Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα μικροβιο χωρις τελος


tsikos

Recommended Posts

Πέρυσι αγχώθηκα τρομερά μόλις βρέθηκε το μικρόβιο στην καλλιέργεια. Και τρόμαξα όταν δεν έφυγε με ΚΑΜΙΑ αντιβίωση... Φέτος, στον ετήσιο έλεγχο όλα ήταν καθαρά. Βρίσκοντας τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου της 1ης μου εγκυμοσύνης διαπιστώνω με έκπληξη πως είχα και τότε βρεθεί θετική σε ουρεόπλασμα! Δεν το θυμόμουν και δεν το θυμόμουν επειδή ο γιατρός μου δεν αναφέρθηκε καθόλου σε αυτό, δεν έλαβα καμία αγωγή και είχα μια εξαιρετική εγκυμοσύνη. Γέννησα στις 38 εβδομάδες με προγραμματισμένη καισαρική για άλλο λόγο επομένως σίγουρα δεν ευθυνόταν το ουρεόπλασμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια σας ευχαριστω παρα παρα πολύ για τις απαντησεις σας και μου δινετε κουραγιο...ξερετε πως είναι η ψυχολογια μιας εγκυου ειδικα όταν εχει περασει και δυσκολα.σιγουρα πρεπει να εχουμε τον νου μας αλλα οι ιστοριες με αισιο τελος είναι πολύ περισσοτερες και αυτό είναι υπεροχο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για ακομα μια φορα απογοητευση !! Και παλι απογοητευση ! Μολις χτες πηρα τα αποτελεσματα μου εξεταστης κολπικου υγρου και μου εβγαλε το ουρεοπλασμα θετικο !!!Και το παραξενο ειναι οτι ο αντρας μου εκανε τελη Μαιου εξετασεις και σεν εχει απολυτως τιποτα!!!Δεν μπορω πραγματικα να το εξηγησω!! Ξεκιναω σημερα θεπαρεια με αντιβιωση και παραλληλα χαπακια ανιμυκητιακα και κολπικη κρεμα. Ο θεος βοηθος. Εχει χρησιμπομπιησει καποια την κολπικη κρεμα Upderm?? Ειναι καλη??? Εγω στα τοσα χρονια ταλαιπωρειας με το προβλημα, πρωτη φορα την παιρνω.

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα απογοητευση !! Και παλι απογοητευση ! Μολις χτες πηρα τα αποτελεσματα μου εξεταστης κολπικου υγρου και μου εβγαλε το ουρεοπλασμα θετικο !!!Και το παραξενο ειναι οτι ο αντρας μου εκανε τελη Μαιου εξετασεις και σεν εχει απολυτως τιποτα!!!Δεν μπορω πραγματικα να το εξηγησω!! Ξεκιναω σημερα θεπαρεια με αντιβιωση και παραλληλα χαπακια ανιμυκητιακα και κολπικη κρεμα. Ο θεος βοηθος. Εχει χρησιμπομπιησει καποια την κολπικη κρεμα Upderm?? Ειναι καλη??? Εγω στα τοσα χρονια ταλαιπωρειας με το προβλημα, πρωτη φορα την παιρνω.

 

Και εγώ όπως και εσύ παλεύω ακόμα.. Το ουρεοπλασμα μου προκάλεσε αποβολη στον πέμπτο μηνα. Έκανα 3 κύκλους αντιβιωση, έμεινα εγκυος και ειναι ακόμα εκεί! Τρέμει η καρδιά μου μην πάθει τίποτα το μωρό μου. Τώρα μπήκα στον τέταρτο και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Παίρνω 3χαπια την ημέρα εδώ και δυο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως και εσύ παλεύω ακόμα.. Το ουρεοπλασμα μου προκάλεσε αποβολη στον πέμπτο μηνα. Έκανα 3 κύκλους αντιβιωση, έμεινα εγκυος και ειναι ακόμα εκεί! Τρέμει η καρδιά μου μην πάθει τίποτα το μωρό μου. Τώρα μπήκα στον τέταρτο και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Παίρνω 3χαπια την ημέρα εδώ και δυο βδομάδες.

 

Αχ ρε συ ποσο καταλαβαινω την αγωνια!!! Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλαα!!!!!! Κ σε σενα και σε ολες τις ομοιοπαθουσες! Να καταφερουμε να διωξουμε αυτο το κωλομικροβιο η τουλαχιστον να μην μας επιρεαζει σε κατι !! Εγω απο την τελευταια φορα που χρειαστηκε να κανω εξεταση κολπικου υγρου, περασαν σιγουρα δυο χρονια! Οποτε ειμαι σιγουρη οτι δεν εφυγε ποτε απο πανω μου !! Στο τεστ Παπανικολαου δυστυχως , δεν φαινεται !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου νομιζω οτι δεν εχετε συμβουλευτει τον καταλληλο γιατρο...παρε κ 2η κ 3η γνωμη...εγω εχω 2 παλινδρομες στο ιστορικο μου εκανα εξετασεις κ βρεθηκα θετικη στα χλαμυδια,εκανα θεραπεια κ ολα καλα....μαλλον δεν εχετε παρει την καταλληλη θεραπεια.....

Link to comment
Share on other sites

φουλα27 εχω παρει πολλες και διαφορες αντιβιώσεις.πριν και κατά την διαρκεια της εγκυμοσύνης.το ουρεοπλασμα δεν φευγει.απλα μετα από πολλες πολλες γνωμες κατεληξα ότι ισως και να μην φταει για αποβολή αυτό..διοτι μου ειπαν ότι πολλες γυναικες γεννησαν με αυτό και τελειομηνες....αρα μπορει να φταιει και κατι άλλο για προωρο τοκετο.πχ ανεπαρκεια τραχηλου αδιάγνωστος θυροειδης ζαχαρο κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου νομιζω οτι δεν εχετε συμβουλευτει τον καταλληλο γιατρο...παρε κ 2η κ 3η γνωμη...εγω εχω 2 παλινδρομες στο ιστορικο μου εκανα εξετασεις κ βρεθηκα θετικη στα χλαμυδια,εκανα θεραπεια κ ολα καλα....μαλλον δεν εχετε παρει την καταλληλη θεραπεια.....

 

Κοιτα, επειδή απέβαλα στον πέμπτο μηνα οπως όλες οι κοπέλες που πέρασαν κάτι τέτοιο απο τότε δεν έχω σταματήσει να ψαχνομαι και έχω να σου πω ότι έχω αλλάξει πάνω απο 5 γιατρούς τα τελευταία 2 χρόνια και 3 κλινικές σε ελλαδα και Ιταλία. Ποιος ειναι πια ο κατάλληλος; Έχω κανει όλες τις εξετασεις για οτιδήποτε έχοντας ξοδέψει πολλούς μισθούς για ολα αυτά. Δεν νομίζω ότι δεν έχω κανει την κατάλληλη θεραπεία αφού για καθε μικροβιο υπάρχει το αντιβιογραμμα που σου λέει τι ακριβώς πρεπει να πάρεις για να λύσεις το πρόβλημα. Και επειδή έχω ψαχτεί όπως σου είπα σε ολα παίρνω ειδική αγωγή και για θρομβοφιλια και για θυροειδη. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

αρα alfaki ισως δεν πρεπει να ανησυχεις γι αυτό.απλα να ελεγχει ο γιατρος σου τον τραχηλο σου και όλα θα πανε καλα..

 

Μακάρι... Δυστυχώς το ουρεοπλασμα ειναι λαχείο. Μπορεί να προκαλέσει τα χειρότερα μπορεί και τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου νομιζω οτι δεν εχετε συμβουλευτει τον καταλληλο γιατρο...παρε κ 2η κ 3η γνωμη...εγω εχω 2 παλινδρομες στο ιστορικο μου εκανα εξετασεις κ βρεθηκα θετικη στα χλαμυδια,εκανα θεραπεια κ ολα καλα....μαλλον δεν εχετε παρει την καταλληλη θεραπεια.....

 

Φούλα επειδή εσυ γιατρεύτηκες απο χλαμυδια δεν σημαινει οτι όλες οι ασθένειες και όλες οι περιπτώσεις ειναι το ιδιο και ειναι γιατρεψιμες... Εξου και τόσες αποβολες στο δεύτερο τρίμηνο

 

Alfaki κοπέλα μου καταλαβαινω τι περνάς, γνώρισα μια κοπέλα που ειχε 8 αποβολες απο αυτο η μια τον προηγούμενο μήνα οτι και να κάνανε το πρόβλημα δεν περνάνε (προφανώς ειχε απο τις χειρότερες μορφές)

Ευτυχώς που παίρνεις αγωγή, μακάρι να πανε ολα καλα και ο Θεός μαζί σου!!

Link to comment
Share on other sites

Φούλα επειδή εσυ γιατρεύτηκες απο χλαμυδια δεν σημαινει οτι όλες οι ασθένειες και όλες οι περιπτώσεις ειναι το ιδιο και ειναι γιατρεψιμες... Εξου και τόσες αποβολες στο δεύτερο τρίμηνο

 

Alfaki κοπέλα μου καταλαβαινω τι περνάς, γνώρισα μια κοπέλα που ειχε 8 αποβολες απο αυτο η μια τον προηγούμενο μήνα οτι και να κάνανε το πρόβλημα δεν περνάνε (προφανώς ειχε απο τις χειρότερες μορφές)

Ευτυχώς που παίρνεις αγωγή, μακάρι να πανε ολα καλα και ο Θεός μαζί σου!!

 

Να'σαι καλά! Σ'ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alfaki προφανως εχεις θυροειδή αλλα αφου παιρνεις χαπια εισαι οκ.εχεις όμως πρόβλημα θρομβοφιλιας και παιρνεις αγωγη η προληπτικα?

 

Έχω και απ'αυτο και κάνω ενέσεις ηπαρινης σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης..

Link to comment
Share on other sites

alfaki όλα θα πανε καλα τωρα αφου παιρνεις αγωγη για όλα!!μακαρι να κραταμε και οι 2 τον χειμωνα τ μωράκια μας αγκαλια.

 

babycute εχεις δικιο για τα μικροβια-ιους.οσο για την κοπελα με τις 8 αποβολες που λες προσωπικα δεν πιστευω ότι εγιναν λογω ουρεοπλασματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..

Link to comment
Share on other sites

βασικα, σε λαθος θεμα εισαι. εκτος αν οι αποβολες σου οφειλοταν σε μικροβια. υπαρχουν πολλα θεματα για καθ'εξιν αποβολες και στην σελιδα "δυσκολες στιγμες", και στο "θελω να γινω μαμα", αλλα δεν πειραζει.

 

τι εξετασεις εχεις κανει? τι εξηγησεις σου εδωσαν οι γιατροι, αν σου εδωσαν?

εχεις απευθυνθει σε καποιο νοσοκομειο σε τμημα καθ'εξιν αποβολων?

Link to comment
Share on other sites

βασικα, σε λαθος θεμα εισαι. εκτος αν οι αποβολες σου οφειλοταν σε μικροβια. υπαρχουν πολλα θεματα για καθ'εξιν αποβολες και στην σελιδα "δυσκολες στιγμες", και στο "θελω να γινω μαμα", αλλα δεν πειραζει.

 

τι εξετασεις εχεις κανει? τι εξηγησεις σου εδωσαν οι γιατροι, αν σου εδωσαν?

εχεις απευθυνθει σε καποιο νοσοκομειο σε τμημα καθ'εξιν αποβολων?

 

 

Τurbulence ευχαριστω για την απαντηση-αν και ειμαι σε λαθος κατηγορια.Εχουμε κανει παρα πολλες εξετασεις, για θαλασσαιμιες, ακομη και μοριακο ελεγχο, μοριακο καρυοτυπο, θρομβοφιλια,αναλυσεις σπερματος,καμπυλη σακχαρου, θυρεοειδη,λοιμωξιακοι παραγοντες κλπ κλπ.Επισης εχει ολοκληρωθει η παθολογοανατομικη εξεταση του εμβρυου σε τμημα καθεξιν αποβολων στην Αθηνα, οπου ολα δειχνουν φυσιολογικα..

Οι γιατροι δεν μπορουν να δωσουν δυστυχως καμια απαντηση,δεν τους εχει ξανατυχει (εμφανιση υδρωπα στο τελος του πρωτου τριμηνου και διακοπη καρδιακης λειτουργιας αυτοματα).Το περιεργο ειναι οτι εμφανιστηκε το ιδιο αυτο συμπτωμα, την ιδια χρονικη στιγμη και τις τρεις φορες.

Link to comment
Share on other sites

Wander διαβασε πολυ προσεχτικα ολεσ τισ αναρτησεισ στο θεμα ανοσολογοσ.θα σου παρει πολυ χρονο αλλα εκει θα βρεισ τα παντα.

 

Μαγιοπουλα σε ευχαριστω Θα το κανω.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω απευθυνθει σε ανοσολογο,κανενας γιατρος εως τωρα δεν θεωρησε δοκιμο να μας παραπεμπψει. Γενικα οι γιατροι κλινουν προς την ειδικοτητα του γενετιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας!ειμαι καινουργια εδω αλλα με το ιδιο προβλημα!

Μετα απο 1.5 χρονο προσπαθειων τελικα η αιτια ηταν το ουρεοπλασμα!

Εξαλειφθηκε πληρως κι απο τους δυο αλλα ηδη προσπαθουμε ενα διμηνο κι αποτελεσμα μηδεν!!!!!!!

:-(

Link to comment
Share on other sites

Με άπειρη βεβαιότητα σου λέω πως η αιτία ΔΕΝ είναι το ουρεόπλασμα...

Και στην 1η μου εγκυμοσύνη και στη 2η συνέλαβα τον 1ο μήνα προσπαθειών και στην καλλιέργεια του προγεννητικού βρέθηκα θετική σε ουρεόπλασμα και τις δυο φορές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...