Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ! Εύχομαι ότι καλύτερο ! Η αλήθεια είναι ότι μετά την 3ή αποβολή τα Σαλοσπίρ, ηπαρινες και πρεζολον τα δίνουν το 90% των γιατρών μιας και δε γνωρίζουν ποτέ με σιγουριά τι επηρεάζει και ποσο, έχουν λοιπόν αυτό το «πρωτόκολλο» ως ομπρέλα που πολλές φορές ισως δίνει αποτέλεσμα. Πάντως όταν το αίτιο έχει αποδειχθεί ότι έχει να κάνει με παθολογικά έμβρυα το pgs έχει θεαματικά αποτελέσματα όπως άλλωστε είναι και λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θα ήθελα γνώμη γιατί αρχίζω να πεφτω ψυχολογικά. Μέσα σε 1 χρόνο είχαν 3 βιοχημικες αποβολές.!! Στην πρώτη ο γιατρός δεν με έδωσε εξετάσεις. Με είπε τυχαίο πάμε για δεύτερο. Ήρθε το δεύτερο και έφυγε. Ήρθε και το τρίτο και πάει. Με έδωσε σαλπιγγογραφια να κάνω και σπέρμα ο άντρας μου. Έχει κάποια ίδια εμπειρία να με πως εξελίχτηκαν τα πράγματα. Έχει βιταμίνες να πάρω και εγώ και ο άντρας μου. Δε ξέρω τι συμβαίνει.. 3 στα 3. Τόσα κακά ωάρια. Δε ξέρω. Απελπισία. Έπιασε καμία μετά και κύλισαν όλα καλά?? Πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2019 at 2:45 ΠΜ, Mrs είπε:

Κορίτσι μου με συγχωρείς που καθυστέρησα τόσο να σου απαντήσω. Εμένα μου έκαναν πόσους υπέρηχους οηγα και σε έναν έμβρυο λόγο (δε θυμάμαι. Καλά) που κάνει έναν υπέρηχο που φαίνονται και οι σάλπιγγες. (δε θυμάμαι ακριβώς μην παραπληροφορω) επειδή ωστόσο εντοπίστηκε μια φλεγμονή έξω από την ωοθήκη μεταξύ ωοθήκηε και σάλπιγγας λένε ότι μάλλον είναι στην αριστερή σάλπιγγα. Μου είπε ο γιατρός ότι ήταν τόσο μικρό που και να σε άνοιγα αν δνε βρίσκαμε τίποτα στη σάλπιγγα ίσως να μην κάναμε και καλό τελικά. Έτσι πήρα και εγώ τη 2η δόση μεθοτρεξατης και περιμένω να μηδενίσει γενικά ο γιατρός είναι πολύ συντηρητικός γενικά δεν πάει κατευθείαν χο. Τώρα από χοριακη Είμαστε στο 648. Μόλις μηδενίσει ένα μήνα μετά μου είπε σαλπιγγογραφια. Μίλησα μαζί του κια μου είπε με βουλωμενες σαλπιγγες μια γυναίκα δεν μπορεί να πετύχει σύλληψη. Απλά θέλει να δει τι προκάλεσε το εξωμητριο.... Κάποια στενωση; συμφυσεις; τι να πω. Δνε ξέρω αν όλα αυτά είναι αντιμετωπίσιμα αλλά εγώ είμαι σε μια φάση άρνησης και φόβου.φοβάμαι αν διορθώνεται αν βρεθεί κάτι, φοβαμαι λόγω αυξημένων πιθανοτήτων για εξωμητριο. Δεν ξέρω. Μου είπε είναι 10 τοις εκατό οι πιθανότητες. Το υπόλοιπο 90 υπέρ μας. Περιμένω να μηδενίσει να ξεκινήσω τις εξετάσεις όταν μου πει. Εσύ πως τα πας; 

Καλημέρα!!! Είμαι καινούρια και δυσκολεύομαι να χειριστώ τη σελίδα! . κι εγώ προγραμματίζω σαλπιγγογραφια το Νοέμβριο! Εγώ να σκεφτείς λίγο πριν το εξωμητριο είχα κανει και λαπαροσκόπηση όπου μου άνοιξαν τη μια σάλπιγγα που την βρήκαν κλειστή, ενώ στη σαλπιγγογραφια ήταν ανοιχτές.. Πάντως μην απογοητεύσαι... Μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός.. έχω φίλη που μετά τη μεθοτρεξάτη για εξωμητριο στη σάλπιγγα κατάφερε να κάνει δύο παιδάκια φυσιολογικά και γρηγορα..εσύ έκανες τελικά σαλπιγγογραφια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fiori είπε:

Καλημέρα!!! Είμαι καινούρια και δυσκολεύομαι να χειριστώ τη σελίδα! . κι εγώ προγραμματίζω σαλπιγγογραφια το Νοέμβριο! Εγώ να σκεφτείς λίγο πριν το εξωμητριο είχα κανει και λαπαροσκόπηση όπου μου άνοιξαν τη μια σάλπιγγα που την βρήκαν κλειστή, ενώ στη σαλπιγγογραφια ήταν ανοιχτές.. Πάντως μην απογοητεύσαι... Μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός.. έχω φίλη που μετά τη μεθοτρεξάτη για εξωμητριο στη σάλπιγγα κατάφερε να κάνει δύο παιδάκια φυσιολογικά και γρηγορα..εσύ έκανες τελικά σαλπιγγογραφια;

Γειά σου κορίτσι μου. Εμένα η χοριακη μετά τη μεθοτρεξατη μηδενίσε πριν λίγες ημέρες, ταλαιπωρηθηκα πολύ αιμορραγία συνέχεια... Που όμως ήταν καλό αυτό από ότι είπε ο γιατρός. Σαλπιγγογραφια θα κάνω στον επόμενο κύκλο λογικά Νοέμβριο θα αδιάθετησω η δεν ξέρω τώρα πότε θα έρθει η περίοδος. Εσύ μεθοτρεξατη πήρες η έκανες χο; επίσης τι εννοείς σου άνοιξαν τη σαλπιγγα; γιβεται να ανοίξουν μια κλειστή σάλπιγγα;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Γειά σου κορίτσι μου. Εμένα η χοριακη μετά τη μεθοτρεξατη μηδενίσε πριν λίγες ημέρες, ταλαιπωρηθηκα πολύ αιμορραγία συνέχεια... Που όμως ήταν καλό αυτό από ότι είπε ο γιατρός. Σαλπιγγογραφια θα κάνω στον επόμενο κύκλο λογικά Νοέμβριο θα αδιάθετησω η δεν ξέρω τώρα πότε θα έρθει η περίοδος. Εσύ μεθοτρεξατη πήρες η έκανες χο; επίσης τι εννοείς σου άνοιξαν τη σαλπιγγα; γιβεται να ανοίξουν μια κλειστή σάλπιγγα;;; 

Έτσι μου είπαν, τώρα τι να πω.. μεθοτρεξάτη κι εγώ..εγώ πάντως κανονικό αίμα είχα όταν μηδένισε η χοριακη και ο γιατρός είχε παραξενευτει που δεν είχα και πιο πριν.. τι να πω, δεν ξέρω..απλά ελπίζω να μη ξανατυχει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Fiori είπε:

Έτσι μου είπαν, τώρα τι να πω.. μεθοτρεξάτη κι εγώ..εγώ πάντως κανονικό αίμα είχα όταν μηδένισε η χοριακη και ο γιατρός είχε παραξενευτει που δεν είχα και πιο πριν.. τι να πω, δεν ξέρω..απλά ελπίζω να μη ξανατυχει..

Εγώ από τη στιγμή που μου έκανε τη. Ένεση την επόμενη μεθεπόμενη ξεκίνησε αίμα. Είχα αιμορραγία για έναμιση μήνα και όταν η χοριακη μου έπεσε στο 5,7 για μια. Μέρα δεν είχα τίποτα και μετά με έπιασαν πόνοι περιόδου και είδα πάλι αίμα οπότε είπε ο γιατρός λογικά είναι περίοδος. Μου είπε έπρεπε να έχω αίμα γιατί αυτό έδειχνε ότι καθαρίζω μετά την Ένεση. Δεν ξέρω και εγώ τι να πω. Εσύ δεν είχες καθόλου δηλαδή αίμα. Μετά την ένεση ; τώρα είσαι σε φάση προσπάθειας; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας κοριτσια,

 

ηρθε η ωρα να γραψω την ιστορια μου και οποια μπορει να με βοηθησει. 

εχω 3 αποβολες ολες αυτοματες και μια τωρα που διανυω που δεν παει καλα.

ειχα παει στο ελενα στο τμημα αποβολων και ειχα εχω κανει απο εξετασεις για θρομβοφιλια, dna, ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια, και ο συζυγος σπερμα. ολα φυσιολογικες. επισκεφτηκα και αλλον γιατρο που ειδικευεται στις αποβολες και αυτος τυχαιο μου ειπε.

η ερωτηση μου ειναι για καποια που τα εχει περασει αυτα να μου δωσει τα φωτα της.πρεπει λετε να επισκεφτω διαβητολογο και ανοσολογο?

εχετε καποιον γιατρο να προτεινετε στην αθηνα.

 

ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2019 at 12:12 ΠΜ, eirinistar είπε:

καλησπερα σας κοριτσια,

 

ηρθε η ωρα να γραψω την ιστορια μου και οποια μπορει να με βοηθησει. 

εχω 3 αποβολες ολες αυτοματες και μια τωρα που διανυω που δεν παει καλα.

ειχα παει στο ελενα στο τμημα αποβολων και ειχα εχω κανει απο εξετασεις για θρομβοφιλια, dna, ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια, και ο συζυγος σπερμα. ολα φυσιολογικες. επισκεφτηκα και αλλον γιατρο που ειδικευεται στις αποβολες και αυτος τυχαιο μου ειπε.

η ερωτηση μου ειναι για καποια που τα εχει περασει αυτα να μου δωσει τα φωτα της.πρεπει λετε να επισκεφτω διαβητολογο και ανοσολογο?

εχετε καποιον γιατρο να προτεινετε στην αθηνα.

 

ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα

Καλησπέρα.λυπαμαι πολυ για όλα αυτά που περνάς.ολες οι αποβολές την ίδια εβδομάδα ήταν; οπωσδήποτε διαβητολογο να κάνεις καμπύλη ζάχαρου ινσουλινης.και αν σε παρακολουθεί αιματολογος , ανοσολογος δεν νομίζω να χρειάζεται.

Καρυοτυπο κάνατε και απλο και μοριακό;αν έχετε κάνει μόνο απλο ρώτησε αν μπορείς να κάνεις και μοριακό..

Πιο πάνω έχω γράψει την ιστορία μου.μετα απο 4 απώλειες 1ου τρίμηνου ,οι 2 διακοπή λόγω άρρωστων εμβρύων

ων και οι  άλλες 2 αποβολες βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο κάτι που οι γενετιστες έκριναν πως είναι η αιτία. Οπότε κάναμε προεμφυτευτικο έλεγχο και τώρα είμαι στην 13η εβδομάδα σε δίδυμα κάναμε και την αυχενική και όλα είναι πολύ καλα! Επίσης υπάρχουν κοπελες που έκαναν προεμφυτευτικο χωρίς να έχουν πρόβλημα στον καρυοτυπο και πήγαν ολα καλα.ειναι μια λύση δηλαδή κι αυτή.ρωτησε το..μπορει να ειναι θεμα εμβρυων..αρκεί βέβαια να έχουν αποκλειστεί άλλοι παράγοντες.

Τώρα είναι σιγουρο ότι δεν προχωραει;σε ποια εβδομάδα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 said:

Καλησπέρα.λυπαμαι πολυ για όλα αυτά που περνάς.ολες οι αποβολές την ίδια εβδομάδα ήταν; οπωσδήποτε διαβητολογο να κάνεις καμπύλη ζάχαρου ινσουλινης.και αν σε παρακολουθεί αιματολογος , ανοσολογος δεν νομίζω να χρειάζεται.

Καρυοτυπο κάνατε και απλο και μοριακό;αν έχετε κάνει μόνο απλο ρώτησε αν μπορείς να κάνεις και μοριακό..

Πιο πάνω έχω γράψει την ιστορία μου.μετα απο 4 απώλειες 1ου τρίμηνου ,οι 2 διακοπή λόγω άρρωστων εμβρύων

ων και οι  άλλες 2 αποβολες βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο κάτι που οι γενετιστες έκριναν πως είναι η αιτία. Οπότε κάναμε προεμφυτευτικο έλεγχο και τώρα είμαι στην 13η εβδομάδα σε δίδυμα κάναμε και την αυχενική και όλα είναι πολύ καλα! Επίσης υπάρχουν κοπελες που έκαναν προεμφυτευτικο χωρίς να έχουν πρόβλημα στον καρυοτυπο και πήγαν ολα καλα.ειναι μια λύση δηλαδή κι αυτή.ρωτησε το..μπορει να ειναι θεμα εμβρυων..αρκεί βέβαια να έχουν αποκλειστεί άλλοι παράγοντες.

Τώρα είναι σιγουρο ότι δεν προχωραει;σε ποια εβδομάδα είσαι;

καλημερα,

 

εχω κανει απλο καρυοτυπο.

Και τις 3 αποβολες  την πεμπτη εβδομαδα τελειωνανε και φευγανε μονες τους ,οποτε δεν ειχαμε παρει δειγμα να το στειλουν.

Αυριο μπαινω στην πεμπτη εβδομαδα και εχω αγωνια.

 

γενικα επειδη μου λενε ολα καλα, εχω προβληματιστει που δεν βρισκουν τιποτα. ειπα στη γυναικολογο τωρα αν δεν παει και αυτη καλα να κανουμε μια υστεροσκοπηση.

 

σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να σου πανε ολα καλά

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2019 at 12:12 ΠΜ, eirinistar είπε:

καλησπερα σας κοριτσια,

 

ηρθε η ωρα να γραψω την ιστορια μου και οποια μπορει να με βοηθησει. 

εχω 3 αποβολες ολες αυτοματες και μια τωρα που διανυω που δεν παει καλα.

ειχα παει στο ελενα στο τμημα αποβολων και ειχα εχω κανει απο εξετασεις για θρομβοφιλια, dna, ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια, και ο συζυγος σπερμα. ολα φυσιολογικες. επισκεφτηκα και αλλον γιατρο που ειδικευεται στις αποβολες και αυτος τυχαιο μου ειπε.

η ερωτηση μου ειναι για καποια που τα εχει περασει αυτα να μου δωσει τα φωτα της.πρεπει λετε να επισκεφτω διαβητολογο και ανοσολογο?

εχετε καποιον γιατρο να προτεινετε στην αθηνα.

 

ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα

Καλησπέρα και από μένα ! Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες σου . Το τμήμα που πηγές θεωρείται πολύ καλό και ήδη έχεις κάνει πολλές εξετάσεις . Μπορείς ίσως να δεις και ένα ενδοκρινολόγο να κανείς μια καμπύλη ίσως ... σου έκαναν ; θεωρώ ότι αν το έκριναν σκόπιμο θα σου είχαν κάνει ωστόσο αν το σκέφτεσαι κάνε μια επίσκεψη . 

Ανοσολογο εγώ δεν θα επισκεπτόμουν . Από αιματολόγο έχεις κάνει ήδη για θρομβοφιλια όποτε είσαι καλλυμενη . Πιθανόν να είναι και τυχαίο πάντως . Τι ηλικία έχεις ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Summer love said:

Καλησπέρα και από μένα ! Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες σου . Το τμήμα που πηγές θεωρείται πολύ καλό και ήδη έχεις κάνει πολλές εξετάσεις . Μπορείς ίσως να δεις και ένα ενδοκρινολόγο να κανείς μια καμπύλη ίσως ... σου έκαναν ; θεωρώ ότι αν το έκριναν σκόπιμο θα σου είχαν κάνει ωστόσο αν το σκέφτεσαι κάνε μια επίσκεψη . 

Ανοσολογο εγώ δεν θα επισκεπτόμουν . Από αιματολόγο έχεις κάνει ήδη για θρομβοφιλια όποτε είσαι καλλυμενη . Πιθανόν να είναι και τυχαίο πάντως . Τι ηλικία έχεις ; 

καλησπερα,

 

ειμαι 32 . και προσπαθουμε 2 χρονια να κανουμε παιδακι. αυτο που φοβαμαι με τους γιατρους που ασχολουνται με τις αποβολες ειναι αυτοι που σου βαζουν να κανεις περιττες εξετασεις και συστηνουν μεθοδους με αμφιβολα αποτελεσματα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eirinistar είπε:

καλημερα,

 

εχω κανει απλο καρυοτυπο.

Και τις 3 αποβολες  την πεμπτη εβδομαδα τελειωνανε και φευγανε μονες τους ,οποτε δεν ειχαμε παρει δειγμα να το στειλουν.

Αυριο μπαινω στην πεμπτη εβδομαδα και εχω αγωνια.

 

γενικα επειδη μου λενε ολα καλα, εχω προβληματιστει που δεν βρισκουν τιποτα. ειπα στη γυναικολογο τωρα αν δεν παει και αυτη καλα να κανουμε μια υστεροσκοπηση.

 

σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να σου πανε ολα καλά

Περίμενε σου είπαν οι γιατροί τωρα ότι δεν πάει καλα; μην βιάζεσαι μπορεί όλα να ήταν τυχαία και να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eirinistar είπε:

καλησπερα,

 

ειμαι 32 . και προσπαθουμε 2 χρονια να κανουμε παιδακι. αυτο που φοβαμαι με τους γιατρους που ασχολουνται με τις αποβολες ειναι αυτοι που σου βαζουν να κανεις περιττες εξετασεις και συστηνουν μεθοδους με αμφιβολα αποτελεσματα. 

Εντάξει δεν είναι πάντα έτσι , θέλω να πω υπάρχουν ειδικοί που είναι εξαιρετικοί επιστήμονες . Έχω ακούσει και εγώ κάποια ανοθορδοξα πράγματα αλλά νομίζω κανείς κρίνει και μόνος του . Στο Έλενα σου έδωσαν κάποια οδηγία ; τι σου είπαν ; 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Summer love said:

Εντάξει δεν είναι πάντα έτσι , θέλω να πω υπάρχουν ειδικοί που είναι εξαιρετικοί επιστήμονες . Έχω ακούσει και εγώ κάποια ανοθορδοξα πράγματα αλλά νομίζω κανείς κρίνει και μόνος του . Στο Έλενα σου έδωσαν κάποια οδηγία ; τι σου είπαν ; 

καλημερα,

 

εννοειται οτι δεν ειναι ολοι ετσι. εγω δεν μιλαω γενικα.Αλλα υπαρχει ενα μικρο μερος γιατρων που ειναι ετσι και πολλες φορες μεσα στην αγωνια σου ή και στην απελπισια σου δεν το καταλαβαινεις.

 

στο ελενα ειπαν ολα καλα.δεν υπάρχει τιποτα που να εχουνε βρει.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, eirinistar είπε:

καλημερα,

 

εννοειται οτι δεν ειναι ολοι ετσι. εγω δεν μιλαω γενικα.Αλλα υπαρχει ενα μικρο μερος γιατρων που ειναι ετσι και πολλες φορες μεσα στην αγωνια σου ή και στην απελπισια σου δεν το καταλαβαινεις.

 

στο ελενα ειπαν ολα καλα.δεν υπάρχει τιποτα που να εχουνε βρει.

Λογικά τότε δεν θα υπάρχει κάτι ιδιαίτερο . Συνέχισε και θα τα καταφέρεις !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/2/2019 at 12:12 AM, eirinistar said:

καλησπερα σας κοριτσια,

 

ηρθε η ωρα να γραψω την ιστορια μου και οποια μπορει να με βοηθησει. 

εχω 3 αποβολες ολες αυτοματες και μια τωρα που διανυω που δεν παει καλα.

ειχα παει στο ελενα στο τμημα αποβολων και ειχα εχω κανει απο εξετασεις για θρομβοφιλια, dna, ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια, και ο συζυγος σπερμα. ολα φυσιολογικες. επισκεφτηκα και αλλον γιατρο που ειδικευεται στις αποβολες και αυτος τυχαιο μου ειπε.

η ερωτηση μου ειναι για καποια που τα εχει περασει αυτα να μου δωσει τα φωτα της.πρεπει λετε να επισκεφτω διαβητολογο και ανοσολογο?

εχετε καποιον γιατρο να προτεινετε στην αθηνα.

 

ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα

καλησπερα και απο μενα.εχω γραψει την ιστορια μου και εγω πιο πανω.το τμημα του Ελενα ειναι παρα πολυ καλο.η Τσεκουρα εξαιρετικη γιατρος.προσπαθει να βρει τι μπορει να φταιει επιστημονικα και τεκμηριωμενα.εαν θες να επισκεφτεις και ενδοκρινολογο δεν ειναι κακη ιδεα.σε αιματολογο ανοσολογο γιατι σκεφτεσαι να πας?το τμημα του καθ εξιν αποβολων του Ελενα σε καλυπτει σε αυτο το κομματι.απλα θα σου πω περιστατικο που γνωστη μας ειχε 5 αποβολες στην σειρα.ειχε κανει του κοσμου τις εξετασεις και στην Ελλαδα και στην Αγγλια δεν μπορουσαν να βρουν τιποτα που να φταιει(τουλαχιστον απ αυτα που ξερουν οι γιατροι μεχρι τωρα)και τελικα μετα τις αποβολες εκανε 2 παιδακια.ουτε η ιδια δεν το πιστευε.χωρις να χει κανει καποια θεραπεια.συμβαινουν και αυτα.το λεω για να παιρνουμε ολες κουραγιο.εγω εχω ενα κοριτσακι και ολες οι αποβολες ηρθαν μετα.εχω κανει ολες τι εξετασεις.δεν κατεληξαν πουθενα ουτε ο γυναικολογος ουτε στο Ελενα.δεν μου βρηκαν τιποτα αξιολογισιμο.καποιες φορες ελεγα καλυτερα να ειχαν βρει κατι ωστε να ξερω αυτο ειναι αυτο θα προσπαθησω να το θεραπευσω.για να μην σε κουραζω ειμαι εγκυος παλι τωρα στην 7η εβδομαδα και με το καρδιοχτυπι καθε μερα που περναει.το μονο που μου προτεινε η ανοσολογος στο Ελενα και αυτο μετα απο πολλη σκεψη γιατι ειναι κατα των φαρμακων χωρις ισχυρη ενδειξη ειναι να κανω ενεσεις υπαρινης προφυλακτικη δοση.εσυ πως το γνωριζεις οτι η εγκυμοσυνη σου δεν προχωραει?εκανες χοριακες?ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, abebablom said:

καλησπερα και απο μενα.εχω γραψει την ιστορια μου και εγω πιο πανω.το τμημα του Ελενα ειναι παρα πολυ καλο.η Τσεκουρα εξαιρετικη γιατρος.προσπαθει να βρει τι μπορει να φταιει επιστημονικα και τεκμηριωμενα.εαν θες να επισκεφτεις και ενδοκρινολογο δεν ειναι κακη ιδεα.σε αιματολογο ανοσολογο γιατι σκεφτεσαι να πας?το τμημα του καθ εξιν αποβολων του Ελενα σε καλυπτει σε αυτο το κομματι.απλα θα σου πω περιστατικο που γνωστη μας ειχε 5 αποβολες στην σειρα.ειχε κανει του κοσμου τις εξετασεις και στην Ελλαδα και στην Αγγλια δεν μπορουσαν να βρουν τιποτα που να φταιει(τουλαχιστον απ αυτα που ξερουν οι γιατροι μεχρι τωρα)και τελικα μετα τις αποβολες εκανε 2 παιδακια.ουτε η ιδια δεν το πιστευε.χωρις να χει κανει καποια θεραπεια.συμβαινουν και αυτα.το λεω για να παιρνουμε ολες κουραγιο.εγω εχω ενα κοριτσακι και ολες οι αποβολες ηρθαν μετα.εχω κανει ολες τι εξετασεις.δεν κατεληξαν πουθενα ουτε ο γυναικολογος ουτε στο Ελενα.δεν μου βρηκαν τιποτα αξιολογισιμο.καποιες φορες ελεγα καλυτερα να ειχαν βρει κατι ωστε να ξερω αυτο ειναι αυτο θα προσπαθησω να το θεραπευσω.για να μην σε κουραζω ειμαι εγκυος παλι τωρα στην 7η εβδομαδα και με το καρδιοχτυπι καθε μερα που περναει.το μονο που μου προτεινε η ανοσολογος στο Ελενα και αυτο μετα απο πολλη σκεψη γιατι ειναι κατα των φαρμακων χωρις ισχυρη ενδειξη ειναι να κανω ενεσεις υπαρινης προφυλακτικη δοση.εσυ πως το γνωριζεις οτι η εγκυμοσυνη σου δεν προχωραει?εκανες χοριακες?ελπιζω να πανε ολα καλα

 

On 12/3/2019 at 8:23 PM, Nansy29 said:

Περίμενε σου είπαν οι γιατροί τωρα ότι δεν πάει καλα; μην βιάζεσαι μπορεί όλα να ήταν τυχαία και να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά.

κοριτσια ηρθε η ωρα νας σας κανω update.

δυστυχως χωρις ευχαριστη καταλαξη.

χοριακες πρωτη 29/11 την 30η ημερα κυκλου 45, επομενη μετα απο 3 μερες 2/12 518, 2 μερες 4/12  1234 ( επαρνα τα πανω μου,σκεφτομουν λες).παω για υπερηχο την επομενη 5/12 δεν βλεπει κατι. ξανακανω χοριακη 6/12 2300.ξαναπαω για υπερηχο τιποτα.την ιδια μερα βλεπω αιμα.ξανακανω χοριακη χθες 9/12 1880.

δυστυχως μου λεει η γυναικολογος παει και αυτη.

ενα μονιμο γιατι τι εχω...

να μην σας πω ποσο χαλια ειμαι και τι μαυρες σκεψεις κανω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε... 

κουραστηκα κοριτσια. τοσος πονος.αβαστακτος θα ελεγα.

 

σας μαυρισα.

ΥΓ μου ειπε οτι δεν μπορουν να παρουν ιστο.ειναι πολυ μικρο και αδικα θα πληρωσωκαι σιγουρα δεν θα δειξει.

 

τωρα που σας γραφω παρηγορια βρισκω.

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, eirinistar είπε:

 

κοριτσια ηρθε η ωρα νας σας κανω update.

δυστυχως χωρις ευχαριστη καταλαξη.

χοριακες πρωτη 29/11 την 30η ημερα κυκλου 45, επομενη μετα απο 3 μερες 2/12 518, 2 μερες 4/12  1234 ( επαρνα τα πανω μου,σκεφτομουν λες).παω για υπερηχο την επομενη 5/12 δεν βλεπει κατι. ξανακανω χοριακη 6/12 2300.ξαναπαω για υπερηχο τιποτα.την ιδια μερα βλεπω αιμα.ξανακανω χοριακη χθες 9/12 1880.

δυστυχως μου λεει η γυναικολογος παει και αυτη.

ενα μονιμο γιατι τι εχω...

να μην σας πω ποσο χαλια ειμαι και τι μαυρες σκεψεις κανω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε... 

κουραστηκα κοριτσια. τοσος πονος.αβαστακτος θα ελεγα.

 

σας μαυρισα.

ΥΓ μου ειπε οτι δεν μπορουν να παρουν ιστο.ειναι πολυ μικρο και αδικα θα πληρωσωκαι σιγουρα δεν θα δειξει.

 

τωρα που σας γραφω παρηγορια βρισκω.

 

σας ευχαριστω

Λυπάμαι πολύ βρε κορίτσι μου που το περνάς πάλι αυτό..Είναι δύσκολο..θα ήταν καλό αν μπορουσε να γινει ένας καρυοτυπος θα έβλεπες τουλάχιστον τι είχε το έμβρυο..Αλλά εφόσον δεν γίνεται αυτό για μένα επισκέψου όταν νιώσεις έτοιμη διαβητολογο και ίσως να συζητήσεις με κάποιον για το ενδεχόμενο προεμφυτευτικου(αλλά χωρίς να είναι σίγουρα αυτή η λύση για σενα)..τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχεις κάνει δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπλέξεις με πάρα πολλά..Και άλλωστε πολλές φορές συμβαίνει απλα μετά από πολλές αποβολές η επομενη να πάει καλα χωρίς να έχει βρεθεί η αιτια..προς το παρόν δώσε χρόνο στον εαυτό σου..σε λίγες μέρες θα είσαι καλύτερα ,θα ξεχαστείς με τις γιορτές και αργότερα όταν νιώσεις έτοιμη προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, eirinistar είπε:

 

κοριτσια ηρθε η ωρα νας σας κανω update.

δυστυχως χωρις ευχαριστη καταλαξη.

χοριακες πρωτη 29/11 την 30η ημερα κυκλου 45, επομενη μετα απο 3 μερες 2/12 518, 2 μερες 4/12  1234 ( επαρνα τα πανω μου,σκεφτομουν λες).παω για υπερηχο την επομενη 5/12 δεν βλεπει κατι. ξανακανω χοριακη 6/12 2300.ξαναπαω για υπερηχο τιποτα.την ιδια μερα βλεπω αιμα.ξανακανω χοριακη χθες 9/12 1880.

δυστυχως μου λεει η γυναικολογος παει και αυτη.

ενα μονιμο γιατι τι εχω...

να μην σας πω ποσο χαλια ειμαι και τι μαυρες σκεψεις κανω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε... 

κουραστηκα κοριτσια. τοσος πονος.αβαστακτος θα ελεγα.

 

σας μαυρισα.

ΥΓ μου ειπε οτι δεν μπορουν να παρουν ιστο.ειναι πολυ μικρο και αδικα θα πληρωσωκαι σιγουρα δεν θα δειξει.

 

τωρα που σας γραφω παρηγορια βρισκω.

 

σας ευχαριστω

Λυπάμαι πολύ για τα νέα σου...Έχεις πάει στο Έλενα 2η φορά για feedback μόλις πήρες τα αποτελέσματα των εξετάσεων που είχες κάνει; Δεν σου είπε τίποτα η κα. Τσεκούρα; Σε ταξινόμησε στις ανεξήγητες καθ' έξιν αποβολές;

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, eirinistar said:

 

κοριτσια ηρθε η ωρα νας σας κανω update.

δυστυχως χωρις ευχαριστη καταλαξη.

χοριακες πρωτη 29/11 την 30η ημερα κυκλου 45, επομενη μετα απο 3 μερες 2/12 518, 2 μερες 4/12  1234 ( επαρνα τα πανω μου,σκεφτομουν λες).παω για υπερηχο την επομενη 5/12 δεν βλεπει κατι. ξανακανω χοριακη 6/12 2300.ξαναπαω για υπερηχο τιποτα.την ιδια μερα βλεπω αιμα.ξανακανω χοριακη χθες 9/12 1880.

δυστυχως μου λεει η γυναικολογος παει και αυτη.

ενα μονιμο γιατι τι εχω...

να μην σας πω ποσο χαλια ειμαι και τι μαυρες σκεψεις κανω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε... 

κουραστηκα κοριτσια. τοσος πονος.αβαστακτος θα ελεγα.

 

σας μαυρισα.

ΥΓ μου ειπε οτι δεν μπορουν να παρουν ιστο.ειναι πολυ μικρο και αδικα θα πληρωσωκαι σιγουρα δεν θα δειξει.

 

τωρα που σας γραφω παρηγορια βρισκω.

 

σας ευχαριστω

Καλησπέρα και από εμένα!!

Για να νιώσεις συμπαράσταση έχω να σου πω πως πήρα μόλις την χοριακή μου και έφτασε 439 απο 709 που ήταν 4 ημερες πριν.

Εχω στο ιστορικό μου ήδη 3 ατυχίες και αυτή είναι η τέταρτη. Ολες με φυσικό τρόπο μέσα σε 2 χρόνια (μένω 2 φορές το χρόνο έγκυος) Ολες τελειωνουν στις 5-6 εβδομαδες και μονο μια (δίδυμη κυηση) τελειωσε στις 7.5 και κακως δεν μας προτειναν να κανουμε καρυωτυπο.

Ειμαι 33 πλεον και ο αντρας μου 35, έχουμε κανει πολλες εξετασεις και δεν υπαρχει κατι απτο. Ο γυναικολογος μου προτεινε να κανω υστεροσκοπιση σαν επομενο βημα και να ξανακοιταξω τα ενδοκρινολογικα μου.

Νιωθω ακριβως οπως εσυ, σκεφτομαι ακριβως τα ιδια και δεν ξερω τι να κανω.. Απο που να ξεκινησουμε παλι να ψαχνουμε, ποιον να εμπιστευτουμε και πως να κρινουμε τι ειναι καλυτερο για μας..

Αγαπιόμαστε πάρα πολύ με τον άντρα μου και θέλουμε πολύ να πετύχει αυτό κάποια στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Χρύσα86 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!!

Για να νιώσεις συμπαράσταση έχω να σου πω πως πήρα μόλις την χοριακή μου και έφτασε 439 απο 709 που ήταν 4 ημερες πριν.

Εχω στο ιστορικό μου ήδη 3 ατυχίες και αυτή είναι η τέταρτη. Ολες με φυσικό τρόπο μέσα σε 2 χρόνια (μένω 2 φορές το χρόνο έγκυος) Ολες τελειωνουν στις 5-6 εβδομαδες και μονο μια (δίδυμη κυηση) τελειωσε στις 7.5 και κακως δεν μας προτειναν να κανουμε καρυωτυπο.

Ειμαι 33 πλεον και ο αντρας μου 35, έχουμε κανει πολλες εξετασεις και δεν υπαρχει κατι απτο. Ο γυναικολογος μου προτεινε να κανω υστεροσκοπιση σαν επομενο βημα και να ξανακοιταξω τα ενδοκρινολογικα μου.

Νιωθω ακριβως οπως εσυ, σκεφτομαι ακριβως τα ιδια και δεν ξερω τι να κανω.. Απο που να ξεκινησουμε παλι να ψαχνουμε, ποιον να εμπιστευτουμε και πως να κρινουμε τι ειναι καλυτερο για μας..

Αγαπιόμαστε πάρα πολύ με τον άντρα μου και θέλουμε πολύ να πετύχει αυτό κάποια στιγμή..

 Αν είσαι στην Αθήνα, πήγαινε στο τμήμα καθ᾽ έξιν αποβολών του Έλενα. Ακόμα κι εγώ που υποτίθεται είχα κάνει πάρα πολλές εξετάσεις ιδιωτικά με παραπομπή γιατρών πυ διατείνονται ότι ειδικεύονται σε αυτά, χρειάστηκε να κάνω εκεί κάποιες ακόμα εξετάσεις (παρεπιπτόντως ειδικότητας ενδοκρινολόγου). 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, vas_sofia said:

Λυπάμαι πολύ για τα νέα σου...Έχεις πάει στο Έλενα 2η φορά για feedback μόλις πήρες τα αποτελέσματα των εξετάσεων που είχες κάνει; Δεν σου είπε τίποτα η κα. Τσεκούρα; Σε ταξινόμησε στις ανεξήγητες καθ' έξιν αποβολές;

καλημερα ,

ναι ειχα παει και μου ειχε πει οτι ειμαι στις ανεξηγητες αποβολες.

σκεφτομαι μηπως παω και στο τμημα αποβολων του αρεταιειου η του αλεξανδρας. μηπως βρουνε εκει κατι.

 

γνωριζει κατι απο προσωπικη εμπειρια?

 

12 hours ago, Χρύσα86 said:

Καλησπέρα και από εμένα!!

Για να νιώσεις συμπαράσταση έχω να σου πω πως πήρα μόλις την χοριακή μου και έφτασε 439 απο 709 που ήταν 4 ημερες πριν.

Εχω στο ιστορικό μου ήδη 3 ατυχίες και αυτή είναι η τέταρτη. Ολες με φυσικό τρόπο μέσα σε 2 χρόνια (μένω 2 φορές το χρόνο έγκυος) Ολες τελειωνουν στις 5-6 εβδομαδες και μονο μια (δίδυμη κυηση) τελειωσε στις 7.5 και κακως δεν μας προτειναν να κανουμε καρυωτυπο.

Ειμαι 33 πλεον και ο αντρας μου 35, έχουμε κανει πολλες εξετασεις και δεν υπαρχει κατι απτο. Ο γυναικολογος μου προτεινε να κανω υστεροσκοπιση σαν επομενο βημα και να ξανακοιταξω τα ενδοκρινολογικα μου.

Νιωθω ακριβως οπως εσυ, σκεφτομαι ακριβως τα ιδια και δεν ξερω τι να κανω.. Απο που να ξεκινησουμε παλι να ψαχνουμε, ποιον να εμπιστευτουμε και πως να κρινουμε τι ειναι καλυτερο για μας..

Αγαπιόμαστε πάρα πολύ με τον άντρα μου και θέλουμε πολύ να πετύχει αυτό κάποια στιγμή..

 

κοριτσι μου λυπαμαι παρα πολυ.εμενα ολες οι αποβολες γινονται στης 5η εβδομαδα.εγω εχω κανει καρυοτυπο απλο ,Αυτο που διαβαζω απο δω μεσα ειναι οτι υπαρχει και ο μοριακος καρυοτυπος . 

ξερετε αν υπαρχουν περιπτωσεις που εχει βγει κανονικος ο καρυοτυπος αλλα βγηκε προβλημα στο μοριακο?

και γω το επομενο βημα που σκεφτομαι ειναι να παω σε εξειδικευμενο ενδοκρινολογο.εχω κανει εξετασεις ενδοκρινολογικες και ειναι απολυτα φυσιολογικες.Μηπως ομως μπορει να βρει κατι. 

 

το θεμα με τους ενδροκρινολογους αυτους ειναι οτι εχουν αναμονη 4-5 μηνες.οποτε τωρα ψαχνω καποιον καλον και να εχει ραντεβου το πολυ σε εναν μηνα.

αν εχει καποια κοπελα να γνωριζει καποιον καλον και να μην εχει αναμονη τοσο πολυ ας μου στειλει.

 

το θεμα της απωλειας ακομα δεν ξερω πως θα το αντιμετωπισω.νιωθω οτι εχω μπλοκαρει. σκεφτομαι να παω σε εναν ψυχολογο.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vas_sofia said:

 Αν είσαι στην Αθήνα, πήγαινε στο τμήμα καθ᾽ έξιν αποβολών του Έλενα. Ακόμα κι εγώ που υποτίθεται είχα κάνει πάρα πολλές εξετάσεις ιδιωτικά με παραπομπή γιατρών πυ διατείνονται ότι ειδικεύονται σε αυτά, χρειάστηκε να κάνω εκεί κάποιες ακόμα εξετάσεις (παρεπιπτόντως ειδικότητας ενδοκρινολόγου). 

'Εκλεισα αρχες Ιανουαρίου ραντεβού στο Έλενα και 19/12 ραντεβού στο Αλεξάνδρα μπας και βγάλω καμιά άκρη. Εχω ρυθμισμένο υποθυροειδισμό και έχω αρχίσει φάρμακο για να πέσει στα φυσιολογικά η προλακτίνη μου (πάντα την είχα πάνω από το όριο χωρίς να είναι τεράστια) Και για glucophage μου είχε πει ενας γυναικολογος, αλλα το δινουν σε εξαιρετικα κακους κυκλους μου ειπε ο ενδοκρινολογος. Ο δικος μου κυκλος ειναι 32-38 μερες.

Δεν εχω ιδεα σε ποια ειδικοτητα και απο που να το πρωτοπιασω.. Οποτε το κοιταμε απο παντου μπας και βγαλουμε καμια ακρη. Διαβασα και για αντιπατρικα οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο...

Πραγματικα, μακαρι να υπηρχε ένα οργανωμενο team ανθρωπων που να στα δουν ολα και να φτασετε μαζι εως το επιθυμητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 11/12/2019 at 12:22 ΜΜ, eirinistar είπε:

καλημερα ,

ναι ειχα παει και μου ειχε πει οτι ειμαι στις ανεξηγητες αποβολες.

σκεφτομαι μηπως παω και στο τμημα αποβολων του αρεταιειου η του αλεξανδρας. μηπως βρουνε εκει κατι.

 

γνωριζει κατι απο προσωπικη εμπειρια?

 

 

κοριτσι μου λυπαμαι παρα πολυ.εμενα ολες οι αποβολες γινονται στης 5η εβδομαδα.εγω εχω κανει καρυοτυπο απλο ,Αυτο που διαβαζω απο δω μεσα ειναι οτι υπαρχει και ο μοριακος καρυοτυπος . 

ξερετε αν υπαρχουν περιπτωσεις που εχει βγει κανονικος ο καρυοτυπος αλλα βγηκε προβλημα στο μοριακο?

και γω το επομενο βημα που σκεφτομαι ειναι να παω σε εξειδικευμενο ενδοκρινολογο.εχω κανει εξετασεις ενδοκρινολογικες και ειναι απολυτα φυσιολογικες.Μηπως ομως μπορει να βρει κατι. 

 

το θεμα με τους ενδροκρινολογους αυτους ειναι οτι εχουν αναμονη 4-5 μηνες.οποτε τωρα ψαχνω καποιον καλον και να εχει ραντεβου το πολυ σε εναν μηνα.

αν εχει καποια κοπελα να γνωριζει καποιον καλον και να μην εχει αναμονη τοσο πολυ ας μου στειλει.

 

το θεμα της απωλειας ακομα δεν ξερω πως θα το αντιμετωπισω.νιωθω οτι εχω μπλοκαρει. σκεφτομαι να παω σε εναν ψυχολογο.

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!έγω είμαι  τετοια περίπτωση που ο απλός μου καρυοτυπος ήταν μια χαρά αλλά το πρόβλημα κρυβοταν στον μοριακό..

Σε ψυχολογο είναι σιγουρα καλό να πας..Εγώ πήγα μετά την 3η απώλεια και με βοήθησε πολύ..

Σου εύχομαι σύντομα με χαρές και ενα υγιες μωράκι στην αγκαλιά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 3/12/2019 at 1:49 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα.λυπαμαι πολυ για όλα αυτά που περνάς.ολες οι αποβολές την ίδια εβδομάδα ήταν; οπωσδήποτε διαβητολογο να κάνεις καμπύλη ζάχαρου ινσουλινης.και αν σε παρακολουθεί αιματολογος , ανοσολογος δεν νομίζω να χρειάζεται.

Καρυοτυπο κάνατε και απλο και μοριακό;αν έχετε κάνει μόνο απλο ρώτησε αν μπορείς να κάνεις και μοριακό..

Πιο πάνω έχω γράψει την ιστορία μου.μετα απο 4 απώλειες 1ου τρίμηνου ,οι 2 διακοπή λόγω άρρωστων εμβρύων

ων και οι  άλλες 2 αποβολες βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο κάτι που οι γενετιστες έκριναν πως είναι η αιτία. Οπότε κάναμε προεμφυτευτικο έλεγχο και τώρα είμαι στην 13η εβδομάδα σε δίδυμα κάναμε και την αυχενική και όλα είναι πολύ καλα! Επίσης υπάρχουν κοπελες που έκαναν προεμφυτευτικο χωρίς να έχουν πρόβλημα στον καρυοτυπο και πήγαν ολα καλα.ειναι μια λύση δηλαδή κι αυτή.ρωτησε το..μπορει να ειναι θεμα εμβρυων..αρκεί βέβαια να έχουν αποκλειστεί άλλοι παράγοντες.

Τώρα είναι σιγουρο ότι δεν προχωραει;σε ποια εβδομάδα είσαι;

Καλησπέρα θέλω να με βοηθήσεις σχετικά με το γενετιστή που ανέφερες, είχα μια αποβολη,1 παλλινδρομη και δυστυχώς το τελειωτικό χτύπημα πριν μερικές μέρες στον 5ο μήνα, συνδρομο dandy walker, το οποίο δεν είναι γενετικο συμφωνα με το γιατρό μου. Το μωράκι μου ήταν μια χαρά και μου το πήραν γιατί είχε υγρό στον εγκέφαλο και δεν θα ζούσε. Τι εξετάσεις σου είπαν να κάνεις μετα τις 4 απώλειες που είχες? Εχω ακούσει τοσα πολλα και δεν ξερω τι να κάνω. Με όλη μου την καρδια σου εύχομαι για τα διδυμακια σου ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...