Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα χρόνια περνάνε....κι εμείς στάσιμοι!


margi

Recommended Posts

μεσα στο μυαλο μου εισαι.ολες γυρω μου εγκυουλες χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια κι εγω απο μεσα μου να γινομαι τερας.δεν ειναι ζηλια βρε κοριτσια μακαρι ολες να ειναι καλα αλλα καθε γνωστη που μου ανακοινωνει εγκυμοσυνη μου βγαινει κατι που δεν μπορω να το εκφρασω με λογια.το νιωθει καμια αυτο;προς θεου μην παρεξηγηθω δεν ειναι κακια αφου κι εγω για το ιδιο προσπαθω.παντως γιατι οχι θα παρω στη μονη που μου ειπες και σ'ευχαριστω.αλλωστε η πιστη πολλες φορες διαψευδει την επιστημη.

 

Eγω νοιωθω ακριβως ετσι και νομιζω δεν ειμαι η μοναδικη. δεν ξερω αν ειναι κακια ή οχι παντως ειαναι κατι που οσο και να προσπαθω να το ελεγξω δε γινεται τιποτα.

α! το τηλ της μονης ειναι 2262058731

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είμαι 36 χρονών κι έχω χάσει πολύ χρόνο και χρήμα με τους γιατρούς που έμπλεξα αυτά τα χρόνια. Τα χρήματα που είχα καταφέρει να μαζέψω σε περίπτωση εξωσωματικης τα ξόδεψα για την λαπαροσκόπηση που έπρεπε να κάνω για να διορθώσω τη σάλπιγγα και τους πολύποδες, μιας και ο γιατρός μού είπε πως και σε εξωσωματική να προχωρούσα, θα έπρεπε πριν να κάνω τη λαπαροσκόπηση....

Τώρα πλέον.....Λεφτά δεν υπάρχουν όχι μόνο για εξωσωματική αλλά ούτε και για ένα απλό τεστ ωορρηξίας! Δυστυχώς σε κάποια άτομα η ατυχιά όταν έρχεται, έρχεται σε όλους τους τομείς. Σας είπα πιο πάνω πως ο άντρας μου είναι άνεργος. Τα βγάζουμε πέρα με μεγάλη δυσκολία και όταν έκανα την λαπαροσκόπηση ελπίζαμε ότι δεν θα χρειαστεί να καταφύγουμε στην εξωσωματική. Ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες ακόμη και μετά να πάμε για εξωσωματική. Ο ένας μήνας πέρασε. 2 ακόμη έμειναν. Αν δεν μείνω, τότε.....

Το θέμα της εξωσωματικης είναι πολύ εύκολο να το προτείνεις. Αλλά δυστυχώς δεν είναι για τις τσέπες ολων των ζευγαριών. Αν φτάσω σε αυτή την λύση, θα προσπαθήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με το ταμείο και ό,τι γίνει.....Αυτό που εύχομαι είναι να μην φτάσω σε αυτή τη λύση ( μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι κατά της εξωσωματικής. Ισα- ισα, αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα εέκανα- δεν το συζητω). Ευχομαι μέχρι τα Χριστούγεννα να τα καταφέρω....

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΟΟΟΣΗΗΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ,ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΑ ΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ :)

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΤΑΚΑ ΛΕΩ ΚΙ ΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 3ΧΡΟΝΙΑ:''ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΜΗΝΑ!ΜΗΝ ΕΡΘΕΤΕ!ΜΗΝ ΕΡΘΕΤΕ!'' ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ! ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΩΛΟ-ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ!(ΟΧΙ ΠΩΣ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕ ΣΥΜΒΑΛΛΟΥΝ...)ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΓΧΟΣ!!!!!!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΓΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΩ!ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΛΕΩ.....ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΑΙ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Boo, τα έχουμε πει και στο άλλο θέμα με την λαπαροσκόπηση που κάναμε και οι δυο στον ίδιο γατρό. Είπαμε...έχουμε ελπίδες!

Να ρωτήσω κα΄τι όσα κορίτσια έκαναν λαπαροσκόπηση. Εμένα η περίοδος προ λαπαροσκοπησης κρατούσε 5 μέρες.Μέχρι την τρίτη μπόλικο αίμα, από την τρίτη και μετά λίγο. Μετά την λαπαροσκ. την πρώτη φορά που αδιαθέτησα η περίοδος κράτησε μόνο 2 μέρες με λίγη ροή και την δεύτερη φορά 2μισι μέρες με περισσότερη από την πρώτη φορά ροή. Σας έτυχε κατι παρόμοιο;;

Ετσι ακριβως ηταν κ σε μενα, μονο που τον πρωτο μηνα μετα την λαπαροσκοπηση εβγαλα μια κυστη 3,5 εκατοστα, ετσι για το καλο! Η παλιοβλαμενη (η κυστη).... Αναγκαστηκα να παρω αντισυλληπτικα!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Eγω νοιωθω ακριβως ετσι και νομιζω δεν ειμαι η μοναδικη. δεν ξερω αν ειναι κακια ή οχι παντως ειαναι κατι που οσο και να προσπαθω να το ελεγξω δε γινεται τιποτα.

α! το τηλ της μονης ειναι 2262058731

Κοριτσια ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο που αισθανεστε. Εγω ημουν σε τετοιο παραληρημα που νομιζα οτι εμεναν εγκυες επιτηδες για να μου σπασουν τα νευρα! Μολις μαθαινα για μια νεα εγκυμοσυνη γνωστης ημουνα για ηρεμιστικη ενεση! Ολα θα πανε καλα θα δειτε! Σας το ευχομαι συντομα!!!!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υγιέστατα συναισθήματα. Κ γω έτσι ήμουν. Τη χρονιά που κάναμε την εξωσωμ μόνο η μάνα μου κ η πεθερά μου δε μείναν έγκυες. Τελικά τα καταφέραμε κ μεις αρκετούς μήνες αργότερα κ τώρα που ήδη έχω ένα παιδί κ προσπαθώ για δεύτερο τα συναισθήματα είναι περίπου ΄΄ιδια. Παρακαλάω να μην έρθει περίοδος κ όταν βλέπω κοιλίτσες τις κοιτάω με νοσταλγία. Α, πήρα πρίν λίγο τηλ στη μονή κ άφησα τα ονόματά μας. Ας δώσει ο Θεός σε όλες τις γυναίκες.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περσι μεχρι και η ανηψια του αντρα μου εμεινε εγκυος (παντα κατα λαθος) 21 χρονων ή 22 θα σας γελασω, παγωτο εγω αχ τι ωραια ενα μωρακι στο σοι μας (λεγαν ολοι) εγω απο την πολυ χαρα δεν ηξερα που να κρυφτω

φοβερο σκηνικο πηγαμε και στο γαμο (πολιτικος) ενω η κοπελα ηταν 3-4 μηνων, πολυ ωραια περασαμε και νομιζω η ηταν η ιδεα μου με κοιτουσαν ολοι για να δουν αντιδρασεις... εγω ομως κυρια!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια κλαιω απο τα γελια να ειστε καλα.εμενα παλι με εκνευριζει και το αλλο που ολοι τριγυρω σου ευχονται και καλα απο την καρδια τους αντε με ενα παιδακι και σε κοιτανε με ενα υφος σαν να λενε ωχ το καημενο που δεν μπορει να κανει παιδια.και καταληγουν ο θεος ειναι μεγαλος κανενα δεν αφηνει και σε κοιτανε λες κι εισαι κανα αδεσποτο.εγω καποτε εσκυβα το κεφαλι.τωρα αν με ρωτησει καποιος πως και δεν κανατε παιδακι;δε θελετε;[ακου ερωτηση]απανταω απαπα οχι ακομη να χαρουμε τις βολτες μας τα ταξιδακια μας[ασε που τους σπας τα νευρα οτι ζεις και ντολτσε βιτα.λεμε τωρα]το κοβουν εκει.αλοιμονο αν αφησεις να σε δουν σκεπτικο και λυπημενο την πατησες.κυριες λοιπον καλα τα ειπες και μεσα μας ...η ψυχη μας το ξερει κουραγιο κοριτσια:P

Link to comment
Share on other sites

γειά και από εμένα. και εδώ οι έγκυες πληθαίνουν γύρω μου... όπου κοιτάξω να μια έγκυος- λες και είναι βαλτές για να χαλάσουν την ψυχραιρεμία που παλεύω εδώ και 2 χρόνια να φτιάξω. έχω φτάσει στο σημείο να μην με ρίχνει - αρκεί να μην είμαι στην παρέα τους για πολύ ώρα γιατί μόνο για την εγυμοσύνη τους μιλάνε και είμαι πάντα στα πρόθυρα να ξεσπάσω στα κλάματα. δεν είμαι και στα καλύτερά μου...

 

margi μου ακόμα πιστεύω πως θα γίνει το θαύμα για σενα σύντομα. (και για μένα ελπίζω) υπομονή και πίστη. έχεις τρομερή δύμανη μέσα σου... μην νομίζεις και γω δεν είμαι (και ποτέ δεν ήμουν) σε φάση πάω στην εκκλησία κάθε κυριακή αλλά ούτε και μόνο δυο φορές το χρόνο. απλά προσεύχομαι. έντονα. κάθε μέρα. θα πίασουν οι προσευχές; θα δείξει...

εμείς αν δεν πάλι αυτόν τον μήνα θα πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη γιατί μας είπε αν τιποτα μέχρι τέλος του χρόνου πάμε για εξωσωματική και κακά τα ψέματα δεν έχουμε και φοβερό εισόδημα για κάτι τέτοιο. ειδικά αν μου πουν πρώτα για λαμπαροσκόπιση που θέλει και αυτό λεφτά. τέλος πάντων.

 

εύχομαι του χρόνου όλες με ένα μωράκι (ή δύο) στην αγκαλιά μας!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Υγιέστατα συναισθήματα. Κ γω έτσι ήμουν. Τη χρονιά που κάναμε την εξωσωμ μόνο η μάνα μου κ η πεθερά μου δε μείναν έγκυες. Τελικά τα καταφέραμε κ μεις αρκετούς μήνες αργότερα κ τώρα που ήδη έχω ένα παιδί κ προσπαθώ για δεύτερο τα συναισθήματα είναι περίπου ΄΄ιδια. Παρακαλάω να μην έρθει περίοδος κ όταν βλέπω κοιλίτσες τις κοιτάω με νοσταλγία. Α, πήρα πρίν λίγο τηλ στη μονή κ άφησα τα ονόματά μας. Ας δώσει ο Θεός σε όλες τις γυναίκες.

:lol::lol::lol::lol::lol: Εγω τι να πω που η μανα μου ειναι 44 χρονων??? Αμα μου συνεβαινε κ αυτο:shock::shock::shock:............ θα πηγαινα διακοπες στο Ζαλογγο! Ε οχι! Αυτο παει πολυ!:evil::evil::evil:

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, βρε κορίτσια!

Τι πόλεμο τραβάμε κάθε μέρα!Αυτό με τη ζήλεια και το παράπονο είναι το χειρότερο, γιατί λερώνουμε και τη ψυχή μας. Είμαστε που είμαστε πληγωμένες, καταντάμε και κακές χωρίς να θέλουμε.

Να σας πω τι προσπαθώ να κάνω αυτούς τους 2,5 μήνες που ξεκίνησα αλλαγή διατροφής και ζωής. Μόνο το σώμα δεν φτάνει. Πρέπει να αλλάξει και η ψυχή. Κάθε φορά που βλέπω μωρό σκέφτομαι ότι είναι και δικό μου και αγκαλιάζω με τη σκέψη μου και την προσευχή μου τη μάνα και το παιδί. Κάθε φορά που βλέπω έγκυο την σταυρώνω και κάνω προσευχή στον άγιο Στυλιανό και στον άγιο Ελευθέριο. Και μόλις έρχεται η κακή σκέψη αμέσως παρακαλώ την αγία Άννα να με στηρίξει που πέρασε τόσα. Το ξέρετε ότι λίγο πριν μείνει έγκυος στην Παναγία μας, η υπηρέτριά της την κορόιδεψε ότι είναι καταραμένη απ' το Θεό με κλεισμένη μήτρα; Κι εκείνη πήγε στον κήπο της κι έκλαψε κάτω απ' τα δέντρα και άνοιξε την καρδιά της στο Θεό. Έκανε τον πόνο και την πίκρα προσευχή.

Καιρός είναι να συμφιλιωθούμε με ό,τι νιώθουμε, να γεμίσουμε καλές σκέψεις.

Χθες που πήγα σε ένα γάμο, με πλησίασε ένα κοριτσάκι που είναι καθυστερημένο το καημένο, και το γνωρίζω από μικρό. Με αγκαλιάζει και μου λέει: Γιατί δεν έκανες παιδιά; Ε, είναι η πρώτη φορά που δεν στενοχωρήθηκα. Του είπα: Δεν μου έχει στείλει ακόμη ο Θεούλης. Θα τον παρακαλέσεις εσύ να μου στείλει ένα παιδάκι; Και μου λέει: Αν είναι δίδυμα; Εκεί βάλαμε κι οι δυο τα γέλια. Και μετά μου λέει σοβαρά.Να παρακαλέσεις την Παναγίτσα και θα σου στείλει!

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, αλλά πήρα θάρρος. Και έτσι που το αγκάλιαζα το ένιωσα σα δικό μου παιδί. Όλα τα παιδιά του κόσμου να τα νιώσουμε δικά μας. Έτσι δεν θα μας φαίνεται τόσο βαρύς ο σταυρός μας!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κορίτσια!

Τι πόλεμο τραβάμε κάθε μέρα!Αυτό με τη ζήλεια και το παράπονο είναι το χειρότερο, γιατί λερώνουμε και τη ψυχή μας. Είμαστε που είμαστε πληγωμένες, καταντάμε και κακές χωρίς να θέλουμε.

Να σας πω τι προσπαθώ να κάνω αυτούς τους 2,5 μήνες που ξεκίνησα αλλαγή διατροφής και ζωής. Μόνο το σώμα δεν φτάνει. Πρέπει να αλλάξει και η ψυχή. Κάθε φορά που βλέπω μωρό σκέφτομαι ότι είναι και δικό μου και αγκαλιάζω με τη σκέψη μου και την προσευχή μου τη μάνα και το παιδί. Κάθε φορά που βλέπω έγκυο την σταυρώνω και κάνω προσευχή στον άγιο Στυλιανό και στον άγιο Ελευθέριο. Και μόλις έρχεται η κακή σκέψη αμέσως παρακαλώ την αγία Άννα να με στηρίξει που πέρασε τόσα. Το ξέρετε ότι λίγο πριν μείνει έγκυος στην Παναγία μας, η υπηρέτριά της την κορόιδεψε ότι είναι καταραμένη απ' το Θεό με κλεισμένη μήτρα; Κι εκείνη πήγε στον κήπο της κι έκλαψε κάτω απ' τα δέντρα και άνοιξε την καρδιά της στο Θεό. Έκανε τον πόνο και την πίκρα προσευχή.

Καιρός είναι να συμφιλιωθούμε με ό,τι νιώθουμε, να γεμίσουμε καλές σκέψεις.

Χθες που πήγα σε ένα γάμο, με πλησίασε ένα κοριτσάκι που είναι καθυστερημένο το καημένο, και το γνωρίζω από μικρό. Με αγκαλιάζει και μου λέει: Γιατί δεν έκανες παιδιά; Ε, είναι η πρώτη φορά που δεν στενοχωρήθηκα. Του είπα: Δεν μου έχει στείλει ακόμη ο Θεούλης. Θα τον παρακαλέσεις εσύ να μου στείλει ένα παιδάκι; Και μου λέει: Αν είναι δίδυμα; Εκεί βάλαμε κι οι δυο τα γέλια. Και μετά μου λέει σοβαρά.Να παρακαλέσεις την Παναγίτσα και θα σου στείλει!

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, αλλά πήρα θάρρος. Και έτσι που το αγκάλιαζα το ένιωσα σα δικό μου παιδί. Όλα τα παιδιά του κόσμου να τα νιώσουμε δικά μας. Έτσι δεν θα μας φαίνεται τόσο βαρύς ο σταυρός μας!

Πολυ ωραια λογια και καθαρες σκεψεις.εχεις καθαρη ψυχουλα μπραβο

Link to comment
Share on other sites

trelokouneli εισαι απιστευτη δεν παιζεσαι.οσο για το θεμα των συναισθηματων μερικες φορες δεν ελεγχετε βγαινουν απο μονα τους τα ατιμα.κι επειδη ειμαι τοοοοσο τυχερη στη ζωη μου πριν λιγο μου ηρθε και η ακατανομαστη.τωρα για πεστε μου πως ελεγχο τα νευρα μου τωρα;αντε φτου κι απ'την αρχη για τον επομενο μηνα:mad:

Link to comment
Share on other sites

trelokouneli εισαι απιστευτη δεν παιζεσαι.οσο για το θεμα των συναισθηματων μερικες φορες δεν ελεγχετε βγαινουν απο μονα τους τα ατιμα.κι επειδη ειμαι τοοοοσο τυχερη στη ζωη μου πριν λιγο μου ηρθε και η ακατανομαστη.τωρα για πεστε μου πως ελεγχο τα νευρα μου τωρα;αντε φτου κι απ'την αρχη για τον επομενο μηνα:mad:

Συγνωμη που ρωταω και γινομαι αδιακριτη τα εχεις ψαξει ολα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ ωραια λογια και καθαρες σκεψεις.εχεις καθαρη ψυχουλα μπραβο

 

Χάλια μαύρα είναι. Άστα. Μόνο τα παιδιά και οι άγιοι έχουν καθαρές ψυχές. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν μου αξίζει να γίνω μητέρα, αλλά το έλεος του Θεού είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλες να καταφέρετε μια μέρα να κρατήσετε το πολυτιμότερο δώρο του κόσμου ένα μωράκι... Μην το βάζετε κάτω, ακουω πολλές φορές για "θαύματα" μετά απο χρόνια προσπαθειών και πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά :-) Φιλάκια σε όλες σας .........

 

 

( υ.γ ακομα προσπαθώ και γω για το "δώρο")

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με έχει πιάσει μία κατάθλιψη σήμερα, τι να σας λέω....Το Σάββατο θα πάμε στη βάφτιση της κόρης του κουνιάδου μου και πολύ απλά με έπιασε μία άρνηση. Δεν θέλω να πηγαίνω σε βαφτίσια, γενέθλια, γάμους κτλ. Μελαγχολώ...΄Ξέρω ότι εκείνη την ώρα θα είμαι καλά, θα είμαι χαρούμενη, αλλά τώρα που το σκέφτομαι....αφήστε.

 

Και το άλλο: Είμαι στην 9η μέρα, δεν ξεκινησαμε ακόμη επαφές, λόγω μυκήτων που βγάζω συνέχεια....Εβαλα κάμποσες μέρες την lactal,δεν πήγα στο γιατρό, γιατί βαριέμαι να κάνω θεραπείες και να μην γίνεται τίποτα. Τεσπα..Κάπως ηρέμησα, αλλά στενοχωριέμαι γιατί αυτόν τον μήνα θα είμαστε χώρια με τον άντρα μου από την 11η μέρα και μετά, οπότε πάει και ο δεύτερος μήνας.

 

Αχ, δεν θα τα καταφέρω ποτέ φοβάμαι...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με έχει πιάσει μία κατάθλιψη σήμερα, τι να σας λέω....Το Σάββατο θα πάμε στη βάφτιση της κόρης του κουνιάδου μου και πολύ απλά με έπιασε μία άρνηση. Δεν θέλω να πηγαίνω σε βαφτίσια, γενέθλια, γάμους κτλ. Μελαγχολώ...΄Ξέρω ότι εκείνη την ώρα θα είμαι καλά, θα είμαι χαρούμενη, αλλά τώρα που το σκέφτομαι....αφήστε.

 

Και το άλλο: Είμαι στην 9η μέρα, δεν ξεκινησαμε ακόμη επαφές, λόγω μυκήτων που βγάζω συνέχεια....Εβαλα κάμποσες μέρες την lactal,δεν πήγα στο γιατρό, γιατί βαριέμαι να κάνω θεραπείες και να μην γίνεται τίποτα. Τεσπα..Κάπως ηρέμησα, αλλά στενοχωριέμαι γιατί αυτόν τον μήνα θα είμαστε χώρια με τον άντρα μου από την 11η μέρα και μετά, οπότε πάει και ο δεύτερος μήνας.

 

Αχ, δεν θα τα καταφέρω ποτέ φοβάμαι...

 

μην πέφτεις.... ξέρω πολύ καλά τι έιναι να περνάς τις μάυρες σου και να μην σου κάνουν τίποτα τα λόγια ενθάρρυνσης εκτός από το να χτυπιέσαι και να λές δεν με καταλαβαίνει κανεις΄και αφήστε με στην τρυπούλα μου να κλαίω (ξέρω!) αλλά κορίτσι μου δεν κερδίζεις τίποτα με το άγχος και την στεναχώρια και το ξέρεις!

 

καταρχήν γιατί θα φύγει ο άντρας σου μέσα στις μέρες σας; ήταν προγραμματισμένο; :(:(:(

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω ακουσει για πολλές περιπτώσεις που η σύληψη δεν έγινε τις γόνιμες μέρες ;) Σου ευχομαι με το καλό!!!

Κι εμεις παιδευομασταν για 2+ χρόνια, οπότε μετα αρχίσαμε τα ταξίδια και επαψα να μετράω και να υπολογίζω γόνιμες μέρες. Και έγινε το θαυμα :D

Μάλιστα η γυναικολόγος έβγαζε ως ημερομηνία συληψης τις μέρες που ειμασταν Κωνσταντινούπολή, εκει σιγουρα δεν έγινε κάτι :shock:. Πότε έγινε ένας Θεος ξέρει και δεν με νοιαζει να μάθω!!! Σου ευχομαι με το καλό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα κοριτσια. Η δικη μου ιστορια εχει ως εξις : ειμαι παντρεμενη 14 χρονια, στην αρχη οικονομικα προβληματα, ουτε λογος για παιδι(ουσιαστικα εγω φταιω γιατι εγω η ορθολογιστρια δεν ηθελα μην τυχον και δεν του προσφερω οσα θα ηθελα), δεν προλαβα καλα καλα ενα χρονο παντρεμενη αρρωσταινει η αδελφη μου απο καρκινο, μεσα εξω τα νοσοκομεια για 4 χρονια, τη χανω, χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου! Περναει καιρος να συνελθω, πανω που αρχιζω να ηρεμω και φτιαχνανε λιγο καλυτερα τα οικονομικα μας, αρρωσταινει η αλλη μου αδελφη. Δυο χρονια στα νοσοκομεια, και παλι αποτελεσμα 0. Παλι προσπαθω να συνελθω και αυτη τη φορα πραγματικα δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω!

Προσπαθειες (ελευθερες επαφες, τιποτα παραπανω) εχουμε ξεκινησει εδω και εναμισι χρονο αλλα τιποτα! Εξετασεις εχουμε κανει ορμονικες πολυ καλες, σπερμοδιαγραμμα πολυ καλο, και θεραπευσα μυκοπλασμα που ανακαλυψαμε τωρα τελευταια. Σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει. Το μονο που ξερω ειναι ενα μεγαλο ινομυωμα εξωτερικα της μητρας που το εχω αφησει στη μοιρα του, γιατι ειχα αλλα τρεχαματα! Παλιοτερα στην επετειο μας ευχομουν κι εγω την επομενη χρονια τριπλοι, φετος ευχηθηκα την επομενη χρονια γεροι!!!!

Μαυτα και μαυτα εφτασα 36 και ακομα δεν γελασα στη ζωη μου! Ειμαι στη χειροτερη φαση της ζωης μου, νομιζω οτι πλησιαζω τα ορια της καταθλιψης και με τετοια ψυχολογια δεν βλεπω να γινεται τιποτα! Πρεπει να ξεκινησω το ψαξιμο αλλα ειλικρινα δεν αντεχω αλλα νοσομεια και γιατρους,εχουν σπασει τα νευρα μου! Δεν εχω κουραγιο, και απλα αφηνω τον καιρο και περναει ανεκμεταλλευτος! Πρεπει ομως να μαζεψω τα κομματια μου και να δω απο που θα ξεκινησω! Θελω παρα πολυ να ακουσω τη λεξη "μανουλα"!

Σας μαυρισα, το ξερω αλλα ηθελα καπου να τα πω και να τα βγαλω απο μεσα μου!

Να ειστε καλα ολες και συντομα να κρατατε στην αγκαλιια σας το αστερακι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω ακουσει για πολλές περιπτώσεις που η σύληψη δεν έγινε τις γόνιμες μέρες

Η σύλληψη μπορεί να γίνει μόνο τις γόνιμες μέρες - απλά δεν μπορούμε να τις υπολογίσουμε πάντα σωστά και νομίζουμε ότι μια μέρα είναι γόνιμη ενώ δεν είναι ή το αντίστροφο. Οι γόνιμες μέρες είναι συνήθως μεταξύ της 11ης και της 17ης ημέρας από την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά το διάστημα αυτό ποικίλλει από γυναίκα σε γυναίκα και από κύκλο σε κύκλο από 2 έως 7 ημέρες. Πράγμα που σημαίνει ότι ενδέχεται να είμαστε γόνιμες σχεδόν όλο το μήνα! Αν δεν έχετε ομαλό κύκλο 28 ημερών, οι γόνιμες μέρες υπολογίζονται από την έναρξη της επόμενης περιόδου, δηλ. μεταξύ της 17ης και 11ης μέρας πριν την πρώτη μέρα της επόμενης περιόδου, και φυσικά αν δεν έχεις σταθερό κύκλο δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη πότε είναι οι γόνιμες μέρες.

 

girandola, δεν σε έχουν πάρει τα χρόνια, σε καμία περίπτωση! Έχεις μπροστά σου τουλάχιστον 5 αρκετά γόνιμα χρόνια και μερικά ακόμα όχι τόσο γόνιμα. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι. Λογικό είναι να μην είσαι στα χάι σου, αλλά δεν θα βοηθηθείς με το να αγχώνεσαι. Γεροί και αγαπημένοι να είσαστε και θα αποκτήσετε κι εσείς το παιδάκι που επιθυμείτε, θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Eύχομαι οτι καλύτερο σε όλες που προσπαθούν να κάνουν παιδάκι,να προσευχεστε.Πραγματικά η πίστη και η προσευχή κάνουν θαύματα.

Με συγκινήσατε και πραγματικά στην επόμενη προσευχή μου ,θα προσευχηθώ να αποκτήσετε όλες γρήγορα ένα μωράκι.

Φιλιά πολλά και πίστη.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα κοριτσια. Η δικη μου ιστορια εχει ως εξις : ειμαι παντρεμενη 14 χρονια, στην αρχη οικονομικα προβληματα, ουτε λογος για παιδι(ουσιαστικα εγω φταιω γιατι εγω η ορθολογιστρια δεν ηθελα μην τυχον και δεν του προσφερω οσα θα ηθελα), δεν προλαβα καλα καλα ενα χρονο παντρεμενη αρρωσταινει η αδελφη μου απο καρκινο, μεσα εξω τα νοσοκομεια για 4 χρονια, τη χανω, χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου! Περναει καιρος να συνελθω, πανω που αρχιζω να ηρεμω και φτιαχνανε λιγο καλυτερα τα οικονομικα μας, αρρωσταινει η αλλη μου αδελφη. Δυο χρονια στα νοσοκομεια, και παλι αποτελεσμα 0. Παλι προσπαθω να συνελθω και αυτη τη φορα πραγματικα δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω!

Προσπαθειες (ελευθερες επαφες, τιποτα παραπανω) εχουμε ξεκινησει εδω και εναμισι χρονο αλλα τιποτα! Εξετασεις εχουμε κανει ορμονικες πολυ καλες, σπερμοδιαγραμμα πολυ καλο, και θεραπευσα μυκοπλασμα που ανακαλυψαμε τωρα τελευταια. Σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει. Το μονο που ξερω ειναι ενα μεγαλο ινομυωμα εξωτερικα της μητρας που το εχω αφησει στη μοιρα του, γιατι ειχα αλλα τρεχαματα! Παλιοτερα στην επετειο μας ευχομουν κι εγω την επομενη χρονια τριπλοι, φετος ευχηθηκα την επομενη χρονια γεροι!!!!

Μαυτα και μαυτα εφτασα 36 και ακομα δεν γελασα στη ζωη μου! Ειμαι στη χειροτερη φαση της ζωης μου, νομιζω οτι πλησιαζω τα ορια της καταθλιψης και με τετοια ψυχολογια δεν βλεπω να γινεται τιποτα! Πρεπει να ξεκινησω το ψαξιμο αλλα ειλικρινα δεν αντεχω αλλα νοσομεια και γιατρους,εχουν σπασει τα νευρα μου! Δεν εχω κουραγιο, και απλα αφηνω τον καιρο και περναει ανεκμεταλλευτος! Πρεπει ομως να μαζεψω τα κομματια μου και να δω απο που θα ξεκινησω! Θελω παρα πολυ να ακουσω τη λεξη "μανουλα"!

Σας μαυρισα, το ξερω αλλα ηθελα καπου να τα πω και να τα βγαλω απο μεσα μου!

Να ειστε καλα ολες και συντομα να κρατατε στην αγκαλιια σας το αστερακι σας!!!

Όσο μεγάλη η θλίψη, τόσο μεγαλύτερη η χαρά που την ακολουθεί. Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να μείνεις έγκυος, τώρα που δεν έχεις άλλη επιβάρυνση. Γι' αυτό μην επιβαρύνεις την ψυχολογία σου με το παρελθόν και άνοιξε την ψυχή σου στην ευτυχία που έρχεται. Όσο για το χρόνο, μην ακούω τέτοια. Είσαι υγιής και γόνιμη και θα είσαι για πολλά χρόνια ακόμη!

Και κάτι άλλο που μου έρχεται στο κουφιοκέφαλό μου. Νιώθω ότι όλη αυτή η αγάπη που έδειξες στους δικούς σου ανθρώπους και η θυσία που έκανες γι' αυτούς θα ανταμειφθεί πλούσια από το Θεό και σύντομα! Σύντομα θα έχεις παιδιά να σου δώσουν όλη αυτή την αγάπη που έδωσες! Μόνο διώξε τις κακές σκέψεις που μπλοκάρουν την ψυχολογία σου και επηρεάζουν και τις ορμόνες σου! Άντε, με το καλό!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...