Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Γεια σου ΤΕΤΗ,

 

λυπαμα παρα πολυ γα τς απωλειες σου, καταλαβανω και κατανοω την πικρια σου, τον πονο, την απογοητευση, τα "γιατι" που σε βασανιζουν. Το εχω περασει τρεις φορες και ξερω...

 

Οπως και ξερω οτι ο χρονος θα σου απαλυνε τον πονο και θα σε βοηθησει να δεις πιο ψυχραιμα και πιο νηφαλια την κατασταση και τι βηματα πρεπει να κανεις στο εξης.

 

Καταρχην, να μην νιωθεις τυψεις οτι μπορει εσυ να εκανες κατι αθελα σου και να προκαλεσες τις απωλειες. Εχε υποψη σου οτι το 80% των εμβρυων που χανονται στο πρωτο τριμηνο εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες και αρα η ιδια η φυση τα αποβαλλει (ευτυχως διορθωνει η ιδια το προβλημα). Το υπολοιπο 20% μπορει να οφειλεται σε κατι παθολογικο, μπορει να βρεθει η αιτια μπορει και οχι.

 

Καποιες απαντησεις μπορει να δωσει η εξεταση του ιδιου του εμβρυου. ΑΛηθεια, αφου εκανες αποξεση εστειλε ο γιατρος σου δειγμα του εμβρυου για ελεγχο? Γινονται δυο ελεγχοι συνηθως: ελεγχος καρυοτυπου εμβρυου (που διεχνει εαν ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια) και ιστολογικος ελεγχος (που δινει ενδειξεις για πχ. θρομβωσεις που προκαλεσαν το θανατο του εμβρυου).

 

Οι εξετασεις που σου δινει ο γιατρος σου ειναι μια καλη αρχη για να το ψαξεις. Αν θελεις γραψε αναλυτικα ποιες ειναι αυτες, για να δουμε τι σου εχει δωσει. Καλο ειναι να κανεις μια εξεταση γα χλαμυδια, ουρεοπλασμα, με εξεταση κολπικου επιχρισματος. Ή μηπως ειχες κανει στην εγκυμοσυνη?

 

Ενας ΚΑΛΟΣ υπερηχος σε ΚΑΛΟ μηχανημα, κατα προτιμηση σε ενα μαευτηριο σε εξειδικευμενο υπερηχογραφιστη, θα εδιεχνε εαν υπαρχει καποια αλλη πιθανη αιτια, οπως διαφραγμα, ινομυωμα, πολυποδας. Μην τρομαζεις ολα αυτα αντιμετωπιζονται θαυμασια και απαλλασεσαι απο αυτα με μεγαλη επιτυχια.

 

Επισης, μερικες φορες ευθυνεται το σπερμα για αποβολες, σπανιως αλλα μπορει να συμβει. Εαν εχει για παραδειγμα καποιο μικροβιο. Συζητησε και αυτο το ενδεχομενο με το γιατρο σου.

 

Κανω σκορπιες σκεψεις, για να σου δωσω "τροφη" να σκεφτεις και κυριως να πας διαβασμενη στο γιατρο σου με διαφορες εναλλακτικες.

 

Τελος, θελω να σου πω, οτι το καλυτερο ειναι να περιμενεις 2-3 κυκλους πριν ξεκινησες παλι προσπαθειες, ωστε να εχεις κανει οσο γινεται μια καλη διερευνηση των αιτιων και να μπορεσει το σωμα και η ψυχη σου να συνελθουν. καλοκαιρακι εχουμε μπροστα μας εξαλλου!

 

Εισαι νεα, εχεις εναν καλο συζυγο διπλα σου, συλλαμβανεις ευκολα (!!!!), εχεις καθε λογο να εισαι αισιοδοξη. Συντομα θα ερθει ενα νεο μωρο και αυτη τη φορα θα μεινει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω παραααα πολυ!Αυτα που μου λετε εσεισ ειναι δυσκολο να τα ακουσω απο αλλου γιατι δεν θελω να το συζηταω με γνωστουσ συγγενησ κτλ κτλ. μου λενε πραγματα που με φερνουν σε δυσκολη θεση!Ειναι παραξενο που μπορω να μιλαω με αγνωστεσ φιλεσ και μπορω να πω οτι μου αρεσει γιατι οσα γραφω δεν μπορω να τα πω face to face!Αυτα που μου ειπεσ miracle με βοηθησαν πραγματικα πολυ γιατι για πρωτη φορα μπορω να μιλαω γι αυτο και να μην με βλεπει κανεισ!Εχω αγωνια και φοβο μαζι για το αποτελεσμα!Φυσικα θα περιμενω να περασει ο καιροσ γιατι ο οργανισμοσ μου πιστευω το εχει αναγκη οπωσ και εγω!μαλλον μετα το καλοκαιρι ξανα στον αγωνα!Ελπιζω συντομα ολεσ να πουμε 'ΕΧΩ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ'!Σασ φιλω ΤΕΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.. 2 αποβολεσ και μια παλινδρομη...καναμε εξετασεισ σο νοσοκομειο, ολοκληρο τον ελεγχο των καθεξιν αποβολων.. ολα φυσιολογικα.. μονο το ινωδογονο ειναι αυξημενο, με οριο 400 εχω 537. τωρα παιρνω κορτιζονη και σαλσπιρ και κανουμε προσπαθεια.. 2 μηνεσ τωρα αλλα δεν εχω μεινει εγκυοσ.. αγχωνομαι... και στεναχωριεμαι.. κι αν δεν μπορεσουμε ποτε να κανουμε παιδι??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kalli!!! Σε καταλαβαινω κοριτσι μου πωσ νιωθεισ!

Εγω ομωσ δεν ξεκινησα ακομα την διαδικασια για εξετασεισ!

Πεσ μου σε παρακαλω τι ειναι το ινωδογονο!

Και αν μπορεισ πεσ μου πο εκανεσ τισ εξετασεισ και ποσο κοστησε!Συγγνωμη που ρωταω αλλα ολη αυτη η ιστορια μου κοστησε σχεδον 1000 με αποξεση και εξετασεισ οσο ημουν εγκυοσ!

Καταλαβαινεισ ελπιζω και δεν με παρεξηγεισ απλα θελω να ξερω το ποσο πανω κατω!!

Εσενα ο γιατροσ σου τι σου ειπε?οτι μπορεισ να συλαβεισ τωρα πλεον?Φυσικα θα μπορεσεισ να κανεισ παιδι αγαπη μου!Για να κανεισ θεραπεια παει να πει οτι διορθωνετε!Μην πεφτεισ!Ο δικοσ μου ο γιατροσ μου ειπε οτι αν ειναι κατι μου δεν διορθ. δεν θα μπορουμε ν ακανουμε τιποτα ουτε αγωγη!Εσυ για να περνεισ αγωγη παει να πει οτι το πολυ σε 2 μηνεσ θα φουσκωσεισ!! :)

Παντοσ το αγχοσ δεν βοηθαει!Πανε διακοπουλεσ με τον αντρα σου περνα καλα !Παντε εκει που πηγατε πρωτη φορα διακοπεσ μαζι!Θα ειναι φανταστικα θα χαλαρωσετε θα θυμηθητε τα παλια και που ξερεισ μπορει το μεροσ να εχει θετικη αβρα!! Ε

Link to comment
Share on other sites

Τέτη λυπάμαι για οτι πέρασες. Εχω περασει κι εγω 2 παλινδρομες μετα τι γιο μου και τώρα ειμαι στην αναμονη των αποτελεσμάτων. Έχω να σου πω καποιες συμβουλες απο την εμπειρια μου χωρις να θέλω να κάνω το γιατρο. Κατα αρχην ψαξε τι μπορει να φταιει, ακομα κι αν δεν βρεθει τιποτα και ηταν τυχαιο θα ξέρεις οτι εσυ είχες κανει ολα τα απραίτητα. Πήγαινε σε ένα νοσοκομείο που να κάνεις εξετάσεις για καθ έξιν αποβολές (καποιο πρεπει να υπαρχει στη Θεσσαλονικη). Ξέρω πως μια νεα εγκυμοσυνη θα απλύνει τον πόνο, όμως μη βιαζεσαι, πάρε το χρόνο σου για να συνέλθαι η ψυχη και το σωμα. Η αναμονη μπορει να φαντάζει ατελείωτη, αλλά εμένα στο Ελενα που πήγα για τις εξετάσεις η ανοσοβιολόγος που είναι υπέυθυνη στο τμήμα μου είπε να μη μείνω έγκυος για 6 μήνες μετά την δεύτερη αποβολή. Ισως καποια αλλη κοπέλα να μπορει να σου πει για εξετέσεις στη Θεσσαλονικη. Σου εύχομαι απο δω και στο εξης οτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια! Κι εγω 3 αποβολες ειχα.

Τετη καλο θα ηταν να κανεις ενα βασικο πακετο εξετασεων που περιλαμβανει ελεγχο θρομβοφιλιας, ενδοκρινολογικο (οπωσδηποτε και καμπυλη σακχαρου) και ελεγχο μικροβιων. Αρμοδιος ειναι γιατρος σου.

Εγω μετα απο πολυ ταλαιπωρια βρηκα οτι εφταιγε θρομβοφιλια και σακχαρο κυησης.

Εχω και θυρεοειδη βεβαια αλλα τον εχω ρυθμισμενο με χαπακι!

 

Μην πανικοβαλεστε! Απλα να πατε σε καποιο σχετικο γιατρο να σας καθοδηγησει.

 

Καλλι γιατι παιρνεις κορτιζονη? Εγω το τριτο εμβρυο απο την κορτιζονη το εχασα, μου την εδινε ο γιατρος μου για κατι ανοσολογικες βλεκειες που μονο εκεινος πιστευε (ολοι οι αλλοι γιατροι μετα τραβαγαν τα μαλλια τους) και μου απορυθμισε το σακχαρο (που δεν το ελεγξε παροτι η κορτιζονη αυξανει το σακχαρο) και εχασα το μωρο μου πριν την ωρα του!

 

Εχουμε δημιουργησει ενα καφε ολες οι κοπελες που εχουν βιωσει παλινδρομη, ελατε κι εσεις να τα συζηταμε, θα αισθανθειτε πολυ καλυτερα!

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=819&page=250

Φιλια

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΧ κοριτσια θα τρελαθω καθε βραδυ βλεπω τα ιδια ονειρα!

Οτι ειμαι εγκυοσ κτλ κτλ.!!!Και φυσικα βλεπω και τον γιατρο μου!!!

Γιατι γιατι να μασ συμβαινει αυτο το πραγμα!!!!

Εγω νομιζω οτι δεν φταιει ο αντρασ μου, γιατι συλαμβανω!!Μπορει να ειναι τυχαιο οτι απεβαλα και στα 2 παιδακια???Τυχαιο? Δεν νομιζω!!!

Αν ξερει καποια κοπελα που μπορω να κανω εξετασεισ για καθ. αποβολεσ εδω στην θεσ/νικη ασ μου πει!Θελω να προσπαθησω και για εγκυμοσ. μετα απο καιρο φυσικα αλλα φοβαμαι κιολασ!Και οι εξετασεισ να βγουν καλεσ παλι θα φοβαμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

christy καλησπερα!σε ευχαριστω που με καθοδηγεισ και εσυ!

να σε ρωτησω κατι?

εγω εκανα εξετασεισ και εκανα και για ζαχαρο και δεν ειχα ημουν μεσα στισ φυσιολογικεσ τιμεσ!εχει σχεση με την καμπυλη σακχαρου??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ ένα από τα ίδια, μετά τον γιο μου αποφασίσαμε να κάνουμε και δεύτερο παιδάκι, αλλά όσο εύκολα τα συλλάβαμε άλλο τόσο εύκολα τα χάσαμε, 2 αποβολές σε διάστημα τεσσάρων μηνών, έχω απογοητευθεί πλήρως και δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.

Κι αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχχχχχχχχ και παλι Αχχχχχχχχχχχχχχ!!!

mammyblue λυπαμαι πολυ που σου ετυχε αυτο το πραγμα!

Αλλα παλι μεσα στο κακο εχεισ και ενα καλο!Εχεισ ηδη ενα παιδακι!

Φυσικα ομωσ δεν ειναι και να χαρεισ με αυτο το πραγμα που σου ετυχε!!!

Ο γιατροσ σου δεν σου ειπε για εξετασεισ???εγω μετα την τεταρτη ισωσ μπορεσω να σε βοηθησω!Χωρισ να με παρεξηγησεισ θα ρωτησω στον δικο μου γιατρο τι θα μπορουσε να φταιει στην δικη σου ιστορια!Για δευτερη γνωμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παρεξηγώ Τετη μου, ισα ίσα σε ευχαριστώ. Η γιατρός μου, μου είπε οτι δεν είναι γυναικολογικό το θέμα σίγουρα, απο την στιγμή που είπα να μείνω έγκυος κι έμεινα έγκυος. Είναι μάλλον ανοσολογικό. Τώρα μόλις διάβασα οτι σε ορισμένες περιπτώσεις γυναίκες που γέννησαν αγόρια, δέχονται κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μέσω του αίματος αντιγόνα από το παιδί,τα οποία σε μια επόμενη εγκυμοσύνη βλέπουν το μωρό σαν ξένο σώμα και του επιτηθενται. Τι να πω, το μόνο που με παρηγορεί είναι ο γιός μου. Θα δω τι εξετάσεις έχει να μου δώσει και βλέπουμε. Τέτη μου γεροί να είμαστε, κουράγιο να έχουμε και όλα θα γίνουνε αργά ή γρήγορα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mummyblue η περιπτωση μου ειναι παρομοια με τη δικη σου. Δυο παλινρομες μετα το γιο μου σε 6 μηνες. Αυτο που ανέφερες για τα αντιγονα που το διαβασες γιατι με ενδιαφερει να ενημερωνομαι. Εγω περιμενω τα αποτελεσματα των εξετασεων που εκανα στο Ελενα αν και οι πρωτες για θρομβοφιλια ηταν φυσιολογικες.

Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου!!!!!!!!!!

Ειναι τοσα πολλα που πρεπει να ψαξουμε!Τι υπομονη πρεπει να εχουμε δηλαδη!Δεν μασ φτανει η πικρεσ που πηραμε θα εχουμε και τρελεσ αγωνιεσ!

Κοριτσια συγγνωμη εγω δεν ξερω πολλα πραγματα για να σασ βοηθησω απο τα λιγα που ακουω απο γνωστουσ!Και αυτα που ακουω δεν με βοηθανε στην ψυχολογια αλλα και τι να κανω αφου πρεπει να το ψαξω!Καθε μερα σκεφτομαι "βρε λεσ να εχω και απο αυτο η να εχω απο εκεινο"!!! Εγω τεταρτη εχω ραντεβου με τον γιατρο μου!Ειναι καλοσ ανθρωποσ με βοηθαει οσο μπορει!!!Δεν αντεχω αλλο!!!

Εχασα 2 μωρακια και δεν μπορω να σταματησω να το σκεφτομαι!mammyblue μια φιλη μου ειχε τετοιο θεμα και ειχε τα αντιπατρικα δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αν οχι ρωτησε το και αυτο!!!Φιλακια πολλα και υπομονη κοριτσια κατι θα γινει και με εμασ που θα παει!!!!

Link to comment
Share on other sites

christy καλησπερα!σε ευχαριστω που με καθοδηγεισ και εσυ!

να σε ρωτησω κατι?

εγω εκανα εξετασεισ και εκανα και για ζαχαρο και δεν ειχα ημουν μεσα στισ φυσιολογικεσ τιμεσ!εχει σχεση με την καμπυλη σακχαρου??

Ποσο ηταν η τιμη του σακχαρου σου και ηταν φυσιολογικη? Γιατι αν την εκανες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τα φυσιολογικα ορια ειναι διαφορετικα. Ουτος ή αλλος καθε κοπελα που εχει βιωσει μια αποβολη πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου(ειναι διαφορετικη εξεταση απο την απλη ληψη που εκανες εσυ). Σου παιρνουν αιμα μια φορα νηστικη, μετα πινεις γλυκοζη και μετα σου ξαναμετρουν το σακχαρο ανα μια ωρα, αλλες 2 ή 3 φορες, αυτο θα το κρινει ο γιατρος σου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!!! Ε εγω δεν εκανα αυτο!Η μαλλοσν δεν προλαβα να το κανω!!!

Εχει και ζεστη και περιοδοσ δεν βλεπω να ερχετε!!!!

Χαλια κοριτσια χαλια!!!Μεχρι να ερθει η ωρα να κανω εξετασεισ την βλεπω την δουλεια!!

Ασπρο μακρυμανικο πουκαμισακι με τα χερακια πισω και τα κουμποματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

και εγώ έχω κάνει πριν από 40 μέρες απόξεση στη δευτερη παλίνδρομη κύηση. Συναίσθημα θλιβερό. Να ρωτήσω κάτι? Ο ανοσολόγος είναι κάτι διαφορετικό από τον γυναικολόγο? Πάτε παράλληλα δηλαδή με τον γυναικολόγο? Εμένα ο γιατρός τώρα μου έδωσε ένα πακέτο εξετάσεων για θρομβοφιλία,καρυοτυπα συζύγων κτλ? Πρέπει να πάω και σε ανοσολόγο? Υπάρχει κάποιος καλός στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

eleni-kalam γράψε τον όρο miscarriage στο google και θα σου το εμφανίσει σε διάφορες ιστοσελίδες. Εγώ πήγα στην γιατρό μου και μου είπε οτι θα μου γράψει κάποιες εξετάσεις για μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα κα. καθώς επίσης και εξετάσεις για τον σύζυγο. Από εκεί και πέρα μου είπε οτι αν αυτές βγούνε οκ, μετά απο κανένα 2 μηνο να ξαναρχίσω προσπάθειες και αν συμβεί τρίτη φορά τότε θα με στείλει σε ανοσολόγο. Τι να πω, πολύ μπέρδεμα η κατάσταση.Δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευθείς. Αφήστε που μου έκανε τεστ εγκυμοσύνης λέγοντας μου οτι αν υπήρχε εγκυμοσύνη θα φαίνεται θετικό το τεστ για 14 μέρες και βγήκε αρνητικό, ένας θεος ξέρει τι έγινε.Να ήτανε χαλασμένο το τεστ? Και εγώ που είμαι ρολόι να έχω 6 μέρες καθυστέρηση.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

mummyblue ευχαριστω για την πληροφορια. εγω ειχα κανει για ουροπλασμα μυκοπλασμα χλαμυδια πριν τη δευτερη παλινδρομη και για θυροειδη και ηταν ολα ενταξει. Τωρα οι εξετασεις που εκανα ηταν ανοσοβιολογικες και για θρομβοφιλια. Περιμενω τα αποτελεσματα και θα δουμε. Αν και δεν αντεχω αλλο την αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ νέο μέλος.Πριν πέντε μήνες είχα μία παλίνδρομη που με διέλυσε, ευτυχώς όμως έχω ήδη ένα κοριτσάκι 2 χρονών και παρηγοριέμαι

Τυχερουλα...θα ειναι πιο ευκολο να το ξεπερασεις...Να χαιρεσαι την κορουλα σου κ ευχομαι συντομα να τις χαρισεις ενα αδερφακι....:wink:

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!εχω πολυ καιρο να σασ γραψω!!!

σορρυ αλλα τρεξιματα με το θεμα εχω!

εκανα ολεσ τισ εξετασεισ και μοθ κοστησασν 550ε !

ολα ειναι φυσιολογικα αν και εχω περασει καρδιολιπινη λυκου πολυ παλια!τωρα περιμενω για χρωμοσωμιακεσ τα αποτελεσματα!αντε να δοθμε!

mammyblue σου χροσταω μια απαντηση!

ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη μπορει να εχεισ κατι κληρονομικο και να σου βγηκε τωρα!μπορει το ενδομ. να μην ηταν ετοιμο και πρεπει να μηλισεισ με τον γιατρο σου!συγνωμη που δεν μπορω να σε βοηθησω!

εγω παντοσ εκλεισα διακοπεσ!!!

φιλακια σε ολεεεεεεσσσσσσσσσσσσ σασ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας!!!ειμαι κι εγω καινουρια εδω αλλα σας διαβαζω εδω και καιρο και παιρνω κουραγιο...μολις εμαθα οτι η χοριακη μου δεν ανεβαινει και δεν ξερω πραγματικα πως να αντιδρασω...ειναι η 4η συνεχομενη φορα βλεπετε...ποναει πολυ..ειδικα οταν δεν ξερεις τι γινεται λαθος!νιωθω οτι δεν εχω το κουραγιο να προχωρησω...εχω κουραστει...φοβαμαι πως και την επομενη φορα θα γινουν τα ιδια και δεν θα μπορεσω ποτε να κρατησω στην αγκαλια μου το ενα υγιες μωρακι...!:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,να κάνετε και μικροβιακές εξετάσεις όχι όμως απλή καλλιέργεια τραχήλου και κόλπου,αλλά εξέταση pcr σε ιστό περιόδου!!!Εγώ εξαιτίας μικροβίου έχασα 2 εμβρυάκια το ένα με αποβολή και το άλλο με εξωμήτριο κύηση...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εγω εχω παλινδρομη κ βιοχημικες απο εξετασεις εδειξε θρομβοφίλια κ αυξημενα νκ.Στην τελευταια εξωσωματικη ειχα αρνητικο κ εκανα καλιεργεια κ εδειξε clue cells κ αναρωτιεμαι αν εφταιξε αυτο κ ηταν αρνητικο το αποτελεσμα μια κ τα εμβρυα ηταν εκπληκτικα οπως τουλαχιστον μας ειπαν.

Δεν μπορω να αντεξω τις προσπαθειες με ολο κατι να πηγαινει στραβα,ολο εξετασεις κ θεραπειες κ ωστοσο κατι διαφευγει ή επιρεαζει.ο φοβος οτι τελικα δεν θα κρατησεις το μωρο σου αγκαλια ειναι φοβερο συναισθημα....

1 εξωμητριο,μια παλινδρομη 8η-11η βδομαδα,3 βιοχημικες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...