dimmi

Άγχος, φοβίες, τα νεύρα μου, τα χάπια μου κι ένα...ταξί να φύγω!

Recommended Posts

Ακόμα καλά καλά δεν κοντεύει ο πρώτος υπέρηχος και νομίζω ότι το σώμα μου έχει βαλθεί να με τρελάνει! Σωματικά εκτός από την κούρασηκαι το στήθος, όπως και κάτι πονάκια στην αρχή, δεν έχω κανένα σύμπτωμα, η ψυχή μου όμως ξέρει τί τραβάω!

Εχω τόσο άγχος!

Αγχος για το πώς θα θηλάσω μόλις γεννηθεί το παιδί ώστε να έχω γάλα, ποιός θα μου δείξει, πότε θα γυρίσω στην εργασία μου συνδιάζοντας και τον θηλασμό, και πως θα αντέχω να αφήνω το παιδί μόνο, τί γάλα θα πίνει το παιδί ενώ λείπω, πώς θα πλένω το παιδί τις ώρες που μας κόβεται το νερό, τί απορρυπαντικό θα χρησιμοποιώ για αποστείρωση του πάγκου της κουζίνας, αν το καθάρισμα που κάνει η γυναίκα είναι σωστό για μωρό, που θα σιδερώνω να μην αναπνέει το μωρό σκόνη, που θα βάζω το καρότσι να μη λερώνεται, που θα κοιμάται το μωρό το β΄ραδυ αφού θα το ήθελα δίπλα μου αλλά είναι στριμωγμένη η κρεβατοκάμαρα και Τ Ο Σ Α άλλα!

Και το κουφό είναι πως έχω πολύ σημαντικά προβλήματα αυτό το καιρό και εδώ και καιρό, στο ίδιο μου το σπίτι με τους αποκάτω ενοίκους-ζώα, στην ίδια μου την οικογένεια με δάνειο που μας βαραίνει νέο και παλιό τόσα άλλα. Και εγώ τοχαβά μου! Κυρίως σκέφτομαι το αγγένητο μωρό και όλα τα άλλα τα...ξεχνάω!

Τις τελευταίες ημέρες είχα υπνηλία, ξαφνικά επί δύο νύχτες ήταν αδυνατο να κοιμηθώ. Χθες κοιμήθηκα 8 το πρωί αφού και ξέσπασα στον άντρα μου και κάπως ηρέμησα.

Σήμερα τα ίδια (ξέσπασμα πάλι) και αναρωτιέμαι αν το μωρό όλο αυτό το άγχος το επηρεάζει.

Δηλαδή έχω και άγχος για το αν το μωρό αγχώνεται από το άγχος μου!

Μόλις μάθαμε για την εγγυμοσύνη ο άνδρας μου δεν μου την έλεγε που στεναχωριόμουν με διάφορες καταστάσεις σημαντικές, πλέον όμως με αγχώνει και αυτός και μου λέει κακώς αγχώνομαι, εκνευρίζομαι, κλαίω κτλ γιατί κάνω κακό στο μωρό.

Ουφ τα είπα και ηρέμησα, συγνώμη για το κατεβατό. Εϊμαι μόνη, ή δεν είναι περίεργο να γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο ορμονών?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

δεν ξερω να σου πω για το αν ευθυνεται η εγκυμοσυνη.το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να ηρεμησεις.ολα αυτα ερχονται απολυτως φυσικα.υπαρχουν πολλες περιπτωσεις γυναικων που ξερεις και ξερω που μια εγκυμοσυνη τις βρηκε απολυτως απροετοιμαστες.ειτε δεν ηταν παντρεμενες ειτε δε μενανε μαζι με τους συντροφους τους και πολλα αλλα.και παρολα αυτα τα καταφερανε και μαλιστα πολυ καλα!κι εσυ που εισαι με τον αντρουλη σου βρισκεις εμποδια??ειστε μαζι και υπαρχουν σιγουρ ανθρωποι γυρω σου για να σε συμβουλεουν.οι μανουλες του φορουμ ας πουμε.ηρεμησε,απολαυσε την πιο ομορφη αναμονη της ζωης σου και συντομα ολα αυτα θα τα εχεις ξεχασει!!!!:D

Λογικο ειναι να εχεις αγχος για τα παντα και ειδικα αν εχεις και αλλα προβληματα γυρω σου,τα εχω και εγω.Μια λυση που εχεις ειναι να μπεις στο φορουμ και να ψαχτεις για ολα τα θεματα που σε απασχολουν με την εγκυμοσυνη και το μωρο,υπαρχουν παρα πολλα και θα παρεις γνωμες,η αν δεν βρεις κατι το ψαχνεις στο google πχ.....Ξερω οτι ειναι πολλα πραγματα τα οποια πρεπει να μαθεις σε τοσο λιγο καιρο και δεν μπορεις να τον παιρνεις και τον γιατρο σου για καθετι παραμικρο,γι'αυτο ψαξε στο ιντερνετ και οτιδηποτε απορια εχεις μετα ρωτας τον γιατρο.Εγω ετσι κανω λιγο απο το ιντερνετ,λιγο απο την μαμα η καμια φιλη ρωτω και μαθαινω!Και να μην αγχονεσαι αν κατι δεν παει οπως θα επρεπε υπαρχουν πολλες εναλλακτικες λυσεις,οπως πχ για το θηλασμο που ανεφερες και να μην εχεις γαλα το μωρακι μου δεν θα μεινει νηστικο!Συμβαινουν αυτα.Σιγα σιγα με τον καιρο θα τα βαλεις ολα σε μια σειρα και με το μωρο και με το σπιτι,με την δουλεια με ολα,πρεπει να εισαι αισιοδοξη και να προσπαθεις.

Για την υπνηλια που εχεις τωρα ειναι απο το αγχος που εχεις αλλα μπορει να ειναι και απο την εγκυμοσυνη τα εχει αυτα!Γενικα εχει κατι κουλα συμπτωματα η εγκυμοσυνη....

Οσο για τον αντρα σου (τον κακομοιρη...) που ξεσπας πανω του δεν πειραζει δικαιολογιμενη ειναι και εγω το κανω και οχι μονο σε αυτον,απλα οταν θα ηρεμισεις να του λες και ενα συγνωμη και να του εξηγεις οτι λογο της καταστασης σου τα κανεις αυτα αθελα σου,κριμα ειναι αλλα τι να κανουν και αυτοι!

Τοσο νωρις δεν ξερω αν καταλαβαινει το μωρο το αγχος σου αλλα γενικα να ξερεις οτι ολα τα βιωνει και αυτο μαζι με σενα και τισ χαρες και τισ στεναχωριες.Καποιες λενε οτι αμα εχεις αγχος και τετοια το παιδι θα βγει νευρικο αλλα δεν ξερω ποσο ισχει....Γι'αυτο να το σκεφτεσαι καθε φορα που αγχονεσαι η νευριαζεις,να προσπαθεις να εισαι χαλαρη.Και θα τα βγαζεις απο μεσα σου εστω και το παραμικρο αγχος θα το συζητας για να σου φευγει.Κοιτα να εισαι εσυ καλα και το μωρακι σου,ολοι οι αλλοι θα κανουν λιγο υπομονη!εγω ετσι τους λεω!Ολα καλα σου ευχομαι και οτι σε απασχολει να τα λες εδω στο φορουμ μαζι να βρισκουμε λυσεις!

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Λογικο ειναι να εχεις αγχος για τα παντα και ειδικα αν εχεις και αλλα προβληματα γυρω σου,τα εχω και εγω.Μια λυση που εχεις ειναι να μπεις στο φορουμ και να ψαχτεις για ολα τα θεματα που σε απασχολουν με την εγκυμοσυνη και το μωρο,υπαρχουν παρα πολλα και θα παρεις γνωμες,η αν δεν βρεις κατι το ψαχνεις στο google πχ.....Ξερω οτι ειναι πολλα πραγματα τα οποια πρεπει να μαθεις σε τοσο λιγο καιρο και δεν μπορεις να τον παιρνεις και τον γιατρο σου για καθετι παραμικρο,γι'αυτο ψαξε στο ιντερνετ και οτιδηποτε απορια εχεις μετα ρωτας τον γιατρο.Εγω ετσι κανω λιγο απο το ιντερνετ,λιγο απο την μαμα η καμια φιλη ρωτω και μαθαινω!

Ax σε ευχαριστώ πολύ, περίμενα να ανακουφιστώ από κάποιο μήνυμα, ναι λύσεις υπάρχουν πολλές για όλα, κανείς δε χάνεται και ειδικά ο προετοιμασμένος, αλλά κυρίως νομίζω ότι αποζητώ συμπαράσταση και όχι λύσεις, Απλά όπως εσύ να μου πεί κάποια ότι με καταλαβαίνει και το πέρασε κι εκείνη!

Οι άνδρες μας καλοί και χρυσοί και στις λύσεις πρώτοι αλλά νομίζω δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η λύση δεν φέρνει πάντα την ανακούφιση.

Ισως αρκεί κάποιος να μας ακούει χωρίς να κρίνει, και γιατί όχι να βρούμε λύσεις μέσα από την εμπειρία του.

Εχω αδελφή πολύτεκνη, ξέρω ότι μ'αγαπά και νοιάζεται αλλά δυστηχώς δεν ψάχνω υποστήριξη από εκείνη γιατί μάλλον έχει ξεχάσει τις αγωνίες της στο πρώτο της παιδί...και τα θεωρεί όλα όσα τις έχω πει πρόωρα και υπερβολικά (και ξέρει μόνο 2 από τα τρισεκκατομύρια προβληματισμών μου!) :lol::lol::lol::lol:

Παρεπιπτόντως το φόρουμ΄είναι απλά υπέροχο, όρεξη και χρόνο να έχει κανείς να διαβάζει, έχω μάθει σε λίγες μέρες τόσα πράγματα που ποτέ δε θαπίστευα ότι θα γνώριζα τις πρώτες μέρες της κύησης!

Να'ναι καλ'α όλες οι κοπέλες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και μαθαίνουμε!

Κοριτσάκια, γεια σας!

Μόλις την περασμένη βδομάδα διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος. Στο γιατρό θα πάμε από βδομάδα, ελπίζω να πάνε όλα καλά... Προς το παρόν, προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι έχει συμβεί, γιατί αν και είναι κάτι που θέλω πολύ, αυτό το μήνα δεν το πολυπερίμενα, για να πω την αλήθεια. Μέσα στη γενική ταραχή μου λοιπόν, συνεχώς σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι που θα βλάψει το εμβρυάκι. Οι περισσότερες ανησυχίες μου είναι συνηθισμένες, αλλά η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές με απασχολούν και μερικά σενάρια... επιστημονικής φαντασίας. Για κάτι τέτοιο θέλω να σας ρωτήσω, ρε κορίτσια, γιατί ντρέπομαι να ρωτήσω οποιονδήποτε άλλον: Χτες βράδυ από την υπνηλία που συνεχώς έχω, με πήρε ο ύπνος χωρίς να καταλάβω ότι είχα κάτω από το πλευρό μου... το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης :). Το συνειδητοποίησα το πρωί που ξύπνησα στην ίδια ακριβώς θέση που είχα κοιμηθεί, με το κοντρόλ να μου σουβλίζει το πλευρό... Κι η πρώτη μου σκέψη ήταν, αν το πιστεύετε: "Ωχ, κι αν πατιούνταν κουμπιά κι έτρωγε η κοιλιά μου ακτινοβολία όλη νύχτα;"

Λέτε να έχω αρχίσει να τρελαίνομαι; Ή σας φαίνεται όντως επικίνδυνο; Και, κυρίως, πείτε μου, πώς θα βγει εγκυμοσύνη με τόσο άγχος, ακόμα δεν αρχίσαμε;

Επίσης, για να ρωτήσω κάτι πιο τετριμμένο, τι να κάνω με αυτή τη γεύση παπουτσιού που μονίμως έχω στο στόμα;

Κοριτσακι μου ομορφο κατ αρχην συγχαρητηρια.Απο τη δικη μου εμπειρια θα σου πω οτι το αγχοσ ουδεποτε βοηθησε.Τον Ιουλιο ειχα μεινει και εγω εγκυοσ και το αγχοσ μου ηταν απιστευτο σε οτι και αν εκανα.Δυστυχως στισ 5 εβδομαδεσ απεβαλλα.Τον Αυγουστο ο θεουλησ μου εδωσε αλλο σπορακι.Οχι οτι τωρα που ειμαι 2 μηνων δεν εχω αγχοσ αλλα τελικα οσο περισσοτερο αγχωνομαστε τοσο πιο πολλα μασ συμβαινουν.Πραγματικα αν ειναι κατι να συμβει θα συμβει,και δεν θα φταισ εσυ για αυτο,ουτε το...τηλεκοντρολ!!!Γινε λιγο πιο ψυχραιμη γιατι αυτοι οι μηνες που διανυουμε ειναι μοναδικοι.Σου ευχομαι τα καλυτερα.

NUG7p3.png

Συγχαρητήρια!!! Μη μου αγχώνεσαι για το άγχος που έχεις! Δεν έχεις ξαναμείνει έγγυος και είναι τελείως φυσικό να φοβάσαι το άγνωστο! Ελπίζω δηλαδή γιατί έτσι είμαι κι γω! Μέχρι να κάνεις 1-2 επισκέψεις στο γιατρό θα έχεις μπόλικο άγχος,

μόλις ακούσεις το μωράκι σου και πάρεις και οδηγίες πως να κινείσαι/ζείς από το γιατρό σου όλα θα φαίνονται παρελθόν!

Αυτό με το τηλεκοντρόλ θα το σκεφτόμουν κι γω! Μη νομίζεις ότι τρελαίνεσαι, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και εκφράζει αλλιώς τις ανησυχίες του. Υπερανησυχείς για το μωρό, δεν θα αποβάλεις ούτε θα πάθει κάτι από αυτό! Απλά για τη δική σου ψυχική ηρεμία φρόντισε να κάνεις ό,τι σε ανακουφίζει, ακόμη κι αν αυτό είναι να πάρεις το γιατρό σου και να κλείσεις ένα ραντεβού άμεσα κι ας μη κάνετε υπέρηχο (εγώ αυτό έκανα).

Πολλή καλή συνέχεια να έχεις και περιμένω νέα σου!!!

Είμαι κι γω φρεσκοεγγυούλΑ!:lol:

Επίσης, για να ρωτήσω κάτι πιο τετριμμένο, τι να κάνω με αυτή τη γεύση παπουτσιού που μονίμως έχω στο στόμα;

αυτό δεν το έχω αλλά το ακούω πολύ, οπότε τουλάχιστο μην ανησυχείς γιαυτό ;)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2130895

ρίξε μια ματιά εδώ, ίσως είναι ανακουφιστικό να δείς πως ένιωθα εγώ πριν την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό ;)

Καλά μου κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη συμπαράσταση! Εύχομαι και σε σας να πάνε όλα καλά, να έχετε μια υπέροχη εγκυμοσύνη και να χαρείτε γερά και όμορφα τα μωράκια σας σε μερικούς μήνες!

Ώστε λέτε ότι δεν ήταν τόσο τρομερός ο ύπνος πάνω στο τηλεκοντρόλ, ε; Και ότι δεν τρελαίνομαι; Πάντως ο άντρας μου δε θα συμφωνήσει μαζί σας, αφού μου είπε ότι αν αρχίσω να ρωτάω τέτοια παλαβά το γιατρό, στο τέλος θα μας διώξει! Εντάξει, κι εγώ δε σκόπευα να ρωτήσω… Τέλος πάντων, προσπαθώ να κρατάω την ψυχραιμία μου και … εδώ θα είμαστε να τα λέμε! :-D

Και, κυρίως, πείτε μου, πώς θα βγει εγκυμοσύνη με τόσο άγχος, ακόμα δεν αρχίσαμε;

Έτσι ήμουν κι εγώ στην αρχή - ο πρώτος μήνας ήταν ο χειρότερος. Μετά άρχισα να συνηθίζω. Νομίζω το ίδιο θα γίνει και με σένα. Καλή συνέχεια!

Διαφημίσεις

Ώστε λέτε ότι δεν ήταν τόσο τρομερός ο ύπνος πάνω στο τηλεκοντρόλ, ε; Και ότι δεν τρελαίνομαι; Πάντως ο άντρας μου δε θα συμφωνήσει μαζί σας, αφού μου είπε ότι αν αρχίσω να ρωτάω τέτοια παλαβά το γιατρό, στο τέλος θα μας διώξει! Εντάξει, κι εγώ δε σκόπευα να ρωτήσω… Τέλος πάντων, προσπαθώ να κρατάω την ψυχραιμία μου και … εδώ θα είμαστε να τα λέμε! :-D

Καλα και εμενα ο αντρας μου στην αρχη συνεχεια με πειραζε για κατι τετοια παραξενα που ρωτουσα!Εγω στην αρχη δεν ειχα καθολου αγχος,τωρα μου ηρθε που εγιναν πιο δυσκολα και περιπλοκα τα πραγματα,αλλα μου ερχοντουσαν και εμενα κατι τετοιες αναλαμπες σαν αυτο με το τηλεκοντρολ...:lol:Αλλα ειναι απολυτως φυσιολογικο να εχεις απειρες αποριες και να αγχονεσαι

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Καλά μου κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη συμπαράσταση! Εύχομαι και σε σας να πάνε όλα καλά, να έχετε μια υπέροχη εγκυμοσύνη και να χαρείτε γερά και όμορφα τα μωράκια σας σε μερικούς μήνες!

καλέ δε θα ρωτήσεις το γιατρό αυτά τα απλά αλλά εμάς!:lol::lol: Εδώ είμαστε να τα λέμε!

Οταν σου είπα ότι θα ηρεμήσεις μετά την επίσκεψη στο γιατρό εννοούσα ότι θα δείς το μωρό σου και θα σου φύγουν τα άγχη!

Από τοτε που το είδα κάνω και δουλειές κανονικά χωρίς άγχος. Πρίν νόμιζα ότι θα το "ενοχλήσω".

Ολα με μέτρο και ηρεμία και να σκέφτεσαι πως κάνεις κάτι, όχι τυχαία, δεν είσαι μόνη, έχεις και το μπεμπέ! Μόνολίγη προσοχή θέλει και πολλή αγάπη!!!

Πάω για σίδερο τώρα μια που έχω τη γυναίκα για τις χοντρές δουλειές, σκάλες, βεράντα κτλ. Α και πριν φοβόμουν και να σιδερώσω :lol:

Τυχαίο?

Kαλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!Για να σου φεύγουν τα άγχη και να είσαι και εσύ και το μωράκι σου καλύτερα,να ρωτάς τον γιατρό για ο,τιδήποτε θεωρείς ακόμα και χαζό...Ο γιατρός είναι δίπλα σου 9 μήνες για να σου λύνει τις απορίες και να σε καθησυχάζει,είναι κουτό να γυρίζουν τόσα στο κεφάλι σου επειδή θα θεωρείς ότι "ενοχλείς" τον γιατρό σου.Οι άνθρωποι έχουν ακούσει και για τηλεκοντρόλ και για χίλια δυό.Είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις ερωτήματα και εμείς πάντα θα βοηθάμε αλλά αν το ακούσεις και από τον γιατρό σου θα είσαι πολύ πιό ήρεμη.:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Είμαι κι εγώ στο τέλος του πρώτου τριμήνου όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά αλλά οι αγωνίες είναι πολλες!! Ειδικά εξαιτίας μιας προηγουμενης κυησης που δε πήγε καλά από πολυ νωρίς! Δεν ακουσαμε ποτε τη καρδουλα του! Όμως η αγωνία παραμενει ... Αναρωτιέμαι αν έκανα κακο σε αυτή την εγκυμοσύνη στην αρχή αρχή περιπου 5η εβδομάδα ήμουνα που είχα πονους τυπου περιοδου και έβαλα μια φορά θερμοφόρα στη κοιλιά... Με χαλάρωσε πολυ αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργησα κάποιο προβλημα το οποίο φανεί αργότερα... Δεν ήξερα ότι δε κανει.... 

13 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Είμαι κι εγώ στο τέλος του πρώτου τριμήνου όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά αλλά οι αγωνίες είναι πολλες!! Ειδικά εξαιτίας μιας προηγουμενης κυησης που δε πήγε καλά από πολυ νωρίς! Δεν ακουσαμε ποτε τη καρδουλα του! Όμως η αγωνία παραμενει ... Αναρωτιέμαι αν έκανα κακο σε αυτή την εγκυμοσύνη στην αρχή αρχή περιπου 5η εβδομάδα ήμουνα που είχα πονους τυπου περιοδου και έβαλα μια φορά θερμοφόρα στη κοιλιά... Με χαλάρωσε πολυ αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργησα κάποιο προβλημα το οποίο φανεί αργότερα... Δεν ήξερα ότι δε κανει.... 

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Δεν έχω ακούσει ποτέ ότι δεν κάνει η θερμοφορα, πάντως μην αγχώνεσαι δεν νομίζω κ να ισχύει κιόλας αν το άκουσες. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει ποτέ?

Διαφημίσεις

On 10/2/2022 at 10:16 ΜΜ, mama16 είπε:

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Δεν έχω ακούσει ποτέ ότι δεν κάνει η θερμοφορα, πάντως μην αγχώνεσαι δεν νομίζω κ να ισχύει κιόλας αν το άκουσες. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει ποτέ?

Δε τον ρώτησα γιατί ντραπηκα η αλήθεια είναι!! Έχω διαβάσει πως οτιδήποτε προκαλει υπεραιμια δε κανει (εμπλαστρα, θερμαντικες κρέμες)... Δε ξερω αν η θερμοφόρα είναι μέσα σε αυτά.... Έχουμε κάνει και την αυχενικη... Όλα καλα..... Απλά ακόμα με βασανίζει αυτή η απορία!!! 

23 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Δε τον ρώτησα γιατί ντραπηκα η αλήθεια είναι!! Έχω διαβάσει πως οτιδήποτε προκαλει υπεραιμια δε κανει (εμπλαστρα, θερμαντικες κρέμες)... Δε ξερω αν η θερμοφόρα είναι μέσα σε αυτά.... Έχουμε κάνει και την αυχενικη... Όλα καλα..... Απλά ακόμα με βασανίζει αυτή η απορία!!! 

Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, αλλά οτιδήποτε θες να ρωτάς τον γιατρό. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Για αυτό είναι εκεί! :)

Κι εγώ είχα αγχωθεί για κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη μου.Δεν είχα βάλει κατι πάνω στην κοιλιά κατευθείαν αλλά κοιμομουν με ηλεκτρικη κουβερτα στο φουλ.Το ειχα διαβασει κι εγω μετα κ τοον ρωτησα αλλα γελαγε ο γιατρος μου ειπε κανενα προβλημα και τι να σου πω μια χαρα ειναι το παιδακι μου

είναι αλήθεια ότι κάνει κακό στο έμβρυο η υπερθέρμανση! 

Δεν θα κοιμόμουν με ηλεκτρική κουβέρτα με την καμία, με βάση αυτά που ξέρω.... Annie15  καλύτερα να είσαι σίγουρη και να ρωτήσεις το γιατρό γιατί είναι επικίνδυνη η ζέστη για το έμβρυο και αποφασίζεις

4 ώρες πρίν, lazariska είπε:

Κι εγώ είχα αγχωθεί για κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη μου.Δεν είχα βάλει κατι πάνω στην κοιλιά κατευθείαν αλλά κοιμομουν με ηλεκτρικη κουβερτα στο φουλ.Το ειχα διαβασει κι εγω μετα κ τοον ρωτησα αλλα γελαγε ο γιατρος μου ειπε κανενα προβλημα και τι να σου πω μια χαρα ειναι το παιδακι μου

Ναι είναι πολυ παρομοιο... Αχ να σαι καλά!!Ξυπνάνε τόσες αγωνίες σε αυτή τη φάση και μετά διαβάζεις κάτι και γίνεται χειρότερο!! Να το χαίρεσαι και να είναι παντα γερό!! 

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι, αλλά οτιδήποτε θες να ρωτάς τον γιατρό. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Για αυτό είναι εκεί! :)

Ναι βέβαια... Γι αυτό είναι εκεί.... Δίκιο έχεις αλλά είναι τόσα μα τόσα πολλα .... Που ώρες ώρες νιώθω χαζη.... Και νομίζω και οι ερωτήσεις μου είναι χαζές! Ίσως και όχι όμως... 

4 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Ναι βέβαια... Γι αυτό είναι εκεί.... Δίκιο έχεις αλλά είναι τόσα μα τόσα πολλα .... Που ώρες ώρες νιώθω χαζη.... Και νομίζω και οι ερωτήσεις μου είναι χαζές! Ίσως και όχι όμως... 

Μην το βλέπεις έτσι, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, ιδιαίτερα όταν αφορά τα παιδιά μας...

Πάντως σε καταλαβαίνω.. Απ' τη στιγμή της εγκυμοσύνης κ έπειτα πάντα αγχωνόμαστε για όλα.. Έτσι είναι οι γονείς!! :)

• Μου αρέσει 1

Ρε παιδια ... Μια λογική φωνή.... Ο άντρας μου πηγαινοντας στη δουλειά... Είδε ένα σκυλάκι στη μέση του δρόμου και το έπιασε να το παει στην άκρη για να μη το πατήσουν τα αυτοκίνητα το καημένο! Και καλά έκανε.... Αυτή του η κίνηση ήταν τρυφερή και το καλό της υπόθεσης... Από την άλλη εγώ φρικαρω με όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη.... Αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι δυνατόν με αυτή τη κίνηση να μεταφέρει σε εμάς (στο έμβρυο δλδ) μικρόβια ποη ίσως το  βλάψουν.... Υπερβολή μου ακουγεται... Μήπως και ξέρουμε με όλους όσους συναναστρεφομαστε τις ακριβεις κινήσεις τους....αλλα από την άλλη με πιάνει ανησυχία για όλα..... 

2 ώρες πρίν, Annie 15 είπε:

Ρε παιδια ... Μια λογική φωνή.... Ο άντρας μου πηγαινοντας στη δουλειά... Είδε ένα σκυλάκι στη μέση του δρόμου και το έπιασε να το παει στην άκρη για να μη το πατήσουν τα αυτοκίνητα το καημένο! Και καλά έκανε.... Αυτή του η κίνηση ήταν τρυφερή και το καλό της υπόθεσης... Από την άλλη εγώ φρικαρω με όλα σε αυτή την εγκυμοσύνη.... Αναρωτιέμαι λοιπόν αν είναι δυνατόν με αυτή τη κίνηση να μεταφέρει σε εμάς (στο έμβρυο δλδ) μικρόβια ποη ίσως το  βλάψουν.... Υπερβολή μου ακουγεται... Μήπως και ξέρουμε με όλους όσους συναναστρεφομαστε τις ακριβεις κινήσεις τους....αλλα από την άλλη με πιάνει ανησυχία για όλα..... 

ειναι καπως υπερβολικο να το σκεφτεσαι

παρα πολλες οικογενειες εχουν κατοικιδια πριν τα παιδια

θα μου πεις αυτο ηταν αδεσποτο,κ παλι,καποια στιγμη δ επλυνε τα χερια του;ηρθε κ σε επιασε κατευθειαν;που κ παλι τι να παθεις απο το αγγιγμα

νομιζω οι ασθενειες που κολλας απο ζωα ειναι συγκεκριμενες.κ θελει παραπανω επαφη

ουτε ολες ειναι επικινδυνες για τον ανθρωπο,η τα εμβρυα σε κυηση

• Μου αρέσει 1

Γειά σου καλημέρα,  αν αισθάνεσαι ότι σε καταβάλλουν τα συναισθήματα (όποια συναισθήματα) ψάξε στο ίντερνετ τι είναι το tapping.

Το σύστημά στο σώμα μας που ενεργοποιείται από αυτά τα συναισθήματα  μπορούμε να το ελέγξουμε με απλές κινήσεις επάνω στο σώμα μας. 

Το tapping  είναι πχ ενα απλο ταπ ταπ επαναλαμβανόμενα   3-4χ  διαδοχικά, στην σειρά σε διάφορα σημεία του προσώπου στους ώμους στην κλείδα επάνω στο δέρμα,  απλά με το δάχτυλό μας να ακουστεί ταπ ταπ  (tap) κυρίως επάνω και στα κόκκαλα, είναι μάλλον κάτι που περνάει στο νευρικό σύστημα ως μήνυμα. 

Ξαφνικά θα νιώσεις να σταματάει η βιοχημική αντίδραση που σε καταβάλλει. 

Αντίστοιχα υπάρχει κάτι άλλο που βρήκα πρόσφατα,  αφορά το να  ανοιγοκλείσεις 10χ γρήγορα τα μάτια σου διαδοχικά. 

Πάλι ενεργοποιεί /απενεργοποιεί αυτή την ακολουθία που ηρεμεί το σύστημα. 

Είναι νευρολογικά τρίκ αυτά, έχουν να κάνουν με το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος. 

Τώρα τελευταία αρχίζουν και τα διαδίδουν περισσότερο και νευρολόγοι. 

Επειδή οι ορμόνες μας τρελλαίνουν και στην εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς και μετά ( εμένα αρκετά και μετά, ενώ πριν δεν είχα τέτοιες διακυμάνσεις τόσο πολύ, είναι και το άγχος της μητρότητας κλπ),  βοηθάει να τα ξέρουμε αυτά. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από HelenPap,
        Γεια σας κορίτσια και με το καλό τα μωράκια σας.

Γράφω πρώτη φορά και πήρα το θάρρος γιατί δεν έχω κανέναν στον κύκλο μου που να έχει εμπειρία από εγκυμοσύνη.

Είμαι 24 χρονών και μπαίνω στον ένατο στις 3 Σεπτεμβρίου.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο μου. Δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και όταν κοιμάμαι βλέπω εφιάλτες πως έχει γεννηθεί το μωρό και εγώ είμαι μονή μου και δε μπορώ να το φροντίσω. Μπορεί να μην ακούγετε τόσο δραματικό, αλλά έχει επηρεαστεί πάρα πολύ η ψυχολογία μου και νιώθω πολύ μεγάλη κόπωση.
        Θέλω τόσο πολύ να κοιμηθώ αλλά φοβάμαι ότι θα έχω πάλι εφιάλτες και δε με πιάνει ύπνος. Ο γιατρός μου μου ειπε να προσπαθώ να κάνω πράγματα μέσα στην ημέρα για να ξεχνιέμαι και να συζητάω για άλλα θέματα που δεν αφορούν την εγκυμοσύνη.

Το θέμα μου όμως είναι ότι εγώ δεν έχω κανέναν να μιλήσω για τη γέννα και το μωρο και νομίζω πως για αυτό αγχώνομαι. Δυστυχώς δεν έχω γονείς, μεγάλωσα με τη γιαγιά και τον παππού που τους έχω χάσει τώρα. Οι φίλες μου είναι σε τελείως άλλη φάση στη ζωή τους και δε μπορούν να καταλάβουν. Επίσης δεν έχω πεθερά γιατί ο άντρας μου έχασε τη μαμά του όταν ήταν πολύ μικρός και αν και ο πεθερός μου τον μεγάλωσε μόνος του και με βοηθάει πάρα πολύ με τις δουλειές του σπιτιού και τα ψώνια δεν έχει εμπειρία από τα της εγκυμοσύνης.
        Επίσης ο αντρούλης μου ταξιδεύει συνέχεια με τη δουλειά του και λείπει συνέχεια από 2 μέρες εως και μια βδομάδα.
        Είμαι τόσο κουρασμένη και φοβάμαι ότι θα επηρεάσω και το μωρό μου.

το Σάββατο πήγαμε με τον άντρα μου και είδαμε κάποια πράγματα για το παιδικό δωμάτιο και για το μωρό και ένιωσα μια παρηγοριά ότι τουλάχιστον θα ήμαστε έτοιμοι από αγορές, αλλά ήταν σταγόνα στον ωκεανό.
        Περνάει κάποια άλλη κοπέλα τόσο άγχος; Έχετε και εσείς εφιάλτες και τι κάνετε για να κοιμάστε καλύτερα;

• Από Μ και Ν,
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ , ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ( ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΝΟΜΕ ΧΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΞΕΡΩ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
      • Από candy1234,
        Είμαι σίγουρη πως δεν άνοιξα στη σωστή κατηγορία το θέμα μου...αλλά δεν ήξερα που να το εντάξω. Ζητώ συγνώμη λοιπόν και συνεχίζω:
        Έχω δίπλωμα απο το 2004 αλλά λόγω του ότι δεν είχα αυτοκίνητο,κλπ, κλπ...δεν έχω οδηγήσει παρά μόνο 3-4 φορές και αυτό για κανένα 10λέπτο την κάθε φορά..σε μικρές, γνωστές αποστάσεις. Το θέμα είναι πως πλέον με το παιδί ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να οδηγώ. Αισθάνομαι πως είμαι με δεμένα χέρια...μην μπορώντας να πάρω το αυτοκίνητο μας και να πάω εκεί που θέλω. Εντάξει, στη δουλειά, δεν λέω, με εξυπηρετεί πολύ το λεωφορείο, αλλά το απόγευμα που μπορεί να θέλω να πάω σούπερ μάρκετ ή για ψώνια ή για βόλτα με τον μικρό...εκεί μου κακοφαίνεται πάρα πολύ και νιώθω άχρηστη και νιώθω ανίδεη...και ντρέπομαι που το λέω...ώρες ώρες πιάνω τον εαυτό μου να φθονεί τις φίλες μου...που οδηγούν και είναι ανεξάρτητες είτε από το σύζυγο, είτε από την απόσταση, είτε απο τα καιρικά φαινόμενα...ειτε απο οτιδήποτε βρε παιδί μου...!
        Από την άλλη...δεν με βοηθάει και ο άντρας μου...Δηλαδή, μου λέει.."Πάρτο...αλλά αν το καταστρέψεις...να δω πόσα θα πληρώνουμε...και αν φτιάχνεται κιόλας....και αντε...καλά...αν σκοτώσεις κανέναν φουκαρά;;; Ή το οτι θα θέσεις σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού μας...αυτά δεν τα σκέφτεσαι;" Καλύτερα να μου έλεγε νέτα σκέτα...ΟΧΙ παρά αυτό που μου κάνει...μου πετάει το μπαλάκι...και εγώ το πιάνω...και το μπαλάκι πάνω γραφει: ΑΧΡΗΣΤΗ στην οδήγηση!!! ενώ θα επρεπε να γράφει...ξέρω κι εγώ..ΑΒΟΗΘΗΤΗ ...αφου δεν με βοηθάει να πάρω τον αέρα του...Αφήστε που έχουμε Jeep...τρέχα γύρευε δηλαδή...πώς θα την κουμαντάρω αυτή τη μαούνα;;; Αλλά απο την άλλη...τι σημασία έχει το μέγεθος..μήπως είναι υπεκφυγές δικές μου...ασυνείδητες...μήπως τελικά είμαι Ανεπιδευτη μαθήσεως; Σαν οδηγός..με την ελάχιστη αυτή πείρα μου...δεν έκανα και τίποτα τραγικό..ούτε το αμάξι μου εσβηνε, ούτε τιποτα...απλά ήθελα λίγο υποστήριξη και βοήθεια στο θέμα "παρκάρισμα" ...που δεν την είχα από πουθενά...
        Αχ, δεν ξέρω...Σκέφτομαι να προτείνω στον άντρα μου...να κάνουμε για αυτό το 6 μηνο (με την ευκαιρία που λήγει σε λίγες μερες η ασφάλεια) μεικτή ασφάλιση...για να είμαι πιο σίγουρη και καλυμένη..Θα δώσουμε καμια 200ρια ευρώ παραπάνω..αλλά θα ξέρω πως ο,τι κι αν γίνει..(εκτος αν φάω κανέναν λάχανο) θα το φτιάξουν....Δεν ξέρω..δεν ξέρω...τι λέτε; Είχε κανεις απο εσάς παρόμια φοβία;;;;; Ουφ...ουφ...ουφ.....αγχόνομαι μόνο στην ιδεα...
      • Από BIZELI,
        Σκέφτηκα να γραφουμε εδώ φοβίες που έχουν τα τέκνα μας και ίσως τρόπους και συμβουλές για να τις αντιμετωπίσουμε!!!

Μέχρι στιγμής (αν και η δικιά μου είναι μικρή ακόμη) φοβάται τα εξής:
        1. Το τρελό μπαλοζωάκι που με το που το έβαζα σε λειτουργεία έκλαιγε με μαύρο δάκρυ.-Λύση: Παύση του παιχνιδίου και απόκρυψη του στη ντουλάπα.
        2.Τους ξένους,αλλά όχι πάντα- Λύση? προσπαθώ να την έχω αγκαλιά για να νοιώθει ασφαλής και φαντάζομαι ότι θα της φύγει σιγά σιγά ε?
        3.Τα μούσια και τα γένια (φοβία που όπως φαίνεται είναι στο dna μας γιατί το ίδιο φοβούμουν και εγώ μικρή)-Λύση: Να ξυρίζω τους επισκέπτες
      • Από cronut,
        Καλησπερα σας! ελπιζω να σας βρισκω οσο γινεται σε καλη ψυχολογια με ολα οσα συμβαινουν αυτο το καιρο.

Αυτο το φορουμ με εχει βοηθησει απο τη πρωτη μερα που εκανα παιδια και ειλικρινα ειναι μεγαλο βαλσαμο για μενα αυτο μιας και ειμαι μια μοναχικη μαμα , ειδικα το τελευταιο χρονο της πανδημιας.

Για να ξεκινησω θα σας πω οτι ειμαι με το παιδι μου σε μια περιοδο που ειναι αρκετα εντονη σε μενα αλλα δε του το δειχνω.Μην εχοντας ΚΑΝΕΝΑΝ με παιδι γυρω μου ουτε , στο παρελθον δεν εχω ιδεα απο πολλα πραγματα και ετσι επειδη δεν ξερω αν οι λεξεις και οι προτασουλες που κανει ειναι αρκετες εχω το μεγαλο αγχος αν ειναι καλα η αν θα θελει βοηθεια και σε αυτο το μεγαλο αγχος μεχρι να ερθει το ραντεβου με την αναπτυξιολογο προσθεθηκε ξαφνικα και κατι αλλο που μπορει να ειναι νορμαλ , να το εχουν και αλλα παιδια αλλα εγω παλι δεν ξερω! δεν εχω κανεναν να ρωτησω εκτος απο τη μανα μου που δεν θυμαται τι εκανα πριν 39 χρονια!.

Και μπαινω στο θεμα το παιδακι μου ειναι 2 ετων και 9 μηνων.Τον ενα χρονο απο αυτο το περασε αποκλειστικα με εμενα και λιγες ωρες το βραδυ το πατερα του .Δεν εχει αλληεπιδραση με αλλα παιδια ουτε και με αλλους ενηλικες εκτος απο τη παιδιατρο μια φορα το μηνα και κανεναν περαστικο που θα του πει δυο γλυκα λογια.Επισης εδω που ζω ο κοσμος δεν κρατουσε τα μετρα , οι πλατειες ειναι μικρες ο φοβος μεγαλος και ετσι εμεινε αρκετο καιρο μεσα.

Ομως δεν ειχε βγαλει καποιο θεμα , καποια κινηση περιεργη εκτος ισως απο το λογο που και παλι δεν ξερω αν εχει θεμα η οχι.....πριν 5 μερες τον ντυνω να παμε βολτα γυρω γυρω και ξαφνικα αρχισε να κλαιει δεν καταλαβα τι εγινε αλλα δεν εβγαινε απο το σπιτι ?!....γυρισε το κεφαλι του προς τη πορτα και τοτε ειδα οτι ΦΟΒΟΤΑΝ.Του μιλησα γλυκα τον πηρα αγκαλια τον σηκωσα τον κατεβασα κατω βγηκαμε εξω και ηταν μια χαρα! δεν ειχε κανενα θεμα...ετρεχε επαιζε καναμε εκει τα παιχνιδια μας γυρναμε σπιτι μπαινει μεσα αγκαλια με ολα τα παιχνιδια που του πηρα απο το περιπτερο χαρουμενος οκ λεω θα ηταν τυχαιο......την επομενη μερα , παλι δεν εβγαινε απο το διαμερισμα μονο αν τον εβγαζα αγκαλια....

5 μερες τωρα δεν βγαινει μονος του απο το διαμερισμα.......ενω δεν εχει προβλημα να μπει σε αλλο κτιριο (πχ στο βιβλιοπωλειο) δεν εχει προβλημα να ανεβει και να κατεβει σκαλες σε ολες τις πλατειες πεζοδρομια κλπ γενικα ΠΟΥΘΕΝΑ και σε ΤΙΠΟΤΑ δεν εκδηλωνει φοβια εκτος απο το να βγει απο το διαμερισμα.....να κανει το βημα να βγει εξω......περπαταει μεχρι τη πορτα και εκει σταματα και γυρνα πισω και αν του πω ελα ελα παμε τον βλεπω οτι πιεζετε και παει να βαλει τα κλαμματα....αν τον σηκωσω και τον βγαλω εξω ολα καλα. (?).

Προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει αλλα δεν βγαζω καμμια ακρη , δεν εγινε ποτε τιποτα ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΦΩΣ αρα δεν ειναι πχ σκοταδι (αλλα θα το φοβοταν και σπιτι το βραδυ , που δεν το φοβαται) δεν χτυπησε ποτε εκει , δεν υπαρχει ορατος λογος για αυτο που συμβαινει....εκτος αν ειδε καποιο παιδικο που φοβοταν κατι τετοιο  , η εγινε κατι σε καποια πορτα και του εμεινε ! ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω! .Απο την αλλη παιζει στο μυαλο μου. μην εχει καποιο σοβαρο προβλημα το παιδι ....και δεν το καταλαβαινω.

Μπηκα και διαβασα οτι γενικα τα παιδια εχουν διαφορες φοβιες παραλογες η μη και οι οποιες εν καιρω φευγουν , σας εχει τυχει κατι τετοιο.?
        σας ευχαριστω.