Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

κορίτσια δεν ξέρω αν έχει ηδη ειπωθεί αλλά ο γιατρός μου μου είπε μια ωραία ιδέα για τη ζώνη. Την κουμπώω κανονικά πριν καθίσω, και μετά κάθομαι πάνω στο κάτω τμήμα της ζώνης και περνάω κανονικά μόνο το πάνω μέρος από τον ώμο μου. Θα με συγκρατησει στοιχειωδώς σε περίπτωση ατυχήματος αλλά δε θα πιέσει την κοιλιά!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι σίγουρη οτι σε προστατεύει σε περίπτωση σύγκρουσης?(μακρυά απο μας φυσικά)

Το "στοιχειωδώς" τι σημαίνει?Και μήπως έτσι μεταφερθεί όλη η πίεση στο θώρακα?

Δεν ξέρω ψαξτο λίγο..όπου διάβασα λένε η ζώνη να μπαίνει κανονικά απλώς κάτω από την κοιλίτσα,δηλαδή χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ψαξτο λίγο..όπου διάβασα λένε η ζώνη να μπαίνει κανονικά απλώς κάτω από την κοιλίτσα,δηλαδή χαμηλά.

 

Και πως θα σε κρατήσει αν φύγεις στο πλάϊ ή από κάτω;

 

Εχω την εντύπωση ότι αν βάλει κάποιος την ζώνη κατ' αυτό τον τρόπο θα γλιστρήσει η ζώνη προς τα πάνω σε περίπτωση σύγκρουσης και θα κόψει τον λαιμό :oops::oops:

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη οτι σε προστατεύει σε περίπτωση σύγκρουσης?(μακρυά απο μας φυσικά)

Το "στοιχειωδώς" τι σημαίνει?Και μήπως έτσι μεταφερθεί όλη η πίεση στο θώρακα?

Δεν ξέρω ψαξτο λίγο..όπου διάβασα λένε η ζώνη να μπαίνει κανονικά απλώς κάτω από την κοιλίτσα,δηλαδή χαμηλά.

 

 

Συμφωνώ με την άποψή σου. Όντως διάβασα σε ενημερωτικό φυλλάδιο (που υπήρχε σε κάποιο καταστημα με είδη εγκυμοσυνης), ότι η σωστή χρήση της ζώνης είναι ακριβώς όπως και στην προ εγκυμοσύνης περίπτωση, απλά το οριζόντιο μέρος της να μην είναι ακριβώς πάνω στην κοιλιά, ( που άλλωστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν κουμπώνει κιόλας :oops: ) αλλά να τοποθετούμε το οριζόντιο τμήμα ακριβώς ΚΑΤΩ απο την κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ψαξτο λίγο..όπου διάβασα λένε η ζώνη να μπαίνει κανονικά απλώς κάτω από την κοιλίτσα,δηλαδή χαμηλά.

 

Και πως θα σε κρατήσει αν φύγεις στο πλάϊ ή από κάτω;

 

Εχω την εντύπωση ότι αν βάλει κάποιος την ζώνη κατ' αυτό τον τρόπο θα γλιστρήσει η ζώνη προς τα πάνω σε περίπτωση σύγκρουσης και θα κόψει τον λαιμό :oops::oops:

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς... :?:

 

Η ζώνη θα συγκρατεί το σώμα σου και στο θώρακα και στην λεκάνη.

Απλώς αντί να είναι στο ύψος της μέσης,θα είναι χαμηλά στην κοιλιά..

Αλλά θα φοριέται κανονικά.Δηλαδή δεμένη και στα δύο σημεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάλαβα τι εννοείς... :?:

 

Η ζώνη θα συγκρατεί το σώμα σου και στο θώρακα και στην λεκάνη.

Απλώς αντί να είναι στο ύψος της μέσης,θα είναι χαμηλά στην κοιλιά..

Αλλά θα φοριέται κανονικά.Δηλαδή δεμένη και στα δύο σημεία.

 

Sorry λάθος παράθεση έκανα πάλι, συμφωνούσα μαζί σου, στην Elena__ πήγαινε η ερώτηση.

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

egw pantws pou konteuw na gennhsw odhgw kathimerina..kontines apostaseis omws. Pantws na sas pw thn alitheia niwthw poly kalutera na odhgw egw para opoiosdhpote allos. Akoma kai o antras mou den prosexei toso poly oute tis lakoubes oso egw oute ta apotoma ksekinhmata. An den eisai esy eggyos na to exeis synexeia sto mualo sou otan odhgeis ksexniesai. Epishs niwthw pio statherh giati krataw to timoni kai eimai se egrhgorsh kai oxi xalarh opws einai na eisai synodhgos. O giatros mou mou eipe kai me thn koilia sto stoma an thelw na odhghsw na odhghsw (An einai na sou tyxei kati... xtypa ksylo... mporei na sou tyxei kai me to mwro sto amaksi.. oxi mono sthn egkymosynh). Etsi to amaksaki mou den to apoxwrizomai kai pragmatika sas lew an niwthw kala kai den exw allh epilogh otan einai na gennhsw mporei na paw kai odhgontas (Einai 5 lepta dromos apo to spiti mou to nosokomeio me to amaksi)

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη σταμάτησα να οδηγώ στον 7ο μήνα γιατί είχα πρηστεί πάρα πολύ. Στη δεύτερη οδηγούσα κανονικά μέχρι και τον 9ο μήνα.

 

Ο γιατρός μου δεν ήταν ποτέ κατηγορηματικός στο να σταματήσω να οδηγώ (πάντα με προσοχή)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οδηγούσα μέχρι την τελευταία μέρα. Μια μέρα πριν μου σπάσουν τα νερά πήγα λίγο πιο μακριά (45 λεπτά απόσταση) πήγαινε και 45 έλα. Δεν ξέρω αν επηρρέασε η οδήγηση. Πάντως, ήμουν δυσκίνητη εκείνη τη μέρα (φυσικά στην 38η βδομάδα ήμουν) και κάποια στιγμή τρόμαξα γιατί πήγα να τρακάρω έναν ηλλλλίθιο.

 

Σκέφτομαι μήπως δεν σπάγανε τα νερά αν δεν γινότανε αυτό και ίσως γλίτωνα και την καισαρική.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά μέχρι 4-5 μέρες πριν γεννήσω οδηγούσα κανονικά, ο γιατρός μου είχε πει να μην φοράω ζωνη αλλά εγώ φορούσα,καλύτερα ένα απότομο πίεση στην κοιλιά παρά κανα χώσιμο ολόκληρου τιμονιού.

 

Και πολύ καλά έκανες !

Η ζώνη φοριέται κανονικά απο όλους, εγκύους και μη.

Το ένα τμήμα στο σημείο της κλείδας και το άλλο χαμηλά στην κοιλιά και τους μηρούς, όπως πάντα.

Το μόνο που ίσως δυσκολέψει μια οδηγό ή συνοδηγό κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι το μέγεθος της κοιλιάς που μπορεί να κάνει τη ζώνη ενοχλητική ή να της αλλάξει τη συνήθη θέση.

Σε τέτοια περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί ειδικό κάθισμα που ανασηκώνει ελαφρά το σώμα και αφήνει τη ζώνη στο κάτω μέρος, προς τους μηρούς.

 

Οποιος γιατρός λέει ατάκες τύπου "οδήγα αλλά μη φοράς ζώνη" εγώ θα του ζητούσα κατευθείαν να το γράψει ως επίσημη ιατρική σύσταση, να δούμε μεχρι πού φτανει η μλκία με υπογραφή:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5οΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΖΑΛΑΔΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ.

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

στον γιο μου οδηγουσα κανονικα ,μονο τον τελευταιο μηνα σταματησα γιατι μου το ειπε η μαια .Καθομουν και στο μηχανακι για κοντινες αποστασεις.

και σε αυτη οδηγω και καθομαι και στο μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα ο γιατρός μου στην πρώτη ενημερωτική συνάντηση που είχαμε όταν έμεινα έγκυος μου είπε ότι καλό θα ήταν να αποφεύγω την οδήγηση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί γενικά είσαι πιο αφηρημένη με αποτέλεσμα να γίνεσαι επικίνδυνη τόσο για τον εαυτό σου όσο και για τους άλλους.

Επειδή δεν χρειαζόταν λοιπόν λόγω δουλειάς να μετακινηθώ με αμάξι είπα κι εγώ να το αποφύγω και χρησιμοποίησα όλους τους σοφέρ που είχα διαθέσιμους (δεν ήταν και άσχημα). Οδήγησα μόνο τρεις - τέσσερις φορές και πολύ κοντινές αποστάσεις.

Σκεφτόμουν πως αν συμβεί κάτι θα το έχω κρίμα στο λαιμό μου και αποφάσισα ότι δεν θα πάθω και τίποτα αν δεν παίρνω αμάξι για αυτούς τους μήνες.

Μου είχε πει και μία φίλη μου ότι είχε τρακάρει έγκυος (ενώ έβλεπε τον οδηγό να έρχεται) λόγω αφηρημάδας και είπα άσε δεν είναι ανάγκη.

Ίσως κι εγώ αν είχα κι άλλο παιδί να είχα μεγαλύτερες ανάγκες μετακίνησης, οπότε σε επόμενη εγκυμοσύνη δεν το αποκλείω ότι θα οδηγώ κανονικά.

241286.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι τωρα εφτασα στον 9ο οδηγουσα παντα απο τη πρωτη μερα εως κ τον 7ο κ κατι... δεν φοβομουν ολα καλα απλα δεν μπορουσα να βαλω ζωνη λογο της κοιλιας που φουσκωσε με το καλημερα σας ενταξει μη φανταστητε οτι εκανα κ ταξιδια μεσα στην πολη για τις καθημερινες δουλειες.....Ο μπεμπουλης βεβαια που κουβαλαω ειναι ενα παρα πολυ ζωηρο μωρο κ με ατιθασο χαρακτηρα κ προσωπικοτητα(ετσι λεει ο γιατρος...)με αποτελεσμα να αρχισω να το καταλαβαινω απο το 4ο κ κατι μηνα πραγμα περιεργο για μια κοπελα που ειναι για 1η φορα εγκυος.Φανταστητε λοιπον τι εχει ακολουθησει απο τοτε εως σημερα τι εχω τραβηξει κ τραβαω(μιλαμε εχω φαει πολυ ξυλο οχι αστεια,εχω παει κ στο μιευτηριο για ενεσεις βολταρεν κτλ),μεχρι λοιπον τον εβδομο σιγα σιγα πηγαινα εκανα τις δουλιτσες μου κ επεστρεφα.Απο τον 7ο κ μετα λοιπον ο νεαρος εχει μεγαλωσει κ αγριεψει παρα μα παρα πολυ με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω βημα να νιωθω οτι θα περπαταω θα κλωτσησει κ γω θα πεσω(ειμαι κ μικροκαμομενη) συνεχεια η κοιλια μου ποναει σα να χει μελανιες .Ετσι λοιπον με ολα αυτα τα χτυπηματα που εκ των προτερον σε αποτρεπουν απο το τιμονι αρχισε κ μια τρομερη μα τρομερη αφηρημαδα που δεν ξερω που οφειλετε απλα εχω ακουσει οτι το παθαινουν οι εγκυες και απλα : ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ.Κοντευω να σκασωωωωωωωω εχω ακινητοποιηθει αλλα περα απο την υπομονη τι αλλο να κανεις? Μερες εμειναν που θα παει.........................θα ξαναβγω στους δρομους :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΓΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!! :D

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι επειδή δεν οδηγεί ο άντρας μου οδηγάω εγώ αλλά πλέον δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις διότι σε 17 μέρες μπαίνω στο μήνα μου .. ζώνη φοράω κανονικότατα και απλά πάω σαν κοτούλα στο δρόμο και φυσικά προσέχω τις λακούβες που δόξα το Θεό οι δρόμοι μας έχουν μπόλικες .. ούτε Camel trophy να κάναμε :lol::lol:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Nanouka σε καταλαβαινω. ουτε ο δικος μου οδηγει. αν εξαιρεσεις οτι αρχισε να με κουραζει η οδηγηση στην πολη καθως εχω χασει την ευλυγισια μου και για να το παρκαρω πρεπει να χωραει νταλικα δεν λεω οχι για ενα ταξιδακι.στην πρωτη μου γεννα πηγα οδηγωντας στο μαιευτηριο τωρα κατι μου λεει οτι δεν θα προλαβω :D μεχρι τοτε εχω ακομα καιρο. θα δειξει. με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια πόσο μου έχει λείψει η οδήγηση.... :cry: Απο τότε που πουλήσαμε τον "τίγρη" (ένα Saxo) και πήραμε το Octavia μόνο στο χωριο που έχει αλάνα το έχω οδηγήσει :cry:

Στην κόρη μου οδηγούσα μέχρι που λογω κοιλιάς δεν μπορούσα να αλλάξω ταχύτητες -ήταν το αγωνιστικό το μοντελάκι μας-....

 

Τώρα απλά κάθομαι και χαζεύω 3 μαούνες παρκαρισμένες στο γκαράζ... :?

 

Πάντως στο σκουτεράκι του άντρα μου ακόμα ανεβαίνω γιατί εννοείται οτι δεν παίζει να πάρω ταξί ή συγκοινωνία για να παω στο Αλεξάνδρα για εξετάσεις.... Απλά πάμε πολύ αργά και με προσοχή...

 

Η γιατρός μου δεν μου έχει απαγορέψει τίποτα... μόνο που μου έβαλε τις φωνές γιατί δεν φορούσα κράνος.... :roll: Δίκιο είχε....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο σκουτεράκι του άντρα μου ακόμα ανεβαίνω γιατί εννοείται οτι δεν παίζει να πάρω ταξί ή συγκοινωνία για να παω στο Αλεξάνδρα για εξετάσεις.... Απλά πάμε πολύ αργά και με προσοχή...

 

Η γιατρός μου δεν μου έχει απαγορέψει τίποτα... μόνο που μου έβαλε τις φωνές γιατί δεν φορούσα κράνος.... :roll: Δίκιο είχε....

 

:shock::shock::shock:

 

Εγώ με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος έκοψα μαχαίρι το μηχανάκι του άντρα μου που ανέβαινα από πίσω....μα καλά δεν φοβάσαι? Και εγώ θα ήθελα πολύ να μπορώ να ανέβω αλλά το θεωρώ μεγάλο ρίσκο μέσα στην Αθήνα...αλλά πραγματικά θα με βόλευε αφάνταστα...μου κάνει πάντως εντύπωση που η γιατρός σου δεν σου το έκοψε...

:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο σκουτεράκι του άντρα μου ακόμα ανεβαίνω γιατί εννοείται οτι δεν παίζει να πάρω ταξί ή συγκοινωνία για να παω στο Αλεξάνδρα για εξετάσεις.... Απλά πάμε πολύ αργά και με προσοχή...

 

Η γιατρός μου δεν μου έχει απαγορέψει τίποτα... μόνο που μου έβαλε τις φωνές γιατί δεν φορούσα κράνος.... :roll: Δίκιο είχε....

 

:shock::shock::shock:

 

Εγώ με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος έκοψα μαχαίρι το μηχανάκι του άντρα μου που ανέβαινα από πίσω....μα καλά δεν φοβάσαι? Και εγώ θα ήθελα πολύ να μπορώ να ανέβω αλλά το θεωρώ μεγάλο ρίσκο μέσα στην Αθήνα...αλλά πραγματικά θα με βόλευε αφάνταστα...μου κάνει πάντως εντύπωση που η γιατρός σου δεν σου το έκοψε...

:roll:

 

Και στην κόρη μου κόντεψα να γεννήσω πάνω στο μηχανάκι :lol:

Την γέννησα ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο μέσα σε 3 ώρες!!!

3400 μπουμπούκα και 53εκ υγιέστατο μπεμπάκι!!

 

ΥΓ η γιατρός μου είναι και εθελόντρια γιατρός στους ΓΧΣ (γιατρούς χωρίς σύνορα) και στην Praxis και έχει δουλέψει εθελοντικά σε τρισάθλιες συνθήκες και έχει δει τα απίστευτα σε τριτοκοσμικές χώρες που έχει πάει.... οπότε αυτά που περνάμε εμείς εδώ είναι μηδαμινά!

Link to comment
Share on other sites

dhl. sthn mhxanh tou antra mou na anebainw afoba? allh8eia mikra taksidakia panw se mhxanh epitrepontai? p.x. mia wra odhghsh...(o antras na odhgaei!)

 

Εξαρτάται τα κουράγια σου! Η μάνα μου το 1974 που ήταν έγκυος στον αδερφό μου ανέβαινε στην BMW που είχε ο πατέρας μου μέχρι και 7 1/2 μηνών και δεν είχε κανένα πρόβλημα!! Αν δηλαδή εσύ νοιώθεις καλά και δεν έχει κανένα πρόβλημα το μωρό γιατί όχι? Αν φοβάσαι και έχεις ανασφάλειες μην το κάνεις γιατί αν συμβεί κάτι -και άσχετο να είναι- θα κατηγορείς τον εαυτό σου... :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...