Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΝΗΠΙΟ


Recommended Posts

να το το βιβλιο μας

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=25045

 

οσο για μενα, κατσε να πιασουν οι πρωτες καλες βροχες και θα με διαβασεις και στα θεματα που οι γιατροι δεν ξερουν τι να κανουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά στα νηπιαγωγεία προσπαθούμε να ζητήσουμε όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα από τους γονείς. (Μιλάω πάντα για δημόσια σχολεία)

Όταν ήμουν εγώ σε νηπιαγωγείο η λίστα μας ήταν η εξής:

1 πακέτο Α4

1 πακέτο χοντροί μαρκαδόροι (12άδα)

2 μολύβια

1 γόμα

1 ψαλίδι (όχι κάθε φορά)\

1 πηλός άσπρος

4 χαρτόνια κάνσον (μπλε, κόκκινο, καφέ και κίτρινο)

1 συσκευασία ξυλομπογιές

2 κόλλες στικ

1 πακέτο πλαστελίνες

παγούρι

τσάντα

ταπεράκι που μπαίνει στο φούρνο

 

Σας πληροφορώ ότι αυτά τα υλικά έφταναν οριακά για 3 μήνες (εξαίρεση το Α4).

Τα είχαμε κοινά για όλους (όχι τα 3 τελευταία φυσικά!) για να μάθουν να μοιράζονται και να περιμένουν τη σειρά τους για να χρησιμοποιήσουν κάτι. Δεν έβγαιναν ταυτόχρονα όλες οι κόλλες κια όλοι οι μαρκαδόροι, αλλά σταδιακά όταν χάλαγε κάτι το αντικαθιστούσαμε.

Προσωπικά διαφωνώ με τη συγκε΄ντρωση χρημάτων από τους εκπαιδευτικούς, γιατί πολύ απλά δεν μπορείς ποτέ να γνωρίζεις πώς θα αντιδράσει ο κάθε γονιός αν του πεις "δώσε 40 ευρώ για αγορά υλικών". Αν ανατρέξετε σε παλιότερες δημοσιεύσεις εδώ μέσα στο φόρουμ, θα δείτε αντιδράσεις γονιών όταν οι εκπαιδευτικοί τους είπαν να πάνε χρήματα! Μέχρι και για κλοπή μιλάνε!

Link to comment
Share on other sites

εγω χαρηκα που ψωνισα η ιδια και επειδη ειμαι και ψωνιο με τα σχολικα θα χαλιομουν αμα μου λεγανε φερε 100 ευρω να τα παρουμε μονοι μας και εχανα ολη τη χαρα των σχολικων αγορων

πιστευω ακραδαντα οτι οποιος εχει να δωσει 300 ευρω τροφεια εχει και για σχολικα παιδια μη γελιομαστε....

θα μου πειτε, εσυ εχεις? εμενα τον παιδικο τον πληρωνει ο παππους του, και ναι, δεν εχω περισσευμα, ενας δουλευει στο σπιτι μας, καταλαβαινετε.........

αλλα θα στερηθω εγω και το παιδι μου θα εχει τα καλυτερα

και αυτο ειναι που μου τη δινει

οσοι βραζουμε στο ιδιο καζανι της μικρομεσαιας οικογενειας θα κανουμε το παν να εχουν τα παιδια μας οτι πρεπει, αυτοι που δε θα παρουν τιποτα η που θα κοιταξουν να τη βγαλουν με τα δικα μας θα ειναι πολυ πιο ματσωμενοι απο μας, να ειστε σιγουρες

και ναι, δεν το βρισκω κακια κατι που πηρα για το παιδι μου να το εχει το παιδι μου

αν ειναι ετσι ρε παιδια, να το προεκτεινουμε το θεμα, γιατι το δικο σας παιδι να εχει καθε μερα καλο φαι στο ταπερακι του και καποιο αλλο να εχει ολο πιλαφακι? να τα μοιρασουμε κι εκει? κριμα δεν ειναι αλλα παιδακια να μην παιρνουν ολες τις βιταμινες? να παρει η νηπιαγωγος το πιατο του δικου σας και να το δωσει σε αλλο? για μενα ειναι το ιδιο.........

μη σας πω οτι για το φαι δε θα νοιαστει κιολας ενω για τους μαρκαδορους θα εχουμε και τραυματα και τραυματισμους!

Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε για μεγαλυτερες λιστες και περι των 80 ευρω περιπου πριν 4 χρονια περιπου

Επισης ακομα και αυτα μπορουν να γινουν με διαφανεια... (αλλα οντως οταν δεν υπαρχει συννενοηση και αντιμετωπιζεται το σχολειο σαν παρκινγκ... θα βρουμε πολλους περιεργους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω χαρηκα που ψωνισα η ιδια και επειδη ειμαι και ψωνιο με τα σχολικα θα χαλιομουν αμα μου λεγανε φερε 100 ευρω να τα παρουμε μονοι μας και εχανα ολη τη χαρα των σχολικων αγορων

πιστευω ακραδαντα οτι οποιος εχει να δωσει 300 ευρω τροφεια εχει και για σχολικα παιδια μη γελιομαστε....

θα μου πειτε, εσυ εχεις? εμενα τον παιδικο τον πληρωνει ο παππους του, και ναι, δεν εχω περισσευμα, ενας δουλευει στο σπιτι μας, καταλαβαινετε.........

αλλα θα στερηθω εγω και το παιδι μου θα εχει τα καλυτερα

και αυτο ειναι που μου τη δινει

οσοι βραζουμε στο ιδιο καζανι της μικρομεσαιας οικογενειας θα κανουμε το παν να εχουν τα παιδια μας οτι πρεπει, αυτοι που δε θα παρουν τιποτα η που θα κοιταξουν να τη βγαλουν με τα δικα μας θα ειναι πολυ πιο ματσωμενοι απο μας, να ειστε σιγουρες

και ναι, δεν το βρισκω κακια κατι που πηρα για το παιδι μου να το εχει το παιδι μου

αν ειναι ετσι ρε παιδια, να το προεκτεινουμε το θεμα, γιατι το δικο σας παιδι να εχει καθε μερα καλο φαι στο ταπερακι του και καποιο αλλο να εχει ολο πιλαφακι? να τα μοιρασουμε κι εκει? κριμα δεν ειναι αλλα παιδακια να μην παιρνουν ολες τις βιταμινες? να παρει η νηπιαγωγος το πιατο του δικου σας και να το δωσει σε αλλο? για μενα ειναι το ιδιο.........

μη σας πω οτι για το φαι δε θα νοιαστει κιολας ενω για τους μαρκαδορους θα εχουμε και τραυματα και τραυματισμους!

ειναι το ιδιο το φαγητο με τους μαρκαδορους;

Link to comment
Share on other sites

Ως νηπιαγωγός να πω και τον αντίλογο...τι γίνεται σε ένα περιβάλλον όπου δεν θέλεις να προωθήσεις τις διακρίσεις....το ένα παιδάκι να έχει μαρκαδόρους σούπερ...και το άλλο αυτή την "φτωχή" συσκευασία των 5 που ξεθυμαίνουν και γρήγορα; Επίσης αν ο καθένας έχει μόνο τα δικά του δεν μπορείς να προωθήσεις την συνεργασία, η οποία ξεκινάει από την στιγμή που πρέπει να "μοιραστούν" υλικά και να βρουν τρόπους για να δουλέψουν όλοι μαζι. Όταν ζητάω λίστα είμαι πολύ συγκεκριμένη στα υλικά που θέλω ώστε να υπάρχει μια ομοιομορφία έτσι ώστε και να μπερδευτούν να μην αρχίζουν να μαλώνουν π.χ μαύρα μολύβια για όλους, απλές ξύστρες και γόμες κτλ.

Κοιτα να δεις. Εγω παντα επαιρνα στα παιδια μου Και παιρνω ακομη μαρκαδορους πλενομενους για χιλιους δυο λογους.

Ηθελα λοιπον τα παιδια μου να χρησιμοποιουν αυτους και μονο αυτους!!!! Για τα κανσον κτλ δεν με ενοιαζε καθολου.

Ομως δεν μπορω με τιποτα να εχει ο γονιος να παιρνει τσιγαρα και να αγοραζει μαρκαδορους αμφιβολου προελευσης απο την λαικη!!!

Γιατι το δικο μου παιδι (που δεν μας τρεχουν τα χρηματα απο τα πατζακια και εργαζεται μονο ο ενας) να πρεπει να χρησιμοποιησει τους συγκεκριμενους μαρκαδορους? Γιατι θα πρεπει να πεταω ρουχα γραμμενα με τους συγκεκριμενους μαρκαδορους επειδη καποιος γονιος κοιταζει την δικη του ευκολια? Θα μου πληρωσει αυτος τα αχρηστα ρουχα του παιδιου μου? Εκει μας πειραζει να μην υπαρχει διακριση? Οταν καποια παιδια υποφερουν απο τα υπολοιπα επειδη μπορει να φορανε γυαλακια, επειδη εχουν ερθει απο αλλο σχολειο ή δεν ξερω και εγω τι, που ειναι οι δασκαλοι?

Επισης ποτε δεν καταλαβα γιατι σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο ζητανε χρηματα για γραφικη υλη. Υποχρεωμενοι δεν ειναι να την παρεχουν? Μεσα στο συνολικο πακετο δεν ειναι ολο αυτο?

Οταν ο γιος μου πηγε σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο στο εξωτερικο ποτε μα ποτε δεν μας ζητησαν τιποτα παραπανω περα απο τα χρηματα που διναμε καθε μηνα. Ποτε ομως και εκαναν και ενα σωρο πραγματα που ουτε στον υπνο μας δεν τα εχουμε δει στην Ελλαδα.

Το ιδιο ισχυε και για το δημοσιο δημοτικο. Ποτε δεν μας ειχαν δωσει να αγορασουμε τα απιστευτα πραγματα που μας ζητανε εδω. 500 τετραδια για το τιποτα. Ασε τι μας ζητησαν περσι για τα καλλιτεχνικα. Για την κορη μου στην εκτη δημοτικου εδωσα τουλαχιστον 70 ευρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι λιγο απροετοιμαστη , δεν εχω ψωνισει τιποτα γιατι δεν ξερω τι χρειαζεται να ψωνισω ! Φανταζομαι οτι η νηπιαγωγος θα μας ενημερωσει και οχι την ημερα του αγιασμου . Η κορη μου θα παει τωρα νηπιο και ειναι η πρωτη μου επαφη με τα σχολικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι λιγο απροετοιμαστη , δεν εχω ψωνισει τιποτα γιατι δεν ξερω τι χρειαζεται να ψωνισω ! Φανταζομαι οτι η νηπιαγωγος θα μας ενημερωσει και οχι την ημερα του αγιασμου . Η κορη μου θα παει τωρα νηπιο και ειναι η πρωτη μου επαφη με τα σχολικα.

Eιτε θα σας δωσουν λιστα, ειτε θα σας πουν να δωσετε χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο το φαγητο με τους μαρκαδορους;

 

οχι βεβαια......οι μαρκαδοροι ειναι ασημαντοι σε σχεση με το φαγητο............

παραδειγμα εδωσα μπορει να μην ηταν ευστοχο σορρυ

απλα θελω να εξηγησω τη σκεψη μου........υπαρχουν πολλα πιο σοβαρα απο το μαρκαδορο καριοκα που δεν τους δινει κανεις σημασια...αν κοπτονται τοσο οι δασκαλοι πασης φυσεως για τη δικαιοσυνη, την κοινοκτημοσυνη, το αισθημα της ομαδικοτητας κτλ μπορουν να τα απαιτησουν σε ολα τα θεματα....

να τρωνε ολα τα παιδια το ιδιο, κι οχι να βλεπει το ενα το αλλο και να ζηλευει πχ το θεωρω σημαντικοτατο

κι ομως, καθε μαμα βαζει στο ταπερακι οτι εχει στο σπιτι της......δεν επιασε καμια δασκαλα να τα ξαναμοιρασει ωστε να παρουν ολοι ισοδυναμη ποιοτητα και ποσοτητα

δεν ειναι πολυ μακρια αυτο που λεω....οπως την τροφη την εχουμε αγορασει και ετοιμασει για το παιδι μας ετσι και τα πραγματα του τα εχουμε αγορασει και ετοιμασει για το παιδι μας, γιατι σε ξενιζει αυτο που λεω...οσο το σκεφτομαι τοσο πιο λογικο παραδειγμα μου φαινεται...

οπως λεει η κοπελα αμα της χαλασουν τα ρουχα ποιος θα της παρει αλλα??

εγω πηρα 2 εικοσαδες μαρκαδορους στο γιο μου, αμα ερθει και μου πει οτι δεν ειχε να ζωγαφισει οπως της κοπελας πιο πανω τι γινεται? θα παρω καραμπινα???? σε τοσα θεματα δεν κοιτανε την ισοτητα, στους μαρκαδορους και τα κανσον θα το εξελιξουν το αθλημα? δε νομιζω.......μαλλον απο βολεμα το κανουν γιατι και που να βαλεις τοσο υλικο, θα ηθελε το καθε παιδι μια τεραστια κουτα και το σχολειο θα ηταν ραφιερα, μαλλον για οικονομια χωρου το κανουν λεω εγω και κοντα στο βασιλικο ποτιζεται κι η γλαστρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον.. Εμεις πηγαμε σημερα σχολει (στο Βελγιο ξεκινανε 1 Σεπτεμβριου) και κουβαλαγαμε και ενα ντουλαπι πραγματα... Καποια απο τα οποια τα ειχαμε παει και περισι αλλα τι εγιναν??? Παντως υποτιθεται οτι τα βαζουν σε κασετινα οποτε δεν θα χρησιμοποει καθε παιδακι τα δικα του? αλλιως γιατι την ζητανε (την κασετινα την περισινη μας την επεστρεψαν αδεια φυσικα). Στο τελος τις χρονιας μας εδωσαν το ντοσιερ που ειχαμε παει με τις εργασιες τους.. 2-3 φορες μας ζητησαν να δωσουμε 5 ευρω για τις χειροτεχνιες και μας εφτιαξαν ωραια δωρακια για την γιορτη της μητερας και του πατερα..

Παντως και εμενα το ποσο που εδωσα για σχολικα μου φανηκε πολυ σε σχεση με αυτα που πειρα αλλα εδω δεν εχει jumbo και πηγα και στο μοναδικο στην γειτονια για να παμε μαζι με το παιδι να ψωνισουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατον να μην μπερδευτούν τα πράγματα των παιδιών. Εδώ στο σπίτι με τα δύο δικά μου, τους αγοράζω ξεχωριστά κουτιά μαρκαδόρους και ξεχωριστά μολύβια και σε δύο μέρες καταλήγουμε με ένα σωρό ανακατεμένα πράγματα και τα μισά χαμένα, πόσο μάλλον να έχεις να κάνεις με 10-20 παιδιά.

Και στην πρώτη δημοτικού με άλλα μολύβια έστελνα το μεγάλο, με άλλα μου γύριζε... δεν πειράζει, σωστή δουλειά να γίνεται, να περνάνε καλά και να μαθαίνουν και τ' άλλα έχουν μικρή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πρέπει να ξέρω τι θα ψωνίσω, πριν ξεκινήσει το σχολείο?????

Δεν θα μας πουν οι δασκάλες τι πρέπει να πάρουμε????

Ωχ, εγώ δεν έχω πάρει τίποτα. :oops:

Τι να πάρω δηλαδή??? Δεν έχω ιδέα....:oops::oops:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μας πουν οι δασκάλες τι πρέπει να πάρουμε????

:-D Μην ανησυχείς. Θα σας δώσουν κατάλογο οι δασκάλες, μόνο τσάντα μπορείς να πάρεις από τώρα. Κι εγώ τίποτα απολύτως δεν έχω ψωνίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή, πρέπει να ξέρω τι θα ψωνίσω, πριν ξεκινήσει το σχολείο?????

Δεν θα μας πουν οι δασκάλες τι πρέπει να πάρουμε????

Ωχ, εγώ δεν έχω πάρει τίποτα. :oops:

Τι να πάρω δηλαδή??? Δεν έχω ιδέα....:oops::oops:

 

Kαι βεβαια να περιμενεις....θα σας δωσουν λιστα (ή τελος παντων θα σας πουν τι θα κανετε)

 

Ακομα και αν ειναι ολοημερο..μην παρεις ταπερακι..γιατι αλλα σχολεια εχουν συμβατικους φουρνους και αλλα μικροκυματων

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. το ταπεράκι το πήρα.....

Καλά δεν πειράζει....

Ουφ, είπα και εγω..... Ετοιμη ήμουνα να πάω πρωι πρωι να ψωνίσω...:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Moυ φαινεται θα ηθελες να ειχες την λιστα ωστε να πηγαινες....δεν κρατιεσαι ε?

Ετσι ημασταν και ειμαστε ολες... ισως ξαναθυμομαστε τα δικα μας....εγω παντως ξετρελενομαι... :)

Link to comment
Share on other sites

να τρωνε ολα τα παιδια το ιδιο, κι οχι να βλεπει το ενα το αλλο και να ζηλευει πχ το θεωρω σημαντικοτατο

...

 

αυτο μπορει να γινει ως ενα βαθμο αλλα απο την αλλη καποιο παιδακι μπορεινα εχει αλλεργια . ουτε μπορεις να πεις σε 20 και,οικογενειες να μαγειρευουν ολοι το ιδιο καθε μερα.εμεις κανουμε προταση τι περιπου θελουμε για τα παιδια να τρωνε κ καποιες μερες ζηταμε να φερουν ολοι πχ το ιδιο φρουτο.

οσο για την ζηλια θα το ελεγα περισσοτερο παρακινηση για δοκιμη,ετσι μοιραζονται ακομα κ μεταξυ τους η ζητανε απο τη μαμα κ αυτα να εχουν αλλο φαγητο που ισως δεν το τρωγανε

Link to comment
Share on other sites

κατερινακι μου δεν εννοω να γινει αυτο, απλα το φερνω σαν παραδειγμα για να δειξω οτι δε γινεται να υπαρξει δικαιοσυνη στην κατανομη των πραγματων σε ενα συνολο 20 παιδιων.... αλλος εχει πιο καλο φαγητο, αλλος πιο καλα ρουχα, παπουτσια, καπελο, μαρκαδορους......δε μπορειτε να κανετε κατι....το να τα μαθεις να μοιραζονται το κατανοω ετσι

πχ ο Γιαννακης δεν εχει αρκετο κοκκινο χρωμα, ποιο καλο παιδακι θα του δανεισει λιγο???

αλλα το να ανακατεψεις ολους τους μαρκαδορους και να τους ανακατανειμεις ειναι κουφο

το μονο που θα δεχομουν σα δικαιολογια ειναι ο χωρος

δλδ εμας μας ζητησαν 8 κολλες- επι 50 παιδια

400 κολλες μονο το προνηπιο που να τις βαλουν???????

απο 5 μπλοκ το καθε παιδι- 250 μπλοκ που θα τα βαλουν???

αυτο ναι να το καταλαβω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

2 πακετα χαρτια κανσον απλο κια γλασε ολα τα χρωματα

1 κουτι κοκκινη χρυσοσκονη

1 μπλοκ ακουαρελας μεσαιο

1 κουτι δακτυλομπογιες

1 υποθεμα δαπεδου ροζ μεγαλο

ολα αυτα 15 ευρω

 

1 πακετο κολες α4 3,60 απο βασιλοπουλοσ

1 πακετο χοντρους πλενομενους μαρκαδορους 1,89 απο βεροπουλο

1 κασετινα βαρελακι φραουλιτσα 3 ευρω απο βεροπουλο

κουμπια και χαντρες 2,40

1 ντοσιε με λαστιχο πλαστικο φραουλιτσα 1,37 απο μασουτη

1 κουτι κηρομπογιες 1,05 απο μασουτη

1 κουτι μπογιες 1,24 απο μασουτη

καλα δεν τα πηρα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

2 πακετα χαρτια κανσον απλο κια γλασε ολα τα χρωματα

1 κουτι κοκκινη χρυσοσκονη

1 μπλοκ ακουαρελας μεσαιο

1 κουτι δακτυλομπογιες

1 υποθεμα δαπεδου ροζ μεγαλο

ολα αυτα 15 ευρω

 

1 πακετο κολες α4 3,60 απο βασιλοπουλοσ

1 πακετο χοντρους πλενομενους μαρκαδορους 1,89 απο βεροπουλο

1 κασετινα βαρελακι φραουλιτσα 3 ευρω απο βεροπουλο

κουμπια και χαντρες 2,40

1 ντοσιε με λαστιχο πλαστικο φραουλιτσα 1,37 απο μασουτη

1 κουτι κηρομπογιες 1,05 απο μασουτη

1 κουτι μπογιες 1,24 απο μασουτη

καλα δεν τα πηρα?

 

τελεια φιλεναδα, αλλα βαλε και τις βενζινες απο σουπερ μαρκετ σε σουπερ μαρκετ

χαχα πλακα κανω! καλη χρονιαααααααα

Link to comment
Share on other sites

ειναι 50 μετρα το ενα απο το αλλο!χιχιχιχι!και εδω οι αποστασεις ειναι μηδενικες καλε..στη μυτιληνη μενω!

 

α τελεια στον ευλογημενο τοπο του Αγιου Ραφαηλ και του Ταξιαρχη........εχω ερθει στο νησι σας! Καλη σχολικη χρονια και παλι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε...ναι ειμαστε πολυ τυχεροι που τους εχουμε τοσο κοντα!την περασμενη κυριακη πηγα ταξιαρχη..μεγαη η χαρη του!

και ο βεροπουλος ειναι διπλα στη δουλεια μου..αρχισε και προσφορες σημερα.σπευσατε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...