Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ....ΠΟΤΕ?????


Recommended Posts

Είναι αντιαισθητικό να φοράνε και βραχολάκια ή δαχτυλιδάκια; Γιατί να διαφέρουν τα σκουλαρίκια; Δεν μιλάμε για υπερβολικές επιλογές, υπάρχουν μια χαρά απλά διακριτικά παιδικά σκουλαρικάκια!!!

 

Σίγουρα όλα τα παραπάνω δεν χρειάζονται για να ομορφύνουν τα παιδιά μας αλλά δεν είναι όλα κατακριτέα!!!

 

Για το βάψιμο των νυχιών συμφωνώ. Παρόλο την γκρίνια της, δεν της βάφω καθόλου τα νύχια και αυτό φυσικά θεωρώ πώς είναι αντιαισθητικό και ακατάλληλο για παιδάκια!!!

 

νομίζω απ'ότι ρώτησα δίνουν απο τα κοσμηματοπωλεία και ουσιαστικά πληρώνεις τα σκουλαρίκια και όχι το τρύπημα!!!στρασάκια μικρά...

καλά απο δαχτυλίδια...ουουου.... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου το ζητούσε από την ώρα που είδε στον παιδικό σταθμό άλλα κοριτσάκια με σκουλαρίκια. Δεν το θεωρώ κακό να τρυπήσουμε στο παιδί τα αυτιά αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής!

Τα τρυπήσαμε πριν 2 μήνες, κλεισμένα τα 4α γενέθλιά της και δεν έπαθε τίποτα. Φοράει πολύ απλά διακριτικά στρασάκια ροζ, με υλικό χειρουργικό κατάλληλο για την τρύπα του αυτιού.

 

Να ρωτήσω κάτι? που τα τρυπήσατε???και πως ακριβώς ελέγχω αν ειναι αποστερωμένο το εργαλείο που θα χρησιμοποίησει??(αν τελικά ενδώσω και τα τρυπήσουμε... :) )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? που τα τρυπήσατε???και πως ακριβώς ελέγχω αν ειναι αποστερωμένο το εργαλείο που θα χρησιμοποίησει??(αν τελικά ενδώσω και τα τρυπήσουμε... :) )

 

 

Στη πόλη μου υπάρχει ένα κατάστημα που πουλαει σκουλαρίκια και κάνει τρύπες στα αυτιά! Πήγα την κόρη μου, διαλέξαμε το ζευγαράκι στρασάκια στο χρώμα που ήθελε και έγινε η παρακάτω διαδικασία!!! Στο εργαλείο που χρησιμοποιεί, πρώτα το καθάρισε με οινόπνευμα και μετά τοποθετούνται τα σκουλαρικια που θα φορεσει το παιδί και που βρίσκονται σε συσκευασίες αποστειρωμένες

Έγινε ακριβώς η διαδικασία που φαίνεται στο παρακάτω σαιτ:

 

http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610

 

Μας κόστισε 15? .

 

Και ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα στα αυτιά της. Απλά έπρεπε να προσέξουμε λίγο με τις μπλούζες, μέχρι να συνηθίσουμε ότι φοράει σκουλαρίκια η κόρη μας!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη πόλη μου υπάρχει ένα κατάστημα που πουλαει σκουλαρίκια και κάνει τρύπες στα αυτιά! Πήγα την κόρη μου, διαλέξαμε το ζευγαράκι στρασάκια στο χρώμα που ήθελε και έγινε η παρακάτω διαδικασία!!! Στο εργαλείο που χρησιμοποιεί, πρώτα το καθάρισε με οινόπνευμα και μετά τοποθετούνται τα σκουλαρικια που θα φορεσει το παιδί και που βρίσκονται σε συσκευασίες αποστειρωμένες

Έγινε ακριβώς η διαδικασία που φαίνεται στο παρακάτω σαιτ:

 

http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610

 

Μας κόστισε 15? .

 

Και ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα στα αυτιά της. Απλά έπρεπε να προσέξουμε λίγο με τις μπλούζες, μέχρι να συνηθίσουμε ότι φοράει σκουλαρίκια η κόρη μας!!!

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποια ηλικία τα τρυπήσατε?

εμείς θα κλείσουμε τα τέσσερα τον σεπτέμβρη....

όσο αφορά την διαδικασία το πολύ πολύ να μείνει με μια τρύπα αν πονέσει.:lol:

και εδω σε μας εκεί κυμαίνονται οι τιμές 15-20 ευρώ!

ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποια ηλικία τα τρυπήσατε?

εμείς θα κλείσουμε τα τέσσερα τον σεπτέμβρη....

όσο αφορά την διαδικασία το πολύ πολύ να μείνει με μια τρύπα αν πονέσει.:lol:

και εδω σε μας εκεί κυμαίνονται οι τιμές 15-20 ευρώ!

ευχαριστώ πολύ...

 

 

Δεν πιστεύω να μου μιλάς στο πληθυντικό!!!! ;):D:D:D

Τα έκλεισε τα 4 τον Μάρτιο και τις τα τρύπησα το Πάσχα, αρχές Μαϊου.

Είχαμε ξαναπάει άλλη μια φορά το περασμένο φθινόπωρο, αλλά δεν ήθελε να της σημειώσει με μαρκαδόρο το αυτί η κοπέλα για το σημάδι και είχαμε φύγει...

Μια φίλη μου στη κόρη της τα τρυπησε όταν ηταν 2χρονων, τότε δεν καταλαβαινε η μικρή και την εχωσε. Όταν το παιδί είναι 4, μπορείς άνετα να συννεοηθείς και να συμφωνήσεις... Εμείς πήγαμε, καναμε την πρωτη τρυπα, πόνεσε εκλαψε αλλά αφου ηρεμησε, θελησε να κανει και την δευτερη τρυπα, στην αγκαλιά μου!!! Μετά όμως το σοκ του τρυπηματος, ηρεμούν και καμαρώνουν για τα σκουλαρίκια τους!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πιστεύω να μου μιλάς στο πληθυντικό!!!! ;):D:D:D

Τα έκλεισε τα 4 τον Μάρτιο και τις τα τρύπησα το Πάσχα, αρχές Μαϊου.

Είχαμε ξαναπάει άλλη μια φορά το περασμένο φθινόπωρο, αλλά δεν ήθελε να της σημειώσει με μαρκαδόρο το αυτί η κοπέλα για το σημάδι και είχαμε φύγει...

Μια φίλη μου στη κόρη της τα τρυπησε όταν ηταν 2χρονων, τότε δεν καταλαβαινε η μικρή και την εχωσε. Όταν το παιδί είναι 4, μπορείς άνετα να συννεοηθείς και να συμφωνήσεις... Εμείς πήγαμε, καναμε την πρωτη τρυπα, πόνεσε εκλαψε αλλά αφου ηρεμησε, θελησε να κανει και την δευτερη τρυπα, στην αγκαλιά μου!!! Μετά όμως το σοκ του τρυπηματος, ηρεμούν και καμαρώνουν για τα σκουλαρίκια τους!!!

 

Αχαχαχααχ...ναι ναι στο πληθυντικό διότι πάμε πακέτο με τα παιδιά μας... :lol::lol::lol:...

εμείς θα πάμε μαζί με μια φίλη μου που θα τρυπήσει και το κοριτσάκι της τα αυτάκια (ίδια ηλικία) βασικά προβλέπω ότι μια απο μας θα τρυπήσει τα αυτιά και η άλλη θα φύγει τρέχοντας απο φόβο :lol::lol::lol::lol:

ευχαριστώ πολύυυυυυ για την ανταπόκριση...:D

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε τρυπήσει τα αυτάκια στις κορούλες σας, μπορείτε να μου περιγράψετε την εμπειρία;

Πόνεσαν πολύ, φοβήθηκαν, συνεργάστηκαν;

Επίσης έχω ακούσει για ταυτόχρονο τρύπημα των 2 αυτιών. Γνωρίζετε κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε τρυπήσει τα αυτάκια στις κορούλες σας, μπορείτε να μου περιγράψετε την εμπειρία;

Πόνεσαν πολύ, φοβήθηκαν, συνεργάστηκαν;

Επίσης έχω ακούσει για ταυτόχρονο τρύπημα των 2 αυτιών. Γνωρίζετε κάτι παρόμοιο;

 

 

ekavi εγώ θα σου πω μόλις τα τρυπήσουμε... (οσονούπω)...;) μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ αν θες : http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_...lt.asp?id=2610 (η διαδικασία...)

Link to comment
Share on other sites

ekavi εγώ θα σου πω μόλις τα τρυπήσουμε... (οσονούπω)...;) μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ αν θες : http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_...lt.asp?id=2610 (η διαδικασία...)

 

Ευχαριστώ!

Πες μου όταν τα τρυπήσετε τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πες μου όταν τα τρυπήσετε τελικά!

 

Οτι δειχνει αυτό το σαιτ για την μεθοδο τρυπηματος, ισχύει. Τα τρυπησα στην 4χρν κόρη τον Μαιο που μας περασε. Αυτη ηθελε να παμε, της ειχα εξηγησει περιπου τι θα γινει και πηγαμε. Εκεί έκανε την πρωτη τρυπα και φυσικα πονεσε και εκλαψε. Δεν περίμενα διαφορετική αντίδραση! Αφου την ηρεμησα, την εβγαλα λιγο εξω από το μαγαζί και το συζητησαμε ξανά για να κάνουμε και την 2η τρυπα και παραβλεποντας τα ηλιθια σχολια της πωλητριας (εκλαιγε η μικρή από το τρυπημα και της ελεγε "μην εισαι κακομαθημενη" και της απαντησα "μην βιαζεσαι, θα την κανουμε τη 2η τρυπα ειτε σε λιγο ειτε μια επομενη φορά!!!"

Δεν υπαρχει λογος βιασυνης ουτε πιεσης, το παιδί σε αυτη την ηλικια μπορεί να επικοινωνισει και να αποφασισει αν θελει να συνεχισει για 2η τρυπα. Ετσι που λες, βγηκαμε εξω από το μαγαζί και με αγκαλιες και χαδια, μου ειπε μονη της ενταξει παμε για τη 2η τρυπα. Ξανακλαψε, με κρατουσε σφιχτα αλλά την καναμε... Μετά από κανά 10λεπτο πλεον σταματησε να ειναι κλαμμενη και πλεον περηφανευοταν για τα στρασάκια της!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ ακόμα (38 ετών αισίως) θυμάμαι όταν είχα τρυπήσει τα αφτιά μου σε ηλικία 10 ετών σε κομμωτήριο της γειτονιάς! είχε βάλει τα σκουλαρίκια (χρυσά, σε αποστειρωμένη συσκευασία) που θα φορούσα σε ένα "πιστόλι" και με αυτά μου τρύπησε τα αφτιά, αφού τα πέρασε (και τα αφτιά και τα σκουλαρίκια) με οινόπνευμα. Η διαδικασία είναι απόλυτα ασφαλής από άποψη αποστείρωσης, αλλά...πονάει η άτιμη! δεν ξανατόλμησα να κάνω άλλη τρύπα σε μεγαλύτερη ηλικία γιατί μου είχε μείνει η ανάμνηση του πόνου. Γιαυτό και μόνο θα πρότεινα να το κάνει αρκετά μικρό το παιδί (γύρω στα 4) για να μην του μείνει η οδυνηρή εμπειρία, αλλιώς αργότερα στην εφηβεία, οπότε και προέχει η φιγούρα σε σχέση με τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

πραγματικά δεν ήξερα που να γράψω το θεμα μου εδώ ή στις πεθερες.. αλλά δεν γινεται πρέπει κάπου να τα πω

λοιπόν εχω μια κορη 11 μηνων που 1.8 χρονίζει..

λοιπον ήρθε σημερα η πεθερά μου και πήρε δώρο στην μικρή ενα χρυσό βραχιοάκι με κάτι πασχαλίτσες πάνω ..ως εδώ όλα καλά ετσι..

το βάλαμε το βραχιολάκι και εκει που κάθομαι λεει αντε και στα γενέθλια θα φέρουμε να βάλουμε και τα σκουλαρίκια :shock:

εγώ επειδή το ειχα ψάξει το όλο θεμα αποφάσισα να μην τρυπήσω τα αυτάκια της μεχρι να το ζητήση η ίδια. λέω λοιπόν στην πεθερά μου μαμα ξέρεις δεν θα ήθελα να της τα τρυπήσω ακόμα και μου λέει

"ααα και εσυ τι πειράζει δεν θα πάθει κάτι αλωστε θα είναι και σετ με το βραχιόλι" :shock:

δεν μιλησα αλλα ξέρω πως στα γενεθλια θα γίνει η μαχη που προσπαθω να αποφύγω διοτι ειμαι εγκυος στο δευτερο (προχτες το μάθαμε) και δεν θελω να συγχιζομαι τζάμπα γιατι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη εχω θεμα με την πίεση..

αν τα βρω σκουρα θα βάλω τον αντρα μου μπροστά αλλά αυτός θα την σκυλοβρισει και δεν θελω να μαλωσουν πάλι..

τι να κάνω ρε κορίτσια.. ??

να τα πάτω τελικά τα σκουλαρίκια και να της πω ότι θα τα βάλει όταν μεγαλώσει?? :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολλά σκουλαρικάκια, δώρα από τη βάπτισή της... Όταν κάποια στιγμή τρυπήσει τα αυτιά, θα φορέσει και τα σκουλαρίκια.

 

Οπότε, ξεκαθάρισε ότι καλοδεχούμενα τα σκουλαρίκια ως δώρο, αλλά θα τα φορέσει μετά από μερικά χρόνια.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε διστακτικές (οι πεθερόπληκτες) να πείτε ή να κάνετε αυτό που νιώθετε... Δεν χρειάζεται να την σκυλοβρίσει κανείς. Απλώς ξεκαθαρίστε με τον άντρα σου, ότι το πότε θα τρυπήσει τα αυτιά το παιδί θα το αποφασίσετε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

πραγματικά δεν ήξερα που να γράψω το θεμα μου εδώ ή στις πεθερες.. αλλά δεν γινεται πρέπει κάπου να τα πω

λοιπόν εχω μια κορη 11 μηνων που 1.8 χρονίζει..

λοιπον ήρθε σημερα η πεθερά μου και πήρε δώρο στην μικρή ενα χρυσό βραχιοάκι με κάτι πασχαλίτσες πάνω ..ως εδώ όλα καλά ετσι..

το βάλαμε το βραχιολάκι και εκει που κάθομαι λεει αντε και στα γενέθλια θα φέρουμε να βάλουμε και τα σκουλαρίκια :shock:

εγώ επειδή το ειχα ψάξει το όλο θεμα αποφάσισα να μην τρυπήσω τα αυτάκια της μεχρι να το ζητήση η ίδια. λέω λοιπόν στην πεθερά μου μαμα ξέρεις δεν θα ήθελα να της τα τρυπήσω ακόμα και μου λέει

"ααα και εσυ τι πειράζει δεν θα πάθει κάτι αλωστε θα είναι και σετ με το βραχιόλι" :shock:

δεν μιλησα αλλα ξέρω πως στα γενεθλια θα γίνει η μαχη που προσπαθω να αποφύγω διοτι ειμαι εγκυος στο δευτερο (προχτες το μάθαμε) και δεν θελω να συγχιζομαι τζάμπα γιατι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη εχω θεμα με την πίεση..

αν τα βρω σκουρα θα βάλω τον αντρα μου μπροστά αλλά αυτός θα την σκυλοβρισει και δεν θελω να μαλωσουν πάλι..

τι να κάνω ρε κορίτσια.. ??

να τα πάτω τελικά τα σκουλαρίκια και να της πω ότι θα τα βάλει όταν μεγαλώσει?? :confused::confused:

 

Καταρχήν συγχαρητηρια και καλά στεριωματα με την 2η εγκυμοσύνη!!!

Να μεταφερει ο συζυγος σου στη μητερα του οτι καλοδεχουμενα ειναι τα σκουλαρικια, να τα φυλαξετε στα χρυσαφικά σας και να της τα βαλετε όταν νομίζετε εσείς!!!

Εμένα από την γεννα και την βαπτιση μου εχουν φερει ενα σωρο χρυσαφικά, τα εχω φυλαγμενα!!! Μονο σε σπανιες περιπτωσεις πλεον και επειδη ειναι 4χρν την αφηνω να φορεσει κανα δαχτυλιδακι. Τα χρυσά ειναι κριμα να τα χασουν τα παιδιά!!! Έχουν χρόνια μπροστά τους!!!

Βραχιολάκια χρυσά ναι της φοράω πιο συχνά από νεογεννητο.

Εμείς αφου κλεισαμε τα 4 και επειδη το ζητουσε, τρυπησαμε τα αυτιά μας!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω πολλά σκουλαρικάκια, δώρα από τη βάπτισή της... Όταν κάποια στιγμή τρυπήσει τα αυτιά, θα φορέσει και τα σκουλαρίκια.

 

Οπότε, ξεκαθάρισε ότι καλοδεχούμενα τα σκουλαρίκια ως δώρο, αλλά θα τα φορέσει μετά από μερικά χρόνια.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε διστακτικές (οι πεθερόπληκτες) να πείτε ή να κάνετε αυτό που νιώθετε... Δεν χρειάζεται να την σκυλοβρίσει κανείς. Απλώς ξεκαθαρίστε με τον άντρα σου, ότι το πότε θα τρυπήσει τα αυτιά το παιδί θα το αποφασίσετε εσείς.

 

 

αν σου πω 'οτι μιλάω και φωνάζω τι θα μου πεις.. απλά πάντα όσο και αν ξελαρυγκιαζομαι εγώ κάνει το δικό της . θα την αφησω να τα πάρει και θα της πω ότι θα τα τρυπησουμε όταν μεγαλωσει και όταν θα θελησει εκείνη να τα βάλει αν τα βρω σκουρα θα φωναξω τον αντρα μου να βγαλει το φιδι απο την τρυπα απλά το μονο που ελπίζω είνια να μην γινει κανα χοντρο σκηνικο στα γενέθλια μονο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητηρια και καλά στεριωματα με την 2η εγκυμοσύνη!!!

Να μεταφερει ο συζυγος σου στη μητερα του οτι καλοδεχουμενα ειναι τα σκουλαρικια, να τα φυλαξετε στα χρυσαφικά σας και να της τα βαλετε όταν νομίζετε εσείς!!!

Εμένα από την γεννα και την βαπτιση μου εχουν φερει ενα σωρο χρυσαφικά, τα εχω φυλαγμενα!!! Μονο σε σπανιες περιπτωσεις πλεον και επειδη ειναι 4χρν την αφηνω να φορεσει κανα δαχτυλιδακι. Τα χρυσά ειναι κριμα να τα χασουν τα παιδιά!!! Έχουν χρόνια μπροστά τους!!!

Βραχιολάκια χρυσά ναι της φοράω πιο συχνά από νεογεννητο.

Εμείς αφου κλεισαμε τα 4 και επειδη το ζητουσε, τρυπησαμε τα αυτιά μας!!!

 

 

σε ευχαριστώ πολύ

μια ταυτοτητα ειχε πάρει όταν γεννηθηκε και ακομα δεν την εχω βάλει στην μικρή και σημερα την πεταξε την σπόντα της,. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα για το θεμα αλλα θα ηθελα την γνωμη σας, να τρυπησω τα αυτακια της μικρης απο τωρα?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έκανα. Από αισθητικής άποψης, δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω μωρά με σκουλαρίκια. Επιπλέον θεωρώ ότι είναι καλό να αποφασίσει το ίδιο το παιδί αν θέλει να τρυπήσει τα αυτιά του όταν θα είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της τα τρύπησα στα 4 κατόπιν δικής της επιθυμίας και μετά απο συζήτηση μεταξύ μας!

 

Μικρότερη δεν θα της τα τρυπούσα γιατι θα φοβόμουν μηπως καταλάθος χτυπήσει, τραβωντας ασυναίσθητα το σκουλαρικι....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει η ιδεα.το θεωρω λιγο μεγαλιστικο.... ο καθενας βεβαια κανει οτι θελει και παντα μιλω απο αισθητικης πλευρας.εγω θα περιμενα να μεγαλωσει αρκετα μην σου πω!! 7-8 χρονων!αλλα οτι σου αρεσει κανε;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφιζω σε μεγαλυτερη ηλικια. Να το ζητησει. Να το ξαναζητησει, και να επιβαρυευσεις μια θετικη συμπεριφορα.

 

Εγω θυμαμαι οτι το ειχα πειραξει και ειχε ερεθυστει/ματωσει... Τοσο που ηρθε η μαμα μου απο τη δουλεια (μοναδικη φορα). Βεβαια αργοτερα εκανα και δευτερη αλλα τωρα βαριεμαι να βαλω σκουλαρικια το πρωι...

Μια φιλη του γιου μου που εκανε προσφατα τους ελεγε στο σχολειο οτι την ποναγε...

Link to comment
Share on other sites

Προς τί η βιασύνη; Εγώ θα περίμενα να μεγαλώσει (μετά τα 7-8 ) και μόνο αν το ζητούσε θα το έκανα. Αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα μωράκια με σκουλαρίκια. Εγώ τα τρύπησα στα 5 και ακόμα θυμάμαι να περπατάμε στο δρόμο και να κλαίω γιατί πόνεσα και τρόμαξα αν και το είχα ζητήσει εγώ και το είχαμε συζητήσει ότι πονάει κλπ. Η μαμά μου σε σχετική συζήτηση μου είπε πως μετά από αυτή την άδοξη κατάληξη θα το άφηνε για μετά τα 10 :rolleyes: . Σε ένα τόσο μικρό μωρό πέρα από τον πόνο δεν υπάρχει και ο κίνδυνος να το πειράξει και να μολυνθεί ή να το βγάλει και να το καταπιεί;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το βρισκω καθολου καλη ιδεα , ουτε αισθητικα μου αρεσει το θεαμα και φυσικα ειναι και λιγο βαρβαρο να τρυπησεις τα αυτια σε ενα μωρακι , σκεψου μονο ποσο θα πονεσει . Μην βιαζεσαι θα μεγαλωσει και αμα το θελει θα το κανετε . Προσωπικα δεν εχω τρυπησει ποτε τα αυτια μου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

απλως εχω ακουσει απο μαμαδες που τα "τρυπησαν" σε αυτη την ηλικια οτι ειναι καλυτερα γιατι ο πονος ηταν οπως οταν κανουν ενα εμβολιο.....μην φανταστειτε σκουλαρικια που θα κρεμονται, μικρα διακριτικα....ισως ομως να το αφησω αλλο λιγο....παντως και εμενα μικρη μου τα τρυπησανε....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...