Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα χρόνια περνάνε....κι εμείς στάσιμοι!


margi

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε με τον άντρα μου την 4η επέτειο γάμου! Μόλις το ρολοι χτύπησε 12 κοιταχτήκαμε, χαμογελάσαμε και κάναμε την ίδια ευχή που κάνουμε τα τελευταία χρόνια: την επόμενη επέτειό μας να είμαστε τρεις! Η ίδια ευχή που κάναμε και όταν παντρευτήκαμε, εκείνο το πρώτο βράδυ μας που γεμάτοι όνειρα και αισιοδοξία ήμασταν τόσο αφελείς που πιστεύαμε πως θα τα καταφέρουμε χωρίς προβλήματα....Τι πετύχαμε αυτά τα τέσσερα χρόνια;;;

1) ένα εξωμήτριο ( η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου που γκρέμισε όλα μου τα όνειρα)

2) την απόλυση του άντρα μου απο την δουλειά του και την διετή ανεργία του με όλα τα συνακόλουθά της ( άγχος, νεύρα, οικονομική δυσπραγία και πάλι νευρα,νεύρα, νεύρα)

3) ένα άσχημο σπερμοδιάγραμμα ( και πάλι φτού! από την αρχή)

4) πολύποδες ενδομητρίου ( χειρουργείο και αφαίρεσή τους)

5) ινομυώματα ( λαπαροσκόπηση και αφαίρεση τους).

Αυτή την στιγμή είμαι πολύ απογοητευμένη. Για μια ακόμη φορά- δύο χρόνια μετά το εξωμήτριο- αδιαθέτησα! Πάλι δεν τα καταφέραμε....Υποτίθεται όμως ότι τώρα είμαι καλά ( δεν έχω πολύποδες και ινομυώματα), υποτίθεται ότι και ο σύζυγος είναι καλύτερα ( βελτιώθηκε το σπέρμα του), υποτίθεται ότι πετύχαμε τις γόνιμες μέρες, κι ομως.....Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνώ ότι δεν έχω μία σάλπιγγα, πράγμα που σημαίνει ότι αυτό το μήνα μπορεί να έκανα ωορρηξία από την "λάθος" μεριά, αλλά αυτό δεν με παρηγορεί καθόλου. Θα ήθελα να ήμουν όπως όλα τα άλλα κορίτσια. Διαβάζω για κοπέλες που πετυχαίνουν με την πρώτη να μείνουν έγκυες και τις καλοτυχίζω τόσο....Μακάρι να ήμουν κι εγώ τόσο τυχερή στη ζωή μου.

Αισθάνομαι ότι οι προσευχές μου δεν εισακούονται....

Φοβάμαι πως δεν θα ζήσω αυτή τη θεία εμπειρία της εγκυμοσύνης.

 

Και μετά τελειώνει η περίοδος και αρχίζω και πάλι να ελπίζω....Να ελπίζω στο θαύμα. Γιατί πλέον θα είναι θαύμα να μείνω έγκυος ( έτσι αισθάνομαι- δυστυχώς).....Ελπίζω μέχρι και την στιγμή που βλέπω αίμα...Ακόμη και τότε εύχομαι να είναι αυτό που περιγράφουν πολλές "λίγο αιματάκι και μετά στοπ".....Και περιμένω και ελπίζω και προσεύχομαι μέχρι την τελευταία στιγμή.....Και μετα έρχεται η περίοδος για να μου δείξει πως για μια ακόμη φορά ήμουν ηλίθια που έκανα όνειρα.

 

Μακάρι να είναι η τελευταία περίοδος που βλέπω....

Μακάρι να μην ξανακάνουμε μόνοι μας επέτειο.......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε με τον άντρα μου την 4η επέτειο γάμου! Μόλις το ρολοι χτύπησε 12 κοιταχτήκαμε, χαμογελάσαμε και κάναμε την ίδια ευχή που κάνουμε τα τελευταία χρόνια: την επόμενη επέτειό μας να είμαστε τρεις! Η ίδια ευχή που κάναμε και όταν παντρευτήκαμε, εκείνο το πρώτο βράδυ μας που γεμάτοι όνειρα και αισιοδοξία ήμασταν τόσο αφελείς που πιστεύαμε πως θα τα καταφέρουμε χωρίς προβλήματα....Τι πετύχαμε αυτά τα τέσσερα χρόνια;;;

1) ένα εξωμήτριο ( η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου που γκρέμισε όλα μου τα όνειρα)

2) την απόλυση του άντρα μου απο την δουλειά του και την διετή ανεργία του με όλα τα συνακόλουθά της ( άγχος, νεύρα, οικονομική δυσπραγία και πάλι νευρα,νεύρα, νεύρα)

3) ένα άσχημο σπερμοδιάγραμμα ( και πάλι φτού! από την αρχή)

4) πολύποδες ενδομητρίου ( χειρουργείο και αφαίρεσή τους)

5) ινομυώματα ( λαπαροσκόπηση και αφαίρεση τους).

Αυτή την στιγμή είμαι πολύ απογοητευμένη. Για μια ακόμη φορά- δύο χρόνια μετά το εξωμήτριο- αδιαθέτησα! Πάλι δεν τα καταφέραμε....Υποτίθεται όμως ότι τώρα είμαι καλά ( δεν έχω πολύποδες και ινομυώματα), υποτίθεται ότι και ο σύζυγος είναι καλύτερα ( βελτιώθηκε το σπέρμα του), υποτίθεται ότι πετύχαμε τις γόνιμες μέρες, κι ομως.....Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνώ ότι δεν έχω μία σάλπιγγα, πράγμα που σημαίνει ότι αυτό το μήνα μπορεί να έκανα ωορρηξία από την "λάθος" μεριά, αλλά αυτό δεν με παρηγορεί καθόλου. Θα ήθελα να ήμουν όπως όλα τα άλλα κορίτσια. Διαβάζω για κοπέλες που πετυχαίνουν με την πρώτη να μείνουν έγκυες και τις καλοτυχίζω τόσο....Μακάρι να ήμουν κι εγώ τόσο τυχερή στη ζωή μου.

Αισθάνομαι ότι οι προσευχές μου δεν εισακούονται....

Φοβάμαι πως δεν θα ζήσω αυτή τη θεία εμπειρία της εγκυμοσύνης.

 

Και μετά τελειώνει η περίοδος και αρχίζω και πάλι να ελπίζω....Να ελπίζω στο θαύμα. Γιατί πλέον θα είναι θαύμα να μείνω έγκυος ( έτσι αισθάνομαι- δυστυχώς).....Ελπίζω μέχρι και την στιγμή που βλέπω αίμα...Ακόμη και τότε εύχομαι να είναι αυτό που περιγράφουν πολλές "λίγο αιματάκι και μετά στοπ".....Και περιμένω και ελπίζω και προσεύχομαι μέχρι την τελευταία στιγμή.....Και μετα έρχεται η περίοδος για να μου δείξει πως για μια ακόμη φορά ήμουν ηλίθια που έκανα όνειρα.

 

Μακάρι να είναι η τελευταία περίοδος που βλέπω....

Μακάρι να μην ξανακάνουμε μόνοι μας επέτειο.......

 

γλυκια μου, γλυκια μου καταλαβαινω πως νιωθεις εγω με τον αντρα μου αποκτησαμε το γιο μας με εξωσωματικη μετα απο 7 χρονια ελευθερων επαφων αλλα με την πρωτη αποπειρα κυκλου εξωσωματικης τα καταφεραμε,,,το προβλημα ηταν του συζυγου,,,δεν ηταν χαλια αλλα ειχε ασθενες σπερμα,,

ευχομαι συνεχεια μετα απο καθε επαφη να μεινω φυσιολογικα εγκυος αλλα με βλεπω να ξαναπηγαινω για εξωσωματικη μετα απο αποψυξη και για το δευτερο,,,

 

η συμβουλη μου αν δεν το εχεις ηδη κανει τρεχατε για εξωσωματικη,,,οτι προσπαθησατε να λυσετε ως προβλημα λυσατε,,,τωρα περαστε στην πραξη με εξωσωματικη,,ολο και καποιο πρωτοκολλο θα σας ταιριαξει και θα τα καταφερετε,,,και μετα θα ηρεμησετε

 

μην περιμενετε στο θαυμα τρεξτε σε ενα καλο κεντρο εξωσωματικης,,,,αφεθειτε στο θαυμα για το δευτερο παιδακι υστερα

Link to comment
Share on other sites

να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω...

όχι δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. αντιθέτως έμεινα έγκυος με την πρώτη.

έχω όμως φίλες οι οποίες έζησαν και κάποιες συνεχίζουν να ζούν τον ίδιο εφιάλτη με εσένα και περιμένουν να ζήσουν επιτέλους το μεγάλο όνειρο!!!!!!!!!!!!

 

η μία κολλητή μου προσπαθούσε 3 χρόνια. με εξωμήτριο, αφαίρεση μιας σάλπιγγας λόγω σηψαιμίας -καλά που δεν πέθανε κιόλας με τον βλάκα τον γιατρό που είχε-, ξανά έγκυος, αποβολή, εξωσωματική αποτυχημένη....και εκεί που δεν το περίμενε και πήγε στον γιατρό για άλλο πρόβλημα, άκούσανε την καρδούλα του μωρού της!!! και τώρα έχει λίγες μέρες που έχει την μπουμπού της αγκαλιά!!

 

η άλλη φίλη μου -αδερφή θα την έλεγα-, ακόμη ελπίζει και προσπαθεί. αλλά την παίρνει συνέχεια απο κάτω. ξέρεις πόσο πολύ θέλω να μάθω οτι έχει στην κοιλίτσα της ένα σποράκι??????

 

νιώθω τόσο ευλογημένη που έχω το μωράκι μου και προσεύχομαι για όλες τις γυναίκες να καταφέρουν να γίνουν μανούλες!!!

 

μην το βάζεις κάτω. θα δείς...

κάποια στιγμή θα γίνετε 3....και τότε θα σας φαίνεται τόσο μακρινό όλο αυτό!!!!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

ούτε και θυμάμαι να πω πόσα τεστ εγκυμοσύνης έχω κάνει!

Πόσες φορές πήγα για χοριακή ακόμα και με περιόδο γιατί τοσό πολύ πιστευα ότι ναι είμαι εγκύος...αφού είχα ¨ πετύχει¨ τις γόνιμες μέρες!

Και περνω απόφαση και το ψάχνω το θέμα και η σαλπιγγογραφία μου λέει ¨ πλήρης αδιαβατότηα και στις δυο σαλπιγγες¨ ! Οι γνωματεύσεις δυο γυναικολογών και ενος καθηγητη πανεπιστημίου ¨ πολύ δύσκολο ακομα και με εξωσωματική¨!

Δυο μήνες μετά και αφού για πρωτη φορά βιώσα την πραγματική καθυστέρηση είδα το + στο τεστ που ακόμα το έχω στο συρτάρι μου και το χαζεύω....

Μετά...δες την υπογραφή μου!

Θαυματα γίνονται αλλά αν δεν μπορείς να περιμένεις η επιστήμη μπορεί να σε βοηθήσει!

Ξερω γυναίκα χωρίς καμια σαλπιγγα και με προβληματα σοβαρότατα στη μήτρα που εκανε δυο καταπλητικα κοριτσια

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο Ματθιλδη για ολα χρειαζεται υπομονη!!!!Και ειδικα για αυτο το θεμα χρειαζεται παραπανω και καθολου αγχος οσο το εχουμε στο μυαλο μας ειναι χειροτερα!!! Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!εγω εχω ενα κοριτσακι 4 χροων και θελουμε και δευτερο.Δεν μας προεκυψε ομως ακομη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ς

Πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε με τον άντρα μου την 4η επέτειο γάμου! Μόλις το ρολοι χτύπησε 12 κοιταχτήκαμε, χαμογελάσαμε και κάναμε την ίδια ευχή που κάνουμε τα τελευταία χρόνια: την επόμενη επέτειό μας να είμαστε τρεις! Η ίδια ευχή που κάναμε και όταν παντρευτήκαμε, εκείνο το πρώτο βράδυ μας που γεμάτοι όνειρα και αισιοδοξία ήμασταν τόσο αφελείς που πιστεύαμε πως θα τα καταφέρουμε χωρίς προβλήματα....Τι πετύχαμε αυτά τα τέσσερα χρόνια;;;

1) ένα εξωμήτριο ( η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου που γκρέμισε όλα μου τα όνειρα)

2) την απόλυση του άντρα μου απο την δουλειά του και την διετή ανεργία του με όλα τα συνακόλουθά της ( άγχος, νεύρα, οικονομική δυσπραγία και πάλι νευρα,νεύρα, νεύρα)

3) ένα άσχημο σπερμοδιάγραμμα ( και πάλι φτού! από την αρχή)

4) πολύποδες ενδομητρίου ( χειρουργείο και αφαίρεσή τους)

5) ινομυώματα ( λαπαροσκόπηση και αφαίρεση τους).

Αυτή την στιγμή είμαι πολύ απογοητευμένη. Για μια ακόμη φορά- δύο χρόνια μετά το εξωμήτριο- αδιαθέτησα! Πάλι δεν τα καταφέραμε....Υποτίθεται όμως ότι τώρα είμαι καλά ( δεν έχω πολύποδες και ινομυώματα), υποτίθεται ότι και ο σύζυγος είναι καλύτερα ( βελτιώθηκε το σπέρμα του), υποτίθεται ότι πετύχαμε τις γόνιμες μέρες, κι ομως.....Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνώ ότι δεν έχω μία σάλπιγγα, πράγμα που σημαίνει ότι αυτό το μήνα μπορεί να έκανα ωορρηξία από την "λάθος" μεριά, αλλά αυτό δεν με παρηγορεί καθόλου. Θα ήθελα να ήμουν όπως όλα τα άλλα κορίτσια. Διαβάζω για κοπέλες που πετυχαίνουν με την πρώτη να μείνουν έγκυες και τις καλοτυχίζω τόσο....Μακάρι να ήμουν κι εγώ τόσο τυχερή στη ζωή μου.

Αισθάνομαι ότι οι προσευχές μου δεν εισακούονται....

Φοβάμαι πως δεν θα ζήσω αυτή τη θεία εμπειρία της εγκυμοσύνης.

 

Και μετά τελειώνει η περίοδος και αρχίζω και πάλι να ελπίζω....Να ελπίζω στο θαύμα. Γιατί πλέον θα είναι θαύμα να μείνω έγκυος ( έτσι αισθάνομαι- δυστυχώς).....Ελπίζω μέχρι και την στιγμή που βλέπω αίμα...Ακόμη και τότε εύχομαι να είναι αυτό που περιγράφουν πολλές "λίγο αιματάκι και μετά στοπ".....Και περιμένω και ελπίζω και προσεύχομαι μέχρι την τελευταία στιγμή.....Και μετα έρχεται η περίοδος για να μου δείξει πως για μια ακόμη φορά ήμουν ηλίθια που έκανα όνειρα.

 

Μακάρι να είναι η τελευταία περίοδος που βλέπω....

Μακάρι να μην ξανακάνουμε μόνοι μας επέτειο.......

 

δεν ξες ποσο σε νοιωθω.... δεν θα πω πολλα, μονο καλη δυναμη και του χρονου 3, μεσα απο την ψυχη μου.

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου, γλυκια μου καταλαβαινω πως νιωθεις εγω με τον αντρα μου αποκτησαμε το γιο μας με εξωσωματικη μετα απο 7 χρονια ελευθερων επαφων αλλα με την πρωτη αποπειρα κυκλου εξωσωματικης τα καταφεραμε,,,το προβλημα ηταν του συζυγου,,,δεν ηταν χαλια αλλα ειχε ασθενες σπερμα,,

ευχομαι συνεχεια μετα απο καθε επαφη να μεινω φυσιολογικα εγκυος αλλα με βλεπω να ξαναπηγαινω για εξωσωματικη μετα απο αποψυξη και για το δευτερο,,,

 

η συμβουλη μου αν δεν το εχεις ηδη κανει τρεχατε για εξωσωματικη,,,οτι προσπαθησατε να λυσετε ως προβλημα λυσατε,,,τωρα περαστε στην πραξη με εξωσωματικη,,ολο και καποιο πρωτοκολλο θα σας ταιριαξει και θα τα καταφερετε,,,και μετα θα ηρεμησετε

 

μην περιμενετε στο θαυμα τρεξτε σε ενα καλο κεντρο εξωσωματικης,,,,αφεθειτε στο θαυμα για το δευτερο παιδακι υστερα

Ακριβως τα ιδια.Τα ιδια.7χρονια,με την πρωτη εξωσωματικη,και τωρα σκεφτομαι δευτερο με αποψυξη!!!

Το μονο που εχω να πω,ειναι μην αφηνεται τον χρονο να περναει χωρις λογο οπως εκανα εγω.Σκεφτομαι πως αν το εκανα μεσα στα2 πρωτα χρονια γαμου,καλος εχοντων των πραγματων,θα ειχα 2 παιδακια τωρα.Δεν πηραζει ομως,ποτε δεν ειναι αργα και εξαλου εχω το αγγελουδι μου εστω και μετα απο 7 χρονια.!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα στις μερες μας που να μην μπορει να γευτει τη χαρα της μητροτητας.και οχι δεν το λεω για παρηγορια!!! δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια μιας και ημουν πολυ τυχερη και δοξαζω την Παναγια γιαιτι παντα πιστευα οτι εγω δεν θα τα καταφερω.γραφω μονο για να σου ευχηθω να πανε ολα καλα και για να τονισω οτι ειμαι λαμπρο παραδειγμα συλληψης εκτος των συνηθισμενων γονιμων ημερων. αν τηρουσα το συνηθες προγραμμα των γονιμων ημερων πιστευω οτι δεν θα ειχα παιδια.

το γραφω αυτο επειδη αναφερεις για την προσπαθεια στις γονιμες μερες.margi μου σταματα να το σκεφτεσαι και απολαυσε το συζυγο σου, εξαλλου ξερεις οτι μπορεις να μεινεις εγκυος και ξερεις οτι η μια σαλπιγγα μπορει να κανει πολλα πολλα παιδιακια!

καλη επιτυχια κοριτσι μου και να μην απογοητευεσαι!!!!

να ζησετε με τον αντρα σου και να ειστε ευτυχισμενοι!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ψυχη μου καλη, μην απελπιζεσαι! Διαβαζοντας τον τιτλο σου νομιζα οτι θ ακουσω εναν τρελλο αριθμο χρονων που προσπαθειτε! Τεσσερα και πεντε και εξι ξερω αμετρητα ζευγαρια που προσπαθουν...εμενα η μαμα μου εκανε 13 χρονια να με κανει, ειχε συνεχεια αποβολες....

Με τον ιδιο τροπο που σκεφτεσαι ποσο ευκολα καποιες κοπελες μενουν εγκυες και ζηλευεις με την καλη εννοια, σκεψου και ποσο ευκολα καποιες κανουν εκτρωση, και ποσο ευκολα καποιες λενε "Ωχ, δεν το θελω,δεν το ειχα προγραμματισει" και σκεψου ποσο πολυ απεχεις απο κατι τετοιες καταστασεις....ναι να πιστευεις, να εχεις πιστη, να κανεις καποιο ταμα, κατι! Δεν ξερω απο εξωσωματικες, εμεινα εγκυος αμεσως και στα δυο αγορια μου, εχω ακουσει ομως οτι θελει πολλα χρηματα....θα σου πω τη γνωμη μου! Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα αν εισαι κατω απο 35 δε βρισκω λογο εξωσωματικης....αν εισαι πανω απο 35, με τη λογικη οτι θα θελησεις και δευτερο παιδακι μετα, ναι, πηγαινε να δεις για εξωσωματικη....αν εχεις και τα χρηματα βεβαια! Παντως μην απελπιζεσαι, σιγουρα καπου εκει στον ουρανο ειναι ενα αγγελακι και για σενα και θα σου το στειλει ο καλος θεος.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είμαι 36 χρονών κι έχω χάσει πολύ χρόνο και χρήμα με τους γιατρούς που έμπλεξα αυτά τα χρόνια. Τα χρήματα που είχα καταφέρει να μαζέψω σε περίπτωση εξωσωματικης τα ξόδεψα για την λαπαροσκόπηση που έπρεπε να κάνω για να διορθώσω τη σάλπιγγα και τους πολύποδες, μιας και ο γιατρός μού είπε πως και σε εξωσωματική να προχωρούσα, θα έπρεπε πριν να κάνω τη λαπαροσκόπηση....

Τώρα πλέον.....Λεφτά δεν υπάρχουν όχι μόνο για εξωσωματική αλλά ούτε και για ένα απλό τεστ ωορρηξίας! Δυστυχώς σε κάποια άτομα η ατυχιά όταν έρχεται, έρχεται σε όλους τους τομείς. Σας είπα πιο πάνω πως ο άντρας μου είναι άνεργος. Τα βγάζουμε πέρα με μεγάλη δυσκολία και όταν έκανα την λαπαροσκόπηση ελπίζαμε ότι δεν θα χρειαστεί να καταφύγουμε στην εξωσωματική. Ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες ακόμη και μετά να πάμε για εξωσωματική. Ο ένας μήνας πέρασε. 2 ακόμη έμειναν. Αν δεν μείνω, τότε.....

Το θέμα της εξωσωματικης είναι πολύ εύκολο να το προτείνεις. Αλλά δυστυχώς δεν είναι για τις τσέπες ολων των ζευγαριών. Αν φτάσω σε αυτή την λύση, θα προσπαθήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με το ταμείο και ό,τι γίνει.....Αυτό που εύχομαι είναι να μην φτάσω σε αυτή τη λύση ( μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι κατά της εξωσωματικής. Ισα- ισα, αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα εέκανα- δεν το συζητω). Ευχομαι μέχρι τα Χριστούγεννα να τα καταφέρω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γιορτάζει ο άγιος Ιωακείμ και η αγία Άννα, οι γονείς της Παναγίας μας. Εύχομαι να δώσουν σε όλες μας ένα παιδί! Και να μας παρηγορούν στη θλίψη μας, γιατί είναι οι μόνοι που την έζησαν τόσα χρόνια και τόσο έντονα. Ο άγιος Ιωακείμ πήρε τα βουνά και κλείστηκε σε μια σπηλιά προσευχόμενος με δάκρυα για να αποκτήσει παιδί. Η Αγία Άννα κλείστηκε στον κήπο της και άυπνη, νηστική, διψασμένη, με δάκρυα παρακαλούσε. Είναι βαρύς ο σταυρός της ατεκνίας και μόνοι εμείς που τον κουβαλάμε το καταλαβαίνουμε. Θάρρος και πίστη θέλει. Εμπιστοσύνη στο Θεό και σε καλούς γιατρούς που ευτυχώς υπάρχουν!Και πάνω απ' όλα ηρεμία. Όταν είμαστε όλο άγχος και στενοχώρια, χαλάνε όλα μέσα μας. Οι ορμόνες μας αναστατώνονται, το σπέρμα αλλοιώνεται. Να ζούμε φυσικά, με υγιεινή διατροφή, να διώχνουμε με προσευχή και καλές σκέψεις κάθε αρνητική σκέψη. Και στο τέλος θα τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είμαι 36 χρονών κι έχω χάσει πολύ χρόνο και χρήμα με τους γιατρούς που έμπλεξα αυτά τα χρόνια. Τα χρήματα που είχα καταφέρει να μαζέψω σε περίπτωση εξωσωματικης τα ξόδεψα για την λαπαροσκόπηση που έπρεπε να κάνω για να διορθώσω τη σάλπιγγα και τους πολύποδες, μιας και ο γιατρός μού είπε πως και σε εξωσωματική να προχωρούσα, θα έπρεπε πριν να κάνω τη λαπαροσκόπηση....

Τώρα πλέον.....Λεφτά δεν υπάρχουν όχι μόνο για εξωσωματική αλλά ούτε και για ένα απλό τεστ ωορρηξίας! Δυστυχώς σε κάποια άτομα η ατυχιά όταν έρχεται, έρχεται σε όλους τους τομείς. Σας είπα πιο πάνω πως ο άντρας μου είναι άνεργος. Τα βγάζουμε πέρα με μεγάλη δυσκολία και όταν έκανα την λαπαροσκόπηση ελπίζαμε ότι δεν θα χρειαστεί να καταφύγουμε στην εξωσωματική. Ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες ακόμη και μετά να πάμε για εξωσωματική. Ο ένας μήνας πέρασε. 2 ακόμη έμειναν. Αν δεν μείνω, τότε.....

Το θέμα της εξωσωματικης είναι πολύ εύκολο να το προτείνεις. Αλλά δυστυχώς δεν είναι για τις τσέπες ολων των ζευγαριών. Αν φτάσω σε αυτή την λύση, θα προσπαθήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με το ταμείο και ό,τι γίνει.....Αυτό που εύχομαι είναι να μην φτάσω σε αυτή τη λύση ( μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι κατά της εξωσωματικής. Ισα- ισα, αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα εέκανα- δεν το συζητω). Ευχομαι μέχρι τα Χριστούγεννα να τα καταφέρω....

 

Το θέμα των χρημάτων σου αυξάνει το άγχος και δεν σε ωφελεί αυτό τώρα. Και εξωσωματική να κάνεις, πρέπει να είσαι ήρεμη. Δώσε στο σώμα σου το χρόνο του να ηρεμήσει, να θεραπευθεί, να βρει το ρυθμό του. Κάνε μια αποτοξίνωση με χυμούς, φρούτα, λαχανικά, οργανικό κρέας, ξηρούς καρπούς. Προσπάθησε να κάνεις περιπάτους ήσυχες ώρες, να ακούς χαλαρωτική μουσική. Κλείσε την τηλεόραση, μην ακούς ειδήσεις, κάνε ήρεμη γυμναστική, ασχολήσου με κάτι δημιουργικό (πλέξιμο, κατασκευές, διάβασμα...), φρόντισε τον εαυτό σου και το σώμα σου και απόλαυσε τον έρωτα με τον σύντροφό σου. Κόψε τον καφέ και τη ζάχαρη αυτούς τους μήνες. Θα δεις μεγάλη βελτίωση, ίσως να συλλάβεις φυσικά. Και θα προετοιμάσεις το σώμα σου για μια εγκυμοσύνη μέ όποιο τρόπο κι αν επιτευχθεί.

Link to comment
Share on other sites

margi Μου καλημερα

σε διαβασα και εβαλα και εγω τα κλαματα. Ακριβώς ιδια περιπτωση. Τεσσερα χρονια γαμου, αποσταση χλμ μεταξύ μας Τριπολη- Θεσσαλονικη, ένας σύζυγος άνεργος που δεν τον αφηνουν οι οικογενειακες υποχρεώσεις να μαστε μαζί, άγχος για τα χρηματα, ένα σωρό λεφτά σε εξετάσεις και λαπαροσκοπήσεις........

Χρειάζεται υπομονή......... Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου!!!!! Με συγκίνησες πολύ και μου θύμισες την περιπτωση μας!!!! Είμαστε πολλές! Πάρε κουράγιο και θάρρος. Ολες θα τα καταφέρουμε

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια θα τα καταφερετε και θα γινετε μανουλες και μετα θα γραφετε στα.....πιο κατω θεματα καρδουλες μου.........αλλα επιμενω.......ενα ταμα κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδάκια έρχονται όταν τα ζητάμε με όλη μας την καρδιά. Σου εύχομαι γρήγορα να έρθει και για σένα ο καιρός που θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το δικό σου μωράκι.

Μην απογοητεύεσαι σε καμία περίπτωση. Είσαι μικρή για εξωσωματικές. Μην ακούς. Άστο να έρθει όμορφα και φυσικά.

.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των χρημάτων σου αυξάνει το άγχος και δεν σε ωφελεί αυτό τώρα. Και εξωσωματική να κάνεις, πρέπει να είσαι ήρεμη. Δώσε στο σώμα σου το χρόνο του να ηρεμήσει, να θεραπευθεί, να βρει το ρυθμό του. Κάνε μια αποτοξίνωση με χυμούς, φρούτα, λαχανικά, οργανικό κρέας, ξηρούς καρπούς. Προσπάθησε να κάνεις περιπάτους ήσυχες ώρες, να ακούς χαλαρωτική μουσική. Κλείσε την τηλεόραση, μην ακούς ειδήσεις, κάνε ήρεμη γυμναστική, ασχολήσου με κάτι δημιουργικό (πλέξιμο, κατασκευές, διάβασμα...), φρόντισε τον εαυτό σου και το σώμα σου και απόλαυσε τον έρωτα με τον σύντροφό σου. Κόψε τον καφέ και τη ζάχαρη αυτούς τους μήνες. Θα δεις μεγάλη βελτίωση, ίσως να συλλάβεις φυσικά. Και θα προετοιμάσεις το σώμα σου για μια εγκυμοσύνη μέ όποιο τρόπο κι αν επιτευχθεί.[/quoteΤι όμορφες συμβουλές! Μόνο με το που τις διάβασα ηρέμησα. Ευχαριστώ κοπέλα μου!:P.

Η Αγία Αννα γιορτάζει 3 φορές το χρόνο. 9 Δεκέμβρη, 25 Ιουλίου και 9 Σεπτέμβρη! Το απόγευμα θα πάω να ανάψω ένα κεράκι στην χάρη της. Ο άντρας μου ήδη πήγε σε ένα εκκλησάκι κι έμεινα άφωνη όταν μου το είπε, γιατί δεν τα συνηθίζει κάτι τέτοια. Αν ποτέ κάνω κόρη θα την ονομάσω Αννα....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω.Μπραβο,αυτες ειναι συμβουλες !!! Μακαρι ολες οι κοπελες να τις εφαρμόσουν..

 

Το θέμα των χρημάτων σου αυξάνει το άγχος και δεν σε ωφελεί αυτό τώρα. Και εξωσωματική να κάνεις, πρέπει να είσαι ήρεμη. Δώσε στο σώμα σου το χρόνο του να ηρεμήσει, να θεραπευθεί, να βρει το ρυθμό του. Κάνε μια αποτοξίνωση με χυμούς, φρούτα, λαχανικά, οργανικό κρέας, ξηρούς καρπούς. Προσπάθησε να κάνεις περιπάτους ήσυχες ώρες, να ακούς χαλαρωτική μουσική. Κλείσε την τηλεόραση, μην ακούς ειδήσεις, κάνε ήρεμη γυμναστική, ασχολήσου με κάτι δημιουργικό (πλέξιμο, κατασκευές, διάβασμα...), φρόντισε τον εαυτό σου και το σώμα σου και απόλαυσε τον έρωτα με τον σύντροφό σου. Κόψε τον καφέ και τη ζάχαρη αυτούς τους μήνες. Θα δεις μεγάλη βελτίωση, ίσως να συλλάβεις φυσικά. Και θα προετοιμάσεις το σώμα σου για μια εγκυμοσύνη μέ όποιο τρόπο κι αν επιτευχθεί.[/quoteΤι όμορφες συμβουλές! Μόνο με το που τις διάβασα ηρέμησα. Ευχαριστώ κοπέλα μου!:P.

Η Αγία Αννα γιορτάζει 3 φορές το χρόνο. 9 Δεκέμβρη, 25 Ιουλίου και 9 Σεπτέμβρη! Το απόγευμα θα πάω να ανάψω ένα κεράκι στην χάρη της. Ο άντρας μου ήδη πήγε σε ένα εκκλησάκι κι έμεινα άφωνη όταν μου το είπε, γιατί δεν τα συνηθίζει κάτι τέτοια. Αν ποτέ κάνω κόρη θα την ονομάσω Αννα....

Link to comment
Share on other sites

margi Μου καλημερα

σε διαβασα και εβαλα και εγω τα κλαματα. Ακριβώς ιδια περιπτωση. Τεσσερα χρονια γαμου, αποσταση χλμ μεταξύ μας Τριπολη- Θεσσαλονικη, ένας σύζυγος άνεργος που δεν τον αφηνουν οι οικογενειακες υποχρεώσεις να μαστε μαζί, άγχος για τα χρηματα, ένα σωρό λεφτά σε εξετάσεις και λαπαροσκοπήσεις........

Χρειάζεται υπομονή......... Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου!!!!! Με συγκίνησες πολύ και μου θύμισες την περιπτωση μας!!!! Είμαστε πολλές! Πάρε κουράγιο και θάρρος. Ολες θα τα καταφέρουμε

Το θέμα της ανεργίας είναι πολύ δύσκολο. Ασήκωτο θα έλεγα....Στενοχωριέμαι τόσο πολύ να βλέπω τον άντρα μου να μην μπορεί να κάνει τίποτα, να μένει άπραγος και να θεωρεί τον εαυτό του άχρηστο. Η δουλεια σε ανεβάζει, σε κάνει να αισθάνεσαι χρήσιμος, προσφέρεις.....Η οικονομική κρίση μάς λύγισε. Ο μήνας βγαίνει με πολύ μεγάλη δυσκολία, ευτυχώς δεν τσακωνόμαστε ( τουλάχιστον όχι ακόμη). Με στηρίζει και τον στηρίζω όσο μπορώ. Απλά, τα κακόβουλα σχόλια που ακούγονται με τρελαίνουν. Πολλοί θεωρούν ότι είναι υπερβολή το να μην μπορείς να βρεις δουλειά. Κι όμως....

Πεπσι μου, σου εύχομαι να τα καταφέρετε να είστε μαζί και να κάνετε σύντομα μια όμορφη οικογένεια.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

papagalomania, σε έχω διαβάσει κι άλλες φορές. Ξέρω ότι ξεκίνησες έναν υγιεινό τρόπο ζωής. Χαίρομαι που βρήκες έναν καλό γιατρό, γιατί - κακά τα ψέμματα- χρειάζεται ένας καλός γιατρός που να μας καθοδηγεί σωστα.

 

Αν κάνεις αυτά που με συμβούλεψες να κάνω, έχεις κερδίσει πάνω από όλα μία ηρεμία που δεν την βρίσκεις εύκολα στις μέρες μας. Ολα μπορώ να τα κάνω. Αλλά τον καφε;;; Πίνω τουλάχιστον δύο την ημέρα....Είναι η μοναδική απόλαυση που έχω. Δεν πίνω, δεν καπνιζω, δεν ξενυχτώ. Μόνο τον καφέ έχω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή margi... αν διαβάσεις την ιστορία μου που έγραψα πέρσυ φυσικά έχουμε κοινά και εγώ και χειρότερα...και εγώ 3 χρόνια γάμου χωρίς τίποτα με την σημασία της λέξεως...ούτε παιδί ούτε σπίτι...δουλειές δόξα το θεό..αλλά εγώ έκανα απο την πρωτη εξωσωματική και ήταν εξωμήτριο και λίγο έμεινε να πεθάνω..μετά ξαναπροσπαθώ....ξαναπροσπαθώ...ξαναπροσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα...και χωρίς χρήματα εννοείται...ξέρεις πόσα χρήματα ξόδεψα και με πόσο κόπο τα μάζευα;; 2 χειρουργεία άλλα χρήματα εκεί...και κλινικές κτλ..τι να πώ..τα έχω και εγώ με την τύχη μου αλλά δεν το δείχνω του συζυγου μου γιατί αν λυγίσω εγώ αλίμονο μας! εγώ είμαι η δυνατη της παρέας..δυστυχώς όταν μασ συμβεί κάτι στραβό..(συνέχεια δηλαδή) τα έχει συνέχεια με την τύχη μας κτλ κτλ..δεν μπορώ την μοιζέρια / καλό είναι κακό/ δεν κατάλαβα ακόμα! πάντα χαμογελαστή και ευδιάθετη..ο θεός να μας δίνει όλους δύναμη..τώρα αρχίζω να μαζέυω χρήματα για τηνεπόμενη εξωσωματική ..και εγώ με 1 σάλπιγγα και χάλια σπέρμα..εμεις έδώ δυστυχώς , απο Κύπρο είμαι τα δημόσια νοσοκομεία δεν κανουν εξωσωματικές διαφορετικά θα πήγαινα..μην χάνει χρόνο πήγαινε σε δημόσιο..εχει πολλές κοπέλες που πέτυχαν στα δημόσια..εγώ επειδή δοκίμασα στον καλύτερο γιατρό της κύπρου και έπαθα ότι επαθα , ήρθα αθήνα στον πάντο και πάλι 0 το συμπέρασμα μου:; όπου και να πάς άν είνα θέλημα θεού να ΄γινει θα γίνει αλήθεια..είμαι και εγώ και 35 δεν θέλω να το καθυστερώ..εγώ έκανα΄ΟΛΕΣ τις εξετάσεις κάνε και εσύ προολιπτικά να έχεις . πχ θυροειδή (εγώ τελικά έχω) δυσκολεύει στην σύλληψη), θρομβοφιλία ( και απο αυτό εχώ! σιγά που θα μου γλύτωνε) έχει πολλές ασήμαντες για μας συμαντικές για την γονιμότητα...εγώ στην θέση σου θα πήγαινα αυριο κιόλας.εμείς με 1 σάλπιγγα υπολόγοισε ότι 6 μήνες τον χρόνο μπορούμε να συλλάβουμε!! και με το σπέρμα που έχει πρόβλημα!??? α καλά,,,βάλε ρίγανη!!! αυτά απο εμένα ότιδήποτε θές ...αν και έιμα μακριά είμαι στην διάθεση σου!! φιλιά απο κύπρο

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, για να μην αισθάνεσαι ότι είσαι μονη θα σου πω τα εξης:

ειμαι 39 χρονών(φρικη) μετράω 2 παλινδρομες και 2 αυτόματες αποβολές και μια αποτυχημένη εξωσωματική(ακομη μεγαλυτερη φρίκη). Το μονο που μπορούμε να κανουμε ειναι να συνεχίσουμε εαν θελουμε ενα παιδί.

Ειναι δυσκολο, ειναι αδικο ειναι ομως η πραγματικότητα, και εμεις προσπαθούμε να την αντιμετωπίσουμε.Πόσες φορές εχω πεί γιατί σε μένα ρε γαμώτο.

Ωρες ωρες λεω να σταματήσω αλλα μαλλον κατι υπάρχει στην γυναικεία φυση που σε κανει να συνεχίσεις.

Ακόμη και οι προσευχες μου ειναι αδύναμες, χανω την πίστη μου? μπορεί, αλλά σιγουρα γινονται θαυματα.

Να προσέχεις και να πας στο Ελενα για εξωσωματική αν δεν υπάρχουν χρήματα.

Καλο Κουράγιο σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε με τον άντρα μου την 4η επέτειο γάμου! Μόλις το ρολοι χτύπησε 12 κοιταχτήκαμε, χαμογελάσαμε και κάναμε την ίδια ευχή που κάνουμε τα τελευταία χρόνια: την επόμενη επέτειό μας να είμαστε τρεις! Η ίδια ευχή που κάναμε και όταν παντρευτήκαμε, εκείνο το πρώτο βράδυ μας που γεμάτοι όνειρα και αισιοδοξία ήμασταν τόσο αφελείς που πιστεύαμε πως θα τα καταφέρουμε χωρίς προβλήματα....Τι πετύχαμε αυτά τα τέσσερα χρόνια;;;

1) ένα εξωμήτριο ( η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου που γκρέμισε όλα μου τα όνειρα)

2) την απόλυση του άντρα μου απο την δουλειά του και την διετή ανεργία του με όλα τα συνακόλουθά της ( άγχος, νεύρα, οικονομική δυσπραγία και πάλι νευρα,νεύρα, νεύρα)

3) ένα άσχημο σπερμοδιάγραμμα ( και πάλι φτού! από την αρχή)

4) πολύποδες ενδομητρίου ( χειρουργείο και αφαίρεσή τους)

5) ινομυώματα ( λαπαροσκόπηση και αφαίρεση τους).

Αυτή την στιγμή είμαι πολύ απογοητευμένη. Για μια ακόμη φορά- δύο χρόνια μετά το εξωμήτριο- αδιαθέτησα! Πάλι δεν τα καταφέραμε....Υποτίθεται όμως ότι τώρα είμαι καλά ( δεν έχω πολύποδες και ινομυώματα), υποτίθεται ότι και ο σύζυγος είναι καλύτερα ( βελτιώθηκε το σπέρμα του), υποτίθεται ότι πετύχαμε τις γόνιμες μέρες, κι ομως.....Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνώ ότι δεν έχω μία σάλπιγγα, πράγμα που σημαίνει ότι αυτό το μήνα μπορεί να έκανα ωορρηξία από την "λάθος" μεριά, αλλά αυτό δεν με παρηγορεί καθόλου. Θα ήθελα να ήμουν όπως όλα τα άλλα κορίτσια. Διαβάζω για κοπέλες που πετυχαίνουν με την πρώτη να μείνουν έγκυες και τις καλοτυχίζω τόσο....Μακάρι να ήμουν κι εγώ τόσο τυχερή στη ζωή μου.

Αισθάνομαι ότι οι προσευχές μου δεν εισακούονται....

Φοβάμαι πως δεν θα ζήσω αυτή τη θεία εμπειρία της εγκυμοσύνης.

 

Και μετά τελειώνει η περίοδος και αρχίζω και πάλι να ελπίζω....Να ελπίζω στο θαύμα. Γιατί πλέον θα είναι θαύμα να μείνω έγκυος ( έτσι αισθάνομαι- δυστυχώς).....Ελπίζω μέχρι και την στιγμή που βλέπω αίμα...Ακόμη και τότε εύχομαι να είναι αυτό που περιγράφουν πολλές "λίγο αιματάκι και μετά στοπ".....Και περιμένω και ελπίζω και προσεύχομαι μέχρι την τελευταία στιγμή.....Και μετα έρχεται η περίοδος για να μου δείξει πως για μια ακόμη φορά ήμουν ηλίθια που έκανα όνειρα.

 

Μακάρι να είναι η τελευταία περίοδος που βλέπω....

Μακάρι να μην ξανακάνουμε μόνοι μας επέτειο.......

 

Καλή μου, μην στεναχωριέσαι. Θα έρθει το μωράκι.

Κι εγώ είχα εξωμήτριο και αφαιρεση σάλπιγκας... περίμενα 3 χρόνια να πιάσω αλλά τίποτα.

Νόμιζα ότι θα τα καταφαίρω με την πρώτη εξωσωματική, αλλά η ποιότητα των ωαρίων ήταν χάλια .2 αποτυχημένες προσπάθειες και την τρ'ίτη πήρα δανικά ωάρια.

Τώρα έχω 2 αγγελούδια

Αλλά είσαί είσαι πολύ καλά..Το πρώτο που θα ήθελα να κάνεις(μακάρι)να πας στο μιναστηρι της αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλάντου.Εχει κανει θαυματα...

Καντω και μετά ας πας και για εξωσωματική αν δεν γίνει κάτι...που θα γίνει.Να έχεις πίστη πολύ καλή μου

Link to comment
Share on other sites

Ιρενε, πόσα έχεις περάσει κι εσύ, βρε κορίτσι μου! Τι να πω;;; Ολα μαζεμένα πια; Και βρίσκεις τη δύναμη, κάνεις τις οικονομίες σου και ξανά εξωσωματική! Μπράβο....

Εγώ θα προσπαθήσω μέχρι τα Χριστούγεννα για φυσική σύλληψη ( τόσο περιθώριο έδωσε ο γιατρός) και μετά θα δω πώς θα κινηθώ.

Dimela,κι εγώ αισθάνομαι πολλές φορές χαλαρή στο θέμα της πίστης. Κάποτε- κάποτε πιστεύω πως ούτε αυτό βοηθάει. Κάποιες φορές πάλι πιστεύω με όλη την δύναμη της ψυχής κι απορώ πώς γίνεται αυτό!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι, να ζήσουν τα διδυμάκια σου!!Ευχαριστώ για τις ευχές. Εχει μεγάλη σημασία για μένα το ότι κορίτσια που παιδευτηκαν τα κατάφεραν τελικά. Μου δίνετε δύναμη! Ευχαριστώ πολύ...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...