Recommended Posts

Διαφημίσεις

Αυτο το καινουριο παγωτο της Γι..ης το εχω φτιαξει κι εγω σε 2 γευσεις καιμακι και παρφε και εχω να πω οτι ειναι εξαιρετικο! Γινεται σε 10 λεπτα- αν και εχει πολλα φακελακια- και παγωνει σχετικα γρηγορα, μπορεις να φας και σε 3-4 ωρες και κυριως δεν ειναι τσιμεντο οταν το βγαζεις απο την καταψυξη. Εφτιαχνα κι εγω αυτο με μορφατ-εβαπορε-ζαχαρουχο αλλα εκτος που μυριζει πολυ γαλατιλα, πρεπει να το χτυπησεις 2 φορες ανα μια ωρα η και περισσοτερο αλλα οταν ειναι να το σερβιρεις θες αλυσοπριονο για να βγαλεις μια μεριδα( πλακιτσα!!). Σε αλλους αρεσει βεβαια, γουστα ειναι αυτα, απλα εγω παραθετω τα πλεονεκτηματα της νεας συσκευασιας. Και ειναι πολυ, μια μεγαλη λεκανη, 2,5 λιτρα με περιπου 3Ε.

Λοιπον...εγινε καπως αγλυκο μιας και δεν εβαλα παρα πολυ μελι και ισως να επεσε καμποσο κακαο παραπανω...Παρολαυτα,μολις τελειωσε η διαδικασια με την παγωτομηχανη(40 λεπτα χτυπημα) ηταν αφρατο-αφρατο και εννοειται πολυ δροσιστικο..

Δεν βγηκε πολλη ποσοτητα αλλα για αρχη καλα ηταν...

Το εβγαλα απο το μηχανημα και το εβαλα σε ταπερακι αλλα σημερα που το ανοιξα σαν να παραειχε παγωσει-δεν ηταν αφρατο οπως τα εμποριου που βλεπουμε..δεν ξερω μηπως πρεπει να το αφηνω λιγακι να παιρνει θερμοκρασια δωματιου!

Τωρα θα αρχισω τους πειραματισμους σε υλικα και ποσοτητες!

Παντως την ωρα που βγηκε ηταν πολυ καλο!!

ευχαριστώ mars....μετά είδα όμως οτι θέλει παγωτομηχανή και δεν έχω:?

Ακούγεται λαχταριστό!! μη ξεχάσεις να μας γράψεις σχόλια για το αποτέλεσμα!!! :D

τελειο εγινε!!!! μιαμ μιαμ ολο εκει εχω το μυαλο μου τωρα!!!:-D

τελειο εγινε!!!! μιαμ μιαμ ολο εκει εχω το μυαλο μου τωρα!!!:-D

Ωραία!! Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση. :D Θα το δοκιμάσω σύντομα τότε!! Κι εμένα οι πιο πολλές συνταγές μου είναι αυτοσχέδιες... Πρέπει να θυμάμαι να σημειώνω όμως τι κάνω κάθε φορά, γιατί μετά μου ζητάνε την συνταγή και δεν την θυμάμαι πάντα...:P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

μπισκοτα ειναι.

Ευχαριστώ

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Κορίτσια ποια παγωτομηχανή έχετε, σκέφτομαι να πάρω μία αλλα δεν ξέρω ποια, εχετε να μου προτείνετε καμια καλή;

iTLNp3.pnguQzNp3.png

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

τι ακριβως κανει η παγωτομηχανη που δεν κανει το mixer; Αξιζει τον κοπο να παρω; Εγω εχω ενα mixer πολυ ακριβο, κουζινομηχανη αν καταλαβαινετε,και μπορω να βαλω καδο-παγωτομηχανη, αλλα ποια ειναι η διαφορα; Ρωταω για να καταλαβω αν αξιζει τον κοπο.

Kοριτσια ακομα ενα ευκολο παγωτο ειναι το παρακατω :

• 1 morfat
    • 1 ζαχαρούχο γάλα
    • 1 εβαπορέ

1. Όλα τα υλικά να μείνουν στο ψυγείο τουλάχιστον μισή ώρα πριν την παρασκεύη.
    2. Χτυπάμε με το μίξερ 8 λεπτά τη morfat.γενικά το μυστικό για να μην βγει σκληρό το παγωτό ειναι να χτυπηθεί πολύ καλά η σαντιγη.
    3. Προσθετουμε το ζαχαρούχο και χτυπάμε άλλα 3 λεπτά
    4. Προσθέτουμε το εβαπορέ χτυπώντας με το μίξερ συνεχώς.
    5. Αυτή είναι η βασική συνταγή. Τώρα μπορούμε να χωρίσουμε το βασικό μείγμα σε άλλα μπολ και να του δώσουμε διάφορες γεύσεις. Κατάψυξη και... έτοιμο!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!

κορίτσια εμένα η κόρη μου έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα οπότε ψάχνω για συνταγη για παγωτο με κατσικίσιο γάλα και εννοειται χωρίς ζαχαρούχο....

έχετε κατι να μου προτείνετε???

να φάει η μικρη κανένα παγωτάκι αλλά να φάω κι εγώ που λόγω θηλασμού κάνω αποχη απο τα αγελαδινά γαλακτοκομικά!!!!:D:D:D:D

(δεν έχω παγωτομηχανή αλλά σκέφτομαι να πάρω....καμία καλή οικονομική πρόταση έχετε???)

an1cF0xVM2J0000MTM0ZHwzOTMyNzQyM2RhfEkga29yaXRzYXJhIG1vdSBlaW5haQ.gif

Καλησπέρα!!!

κορίτσια εμένα η κόρη μου έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα οπότε ψάχνω για συνταγη για παγωτο με κατσικίσιο γάλα και εννοειται χωρίς ζαχαρούχο....

έχετε κατι να μου προτείνετε???

να φάει η μικρη κανένα παγωτάκι αλλά να φάω κι εγώ που λόγω θηλασμού κάνω αποχη απο τα αγελαδινά γαλακτοκομικά!!!!:D:D:D:D

(δεν έχω παγωτομηχανή αλλά σκέφτομαι να πάρω....καμία καλή οικονομική πρόταση έχετε???)

πηγαινε σε αυτο το σαιτ εχει πολλες ιδεες για διαφορα παγωτα ,ισως να βρεις κατι

:-P

http://icecream.turborecipes.com/

Kοριτσια ακομα ενα ευκολο παγωτο ειναι το παρακατω :

• 1 morfat
    • 1 ζαχαρούχο γάλα
    • 1 εβαπορέ

1. Όλα τα υλικά να μείνουν στο ψυγείο τουλάχιστον μισή ώρα πριν την παρασκεύη.
    2. Χτυπάμε με το μίξερ 8 λεπτά τη morfat.γενικά το μυστικό για να μην βγει σκληρό το παγωτό ειναι να χτυπηθεί πολύ καλά η σαντιγη.
    3. Προσθετουμε το ζαχαρούχο και χτυπάμε άλλα 3 λεπτά
    4. Προσθέτουμε το εβαπορέ χτυπώντας με το μίξερ συνεχώς.
    5. Αυτή είναι η βασική συνταγή. Τώρα μπορούμε να χωρίσουμε το βασικό μείγμα σε άλλα μπολ και να του δώσουμε διάφορες γεύσεις. Κατάψυξη και... έτοιμο!

και καποια αλλη εδωσε αυτην;)

παιδια δεν ξερω αν σασ αρεσει...εγω που το κανα...δεν δεν με αρεσε καθολου..:(

Κορίτσια ποια παγωτομηχανή έχετε, σκέφτομαι να πάρω μία αλλα δεν ξέρω ποια, εχετε να μου προτείνετε καμια καλή;

εγω εχω DE LONGHI ...

ειμαι ευχαριστημενη...

1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

και καποια αλλη εδωσε αυτην;)

παιδια δεν ξερω αν σασ αρεσει...εγω που το κανα...δεν δεν με αρεσε καθολου..:(

γουστα ειναι αυτα ,αμα βαλεις κ κομματια απο μπισκοτο oreo θα το απογειωσει.

Διαφημίσεις

και γίνεται μέσα σε 5 λεπτά χωρίς να λερώσεις πολλά σκεύη!!!άσε που όλοι νομίλιζουν ότι είναι αγοραστό!!στοιχίζει ελάχιστα και βγάινει με 1 φυτική σαντιγή και 1 ζαχαρούχο, περίπου 1 - 1,5 κιλό!είναι οικονομικό στις μέρες που διανύουμε!!

Ειναι καλη αυτη η συνταγη?ειναι παρα πολυ ευκολη!την δοκιμασατε?

Βρε κορίτσια πολύ θερμιδοφόρα δεν είναι ζαχαρούχο και κρέμα γάλακτος? Τόσο θερμιδοφόρα είναι και τα παγωτά που τρώμε έξω; (αν και προσωπικά σπάνια τρώω )...απλά τα παιδιά το ζητάνε...

Deny σαντυγή ή φυτική κρέμα θέλει το δικό σου; Μπαίνει στην κατάψυξη?

Κυριακή κ Ρούλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είχα ρίξει μια ματια κ τις βρήκα αρκετα φτηνές , τις περιμενα να είναι πιο ακριβες για αυτο φοβήθηκα αν θα είνια καλές, αφού τις εχετε δοκιμάσει οκ !

iTLNp3.pnguQzNp3.png

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Λοιπον...

εκανα με την παγωτομηχανη ενα απιστευτα νοστιμο παγωτο με συνταγη του david lebovitz....

Χρειαζεστε..

450-500 γρμ φραουλες πλυμμενες και κομμενες κομματακια

130 γρμ καστανη ζαχαρη

1 κεσεδακι γιαουρτι προβειο με την πετσα του:P

λιγο χυμο λεμονιου

(προαιρετικα 1 κουταλακι βοτκα η κιρσ)

βαζετε τα κομματακια φραουλα με την ζαχαρη σε ενα μπωλ σκεπασμενο και τα αφηνετε για 2 ωρες σε θερμοκρασια δωματιου(εχετε προσθεσει και το αλκοολ.εγω το εκανα χωρις ποτο) να βγαλουν το ζουμακι τους.

Αφου περασει το 2ωρο ριχνετε το περιεχομενο του μπωλ(τις φραουλες δηλ.με το ζουμι τους),το γιαουρτι και τον χυμο λεμονιου στο μπλεντερ και πολτοποιειτε...Βαζετε το μειγμα στο ψυγειο τουλαχιστον μια ωρα(αν το αφησετε παραπανω ακομη καλυτερα) να παγωσει και μετα το ριχνετε στην παγωτομηχανη.Το αφηνετε να ανακατευτει τοσον χρονο οσο χρειαζεται η παγωτομηχανη σας...

Το αποτελεσμα ειναι απιστευτα δροσερο,γευστικο και πεντανοστιμο!!!Ξετρελλαθηκα...αν το αφηνα λιγο ακομη να δουλευτει στην παγωτομηχανη θα ηταν ακομη καλυτερο αλλα ενεκα νυστας αλλα και ανυπομονησιας να το γευτω το επεσπευσα λιγακι!!!:-P

Λοιπον...

εκανα με την παγωτομηχανη ενα απιστευτα νοστιμο παγωτο με συνταγη του david lebovitz....

Χρειαζεστε..

450-500 γρμ φραουλες πλυμμενες και κομμενες κομματακια

130 γρμ καστανη ζαχαρη

1 κεσεδακι γιαουρτι προβειο με την πετσα του:P

λιγο χυμο λεμονιου

(προαιρετικα 1 κουταλακι βοτκα η κιρσ)

βαζετε τα κομματακια φραουλα με την ζαχαρη σε ενα μπωλ σκεπασμενο και τα αφηνετε για 2 ωρες σε θερμοκρασια δωματιου(εχετε προσθεσει και το αλκοολ.εγω το εκανα χωρις ποτο) να βγαλουν το ζουμακι τους.

Αφου περασει το 2ωρο ριχνετε το περιεχομενο του μπωλ(τις φραουλες δηλ.με το ζουμι τους),το γιαουρτι και τον χυμο λεμονιου στο μπλεντερ και πολτοποιειτε...Βαζετε το μειγμα στο ψυγειο τουλαχιστον μια ωρα(αν το αφησετε παραπανω ακομη καλυτερα) να παγωσει και μετα το ριχνετε στην παγωτομηχανη.Το αφηνετε να ανακατευτει τοσον χρονο οσο χρειαζεται η παγωτομηχανη σας...

Το αποτελεσμα ειναι απιστευτα δροσερο,γευστικο και πεντανοστιμο!!!Ξετρελλαθηκα...αν το αφηνα λιγο ακομη να δουλευτει στην παγωτομηχανη θα ηταν ακομη καλυτερο αλλα ενεκα νυστας αλλα και ανυπομονησιας να το γευτω το επεσπευσα λιγακι!!!:-P

αυτο γινεται και με χτυπημα στο μιξερ ή μονο στην παγωτομηχανη?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

τι ακριβως κανει η παγωτομηχανη που δεν κανει το mixer; Αξιζει τον κοπο να παρω; Εγω εχω ενα mixer πολυ ακριβο, κουζινομηχανη αν καταλαβαινετε,και μπορω να βαλω καδο-παγωτομηχανη, αλλα ποια ειναι η διαφορα; Ρωταω για να καταλαβω αν αξιζει τον κοπο.

η παγωτομηχανη εχει την ευκολια οτι δεν εισαι συνεχεια με το μιξερ να ανακατευεις και μετα να βαζεις καταψυξη και ξανα μιξερ και ξανα καταψυξη...Εχεις παγωσει τον καδο και βαζοντας το μειγμα ο μηχανισμος ανακατευει και παγωνει ταυτοχρονα οποτε μεσα σε μιση ωρα εχεις ετοιμο το παγωτο.Γλυτωνεις στην ουσια χρονο και κοπο!

αυτο γινεται και με χτυπημα στο μιξερ ή μονο στην παγωτομηχανη?

λοιπον...αυτος ο τυπος απο το blog του οποιου πηρα την συνταγη λεει οτι ολα τα παγωτα γινονται και χωρις παγωτομηχανη απλα με συνεχες ανακατεμα βαζοντας και βγαζοντας απο το ψυγειο καμποσες φορες!Οποτε δεν νομιζω να εχεις θεμα!!!

maryp δεν εχεις παει ποτε σε γηπεδο χειμωνα ε?

Σ Α ΛΕΠ Ι ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΛΕΠΙ...Χειμωνα ζεστο σαλεπι ειναι μουρλια..

γινετε ροφημα αλλα επειδη θα στο εξηγησω λαθος θα βρω κατι στο ιντερνετ και θα το παραθεσω

δεν το λες σωστα...χαχαα :P:p:p

ΣΑΛΕΠΠΠΠΠΠ....ζεστο ΣΑΛΕΠΠΠΠΠ.....χαχαχαχαχ

rnbh1w3fs.png

Παιδιά αυτό με το ζαχαρούχο και τη σαντυγή ή το ζαχαρούχο με τη κρέμα γάλατος είναι καλά; η μόνο η φασαρία και στο τέλος θα το πετάξω;;;Ποιος το δοκίμασε; Τι να κάνω;

Αρχικό μήνυμα απο vasfa viewpost.gif

η παγωτομηχανη εχει την ευκολια οτι δεν εισαι συνεχεια με το μιξερ να ανακατευεις και μετα να βαζεις καταψυξη και ξανα μιξερ και ξανα καταψυξη...Εχεις παγωσει τον καδο και βαζοντας το μειγμα ο μηχανισμος ανακατευει και παγωνει ταυτοχρονα οποτε μεσα σε μιση ωρα εχεις ετοιμο το παγωτο.Γλυτωνεις στην ουσια χρονο και κοπο!

marsolan ευχαριστω για την απαντηση. Παντως το προβλημα του σκληρου παγωτου λυθηκε με αυτο της Γ....ς που σας ειπα παραπανω. Θα την τρεναρω λιγο την παγωτομηχανη, δεν ειναι καιροι για σπαταλες και τα εξαρτηματα της κουζινομηχανης που εχω κοστιζουν καμποσο. Θα την εχω στο προγραμμα ομως. Το παγωτο με τις φραουλες το εχω φτιαξει κι εγω αλλα νομιζω απο συνταγη Μπαρμπαριγου ή Βεφας, αν θυμαμαι καλα!!Τελειο!!!

Παιδιά αυτό με το ζαχαρούχο και τη σαντυγή ή το ζαχαρούχο με τη κρέμα γάλατος είναι καλά; η μόνο η φασαρία και στο τέλος θα το πετάξω;;;Ποιος το δοκίμασε; Τι να κάνω;

αν σου αρεσει η εντονη γευση γαλακτος θα σε ικανοποιησει. Εμενα δεν με ικανοποιει γι'αυτον το λογο. Επισης αν δεν εχεις παγωτομηχανη θα χρειαζεται χτυπημα πολλες φορες και παλι θα ειναι σκληρο. Μια δοκιμη θα σε πεισει. Δεν ειναι οτι δεν τρωγεται παντως,δεν θα το πεταξεις δηλαδη (εχω γραψει και παραπανω γι'αυτο γιατι αυτο εφτιαχνα για χρονια!)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα