Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

Και εγω οδηγουσα κανονικα και παντα με ζωνη. Μα καλα υπαρχουν γιατροι που σου λενε να μην φορας ζωνη? Και μαλιστα εγκυος? Το καταλαβαινω οτι το λενε για να μην πιεζεται η κοιλια αλλα το πιο σωστο θα ηταν να σου πει να μην οδηγεις. Οχι να οδηγεις χωρις ζωνη!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν μπορούσα να αποφύγω τις μακρινές αποστάσεις, δεν θα οδηγούσα, αλλά δυστυχώς η τωρινή μου εργασία είναι μακριά και δεν έχει καλή πρόσβαση στο μετρό (που είναι το μόνο μέσο ΜΜ που θα χρησιμοποιούσα). Έτσι οδηγώ, όχι το δικό μου το autobianchi (!), αλλά το οικογενειακό μας αυτοκίνητο που είναι ασφαλέστερο.

Βάζω πάντοτε ζώνη (χαμηλά όπως συνιστούν οι ειδικοί) και προσέχω μπαίνοντας-βγαίνοντας να μην κάνω απότομες κινήσεις.

Διάβασα ότι μπορείς να οδηγείς στην εγκυμοσύνη, αρκεί να έχεις τον πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου όπως όταν δεν ήσουν ακόμη έγκυος, δηλαδή να φτάνεις καλά τα πετάλια, να μπορείς να γυρίσεις να κοιτάξεις πίσω κτλ.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη όμως που το γραφείο μου ήταν 20 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, πήγαινα με τα πόδια ή καλούσα ταξί.

Προσοχή όμως! Και σιγουρευτείτε ότι ο γιατρός σας συμφωνεί στο να μην φοράτε ζώνη οδηγώντας.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη οδηγουσα μεχρι το τέλος και σε αυτή προς το παρόν κανονικά φορώντας τη ζώνη μου η οποία δεν μου ασκεί καμμιά πίεση.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οδήγουσα και οδηγώ ακόμα αλλά δεν φοράω ποτέ ζώνη!! :oops: Μόνο κράνος φοράω πάντα :lol: Στον έβδομο θα σταματήσω μα΄λλον γιατί δεν θα μπορώ να σηκώσω το πόδι για να ανέβω στο μηχανάκι :lol:

 

ααα...κι εγω με τη μηχανη ως συνοδηγος ..πηγα μεχρι και για να γεννησω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη...!!!

 

αυτοκινητο οδηγω οποτε χρειαστει και χρειαζεται συχνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ οδηγώ κανονικά και φυσικά με ζώνη χαμηλά στην κοιλιά. Είμαι στην 32η εβδομάδα και η αλήθεια είναι οτι αρχίζω να δυσκολεύομαι λιγάκι λόγω μεγάλου όγκου του αυτοκινήτου(τζιπ). σιγά σιγά λεω λοιπόν να το κοψω και να "αποκτήσω" σοφερ...........

Δεν πειράζει, ας μας κακομάθουν και λιγάκι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ οδηγώ κανονικά και φυσικά με ζώνη χαμηλά στην κοιλιά. Είμαι στην 32η εβδομάδα και η αλήθεια είναι οτι αρχίζω να δυσκολεύομαι λιγάκι λόγω μεγάλου όγκου του αυτοκινήτου(τζιπ). σιγά σιγά λεω λοιπόν να το κοψω και να "αποκτήσω" σοφερ...........

Δεν πειράζει, ας μας κακομάθουν και λιγάκι!!!

 

 

 

 

NEA ΜΑΜΑΚΑ EIMAΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 32 ΕΙΜΑΙ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ .ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΠΑΓΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ( ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ) ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΕΧΙΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑΩ ΣΟΦΕΡ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ , ΑΛΛΟΤΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ Ή ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ . ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ :P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΑΠΛΑ ΠΡΟΧΟΣΗ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑΤΑ :!:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, αυτό ισχύει στην αρχή μέχρι να εγκατασταθεί για τα καλά το μωράκι σου στη μήτρα.

 

Κι εγώ περίμενα δίδυμα στην αρχή, και με είχε προειδοποιήσει οτι το ένα μάλλον δεν θα τα καταφέρει. Ένα βράδυ πηγαίναμε με τον άνδρα μου με ένα Smart (που έχει μάλλον σκληρές αναρτήσεις) σε ένα δρόμο όλο λακούβες και ένιωσα έναν οξύ πόνο βαθιά χαμηλά στην κοιλιά. Θυμάμαι τότε οτι σκέφτηκα οτι μέχρι εδώ ήταν για το δεύτερο. Δεν το είπα εκείνη την ώρα αλλά τελικά επιβεβαιώθηκε στην επόμενη συνάντηση με το γυναικολόγο, χωρίς να είμαι βέβαιη οτι εκείνη τη στιγμή συνέβη αυτό.

 

Προσοχή λοιπόν στην αρχή ...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής και εγω οδηγώ κανονικότατα και με ζώνη. Νοιώθω ανασφάλεια χωρίς αυτή απλά την βάζω σε σημείο να μην με ενοχλεί. Δεν ειναι να μετακινείται εγκυος κοπέλα με συγκοινωνία!!! Επαθα μια νηλα την περασμένη εβδομάδα που δεν φαντάζεστε. Μετανοιωσα που δεν πήρα το αμάξι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι με συγκοινωνία είναι χειρότερα νομίζω κι εγώ :?

 

Εμένα δε μου το έχει απαγορεύσει να οδηγώ αλλά τα παράτησα απο μόνη μου εδώ και 2 εβδομάδες γιατί με ενοχλεί ούτως ή άλλως το αυτοκίνητο, βρε παιδιά δε σας ενοχλούν όλες αυτές οι λακούβες και οι αναταράξεις??? :shock: Βέβαια εμείς εδώ στην Πάτρα είμαστε σαν βομβαρδισμένοι στους δρόμους.....με έχει φάει και μένα η κλεισούρα λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ οδηγώ κανονικά πάντως (αρχές 6ου) και μάλιστα προχτές έκανα και ταξιδακι οδηγώντας στην εθνική. Έβαλα ένα "σαν μανταλάκι" στη ζώνη για να μην με σφίγγει στην κοιλιά και όλα τέλεια. Καλύτερα με ζώνη και σαν συνοδηγός, παρά να σου σκάσει ο αερόσακος και να' χουμε άλλα.:D

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

εμένα πάντως ο γιατρός μου ήταν τελείως κατηγορηματικός στο να μην οδηγώ. και είμαι λίγο στεναχωρημένη γιατί είμουν πολύ εξαρτημένη από το αυτοκίνητο.... μεγάλη αγάπη... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εμείς εδώ στην Πάτρα είμαστε σαν βομβαρδισμένοι στους δρόμους.....

 

Κι εδώ μια από τα ίδια Sotiria μου. Α ρε Ελλαδάρα!!!!!!!!!!

 

 

Πάντως εγώ αυτό το θεωρώ αρκετά σοβαρό ζήτημα. :?

Σε όλες τις πόλεις οι δρόμοι πια δεν παίζονται.Παντού λακούβες σαμάρια και γενικά κακοτεχνίες:evil:.Προσωπικά νιώθω πολύ άβολα-με ενοχλούν πολύ ειδικά όσο μεγαλώνει η κοιλιά και βαραίνω.Προτιμώ να κάνω πολύωρο ταξίδι στην εθνική οδό που είναι κάπως καλύτερος ο δρόμος παρά 5 λεπτά μέσα στην πόλη.

 

Τον πρώτο καιρό της εγκυμοσύνης μου θυμάμαι ανησυχούσα πολύ και αναρωτιόμουν:αν πχ πάθω αποκόλληση και αποβάλω εξαιτίας των κ...δρομων,ποιός με αποζημιώνει; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οι δρόμοι χάλια...... μάλιστα στην αρχή που μου είχε πει και η γιατρός μου "προσοχή στις λακούβες" το είχα συνέχεια στο μυαλό μου αυτό elli και πήγαινα σαν κότα...θα είχα εκνευρίσει μερικούς "βιαστικούς" αλλά δεν πειράζει :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια και γω οδηγουσα στη πρωτη εγκυμοσυνη και για να πω την αληθεια πηγα οδηγωντας να γεννησω (ο γιατρος μου δεν το εμαθε αυτο ποτε!!!)

και τωρα στην δευτερη δεν εχω σταματησει. στα Μ.Μ.Μ. ζοριζομαι πολυ καθως δεν μπορεις να προβλεψεις και δεν εχεις τον ελεγχο του δρομο. ασε που οι οδηγοι νομιζουν οτι ειναι σε πιστα φορμολα ενα. ενα ατομο σε μονοθεσιο οχημα

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΟΚΤΩ ΜΗΝΕΣ ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΗΛΑΔΗ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ....ΞΕΧΑΣΑ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ :shock:

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΥΤΕ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! :oops: ΦΟΒΕΡΟ Ε!!!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια οδηγώ κανονικότατα και μάλιστα κοβω αρκετά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς. (μένω Θεσσαλονίκη και εργάζομαι στη Χαλκιδική, την οποία αλωνίζω σχεδόν καθημερινά και 1ο και 2ο πόδι). Μέχρι στιγμής που βρίσκομαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης δεν αντιμετώπισα ευτυχώς κανένα απολύτως πρόβλημα.....όσον αφορά για τη ζώνη ασφαλείας εύχομαι να μπορώ να τη φοράω μέχρι τέλους γιατί αν γίνει κάτι θα σώσει παραπάνω απο μία ζωή......

Link to comment
Share on other sites

Στην αχή οδηγούσα μηχανή μέχρι τον 1,5 μήνα, μετά αυτοκίνητο μέχρι τέλος σχεδόν (~8 μήνες).

 

Πάντως μία φορά που πήρα λεωφορείο κόντεψα να γεννήσω από τα απότομα που έκανε ο οδηγός, από το σπρώξιμο (γιατί δεν σηκώνονται και όλοι βλέπεις για να κάτσεις, άλλο θέμα αυτό) και από τις λακούβες! :)

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου μου ειχε απαγορευσει ακομη και να μπαινω ως συνοδηγος σε αυτοκινητο για το πρωτο τριμηνο μεχρι να δεσει καλα το μωρο (λογω ισως και μιας παλινδρομης κυησης που μπορει να ξεκινησε απο αποκολληση) αλλα τωρα που μπηκα στον τεταρτο μου επιτρεπει να οδηγω για κοντινες αποστασεις προσεχοντας τις λακουβες και τους κραδασμους.

Επισης βρηκαμε κολπο με τον ανδρα μου και μου έχει βαλει ενα μανταλακι λιγο πριν το κλιπ που κουμπωνει η ζωνη και ετσι ειναι λιγο πιο χαλαρη στην κοιλια ενω σε περιπτωση τρακαρισματος δεν επηρεαζεται η λειτουργεια της ή του αεροσακου.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οδηγώ σε καθημερινή βάση, και μάλιστα αρκετά χιλιόμετρα την ημέρα. Εγώ το μόνο που έχω να σας πω, είναι να φοράτε πάντα ζώνη!

 

Εγώ και ο άνδρας μου, λίγους μήνες πρίν μείνω έγκυος (ευτυχώς Παναγία μου που έγινε τότε) κοντέψαμε να σκοτωθούμε όταν ένας ασυνείδητος βγήκε στο ρεύμα μας με ιλιγγιώδη ταχύτητα και χτύπησε το αυτοκίνητό μας. Το αυτοκίνητό μας καταστράφηκε και εμείς καταφέραμε να βγούμε χωρίς γρατζουνιά χάρη στις ζώνες ασφαλίας. Εάν ο γιατρός σας προτείνει να μη φοράτε ζώνη, καλύτερα να αποφεύγετε τις μετακινήσεις σας. Κορίτσια μη το ρισκάρετε, ούτε για εσάς, ούτε για τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οδηγώ σε καθημερινή βάση, και μάλιστα αρκετά χιλιόμετρα την ημέρα. Εγώ το μόνο που έχω να σας πω, είναι να φοράτε πάντα ζώνη!

 

Εγώ και ο άνδρας μου, λίγους μήνες πρίν μείνω έγκυος (ευτυχώς Παναγία μου που έγινε τότε) κοντέψαμε να σκοτωθούμε όταν ένας ασυνείδητος βγήκε στο ρεύμα μας με ιλιγγιώδη ταχύτητα και χτύπησε το αυτοκίνητό μας. Το αυτοκίνητό μας καταστράφηκε και εμείς καταφέραμε να βγούμε χωρίς γρατζουνιά χάρη στις ζώνες ασφαλίας. Εάν ο γιατρός σας προτείνει να μη φοράτε ζώνη, καλύτερα να αποφεύγετε τις μετακινήσεις σας. Κορίτσια μη το ρισκάρετε, ούτε για εσάς, ούτε για τα μωράκια σας.

 

Καλά ε, μιλάμε ότι κυκλοφορούν πολλοί ασυνήδειτοι! Ευτυχώς που είστε καλά.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που είμαστε καλά! Λίγους μήνες μετά, η γυναικολόγος μου μου εξήγησε ότι πιθανώς να ήμουν έγκυος στο ατύχημα και να απέβαλα απο το χτύπημα, γιατί λίγες μέρες μετά είχα ασταμάτητο αίμα και έντονους πόνους στην κοιλιά! Απλώς είχε συμπέσει με την περίοδό μου και δεν το είχα καταλάβει. Αλλά ήταν τόσο βαριά η κατάσταση που μπορεί να ήταν αποβολή. :cry::cry::cry:

 

Ευτυχώς τώρα και εμείς και το μωράκι μας είμαστε πολύ καλά! Δεν πάμε όμως χωρίς ζώνη ούτε μέχρι τη γωνία του δρόμου μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...