Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σου. Παλιά μου φίλη είχε το μεγάλο της παιδί 6 ετών με τραυλισμό. Είχε πάει εξωτερικό στους καλύτερους ειδικούς ΗΠΑ κ Ευρώπη, κ το παιδί της δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα πέραν αυτού. 

Της συνέστησαν τελικώς να τους διαβάζουν πολλά παραμύθια, και κάτι ειδικά παραμύθια που φαίνεται η ιστορία σε καρέ, με την σωστή ακολουθία. 

Κ παιχνίδια με εικόνες από ιστοριες όπου τις βάζεις στην σωστή σειρά.

Επισης συνέστησαν κάτι που γίνεται στο εξωτερικό , να δουλεύεται η αναπνοή , να είναι συστηματική, μέσω αθλητισμού, και φωνής, 

πχ τραγούδι.

https://www.stutteringhelp.org/content/singing-stuttering

( μήπως να την γράψετε σε κανένα γκρουπ μουσικής προπαιδείας που να κάνουν κ τραγουδάκια.;.. )

 

και να επιτρέπεται κ ενθαρρύνεται το παιδί στο να φωνάξει. 

τωρα είναι νομιζω ήδη στην εφηβεία έχω χρόνια να τους δω αλλά θυμάμαι ότι στα 8-9 έτη εξαφανίστηκε κ τώρα πλέον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Δεν έκαναν κάποια άλλη θεραπεία ακολούθησαν όμως πιστά αυτές τις οδηγίες!!

κ φυσικά πάντα να περιμένουν να τελειώνει το παιδί τη πρόταση κ να μην διακόπτουν ποτέ. Ούτε να το αναφέρουν. 

 

Αν θυμάμαι καλά, κάποιες έρευνες δείχνουν ότι ο τραυλισμός έχει να κάνει με μια δυσκολία να κρατήσουν έναν ρυθμό στην αναπνοή κατά την ομιλία, κ ταυτόχρονα παράλληλα να έχουν μια λογική συνέχεια στις σκέψεις- να μην διακόπτονται.

εφοσον το δουλεύουν αυτό σε άλλες ασχολίες, παίρνει μαζί και την ομιλία. Στην ουσία κάτι πολύ πιο απλό, από αυτό που φανταζόμαστε,

προσοχη στο τι υπόσχονται τα κεντρα, με τι μεθόδους κλπ. Τότε, πριν οκτώ περίπου  χρόνια δηλαδή, είχε κάνει έρευνα τεράστια που έδειχνε οτι  εδώ παρουσίαζαν θεραπείες χωρίς καμία απολύτως όμως επιστημονική βάση.

εξακριβωστε τα πάντα πριν ξεκινήσετε το οτιδήποτε!

 

Αργότερα στο σχολείο Θέλει οδηγίες στους δασκάλους στο τι να μην κάνουν, κ στο τι να λένε στα αλλά παιδιά, αν τυχόν αυτά το αναφέρουν. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα. εχω ενα αγοράκι που σε 2 μηνες θα γινει 6χρονων.αργησε να μιλήσει και με λογοθεραπειες ξεκίνησε να μιλάει 4 χρονων. ολα πηγαιναν καλα και μας ειχε μεινει μονο το "ρ". πέρσι τον Ιούνιο όμως άρχισε να τραυλιζει. αλλάξαμε λογοθεραπευτη (πήγαμε σε κάποιον πιο εμπειρο) και άρχισαν να δουλεύουν τις ανάσες.εμεις πήγαμε σε παιδοψυχίατρο που μας κατεύθυνε πως να το χειριστούμε. να μιλάμε πιο αργά.. να μην τον διορθώνουμε..  κτλ. έχει περάσει όμως ένας χρόνος και δεν μπορώ να πω πως εχουμε δει βελτιωσει..εχει κανεις καμμία ανάλογη εμπειρία? λέτε να μπορέσει να βελτιωθεί τωρα? του χρόνου θα πάει δημοτικό και φοβάμαι μην γίνει χειρότερα.. 

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις χρόνο διάβασε λίγο αυτό - δικές μου εμπειρίες κ άλλων μητέρων - έχει κ λεπτομέρειες. αυτό που νομίζω ότι δεν γράφω είναι μία άσκηση συλλαβισμού με παλαμάκια δηλαδή όταν λες πχ παπάκι κάνεις παλαμάκι και λές πα, κάνεις παλαμάκι και ξαναλές πα, κάνεις παλαμάκι και λές κι. 3 παλαμάκια κ 3 συλλαβές (κάνει κ το παιδί παλαμάκια κ λέει κ αυτό τις συλλαβές, το βλέπει σαν παιχνίδι). βέβαια ο γιος μου ήταν μικρότερος αλλά γενικώς ελπίζω να πάρεις κάποιες πληροφορίες, ξέρω προσωπικά πόσο δύσκολο είναι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. εχω διαβάσει τα πάντα νομίζω για τον τραυλισμο και στεναχωριέμαι πολυ με τον μικρό. κάνουμε λογοθεραπεια αλλά εκεί που είναι λιιιγο Καλύτερα εκεί γίνετε ακόμα πιο χάλια..  έβαζε κ εσενα το "απο" η το "και" μπροστά σε  καποιες λεξεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμας δυστυχως η κορουλα μας αν συνεχισει ετσι, τον Αυγουστο, που θα ειναι 4 ετων, θα κλεισει 2 χρονια με τραυλισμο. Πηγαμε στην προσεγγιση στον Αγιο Δημητριο με τον Κο Μαρτινη και μας εκανε την αξιολογηση αλλα θα αρχισουμε το τριμηνο προγραμμα τον Σεπτεμβρη γιατι δεν πρεπει να διακοπει καθολου μεσα στο καλοκαιρι. Τραυλιζει αρκετα με επαναληψεις συλλαβων των λεξεων σε μια στις τρεις προτασεις περιπου. Ειμαστε πολυ στεναχωρημενοι γιατι ενω της μιλαμε αργα και δεν την διορθωνουμε ποτε, δεν εχει υπαρξει καμια βελτιωση. Δεν ξερω αν ειναι αναπτυξιακος και αν μπορει να φυγει μονος του αλλα μεχρι τωρα δεν εχει προοδο. Τι να πω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/6/2018 at 4:00 ΜΜ, polakis είπε:

Εμας δυστυχως η κορουλα μας αν συνεχισει ετσι, τον Αυγουστο, που θα ειναι 4 ετων, θα κλεισει 2 χρονια με τραυλισμο. Πηγαμε στην προσεγγιση στον Αγιο Δημητριο με τον Κο Μαρτινη και μας εκανε την αξιολογηση αλλα θα αρχισουμε το τριμηνο προγραμμα τον Σεπτεμβρη γιατι δεν πρεπει να διακοπει καθολου μεσα στο καλοκαιρι. Τραυλιζει αρκετα με επαναληψεις συλλαβων των λεξεων σε μια στις τρεις προτασεις περιπου. Ειμαστε πολυ στεναχωρημενοι γιατι ενω της μιλαμε αργα και δεν την διορθωνουμε ποτε, δεν εχει υπαρξει καμια βελτιωση. Δεν ξερω αν ειναι αναπτυξιακος και αν μπορει να φυγει μονος του αλλα μεχρι τωρα δεν εχει προοδο. Τι να πω δεν ξερω...

Polakis, κι εγώ έχω ένα αγοράκι με το ίδιο ακριβώς θέμα. Θα γίνει 4 τον Αύγουστο και μάλλον θα κλείσει 2 χρόνια με τραυλισμό. Θα σου στείλω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 12:09 ΠΜ, βικη 35 είπε:

σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. εχω διαβάσει τα πάντα νομίζω για τον τραυλισμο και στεναχωριέμαι πολυ με τον μικρό. κάνουμε λογοθεραπεια αλλά εκεί που είναι λιιιγο Καλύτερα εκεί γίνετε ακόμα πιο χάλια..  έβαζε κ εσενα το "απο" η το "και" μπροστά σε  καποιες λεξεις?

 τώρα το είδα. νομίζω ότι δεν τα έβαζε, αλλά κόλλαγε στην πρώτη συλλαβή κ στο πρώτο γράμμα της λέξης που ήθελε να πει. δλδ το μαμά ήταν μμμμμμμμμμμμμμμμαμά. Επίσης έβαζε το χ μπροστά από λέξεις που άρχιζαν με φωνήεν (χχχχχχχχχχχχχ)όταν. Όλα αυτά δεν τα έκανε ποτέ όταν πρωτομίλησε, του είχαν βγει στα 3,5 με τον τραυλισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πώς τα πάτε;

Κι εμείς αντιμετωπίζουμε την ίδια κατάσταση με τον μικρό μας, με τραυλισμό που έρχεται και φεύγει εδώ και 40 μέρες, άλλοτε πολύ έντονο με συσπάσεις προσώπου και σφίξιμο χεριού άλλοτε ήπιο, άλλοτε καθόλου.

Ήταν ακριβώς 2 ετών και 2 μηνών όταν ξεκίνησε και ήδη μιλούσε πολύ ωραία, με μεγάλες προτάσεις, τραγούδια κλπ.

Η παιδίατρος μου είπε "τραυλισμός = άγχος" και μου έδωσε μια συμβουλή "ρουτίνα-ρουτίνα-ρουτίνα" και θα περάσει. Είχαμε γυρίσει τρεις μέρες πριν από ταξίδι και μου το απέδωσε εκεί.

Σημειωτέον ότι και ο αδελφός μου (θειος του) τραύλιζε για 12 χρόνια περίπου μέχρι γυμνάσιο αλλά μετά του έφυγε τελείως...

Όπως καταλαβαίνετε είμαστε πάρα πολύ θλιμμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2018 at 8:00 ΜΜ, Niki_F είπε:

Τελικά πώς τα πάτε;

Κι εμείς αντιμετωπίζουμε την ίδια κατάσταση με τον μικρό μας, με τραυλισμό που έρχεται και φεύγει εδώ και 40 μέρες, άλλοτε πολύ έντονο με συσπάσεις προσώπου και σφίξιμο χεριού άλλοτε ήπιο, άλλοτε καθόλου.

Ήταν ακριβώς 2 ετών και 2 μηνών όταν ξεκίνησε και ήδη μιλούσε πολύ ωραία, με μεγάλες προτάσεις, τραγούδια κλπ.

Η παιδίατρος μου είπε "τραυλισμός = άγχος" και μου έδωσε μια συμβουλή "ρουτίνα-ρουτίνα-ρουτίνα" και θα περάσει. Είχαμε γυρίσει τρεις μέρες πριν από ταξίδι και μου το απέδωσε εκεί.

Σημειωτέον ότι και ο αδελφός μου (θειος του) τραύλιζε για 12 χρόνια περίπου μέχρι γυμνάσιο αλλά μετά του έφυγε τελείως...

Όπως καταλαβαίνετε είμαστε πάρα πολύ θλιμμένοι. 

NIki F, είναι περίεργο, και το δικό μου παιδί ξεκίνησε 2 ετών και 2 μηνών. Συμφωνώ με την παιδίατρο, το άγχος τροφοδοτεί τον τραυλισμό. Δυστυχώς εμείς δεν είχαμε κάποια καθοδήγηση από κέντρο που πηγαίναμε, μας είχαν στην άγνοια, το λιγότερο που μπορώ να πω. Τώρα κι εγώ ψάχνω και θα πάω τον μικρό να τον δει ειδικός για τραυλισμό, για να μου πει αν είναι τραυλισμός ή τι είναι τέλος πάντων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε πολλά σκαμπανεβάσματα..2βδομαδες μιλούσε αργά και καθαρά αλλά από προχθές ξεκίνησε πάλι να ζορίζεται.. σε μια βδομάδα ανοίγουν τα σχολεία κ επειδή θα πάει 1η Δημοτικού φοβάμαι μην τον κάνουνε πέρα τα άλλα παιδιά.τον ενθαρρύνουμε πολυ αλλά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/8/2018 at 11:27 ΜΜ, βικη 35 είπε:

Εμείς έχουμε πολλά σκαμπανεβάσματα..2βδομαδες μιλούσε αργά και καθαρά αλλά από προχθές ξεκίνησε πάλι να ζορίζεται.. σε μια βδομάδα ανοίγουν τα σχολεία κ επειδή θα πάει 1η Δημοτικού φοβάμαι μην τον κάνουνε πέρα τα άλλα παιδιά.τον ενθαρρύνουμε πολυ αλλά.. 

 

Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Ο γιός μου,  μιλούσε κανονικά μέχρι τα 3,5 του, μετά για 6 μήνες περίπου τραύλιζε,  μετά του έφυγε ξαφνικά κ από το κέντρο λογοθεραπείας που πηγαίναμε μου είπαν ότι ενδεχομένως σε περιόδους άγχους να του ξανάρθει. Όντως λοιπόν πέρσι που πήγε Α Δημοτικού, είχε αρχίσει στην αρχή να τραυλίζει ελαφρώς πάλι, αυτό κράτησε λιγότερο από μήνα κ μετά ξαναέφυγε. Είχε ζοριστεί με την αλλαγή, νέο περιβάλλον,  νέοι φίλοι κλπ. Δλδ θέλω να σου πω ότι είναι ψιλοαναμενόμενο στις αλλαγές.  Κ λογικό να φοβάσαι μήπως οι άλλοι τον κάνουν πέρα, είναι σκληρά τα παιδιά. 

Δεν έχω άλλη λύση παρά πολύ αγάπη. Κ να προσπαθήσεις να προσεγγίσεις 1-2 συμμαθητές (τους γονείς τους εννοώ), να βρεθείτε κ εκτός σχολείου, για να κάνει φίλους ακόμα κ έτσι ώστε να αισθάνεται πιο "οικεία' στο σχολικό περιβάλλον. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις κλεισαμε δυστυχως 2 χρονια με τραυλισμο η κορουλα μας χωρις καμια βελτιωση. Εκλεισε 4 ετων ηλικια. Την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε μαλλον θεραπεια τριμηνη στην προσεγγιση στην βουλιαγμενης. Ελπιζω να υπαρξει βελτιωση γιατι οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα αρχισουν να δυσκολευουν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , polakis είπε:

Εμεις κλεισαμε δυστυχως 2 χρονια με τραυλισμο η κορουλα μας χωρις καμια βελτιωση. Εκλεισε 4 ετων ηλικια. Την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε μαλλον θεραπεια τριμηνη στην προσεγγιση στην βουλιαγμενης. Ελπιζω να υπαρξει βελτιωση γιατι οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα αρχισουν να δυσκολευουν...

 

Καταλαβαίνω ότι τώρα θα ξεκινήσετε τις θεραπείες έτσι ? Με λογοθεραπευτή ? Γιατί τρίμηνη ? Δεν σας έδωσαν έγκριση για 6μηνο ? Σας εύχομαι καλή επιτυχία κ γρήγορη αποκατάσταση.  Ή κόρη σας πάει προνήπιο ? Είμαι παθούσα μανούλα κ καταλαβαίνω το άγχος σας. Άν θέλεις να δεις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο θέμα αυτό. έχει κ στο φόρουμ κ άλλες συζητήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καναμε την τριμηνη θεραπεια και σαφως υπηρξε βελτιωση στο παιδι και πλεον εχουμε μαθει πως πρεπει να του μιλαμε, και κανουμε και 10λεπτες συνεδριες μονοι μας οπως μας ειπε ο λογοθεραπευτης. Παντως δεν εξαφανιστηκε εντελως ο τραυλισμος. Καποιες εβδομαδες δεν φαινεται καθολου και αλλες επανεμφανιζεται σε μικρο βαθμο, ελεγχομενο. Ελπιζω να εξαλειφθει οσο μεγαλωνει ή τουλαχιστον να μην αυξηθει και να μεινει ετσι ελεγχομενα. Η κορουλα μας ειναι 4,5 ετων τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Και εμείς τα ίδια. Πολύ ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σας εδώ. Ο γιος μας 2.5 ετών με πολυ αναπτυγμένο λόγο για την ηλικία του (παραπάνω από τα περισσότερα παιδιά σύμφωνα με τον παιδίατρο και τον παιδικό) ξαφνικά μέσα σε μία εβδομάδα δυσκολεύεται να τελειώσει προτάσεις απο τις πολλές επαναλήψεις (στην πρώτη συλλαβή αλλά και ενδιάμεσα πχ στα "να", "και" κλπ). Ειδικά το απόγευμα όταν είναι κουρασμένος είναι πάρα πολύ έντονο. Το πρωί το κάνει αλλά στις μισές προτάσεις. Και μιλάει ακατάπαυστα αυτό τον καιρό οπότε αυτο το κάνει ακόμα πιο έντονο. Δεν υπήρχε κάποια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας. Υπάρχει και κληρονομικότητα σε ελαφρύ βαθμό από την μητέρα του. Εχουν περάσει δέκα μέρες χωρίς βελτίωση. Αποφασίσαμε να πάμε εμείς οι γονείς σε λογοθεραπευτή για συμβούλες σε αυτή τη φάση μιας και είναι νωρίς για κάποια παρέμβαση σύμφωνα με 2 παιδιάτρους που ρωτήσαμε. Ισως βιαζόμαστε αλλά αισθανόμαστε ανήμποροι μπροστά σε αυτή την κατάσταση.

Προφανώς και μας ενδιαφέρει να ακούσουμε αντίστοιχα περιστατικά και σε τι βαθμό τώρα έχουν βελτιωθεί.

 

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, ΓιώργοςΜ είπε:

Καλημέρα,

 

Και εμείς τα ίδια. Πολύ ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σας εδώ. Ο γιος μας 2.5 ετών με πολυ αναπτυγμένο λόγο για την ηλικία του (παραπάνω από τα περισσότερα παιδιά σύμφωνα με τον παιδίατρο και τον παιδικό) ξαφνικά μέσα σε μία εβδομάδα δυσκολεύεται να τελειώσει προτάσεις απο τις πολλές επαναλήψεις (στην πρώτη συλλαβή αλλά και ενδιάμεσα πχ στα "να", "και" κλπ). Ειδικά το απόγευμα όταν είναι κουρασμένος είναι πάρα πολύ έντονο. Το πρωί το κάνει αλλά στις μισές προτάσεις. Και μιλάει ακατάπαυστα αυτό τον καιρό οπότε αυτο το κάνει ακόμα πιο έντονο. Δεν υπήρχε κάποια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας. Υπάρχει και κληρονομικότητα σε ελαφρύ βαθμό από την μητέρα του. Εχουν περάσει δέκα μέρες χωρίς βελτίωση. Αποφασίσαμε να πάμε εμείς οι γονείς σε λογοθεραπευτή για συμβούλες σε αυτή τη φάση μιας και είναι νωρίς για κάποια παρέμβαση σύμφωνα με 2 παιδιάτρους που ρωτήσαμε. Ισως βιαζόμαστε αλλά αισθανόμαστε ανήμποροι μπροστά σε αυτή την κατάσταση.

Προφανώς και μας ενδιαφέρει να ακούσουμε αντίστοιχα περιστατικά και σε τι βαθμό τώρα έχουν βελτιωθεί.

 

Ευχαριστούμε!

 

Καλημέρα. Θα σου εν περιλήψει την δική μας εμπειρία. 

Ο μεγάλος μου γιος ξεκίνησε ξαφνικά (Ιανουάριος) να τραυλίζει στα 3,5 του χρόνια. Επανάληψη συλλαβών και επανάληψη "φωνών". "ΚΚΚΚΚΚότα",  "ΜΜΜΜΜΜΜΜμαμα",  "Παπαπαπαπάμε" κτλ. Μέσα σε μία εβδομάδα. Κ όσο πήγαινε χειροτέρευε. Μετά από ένα μήνα, όταν πια το παιδί έκλαιγε από τα νεύρα του επειδή δεν μπορούσε να μιλήσει, αρχίσαμε να ψαχνόμαστε. Πήγαμε σε 3 λογοθεραπευτές και παράλληλα κανονίσαμε ραντεβού και στο ΤΖΑΝΕΙΟ νοσοκομείο για να μας δοθεί έγκριση από δημόσιο φορέα. Όλα αυτά πήρανε περίπου 4 μήνες. Το παιδί ξεκίνησε λογοθεραπεία, έκανε ένα μήνα (τον Ιούλιο), μέσα στον οποίο ΩΣ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, σταδιακά αποκαταστάθηκε η ροή του λόγου του. Σου αναφέρω τους μήνες για να τοποθετηθείς κ χρονικά. Φυσικά, η αποκατάσταση του λόγου δεν οφείλονταν στον ένα μήνα λογοθεραπεία αλλά σε άλλους παράγοντες, που αν θές θα στα πω σε προσωπικό μήνυμα. 

Γενικά από την εμπειρία μου θα σου πω ότι οι λογοθεραπευτές συστήνουν λογοθεραπεία μετά από 6 μήνες τραυλισμού. Κάναμε και μέτρηση "τραυλικών" επεισοδίων στο σπίτι.  Μας είπαν ότι σε περιόδους στρες, ενδέχεται να "ξανακυλήσει". 'Οντως, άρχισε να ξανατραυλίζει ελαφρά όταν πήγε στην Α Δημοτικού (λόγω αλλαγής σχολείου),  το οποίο κράτησε περίπου 2 μήνες, και έφυγε από μόνο του. 

Σου παραθέτω (με αντιγραφή) τις απαντήσεις μου προ 3ετίας περίπου σε κάποια άλλη φίλη στο φόρουμ, είναι τα κείμενα με πλάγια γράμματα. Ό,τι θέλεις, στην διάθεσή σου.

 

"Σε εμάς συνέβη το εξής (θαύμα) : Το παιδί μου (4 ετών) τραύλιζε περί τους 5 μήνες και κάποια στιγμή έφτασε στο αποκορύφωμα (τραυλισμός σε ΚΑΘΕ λέξη καθώς και ΑΠΟΦΥΓΗ ΟΜΙΛΙΑΣ). Περάσαμε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ μέρες, με εμένα να κλαίω κρυφά καθημερινά κ παράλληλα να έχουμε ξεκινήσει το τρέξιμο με ραντεβού σε δημόσια νοσοκομεία για την έγκριση και την αναζήτηση του κατάλληλου κέντρου λογοθεραπείας.

Περίπου 10 ημέρες πριν ξεκινήσουμε τις συνεδρίες λογοθεραπείας, τυχαία, και εγώ κ ο συζυγός μου παρατηρήσαμε μία ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΗ βελτίωση στο λόγο του (μόνο εμείς το καταλαβαίναμε). Με το που ξεκινήσαμε λογοθεραπεία, το παιδί με τις πρώτες 2 (ΔΥΟ!!!) συνεδρίες συνήλθε και στο τέλος του μήνα μιλούσε κανονικά. :D:D:D:D:D

Μεσολάβησε ο Αύγουστος (τα κέντρα λογοθεραπείας είναι κλειστά) το παιδάκι μας συνέχισε να μιλάει κανονικά και τώρα τον Σεπτέμβρη, αφού τον αξιολόγησε και αναπτυξιολόγος, αποφασίσαμε να τον σταματήσουμε γιατί δεν υπάρχει ΠΙΑ ανάγκη θεραπείας. Μας είπε ότι εάν ξαναπαρουσιαστεί, να περιμένουμε 6 μήνες μήπως του φύγει πάλι από μόνο του κ μετά να το δούμε από ψυχολογικής πλευράς.

Σημειώνω ότι ο μικρότερος γιος μου, μιμούνταν και "τραύλιζε" κ ακόμα κ τώρα το ψιλοσυνεχίζει αλλά δεν με ανησυχεί.

 

Πάντως πιστεύω ότι, τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση, όπως πολλοί παράγοντες συνετέλεσαν την έναρξη του τραυλισμού, έτσι και πολλοί παράγοντες συνετέλεσαν και στην άμεση εξάλειψή του.

Υπάρχει άλλο (μικρότερο) αδελφάκι? μήπως υπάρχει πίεση από το σχολείο/νήπιο/ παιδικός σταθμός, από συμμαθητές ? Βιάζεται να μιλήσει ? Είναι ντροπαλός ? υπάρχει ή υπήρχει κάποιος στην οικογένεια που τραυλίζει? πάντως εάν googlαρεις το θέμα θα βρεις πάρα πολλά.

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από τώρα τις διαδικασίες για ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (είναι αρκετά χρονοβόρες) ώστε να εξασφαλίσεις την έγκριση για λογοθεραπείες και ας είναι αχρείαστη. Τέτοιες εγκρίσεις δίνει το ΠΑΙΔΩΝ, το ΑΤΤΙΚΟ, το Τζάνειο, το Μιχαλήνειο (κ άλλα που δεν ξέρω προς αθήνα μεριά).

Το βασικότερο πάντως που χρειάζεται είναι πολύ ΑΓΑΠΗ (που είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σε όλες τις μητέρες)........."

 

" Καλή σου μέρα,

Θα αναφερθώ σε κάποια σημεία που νομίζω ότι μπορεί να βοηθηθείς, η περίπτωσή σας μοιάζει αρκετά με τη δική μας.

 

1) Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ είναι σημαντικός παράγοντας.

 

2) Το ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. Το αδελφάκι του πόσο χρονών είναι ? Εμάς ο δικός μας ξεκίνησε να τραυλίζει περίπου όταν ο μικρός του αδελφός ξεκίνησε να μιλάει (τότε 2 χρονών περίπου) και να διεκδικεί (παιχνίδια, τη μαμά του κλπ). Επίσης (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) όλοι οι συγγενείς/φίλοι κλπ άθελά τους ασχολούνταν με τον μικρό κ παρατηρούσα ότι αυτό ενοχλούσε το μεγάλο, παρόλο που δεν το έδειχνε, οπότε κ εγώ τους υπενθύμιζα συνέχεια να ασχολούνται ΠΡΩΤΑ με το μεγάλο και μετά με τον μικρό. Κατά τα άλλα είναι πολύ αγαπημένοι, η ζήλια δεν είναι φανερή (όπως κ σε εσάς φαντάζομαι).

 

3) Η λογοθεραπεύτρια (καλά ναʼ ναι, την χρειαστήκαμε μόνο ένα μήνα), ξεκίνησε με ασκήσεις αναπνοής με μορφή παιχνιδιού, ρυθμικό συλλαβισμό κ ασκήσεις άρθρωσης (ο γιος μου δεν έλεγε κάποια σύμφωνα). Μόλις λοιπόν ο νεαρός είδε ότι τα κατάφερνε από τις πρώτες δύο συνεδρίες, πήρε τα πάνω του κ ενισχύθηκε η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ.

 

4) Ασχολήθηκα αποκλειστικά μαζί του (τον πήγαινα εγώ στη λογοθεραπεία κ όχι παππούς ή γιαγιά, περίμενα εκεί κλπ), η λογοθεραπεύτρια πιστεύει ότι κ αυτό έπαιξε ρόλο, γιατί ενισχύθηκε ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ, δηλαδή έπρεπε να αφιερώσουμε χρόνο ΜΟΝΟ στο παιδί αυτό την παρούσα χρονική στιγμή (κ όχι ΚΑΙ στον αδελφό του).

 

5) Ο τραυλισμός έχει περιόδους έξαρσης κ ύφεσης (κ σε εμάς το ίδιο).

 

6) Τον έχεις παρατηρήσει όταν ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ? Λογικά δεν τραυλίζει, όπως κ σε εμάς, ακόμα κ στην περίοδο της έξαρσης του τραυλισμού, κ αυτό με παρηγορούσε. :)

 

7) Παρατηρήσαμε έξαρση την περίοδο των γενεθλίων του (ήταν πολύ ενθουσιασμένος) και κατά την προετοιμασία της γιορτής του σχολείου. Τότε έφτασε στο αποκορύφωμα. Μετά παρατηρήσαμε ύφεση (ανεπαίσθητη) κ σταδιακή βελτίωση.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα αισθάνεται ΑΒΟΛΑ όταν τραυλίζει. Αυτό είναι κ το πιο δύσκολο γιατί γίνεται φαύλος κύκλος. Δηλαδή με το μυαλό του λέει « θα μιλήσω κ θα τραυλίσω» οπότε ή μπλοκάρει στη νέα του προσπάθεια ομιλίας ή αποφεύγει να μιλήσει (εμάς κ τα δύο έκανε). Επίσης εμάς έσφιγγε το λαιμό του με τα χέρια του και έβαζε τα κλάματα από τα νεύρα του που δεν μπορούσε να ολοκληρώσει λέξη ή πρόταση.

 

ΣΟΣ επίσης η κατάλληλη λογοθεραπεύτρια, όχι ίσως από άποψη επιστημονικής κατάρτισης αλλά το κατά πόσο θα πλησιάσει συναισθηματικά και ψυχικά το παιδί. Εμείς ήμασταν τυχεροί." 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, annoulen said:

αλημέρα. Θα σου εν περιλήψει την δική μας εμπειρία. 

Ο μεγάλος μου γιος ξεκίνησε ξαφνικά (Ιανουάριος) να τραυλίζει στα 3,5 του χρόνια. Επανάληψη συλλαβών και επανάληψη "φωνών". "ΚΚΚΚΚΚότα",  "ΜΜΜΜΜΜΜΜμαμα",  "Παπαπαπαπάμε" κτλ. Μέσα σε μία εβδομάδα. Κ όσο πήγαινε χειροτέρευε. Μετά από ένα μήνα, όταν πια το παιδί έκλαιγε από τα νεύρα του επειδή δεν μπορούσε να μιλήσει, αρχίσαμε να ψαχνόμαστε. Πήγαμε σε 3 λογοθεραπευτές και παράλληλα κανονίσαμε ραντεβού και στο ΤΖΑΝΕΙΟ νοσοκομείο για να μας δοθεί έγκριση από δημόσιο φορέα. Όλα αυτά πήρανε περίπου 4 μήνες. Το παιδί ξεκίνησε λογοθεραπεία, έκανε ένα μήνα (τον Ιούλιο), μέσα στον οποίο ΩΣ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, σταδιακά αποκαταστάθηκε η ροή του λόγου του. Σου αναφέρω τους μήνες για να τοποθετηθείς κ χρονικά. Φυσικά, η αποκατάσταση του λόγου δεν οφείλονταν στον ένα μήνα λογοθεραπεία αλλά σε άλλους παράγοντες, που αν θές θα στα πω σε προσωπικό μήνυμα. 

Γενικά από την εμπειρία μου θα σου πω ότι οι λογοθεραπευτές συστήνουν λογοθεραπεία μετά από 6 μήνες τραυλισμού. Κάναμε και μέτρηση "τραυλικών" επεισοδίων στο σπίτι.  Μας είπαν ότι σε περιόδους στρες, ενδέχεται να "ξανακυλήσει". 'Οντως, άρχισε να ξανατραυλίζει ελαφρά όταν πήγε στην Α Δημοτικού (λόγω αλλαγής σχολείου),  το οποίο κράτησε περίπου 2 μήνες, και έφυγε από μόνο του. 

Σου παραθέτω (με αντιγραφή) τις απαντήσεις μου προ 3ετίας περίπου σε κάποια άλλη φίλη στο φόρουμ, είναι τα κείμενα με πλάγια γράμματα. Ό,τι θέλεις, στην διάθεσή σου. 

 

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και το χρόνο σου! 

Εμείς έχουμε κληρονομικότητα (όχι σοβαρού βαθμού αλλά υπάρχει). Σίγουρα οι καιροί έχουν αλλάξει και τώρα υπάρχουν τρόποι βοηθείας σε σχέση με παλιά για αυτό και βιαζόμαστε τώρα που είναι μικρός να τον βοηθήσουμε μήπως και γλυτώσουμε τα χειρότερα αργότερα που θα καταλαβαίνει και καλύτερα.

Δεν υπάρχει 2ο παιδί και δεν μπορώ να σκεφτώ ένα συγκεκριμένο στρεσογόνο παράγοντα τον τελευταίο καιρό αν και έχω μερικές υποψίες (πχ σχετικά με τον παιδικό) αλλά όχι για κάτι τόσο έντονο στην υπόληψη μου. Θα δούμε τι θα πει και η λογοθεραπεύτρια σε λίγες μέρες. Πάντως μέσα σε μία εβδομάδα έφτασε ειδικά τα απογεύματα να μην μπορεί να πει πρόταση χωρίς να επαναλάβει την πρώτη συλλαβή πολλές φορές (ειδικα με το "να", "για", "και" κολλάει απίστευτα). Πραγματικά σοκαριστήκαμε...

'Εχεις δίκιο όμως για το τραγούδι. Οντως δεν το κάνει καθόλου εκεί! Ο λογοθεραπευτής σας χρησιμοποίησε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο επιστημονική;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΓιώργοςΜ είπε:

 

....... Ο λογοθεραπευτής σας χρησιμοποίησε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο επιστημονική;

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό.

Ξέρω ότι έκαναν ασκήσεις αναπνοής και ασκήσεις συλλαβισμού με παλαμάκια (δηλαδή πχ. για να πει λεμόνι, κάνει παλαμάκι λέει λε, 2ο παλαμάκι λέει μο, 3ο παλαμάκι λέει νι, στην αρχή αργά και μετά πιο γρήγορα για να ξεμπλοκάρει). Τα κάναμε και στο σπίτι αυτά. Κ επίσης μας είχε πει να μην μιλάμε γρήγορα, αλλά αργά και σταθερά, για να μπορεί και να μας παρακολουθεί και να μην αγχώνεται να μιλήσει και αυτός γρήγορα (εγώ μιλάω γρήγορα και το είχαμε επισημάνει αυτό). Και εννοείται, ότι όταν ξεκινάει να μιλάει, περιμένετε με υπομονή μέχρι να ολοκληρώσει αυτό που θέλει να πει. 

Εμάς ήταν ψυχολογικό για αυτό και ξεμπλόκαρε αμέσως. 

Μήπως στον παιδικό έχει θέμα με κάποιο παιδάκι ? με την δασκάλα ? 

Σας καταλαβαίνω τι περνάτε. Είχαμε περάσει κ εμείς δύσκολα τότε. Έχει στο διαδίκτυο αρκετά site, και στα αγγλικά, για τον τραυλισμό, που μπορείς να ρίξεις μια ματιά. Είχα διαβάσει πολλά τότε (πριν 4 χρόνια), δεν ξέρω αν μας βοήθησαν αλλά πήρα αρκετές πληροφορίες.  

Ό,τι βοήθεια ή άλλη πληροφορία χρειαστείς, πες μου. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, annoulen said:

Μήπως στον παιδικό έχει θέμα με κάποιο παιδάκι ? με την δασκάλα ? 

Σας καταλαβαίνω τι περνάτε. Είχαμε περάσει κ εμείς δύσκολα τότε. Έχει στο διαδίκτυο αρκετά site, και στα αγγλικά, για τον τραυλισμό, που μπορείς να ρίξεις μια ματιά. Είχα διαβάσει πολλά τότε (πριν 4 χρόνια), δεν ξέρω αν μας βοήθησαν αλλά πήρα αρκετές πληροφορίες.  

 

Δεν έχει πέσει στην υπόληψη μας κάτι για τον παιδικό πέρα του ότι λόγω ασθενειών το παιδί εδώ και 1.5 μήνα μία πάει μία δεν πάει... Και φυσικά όταν κάθεται σπίτι μετά δεν θέλει να πάει αλλά όταν πάει του αρέσει. Γενικά μία αναστάτωση. Υποθέτω ότι αυτό είναι συνηθισμένο όμως. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2018 at 11:04 AM, polakis said:

Καναμε την τριμηνη θεραπεια και σαφως υπηρξε βελτιωση στο παιδι και πλεον εχουμε μαθει πως πρεπει να του μιλαμε, και κανουμε και 10λεπτες συνεδριες μονοι μας οπως μας ειπε ο λογοθεραπευτης. Παντως δεν εξαφανιστηκε εντελως ο τραυλισμος. Καποιες εβδομαδες δεν φαινεται καθολου και αλλες επανεμφανιζεται σε μικρο βαθμο, ελεγχομενο. Ελπιζω να εξαλειφθει οσο μεγαλωνει ή τουλαχιστον να μην αυξηθει και να μεινει ετσι ελεγχομενα. Η κορουλα μας ειναι 4,5 ετων τωρα. 

 

Καλησπέρα,

 

Πώς πάει η κορούλα σας; Διάβασα την περίπτωση σας. Στο ξεκίνημα της είναι σχεδόν ίδια με τη δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2019 at 11:43 ΠΜ, ΓιώργοςΜ είπε:

Καλημέρα,

 

Και εμείς τα ίδια. Πολύ ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σας εδώ. Ο γιος μας 2.5 ετών με πολυ αναπτυγμένο λόγο για την ηλικία του (παραπάνω από τα περισσότερα παιδιά σύμφωνα με τον παιδίατρο και τον παιδικό) ξαφνικά μέσα σε μία εβδομάδα δυσκολεύεται να τελειώσει προτάσεις απο τις πολλές επαναλήψεις (στην πρώτη συλλαβή αλλά και ενδιάμεσα πχ στα "να", "και" κλπ). Ειδικά το απόγευμα όταν είναι κουρασμένος είναι πάρα πολύ έντονο. Το πρωί το κάνει αλλά στις μισές προτάσεις. Και μιλάει ακατάπαυστα αυτό τον καιρό οπότε αυτο το κάνει ακόμα πιο έντονο. Δεν υπήρχε κάποια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας. Υπάρχει και κληρονομικότητα σε ελαφρύ βαθμό από την μητέρα του. Εχουν περάσει δέκα μέρες χωρίς βελτίωση. Αποφασίσαμε να πάμε εμείς οι γονείς σε λογοθεραπευτή για συμβούλες σε αυτή τη φάση μιας και είναι νωρίς για κάποια παρέμβαση σύμφωνα με 2 παιδιάτρους που ρωτήσαμε. Ισως βιαζόμαστε αλλά αισθανόμαστε ανήμποροι μπροστά σε αυτή την κατάσταση.

Προφανώς και μας ενδιαφέρει να ακούσουμε αντίστοιχα περιστατικά και σε τι βαθμό τώρα έχουν βελτιωθεί.

 

Ευχαριστούμε!

Kαλησπερα! Μου φαινεται οτι βιαζεστε να απευθυνειτε σε λογοθεραπευτη, μαλλον λογω του αγχους σας και της εμφασης που δινετε στην κληρονομικοτητα του ζητηματος. Πιστευω πως μια εβδομαδα των συγκεκριμενων ζητηματων δεν ειναι λογος ανησυχιας. Πολλα παιδια σε καποια φαση της αναπτυξης της γλωσσας μπορει να επαναλαμβανουν καποιες συλλαβες, κυριως λογω του οτι "βιαζονται" να ολοκληρωσουν την προταση τους αλλα δεν εχουν ακομη τοσο συγκροτημενη σκεψη ωστε να το κανουν "ομαλα". Το οτι μιλαει ακαταπαυστα αυτον τον καιρο επιβεβαιωνει την "εκρηξη" της γλωσσικης του αναπτυξης που ισως δυσκολευται να διαχειριστει λογω της ανυπομονησιας της ηλικιας. Ειναι πολυ σημαντικο σε αυτη τη φαση (και γενικοτερα) να αφηνουμε τα παιδια να ολοκληρωσουν αυτο που θελουν να πουν οση ωρα κι αν εχουν αναγκη, χωρις να επεμβαινουμε προλαβαινοντας τα λογια τους. Αν θελετε την γνωμη μου δωστε λιγο χρονο, σε αυτη την ηλικια ειναι συνηθη τετοια περιστατικα ανα διαστηματα. Το μονο που θα σας ελεγα ειναι να προσεξετε την συμπεριφορα σας ωστε να μην επιδεινωθει η κατασταση. Μην δινετε εμφαση σε αυτα τα περιστατικα, μην δειχνετε αγχωμενοι ή ενοχλημενοι και μην τρεχετε το παιδι απο τωρα στους ειδικους, δωστε του λιγο χρονο...

 
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2019 at 8:47 PM, Sentir...natureza said:

Kαλησπερα! Μου φαινεται οτι βιαζεστε να απευθυνειτε σε λογοθεραπευτη, μαλλον λογω του αγχους σας και της εμφασης που δινετε στην κληρονομικοτητα του ζητηματος. Πιστευω πως μια εβδομαδα των συγκεκριμενων ζητηματων δεν ειναι λογος ανησυχιας. Πολλα παιδια σε καποια φαση της αναπτυξης της γλωσσας μπορει να επαναλαμβανουν καποιες συλλαβες, κυριως λογω του οτι "βιαζονται" να ολοκληρωσουν την προταση τους αλλα δεν εχουν ακομη τοσο συγκροτημενη σκεψη ωστε να το κανουν "ομαλα". Το οτι μιλαει ακαταπαυστα αυτον τον καιρο επιβεβαιωνει την "εκρηξη" της γλωσσικης του αναπτυξης που ισως δυσκολευται να διαχειριστει λογω της ανυπομονησιας της ηλικιας. Ειναι πολυ σημαντικο σε αυτη τη φαση (και γενικοτερα) να αφηνουμε τα παιδια να ολοκληρωσουν αυτο που θελουν να πουν οση ωρα κι αν εχουν αναγκη, χωρις να επεμβαινουμε προλαβαινοντας τα λογια τους. Αν θελετε την γνωμη μου δωστε λιγο χρονο, σε αυτη την ηλικια ειναι συνηθη τετοια περιστατικα ανα διαστηματα. Το μονο που θα σας ελεγα ειναι να προσεξετε την συμπεριφορα σας ωστε να μην επιδεινωθει η κατασταση. Μην δινετε εμφαση σε αυτα τα περιστατικα, μην δειχνετε αγχωμενοι ή ενοχλημενοι και μην τρεχετε το παιδι απο τωρα στους ειδικους, δωστε του λιγο χρονο... 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας. 'Εχετε απόλυτο δίκιο για τον λόγο της βιασύνης. Είναι πρώτον η κληρονομικότητα και δεύτερο το γεγονός ότι το παιδί μιλούσε τέλεια πιο πριν και τώρα κολλάει ακόμα και σε απλές λέξεις (Πχ. ποτήρι, πάμε) όχι όταν μόνο προσπαθεί να κάνει σύνθετες που εκεί θα το έβρισκα λογικό. Εχουν συμπληρωθεί 2 εβδομάδες με σκαμπανεβάσματα. Τις 2ο τελευταίες μέρες το έκανε λιγότερα σήμερα είναι σε κάθε πρόταση σχεδόν! Θα πάμε μόνο συμβουλευτικά σε λογοθεραπευτή αυτή την εβδομάδα, είναι πολύ νωρίς για οτιδήποτε. Απλά αναρωτιόμουν αν είχατε και εσείς τέτοια περίπτωση (με αρκετό τραυλισμό τόσο απότομα) που να έφύγε μόνη της και πότε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΓιώργοςΜ είπε:

 

 Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας. 'Εχετε απόλυτο δίκιο για τον λόγο της βιασύνης. Είναι πρώτον η κληρονομικότητα και δεύτερο το γεγονός ότι το παιδί μιλούσε τέλεια πιο πριν και τώρα κολλάει ακόμα και σε απλές λέξεις (Πχ. ποτήρι, πάμε) όχι όταν μόνο προσπαθεί να κάνει σύνθετες που εκεί θα το έβρισκα λογικό. Εχουν συμπληρωθεί 2 εβδομάδες με σκαμπανεβάσματα. Τις 2ο τελευταίες μέρες το έκανε λιγότερα σήμερα είναι σε κάθε πρόταση σχεδόν! Θα πάμε μόνο συμβουλευτικά σε λογοθεραπευτή αυτή την εβδομάδα, είναι πολύ νωρίς για οτιδήποτε. Απλά αναρωτιόμουν αν είχατε και εσείς τέτοια περίπτωση (με αρκετό τραυλισμό τόσο απότομα) που να έφύγε μόνη της και πότε.

O γιος μου 3 ετων, αρκετα συχνα (οταν βιαζεται) επαναλαμβανει μια συλλαβη (συνηθως το "να") ή ολοκληρη τη προταση (μεχρι το σημειο που "κολλαει"). Δεν με ανησυχει, δεν το κανει για μηνες, εχει συμπεσει με την δικη του εκρηξη γλωσσικης αναπτυξης. Εχοντας σπουδασει παιδαγωγικα, γνωριζοντας την γλωσσικη αναπτυξη των παιδιων και τις παρεκκλισεις απο το "φυσιολογικο", αυτο που γραψατε μου φανηκε συνηθης γλωσσικη συμπεριφορα νηπιου, γι'αυτο θεωρησα οτι πρεπει να σας απαντησω. Εσεις ξερετε καλυτερα το παιδι σας και αν πρεπει να κινητοποιηθειτε, απλα ειναι κριμα να δημιουργουμε θεματα εκει που δεν υπαρχουν και κακα τα ψεματα ειδικα σε θεματα λογοθεραπειας νοιμιζω οτι πολλες φορες ειναι λιγο υπερβολικες οι παρεμβασεις σε παιδια που απλα θα καλυτερευαν τις γλωσσικες τους δεξιοτητες αν τους διναμε την ευκαιρια (δηλαδη χρονο και προσεκτικη αντιμετωπιση του ζητηματος απο μερους μας).

 
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sentir...natureza said:

O γιος μου 3 ετων, αρκετα συχνα (οταν βιαζεται) επαναλαμβανει μια συλλαβη (συνηθως το "να") ή ολοκληρη τη προταση (μεχρι το σημειο που "κολλαει"). Δεν με ανησυχει, δεν το κανει για μηνες, εχει συμπεσει με την δικη του εκρηξη γλωσσικης αναπτυξης. Εχοντας σπουδασει παιδαγωγικα, γνωριζοντας την γλωσσικη αναπτυξη των παιδιων και τις παρεκκλισεις απο το "φυσιολογικο", αυτο που γραψατε μου φανηκε συνηθης γλωσσικη συμπεριφορα νηπιου, γι'αυτο θεωρησα οτι πρεπει να σας απαντησω. Εσεις ξερετε καλυτερα το παιδι σας και αν πρεπει να κινητοποιηθειτε, απλα ειναι κριμα να δημιουργουμε θεματα εκει που δεν υπαρχουν και κακα τα ψεματα ειδικα σε θεματα λογοθεραπειας νοιμιζω οτι πολλες φορες ειναι λιγο υπερβολικες οι παρεμβασεις σε παιδια που απλα θα καλυτερευαν τις γλωσσικες τους δεξιοτητες αν τους διναμε την ευκαιρια (δηλαδη χρονο και προσεκτικη αντιμετωπιση του ζητηματος απο μερους μας).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, τις εκτιμώ. Ναι η δική σας άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα λόγω επαγγέλματος. Και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ για τις λογοθεραπείες. Ο λόγος που θα πάμε (σε φίλη φίλου την οποία εμπιστευόμαστε περισσότερο απο μία άγνωστη) είναι για να μας πει κατα πόσο αυτό είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού και τί πρέπει να παρατηρήσουμε σε βάθος χρόνου ώστε αν γίνει παρέμβαση στο μέλλον να γίνει πριν το παιδί πάει σχολείο με τίποτα για τους επομενους 6-12 μήνες.

Πχ δε μπορώ να πιστέψω πώς τις "άσχημες" μέρες κολλάει στις μισές προτάσεις στην αρχή πχ "Θε-θε-θες το αυτο-τοκινητάκι;". Τις άλλες σε 1 στις 5 ή 1/10. Αυτό δε μου κάνει "φυσιολογικό" αλλά προφανώς δεν είμαι ο ειδικός να απαντήσω. Κάποιος που το έχει ζήσει εδώ σε αυτό το βαθμό και πέρασε θα με χαροποιούσε αν το άκουγα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 3:29 ΜΜ, ΓιώργοςΜ είπε:

 

......... Κάποιος που το έχει ζήσει εδώ σε αυτό το βαθμό και πέρασε θα με χαροποιούσε αν το άκουγα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική.

 

Γιώργο Μ, εμείς δεν το ζήσαμε σε αυτό το βαθμό, εσάς είναι πιο ήπιο από ότι καταλαβαίνω, αλλά εμάς ήταν και ένα χρόνο μεγαλύτερο από το δικό σας. 

Από την εμπειρία μου, θα σας πρότεινα να το παρακολουθήσετε για 3-4 μήνες και, εάν δεν δείτε βελτίωση ή έστω μία σχετική σταθεροποίηση, τότε να ξεκινήσετε τις διαδικασίες.

Οι ειδικοί (σε αυτούς που είχα πάει εγώ τουλάχιστον), λένε παρακολούθηση για 6 μήνες και μετά δραστηριοποίηση με λογοθεραπευτές, έχω όμως μία "επιφύλαξη" για τον χρονικό αυτό ορίζοντα, καθώς η διαδικασία για την έγκριση από το Δημόσιο των λογοθεραπειών είναι σχετικά χρονοβόρα (να κλείσεις ραντεβού, να βγει η γνωμάτευση κλπ). 

Αν έχετε υπομονή και χρόνο, μπορείτε να μετρήσετε τα "τραυλικά" επεισόδια, πρέπει να είσαι όμως με ένα χαρτί στο χέρι όλη την ώρα, τουλάχιστον την ώρα που είστε με το παιδί. Στην περίπτωση αυτή, βλέπεις πότε αυξάνονται, ποια ώρα της ημέρας,  πότε είναι σε ύφεση κλπ και έχεις και μετρήσιμα δεδομένα πλέον. Αυτό το είχαμε κάνει εμείς για περίπου μία εβδομάδα, που συμπεριελάμβανε και σαββατοκύριακο, που ήμασταν συνέχεια μαζί με το παιδί. Άλλο να έχει 10 τραυλικά επεισόδια την ημέρα και άλλο να έχει 10 τραυλικά επεισόδια την ώρα.  Μας το είχαν ζητήσει οι λογοθεραπευτές, προκειμένου να έχουμε κάποια δεδομένα στο πρώτο ραντεβού μαζί τους, χωρίς να έχουμε το παιδί μαζί. Επίσης με αυτόν τον τρόπο, εάν πάρετε ενδεικτικά μία εβδομάδα μετρήσεων τώρα, και μετά από έναν μήνα, μία άλλη εβδομάδα μετρήσεων, θα έχετε και συγκριτικά μεγέθη από τον ένα μήνα στον άλλο. 

Και επίσης, πρέπει να παρατηρήσετε τις εκφράσεις στο πρόσωπό του ή κάποιες κινήσεις του την ώρα που τραυλίζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...