργη δυστυχως.

μηπως γνωριζει κανεις αν το 6μηνο του οαεδ το παιρνεις αφου το εγκρινει και ο εργοδοτης?κατι τετοιο μου ειπαν και τρελαθηκα...ισχυει? εχει φαγωθει το αφεντικο να με διωξει και μου κανει ψυχολογικο πολεμο.

Link to comment
Share on other sites

jkala οχι δεν ισχυει αυτο,εφοσον το ζητησεις γραπτως ενα μηνα πριν ξεκινησει η αδεια.εαν την θελεις μπορεις και να την παρεις.τωρα τι θα κανει μετα την ληξη του 6μηνου και μολις κλεισεις χρονο ειναι αλλο πονεμενο θεμα :?:-?:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει λιγακι, δεν εχει δικαιωμα να με διωξει ενα χρονο μετα, δλδ οταν η μικρη μου γινει ενος χρονων ή απο τοτε που θα επιστρεψω στη δουλεια για ενα χρονο δεν μπορει?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει λιγακι, δεν εχει δικαιωμα να με διωξει ενα χρονο μετα, δλδ οταν η μικρη μου γινει ενος χρονων ή απο τοτε που θα επιστρεψω στη δουλεια για ενα χρονο δεν μπορει?

 

 

δεν μπορει να σε διωξει για ενα χρονο μετα τον τοκετο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας,θα ηθελα την βοηθεια σας

η κοπελα μου ειναι 7 βδομαδων και εχει το 2010 60 ενσημα.

την καλοκαιρινη περιοδο δουλευε μεχρι τελος δεκεμβριου με την συμφωνια να μην της περναει ενσημα αλλα μολις εμαθε ο εργοδοτης της για την εγκυμοσυνη της προτεινε αν θελει να μεινει να της περασει τα αλλα 140 ενσημα μεχρι να συμπληρωσει τα 200.(αδιευκρινιστω αν τα πληρωσουμε εμεις η αυτος)

 

1)τι δικαιατε απο ικα και οαεδ αν μεινει στην δουλεια κ εφοσον συμπληρωσει τα ενσημα?

2)προλαβαινει να τα συμπληρωσει και αν οχι τι γινετε? πητ 23 αυγουστου.

3)αξιζει ολη αυτη η διαδικασια?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,θα ηθελα την βοηθεια σας

η κοπελα μου ειναι 7 βδομαδων και εχει το 2010 60 ενσημα.

την καλοκαιρινη περιοδο δουλευε μεχρι τελος δεκεμβριου με την συμφωνια να μην της περναει ενσημα αλλα μολις εμαθε ο εργοδοτης της για την εγκυμοσυνη της προτεινε αν θελει να μεινει να της περασει τα αλλα 140 ενσημα μεχρι να συμπληρωσει τα 200.(αδιευκρινιστω αν τα πληρωσουμε εμεις η αυτος)

 

1)τι δικαιατε απο ικα και οαεδ αν μεινει στην δουλεια κ εφοσον συμπληρωσει τα ενσημα?

2)προλαβαινει να τα συμπληρωσει και αν οχι τι γινετε? πητ 23 αυγουστου.

3)αξιζει ολη αυτη η διαδικασια?

 

ευχαριστω πολυ

 

aπο το ικα δικαιουτε 3 επιδοματα.κυοφοριας-λοχειας και τοκετου.απο τον οαεδ και εφοσον ειναι σε ενεργη σχεση εργασιας θα παρει το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας και μετα εαν θελει το 6μηνο του οαεδ.

 

τα ενσημα πρεπει να τα εχει συμπληρωσει μεχρι τις 23 ιουνιου (χοντρικα,ειναι 56 μερες πριν την πητ).και καθε μηνας ειναι 25 ενσημα.δηλαδη για 140 ενσημα απαιτουνται περιπου 6 μηνες εργασιας.

 

το αν αξιζει εξαρταται με το ποιος θα πληρωνει τα ενσημα,εαν τα πληρωνετε εσεις πιστευω οτι ισως να μην αξιζει,να σας ερθει μια η αλλη.τα χρηματα των επιδοματων ειναι αναλογα τον βασικο του δεκεμβρη του τελευταιου ετους πριν την γεννα δηλαδη του δεκεμβρη που μας περασε (γενικα του τελευταιου μηνα του ετους που δουλεψε).

 

με το καλο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για 4 μηνες (ειναι 119 μερες,56 μερες πριν την πητ και 63 μετα) θα πληρωθει απο το ικα.δεν ειναι καθε μηνα η πληρωμη,ειναι ενα ποσο στην εναρξη της αδειας κυοφοριας και αλλο ενα μετα την γεννα.συν φυσικα το επιδομα τοκετου.απο τον οαεδ θα παρει ενα ποσο που -ισως-προκυψει απο την διαφορα μεταξυ επιδοματων ικα και εργοδοτη και εαν παρει το 6μηνο του οαεδ θα παιρνει καθε μηνα 690 ευρω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

και εγο κολαο ενσιμα μονομου και νομιζο οτι αξιζει γιατι μονο με 6 μινεσ αδια απο οαεδ περνουμε τα λεφτα πισο και μετα θα μπορεσο να δοσου ηαρτια μου για ταμιο ανεργιασ. εγο εχο ενσμα απο 3,2010 μεχρι 8.2010 απο 25 μερεσ το μινα τορα 11.2010 12 ενσιμα και απο δεκεμβριο μεχρι 5.2011 εχο σιμβαςι με 25 μερεσ το μινα πμτ μου ινει 29.7.2011 εχο κεσαρικι 2 εβδομαδεσ νοριτερερα διλαδι θα γεννισου 15.7 μποριετε να μου πιετε μεχρι ποτε μπορο να δουλεψο, να εχο ενσιμα μεχρι 15.5 ι 29.5

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:

 

ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΘΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΠΗΤ 16/03/2011. ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011. ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΑΣΩ, ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ; ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2011. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ.

 

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

Περιμενω το διορισμου μου στο Δημοσιο, εχω ενα μωρακι 6 1/2 μηνων κ ειμαι εγκυος στο δευτερο 2 μηνων. Εχω ΠΗΤ 7/9 κ τοτε η μεγαλη μου κορη θα ειναι 14 μηνων. Αν ο διορισμος γινει πριν την ΠΗΤ ποσους μηνες πρεπει να δουλεψω για να δικαιουμαι την κανονικη αδεια, γονικη κτλ? Επισης τι δικαιουμαι απο μειωμενο, αδειες μητροτητας κτλ δεδομενου οτι θα εχω τα 2 μωρα?

Εχω χαθει με ολα αυτα που διαβαζω....

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια!!

 

Σε ενα μηνα παιρνω πρωτα ο Θεος της αδεια τοκετου μου.Ηθελα να σας ρωτησω αμα ξερετε,ο εργοδοτης ποτε ειναι υποχρεωμενος να μου καταβαλει τους μισθους δωρα κ αδεια δηλαδη τα λεφτα που υπολογιζονται με την αδεια μου?Πρεπει πριν φυγω για αδεια ή μπορει οποτεθελει μεσα σε αυτην την αδεια.

Επίσης,οταν παρω τα χρηματα απο την αδεια εγκυμοσυνης απο το ΙΚΑ,θα πρεπει αυτα τα χαρτια να τα παω ξανα στον εργοδοτη για να υπολογιζει ποση συμμετοχη θα μου καταβαλλει ή μπορει να την υπολογιζει απο πριν??

Ευχαριστωωωω

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν κάνω λάθος τα χρήματα μπορεί να στα βάλει όποτε θέλει κατά τη διάρκεια της άδειας κυοφορίας ή λοχείας. Τα χαρτιά από το ΙΚΑ, ναι θα πρέπει να τα πας. Ούτως ή άλλως θα πρέπει να του πας και το χαρτί από τον ΟΑΕΔ να σου συμπληρώσει (αφού πάρεις τα λεφτά για την λοχεία από το ΙΚΑ) για να πάρεις και από εκεί χρήματα

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιουλιο πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης 1 μηνα τοτε ο εργοδοτης μου ειχε δωσει ενα πολυ μικρο ποσο νομιζω γυρω στα 350ε.Δικαιουμαι κατι αλλο μιας που αλλαξε η χρονια οταν γεννησα?

Και κατι ακομη σταματησα να μεργαζομαι με αδεια λοχειας τελος Δεκεμριου το Δωρο Πασχα απο που θα το παρω μια που το εξαμηνο απο τον ΟΑΕΔ θα ξεκινησει λογικα Μαιο?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιουλιο πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης 1 μηνα τοτε ο εργοδοτης μου ειχε δωσει ενα πολυ μικρο ποσο νομιζω γυρω στα 350ε.Δικαιουμαι κατι αλλο μιας που αλλαξε η χρονια οταν γεννησα?

Και κατι ακομη σταματησα να μεργαζομαι με αδεια λοχειας τελος Δεκεμριου το Δωρο Πασχα απο που θα το παρω μια που το εξαμηνο απο τον ΟΑΕΔ θα ξεκινησει λογικα Μαιο?

 

Αν ξεκινάει η άδειά σου τον Μάιο τότε θα σου το δώσει ο εργοδότης.

Εγώ ξεκίνησα άδεια λοχείας τον Οκτώβριο του 2010, γέννησα Νοέμβριο 2010 και δώρο Χριστουγέννων πήρα από τον εργοδότη. Το εξάμηνο ΟΑΕΔ ξεκινούσε τέλη Ιανουαρίου.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής: Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 17/09/2010 έως 17/06/2011 και είμαι μπαίνω την άλλη βδομάδα στον 7ο μήνα κύησης. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 23/06/2011 και η άδεια μου θα αρχίσει από 29/04/2011. Από την στιγμή που λήγει η σύμβαση μου 17/06/2011 θα έχω κάποιο πρόβλημα με το επίδομα κύησης από το ΙΚΑ; Σημειωτέων έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής: Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 17/09/2010 έως 17/06/2011 και είμαι μπαίνω την άλλη βδομάδα στον 7ο μήνα κύησης. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 23/06/2011 και η άδεια μου θα αρχίσει από 29/04/2011. Από την στιγμή που λήγει η σύμβαση μου 17/06/2011 θα έχω κάποιο πρόβλημα με το επίδομα κύησης από το ΙΚΑ; Σημειωτέων έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

οχι,κανενα προβλημα.τα ενσημα σου αρκουν και για το επιδομα κυοφοριας και λοχειας και τοκετου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ειμαι εντελως νεος στο forum και στα θεματα επιδοματων και χρειαζομαι τη βοηθεια σας !

Η συζυγος εχει ΠΗΤ 4/12/2011 εχει ενσυμα ικα το 12ο του 2009 αλλα και μεχρι τον 7ο του 2010.

Μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να παρει τα επιδοματα???αν τη βαλω στο δικο μου βιβλιαριο σαν προστατευομενο μελος μπορουμε να παρουμε κατι???

Συμπληρωνω οτι μεχρι και το μαρτιο λαμβανε και το επιδομα ανεργειας ! ! !

Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει.

Σας ευχαριστω πολυ για ολα ! ! !

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ειμαι εντελως νεος στο forum και στα θεματα επιδοματων και χρειαζομαι τη βοηθεια σας !

Η συζυγος εχει ΠΗΤ 4/12/2011 εχει ενσυμα ικα το 12ο του 2009 αλλα και μεχρι τον 7ο του 2010.

Μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να παρει τα επιδοματα???αν τη βαλω στο δικο μου βιβλιαριο σαν προστατευομενο μελος μπορουμε να παρουμε κατι???

Συμπληρωνω οτι μεχρι και το μαρτιο λαμβανε και το επιδομα ανεργειας ! ! !

Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει.

Σας ευχαριστω πολυ για ολα ! ! !

 

 

θα πρεπει 2 χρονια πριν την πητ να εχει 200 ενσημα δηλαδη απο 4/12/09 μεχρι και 2 μηνες πριν γεννησει.τα 200 ενσημα ειναι περιπου 8 μηνες δουλεια,ειναι δηλαδη οριακα τα ενσημα της.μετρηστε τα και αν βγαινουν τοσα θα παρει 3 επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει 2 χρονια πριν την πητ να εχει 200 ενσημα δηλαδη απο 4/12/09 μεχρι και 2 μηνες πριν γεννησει.τα 200 ενσημα ειναι περιπου 8 μηνες δουλεια,ειναι δηλαδη οριακα τα ενσημα της.μετρηστε τα και αν βγαινουν τοσα θα παρει 3 επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.

σε ευχαριστω παρα πολυ θα παω σημερα να ρωτησω και στο ικα,καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Μπορεί να με ενημερώσει κάποια τι δικαιούμαι από τον εργοδότη μου;Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για το επίδομα κύησης την Παρασκευή.Δυστυχώς, η λογίστρια της εταιρίας που εργάζομαι δεν έχει ιδέα τι πρέπει να μου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...