Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!τι να πω;λυπάμαι πάρα πολύ για όλα αυτά που περάσες..ειδικά το τελευταίο που περασες..κρίμα..Δηλαδή έκανες καρυοτυπο στο έμβρυο και έδειξε φυσιολογικος;και τότε που μπορεί να οφείλεται αυτό το σύνδρομο;τι σου είπε ο γιατρός;Επίσης μέχρι τον 5ο δεν φαινόταν τίποτα;;;προχωρουσαν όλα φυσιολογικά και ξαφνικά είδαν το πρόβλημα;

Οι εξετάσεις που έκανα ήταν άπλος και μοριακός καρυοτυπος, καμπυλη ζαχαρου ινσουλινης,θυρεοειδης,θρομβοφιλια, ανοσολογικος έλεγχος ..δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάτι από όλα αυτά..Ίσως θα πρέπει να τα κοιτάξεις..Μπορείς να απευθυνθεις σε κάποιο τμήμα καθ' έξιν αποβολων για να σε καθοδηγήσουν.και νομίζω και η γνώμη γενετιστη θα βοηθούσε..Εγώ πήρα γνώμη από πολλούς γενετιστες.αν θες σου στέλνω πμ τα ονόματα.

Σε ευχαριστω για τις ευχές σου και σου εύχομαι σύντομα μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη και 1 υγιες μωράκι χωρίς άλλη ταλαιπωρία..

Νάνσυ μου περιμενω ακομα τη νεκροψια του μωρού μου, περίπου σε ένα μηνα θα βγει και συμφωνα με αυτή θα προχωρήσω σε γενετιστή, απλα δεν ξερω σε ποιον να πάω, ο γιατρος μου δυστυχώς με κατευθύνει εκεί που θέλει, καθώς μου προτεινε και εξωσωματική ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα φυσιολογικης σύλληψης και θεωρεί ότι το συνδρομο αυτό δεν είναι γενετικο. Έχω κανει όλες τις εξετάσεις, εχω θρομβοφιλια ηταν ο λόγος που παλλινδρομησε το δεύτερο μωράκι μου στη 10η εβδομάδα καθώς και ανεπάρκεια φυλλικου. Τώρα είδαν υγρό στον εγκέφαλο και πίστευαν ότι θα το απορροφήσει αλλα τελικά χειροτέρεψε μετα απο 3 εβδομαδες που εκανα πάλι υπέρηχο με αποτέλεσμα να το γεννήσω με τεχνητούς...ότι πιο άσχημο μπορει να συμβεί σε μια μανούλα...Ναι σε παρακαλώ στείλε μου πμ για τους γενετιστες γιατί σκοπεύω να πάω αμεσα και να μην περιμένω το γιατρό να με κατευθύνει χωρίς να έχω προσωπικη άποψη. Σε ευχαριστώ παρα πολυ..το εκτιμώ αφάνταστα.

Διαφημίσεις

Just now, Summer love είπε:

Καλησπέρα !! Ήξερα μια κοπέλα που έτυχε το μωρό να έχει αυτό το σύνδρομο . Ήταν η πρώτη κύηση και έκανε διακοπή . Τα προβλήματα άρχισαν να φαίνονται πριν τη β επιπέδου όποτε ο γιατρός της την έστειλε να κάνει β επιπέδου λίγο νωρίτερα όντως υπήρχε θέμα και έκανε αμνιο που επιβεβαίωσε το σύνδρομο . Έκανε καρυοτυπο ζευγους και ήταν φυσιολογικός , η επόμενη κύηση πήγε μια χαρά και έκανε φυσιολογικο μωρό . Εσυ αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλες κυήσεις που τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες . Όποτε ακόλουθα αυτά που σου γράφει η νανσυ . Τα βασικά αυτά ειανι . 

Επίσης ίσως εξετάσεις σπέρματος και αν χρειάζεται κάτι πιο ειδικο από εκεί πχ κατακερματισμός , fish σπέρματος κτλ θα σας πουν οι ειδικοί . 

Ναι και εγώ το ίδιο εκανα αν και δεν μου εκανε αμνιο, ηταν σίγουρος ότι το μωρό ειχε συνδρομο dandy walker. Η μονη εξέταση που δεν εχω κανει ειναι καρυοτυπος ζευγους και θέλω να την κάνω αμεσα τουλαχιστον να ξερω αν ήταν τυχαίο η υπάρχει καποιο γενετικο πρόβλημα. Περιμενω τη Νάνσυ να μου στείλει πμ για γενετιστη για να τσεκάρουμε ολα τα ενδεχόμενα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα