Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα!

Ξέρετε μέχρι ποια εβδομάδα μπορούμε (έχει νόημα) να κάνουμε την εξέταση για την κυστική ίνωση?

Θέλω να την κάνω στο Λαϊκό αλλά ραντεβού έχει τον Νοέμβριο. Τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα. Έχει νόημα να περιμένω μέχρι τότε (ώστε να την κάνω δωρεάν) ή πρέπει να την κάνω νωρίτερα κ να πληρώσω σε ιδιωτικό εργαστήριο?

Μάλιστα σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού (στο Λαϊκό) κ για τον άντρα μου, ώστε αν εμένα μου βγει θετικό να μην υπάρχει άλλη καθυστέρηση από την εξέταση του άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ'ευχαριστώ zouzounel. Το είχα διαβάσει αυτό το θέμα αλλά δε βρήκα πουθενά να λέει μέχρι ποια εβδομάδα κύησης μπορώ να κάνω την εξέταση γιαυτό κ άνοιξα το θέμα εδώ.

Αν λοιπόν κάποιος/α γνωρίζει εξακολουθώ να περιμένω απάντηση...:D

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπον το διάβασες, θα κατάλαβες οτι το ιδανικό ειναι οι εξετάσεις να γινουν προ εγκυμοσύνης.

Εάν εισαι εγκυος, το νωρίτερο δυνατο.

 

Οταν ανακάλυψα το θεμα ήμουν εγκυος στην 16η εβδομάδα και πηρα τηλεφωνο στο Χωρέμειο να κλεισω ραντεβού. Δε μου έκλεισαν, γιατι μου ειπαν ότι τα αποτελέσματα θα τα παρω σε 4 εβδομάδες, επομενως η κύηση θα ήταν ήδη πολύ προχωρημένη και ακόμα και αν ήταν θετικά τι θα έκανα? Θα σταματούσα την κύηση?

Αφου εχεις τα τηλ παρε και ρωτα τους, πες τους σε ποια εβδομαδα εισαι και θα σου πουν αν σε δεχθούν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ξέρετε μέχρι ποια εβδομάδα μπορούμε (έχει νόημα) να κάνουμε την εξέταση για την κυστική ίνωση?

Θέλω να την κάνω στο Λαϊκό αλλά ραντεβού έχει τον Νοέμβριο. Τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα. Έχει νόημα να περιμένω μέχρι τότε (ώστε να την κάνω δωρεάν) ή πρέπει να την κάνω νωρίτερα κ να πληρώσω σε ιδιωτικό εργαστήριο?

Μάλιστα σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού (στο Λαϊκό) κ για τον άντρα μου, ώστε αν εμένα μου βγει θετικό να μην υπάρχει άλλη καθυστέρηση από την εξέταση του άντρα μου.

 

στις εγκύους κλείνουν κατ εξαίρεση ραντεβού άμεσα!

πες τους πως είσαι έγκυος και θα σου πουν να κάνει μαζί και ο άντρας σου ταυτόχρονα, ώστε αν είστε και οι δυο να σου κλείσουν εγκαίρως ραντεβού για λήψη τροφοβλάστης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις εγκύους κλείνουν κατ εξαίρεση ραντεβού άμεσα!

πες τους πως είσαι έγκυος και θα σου πουν να κάνει μαζί και ο άντρας σου ταυτόχρονα, ώστε αν είστε και οι δυο να σου κλείσουν εγκαίρως ραντεβού για λήψη τροφοβλάστης

 

Ναι καλά, εμένα μου είπαν πέρισυ με πολλή ευγένεια:twisted:

" Ας φρόντιζες να σκεφτείς για την εξέταση νωρίτερα"

Στο Χωρέμειο είχα πάρει τηλ. Και τελικά την έκανα ιδιωτικά.

Σημείωση: δεν καλύπτει το 100% των μεταλλάξεων αλλά μόνο ένα 75% των συνήθων μεταλλάξεων. Δηλαδή δεν μπορούν να σου πουν 100% κάτι.

Βρήκαν κάτι και επείγεσαι να κάνεις την εξέταση?

Εμένα ήταν ήπια υπερηχογένεια εντέρου, μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης φαινόταν. Όλα καλά όμως.

 

Ακόμα και θετικοί να βρεθείτε υπάρχει πιθανότητα 75% το έμβρυο να είναι υγιές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μου βρήκαν κάτι. Απλά είμαι έγκυος στο 2ο, στην 8η εβδομάδα κ μου είπε ο γιατρός να κάνω αυτην την εξέταση. Στο 1ο δε μου είχαν πει να την κάνω κ δεν την είχα καν ακουστά για να την κάνω ανάμεσα έστω στις εγκυμοσύνες.

 

Προφανώς λοιπόν επειδή σε κανέναν δεν περισσεύουν τα 150? κ εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να την κάνω χωρίς κόστος, θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ.

 

Μου είπαν όμως ότι ελεύθερο ραντεβού υπάρχει τον Νοέμβριο, (τους είπα ότι είμαι έγκυος) δλδ εγω θα είμαι στην 17-18η εβδομάδα περίπου, + 3 εβδομάδες που θέλει για να μάθω τα αποτελέσματα πάει στην 20η-21η.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω αν τελικά με παίρνει χρονικά για να το πάω με αυτό το πρόγραμμα ή αν θα πρέπει να πάω σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα μια φίλη μου παιδίατρο, εγκυο και αυτη, ειδικευμενη στην κυστικη ινωση αν πρέπει να κάνω την εξεταση. Διαβασα τόσα εδω και ψιλοσκιάχτηκα δεν σας κρύβω. Και μου λέει, αν δεν εχεις κληρονομικότητα σε γενετικη νοσο μην το κανεις. Ειναι η νεα μοδα για να σου παιρνουν 200ευρα. Αλλωστε και 25% πιθανότητες να σου αφηνουν ότι μπορει να εχει κατι το εμβρυο δεν ειναι και λίγες.

 

Γενικα όπως στον γάμο, έτσι και στην αποκτηση παιδιου μας κοροιδεύουν και μας αγχώνουν για να μας τα παρουν χοντρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα μια φίλη μου παιδίατρο, εγκυο και αυτη, ειδικευμενη στην κυστικη ινωση αν πρέπει να κάνω την εξεταση. Διαβασα τόσα εδω και ψιλοσκιάχτηκα δεν σας κρύβω. Και μου λέει, αν δεν εχεις κληρονομικότητα σε γενετικη νοσο μην το κανεις. Ειναι η νεα μοδα για να σου παιρνουν 200ευρα. Αλλωστε και 25% πιθανότητες να σου αφηνουν ότι μπορει να εχει κατι το εμβρυο δεν ειναι και λίγες.

 

Γενικα όπως στον γάμο, έτσι και στην αποκτηση παιδιου μας κοροιδεύουν και μας αγχώνουν για να μας τα παρουν χοντρα.

 

Αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. ΤΙ σχέση μπορεί να έχει η κληρονομικότητα μιας γενετικής νόσου, (οποιασδήποτε; ) με την κυστική ίνωση. και ακόμη αν υπάρχει κληρονομικότητα, εσει, και οποιαδήποτε κοπέλα το ξέρει σίγουρα; Γιατί με τα λίγα που γνωρίζω πάει γενιές πίσψ. και επειδή δεν έχει εκδηλωθεί σε μια γενιά, δεν σημαίνει πώς δεν θα εκδηλωθεί σε κάποια άλλη.

 

Εξξάλου για να γεννηθεί παιδί με κυστική ίνωση, πρεπει να είναι και οι δύο γονείς φορείς, και εκεί πάλι παίζεις με τις πιθανότητες.

 

Το θέλει κάποιος να δώσει τα χρήματα ή όχι είναι δική του υπόθεση. Δεν μπορεί να λες όμως ότι μας κοροιδεύουν μόνο για να μας τα παίρνουν. Είμαι σίγουρη ότι οι μητέρες των 50 παιδιών που γεννιούνται στην Ελλάδα κάθε χρόνο με κυστική, διαφωνούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είχα κάνει τις εξετάσεις για κυστική ίνωση όταν έκανα την εξέταση Β΄επιπέδου γιατί μου βρήκανε αυξημένο υπερηχογενές έντερο. Τελικά βγήκαν καλές, δεν υπήρχε πρόβλημα. Είχα πάρει κι εγώ στο Λαϊκό και μου κλείνανε ραντεβού για Οκτώβριο (που γεννάω) και μάλιστα είχαμε και κάποιον γνωστό εκεί, αλλά δεν μπορούσε να γίνει τίποτα. Τελικά τις έκανα στο Χωραίμειο, πληρώσαμε βέβαια κάποια χρήματα αλλά βγήκαν νωρίτερα από ό,τι μας είχαν πει. Νομίζω μας είπαν 1 μήνα, και βγήκαν στις 3 εβδομάδες. Από το να τις κάνεις ιδιωτικά καλύτερα είναι να τις κάνεις στο Χωραίμειο που είναι πιστοποιημένο εργαστήριο πανεπιστημιακό. Πάντως στο Λαϊκό δίνουν προτεραιότητα στις εγκύους που έχουν οικογενειακό ιστορικό με κυστική ίνωση, έτσι μου είχαν πει. Εύχομαι όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και βεβαια μπορεις να την κάνεις τωρα στο χωρέμειο με 150³ αμεσα και μονο εκει πλεον σου λενε κατα 99%. τα μηνυματα που βλέπεις στο forum ειναι περσινα. σημερα το ποσοστο των μεταλλάξεων που καλύπτει το χωρέμειο ειναι στο 99%. μην το σκέφτεσαι κόψε κάτι άλλο και δώσε αυτά τα χρήματα για μια φορά ειναι. για αρχή κάνε την εξέταση μονο εσυ. εαν εσυ ΔΕΝ εισαι φορέας τοτέ δεν χρειάζεται να πάει ο αντρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. ΤΙ σχέση μπορεί να έχει η κληρονομικότητα μιας γενετικής νόσου, (οποιασδήποτε; ) με την κυστική ίνωση. και ακόμη αν υπάρχει κληρονομικότητα, εσει, και οποιαδήποτε κοπέλα το ξέρει σίγουρα; Γιατί με τα λίγα που γνωρίζω πάει γενιές πίσψ. και επειδή δεν έχει εκδηλωθεί σε μια γενιά, δεν σημαίνει πώς δεν θα εκδηλωθεί σε κάποια άλλη.

 

Εξξάλου για να γεννηθεί παιδί με κυστική ίνωση, πρεπει να είναι και οι δύο γονείς φορείς, και εκεί πάλι παίζεις με τις πιθανότητες.

 

Το θέλει κάποιος να δώσει τα χρήματα ή όχι είναι δική του υπόθεση. Δεν μπορεί να λες όμως ότι μας κοροιδεύουν μόνο για να μας τα παίρνουν. Είμαι σίγουρη ότι οι μητέρες των 50 παιδιών που γεννιούνται στην Ελλάδα κάθε χρόνο με κυστική, διαφωνούν.

 

Εγω αναφέρω τι μου ειπε ιατρος ειδικευμενη στην νοσο. Το τι θα κανει ο καθενας απο κει και πέρα ειναι δικη του υπόθεση, σαφώς. Υπάρχουν τόσες ασθένειες που δεν ανιχνεύονται και ειναι κριμα να μας αχωνουν με το καθετι. Εγω προσωπικα που ειμαι σουπερ ντουπερ αγχωδης, διαπίστωσα ότι όλα αυτα μου κανουν κακό τελικά.

Link to comment
Share on other sites

ΙSI το Χωραίμειο παίρνει πλέον 200 ευρώ.

 

Μags σαφώς υπάρχουν τόσες ασθένειες που δεν ανιχνεύονται. Όταν όμως μπορείς να αποκλείσεις κάτι, γιατί να μην το γνωρίζεις; Με αυτή τη λογική κάνουμε συνήθως τον προγεννητικό έλεγχο. Αυτή είναι η απόψή μου. Όσο για την γιατρό που είναι ειδικευμένη στη νόσο, τι να πω. Εμένα καθηγητής νευρολογίας που είχα δει για άλλο κληρονομικό νόσημα μου είχε πει να κάνω την εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο γιατί όσο κα να μας φαίνεται περίεργο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού είναι φορείς. Την έκανα στο Χωραίμειο και φυσικά πλήρωσα.

 

υ.γ. Γνωστή μου έκανε την εξέταση και είναι φορέας. Τώρα περιμένουν με αγωνία να δουν αν ειναι και ο σύζυγος και μετά ίσως κάνουν άμνιο. Δεν είχε κανένα ιστορικό, απλώς ο γιατρός μέσα στις τόσες εξετάσεις της είπε να κάνει και για την κυστική.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας την απόδειξη στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ, σου επιστρέφουν κάποιο ποσό τουλάχιστον? (κ εφόσον έχεις παραπεμπτικό από γιατρό αντίστοιχο φυσικά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙSI το Χωραίμειο παίρνει πλέον 200 ευρώ.

 

Μags σαφώς υπάρχουν τόσες ασθένειες που δεν ανιχνεύονται. Όταν όμως μπορείς να αποκλείσεις κάτι, γιατί να μην το γνωρίζεις; Με αυτή τη λογική κάνουμε συνήθως τον προγεννητικό έλεγχο. Αυτή είναι η απόψή μου. Όσο για την γιατρό που είναι ειδικευμένη στη νόσο, τι να πω. Εμένα καθηγητής νευρολογίας που είχα δει για άλλο κληρονομικό νόσημα μου είχε πει να κάνω την εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο γιατί όσο κα να μας φαίνεται περίεργο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού είναι φορείς. Την έκανα στο Χωραίμειο και φυσικά πλήρωσα.

 

υ.γ. Γνωστή μου έκανε την εξέταση και είναι φορέας. Τώρα περιμένουν με αγωνία να δουν αν ειναι και ο σύζυγος και μετά ίσως κάνουν άμνιο. Δεν είχε κανένα ιστορικό, απλώς ο γιατρός μέσα στις τόσες εξετάσεις της είπε να κάνει και για την κυστική.

 

Προγεννητικο κάνεις -δυστυχως-για τα βασικα. Μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε για όλα. Απλα θεωρω πολύ στρεσσογονο όλη αυτην την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα...Ειμαι εγκυος 24 εβδ,ειχα κανει την εξεταση προγεννητικα στο μητερα.και εγω κ ο αντρας μου.ειμασταν αρνητικοι στο 77,4 τοις εκατο..τωρα βρεθηκε στην β επιπεδου ηπιο υπερηχογενες εντερο..μου ειπε ο γιατρος οτι δεν ειναι τιποτα,οτι εφοσον εχω ελεγχθει κ κυστικη δεν ανησυχει..

Εχω ανησυχησει ομως με αυτα που διαβαζω για τα ποσοστα των μεταλλαξεων που καλυπτονται σε καθε εργαστηριο..Δεν γνωριζα λεπτομερειες,ειχα εφησυχαστει στο ΜΗΤΕΡΑ που το θεωρω αξιοπιστο.

Να ανησυχησω??????

Οσες κοπελες ειχαν το ιδιο ευρημα που εκαναν την εξεταση????

 

Αξιζει να παω στο Χωραιμειο για το 90 τοις εκατο?Θα ειναι πολυ αργα αλλα θα ξερω πριν τη γεννα τουλαχιστον??Εχω φρικαρει απο το αγχος...

Link to comment
Share on other sites

μην φρικάρεις, κι εμείς τα ίδια περάσαμε.

Πιθανότατα κάποια μικροαιμοραγιούλα να είχες και να κατάπιε αιματάκι το μικρό και να φαίνεται η υπερηχογένεια. Σε εμένα φαινόταν μέχρι πριν γεννήσω αλλά τελικά δεν ήταν τίποτε.

Τώρα αν θες να καλύψεις ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό μεταλλάξεων πήγαινε κάνε το.

Αλλά και αυτή η εξέταση δεν θα σου πει με 100% βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε τώρα...Λοιπόν, έκανα κυστική ίνωση μαζί με την αμνιοπαρακέντηση. Την έκανα στο ΙΑΣΩ, πλήρωσα ?1200,00 ζεστά και από το ΙΚΑ πήρα πίσω το αστρονομικό ποσό των ?92,00.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πόσος καιρός έχει περάσει?

Το ξερεις ότι είχεις δικαιωμα για ένσταση? Θα περναγες επιτροπή και θα έπαιρνες πίσω ενα μεγαλύτερο ποσό. Δυστυχώς οι υπάλληλοι δεν ενημερώνουν για το δικαίωμα της ενστασης.

Εγω το έκανα για όλα, αυχενική διαφάνεια, β-επιπέδου, καισαρική.

Και για το ποσό που δε σου δικαιολογούν, παιρνεις βεβαιωση από το ικα και το βαζεις στην εφορία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια, εγώ πήρα τηλ. στο Λαϊκό και μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα κενό μέχρι τέλος του έτους και πώς δεν κλείνουν από τώρα ραντεβού για το νέο έτος.. αποφάσισα να την κάνω στο Παίδων (Χωρέμειο) με κόστος 200 ευρώ, έχω ραντεβού την Τρίτη.Δεν μου είπε τίποτα η γιατρός μου για την εξέταση, ούτε το έχω συζητήσει μαζί της, αγχώθηκα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα και έτσι το αποφάσισα!Ο άντρας μου λέει ότι είμαι υπερβολική...

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικη δεν εισαι αυτη η εξεταση επρεπε απο το κρατος να ειναι στον προγεννητικο ελεγχο ειναι σοβαρο θεμα αλλα δεν ειναι δυστυχως, Να την κανεις για να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικη δεν εισαι αυτη η εξεταση επρεπε απο το κρατος να ειναι στον προγεννητικο ελεγχο ειναι σοβαρο θεμα αλλα δεν ειναι δυστυχως, Να την κανεις για να εισαι σιγουρη.

 

Ευχαριστώ, θα την κάνω για να μου φύγει το άγχος..:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τις τελευταίες μερες διαφήμιση στην tv για την κυστική ινωση.

Καιρός ειναι να ευαισθητοποιηθεί λιγο και το κρατος και περα από τη διαφημιση να παρεχει και την εξεταση δωρεάν (εννοω και αλλού εκτος από το Λαϊκο, αφού τα ραντεβού ειναι τοσα πολλά)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...