Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

Καλημέρα zouzounel. Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Μου φαίνεται παράλογο. Πως δηλ θα πας στη δουλειά σου; Με ταξί; Αν είναι έτσι να μας δίνουν επίδομα "ματακίνησης" :D !! και άντε θα σου πεί ο άλλος να σε πάει ο άντρας σου εκεί που θες να πας.. Αν είσαι όμως ανύπαντρη μανούλα;;

οπότε δεν νομίζω.. Αλλά θα το ψάξω!! :D

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατερίνα αυτά που λες λογικά είναι... αλλά ο κοκ έχει δική του λογική, τη λογική της "είσπραξης", οπότε... :wink:

δεν ξέρω και πού να ρωτήσω, αν έχετε καμιά ιδέα πείτε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ίσως αν ρωτούσες στη διεύθυνση συγκοινωνιών ή σε μια σχολή οδηγών. Εγώ τα χριστούγεννα που οδηγούσα, ζαλίστηκα λιγακι και σταμάτησα κάτω από μια γέφυρα. Για "κακή" μου τύχη πέρασε ένα περιπολικό και μου έκανε νόημα να φύγω(με φωνές βάβαια). Άνοιξα το παράθυρο και του είπα ότι είμαι έγκυος και ότι ζαλιστηκα γι΄αυτό κάθομαι εδώ. Ο αστυνόμος αμέσως μου είπε να ηρεμίσω και απλά για δικό μου καλό να μετακινηθώ λιγάκι πιο πέρα. Δεν μου έκανε παρατήρηση γιατί οδηγούσα σε κατάσταση εγκυμοσύνης!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και το θυμήθηκα, για την ζώνη οδήγησης. Για να μην πιέζει την κοιλίτσα εγώ έβαζα ένα μανταλάκι από την κάτω πλευρά του κλιπ της ζώνης και έμενε σταθερό.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα.... Μια μέλλουσα μανούλα που δεν φρόντισε πριν μείνει έγκυος να βγάλει δίπλωμα και τρέχει τώρα στον 6ο μήνα... Έχετε ακούσει κάτι για τον αν υπάρχει πρόβλημα με τους εξεταστές ή γενικότερα με τον κοκ???

 

Φιλιά πολλά σε όλες τις μανούλες!!! :P:P:P

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμβουλεύτηκα τη μαία μου για τη ζώνη ασφαλείας και μου είπε ότι μπορώ να οδηγώ για όσο διάστημα μπορώ ΠΑΝΤΑ με ζώνη ασφαλείας! Απλά όσο μεγαλώνει η κοιλιά δυσκολεύεσαι για ευνόητους λόγους!! :lol: Πάντως για το πότε πρέπει να σταματήσω να οδηγώ μου απάντησε όταν αισθανθείς ότι δεν μπορείς ή ότι δυσκολεύεσαι! Για τον ΚΟΚ μπορώ να το κοιτάξω και να σας απαντήσω! :roll:

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

maria82, δεν έχω ακούσει να υπάρχει πρόβλημα με τις εξετάσεις και τον κοκ. Αλλά θεωρώ ότι ο 6ος μήνας δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να αρχίσεις να μαθαίνεις να οδηγάς, γιατί τα πραγματικά μαθήματα ξεκινάν μετά το δίπλωμα, όταν θα βγεις μόνος σου, χωρίς συνοδηγό, στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ έψαξα τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας (άλλαξε το 1999) και πουθενά δεν βρήκα διάταξη που να απαγορεύει στις εγκύους να οδηγούν!! :lol: Πάντως γενικά προσοχή σε όσες έχουν μεγάλη κοιλίτσα!! :lol:

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω αρκετό καιρό για να βγω στο δρόμο μόνη... Σίγουρα μετά τον τοκετό... Το διάστημα που θα σταματήσω και από τη δουλειά θα εξασκούμε με τον άντρα μου παρέα... Όλα αυτά βέβαια αν όλα πάνε καλά όπως τώρα... Θα δούμε λοιπόν!!!

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ρατσιστικό και απαράδεκτο να απαγορευτεί στις έγκυες να οδηγούν. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να απαγορευτεί η οδήγηση και σε άλλες πληθυσμιακές ομάδες. Πχ, σε όσους είναι άνω των 60, ή και για ακόμα πιο τρελούς λόγους. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχε γίνει χαμός, θα το ξέραμε

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ νομίζω να απαγορεύεται. Κάποιος θα μας το είχε πει αν ήταν, όλο και κάποια θα είχαν σταματήσει ή θα της το είχαν πει στην σχολή οδηγών. Εγώ προς το παρόν οδηγώ χωρίς κανένα πρόβλημα (λίγο μόνο στο άνοιξε-κλείσε του πορτ παγκάζ ζορίζομαι αλλά το αποφεύγω) και θα οδηγώ όσο μπορώ, μετά θα βάλω τον άντρα μου να με μετακινεί όπως έκανε παλιά, πριν πάρω αμάξι. Σχετικά με την ζώνη, επιβάλλεται (και αυτός είναι λόγος να σε γράψουν σε αντίθεση με το ότι το να είσαι έγκυος δεν είναι) και την φοράς κάτω και πάνω από την κοιλίτσα σου! Φιλιά πολλά σε όλες και καλή και ασφαλή οδήγηση! :)

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ΑΜΕΑ οδηγούν ειδικά διαμορφωμένα αυτοκίνητα. Και ευτυχώς που τους δίνεται αυτή η δυνατότητα. Θα ήταν εξίσου ρατσιστικό, ακόμα περισσότερο απαράδεκτο και ντροπή για την κοινωνία να μην τους επιτρεπόταν να οδηγούν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Εγώ είμαι στην 32η εβδομάδα και για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου μέρι πότε μπορώ να οδηγώ..Βέβαια οδηγώ πάρα πολύ και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί η ζώνη..Να συνεχίσω όσο το αντέχω ή να με κάνει δρομολόγια ο σοφέρ-σύζυγος?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Leni, αφού δεν σε ενοχλεί, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί πολλές κοπέλες έχουν γράψει ότι οδηγούσαν μέχρι να γεννήσουν χωρίς πρόβλημα.

Νομίζω πως μπορείς να συνεχίσεις όσο εσύ αντέχεις! :wink: Κι εγώ έτσι θα κάνω! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως έτσι θα κάνω mata!!!Άλλωστε τώρα που το έχω συνηθίσει (γιατί πήρα αυτοκίνητο τον Δεκέμβριο του 2007 ), δεν μπορώ να κάνω χωρίς!Άσε που μένω και μακριά απο το κέντρο της πόλης, και η οδήγηση επιβάλλεται!!

 

Καλημέρα σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ οδηγώ κανονικά μόνοζορίζομαι όταν πρει να κοιτάζω στοπλάι για να στρίψω...ο άντρας μου δεν θέλει να οδηγάω αλλά όταν θέλω να πάωνα πάρω φρουτάκια ποιος θα με πάει;αυτός δουλύει όλη μέρα και βαριέμαι να κάθομαι στο σπίτι

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΖΟΡΙΖΟΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

όσο είμαστε καλά γιατί να μην οδηγάμε;δεν γίνεται να περιμένουμε από τον άντρα μας να μας πάει όπου θέλουμε και δεν μπορούμε να έχουμε και σωφέρ!!!σε μια μανικιουρίστρα βρε παιδί..τι θα κάνει;πέρα δώθε;

peny συμφωνώ μαζί σου...όσες είναι χοντρές πως οδηγούν δηλαδή;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

όσο είμαστε καλά γιατί να μην οδηγάμε;δεν γίνεται να περιμένουμε από τον άντρα μας να μας πάει όπου θέλουμε και δεν μπορούμε να έχουμε και σωφέρ!!!σε μια μανικιουρίστρα βρε παιδί..τι θα κάνει;πέρα δώθε;

peny συμφωνώ μαζί σου...όσες είναι χοντρές πως οδηγούν δηλαδή;

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΗΜΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΗ ΣΥΝΥΦΑΔΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αρχισει και ζοριζομαι οταν πρεπει να κοιταω στα πλαγια ...αλλα εννοειται πως οδηγαω :wink: και για τη δουλεια και για καμια βολτα ...παρολαυτα ταξιδια ή μακρινες αποστασεις δεν το ρισκαρω :!: μονο τα απαραιτητα και ετσι θα συνεχισω :!:

εχει πολλους τρελους στο δρομο :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αρχισει και ζοριζομαι οταν πρεπει να κοιταω στα πλαγια ...αλλα εννοειται πως οδηγαω :wink: και για τη δουλεια και για καμια βολτα ...παρολαυτα ταξιδια ή μακρινες αποστασεις δεν το ρισκαρω :!: μονο τα απαραιτητα και ετσι θα συνεχισω :!:

εχει πολλους τρελους στο δρομο :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...