Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

On 12/1/2020 at 1:42 ΠΜ, Noel21 είπε:

Καλησπέρα θέλω να με βοηθήσεις σχετικά με το γενετιστή που ανέφερες, είχα μια αποβολη,1 παλλινδρομη και δυστυχώς το τελειωτικό χτύπημα πριν μερικές μέρες στον 5ο μήνα, συνδρομο dandy walker, το οποίο δεν είναι γενετικο συμφωνα με το γιατρό μου. Το μωράκι μου ήταν μια χαρά και μου το πήραν γιατί είχε υγρό στον εγκέφαλο και δεν θα ζούσε. Τι εξετάσεις σου είπαν να κάνεις μετα τις 4 απώλειες που είχες? Εχω ακούσει τοσα πολλα και δεν ξερω τι να κάνω. Με όλη μου την καρδια σου εύχομαι για τα διδυμακια σου ότι καλύτερο!

Γεια σου κορίτσι μου!τι να πω;λυπάμαι πάρα πολύ για όλα αυτά που περάσες..ειδικά το τελευταίο που περασες..κρίμα..Δηλαδή έκανες καρυοτυπο στο έμβρυο και έδειξε φυσιολογικος;και τότε που μπορεί να οφείλεται αυτό το σύνδρομο;τι σου είπε ο γιατρός;Επίσης μέχρι τον 5ο δεν φαινόταν τίποτα;;;προχωρουσαν όλα φυσιολογικά και ξαφνικά είδαν το πρόβλημα;

Οι εξετάσεις που έκανα ήταν άπλος και μοριακός καρυοτυπος, καμπυλη ζαχαρου ινσουλινης,θυρεοειδης,θρομβοφιλια, ανοσολογικος έλεγχος ..δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάτι από όλα αυτά..Ίσως θα πρέπει να τα κοιτάξεις..Μπορείς να απευθυνθεις σε κάποιο τμήμα καθ' έξιν αποβολων για να σε καθοδηγήσουν.και νομίζω και η γνώμη γενετιστη θα βοηθούσε..Εγώ πήρα γνώμη από πολλούς γενετιστες..

Σε ευχαριστω για τις ευχές σου και σου εύχομαι σύντομα μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη και 1 υγιες μωράκι χωρίς άλλη ταλαιπωρία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Noel21 είπε:

Καλησπέρα θέλω να με βοηθήσεις σχετικά με το γενετιστή που ανέφερες, είχα μια αποβολη,1 παλλινδρομη και δυστυχώς το τελειωτικό χτύπημα πριν μερικές μέρες στον 5ο μήνα, συνδρομο dandy walker, το οποίο δεν είναι γενετικο συμφωνα με το γιατρό μου. Το μωράκι μου ήταν μια χαρά και μου το πήραν γιατί είχε υγρό στον εγκέφαλο και δεν θα ζούσε. Τι εξετάσεις σου είπαν να κάνεις μετα τις 4 απώλειες που είχες? Εχω ακούσει τοσα πολλα και δεν ξερω τι να κάνω. Με όλη μου την καρδια σου εύχομαι για τα διδυμακια σου ότι καλύτερο!

Καλησπέρα !! Ήξερα μια κοπέλα που έτυχε το μωρό να έχει αυτό το σύνδρομο . Ήταν η πρώτη κύηση και έκανε διακοπή . Τα προβλήματα άρχισαν να φαίνονται πριν τη β επιπέδου όποτε ο γιατρός της την έστειλε να κάνει β επιπέδου λίγο νωρίτερα όντως υπήρχε θέμα και έκανε αμνιο που επιβεβαίωσε το σύνδρομο . Έκανε καρυοτυπο ζευγους και ήταν φυσιολογικός , η επόμενη κύηση πήγε μια χαρά και έκανε φυσιολογικο μωρό . Εσυ αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλες κυήσεις που τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες . Όποτε ακόλουθα αυτά που σου γράφει η νανσυ . Τα βασικά αυτά ειανι . 

Just now, Summer love είπε:

Καλησπέρα !! Ήξερα μια κοπέλα που έτυχε το μωρό να έχει αυτό το σύνδρομο . Ήταν η πρώτη κύηση και έκανε διακοπή . Τα προβλήματα άρχισαν να φαίνονται πριν τη β επιπέδου όποτε ο γιατρός της την έστειλε να κάνει β επιπέδου λίγο νωρίτερα όντως υπήρχε θέμα και έκανε αμνιο που επιβεβαίωσε το σύνδρομο . Έκανε καρυοτυπο ζευγους και ήταν φυσιολογικός , η επόμενη κύηση πήγε μια χαρά και έκανε φυσιολογικο μωρό . Εσυ αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλες κυήσεις που τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες . Όποτε ακόλουθα αυτά που σου γράφει η νανσυ . Τα βασικά αυτά ειανι . 

Επίσης ίσως εξετάσεις σπέρματος και αν χρειάζεται κάτι πιο ειδικο από εκεί πχ κατακερματισμός , fish σπέρματος κτλ θα σας πουν οι ειδικοί . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!τι να πω;λυπάμαι πάρα πολύ για όλα αυτά που περάσες..ειδικά το τελευταίο που περασες..κρίμα..Δηλαδή έκανες καρυοτυπο στο έμβρυο και έδειξε φυσιολογικος;και τότε που μπορεί να οφείλεται αυτό το σύνδρομο;τι σου είπε ο γιατρός;Επίσης μέχρι τον 5ο δεν φαινόταν τίποτα;;;προχωρουσαν όλα φυσιολογικά και ξαφνικά είδαν το πρόβλημα;

Οι εξετάσεις που έκανα ήταν άπλος και μοριακός καρυοτυπος, καμπυλη ζαχαρου ινσουλινης,θυρεοειδης,θρομβοφιλια, ανοσολογικος έλεγχος ..δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάτι από όλα αυτά..Ίσως θα πρέπει να τα κοιτάξεις..Μπορείς να απευθυνθεις σε κάποιο τμήμα καθ' έξιν αποβολων για να σε καθοδηγήσουν.και νομίζω και η γνώμη γενετιστη θα βοηθούσε..Εγώ πήρα γνώμη από πολλούς γενετιστες.αν θες σου στέλνω πμ τα ονόματα.

Σε ευχαριστω για τις ευχές σου και σου εύχομαι σύντομα μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη και 1 υγιες μωράκι χωρίς άλλη ταλαιπωρία..

Νάνσυ μου περιμενω ακομα τη νεκροψια του μωρού μου, περίπου σε ένα μηνα θα βγει και συμφωνα με αυτή θα προχωρήσω σε γενετιστή, απλα δεν ξερω σε ποιον να πάω, ο γιατρος μου δυστυχώς με κατευθύνει εκεί που θέλει, καθώς μου προτεινε και εξωσωματική ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα φυσιολογικης σύλληψης και θεωρεί ότι το συνδρομο αυτό δεν είναι γενετικο. Έχω κανει όλες τις εξετάσεις, εχω θρομβοφιλια ηταν ο λόγος που παλλινδρομησε το δεύτερο μωράκι μου στη 10η εβδομάδα καθώς και ανεπάρκεια φυλλικου. Τώρα είδαν υγρό στον εγκέφαλο και πίστευαν ότι θα το απορροφήσει αλλα τελικά χειροτέρεψε μετα απο 3 εβδομαδες που εκανα πάλι υπέρηχο με αποτέλεσμα να το γεννήσω με τεχνητούς...ότι πιο άσχημο μπορει να συμβεί σε μια μανούλα...Ναι σε παρακαλώ στείλε μου πμ για τους γενετιστες γιατί σκοπεύω να πάω αμεσα και να μην περιμένω το γιατρό να με κατευθύνει χωρίς να έχω προσωπικη άποψη. Σε ευχαριστώ παρα πολυ..το εκτιμώ αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Καλησπέρα !! Ήξερα μια κοπέλα που έτυχε το μωρό να έχει αυτό το σύνδρομο . Ήταν η πρώτη κύηση και έκανε διακοπή . Τα προβλήματα άρχισαν να φαίνονται πριν τη β επιπέδου όποτε ο γιατρός της την έστειλε να κάνει β επιπέδου λίγο νωρίτερα όντως υπήρχε θέμα και έκανε αμνιο που επιβεβαίωσε το σύνδρομο . Έκανε καρυοτυπο ζευγους και ήταν φυσιολογικός , η επόμενη κύηση πήγε μια χαρά και έκανε φυσιολογικο μωρό . Εσυ αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλες κυήσεις που τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες . Όποτε ακόλουθα αυτά που σου γράφει η νανσυ . Τα βασικά αυτά ειανι . 

Επίσης ίσως εξετάσεις σπέρματος και αν χρειάζεται κάτι πιο ειδικο από εκεί πχ κατακερματισμός , fish σπέρματος κτλ θα σας πουν οι ειδικοί . 

Ναι και εγώ το ίδιο εκανα αν και δεν μου εκανε αμνιο, ηταν σίγουρος ότι το μωρό ειχε συνδρομο dandy walker. Η μονη εξέταση που δεν εχω κανει ειναι καρυοτυπος ζευγους και θέλω να την κάνω αμεσα τουλαχιστον να ξερω αν ήταν τυχαίο η υπάρχει καποιο γενετικο πρόβλημα. Περιμενω τη Νάνσυ να μου στείλει πμ για γενετιστη για να τσεκάρουμε ολα τα ενδεχόμενα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο απο τις αποβολες μεινατε εγκυες; Εχω δυο αποβολες που εμεινα τ πρωτο μηνα προσπαθειας κ τωρα εχουν περασει 6 μηνες απο τ τελευταια και δν εχω μεινει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Hope.t  καλησπέρα κ από μένα.  

Έχω κ εγώ 3 αποβολές πρώτου τριμήνου στο ενεργητικό μου. Μετά από κάθε αποβολή μου συνιστούσαν και διαφορετικούς χρόνους για να ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες..  Στο εξωτερικό που μένω μου είχαν πει πως μετά από αποξεση θα πρέπει να περιμένω μέχρι κ 3 κύκλους ενώ στην Ελλάδα ο γιατρός μου έδωσε το οκ από τον επόμενο κιόλας κύκλο... 

Οπότε δε ξέρω να σου απαντήσω όσον αφορά καθαρό το ιατρικό κομμάτι του θέματος (βέβαια εσύ αφού είσαι 6 μήνες μετά δεν σε αφορά) 

Πιο βασικό όμως για μένα είναι ο ψυχολογικός παράγοντας.  Πόσο χρόνο χρειάζεται η κάθε κοπέλα για να νιώσει παλι έτοιμη κ δυνατή να ξανά δοκιμασει. Εγώ  συγκεκριμένα  ε7χα 2 εγκυμοσύνες μέσα σε 6μηνες Αλλά μετά τη δεύτερη αποβολή πήρα το χρόνο μου γτ εγώ δεν ένιωθα δυνατή... Μετά από περίπου 6 μήνες ξανάεμεινα έγκυος αλλάδυστυχώς κ αυτή η εγκυμοσύνη παλινδρόμισε. Εκεί ασχολήθηκα πιο εντατικά στο τι μπορεί να προκαλεί τις αποβολές..  ψαχτηκα ενημερώθηκα εξεταστηκα μα περισσότερο προσπάθησα να εκπαιδεύσω το μυαλό μου να μη σκέφτεται αρνητικά κ να πειστώ ότι θα καταφέρω κ εγώ να έχω κάποια στιγμή το μωρό μου αγκαλιά..  χρειάστηκα περίπου 1 χρόνο για να το διαχειριστώ κ από τη στιγμή που είπαμε ότι προσπαθούμε πάλι χρειάστηκε ευτυχώς μόνο ένας χαμένος κύκλος. Η επόμενη περίοδος δεν ήρθε ποτέ κ τώρα διανύω την 23 βδομάδα κύησης  με ένα υγιέστατο αγοράκι.

Ακόμα φοβάμαι δε το κρύβω..  φοβάμαι ότι θα φάω καμία κρυαδα κ ανησυχώ κάθε φορά που δεν ακούω το μωρό για πολλές ώρες Αλλά προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να με κρατάω ψύχραιμη.... 

Τέλος θα σου πω κάτι που μου είπε ένας γυναικολόγος σε δικές μου μαύρες στιγμές... "μήτρα η οποία έχει συλλάβει στο παρελθόν,  αργά ή γρήγορα θα γεννήσει " 

Μην το βάζεις κάτω! 

Link to comment
Share on other sites

@Doubletrouble γεια σου! Χαιρομαι πολυ για σενα! Ο γιατρος μ ειπε οτι εχω κατακλιστει απο αγχος κ εκει ευθυνετε δεν τ πιστευω αλλα οκ... δν προσπαθησα αμεσως περιμενα να περασουν 4 μηνες απο τν αποβολη δεν ημουν καλα. Τωρα προσπαθουμε απο τν οκτωβρη κ τπτ :( κ εμενα με Την πρωτη γιαυτο ρωτησα μηπως εχει τυχει κ σε αλλες κοπελες. Φοβηθηκα μηπως μ εκανε ζημια απο τν αποξεση αλλα η υστεροσκοπηση ειναι καθαρη κ η σαλπιγγογραφια. Μακαρι να ισχυει αυτο που γραφεις στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 10:12 PM, Hope.t said:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο απο τις αποβολες μεινατε εγκυες; Εχω δυο αποβολες που εμεινα τ πρωτο μηνα προσπαθειας κ τωρα εχουν περασει 6 μηνες απο τ τελευταια και δν εχω μεινει. 

στις δυο πρωτες παλλινδρομες που ηταν στην αρχη της εγκυμοσυνης μου,ο γιατρος με καθαρισε κ μετα την πρωτη περιοδο μου ειχε δωσει το ελευθερο να ξαναπροσπαθησω.στην τριτη αποβολη που ηταν β' τριμ.και ηταν ενα τυχαιο γεγονος(τα εχω γραψει πιο πανω)καθυστερησα λιγο παραπανω γιατι μεχρι να παρω τα αποτελεσματα της νεκροψιας ειχε περασει ενας μηνας κ ειχα ηδη μπει στην διαδικασια εξετασεων καθ'εξιν αποβολων οποτε η ανοσολογος του Ελενα μου ειχε ζητησει να μην μεινω εγκυος μεχρι να ολοκληρωσουμε τον κυκλο των εξετασεων παρ ολο που ημουν ετοιμη και σωματικα(απ τον γυναικολογο μου)και ψυχολογικα.τελικα οταν ολοκληρωσα τις εξετασεις κ δεν βρεθηκε τιποτα κ μου δωσε κ η ανοσολογος το οκ εκανα εναν χρονο να ξαναμεινω εγκυος ενω ολες τις προηγουμενες φορες εμενα χωρις καμια δυσκολια.το αποδιδω στο αγχος,συνεχη σκεψη και στην ανυπομονησια μου να ξαναμεινω.τωρα ειμαι στην 22η εβδομαδα,ολα πανε καλα απ οτι φαινεται αλλα οπως εγραψε κ η doubletrouble πιο πανω εχω αγχος να πανε ολα καλα κ οταν δεν το ακουω με κυριευει φοβος μηπως κατι εχει συμβει.νομιζω μεχρι να γεννησω θα νιωθω ετσι.καταπολεμησε το αγχος σου(ξερω ειναι δυσκολο)και ολα θα ρθουν.ειναι πολυ βασικο οτι δεν εχεις προβλημα συλληψης

Link to comment
Share on other sites

@abebablom συγχαρητήρια κοριτσάρα! Πολύ όμορφα νέα!  Στην 24 είμαι εγώ, κοντά κοντά θα γεννήσουμε! Γιατί θα συμβεί! Κ δεν ακούω κουβέντα! 

 

 @Hope.t μην υποτιμάς καθόλου τον παράγοντα άγχος... Δεν είναι ότι το καταλαβαίνουμε κ πάντα..  Εγώ θα.σου συνιστούσα όσο μπορείς να αφήσεις το κομμάτι εγκυμοσύνη στην άκρη κ απλά να ευχαριστιέσαι τον έρωτα με τον άντρα σου. Σαν να μην είχες ποτέ εγκυμοσύνη.. Σαν να μην ξέρεις καν πόσο "ευκολα" μπορείς να.μεινεις έγκυος..... 

Από την άλλη σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις δίκιο κ όντως να.μην είσαι αγχωμένη.

Το να συμβεί μια σύλληψη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δε μπορούμε πάντα να ελέγξουμε... άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της όπως ξέρει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum...  Μετά από δύο παλινδρομες κύησεις θέλω αν ξέρετε κάποιον/α γυναικολόγο στην Πάτρα που να με βοηθήσει ώστε να έχω επιτέλους μια υγιή εγκυμοσύνη...  Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/3/2020 at 5:00 ΜΜ, Doubletrouble είπε:

@Hope.t  καλησπέρα κ από μένα.  

Έχω κ εγώ 3 αποβολές πρώτου τριμήνου στο ενεργητικό μου. Μετά από κάθε αποβολή μου συνιστούσαν και διαφορετικούς χρόνους για να ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες..  Στο εξωτερικό που μένω μου είχαν πει πως μετά από αποξεση θα πρέπει να περιμένω μέχρι κ 3 κύκλους ενώ στην Ελλάδα ο γιατρός μου έδωσε το οκ από τον επόμενο κιόλας κύκλο... 

Οπότε δε ξέρω να σου απαντήσω όσον αφορά καθαρό το ιατρικό κομμάτι του θέματος (βέβαια εσύ αφού είσαι 6 μήνες μετά δεν σε αφορά) 

Πιο βασικό όμως για μένα είναι ο ψυχολογικός παράγοντας.  Πόσο χρόνο χρειάζεται η κάθε κοπέλα για να νιώσει παλι έτοιμη κ δυνατή να ξανά δοκιμασει. Εγώ  συγκεκριμένα  ε7χα 2 εγκυμοσύνες μέσα σε 6μηνες Αλλά μετά τη δεύτερη αποβολή πήρα το χρόνο μου γτ εγώ δεν ένιωθα δυνατή... Μετά από περίπου 6 μήνες ξανάεμεινα έγκυος αλλάδυστυχώς κ αυτή η εγκυμοσύνη παλινδρόμισε. Εκεί ασχολήθηκα πιο εντατικά στο τι μπορεί να προκαλεί τις αποβολές..  ψαχτηκα ενημερώθηκα εξεταστηκα μα περισσότερο προσπάθησα να εκπαιδεύσω το μυαλό μου να μη σκέφτεται αρνητικά κ να πειστώ ότι θα καταφέρω κ εγώ να έχω κάποια στιγμή το μωρό μου αγκαλιά..  χρειάστηκα περίπου 1 χρόνο για να το διαχειριστώ κ από τη στιγμή που είπαμε ότι προσπαθούμε πάλι χρειάστηκε ευτυχώς μόνο ένας χαμένος κύκλος. Η επόμενη περίοδος δεν ήρθε ποτέ κ τώρα διανύω την 23 βδομάδα κύησης  με ένα υγιέστατο αγοράκι.

Ακόμα φοβάμαι δε το κρύβω..  φοβάμαι ότι θα φάω καμία κρυαδα κ ανησυχώ κάθε φορά που δεν ακούω το μωρό για πολλές ώρες Αλλά προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να με κρατάω ψύχραιμη.... 

Τέλος θα σου πω κάτι που μου είπε ένας γυναικολόγος σε δικές μου μαύρες στιγμές... "μήτρα η οποία έχει συλλάβει στο παρελθόν,  αργά ή γρήγορα θα γεννήσει " 

Μην το βάζεις κάτω! 

Να σε ρωτήσω αν δεν γίνομαι αδιάκριτη.εμαθες ποιος είναι ο λόγος των αποβολών? γιατί κ εγώ πέρασα την δεύτερη τώρα και θέλω να το ψάξω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2020 at 8:06 ΜΜ, ΝαncyS είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum...  Μετά από δύο παλινδρομες κύησεις θέλω αν ξέρετε κάποιον/α γυναικολόγο στην Πάτρα που να με βοηθήσει ώστε να έχω επιτέλους μια υγιή εγκυμοσύνη...  Ευχαριστώ 

 

21 ώρες πρίν, Nicolenatasa είπε:

Να σε ρωτήσω αν δεν γίνομαι αδιάκριτη.εμαθες ποιος είναι ο λόγος των αποβολών? γιατί κ εγώ πέρασα την δεύτερη τώρα και θέλω να το ψάξω παραπάνω

Καλησπέρα,

Το θέμα των καθ᾽έξιν αποβολών ξεφεύγει από τα στενά όρια της γυναικολογίας. Εμπλέκονται και άλλες ειδικότητες, όπως ενδοκρινολογία αναπαραγωγής, αιματολογία, αλλά και ουρολογία για τον ανδρικό παράγοντα. Συνιστώ ανεπιφύλακτα το τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών του νοσοκομείο Έλενα, στην Αθήνα. Η επικεφαλής, η α Τσεκούρα, είναι ειδικότητας αιματολογίας και μπορείτε να κάνετε εκεί πολλές εξετάσεις δωρεάν, που διαφορετικά στοιχίζουν ακριβά! Ραντεβού κλείνετε μέσα από το 1535 και επιλέγετε τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών. Πριν λίγες μέρες έκλεισε κάποια κοπέλα για το τέλος του μήνα, οπότε τα ραντεβού δεν αργούν πολύ. 

Σας εύχομαι καλή επιτυχία στη διερεύνησή σας και να έχετε σύντομα ένα αίσιο αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vas_sofia είπε:

 

Καλησπέρα,

Το θέμα των καθ᾽έξιν αποβολών ξεφεύγει από τα στενά όρια της γυναικολογίας. Εμπλέκονται και άλλες ειδικότητες, όπως ενδοκρινολογία αναπαραγωγής, αιματολογία, αλλά και ουρολογία για τον ανδρικό παράγοντα. Συνιστώ ανεπιφύλακτα το τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών του νοσοκομείο Έλενα, στην Αθήνα. Η επικεφαλής, η α Τσεκούρα, είναι ειδικότητας αιματολογίας και μπορείτε να κάνετε εκεί πολλές εξετάσεις δωρεάν, που διαφορετικά στοιχίζουν ακριβά! Ραντεβού κλείνετε μέσα από το 1535 και επιλέγετε τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών. Πριν λίγες μέρες έκλεισε κάποια κοπέλα για το τέλος του μήνα, οπότε τα ραντεβού δεν αργούν πολύ. 

Σας εύχομαι καλή επιτυχία στη διερεύνησή σας και να έχετε σύντομα ένα αίσιο αποτέλεσμα. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.απλα μένω στο εξωτερικό και σε όχι πολύ αναπτυγμένη χώρα για αυτό ρώτησα.ο γιατρός μου εδώ είπε να μην κάνω εξετάσεις αλλά δεν θέλω και δεύτερη φορά να το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 11:48 ΜΜ, Nicolenatasa είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση.απλα μένω στο εξωτερικό και σε όχι πολύ αναπτυγμένη χώρα για αυτό ρώτησα.ο γιατρός μου εδώ είπε να μην κάνω εξετάσεις αλλά δεν θέλω και δεύτερη φορά να το αφήσω.

Ίσως στις αναπτυσσόμενες χώρες να μην γίνονται τόσες εξετάσεις, δε γνωρίζω...Μία ιδέα είναι να προγραμματίσεις ένα πρώτο ραντεβού όταν θα έρθεις ξανά στην Ελλάδα. Εύχομαι να έχεις σύντομα ένα αίσιο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 7:19 ΜΜ, Nicolenatasa είπε:

Να σε ρωτήσω αν δεν γίνομαι αδιάκριτη.εμαθες ποιος είναι ο λόγος των αποβολών? γιατί κ εγώ πέρασα την δεύτερη τώρα και θέλω να το ψάξω παραπάνω

Καλησπέρα

Δεν τίθεται θέμα αδιακρισιαςμιας κ γι αυτό το λόγο βρισκόμαστε εδώ, να ανταλλάσουμεπληροφορίες κ εμπειρίες . 

Εγώ λοιπόν μετά από έλεγχο καρυοτυπου που έκανα, ανακάλυψα ότι έχω μια κατά Robertson χρωμοσωματικη μετάθεση,  η οποία σε εμένα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα Αλλά μπορεί να δημιουργήσει θέματα κατά την αναπαραγωγή. Εν ολίγοις,  η φύση στην προσπάθεια της να ισορροπήσει το γενετικό υλικό μπορεί να δημιουργήσει έμβρυα με χρωμοσωματικες ανώμαλιες. Οπότε αυτό μπορεί να είναι η απάντηση για τις αποβολές,  μιας κ όλες συνέβησαν στο πρώτο τρίμηνο (Η πλειοψηφία των αποβολών πρώτου τριμήνου οφείλονταν σε τέτοιου είδους ανώμαλιες). Μιλησα με γενετιστή ο οποίος με πληροφόρησε για όλα τα ενδεχόμενα κ τις επιλογές μου..  

Αυτή όμως ήταν η δική μου ιστορία..  θα πρέπει να εξετάζεται μεμωνομενα η κάθε περίπτωση γτ τα ενδεχόμενα είναι πολλά όπως ανέφερε κ η @vas_sofia 

Εύχομαι να βρεις τον τρόπο να κάνεις ένα ραντεβού για αρχή με γενετιστή ή κάποιον καλό γυναικολόγο που θα σε κατευθύνει.  Όσο κ μη αναπτυγμένη να είναι η χώρα που βρίσκεσαι θα υπάρχουν επιστήμονες που να είναι ενήμεροι κ πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Μέχρι να συμβεί αυτό, εγώ σου εύχομαι να είναι απλά μεμονωμένα περιστατικά οι αποβολές σου κ η επόμενη να είναι κ η τυχερή! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Ειμαι καινούργια το φορουμ Αλλά σας παρακολουθώ καιρό.η ιστορία μου έχει ως εξής: από το 2017 έως το 2019 είχα 3 παλινδρομες πρωτου τριμηνου χωρίς να ακούσω καρδιά και μια εξωμητριο κυηση που ευτυχώς κάναμε μεθοτρεξατη και δεν έχασα κάποια σάλπιγγα. Το βρήκαμε πολύ νωρίς. Η πρώτη παλινδρομη ας πούμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Στη δεύτερη βρήκαμε θρομβοφιλια και στην τρίτη πολύ αυξημένη tsh. Έχω υπό χασιμοτο.  Τώρα: τελευταία περίοδος 10/4. Δυο μέρες καθυστέρηση και τεστ εγκυμοσυνης θετικο. Ξεκίνησα κατευθείαν τις αντιπηκτικες μου,filicin και utrogestan και αρκετά μεγάλη δόση t4. 4εβδομαδων και 6 ημερων πήγα στο γιατρό όπου μου έγραψε εξετάσεις μαζί και χοριακη και μου έκανε υπέρηχο. Δεν είδε τίποτα. Μου είπε ότι είναι νωρίς και Μπορεί να αργησε να γίνει η σύλληψη. Την επόμενη μέρα έκανα τη χοριακη και βγήκε 454.2 μοναδες. Αύριο έχω την επανάληψη. Γενικά έχω πονακια στην κοιλια μου. Στο κέντρο χαμηλά,δεξια πιο πολυ και αριστερά.και στη μεση. Πολύ πονος στο στηθος και που και που στη μεση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα με τόσες αποτυχίες όπως εγώ να κράτησε ένα γερο παιδάκι?? Έιμαι πολύ αγχωμένη κορίτσια και ειδικά γι αύριο που θα κάνω την επανάληψη της χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 4:38 ΜΜ, mariatzo είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Ειμαι καινούργια το φορουμ Αλλά σας παρακολουθώ καιρό.η ιστορία μου έχει ως εξής: από το 2017 έως το 2019 είχα 3 παλινδρομες πρωτου τριμηνου χωρίς να ακούσω καρδιά και μια εξωμητριο κυηση που ευτυχώς κάναμε μεθοτρεξατη και δεν έχασα κάποια σάλπιγγα. Το βρήκαμε πολύ νωρίς. Η πρώτη παλινδρομη ας πούμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Στη δεύτερη βρήκαμε θρομβοφιλια και στην τρίτη πολύ αυξημένη tsh. Έχω υπό χασιμοτο.  Τώρα: τελευταία περίοδος 10/4. Δυο μέρες καθυστέρηση και τεστ εγκυμοσυνης θετικο. Ξεκίνησα κατευθείαν τις αντιπηκτικες μου,filicin και utrogestan και αρκετά μεγάλη δόση t4. 4εβδομαδων και 6 ημερων πήγα στο γιατρό όπου μου έγραψε εξετάσεις μαζί και χοριακη και μου έκανε υπέρηχο. Δεν είδε τίποτα. Μου είπε ότι είναι νωρίς και Μπορεί να αργησε να γίνει η σύλληψη. Την επόμενη μέρα έκανα τη χοριακη και βγήκε 454.2 μοναδες. Αύριο έχω την επανάληψη. Γενικά έχω πονακια στην κοιλια μου. Στο κέντρο χαμηλά,δεξια πιο πολυ και αριστερά.και στη μεση. Πολύ πονος στο στηθος και που και που στη μεση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα με τόσες αποτυχίες όπως εγώ να κράτησε ένα γερο παιδάκι?? Έιμαι πολύ αγχωμένη κορίτσια και ειδικά γι αύριο που θα κάνω την επανάληψη της χοριακη.

 Καλησπέρα 

Πώς είσαι? Έχεις νεότερα? Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ νωρίς ακόμα... Δυστυχώς όσες είχαμε ανάλογες εμπειρίες ξέρουμε ότι ειδικά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι βασανιστικό. Θα πηγαίνεις μέρα με την ημέρα... Καλά έκανες κ ξεκίνησες τις αγωγές σου αμέσως αν κ φαντάζομαι πλέον θα είσαι σε συνεννόηση με τον γιατρό σου.. 

Εγώ διανύω την 34 εβδομάδα κύησης μετά από 3 αποτυχημένες εγκυμοσύνες,  οπότε ναι μπορώ να σου πω πως όλα γίνονται!  Πολλές κοπέλες είχαν αίσιο τέλος, οι ιστορίες διαφέρουν Αλλά πρέπει σε κάθε.περίπτωση να παραμένουμε θετικοί!  

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις ευχάριστα νέα κ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Doubletrouble είπε:

 Καλησπέρα 

Πώς είσαι? Έχεις νεότερα? Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ νωρίς ακόμα... Δυστυχώς όσες είχαμε ανάλογες εμπειρίες ξέρουμε ότι ειδικά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι βασανιστικό. Θα πηγαίνεις μέρα με την ημέρα... Καλά έκανες κ ξεκίνησες τις αγωγές σου αμέσως αν κ φαντάζομαι πλέον θα είσαι σε συνεννόηση με τον γιατρό σου.. 

Εγώ διανύω την 34 εβδομάδα κύησης μετά από 3 αποτυχημένες εγκυμοσύνες,  οπότε ναι μπορώ να σου πω πως όλα γίνονται!  Πολλές κοπέλες είχαν αίσιο τέλος, οι ιστορίες διαφέρουν Αλλά πρέπει σε κάθε.περίπτωση να παραμένουμε θετικοί!  

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις ευχάριστα νέα κ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι καλά ακόμα. Τα πονακια μου μειώθηκαν. Με έχει πιάσει βέβαια το έντερο. Η χοριακη μου απο το 450 πήγε 1400 μοναδες. Χτες πήγα στο γιατρό(5 εβδομαδων και 6 ημερων) για υπέρηχο και είδαμε το σακο και το έμβρυο πολύ μικρό. Μου είπε να πάω πάλι την εβδομάδα που θα μας μπει για να δούμε την καρδούλα Ίσως. Τα πράγματα πάνε καλά ακόμα. Εύχομαι να συνεχίσουν 

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 5:38 ΜΜ, mariatzo είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Ειμαι καινούργια το φορουμ Αλλά σας παρακολουθώ καιρό.η ιστορία μου έχει ως εξής: από το 2017 έως το 2019 είχα 3 παλινδρομες πρωτου τριμηνου χωρίς να ακούσω καρδιά και μια εξωμητριο κυηση που ευτυχώς κάναμε μεθοτρεξατη και δεν έχασα κάποια σάλπιγγα. Το βρήκαμε πολύ νωρίς. Η πρώτη παλινδρομη ας πούμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Στη δεύτερη βρήκαμε θρομβοφιλια και στην τρίτη πολύ αυξημένη tsh. Έχω υπό χασιμοτο.  Τώρα: τελευταία περίοδος 10/4. Δυο μέρες καθυστέρηση και τεστ εγκυμοσυνης θετικο. Ξεκίνησα κατευθείαν τις αντιπηκτικες μου,filicin και utrogestan και αρκετά μεγάλη δόση t4. 4εβδομαδων και 6 ημερων πήγα στο γιατρό όπου μου έγραψε εξετάσεις μαζί και χοριακη και μου έκανε υπέρηχο. Δεν είδε τίποτα. Μου είπε ότι είναι νωρίς και Μπορεί να αργησε να γίνει η σύλληψη. Την επόμενη μέρα έκανα τη χοριακη και βγήκε 454.2 μοναδες. Αύριο έχω την επανάληψη. Γενικά έχω πονακια στην κοιλια μου. Στο κέντρο χαμηλά,δεξια πιο πολυ και αριστερά.και στη μεση. Πολύ πονος στο στηθος και που και που στη μεση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα με τόσες αποτυχίες όπως εγώ να κράτησε ένα γερο παιδάκι?? Έιμαι πολύ αγχωμένη κορίτσια και ειδικά γι αύριο που θα κάνω την επανάληψη της χοριακη.

Μακάρι να πάνε όλα καλά...και εγώ διανύω την τρίτη αποτυχημένη μου εγκυμοσύνη.Μια παλίνδρομη 8ης εβδομάδας με απόξεση, μια βιοχημική και τώρα μια εξωμήτριο η οποία ακόμα δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστεί...Βγήκε η χοριακή σου;;;4η και τυχερή!!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 7:14 ΜΜ, Βίλυ30 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά...και εγώ διανύω την τρίτη αποτυχημένη μου εγκυμοσύνη.Μια παλίνδρομη 8ης εβδομάδας με απόξεση, μια βιοχημική και τώρα μια εξωμήτριο η οποία ακόμα δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστεί...Βγήκε η χοριακή σου;;;4η και τυχερή!!!

Μακάρι να πάει καλά. Σήμερα έχω πονακια πάλι. Τα φοβαμαι . Τι χοριακη έχεις με το εξωμητριο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Βίλυ30 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά...και εγώ διανύω την τρίτη αποτυχημένη μου εγκυμοσύνη.Μια παλίνδρομη 8ης εβδομάδας με απόξεση, μια βιοχημική και τώρα μια εξωμήτριο η οποία ακόμα δεν ξέρω πως θα αντιμετωπιστεί...Βγήκε η χοριακή σου;;;4η και τυχερή!!!

Καλησπέρα κοπέλα μ σε τι στάδιο εισαι;;πέρασα εξωμητριο τ Σεπτέμβριο κ είμ' 26 χρονων

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 10:57 ΜΜ, Despoina Mar είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μ σε τι στάδιο εισαι;;πέρασα εξωμητριο τ Σεπτέμβριο κ είμ' 26 χρονων

Καλησπέρα!!!Μόλις βγήκα από το χειρουργείο...δεν το γλίτωσα τελικά αλλά ούτε και τη σάλπιγγα.Την άλλη την βλέπει καλή αλλά θα κάνουμε και μια εξέταση για να δούμε αν είναι διαβατή...τώρα απλά θέλω να σταματήσω να πονάω και να ηρεμήσω...ούτε εξετάσεις θέλω να κάνω ακόμα ούτε τπτ...εσείς πόσο καιρό κάνατε να συνέλθετε βρε κορίτσια;;;;βαρέθηκα να πονάω...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Βίλυ30 είπε:

Καλησπέρα!!!Μόλις βγήκα από το χειρουργείο...δεν το γλίτωσα τελικά αλλά ούτε και τη σάλπιγγα.Την άλλη την βλέπει καλή αλλά θα κάνουμε και μια εξέταση για να δούμε αν είναι διαβατή...τώρα απλά θέλω να σταματήσω να πονάω και να ηρεμήσω...ούτε εξετάσεις θέλω να κάνω ακόμα ούτε τπτ...εσείς πόσο καιρό κάνατε να συνέλθετε βρε κορίτσια;;;;βαρέθηκα να πονάω...

Ευχομαι γρήγορη ανάρρωση.. Εγώ το ανακάλυψα όταν η χοριακη πήγε 1200 κάτι, είχα καφε κ είχαν αρχίσει έντονοι πόνοι, μετά από 2 μέρες πήγε 1500 όπου σιγουρευτηκε κ μπήκα στο νοσοκομείο γ παρακολούθηση.. μετά από 2 μέρες ξαφνικά πέφτει στο 800 κ μ ήρθε αίμα σαν περίοδος κόκκινο όπου κ έκανα την ένεση.. οι γιατροί παρόλο αυτά μ οδηγούσαν στ λύση τ χειρουργείου.. αλλά ήμουν 25 χρονών μόνο.. εν τέλει όταν έκανα σαλπιγγογραφια οι σάλπιγγες μ ήταν καθαρές.. μια συμβουλή θ σ δώσω γτ μίλησα εδώ στο φόρουμ μ πολλά κορίτσια... να κάνεις θετικές σκέψεις κ μην το αφήσεις ν σ πάρει από κάτω..μετά από 6 μήνες έμεινα εγκυος

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Βίλυ30 είπε:

Καλησπέρα!!!Μόλις βγήκα από το χειρουργείο...δεν το γλίτωσα τελικά αλλά ούτε και τη σάλπιγγα.Την άλλη την βλέπει καλή αλλά θα κάνουμε και μια εξέταση για να δούμε αν είναι διαβατή...τώρα απλά θέλω να σταματήσω να πονάω και να ηρεμήσω...ούτε εξετάσεις θέλω να κάνω ακόμα ούτε τπτ...εσείς πόσο καιρό κάνατε να συνέλθετε βρε κορίτσια;;;;βαρέθηκα να πονάω...

Πέρασα και εγω εξωμητριο ιουνιο του 2017 εκανα ενα μηνα να συνελθω σωματικα (ειχα πονους και καφέ υγρά) και για 6 μήνες μέχρι να δικαιουμαστε να αρχισουμε ξανα προσπάθειες ήμουν πολύ στεναχωρεμενη. Οταν αρχισαμε ξανα προσπάθειες έμεινα εγκυος στον τριτο μηνα προσπαθειών. Φεβρουαριο του 2018 εμεινα εγκυος και Οκτωβριο του 2018 γεννησα. Και μαντεψε οταν ηταν 10 μηνων το βρεφακι μου εμεινα ξανα εγκυος και γεννησα την δευτερη μου μπουμπου πριν 12 μερες :-) σου τα γραφω αυτά για να παρεις δυναμη και κουραγιο να συνεχίσεις. Ειναι πολυ δυσκολη διαδικασια το εξωμητριο σε καταλαβαινω απολυτα εγω δεν πιστευα οτι θα κανω ποτε μωρα (μονο η μια σαλπιγγα μου λειτουργεί). Να μην σε παρει απο κατω οτι δοκιμασιες σε φερνουν ακομα πιο κοντα σε μια υγιη εγκυμοσυνη ετσι να σκέφτεσαι. Εγω ειχα και πολυποδα στη μητρα και εκανα επεμβαση και είχα και ενα μικροβιο στον κολπο που δεν ελεγε να φυγει. Ομως όλα καλά. Σου στελνω αγωνιστικους χαιρετισμους συντομα θα φουσκωσει η κοιλιτσα θα το δεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!εγώ είδα καφέ υγρά σε μέρα κύκλου που δεν θα έπρεπε να έχω και επειδή και την προηγούμενη αποβολή έτσι την κατάλαβα έκανα κατευθείαν χοριακή.Τιμή 2180 και σάκος πουθενά...επανάληψη χοριακής 2 μέρες μετά 2120 σάκος πουθενά και είδαμε και το πιθανό εξωμήτριο στην αριστερή σάλπιγγα άρχισαν πόνοι και αίμα και έπεσε και η χοριακή αλλά και οι 2 γιατροί επέμεναν στη λαπαροσκόπηση λόγω υγρού στην κοιλιά...και ευτυχώς δλδ γτ η σάλπιγγα είχε καταστραφεί και το αίμα είχε φτάσει έως το συκώτι το μόνο που σταμάταγε την αιμοραγία ήταν το έντερο...δύσκολη κατάσταση...τώρα απλά θέλω να πάρω το χρόνο μου και να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...