katerinars

Τι γινεται με το εξαμηνο του οαεδ;

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις κατι; Ειχα αριθμο πρωτοκολλου για σημερα για να καταθεσω τα χαρτια μου και να ξεκινησει το εξαμηνο μου και πηγα και μου ειπαν οτι εχουν παγωσει τις διαδικασιες προσωρινα και να παρω τη μεθεπομενη βδομαδα για να μου πουν. Ξερει καποιος τι γινεται;

Διαφημίσεις

Μη μου λετε τετοια και ειναι να το παρω σε περπου εναμιση μηνα!!! Θα τρελαθω αν το κοψουν...:evil::evil:

Ωχ μην ακούω τέτοια! Γεννάω σε 4 μήνες και πρέπει οπωσδήποτε να το πάρω γιατι έχω πρόβλημα με το ποιός θα μου κρατάει 2 παιδία. Σα δεν ντρέπονται λεω γω.:twisted:

k2A9p3.png

Δεν εχω ιδεα και δε θελω να βαζω φυτιλιες, μου ειπαν απλως οτι το εχουν παγωσει για κανα δυο βδομαδες, οχι οτι χανεται.. Κι εγω σημερα στα τηλ ειμαι και προσπαθω να μαθω τι γινεται, αλλα ξερετε, ελλαδα και δημοσιο, φεξε μου και γλιστρησα..

Κοριτσια εγω ηταν να παρωτην 1η δοση 01/08/11 δεν πηρα τιποτα κ μου ειπαν να παρω τηλ τελος νοεεμβριου. Οσμιζομαι οτι πανε να το κοψουν τα καθικια.

εγω διανυω τον πεμπτο μηνα αδειας κ μου ζητησαν σημερα μια νεα βεβαιωση εργοδοτη κ μου ειπαν οτι εξεταζουν σε ποιος θα κοπει :shock::shock:

πλεον δεν θα το δικαιουνται ολοι.... ευτυχως καθισα 4 μηνες κ νομιζω οτι πεμπτο δεν θα προλαβω να συμπληρωσω....:mad::evil::evil::evil::evil::mad:

Διαφημίσεις

εγω διανυω τον πεμπτο μηνα αδειας κ μου ζητησαν σημερα μια νεα βεβαιωση εργοδοτη κ μου ειπαν οτι εξεταζουν σε ποιος θα κοπει :shock::shock:

πλεον δεν θα το δικαιουνται ολοι.... ευτυχως καθισα 4 μηνες κ νομιζω οτι πεμπτο δεν θα προλαβω να συμπληρωσω....:mad::evil::evil::evil::evil::mad:

μηπως σου ειπαν τιποτα για τα κριτηρια?

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

δεν μου ειπαν λεπτομερειες αλλα ψαχνωντας βρηκα αυτο:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αυξήθηκε από 1η Ιουλίου 2011 το επίδομα ανεργίας, ως αποτέλεσμα της αύξησης των κατώτατων ορίων μισθών και ημερομισθίων, τα οποία καθορίζει η Εθνική Γενική Συλλογική σύμβαση Εργασίας 2010 -2012. Η αύξηση των κατώτατων αμοιβών είναι 1,6%, διαμορφώνοντας το κατώτατο ημερομίσθιο στα 33,57 ευρώ.

Έτσι, από την 1η Ιουλίου, το ημερήσιο επίδομα ανεργίας διαμορφώθηκε στα 18,46 ευρώ (από 18,17 ευρώ) και το μηνιαίο επίδομα στα 461,5 ευρώ (από 454,25 ευρώ). Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία το επίδομα ανεργίας, φθάνει στο 55% του κατώτατου ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.

Ο ΟΑΕΔ με εγκύκλιο του προς τις υπηρεσίες του γνωστοποίησε την αναπροσαρμογή των επιδομάτων ανεργίας, επισημαίνοντας ότι τα νέα ποσά θα ισχύσουν αναδρομικά από 1η Ιουλίου του 2011.

Ταυτόχρονα, αναπροσαρμόζονται και οι υπόλοιπες παροχές ασφάλισης, που επηρεάζονται από την αναπροσαρμογή του κατώτατου ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη και του ημερησίου επιδόματος ανεργίας.

Ειδικότερα, αναπροσαρμόζονται επίσης:

Ø Το ύψος των ειδικών βοηθημάτων προς μεμονωμένους ασφαλισμένους

Ø Τα ειδικά εποχιακά βοηθήματα

Ø Το ύψος της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας, το οποίο διαμορφώνεται στα 751,39 ευρώ μηνιαίως, αφού το ποσό της εν λόγω παροχής ισούται με το ποσό του κατώτατου μισθού, όπως κάθε φορά καθορίζεται από την ΕΓΣΣΕ.

ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ Κ ΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ?

Χθες πηγα και εκανα την αιτηση στον ΟΑΕΔ κανονικοτατα,δε μου ειπαν οτι εχει αλλαξει κατι.

Κι εγώ πριν μια βδομάδα έκανα κανονικά τα χαρτια και δεν μου είπαν κάτι αρνητικό.

2XNsp3.png

Διαφημίσεις

πήγε γνωστή μου χτες στον ΟΑΕΔ για να πάρει ένα χαρτί και η υπάλληλος της είπε ότι εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο να το κόψουν. Μάλιστα της είπε κατα λέξη: Αν δεν δεις χρήματα τον επόμενο μήνα, μην ανησυχίσεις". Πάντως αφου΄δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ή θα υπάρξουν μειώσεις ή θα βάλλουν κάποια κριτήρια.

Αν είναι έτσι και θέλουν να κάνουν οικονομία να κόψουν και το 9μηνο απο τους δημοσίους υπαλλήλους, που πληρόνονται και με ολόκληρο το μισθό τους. Δεν κατάλαβα τα δικά μας τα παιδια είναι κατώτερα? Ζητάω συγνώμη απο τις μανούλες που είναι στο δημόσιο αλλα όλα έχουν και τα όρια τους. Κι εμείς θέλουμε να μεγαλόσουμε τα παιδάκι μας αμα πια.

k2A9p3.png

Αν είναι έτσι και θέλουν να κάνουν οικονομία να κόψουν και το 9μηνο απο τους δημοσίους υπαλλήλους, που πληρόνονται και με ολόκληρο το μισθό τους. Δεν κατάλαβα τα δικά μας τα παιδια είναι κατώτερα? Ζητάω συγνώμη απο τις μανούλες που είναι στο δημόσιο αλλα όλα έχουν και τα όρια τους. Κι εμείς θέλουμε να μεγαλόσουμε τα παιδάκι μας αμα πια.

αχ πες τα χρυσοστομη! τα εχω παρει πολυ στο κρανιο με αυτο το θεμα! δηλαδη τα δικα μας παιδακια δεν εχουν την αναγκη μας ενω του δημοσιου την εχουν;;;

δεν εχω κατι με τις μανουλες του δημοσιου αλλα ειναι το γ@μ@το!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif

Να ρωτησω και κατι αλλο;;

Αν παρουμε το 6μηνο και για τον αβ λογο θελησουμε να το κοψουμε πχ στους 3 μηνες μπορουμε;;;

Πηρα παλι χτες τηλ στον οαεδ στο μαρουσι και μου ειπαν να παρω παλι τελος του μηνα, αρχες του επομενου για να μου πουν αν μπορω να παω να καταθεσω τα χαρτια μου. Κι εμενα υποτιθεται οτι εχει αρχισει το εξαμηνο μου απο 8 σεπτεμβριου. Δεν καταλαβαινω τι γινεται.. Θα μας τα φανε τα λεφτα;

Να ρωτησω και κατι αλλο;;

Αν παρουμε το 6μηνο και για τον αβ λογο θελησουμε να το κοψουμε πχ στους 3 μηνες μπορουμε;;;

Νομιζω οτι μπορεις αν πας σε καινουρια δουλεια.

martavani εγώ επειδή δεν είχα ΙΚΑ, αλλά άλλο ταμείο, δεν πήρα καν το 6μηνο γιατί δεν το δικαιούμουν. Οχι δυο ταχύτητες για τις μήτερες αλλά 3. Δημόδιο, ιδιωτικός τομέα με ΙΚΑ και τελαυταίοι εμείς, οι χωρίς ΙΚΑ.

riki Μπορείς να το κόψεις όποτε θέλεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

martavani εγώ επειδή δεν είχα ΙΚΑ, αλλά άλλο ταμείο, δεν πήρα καν το 6μηνο γιατί δεν το δικαιούμουν. Οχι δυο ταχύτητες για τις μήτερες αλλά 3. Δημόδιο, ιδιωτικός τομέα με ΙΚΑ και τελαυταίοι εμείς, οι χωρίς ΙΚΑ.

riki Μπορείς να το κόψεις όποτε θέλεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

μπορω να το κοψω δηλαδη αλλα χωρις να φυγω απο την δουλεια μου;

εννοω οτι αν κοψω το 6μηνο να γυρισω κανονικα στη δουλεια μου!:rolleyes:

riki τι σε μπερδευει? ξεκινας πχ το εξαμηνο σημερα κ αυριο αν θελεις κανεις υπευθυνη δηλωση στο οαεδ οτι επιθυμεις να επιστρεψεις στην δουλεια σου , σε πληρωνει κανονικα για την μια μερα που εκανες χρηση κ επιστρεφεις κανονικα....

βεβαια δεν μπορεις μετα να πας κ να το ξαναζητησεις!

κατσε αν δουμε αν θα συνεχισει να το παιρνουμε κ αποφασιζεις ποσο καιρο θελεις να το κανεις χρηση!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα