Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

παντως οπως κ να εχει δεν ειναι αδικο να μην ειναι υποχρεωτικες αυτες οι εξετασεις(θρομβοφιλια κλπ)αλλα τις κανουμε μονο μετα απο αποβολες κ στην καλυτερη μετα απο μια αποβολη!!!εχω διαβασει οτι στην Αμερικη ειναι μεσα στον προγεννητικο ελεγχο!!!colour σε ευχαριστω μου δινει κουραγιο οτι τα εχεις καταφερει μια χαρα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

παντως οπως κ να εχει δεν ειναι αδικο να μην ειναι υποχρεωτικες αυτες οι εξετασεις(θρομβοφιλια κλπ)αλλα τις κανουμε μονο μετα απο αποβολες κ στην καλυτερη μετα απο μια αποβολη!!!εχω διαβασει οτι στην Αμερικη ειναι μεσα στον προγεννητικο ελεγχο!!!colour σε ευχαριστω μου δινει κουραγιο οτι τα εχεις καταφερει μια χαρα!!!

 

'Οντως ειναι πολύ άδικο γιατι εμείς ταλαιπωρούμαστε, ενώ αν μας τα έλεγαν απο την αρχή δεν θα μπαίναμε σε τέτοιες διαδικασίες... Πάντως να ξέρεις ότι η θρομβοφιλία έχει θεραπεία και πλέον τα πάντα λύνονται, το βασικό ειναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος :wink:

Link to comment
Share on other sites

'Οντως ειναι πολύ άδικο γιατι εμείς ταλαιπωρούμαστε, ενώ αν μας τα έλεγαν απο την αρχή δεν θα μπαίναμε σε τέτοιες διαδικασίες... Πάντως να ξέρεις ότι η θρομβοφιλία έχει θεραπεία και πλέον τα πάντα λύνονται, το βασικό ειναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος :win

 

 

το οτι θα μεινω το ξερω το αποτελεσμα ειναι που με φοβιζει...τελος παντων θετικη σκεψη,μεγαλα χαμογελα κ πιστη κ δεν μπορει θα ρθει κ το μπεμπε!!!:)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ

1)ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΘΕΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΒΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΣΤΗ ΘΕΣΗ 677C-T ΤΟΥ ΕΝΖΥΜΟΥ MTHFR

2)TO ΕΞΕΤΑΣΘΕΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ G20210A ΤΗΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ

3)ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΘΕΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ FACTORV-LEIDEN

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ.......

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποια κατι παραπανω για την θρομβοφιλια??για την ακριβεια βγηκα θετικη στο MFHTR ομοζυγωτης!!!θα παω την Δευτερα στην γιατρο αλλα μεχρι τοτε με εχει φαει η περιεργεια!!!τελικα δηλ αυτο ηταν κ γεννησα πρωορα??:confused:

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΝΑ,ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΟΛΕΣ ΗΤΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ MFHTR ΟΜΟΖΥΓΩΤΗΣ,Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ 6ηΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΘΡΟΜΒΟΕΛΑΣΤΟΓΡΑΜΜΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΗ ΚΑΘΙΣΤΙΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ,ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΝΑ,ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΟΛΕΣ ΗΤΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ MFHTR ΟΜΟΖΥΓΩΤΗΣ,Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ 6ηΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΘΡΟΜΒΟΕΛΑΣΤΟΓΡΑΜΜΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΗ ΚΑΘΙΣΤΙΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ,ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

 

καλησπερα και εγω ακριβως το ιδιο με σενα για τις εξετασεις!!!μου ειπε να αρχισω να περνω φολικο,γενικα βοηθαει,οσο για την εγκυμοσυνη μολις ερθει να ξεκινησω ενεση ηπαρινης,για το ποσο θα το δουμε οταν ερθει η ωρα.για το τσιγαρο κ εμενα αλλα θα το σταματησω οπως κ να εχει μιας κ κατα τον οκτωβριο θα βαλουμε μπρος οποτε καλυτερα τωρα για να ειμαι κ ηρεμη!

δεν ξερω κ εγω μπερδευτικα!:confused::confused::confused:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μεσα σε ολα τα αλλα καντε ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ!ΕΙΧΑ 4 ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΦΙΑΝΟΝΤΑΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ!ειμαι και εγω ετεροζυγωτησ στο MFHTR

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω ακριβως το ιδιο με σενα για τις εξετασεις!!!μου ειπε να αρχισω να περνω φολικο,γενικα βοηθαει,οσο για την εγκυμοσυνη μολις ερθει να ξεκινησω ενεση ηπαρινης,για το ποσο θα το δουμε οταν ερθει η ωρα.για το τσιγαρο κ εμενα αλλα θα το σταματησω οπως κ να εχει μιας κ κατα τον οκτωβριο θα βαλουμε μπρος οποτε καλυτερα τωρα για να ειμαι κ ηρεμη!

δεν ξερω κ εγω μπερδευτικα!:confused::confused::confused:[

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟ ΦΥΛΛΙΚΟ 3ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ,ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΝΩ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ,ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 2ΕΜΒΡΥΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 8 ΜΗΝΕΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟ,ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ..............ΑΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟ ΦΥΛΛΙΚΟ 3ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ,ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΙΡΙΝΗ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΝΩ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ,ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 2ΕΜΒΡΥΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 8 ΜΗΝΕΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟ,ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ..............ΑΥΤΑ

 

Εχεις δικιο αλλα οτι ερχεται με κοπο ειναι ωραιοτερο!!!ολα θα πανε καλα,ειμαι σιγουρη!!!!!!!!!!:)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μεσα σε ολα τα αλλα καντε ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ!ΕΙΧΑ 4 ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΦΙΑΝΟΝΤΑΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ!ειμαι και εγω ετεροζυγωτησ στο MFHTR[/quote

 

ναι κ εγω θα κανω στον επομενο κυκλο για να ειμαστε σιγουροι οτι ολα ειναι καλα,αυτη την φορα θα τα ψαξω ολα!!!!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να σας πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως σας βοηθήσει. Πριν από 2 χρόνια απέβαλα στην 8η εβδομάδα. Όλοι οι γιατροί μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικο και πολλές γυναίκες το παθαίνουν γι' αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχώ και να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Ένα έχω να σας πω: Βλακείες.

Άκουσα λοιπόν το ένστικτο μου, το οποίο μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το ψάξω. Γι αυτο άρχισα να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς και να ψάχνω μόνη μου στο ιντερνετ. Μετά από πολύ καιρο ταλαιπωρίας και αφού διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι γιατροί είναι παντελώς άσχετοι μου διέγνωσαν οι ρευματολόγοι του Λαικου Νοσοκομείου (να ναι καλά!) ότι πάσχω από Λύκο και Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο.

Έγω από την εμπειρία μου θα σας πω τα εξής: Αν έχετε επαναλαμβανόμενες αποβολές μη το αφήνετε στη τύχη του.

Καν' τε οπωσδήποτε ανοσολογικο έλεγχο.

Και το πιο σημαντικό να ξέρετε ότι πρέπει οπωσδήποτε να σας δει ρευματολογος γιατί οι επαναλαμβανόμενες αποβολές οφείλονται κυρίως σε παθήσεις ρευματολογικής φύσεως. Θα σας προτείνω την κλινική Βαιοπουλου στο Λαικο Νοσοκομείο.

Κορίτσια μη το αφήσετε. Εγώ αν άκουγα τους γιατρούς ακόμα θα ψαχνόμουν! Οι περισσότεροι γυναικολόγοι είναι άσχετοι.

Ελπίζω να σας βοήθησα. Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι ευχαρίστως θα σας απαντήσω. Συμμερίζομαι την αγωνία σας.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 34 εχω 2παλινδρομες,μια σαλπιγγα,που σημαινει πιο δυσκολη συλληψη,και εξακολουθουσε να μου λεει οτι ηταν τυχαιο.εφυγα εννοειται.εκανα ανοσολογικες ηταν ολες ενταξει,θρομβοφιλιας και βγηκα ετεροζυγωτης και εκανα και υστεροσκοπηση και ειχα και τρεις πολυποδες.κατα τα αλλα ηταν μονο τυχαιο.σε 8 γιατρους πηγα σε ολη την ελλαδα.ευχομαι η τριτη να ειναι η τυχερη!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολεσ!υστερα απο πολλη σκεψη αποφασισα να γραψω την ιστορια μου μηπωσ και βρω καμια ακρη..ειμαι 26 χρονων το φεβρουαριο αποφασισαμε να ξεκινησουμε τισ προσπαθειεσ για μωρακι!στισ 29 μαρτιου εκανα το 1ο υπερυχογραφημα και ημουν εγκυοσ!!!! η χαρα μασ δεν κρατησε πολυ.στο 2ο υπερηχ/μα ο γιατροσ μασ ειπε οτι το μωρο ηταν πιο μικρο απ οτι επρεπε και οτι επρεπε να παρω χαπια(σαλοσπιρ πρεζολον ορμονεσ κτλ) η χοριακη δεν ανεβαινε οπωσ επρεπε τελικα μετα απο 2εβδομαδεσ ειχα αιμα αρκετο.ο γιατροσ ειπε να μεινω στο κρεβατι 3 μερεσ

(χωρισ να με δει)οταν πηγα να με δει σε ηλικια κυησησ 8εβδομαδων και 3 ημερων ειπε οτι οι παλμοι ειχαν πεσει αρκετα και θα επρεπε να παω μετα απο 3 μερεσ να δουμε...εγω βεβαια την ιδια στιγμη πηγα και σε αλλο γιατρο(μετααπο 2ωρεσ) ο οποιοσ μασ ειπε οτι δεν υπηρχε καρδιακη λειτουργια.1η αποξεση στισ 5 μαιου σε ηλικια . (με το νεο γιατρο) καμιαεξεταση θεωρηθηκε τυχαιο γεγονοσ. μεσα ιουλιο κανω τεστ υστερα απο 14 ημερεσ καθυστερησησ(παντα σταθερη περιοδο)-θετικο.παω στο γιατρο και ειμαι 5 εβδομαδων και 6 ημερων.ακουσαμε και καρδουλα ολα καλα μασ ειπε.στο2ο ραντεβου μετα απο 2 εβδομαδεσ ολα μιαχαρα.μετα απο 2 ημερεσ ειχα λιγο καφε ξαναπηγα στο γιατρο οπου και παλι ολα καλα.δυο μερεσ μετα 8 εβδομαδων κ 3 ημερων Π Α Λ Ι

ειχα εντονη αιμορραγια ξαφνικα.πηγα στο γιατρο ο οποιοσ ειπε οτι το μωρο ειναι καλα κανονικη καρδιακη λειτουργια αλλα ο σακοσ ειναι μικροτεροσ απο οτι επρεπε κατι σαν να τρυπησε.μου ειπε να ξαπλωσω και οτι δεν εχουμε πολλεσ πιθνοτητεσ3ωρεσ μετα απεβαλλα στο σπιτιτα μισα και εκανα αποξεση το ιδιο βραδυ. ενδειξξεισ θρομβοφιλιασ ειναι ειπε ο γιατροσ.ξεχασα να σα πω οτι ειχα ουρεοπλασμα αλλα πριν παρω αντιβιωση επρεπε να κανω επιβεβαιωση με pcr.τα αποτελεσματα τησ θρομβοφιλιασ εδειξαν μονο μια μεταλλαξη στο pai 4g/4g ο γιατροσ μου ειπε οτι με βαση αυτο κ το ιστορικομου πρεπει να γινει χρηση ηπαρινησ.επισησ ο καρυοτυποσ εμβρυου ηταν ενα υγιεσ κοριτσακι τι αλλο πρεπι να κανω? τα αντιπατρικα δεν τα δεχεται ο γιατροσ μου.συγνωμη που σασ κουρασα αλλα ισωσ καποια μπορει να με διαφωτισει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να σας πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως σας βοηθήσει. Πριν από 2 χρόνια απέβαλα στην 8η εβδομάδα. Όλοι οι γιατροί μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικο και πολλές γυναίκες το παθαίνουν γι' αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχώ και να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Ένα έχω να σας πω: Βλακείες.

Άκουσα λοιπόν το ένστικτο μου, το οποίο μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το ψάξω. Γι αυτο άρχισα να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς και να ψάχνω μόνη μου στο ιντερνετ. Μετά από πολύ καιρο ταλαιπωρίας και αφού διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι γιατροί είναι παντελώς άσχετοι μου διέγνωσαν οι ρευματολόγοι του Λαικου Νοσοκομείου (να ναι καλά!) ότι πάσχω από Λύκο και Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο.

Έγω από την εμπειρία μου θα σας πω τα εξής: Αν έχετε επαναλαμβανόμενες αποβολές μη το αφήνετε στη τύχη του.

Καν' τε οπωσδήποτε ανοσολογικο έλεγχο.

Και το πιο σημαντικό να ξέρετε ότι πρέπει οπωσδήποτε να σας δει ρευματολογος γιατί οι επαναλαμβανόμενες αποβολές οφείλονται κυρίως σε παθήσεις ρευματολογικής φύσεως. Θα σας προτείνω την κλινική Βαιοπουλου στο Λαικο Νοσοκομείο.

Κορίτσια μη το αφήσετε. Εγώ αν άκουγα τους γιατρούς ακόμα θα ψαχνόμουν! Οι περισσότεροι γυναικολόγοι είναι άσχετοι.

Ελπίζω να σας βοήθησα. Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι ευχαρίστως θα σας απαντήσω. Συμμερίζομαι την αγωνία σας.

 

Tα αυτοανοσα εχουν συνηθως καποιο συμπτωμα ,σε καποια φαση της ζωης μας,τουλαχιστον .Πχ σε ρευματολογικης φυσεως, πονους στα ποδια χωρις εμφανη αιτια κλπ.Μην πανικοβαλεις τις κοπελες που μπορει να διαβαζουν!

Link to comment
Share on other sites

Tα αυτοανοσα εχουν συνηθως καποιο συμπτωμα ,σε καποια φαση της ζωης μας,τουλαχιστον .Πχ σε ρευματολογικης φυσεως, πονους στα ποδια χωρις εμφανη αιτια κλπ.Μην πανικοβαλεις τις κοπελες που μπορει να διαβαζουν!

 

Καλησπέρα κορίτσια. Πριν τέσσερις μήνες ειχα μια παλλίνδρμη στην 9η εβδομάδα και όλες οι εξετάσεις μου ηταν καλές, αλλά έχασα το μωρό μου από τη βλακεία του ενδοκρινολόγου που με παρακαλουθούσε. Θα ήθελα να απαντήσω και στη Phillia αλλά και στη Silia2002. Η Phillia έχει δικιο που προτρέπει όλα τα κορίτσια να κάνουν εξετάσεις και να το ψάχνουν. Έχω διαβάσει στο forum πολλές ιστορίες κοριτσιών, που έχαναν συνέχεια μωρά, επειδή οι γιατροί τους δεν τους έλεγαν να κάνουν βασικές εξετάσεις! Από την αλλη, σίγουρα υπάρχουν κορίτσια στα οποία η παλλίνδρομη ήταν όντως τυχαίο γεγονός (όπως συνηθίζουν να λένε οι γιατροί), οπότε και δεν πρέπει να πανικοβάλλονται όπως λέει η Silia2002.

Τώρα όσον αφορά τα δικά μου: ο δικός μου ο γυναικολόγος είναι ο ορισμός της ψείρας (μην ακούτε τη γκρίνια, είμαι πολύ ικανοποιημένη) και μου είχε δώσει άπειρες εξετάσεις να κάνω (σημειωτέον ότι ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε ιστορικό αποβολών/ εκτρώσεων κτλ). Θα σας γράψω ότι εξετάσεις μου έδωσε, για οποια ενδιαφέρεται να ψαχτεί περισσότερο. Όποια εξέταση γράφω με πλάγiα κόκκινα γράμματα, υπήρχε στα φυλλάδιά του αλλά δεν μου είπε να τις κάνω (μάλλον λόγω α' εγκυμοσύνης)

Προ συλλήψεως

Ομάδα αίματος

Ηλεκτροφόρηση ΗΒ (μεσογειακή αναιμία)

Ερυθρά IgG-IgM

TOXO IgG-IgM

CMV IgG-IgM

Σάκχαρο (νηστίς)

HbA1C (γλυκολυζιομένη Hb)

FT3

FT4

TSH

ΑΘΑ (ΑΘ-ΑΜ)

ΡΤΗ

Γενική Αίματος

Σίδηρος Ορρού

Φερριτίνη ορού

Γενική Ούρων

Κυστική Ίνωση

Άμεσο κολπικό για τριχομονάδες - μύκητες

Καλλιέργεια Κολπικού υγρού για αερόβια - αναερόβια

Αντιβιόγραμμα

Ανίχνευση DNA για Μυκόπλασμα - Ουρεόπλασμα - Χλαμύδια

 

Μετά τη σύλληψη

Ανοσολογικός έλεγχος

Εμβόλιο

Anti-ds-DNA (έναντι διπλής έλικας DNA)

IgG-IgM καρδιολιπίνη

IgG-IgM σερίνη

Ig ολικό αιθανολαμίνη

LAC αντιπηκτικό λύκου

ΑΡΤΤ

APCR

ΑΘΑ (αντιμικρωσωμιακά αντισώματα)

ΑΘΑ (αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα)

Ra-test

Διασταύρωση ιστοσυμβ. Μαγνητ. Σφαιρ. (αντιπατρικά)

CD3

CD4

CD8

CD56-NK

CD3IL-2R

CD19CD5+

Προσδιορισμός αντιγόνων ιστ/τας με ολιγονουκλεοτίδια (γυναίκας)

Προσδιορισμός αντιγόνων ιστ/τας με ολιγονουκλεοτίδια (άνδρας)ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)

β2-GPI (IgG-IgM)

Καρυότυπος αμφότερων των συζύγων

ΕΝΑ IgG-IgM

 

 

Θρομβοφιλικός Έλεγχος

Αντιθρομβίνη ΙΙΙ

DRVVT

Πρωτείνη S

Πρωτείνη C

Ινωδιγόνο

Lp(a)

Ομοκυστεϊνη

F VIII

PCR για 1)V_LEIDEN, 2)MHTFR, 3) G20210A, 4)PAI-1 G4/G4, 5) PAI-2 A/B

ARMS για GPIa807 C>T

Διάφορα

Επίπεδα Β12

Αυστραλιανό αντιγόνο

VDRL

HIV I-II

Τοξόπλασμα IgG-IgM

CMV IgG-IgM

Χλαμύδια ορού IgG-IgM

Λιστέρια

Αντιβιόγραμμα

CRP (ποσοτική)

Anti-HCV

ΗΚΓ -Καρδιολογική εξέταση

VZV IgG-IgM

HSV I-II IgG-IgM

Φερριτίνη Ορού

G6PD

 

Προφανώς κορίτσια δεν είναι μόνο αυτές οι εξετάσεις, απλά εγώ μόνο αυτές πρόλαβα να κάνω... :? Εύχομαι να βοήθησα... Καλό κουράγιο σε όλες μας!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

εγω τον ανοσολογικο ελεγχο τον εκανα μετα απο αποβολες.τωρα θα κανω για θρομβοφιλια.να σου πω την μαυρη μου αληθεια καλα κανει και σε βαζει να τις κανεις.:D

σορρυ τωρα που ξαναδιαβαζω καταλαβα....ομοιοπαθουσα.χιλια συγγνωμη.ο οικ.γιατρος παντως μου ειπε οτι επρεπε να κανω πρωτα τις εξετασεις θρομβοφιλιας και τελευταια τα αντιπατρικα(πολλοι γιατροι δεν τα υποστηριζουν)

Link to comment
Share on other sites

εγω τον ανοσολογικο ελεγχο τον εκανα μετα απο αποβολες.τωρα θα κανω για θρομβοφιλια.να σου πω την μαυρη μου αληθεια καλα κανει και σε βαζει να τις κανεις.:D

σορρυ τωρα που ξαναδιαβαζω καταλαβα....ομοιοπαθουσα.χιλια συγγνωμη.ο οικ.γιατρος παντως μου ειπε οτι επρεπε να κανω πρωτα τις εξετασεις θρομβοφιλιας και τελευταια τα αντιπατρικα(πολλοι γιατροι δεν τα υποστηριζουν)

 

για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω που να καταλήξω για τα αντιπατρικά, έχω διαβάσει πολλά αντικρουόμενα στοιχεία. πάντως νομίζω, κορίτσια, ότι εαν βάλουμε κάτω όσα ξέρουμε όλες εμείς που έχουμε αποβάλει και ψαχνομαστε, τους πατάμε κάτω όλους τους γυναικολόγους... :-(

ο ανοσολογικός σου έδειξε κάτι?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ναι οτι δεν εχω αντισωματα για να κρατησουν την επομενη εγκυμοσυνη(οπως και την προηγουμενη).μου ειπε επισης οτι με τον καιρο δεν προκειται να επανελθουν και να κανω το εμβολιο με το αιμα συζυγο και λεμφοκυτταρα(δρακουλας)και εγω λεω οκ.οταν ομως αρχισα να διαβαζω για τα αντιπατρικα ....απο την αλλη πμως σκεφτομαι να το κανω για να χω την συνειδηση μου καθαρη,το ξερωοτι ακουγεται εγωιστικο αλλα τουλαχιστον θα ξερω οτι κατι εκανα.βεβαια πρωτα θα κανω για θρομβοφιλια και παει βλεποντας.εσυ??

Link to comment
Share on other sites

ναι οτι δεν εχω αντισωματα για να κρατησουν την επομενη εγκυμοσυνη(οπως και την προηγουμενη).μου ειπε επισης οτι με τον καιρο δεν προκειται να επανελθουν και να κανω το εμβολιο με το αιμα συζυγο και λεμφοκυτταρα(δρακουλας)και εγω λεω οκ.οταν ομως αρχισα να διαβαζω για τα αντιπατρικα ....απο την αλλη πμως σκεφτομαι να το κανω για να χω την συνειδηση μου καθαρη,το ξερωοτι ακουγεται εγωιστικο αλλα τουλαχιστον θα ξερω οτι κατι εκανα.βεβαια πρωτα θα κανω για θρομβοφιλια και παει βλεποντας.εσυ??

 

Οι εξετάσει θρομβοφιλίας έδειξαν ένα μικρό θέμα αλλά η ιστολογική δεν έδειξε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα - για την ακρίβεια δεν έδειξε και κάτι συγκεκριμένο, ούτε και ο καρυότυπος του μωρού. Πήγα όμως σε μια αιματολόγο (πολύ καλή κι αυτή) και μου είπε ότι η θρομβοφιλία μου είναι αμελητέα, θα με παρακολουθεί όμως σε όλη την εγκυμοσύνη κι αυτή. Ο ανοσολογικός ήταν καλός (νομίζω). Ο (άχρηστος) ενδοκρινολόγος μου την έκανε εμένα τη ζημιά! :evil::cry::evil:

Πάντως, ενώ τα αντιπατρικά δε με έχουν πείσει, εάν δοκίμαζα τα πάντα και πάλι δεν μπορούσα να κάνω μωρό, θα τα δοκίμαζα κι αυτά, ακριβώς για να είμαι σίγουρη ότι προσπάθησα όσο πιο πολύ μπορούσα, ότι εξάντλησα όλες τις πιθανότητες...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω μπει στο τριπακι να αλλαξω γιατρο.δεν θεωρω οτι εκανε κατι λαθος αλλα ισως και να μην εκανε κατι σωστο...δεν ξερω νομιζω οτι εχω γινει περιεργη.ευτυχως εχω μια κορακλα 8.5 ετων και με κρατα στα ισα μου γιατι θα ειχα σαλταρει :P:p:pεσυ εχεις αλλο παιδακι ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω μπει στο τριπακι να αλλαξω γιατρο.δεν θεωρω οτι εκανε κατι λαθος αλλα ισως και να μην εκανε κατι σωστο...δεν ξερω νομιζω οτι εχω γινει περιεργη.ευτυχως εχω μια κορακλα 8.5 ετων και με κρατα στα ισα μου γιατι θα ειχα σαλταρει :P:p:pεσυ εχεις αλλο παιδακι ?

 

ο άντρας έχει μια κόρη 7,5 ετών από τον προηγούμενο γάμο του αλλά έχει εκείνος την επιμέλεια, οπότε η μικρή μεγαλώνει μαζί μας, κι έτσι θεωρώ ότι έχω κόρη (αφού εγώ τη μεγαλώνω και τη λατρεύω!) Και η μικρή στεναχωρήθηκε πολύ που "μαράθηκε το φασολάκι" που είχα στην κοιλίτσα...

όμως ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και γιαυτό φοβάμαι. Εσύ τουλάχιστον κρατάς στα χέρια σου την "απόδειξη" ότι μπορείς να τεκνοποιήσεις! :)

Να σου ζήσει η κοράκλα σου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι αυτο γιατι μετα την κορη μου το χαος.εχω μια δικοπη κυησης στισ 16 εβδ,ενδομητριο θανατο χωρις προφανη αιτια στις 29 εβδ,και μια αποβολη στις 6 εβδ.οσο ημουν εγκυος στην κορη μου με τον ηλιθιο γιατρο που ειχα τοτε ουτε αυχενικη εκανα ουτε β επιπεδου(το διανοεισαι).και οταν ηρθε η ωρα να γεννησω με προκληση γιατι ειχαν περασει οι μερες μου η κορη μου κοιμοταν.οι φιλες μου την λενε παιδι αντοχης δεν εχει αναγκη τιποτα.την εκανα και εσπασε το καλουπι...ετσι για να γελαμε και λιγο.παντως μην απελπιζεσαι και ευχομαι συντομα να μαθω ευχαριστα νεα σου/εχει ο θεος.........:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι αυτο γιατι μετα την κορη μου το χαος.εχω μια δικοπη κυησης στισ 16 εβδ,ενδομητριο θανατο χωρις προφανη αιτια στις 29 εβδ,και μια αποβολη στις 6 εβδ.οσο ημουν εγκυος στην κορη μου με τον ηλιθιο γιατρο που ειχα τοτε ουτε αυχενικη εκανα ουτε β επιπεδου(το διανοεισαι).και οταν ηρθε η ωρα να γεννησω με προκληση γιατι ειχαν περασει οι μερες μου η κορη μου κοιμοταν.οι φιλες μου την λενε παιδι αντοχης δεν εχει αναγκη τιποτα.την εκανα και εσπασε το καλουπι...ετσι για να γελαμε και λιγο.παντως μην απελπιζεσαι και ευχομαι συντομα να μαθω ευχαριστα νεα σου/εχει ο θεος.........:wink::wink:

 

πώ, πω, σε ήθελε ο Θεός, κοπελα μου, να γίνεις μάνα... :eek: Άντε, και στην επόμενη φορά και σύντομα! :wink:

Εάν χρειαστείς διευκρινήσεις για τις εξετάσεις που έγραψα παραπάνω ή τηλέφωνα γιατρών, στείλε μου π.μ.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...