katerinars

Τι γινεται με το εξαμηνο του οαεδ;

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια , διαβάζω αυτα που γράφετε και τα χω παίξει ! Είμαι ήδη στο 6μηνο απο τον Απρίλιο , ως τώρα πληρωνομουν κανονικά τα 700 ευρω κάθε 2-4 του μηνός. Υπάρχει περίπτωση να μην μπουν τα λεφτά τον Οκτώβριο? ή αυτα ισχύουν μόνο για όσες έκαναν αίτηση απο 5/8 και μετα? δεν κατάλαβα καλα τι ακριβώς λέει η ανακοίνωση · είναι δυνατόν να κόψουν το 6μηνο? σε αυτη τη χώρα όλα είναι πιθανά ... :( κόβουν απο παντού εκτός απο την τσέπη τους οι γελοίοι

εμενα μου την ζητησαν την βεβαιωση την δευτερα κ την εστειλα την ιδια μερα, ελπιζω να πληρωθω κανονικα την δευτερα!

Διαφημίσεις

καλημερα!

σημερα έλαβα με συστημενο προσκληση απο τον οαεδ η οποια γραφει τα κατωθι:

Σας παρακαλούμε να περασετε απο το γραφειο Ασφαλισης το αργοτερο σε 5 μερες για προσωπικης σας υπόθεση.Μαζι σας πρεπει να εχετε : ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ.

εδω να πω οτι το 6μηνο τελειωσε 10-9 και γυρισα στο γραφειο με μειωμενο ωραριο φυσικα-αν κ μου εκανε τσαλιμακια- ομως δυσκολο να πληρωνομαι στην ωρα μου διοτι το γραφειο παει απο το κακο στο χειροτερο.

ξερει καμμια κατι για αυτο??

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Καλησπέρα κορίτσια!

Όπως είχα ξαναπει έκανα τα χαρτια για το εξάμηνο αρχές Σεπτεμβρη.

Σήμερα πήγε ο σύζυγος για ενημέρωση και μου κατεθεσαν τα χρήματα προφανώς για τον Σεπτέμβρη.

Να σημειώσω ότι ουδέποτε μου είπαν ότι θα υπάρξει πρόβλημα με την πληρωμη και όσο για τις βεβαιώσεις από τον εργοδότη που ζητάνε σου δίνουν εκεί όλα τα εντυπα.

Αντε και στα δικά σας!!!!!!

2XNsp3.png

Mariames ενθαρρυντικό αυτο που εγραψες ! σου ζήτησαν και τέτοια βεβαίωση του εργοδότη για επικουρικό ? ή μόνο την κλασική φόρμα ? σε ποιον ΟΑΕΔ ανήκεις ?

εμενα παντως τα τελευταια χρηματα δεν μου τα εχουν εχουν βαλει ακομη.Κοιταξα κ σημερα κ την Παρασκευη..ουτε το επιδομα αδείας εχω παρει ακομη...

ισως επειδη μου ζητησαν τωρα στο τελος αυτα τα χαρτια?! μακαρι να ξερα

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

«1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία

της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον

εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

της όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών

μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο

χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον

τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγ−

γελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης

ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη,

στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει

προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει

δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο

χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι

του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβά−

νεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση

να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης στην

εργασία της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.»

2. Η αληθής έννοια του άρθρου 142 του ν. 3655/2008

είναι ότι στο πεδίο εφαρμογής αυτού εμπίπτει η μητέ−

ρα που είναι ασφαλισμένη του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, εργάζεται

με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε

επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις του ιδιωτικού τομέα και

για την εναλλακτική χρήση του μειωμένου ωραρίου ως

άδειας για φροντίδα του παιδιού καλύπτεται αποκλει−

στικά και μόνο από τις ρυθμίσεις της εκάστοτε ισχύ−

ουσας Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας

(Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.), σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 9 της

Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. των ετών 2004−2005.

3. Το πέμπτο εδάφιο του άρθρου 142 του ν. 3655/2008

αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρό−

τητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στους κλάδους

κύριας σύνταξης και ασθένειας του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ, καθώς

και στους οικείους φορείς επικουρικής ασφάλισης, οι δε

προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά

περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το

οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά

ασφαλισμένου και την αποδίδει στους αρμόδιους φο−

ρείς μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που

βαρύνει τον ΟΑΕΔ. Ο χρόνος ασφάλισης, που έχει διανυ−

θεί από την έναρξη ισχύος των διατάξεων του άρθρου

θεωρείται χρόνος ασφάλισης στον Κλάδο Ασθένειας

σε είδος και σε χρήμα του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ.

ψαχνωντας βρηκα τον νεο νομο.

http://www.pim.gr/images/stories/pdf/n_3996_2011.pdf ειναι το λινκ απλα εχω παρει τις παραγραφους που μας ενδιαφερουν.

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι αλλαξαν οι εισφορες κ αρα θα μειωθει το ποσο που παιρνουμε..για οσες τελειωνει το εξαμηνο ή τελειωσει θα αφερεθει το ποσο -απο οτι καταλβα παντα- απο το Δωρο Χριστουγεννων..

περαστικα μας...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

κ γω κατι τετοιο καταλαβα :rolleyes::rolleyes:

σημερα ηταν να πληρωθω κ φυσικα δεν μπηκαν τα λεφτα.... :cry:

υπαρχει καμια που πληρωθηκε?

Δυστυχώς ενα απο τα ίδια.Μου είπαν απο τον οαεδ οτι τον Όκτωμβριο δε θα μπουν αλλά θα κατατεθουν τον Νοεμβιο αναδρομικά γιατι το κράτος δεν έχει λεφτα.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους.Εγω παιρνω το επιδομα απο τον Αυγουστο κανονικα χωρισ κανενα θεμα.Σημερα μου ηρθε το χαρτι απο τον οαεδ και δεν καταλαβαινω τι ακριβως γινεται?

Εμαθε καπιος κατι καινουργιο?

melisoula εχω μια απορια.Το χαρτι γραφει "οι υπηρεσιες θα προχωρησουν στην τροποποιηση ολων των εγκριτικων αποφασεων που εκδοθηκαν απο τισ 5/8/2011" εσυ αφου εισαι σε αδεια 5 μηνες τωρα (πριν τον 8ο δηλαδη) γιατι εχεις θεμα?

melisoula εχω μια απορια.Το χαρτι γραφει "οι υπηρεσιες θα προχωρησουν στην τροποποιηση ολων των εγκριτικων αποφασεων που εκδοθηκαν απο τισ 5/8/2011" εσυ αφου εισαι σε αδεια 5 μηνες τωρα (πριν τον 8ο δηλαδη) γιατι εχεις θεμα?

θα ισχυσει κ αναδρομικα ο νεος νομος δηλ για ολες στην ουσια.

λεφτα ουτε κ σημερα πηγα το πρωι στην τραπεζα τιποτα....

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Δυστυχώς ενα απο τα ίδια.Μου είπαν απο τον οαεδ οτι τον Όκτωμβριο δε θα μπουν αλλά θα κατατεθουν τον Νοεμβιο αναδρομικά γιατι το κράτος δεν έχει λεφτα.

αυτο μου το ειχαν πει κ εμενα αν δεν κανω λαθος τον Ιουλη και τελικα μπηκαν στις 7/7. οποτε δεν ξερουν πιστευω ουτε κ αυτοι.

το επιδομα αδειας ας πουμε εγω δεν το εχω παρει ,φιλη μου που γεννησαμε μαζι την ιδια μερα το πηρε κανονικα (πληρωνομαστε απο διαφορετικους οαεδ) αλλα εγω γυρισα στις 11/9 για δουλεια ενω αυτη στις 2/9 ...

το γιατι δεν το ξερω...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Διαφημίσεις

Το πρόβλημά τους είναι τί αυτοκίνητα θα μισθώσουν για τους βουλευτές:twisted::twisted:

Να κυκλοφορούν με δικά τους αυτοκίνητα ρε!

Και για τα ταξίδια τους ας πάρουν κανένα τρένο...

Απο μας ξέρουν να κόβουν , αλλά οι ανέσεις τους , ανέσεις... εκεί έχουν να δώσουν...Αυτά δεν τα βλέπει η τρόικα να τους βάλει στη θέση τους?

γιατι μπορει να γεννησατε ιδια μερα αλλα η ΠΗΤ σας

δεν θα ηταν ιδια μερα, οι αδειες υπολογιζονται βασει ΠΗΤ

κοριτσια μολις μιλησα με τον ΟΑΕΔ. οσες εχουμε παρει το 6μηνο απο 5/8 και μετα πρεπει να προσκομησουμε βεβαιωση εργοδοτη με το ποσοστο του επικουρικου. παρτε τηλ στο ΟΑΕΔ σας να σας πουνε λεπτομερειες γιατι αλλιως δε θα παρουμε τα λεφτα.

OtE5p3.png

γιατι μπορει να γεννησατε ιδια μερα αλλα η ΠΗΤ σας

δεν θα ηταν ιδια μερα, οι αδειες υπολογιζονται βασει ΠΗΤ

οντως αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!

κ ετσι ναι λογικα εγω που γυρισα αργοτερα γιατι γεννησα μολις 36+3 ενω αυτη 38+6!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

κοριτσια μολις μιλησα με τον ΟΑΕΔ. οσες εχουμε παρει το 6μηνο απο 5/8 και μετα πρεπει να προσκομησουμε βεβαιωση εργοδοτη με το ποσοστο του επικουρικου. παρτε τηλ στο ΟΑΕΔ σας να σας πουνε λεπτομερειες γιατι αλλιως δε θα παρουμε τα λεφτα.

και μενα μου την ζητησαν που ξεκινησα το 6μηνο 20/05 :rolleyes:

και μενα μου την ζητησαν που ξεκινησα το 6μηνο 20/05 :rolleyes:[/Q

Τι να πω ρε κοριτσια...εγω που κατεθεσα προχθες μονο που δεν μου ειπε ηυπαλληλος ''καλα κρασια''.δεν ξερω με απογοητευσαν αλλα δεν πιστευω οτι δεν θα βαζουν χρηματα.Ισως μειωμενα αλλα ολο και κατι θα βαλουν.Βεβαια οπως και με τις συνταξεις οχι τωρα μετπτ.Απο Νοεμβρη που θ απαρουμε και την εκτη δοση.;)

RN1Zp2.png

koritsia kalispera. emena teleiose to 6mino mou stis 18-09. i teleytaia dosi den exei mpei opos k se polles. ego omos exo stamatisei apo tin douleia mou. pos tha paro ayto to xarti? o palios mou ergodotis exei na mou kollisei ensima apo persy.. eixa stamatisei noemvrio gennisa ianouario.

Kαλησπέρα σε όλες και σε όλους. Έχθές κατέθεσα τα χαρτιά μου (μαζί με το καινούργιο που ζητάνε για τις εισφορές στο επικουρικό κτλ). Μου είπαν ότι τα χαρτιά είναι οκ. Στην δική μου περίπτωση το 6μηνο ξεκίνησε στις 27/09/11. Μου είπαν ότι χρήματα θα μπούν μετά από 2 μήνες (Δεκέμβριο δηλαδή).

Είναι δυνατόν? Επίσης για τα χαρτιά που κατέθεσα δεν μου δώσανε κάτι που να αποδεικνύει ότι έχω καταθέσει τα χαρτιά μου και περιμένω. Ούτε αριθμό πρωτοκόλου ούτε τίποτα. Τι να κάνω έχω απελπιστεί...

ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ και να σου λένε ότι δεν θα πάρει λεφτά άμεσα αλλά σε 2 μήνες? Αααχχχχχ... Πώς μας καταντήσανε έτσι ΠΑΣΟΚ & ΝΔ.

Υπάρχει καμία που να κατέθεσε αυτές τις μέρες τα χαρτιά της και να της είπαν το ίδιο?

Σας δώσανε κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι έχετε καταθέσει τα χαρτιά σας?

SOS PLEASE!!!

Kαλησπέρα σε όλες και σε όλους. Έχθές κατέθεσα τα χαρτιά μου (μαζί με το καινούργιο που ζητάνε για τις εισφορές στο επικουρικό κτλ). Μου είπαν ότι τα χαρτιά είναι οκ. Στην δική μου περίπτωση το 6μηνο ξεκίνησε στις 27/09/11. Μου είπαν ότι χρήματα θα μπούν μετά από 2 μήνες (Δεκέμβριο δηλαδή).

Είναι δυνατόν? Επίσης για τα χαρτιά που κατέθεσα δεν μου δώσανε κάτι που να αποδεικνύει ότι έχω καταθέσει τα χαρτιά μου και περιμένω. Ούτε αριθμό πρωτοκόλου ούτε τίποτα. Τι να κάνω έχω απελπιστεί...

ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ και να σου λένε ότι δεν θα πάρει λεφτά άμεσα αλλά σε 2 μήνες? Αααχχχχχ... Πώς μας καταντήσανε έτσι ΠΑΣΟΚ & ΝΔ.

Υπάρχει καμία που να κατέθεσε αυτές τις μέρες τα χαρτιά της και να της είπαν το ίδιο?

Σας δώσανε κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι έχετε καταθέσει τα χαρτιά σας?

SOS PLEASE!!!

μην αγχωνεσαι! εδω και ενα μηνα κατεθεσα τα χαρτια μου για το εξαμηνο και ειναι 2η φορα.οντως δεν παιρνεις καποιο χαρτι στα χερια αλλα μην στεναχωριεσαι εφοσον εχουν κατατεθει ολα θα πανε καλα. οσο για το διμηνο που σου ειπαν ειναι εξαιτιας του επικουρικου.εγω πληρωθηκα την 1η δοση και εχθες που πηγα να δωσω συμπληρωματικα το χαρτι για το επικουρικο μου ειπαν οτι θα αργησει η 2η δοση(την οποια επρεπε ηδη να εχω παρει στη 1 του μηνος) γιατι πρεπει να μαζεψουν απο ολους τα χαρτια των επικουρικων, νεους και παλιους για να πληρωθουμε! υπομονη!!!:wink:

VCkup3.png W6T5p3.png

κοριτσια και εγω δεν εχω πληρωθει εχει ξεκινησει το εξαμηνο μου απο 20 ιουνιου και για τον οκτωβρη τιποτα αλλα κοιταχτε εδω τη βρηκα μαλλον γι αυτο καθυστερησανε εαν ξερει εντωμεταξυ καμια κοπελα τιποτα ασ μας πει.....

μπειτε εκει που λεει ανακοινωση 4/10/2011 και δειτε!~\εγω αυριο θα τους παρω τηλεφωνο γιατι σημερα ειχαν απεργια εαν δεν τους βρω θα παω απο εκει της αγιας παρασκευησ ειναι!!

http://www.oaed.gr/Pages/SN_1469.pg

ff033a3307.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα