Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνια και στρωμα απο ικεα


Recommended Posts

καλημερα,

 

εχει αγορασει καμια σας κουνια και στρωμα απο τα ικεα??? ειναι καλα?? πηγα τις προαλλες να ριξω μια ματια γιατι θελω κατι απλο και οικονομικο για κουνια αλλα δεν ξερω εαν ειναι ποιοτικα και ασφαλη,τοσο τα επιπλα οσο και το στρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα αγοράσω μεταβατικό κρεβατάκι από το ΙΚΕΑ (1,60 εκ.) και τα έχω δει σε σπίτι γνωστών μου και μου φαίνονται πολύ καλά. Γενικά παιδικά κρεβατάκια από το ΙΚΕΑ έχω δει σε πολλά σπίτια. Για κούνιες δεν ξέρω, αλλά το καλό είναι ότι θα μπορέσεις να τη δεις εκεί μπροστά σου, οπότε θα ξέρεις τί αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! μου φανηκε καλη η κουνια κι εχω αγορασει πολλα επιπλα για το σπιτι απο το ικεα και ολα εχουν βγει τελεια οποτε μαλλον εκει θα καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα μου τα δικα μας επιπλακια ειναι απο το Ikea. Αν θες να τα δεις πηγαινε εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1510&postdays=0&postorder=asc&start=330

Θα δεις το δωματιο μας! Επισης υπαρχει κ η λευκη σειρα!

 

Eιναι τελεια εμφανησιακα! Κ ποιοτικα!

Το στρωματακι με την κουνια που αγορασαμε εμεις ειναι το πιο ακριβο που εχουν. Επισης γνωριζω οτι οι Σουηδοι οσον αφορα τετοια πραγματα για παιδια, ασφαλεια κλπ ειναι πολυ τυπικοι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το έχεις κάνει το δωμάτιο μπράβο! Καλά εγω ειμαι ΙΚΕΑ φανατίλα μεχρι το κόκαλο! Να σας πω τα άσπρα επιπλάκια μήπως δεν πάνε για αγοράκι;;;;; Τα έχω δει και μ'αρέσουν πάρα πολύ αλλα φοβάμαι μήν ειναι πολύ κοριτσίστικο το άσπρο :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα μου τα δικα μας επιπλακια ειναι απο το Ikea. Αν θες να τα δεις πηγαινε εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1510&postdays=0&postorder=asc&start=330

Θα δεις το δωματιο μας! Επισης υπαρχει κ η λευκη σειρα!

 

Eιναι τελεια εμφανησιακα! Κ ποιοτικα!

Το στρωματακι με την κουνια που αγορασαμε εμεις ειναι το πιο ακριβο που εχουν. Επισης γνωριζω οτι οι Σουηδοι οσον αφορα τετοια πραγματα για παιδια, ασφαλεια κλπ ειναι πολυ τυπικοι.

 

έχουμε τον ίδιο υγραντήρα καθώς και την ίδια ενδοεπικοινωνία :lol:

 

 

στο θέμα μας....

εμπιστεύομαι πάρα πολύ τα ΙΚΕΑ από θέμα ποιότητας

οι Σουηδοί δεν παίζουν με τις προδιαγραφές τους

δεν ξέρω για το παιδικό στρωμα αλλά εμείς που χρειαζόμασταν ενα καλό στρώμα για εμάς λόγω της μεσης μου μαλακό από εκεί το πήραμε κι είναι θεϊκό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αγοράσει κούνια και στρώμα απο το ικεα και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Πήγαμε για το κοριτσίστικο σετ που έχει σε διχρωμία κόκκινο-ροζ, αλλά ευτυχώς εκεί αλλάξαμε γνώμη και πήραμε το πιο απλό σχέδιο που έχει σε λευκό, ραφιέρα και κούνια, όπως της elias-christina, γιατί τώρα που έρχεται αδερφάκι και μάλλον είναι αγοράκι θα έπρεπε να τα πάρουμε όλα απο την αρχή!

(Βρίσκω το λευκό πιό εύκολο χρώμα, γιατί μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς, στους τοίχους, στις κουρτίνες, στα λευκά ειδη -μονόχρωμα ή εμπριμέ-, χωρίς να σε δεσμεύει!)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι οι κουνιες από το Ικεα ειναι καλές. Εμείς είχαμε πρόβλημα με το στρώμα της mothercare. Διαλέξαμε το πιο ακριβό αυτο με τις σούστες. Για βρέφάκια είναι ιδανικό. Το πρόβλημα ξεκινούσε από τη στιγμή που αρχιζαν και σηκώνονταν... Ειναι τόσο μαλάκο, που έχαναν την ισορροπια τους και χτυπούσαν στα καγκελα. Αυτό συνέβη και με τα δυο μου παιδιά !! Δεν ξέρω βέβαια αν έχει συμβει και σε άλλους, γιατί το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Αναγκαστήκαμε και παραγγειλαμε άλλο,πιο σκληρό, στη μισή τιμή του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω την αλήθεια μου τα επιπλα θα τα πάρουμε σαφώς απο το ΙΚΕΑ αλλα για στρώμα ειδα ενα στο Mothercare της Coco-Mat 145euro και λέμε να του πάρουμε αυτο μιας και η μαμα ειναι environmental freak :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στρώμα του mothercare από κοκοφοίνικα; Για ψάξτο λίγο, γιατί νομίζω ο κοκοφοίνικας έχει προβλήματα, κυρίως αν βραχεί γιατί δε στεγνώνει εύκολα (και κάποια στιγμή σίγουρα θα βραχεί).

 

Κατά τα άλλα κι εγώ έχω πάρει κούνια του ικέα, σχεδόν ίδια με της elias-christina, παλιότερο μοντέλο. Είναι πολύ ανθεκτική η καϋμένη. Αυτός χοροπηδάει, τα κάγκελα τα'χει πρήξει, αλλά αυτά ακάθεκτα, δεν καταλαβαίνουν γρι.

 

Στρώμα δεν πρόλαβα να πάρω από κει, έγινε ένα μπέρδεμα, τέλος πάντων πήρα απ'το μάδερκέαρ, αλλά ευχαρίστως θα το έπαιρνα από εκεί

 

Προχώρα και μη φοβού

Link to comment
Share on other sites

απο το Ικεα πηρα την κουνια κρεβατι για τον μικρο και δεν έχει παθει τιποτα και ο μικρος επισης δλδ να χτυπησει σε γωνια κλπ.

στρωμα επελεξα να παρω επωνυμο.δεν μου γεμιζαν το ματι καθολου.

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια,

 

Κι εγώ αγόρασα από το ΙΚΕΑ μια κούνια (ως δεύτερη για το σπίτι της μαμάς μου) στο χρώμα του ξύλου...χώρις χρώματα.. καθώς και στρώμα και είμαι πολύ ευχαριστημένη...μην σου πω ότι έχω μετανιώσει κιόλας που για το δωμάτιο του αγοράσαμε μια πανάκριβη από γνωστό μαγαζί...δυστυχώς δεν το είχαμε σκεφτεί να κάνουμε από εκεί τις αγορές μας....

Όσον αφορά την ποιότητα περισσότερο εμπιστεύομαι τους Σουηδούς για τις προδιαγραφές τους και τους ελέγχους, όπότε μην διστάζεις καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Θελω καιεγω να παρω μια δευτερη για το σπιτι της μαμας μου κ σκεφτομαι πολυ να παω ΙΚΕΑ. Εσεις που εχετε παρει απο εκει περιπου ποσο κοστισαν αν επιτρεπετε?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω καιεγω να παρω μια δευτερη για το σπιτι της μαμας μου κ σκεφτομαι πολυ να παω ΙΚΕΑ. Εσεις που εχετε παρει απο εκει περιπου ποσο κοστισαν αν επιτρεπετε?

 

στο ikea.gr θα βρεις τον κατάλογο και μπορείς να δεις τιμές και σχέδια :)

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου αρεσουν κ τα ασπρα! Θα τα συνδιασεις με κατι αγοριστικο, γαλαζιο ας πουμε. :wink:

 

Μωρε σκέφτομαι ότι μήπως και τα άσπρα επιπλάκια μου τα κάνει μάυρα ο μάγκας με τα χεράκια του;;;;;;

 

Μάλλον θα πάρουμε τα ξύλινα που ειναι και η πιο ακριβή του σειρά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

Κ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠ ΤΟ ΙΚΕΑ, ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΜΟΡΦΑ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ ΤΟΥΣ, (ΔΗΔΛ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΣΤΗΝΕΙΣ, ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ.)

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΝΘΑΡΡΥΝΟΜΑΙ ΟΛΟ Κ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΠΗΚΑ Κ ΣΤΟ ΙΚΕΑ.GR Κ ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΓΙΑ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΙΑΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΟ ΝΑ ΣΤΗΣΩ Κ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ.

ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΚΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλο το σπίτι μου ειναι καθαρά ΙΚΕΑ!

Αν δεν πάρεις τα τελείως φτηνά που ειναι κυρίως για φοιτητές κτλ τα υπόλοιπα ειναι μια χαρά.

 

Και σπίτι να αγοράσουμε παλι απο κει θα πάρω....μου αρέσει η φιλοσοφία τους και γενικότερα δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό και να το φάω στη μάπα μια ζωή...θέλω να τα αλλάζω μόλις τα βαρεθώ :)

 

Μπορείς να φτιάξεις φοβερά σπιτια με τα έπιπλα τους αρκεί να εχεις λίγο συνδυαστικότητα και γούστο....εχω δει εκεί και τον Σπύρο απο το ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΛΑΘΟΣ ΤΕΛΙΚΑ, ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ, ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ !

 

THANKS YOGINI!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!!!

ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΣ;

 

 

Κοίτα ξέρω και πολλούς που λένε απαπα δεν παω εγω στο ΙΚΕΑ θέλω ΔιαΧειρός Βαράγκη αλλά να μην το πληρώσω και ακριβά! Θέλω να πω εαν ειναι κάποιος προκατελειμένος θα τα βλέπει όλα μάπα όπως ένα ζευγάρι κολλητών μας. Τώρα που τα έσκασαν 500 ευρω για μια κουνια που θα κρατήσει 2 χρονάκια τι να πω...εγω νομίζω οτι ειναι πεταμένα λεφτά.

 

Γεννάω τέλος Νοέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΖΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ! ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΗΤ 05/11/08! ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ! ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΑ ΠΑΣ Η ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ;

 

ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΕΡΙΤΤΑ!!

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΝΟ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΜΕ ΚΑΛΑΘΑΚΙ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ 1.900 Ε!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ, ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΜΩΡΕ ΚΡΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτσια,

 

Να προσθέσω, ότι εκτός από την δεύτερη κούνια ,έχουμε αγοράσει και πολλά άλλα έπιπλα από το ΙΚΕΑ και μας έχουν βγει πολύ πιο ανθεκτικά από αυτά που έχουμε χρυσοπληρώσει...τουλάχιστον εαν και όταν πάθουν και κάτι δεν θα κλαίμε τα λεφτά μας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για κουνια απο ικεα δεν ξερω γιατι ειμαι και εγω ακομα σε αναζητηση αλλα εχω στησει γραφειο με βιβλιοθηκη (και εννοω βιβλιοθηκη που πιανει ολοκληρο δωματιο), ντουλαπες και κρεββατι και εχουν βγει ολα ΑΨΟΓΑ! η βιβλιοθηκη μαλιστα παρολο που στον μεγαλο σεισμο τον Ιουνιο αδειασε ολοκληρη, δεν εφυγε ουτε ραφι απο την θεση του!Μην τα φοβαστε αρκει να μην παρετε τα εντελως φθηνα και ψευτικα που απευθυνονται σε φοιτητες.Και εγω σκεφτομαι να παρω την κουνια απο το ικεα αρκει να μπορεσω να την συνδυασω οπως θελω με τα υπολοιπα και να βγει το δωματιο οπως το φανταζομαι.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...