Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΪΔΟΥΡΙ ΞΕΣΑΜΑΡΩΤΟ….


lucky mom

Recommended Posts

Αν η μαμά του ήταν σαν τη μάνα μου, δλδ στρατιωτάκι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ειλικρινά!

Τώρα αφού μιλάμε για τη μάνα του δεν την αντέχω καθόλου!!!:mad: Αυτή είναι άλλο θέμα, θέμα από μόνη της!!!! Αν αρχίσω να γράφω παράπονα... Α! και παρόλα αυτά δεν έχω πει ποτέ στον άντρα μου ότι δεν πάω τη μάνα του, ούτε κάνω μούτρα γιατί σέβομαι το γεγονός ότι είναι η γυναίκα που τον γέννησε και δεν είναι σωστό να του τη θίξω γιατί είναι σημαντική για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, τι να λέμε τώρα! Εγώ ούτε τη δική μου μάνα δεν θα άντεχα 3-4 μέρες μέσα στο σπίτι μου. Έχω μάθει αλλιώς, θέλω την ησυχία μου και να μη μιλάω σε άνθρωπο όταν γυρίζω απ΄τη δουλειά, όχι να την έχω μέσα στα πόδια μου κι ας μου έχει κι έτοιμο φαγητό και το σπίτι καθαρό. Ο καθένας έχει μάθει διαφορετικά, κατηγορούμε τον άνθρωπο επειδή δεν θέλει την πεθερά του μέσα στα πόδια του; Πάμε καλά;

 

Στο μόνο που δεν τον δικαιολογώ είναι αν της φέρεται άσχημα, αλλά αν την αγνοεί και δεν της πολυμιλάει, μεγειά του με χαρά του. Πρέπει να κάνουν και ψιλή κουβέντα κι από πάνω;

 

οπως το ειπες ουτε τη μαμα μου;)

δε μπορω και φανταστειτε οτι μια χαρα σχεση εχουμε οι οικογενειες μεταξυ μας,

αλλα ειναι αυτο που λεει εδω η φιλεναδα θελω την ρουτινα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη το σχολιασα, στην αρχη λες

"οπότε η μητέρα μου ανά διαστήματα μας επισκέπτεται και μένει στο σπίτι μας για 2-3 μερούλες, max 5! Και όταν λέμε ανά διαστήματα εννοούμε μία φορά στο 3μηνο"

 

2-3 μερουλες το τριμηνο δεν ειναι 3 φορες το χρονο!

 

παντως για μενα ειναι απαραδεκτος

Link to comment
Share on other sites

Βρε λέτε να είμαι μαμάκιας και να μην το έχω συνειδητοποιήσει?

 

οχι απλα εισαι μαλλον πιο συναισθηματικη λογω αποστασης,

και ο χρονος που μενετε μαζι δεν ειναι αρκετος για να παραγνωριστειτε;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η μαμά του ήταν σαν τη μάνα μου, δλδ στρατιωτάκι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ειλικρινά!

 

συγγνώμη που θα το πω (αλλά έχεις γράψει περίπου το ίδιο και πιο πάνω..)

αλλά αυτή η παρομοίωση προσβάλει περισσότερο την μητέρα σου απο ότι η συμπεριφορά του άντρα σου.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Βασικα νομιζω οτι για να αλλαξει συμπεριφορα ο αντρας σου πρεπει πρωτα απολα να αλλαξεις εσυ τον τροπο σου απεναντι της.

Εκεινος δεν εχει σχεσεις με τη δικη του μανα, οποτε δεν προκειται να της δωσει καποια αξια επειδη ειναι η μαμα σου, δεν του λεει κατι αυτο.

Απο την αλλη βλεπει και εσενα πως της φερεσαι (αυταρχικα, σαν σακο του μποξ, δινεις εντολες και εκτελει κτλ..), βλεπει και εκεινη που δεν αντιδραει και τα δεχεται ολα οποτε της φερεται και αυτος ασχημα.

Αν η ιδια της η κορη δεν της μιλαει γλυκα και με εκτιμηση για οσα σας προσφερει πως να της φερεται καλυτερα αυτος που του ειναι ξενη?

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι, καταρχήν δεν παρεξηγούμαι. Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη παρομοίωση δεν προσβάλει τη μητέρα μου αλλά εμένα που της την αποδίδω γιατί αντικατοπτρίζει τον τρόπο που τη βλέπω, και για να είμαι δίκαιη η συμπεριφορά μου απέναντί της δεν είναι σωστή. Οπότε μάλλον και εγώ η ίδια μη συμπεριφέροντας σωστά στη μητέρα μου δίνω το δικαίωμα στον άντρα μου να πράξει αναλόγως. Πω!πω! ψυχανάλυση που πέφτει!!! (Goody με πρόλαβες!)

Link to comment
Share on other sites

;) Στα λογια μου ερχεσαι!!:D

Εσενα ειναι μαμα σου και καταλαβαινω οτι την αγαπας και εκτιμας οσα κανει αλλα αν δεν το δειχνεις μιλωντας της ευγενικα, αν φερεσαι λες και ειναι δεδομενη η προσφορα της και της κακομιλας, ε λογικο και ο αλλος να μιμειται εσενα.

Απο αυριο αρχισε τα ''ευχαριστω'', ''σε παρακαλω'', βγαλε τη και καμια βολτουλα, να σε δει ερχεται!

Παντως εμενα ανα τριμηνο 3-5 μερες επισκεψη δεν μου φαινεται πολυ, ισα ισα! Αλλοι τρωνε καθε Κυριακη με γονεις ή πεθερικα και τους εχουν καθε βδομαδα επισκεψη!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι, καταρχήν δεν παρεξηγούμαι. Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη παρομοίωση δεν προσβάλει τη μητέρα μου αλλά εμένα που της την αποδίδω γιατί αντικατοπτρίζει τον τρόπο που τη βλέπω, και για να είμαι δίκαιη η συμπεριφορά μου απέναντί της δεν είναι σωστή. Οπότε μάλλον και εγώ η ίδια μη συμπεριφέροντας σωστά στη μητέρα μου δίνω το δικαίωμα στον άντρα μου να πράξει αναλόγως. Πω!πω! ψυχανάλυση που πέφτει!!! (Goody με πρόλαβες!)

 

καταρχήν χαίρομαι που δεν με παρεξήγησες!:)

εγώ στην θέση σου αρχικά θα άλλαζα συμπεριφορά απέναντι στην μητέρα μου και στην συνέχεια θα το συζητούσα με τον άντρα μου..προσπάθησε το και να δεις που θα βρείτε την λύση!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ άλλη μία φορά για τις συμβουλές, τις οποίες θα ακολουθήσω ( ή έστω θα προσπαθήσω) και θα επανέλθω με νεότερα!

Σας αφήνω προς το παρόν γιατί είμαι στη δουλειά και όλη μέρα με το «οικογενειακό μου δράμα» (είμαι και λίγο Μάρθα Βούρτση!) δεν έχω δουλέψει καθόλου! Αφήστε που έτσι και με τσακώσουν ότι μπαίνω στο internet με βλέπω κατά ΟΑΕΔ μεριά!!!;)

Πολλά πολλά φιλιάααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε κοριτσια στο ιδιο σπιτι και να μην μιλανε,να μην της δινει καμια σημασια,να κανει πως δεν υπαρχει;;;δηλαδη τα θεωρειτε ολα αυτα σωστα;;αποτι λεει η κοπελα βοηθαει και κραταει και το παιδι για να κανει ο κυριος τις βολτες του,δηλ οταν κραταει το παιδι ειναι μια χαρα;;εγω παντως θα ντρεπομουν στη θεση του,αφηνεις το παιδι και πας τσαρκες και μετα ερχεσαι σαν κυριος και δεν της δινεις και σηαμσια;;;οποιος δεν θελει ξεκαθαριζει τη θεση του και συζητα με την γυναικα του για το προβληματα του...αυτα τα παιδιαστικα σορυ αλλα δεν τα μπορω καθολου,15 μερες το χρονο δεν ειναι τιποτα απο τη στιγμη που βοηθαει η γυναικα.Εγω παντως θα εκανα υπομονη,τι στο καλο 5 μερες δεν μπορει να αντεξει και ξαναλεω η γυναικα δεν ενοχλει,δεν μπορει 5 μερες να μην κυκλοφορει με το σοβρακο;;;τι να πω εχουμε καταντησει λιγο καπως ολα μας ενοχλουν πλεον και ολα μας τη δινουν.Εγω εχω μαθει απο το σπιτι μου οταν ερχετε καποιος στο σπιτι μου ειμαι παντα ευγενικη και φιλοξενη,με τροπους και ειδικα οταν προκειτε για δικους μου ανθρωπους.Εζησα με την πεθερα μου 4 χρονια ειπε πολλα ειπα και εγω αλλα αν ερθει καμια μερα να μεινει στο σπιτι μου(που δεν ερχετε ποτε)δεν θα κανω σαν να μην υπαρχει θα κανω το καθηκον μου ως νοικοκυρα και μετα οκ...ολα τα αλλα ειναι...τεσπα εσυ προσπαθησε να μην δινεις και πολυ σημασια σε ολα αυτα και να μην ανακατευεσαι στην σχεση τους οποια και αν ειναι αυτη,αν δεν θελει ας μη θελει...θα χαλασεις και τη σχεση με τον αντρα σου αν προσπαθεις να τον πεισεις για το αντιθετο..ετσι κιαλλιως δεν νομιζω να αλλξει γνωμη...υπομονη

Link to comment
Share on other sites

triantafillenia με τον αντρα σου το συζητησες. Με την μαμα σου το χεις συζητησει να δεις πως το σκεφτεται, ποσο την ενοχλει κλπ? Λες οτι δεν πολυμιλαει και γενικα τα αφηνει και περνουν. Αμα κανει σαν να μην συμβαινει τιποτα, "ζορισε την" με τροπο να σου πει. Γιατι μπορει εσενα να σου φαινεται πολυ ασχημο αλλα στην ιδια οχι.Το λεω αυτο γιατι εχω παραδειγματα τετοια που ειδικα οι παλιες γυναικες ειναι πολυ ανεκτικες σε σχεση με την συμπεριφορα των ανδρων γιατι αυτη η νοοτροπια τους ειχε περασει παλια και καπου θεωρουν πολλα πραγματα φυσιολογικα ενω εμεις οχι.

Σαφως δεν θα λυθει το θεμα αλλα τουλαχιστον να ξερεις μεσα σου οτι δεν πληγωνεται η ιδια στο βαθμο που πληγωνεσαι εσυ.Γιατι και γω στη θεση σου θα μουν εξαλλη!!! Ειναι αυτο που λενε οτι εσυ για τους δικους σου μπορεις να λες οτι θες, μην στους βρισουν ομως οι αλλοι. Εγω το πιστευω αυτο οτι υσχιει.

Απ την αλλη ισως αν ελεγες στον αντρα σου, αφου φυγει η μαμα σου και περασει καποιος καιρος, οτι οταν την ρωτησα ποτε σκοπευει να ξαναρθει οτι δεν θελει να ξαναρθει σπιτι λογω της συμπεριφορας αυτης ή οτι νιωθει παρεισακτη? Μηπως θορυβηθει εστω κ ετσι οτι θα χασει την βολη του που πηγαινετε βολτες κ χαλαρωνετε κλπ και στρωσει λιγο??

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε κοριτσια στο ιδιο σπιτι και να μην μιλανε,να μην της δινει καμια σημασια,να κανει πως δεν υπαρχει;;;δηλαδη τα θεωρειτε ολα αυτα σωστα;;αποτι λεει η κοπελα βοηθαει και κραταει και το παιδι για να κανει ο κυριος τις βολτες του,δηλ οταν κραταει το παιδι ειναι μια χαρα;;εγω παντως θα ντρεπομουν στη θεση του,αφηνεις το παιδι και πας τσαρκες και μετα ερχεσαι σαν κυριος και δεν της δινεις και σηαμσια;;;οποιος δεν θελει ξεκαθαριζει τη θεση του και συζητα με την γυναικα του για το προβληματα του...αυτα τα παιδιαστικα σορυ αλλα δεν τα μπορω καθολου,15 μερες το χρονο δεν ειναι τιποτα απο τη στιγμη που βοηθαει η γυναικα.Εγω παντως θα εκανα υπομονη,τι στο καλο 5 μερες δεν μπορει να αντεξει και ξαναλεω η γυναικα δεν ενοχλει,δεν μπορει 5 μερες να μην κυκλοφορει με το σοβρακο;;;τι να πω εχουμε καταντησει λιγο καπως ολα μας ενοχλουν πλεον και ολα μας τη δινουν.Εγω εχω μαθει απο το σπιτι μου οταν ερχετε καποιος στο σπιτι μου ειμαι παντα ευγενικη και φιλοξενη,με τροπους και ειδικα οταν προκειτε για δικους μου ανθρωπους.Εζησα με την πεθερα μου 4 χρονια ειπε πολλα ειπα και εγω αλλα αν ερθει καμια μερα να μεινει στο σπιτι μου(που δεν ερχετε ποτε)δεν θα κανω σαν να μην υπαρχει θα κανω το καθηκον μου ως νοικοκυρα και μετα οκ...ολα τα αλλα ειναι...τεσπα εσυ προσπαθησε να μην δινεις και πολυ σημασια σε ολα αυτα και να μην ανακατευεσαι στην σχεση τους οποια και αν ειναι αυτη,αν δεν θελει ας μη θελει...θα χαλασεις και τη σχεση με τον αντρα σου αν προσπαθεις να τον πεισεις για το αντιθετο..ετσι κιαλλιως δεν νομιζω να αλλξει γνωμη...υπομονη

 

Προφανως εσενα δεν σε ενοχλει η συγκατοικηση. Δεν ενοχλουν ολα τα πραγματα ολους τους ανθρωπους ουτε υπαρχει λιστα με πραγματα που πρεπει να σε ενοχλουν και με εκεινα που δεν πρεπει. Κατι που για εσενα ειναι ΟΚ, οπως το να ζησεις 4 χρονια με την πεθερα σου μπορει για εναν αλλον να ειχε οδηγησει μεχρι και στην αυτοκτονια. Δεν ξερεις. Πρεπει να δεχομαστε τις ιδιαιτεροτητες του καθενος χωρις να απαξιωνουμε αυτο που αισθανονται. Αν ο αντρας της δεν μπορει, δεν μπορει, με το να τον κατηγορουμε ή να αποδιδουμε χαρακτηρισμους, σιγουρα δεν θα βοηθησουμε την κοπελα-εκτος αν θελουμε να την κανουμε να μαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω δε βρισκω οτι ειναι πολλες 2 εως 5 ημερες καθε 3 μηνες.δηλαδη αν τα κανεις σουμα βγαινουν 8 εως 15 μερες το χρονο.απορω εφοσον η μαμα σου δε του εχει μιλησει ποτε ασχημα γιατι της φερεται ετσι?οκ εκανε πυχτη τη φρουτοκρεμα και?υπαρχει και ο καλος τροπος να της το πεις.λες και εμεις οι γονεις τα κανουμε ολα τελεια και ποτε δεν εχουμε κανει λαθος με το φαι του παιδιου.στο κατω κατω αν αυτος νομιζει οτι δεν εκανε καλα το φαι του παιδιου η μαμα σου,να το κανει ο ιδιος πες του αφου εκφερει και αποψη και μαλιστα με αυτον τον τροπο.μακαρι να ηταν ολες οι μανες ετσι σαν την δικη σου ησυχες και να μη βγαζουν και γλωσσα

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα καταλαβα λοιπον ειναι οτι ζηλευει χωρις να το θελει

κοιτα τοτε, να του πεις τα επιχειρηματα σου

θελει νταντα να κραταει το παιδι να ξεκουραζεσαι?

εχει 50αρικα να δινει στις καθαριστριες να καθαριζουν, να πλενου, να σιδερωνουν?

αμα τα φυσαει ΟΚ

αμα δεν τα φυσαει να μαθει να μην ειναι αχαριστος!

 

Συμφωνώ απόλυτα με την bοyboom αν και για να είμαι και αντικειμενική τη δική του πλευρά δεν την έχουμε ακούσει.Εσύ λες οτι η μαμά σου είναι γλυκιά υπεράνω κλπ.κι αν ρωτήσουμε εκείνον μπορεί να πεί το εντελώς αντίθετο.Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου απλά αυτό που εμείς βλέπουμε άσπρο για κάποιον άλλον μπορεί να είναι μαύρο και η αλήθεια να βρίσκεται κάπου στο γκρί.Σε κάθε περίπτωση πάντως η γυναίκα για καλό έρχεται δεν σας βάζει να σπάτε πέτρες.Εγώ θα σε συμβούλευα αν γίνεται, αυτές τις 5 μέρες το τρίμηνο να πηγαίνεις εσύ με το παιδί στη μαμά σου και να μένετε εκεί.Και να ξεκουράζεσαι με το παιδί και να μην αναγκάζεσαι να βρίσκεσαι αντιμέτωπη με το κόμπλεξ του άντρα σου (συγνώμη αλλά από όσα περιγράφεις η συμπεριφορά του έχει ξεφύγει απο τα πλαίσια της ζήλιας και έχει περάσει σε αυτά του κόμπλεξ).Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εσενα δεν σε ενοχλει η συγκατοικηση. Δεν ενοχλουν ολα τα πραγματα ολους τους ανθρωπους ουτε υπαρχει λιστα με πραγματα που πρεπει να σε ενοχλουν και με εκεινα που δεν πρεπει. Κατι που για εσενα ειναι ΟΚ, οπως το να ζησεις 4 χρονια με την πεθερα σου μπορει για εναν αλλον να ειχε οδηγησει μεχρι και στην αυτοκτονια. Δεν ξερεις. Πρεπει να δεχομαστε τις ιδιαιτεροτητες του καθενος χωρις να απαξιωνουμε αυτο που αισθανονται. Αν ο αντρας της δεν μπορει, δεν μπορει, με το να τον κατηγορουμε ή να αποδιδουμε χαρακτηρισμους, σιγουρα δεν θα βοηθησουμε την κοπελα-εκτος αν θελουμε να την κανουμε να μαλωσει.
Για να κρατησω το σπιτι μου και τον αντρα μου εμαθα να κανω σε πολλα πισω και να μην αυτοκτωνω επειδη ζω με πεθερα γιατι υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα απο αυτα,απλα μου φενεται αδικο να κρατανε τα παιδια μας να κανουμε βολτιτσες και μετα να μην τους μιλαμε ουτε καν απο ευγενεια...η κοβεις επαφες η εστω απο ευγενεια και απο αγαπη προς τη γυναικα σου μιλας σε αυτον τον ανθρωπο και δεν του φερεσαι ασχημα...ετσι καιλλιως η κοπελα εξηγει οτι η μητερα της δεν ενοχλει ισα ισα...αν ενοχλουσε πιστεψε με θα ειχα εντελως διαφορετικη αποψη.Τεσπα ο καθενας κανει αυτο που νομιζει σωστο...εγω ειπα απλα την γνωμη μου...και πιστεψε με το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να μαλωσει η κοπελα με τον αντρα της...αυτο που θελει θα κανει η κοπελα οχι αυτο που της λεω εγω...απλα ξαναλεω ειπα τι θα εκανα εγω και κατα ποσο σωστο ειναι ολο αυτο απο την δικη μου οπτικη γωνια..
Link to comment
Share on other sites

εγω δε βρισκω οτι ειναι πολλες 2 εως 5 ημερες καθε 3 μηνες.δηλαδη αν τα κανεις σουμα βγαινουν 8 εως 15 μερες το χρονο.απορω εφοσον η μαμα σου δε του εχει μιλησει ποτε ασχημα γιατι της φερεται ετσι?οκ εκανε πυχτη τη φρουτοκρεμα και?υπαρχει και ο καλος τροπος να της το πεις.λες και εμεις οι γονεις τα κανουμε ολα τελεια και ποτε δεν εχουμε κανει λαθος με το φαι του παιδιου.στο κατω κατω αν αυτος νομιζει οτι δεν εκανε καλα το φαι του παιδιου η μαμα σου,να το κανει ο ιδιος πες του αφου εκφερει και αποψη και μαλιστα με αυτον τον τροπο.μακαρι να ηταν ολες οι μανες ετσι σαν την δικη σου ησυχες και να μη βγαζουν και γλωσσα

εχεις δικιο σε ολα...εμ κανουν τις δουλειες,εμ μας ποτιζουν και μας ταιζουν τα παιδια μας,εμ μας τα κρατανε να παμε βολτες εχουμε και παραπονα,οποιος πιστευει πως τα κανει καλυτερα ας τα κανει μονος...εγω παντως παντα βαζω το εαυτο μου στη θεση τους και αναριωτιεμαι αν θα αισθανομουν καλα απο ολα αυτα;;και οπως ειπες και εσυ υπαρχει και καλος τροπος σε ολα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατησω το σπιτι μου και τον αντρα μου εμαθα να κανω σε πολλα πισω και να μην αυτοκτωνω επειδη ζω με πεθερα γιατι υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα απο αυτα,απλα μου φενεται αδικο να κρατανε τα παιδια μας να κανουμε βολτιτσες και μετα να μην τους μιλαμε ουτε καν απο ευγενεια...η κοβεις επαφες η εστω απο ευγενεια και απο αγαπη προς τη γυναικα σου μιλας σε αυτον τον ανθρωπο και δεν του φερεσαι ασχημα...ετσι καιλλιως η κοπελα εξηγει οτι η μητερα της δεν ενοχλει ισα ισα...αν ενοχλουσε πιστεψε με θα ειχα εντελως διαφορετικη αποψη.Τεσπα ο καθενας κανει αυτο που νομιζει σωστο...εγω ειπα απλα την γνωμη μου...και πιστεψε με το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να μαλωσει η κοπελα με τον αντρα της...αυτο που θελει θα κανει η κοπελα οχι αυτο που της λεω εγω...απλα ξαναλεω ειπα τι θα εκανα εγω και κατα ποσο σωστο ειναι ολο αυτο απο την δικη μου οπτικη γωνια..

 

η διαφορα μας απ ο,τι καταλαβαινω ειναι στο οτι θεωρεις δεδομενο οτι ο αντρας της θελει να του κραταει τα παιδια για να βγαινει βολτες. Δεν ειναι απαραιτητο. Προφανως τα εχουν κανονισει μητερα-κορη και αυτος ειναι υποχρεωμενος να δεχτει ολο το πακετο-και της προσφορας, και της ζητησης. Αν μιλαμε για τετοια περιπτωση, δηλ να τον φωναζεις εσυ τον αλλο και μετα να τον αγνοεις, ε, τοτε εισαι γαιδουρι.

Εδω ομως ειναι σαν να σου χτυπανε το κουδουνι, να σου φερνουν ενα πλυντηριο που δεν παρηγγειλες και να απαιτουν να το πληρωσεις, επειδη το κουβαλησαν για εσενα-αφου δεν το παρηγγειλα...

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα μας απ ο,τι καταλαβαινω ειναι στο οτι θεωρεις δεδομενο οτι ο αντρας της θελει να του κραταει τα παιδια για να βγαινει βολτες. Δεν ειναι απαραιτητο. Προφανως τα εχουν κανονισει μητερα-κορη και αυτος ειναι υποχρεωμενος να δεχτει ολο το πακετο-και της προσφορας, και της ζητησης. Αν μιλαμε για τετοια περιπτωση, δηλ να τον φωναζεις εσυ τον αλλο και μετα να τον αγνοεις, ε, τοτε εισαι γαιδουρι.

Εδω ομως ειναι σαν να σου χτυπανε το κουδουνι, να σου φερνουν ενα πλυντηριο που δεν παρηγγειλες και να απαιτουν να το πληρωσεις, επειδη το κουβαλησαν για εσενα-αφου δεν το παρηγγειλα...

 

Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να γίνεσαι αγενής πχ να κλωτσάς το πλυντήριο.Μπορεί να το διαχειριστεί πιο ευγενικά.

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλλενια νομιζω πως εχεις κι εσυ ενα μεριδιο ευθυνης οσον αφορα σε αυτο που εγραψες οτι εισαι αυταρχικη με τη μαμα σου.Ο αντρας σου δεν το εκλαμβανει ως ιδιαιτεροτητα μανας και κορης αλλα ως το εναυσμα να φερθει κι αυτος αναλογα.Αληθεια στην μητερα του κανει μουτρα?Την αγνοει?Την προσβαλλει?Το μονο ''ελαφρυντικο'' που του δινω ειναι οτι τα παιδια διαλυμενων οικογενειων με αδιαφορους γονεις,συχνα δεν μπορουν ουτε να κατανοησουν ουτε να αντεξουν τις αγαπημενες οικογενειες με δοτικους γονεις.Εχει να κανει καθαρα με τα βιωματα του και δεν φταιει αυτος για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζω κι εγώ μακριά από τη μητέρα μου, δεν μπορώ να διανοηθώ τον άντρα μου να διώχνει στην ουσία τη μητέρα μου απ΄το σπίτι μας.

 

Είναι ο άνθρωπος που με γέννησε, με μεγάλωσε και έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο στο να γίνω αυτή που είμαι.

Μανάδες και κόρες μαλώνουν...τα ξαναφτιάχνουν...και ο χορός καλά κρατεί...

 

Το να μην αναγνωρίζει όμως σε μια μάνα το δικαίωμα να δει το παιδί και το εγγόνι της 15 μέρες το χρόνο συνολικά, αυτό μάλλον σαν προσπάθεια απομονωσης της συζήγου απο το οικείο περιβάλλον της μου κάνει...

 

Όσο για τις σωβρακοφανέλες τις οποίες μπόρει να προφασίζεται είναι δικαιολογίες του κ@@@λου...

Αν η μαμά σου δεν έχει κάνει το οποίο δεν μας έχεις αναφέρει (και δικαίωμά σου άλλωστε) τότε το πράγμα φαίνεται από μακριά.

 

Και κάτι άλλο...Είπες οτι ξεσπάς τα νεύρα σου επάνω της και όλο της φωνάζεις...

Για να έχεις τόσα νεύρα που να μην μπορείς να τα κρατήσεις ούτε για αυτές τις 2-3 ή έστω 5 μέρες που είναι εκαί η μαμά σου πάει να πει ότι κάποιος άλλος τομέας της ζωής σου έχει σοβαρό θέμα...

 

Ισως η σχέση σου με τον άντρα σου...

 

Αυτά και συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο σύζυγος εκνευρίζεται απο την μητέρα σου.

Και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου μπορεί να σε εκνευρίσει ή να μην "σου κάθεται" καλά. Στις αρχές πως ήταν μαζί της?

"Τα λόγια μας μπορεί να κρύβουν τις σκέψεις μας, οι πράξεις μας όμως τις φανερώνουν"

Δεν πιστεύω πολύ στις συζητήσεις, δεν βγάζεις άκρη πάντα άσε που ο καθένας έχει στο μυαλό του άλλα, λέει άλλα, εκλαμβάνονται άλλα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Την γαιδουριά την βιώνουμε εμείς αντίστροφα.

Η πεθερά μου είναι καλή χρυσή δεν ανακατεύεται δεν μου έχει κάνει τίποτα η γυναίκα, μένει επαρχία κτλ αλλά εγώ δεν την χωνεύω, μου έχει κάτσει στραβά για 1002 λόγους. Με εκνευρίζει... δεν της τηλ και γενικά δεν ανοίγω συζητήσεις μαζί της.

Με συζητήσεις με τον σύζυγο δεν βγάζουμε άκρη...

Το ψάχνω μόνη μου και έχω βγάλει το συμπέρασμαι οτι βάζοντας τη μάμα του πάνω απ' όλα μου βγαίνει αυτή η απαράδεκτη συμπεριφορά.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να διαβασω ολες τιςαπαντησεις!!!

Θα ηθελα να σε ρωτησω ..?

Μηπως καταλαθος την εχεις μειωσει μπροστα του κ εχει παρει αερα????Για τον λογο

οτι ποτε δεν ειχε μια στοργικη μητερα κ βρισκει πατημα για να βγαλει κ την δικη σου

''αχρηστη''???

 

 

Εξηγησε του,συζητησε μαζι του οτι της αξιζει σεβασμος κ αν περιπτωση τα βρισκει ολα λαθος

ας τα κανει μονος του να τα κανει καλυτερα!κ στηντελικη πες του κ μπροστα στα μουτρα του..το οτι η μανα σου ηταν αχρηστη αυτο δεν σημαινει οτι τα απωθημενα σου θα τα βγαλεις στη δικη μου κ θα εχεις κ δικαιωματα να την μειωνεις για να νιωθεις καλυτερα!''Να σου πω μετα πως θα κανει τουμπεκι!!!Εμενα αν μου πει κατι του χτυπαω στα μουτρα για τους δικους του!!!Ε οχι να βγαινουν κ απο πανω.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...