Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"παιδικό δωμάτιο"... after


Recommended Posts

αχ τι ωραιο θεμα τι μου θυμησατε, εμεις ειμαστε 3 αδερφες εγω η μεγαλυτερη η μεσαια 2 χρονια διαφορα και η μικρη 8. μεγαλωσαμε σε ενα δωματιο κοιμομασταν και οι 3 μαζι σε ενα διπλο , βαζαμε την μικρη στην μεση και της πιαναμε τα χερακια για να κοιμηθη.

οταν εγινα 15 οι γονεις μου τελειωσαν το σπιτι που εχτιζαν στον ακριβως απο πανω οροφο (ειναι οικογενειακη πολυκατοικία) και μετακομισαν επανω οποτε πιασαμε η καθεμια απο ενα δωματιο εγω πηρα την κρεβατοκαμαρα τον γονιων μου η μεσαια το σαλονι και η μικρη στο παιδικο τα καναμε ολα δωματια μας και μαζευομασταν ολη στην κουζινα ολη μερα και το βραδυ οι γονεις μου κοιμοντουσαν επανω, τον πρωτο καιρο ειχε πολυ πλακα φωναζαμε το βραδυ η μια στην αλλη καλυνηχτα για να κοιμηθουμε και κατα τις 2 το βραδυ ερχοταν η μικρη και χωνοταν ειτε στο δικο μου κρεββατι ειτε στις αδερφης μας γιατι δεν μπορουσε να κοιμηθη αν δεν τις κρατουσαν το χερακι εκανε παρα μα παρα πολυ καιρο να το κοψει. πω πω ειχαμε πολυ πλακα...

τωρα εγω παντρευτηκα πηγα σε αλλη περιοχη η μεσαια παντρευτηκε επισης μετακομισε στο πανω σπιτι και η μικρη αφου εφυγε για σπουδες και γυρισε μετακομισε παλι στο παλιο της παιδικο τα υπολοιπα δωματια ξαναγινανε σαλονι και κρεβατοκαμαρα των γονιων μας, αλλα καμμια φορα οταν ειμαστε και οι 3 μαζι ξαπλωνουμε στο κρεββατι των γονιων μας και οι 3 μαζι και βαζουμε παλι την μικρη στην μεση και γελαει η μανα μου,,

στο καλο σας με κανατε να συγκινηθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειχα το δικο μου δωματιο και τωρα που εχω φυγει εχει μεινει οπως ειναι. Με το κρεββατι μου, το γραφειο μου, τις ντουλαπες μου, τις κουρτινες μου,τις κουκλες μου κλπ.

Οι μονες διαφορες ειναι οτι εχει γινει πια δωματιο για σιδερο (η σιδερωστρα ειναι εγκατεστημενη εκει και πανω στο κρεβατι μου τα σιδερωμενα...)

Επισης εχει προστεθει ενα κρεβατακι για το μικρο, να κοιμαται εκει οποτε παει στη γιαιγα.

Το παιδικο μου δωματιο εχει γινει παιδικο δωματιο του γιου μου. Μ αρεσει!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 5 αδέρφια.Δεν ήταν εφικτό να έχει ο καθένας το δικό του δωμάτιο αλλά μας ''έσωσε'' ότι έχουμε μεγάλες ηλικιακές διαφορές.

Τα τρία μεγάλα μου αδέρφια έφυγαν πολύ νωρίς από το σπίτι.Ο ένας παντρεύτηκε μικρός και μετακόμισε σε δικό του σπίτι,η άλλη έβγαζε από νωρίς αρκετά χρήματα και ήθελε να μείνει μόνη της (κοντά στη μαμά της όμως :lol:) και η τρίτη πήγε για σπουδές στο εξωτερικό.Μείναμε τα δύο μικρά και από εκεί που ήμασταν στριμωγμένα,ξαφνικά βρεθήκαμε ο καθένας με δικό του δωμάτιο.Για πρακτικούς λόγους,οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τα δωμάτιο των αδερφιών μου ανέγγιχτα.Δεν πέταξαν όμως τίποτα.Ήρθαν και πήραν από το σπίτι ό,τι ήθελαν και τα υπόλοιπα είναι σε κούτες μέσα στις ντουλάπες.Τα δύο μικρότερα μόνο καταφέραμε να κρατήσουμε ''ζωντανά'' τα δωμάτια μας,κι αυτό γιατι φεύγοντας από το σπίτι δεν υπήρχε άλλος ''διάδοχος''.Το δωματιάκι μου είναι το ίδιο,δεν έχει αλλάξει τίποτα.Πολλές φορές πετάγομαι για να πάρω κάποιο ρούχο και πάω δικά μου πράγματα εκεί,όταν δεν χωράνε στο σπίτι μου :wink:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο μου το μοιραζόμουν με την αδερφή μου. Πρώτα έφυγε αυτή από το σπίτι αφού πήγε να σπουδάσει σε άλλη πόλη και μετά εγώ. Όσο μέναν οι γονείς μου στο σπίτι δεν είχαν πειράξει τίποτα, μέχρι λευκώμα από την πρώτη γυμνασίου βρήκαμε αργότερα στο συρτάρι μου. Μετά οι γονείς μου πήραν άλλο σπίτι και έφτιαξαν δύο ξενώνες, έναν για έμενα και έναν για την αδερφή μου και το παλιό σπίτι το άδειασαν για να το νοικιάσουν. Έτσι τέλειωσε και το παιδικό μου δωμάτιο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μας θυμησες τώρα .......ειχα δικό μου δωμάτιο μικρο αλλα δικό μου ...μέχρι και πριν 4 χρονια ηταν οπως το ειχα αφησει εδω και 15 χρονια ...ομως ανακαινησανε το σπιτι οι δικοι μου...νοικιασανε το κατω και φτιάξανε άλλο απο πάνω .......μου λειπει αφανταστα το παλιο μου σπιτι ......αλλα το ιδιο μου κάνει.....τα παδια μου εχουν το καθενα το δικό τους μετα το τρίτο παδί κτήσαμε μεγαλύτερο σπίτι με τα δικά μας δεδομένα μακρίά απο όλους .........και ετσι θα τα αφησω οπως εχουν και μετα που θα πάνε για σπουδές ....λεμε τώρα ...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ωραίο θέμα!

Εφυαγ απο το σπιτι στα 18 μου, γυρισα μετα απο σπουδες στα 23 και εμεινα για περιπου 5 μηνες, μετα αρραβωνιαστικα και εφυγα!

Ειχα δικο μου δωμαατιο, πανεμορφο! Με αποχρωσεις σιελ και ροζ καρο στα υφασματα!

Το δωματιο εχει μεινει ως εχει...απλα πλεον η ντουλαπα εχει ρουχα των δικων μου και εχει προστεθει και η σιδεροστρα!

Και το καλοκαιρι που γυρναει η αδερφη μου απο σπουδες κοιμαται εκει γιατι ειναι πιο δροσερα!!!

 

Και τωρα περιμενει να φυλοξενισει εγγονι λεει η μανα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφυγα στα 19.Για αρκετα χρονια ηταν οπως το αφησα.Οταν αρραβωνιαστηκα και πλεον κατεβαιναμε μαζι με τον αντρα μου στους δικους μου η μαμα μου το αλλαξε...εβγαλε βιβλιοθηκες,αλλαξε κουρτινες αντικατεστησε το μονο κρεβατι με διπλο κλπ...κοινως το αλλαξε ωστε να μην ειναι παιδικο δωματιο.

Τωρα πλεον που εχουμε και το μωρο εχει προστεθει κι ενα παρκοκρεβατο για οταν κατεβαινυμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα το ιδιο δωματιο με την αδερφη μου, εφυγα στα 19 γυρισα στα 23 μετα απο σπουδες και ξαναεφυγα στα 26 πλεον που παντρευτηκα.Το δωματιο εχει μεινει ιδιο ακριβως το μονο που αλλαξε ειναι τα ρουχα στις ντουλαπες.Μ'αρεσει να πηγαινω για καφε στο πατρικο μου και να καθομαι στο δωματιο μου αισθανομαι για λιγο και παλι παιδι, εννοειται οτι εχει γεμισει με παιχνιδια των παιδιων και των ανιψιων μου.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που μοιραζόμουν με την αδελφή μου μέχρι που παντρεύτηκε παραμένει ως έχει...αλλά η μητέρα μου εξόρισε εκεί τον πατέρα μου να κοιμάται γιατί δεν μπορεί το ροχαλητό ;).

Βρήκαν και οι 2 την ησυχία τους και μια χαρά :D!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...