Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου... Καλησπέρα και από εμένα.... Τελικά ήταν εξωμητριο ωστόσο ο γιατρός μου κινήθηκε συντηρητικά... Κάναμε. Αποξεση για να διαπιστώσουν αρχικά αν κάποια στοιχεία (τα οποία τελικά ήταν αίμα ξερό λογικά) δείξουν χοριακες λαχνες. Η γρήγορη Ιστολογικη δεν έδειξε χοριακες λαχνες και μετά την αποξεση χοριακη συνέχισε να είναι υψηλή χωρίς πτώση, η γρήγορη Ιστολογικη έδειξε όχι χοριακες λαχνες και βρήκαν κι υγρό λίγο στην κοιλιά στο δουγλασσειο χώρο. Ο γιατρός μου σήμερα μου χορήγησε μεθοτρεξατη περιμένουμε η αιμορραγία η θα απορροφηθεί ίσως . Ήταν να το περάσω και αυτό δυστυχώς, όλα είναι για όλους τελικά. Ψυχικά...... Τι να σας περιγράψω........φόβος, θλίψη, απογοήτευση αγωνία..... Θα ήθελα αν υπάρχουν  κοπέλες με ανάλογη εμπειρία να μοιραστούν μαζί μου την δική τους περίπτωση.... Έκαναν παιδάκια Μετά από εξωμητριο; δεν μπορώ να καταλάβω πως το πρώτο ήταν ενδομητριο και αυτό εξωμητριο; αν είχα βουλωμενες σαλπιγγες λογικά δε θα γινόταν σύλληψη κι δη τόσο γρήγορα, η λάθος λέω; σας ευχαριστώ όλες πολύ!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Κορίτσια μου... Καλησπέρα και από εμένα.... Τελικά ήταν εξωμητριο ωστόσο ο γιατρός μου κινήθηκε συντηρητικά... Κάναμε. Αποξεση για να διαπιστώσουν αρχικά αν κάποια στοιχεία (τα οποία τελικά ήταν αίμα ξερό λογικά) δείξουν χοριακες λαχνες. Η γρήγορη Ιστολογικη δεν έδειξε χοριακες λαχνες και μετά την αποξεση χοριακη συνέχισε να είναι υψηλή χωρίς πτώση, η γρήγορη Ιστολογικη έδειξε όχι χοριακες λαχνες και βρήκαν κι υγρό λίγο στην κοιλιά στο δουγλασσειο χώρο. Ο γιατρός μου σήμερα μου χορήγησε μεθοτρεξατη περιμένουμε η αιμορραγία η θα απορροφηθεί ίσως . Ήταν να το περάσω και αυτό δυστυχώς, όλα είναι για όλους τελικά. Ψυχικά...... Τι να σας περιγράψω........φόβος, θλίψη, απογοήτευση αγωνία..... Θα ήθελα αν υπάρχουν  κοπέλες με ανάλογη εμπειρία να μοιραστούν μαζί μου την δική τους περίπτωση.... Έκαναν παιδάκια Μετά από εξωμητριο; δεν μπορώ να καταλάβω πως το πρώτο ήταν ενδομητριο και αυτό εξωμητριο; αν είχα βουλωμενες σαλπιγγες λογικά δε θα γινόταν σύλληψη κι δη τόσο γρήγορα, η λάθος λέω; σας ευχαριστώ όλες πολύ!!!!! 

λυπαμαι κοριτσι μου που το περασες αυτο νομιζω οτι ειναι απτις χειροτερες εμπειρειες. το εξωμητριο δεν σημαινει βουλουμενες σαλπιγγες ξερω κοπελα με δυο παιδια πανευκολες συλληψεις κ την τριτη φορα ηταν εξωμητριο. συνηθως η αιτια ειναι τυχαια. αλλες φορες υπαρχουν απλα συμφυσεις δηλαδη μικρα εμποδια απο μικροβια που εχουν περασει χωρις η σαλπιγγα να ειναι βουλωμενη. 

τωρα η επομενη κινηση σου ειναι μολις σου δωσουν το οκ για επαφες να κανεις σαλπιγγογραφια για να δεις σε τι κατασταση ειναι οι σαλπιγγες σου. ορμονολογικες οπωσδηποτε οταν περασει ο αναλογος χρονος απο το φαρμακο που σου δωσαν γιατι ειναι αρκετα ισχυρο φαρμακο κ επιρεαζει αρκετα κ τα ωαρια.

παντως εγκυος κ με μια σαλπιγγα μενεις πανευκολα οποτε μην σε ανχωνει αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Κορίτσια μου... Καλησπέρα και από εμένα.... Τελικά ήταν εξωμητριο ωστόσο ο γιατρός μου κινήθηκε συντηρητικά... Κάναμε. Αποξεση για να διαπιστώσουν αρχικά αν κάποια στοιχεία (τα οποία τελικά ήταν αίμα ξερό λογικά) δείξουν χοριακες λαχνες. Η γρήγορη Ιστολογικη δεν έδειξε χοριακες λαχνες και μετά την αποξεση χοριακη συνέχισε να είναι υψηλή χωρίς πτώση, η γρήγορη Ιστολογικη έδειξε όχι χοριακες λαχνες και βρήκαν κι υγρό λίγο στην κοιλιά στο δουγλασσειο χώρο. Ο γιατρός μου σήμερα μου χορήγησε μεθοτρεξατη περιμένουμε η αιμορραγία η θα απορροφηθεί ίσως . Ήταν να το περάσω και αυτό δυστυχώς, όλα είναι για όλους τελικά. Ψυχικά...... Τι να σας περιγράψω........φόβος, θλίψη, απογοήτευση αγωνία..... Θα ήθελα αν υπάρχουν  κοπέλες με ανάλογη εμπειρία να μοιραστούν μαζί μου την δική τους περίπτωση.... Έκαναν παιδάκια Μετά από εξωμητριο; δεν μπορώ να καταλάβω πως το πρώτο ήταν ενδομητριο και αυτό εξωμητριο; αν είχα βουλωμενες σαλπιγγες λογικά δε θα γινόταν σύλληψη κι δη τόσο γρήγορα, η λάθος λέω; σας ευχαριστώ όλες πολύ!!!!! 

Σε χαιρετώ κορίτσι μου. Εγω περασα εξωμητρια κυηση τον ιουνιο του 2017 ειχα νοσηλευτει μεχρι να δειξει αν ηταν εξωμητριο ή αποβολη. Το αντιμετωπισαμε με μεθοτρεξατη και ειχα αιμα μετα την ένεση και καφε υγρα εως και 1 μήνα μετά. Φεβρουαριο του 2018 ξαναμενω εγκυος και ολα πήγανε μια χαρά. Εχω μια μπεμπα 10,5 μηνων. Ειναι μια πολυ ψυχοφθορα διαδικασια το εξωμητριο εκαναν αρκετες χοριακες μετα την μεθοτρεξατη μεχρι να πεσει εντελώς. Ψυχολογια στα πατωματα αλλά μετα την καταιγίδα έρχεται το ουρανιο τοξο :-) υπομονη και κουραγιο θα πω.

Just now, Elenaki5186 είπε:

Σε χαιρετώ κορίτσι μου. Εγω περασα εξωμητρια κυηση τον ιουνιο του 2017 ειχα νοσηλευτει μεχρι να δειξει αν ηταν εξωμητριο ή αποβολη. Το αντιμετωπισαμε με μεθοτρεξατη και ειχα αιμα μετα την ένεση και καφε υγρα εως και 1 μήνα μετά. Φεβρουαριο του 2018 ξαναμενω εγκυος και ολα πήγανε μια χαρά. Εχω μια μπεμπα 10,5 μηνων. Ειναι μια πολυ ψυχοφθορα διαδικασια το εξωμητριο εκαναν αρκετες χοριακες μετα την μεθοτρεξατη μεχρι να πεσει εντελώς. Ψυχολογια στα πατωματα αλλά μετα την καταιγίδα έρχεται το ουρανιο τοξο :-) υπομονη και κουραγιο θα πω.

Να αναφέρω πώς μια φίλη μου μετα που γεννησε 3 μωρα η τεταρτη εγκυμοσύνη της βγηκε εξωμητρια και τελικά εχασε τη μια της σάλπιγγα. Συμπερασμα: είναι θεμα τυχης πιστευω και κακης στιγμής. Το εξωμητριο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχεις βουλωμενη σαλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Κορίτσια μου... Καλησπέρα και από εμένα.... Τελικά ήταν εξωμητριο ωστόσο ο γιατρός μου κινήθηκε συντηρητικά... Κάναμε. Αποξεση για να διαπιστώσουν αρχικά αν κάποια στοιχεία (τα οποία τελικά ήταν αίμα ξερό λογικά) δείξουν χοριακες λαχνες. Η γρήγορη Ιστολογικη δεν έδειξε χοριακες λαχνες και μετά την αποξεση χοριακη συνέχισε να είναι υψηλή χωρίς πτώση, η γρήγορη Ιστολογικη έδειξε όχι χοριακες λαχνες και βρήκαν κι υγρό λίγο στην κοιλιά στο δουγλασσειο χώρο. Ο γιατρός μου σήμερα μου χορήγησε μεθοτρεξατη περιμένουμε η αιμορραγία η θα απορροφηθεί ίσως . Ήταν να το περάσω και αυτό δυστυχώς, όλα είναι για όλους τελικά. Ψυχικά...... Τι να σας περιγράψω........φόβος, θλίψη, απογοήτευση αγωνία..... Θα ήθελα αν υπάρχουν  κοπέλες με ανάλογη εμπειρία να μοιραστούν μαζί μου την δική τους περίπτωση.... Έκαναν παιδάκια Μετά από εξωμητριο; δεν μπορώ να καταλάβω πως το πρώτο ήταν ενδομητριο και αυτό εξωμητριο; αν είχα βουλωμενες σαλπιγγες λογικά δε θα γινόταν σύλληψη κι δη τόσο γρήγορα, η λάθος λέω; σας ευχαριστώ όλες πολύ!!!!! 

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι... Αρχικά να σου πω ότι και με μια σάλπιγγα μένεις έγκυος. Το θέμα είναι να είναι λειτουργική. Επίσης να σου πω ότι δεν υπάρχει πάντα συγκεκριμένος λόγος για το εξωμητριο, απλά τυχαίνει. Έχω περάσει δύο φορές τον εφιάλτη του εξωμητριου. Μια πριν από 3 χρόνια, όπου μου αφαίρεσαν την αριστερή σάλπιγγα με ανοιχτό χειρουργείο και μια πριν από 4 μήνες περίπου που μετά από λαπαροσκόπηση δε φάνηκε κάτι έξω από τη μήτρα (αλλά ούτε και μέσα στη μήτρα φαινόταν κατι με χοριακη πάνω από 2500). Ο γιατρός αποφάνθηκε ότι μάλλον ήταν στο κέρας της μήτρας (στο σημείο που ενώνεται με τη σάλπιγγα) γιατί σε εκείνο το σημείο έβλεπε κάτι ύποπτο. Από ότι κατάλαβα δια της ατοπου απαγωγής κατέληξε στο συμπέρασμα. Δεν πήρα κάτι, ούτε αποξεση γινόταν στο σημείο και μου είπε να περιμένω να απορροφηθεί από τον οργανισμό εφόσον η χοριακη ειχε αρχίσει ήδη να πέφτει. Πριν από ενάμιση μήνα που πήγα για υπέρηχο κι ενώ είχε μηδενιστεί η χοριακη το ύποπτο σημείο συβεχισε να το βλέπει ο γιατρός και μου είπε ότι μπορεί να πάρει και 5 μήνες να απορροφηθεί. Να σημειώσω ότι πριν ένα χρόνο περίπου είχα και μια παλινδρομη κύηση που σταμάτησε λίγο πριν την 8η εβδομάδα κι ενώ είχαμε ακούσει καρδιά... Επίσης έχω ένα παιδάκι 5 χρονών που μου δίνει δύναμη να σηκωθώ και να σταθώ στα πόδια μου κάθε φορά που έχω μια τέτοια περιπέτεια... Για την ιστορία να σου πω ότι μετά το πρώτο εξωμητριο έκανα και δύο εξωσωματικες που απέτυχαν. Είμαι μια δεκαετία μεγαλύτερη σου. Παρόλα αυτό σε διάστημα 7 μηνών τον τελευταίο χρόνο έμεινα 2 φορές έγκυος με μια σάλπιγγα. Επίσης να αναφέρω ότι οι σάλπιγγες σε σαλπιγγογραφια που είχα κάνει πριν μείνω έγκυος στον γιο μου ήταν σε άψογη κατάσταση. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά απλά άργησε λίγο να έρθει και κάναμε εξετάσεις που ήταν όλες καλές. Ήρθε μετά από περίπου ενάμιση χρόνο προσπαθειών... Στην προσπάθεια για δεύτερο είχαμε όλες τις περιπέτειες που ανέφερα παραπάνω... Ξέρω κοπέλες που με μια σάλπιγγα έκαναν οχι μόνο ένα αλλά δύο παιδιά. Πάρε το χρόνο σου να αναρρωσεις, κάνε τις εξετάσεις που θα σου πει ο γιατρός και όλα καλά θα πάνε. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνεις μια σαλπιγγογραφια για μα δεις σε τι κατάσταση είναι οι σάλπιγγες. Καλο κουράγιο σου εύχομαι και να θυμάσαι δεν είσαι η μόνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου. Και εγώ νοσηλεύτηκα 3 μέρες μέχρι να δούμε τελικά τι γίνεται. 3 μέρες ήμουν με ορους μόνο, νηστικη, ταλαιπωρημενη πολύ ψυχικά και σωματικά. Ο γιατρός μου όπως σας ανέφερα ήθελε να κινηθεί συντηρητικά. Η χοριακη μου ήταν 1400 κάτι. Θα κάνω πάλι το Σάββατο, λογικά δε πρέπει να έχει. Πέσει η τιμή της κάπως; μου είπε ότι μπορεί να δω αιμα αλλιώς θα το απορροφήσει ο οργανισμός.δεν ήξερα ότι η μεθοτρεξατη επηρεάζει τα ωάρια. Μου είπε ο γιατρός ότι σε τόσο μικρή ποσότητα που δίνεται για αυτό το σκοπό δεν έχει επιπτώσεις. Τι να πω.... Απλως σκέφτομαι. Πως γίνεται; ολα πια σε εμάς τυχαινουν; ο γιατρός μου είπε αν είχες βουλωμενες σαλπιγγες η λογική λέει ότι δε θα γινόταν σύλληψη τόσο εύκολα, μπορεί απλά να έχω στενωση μου είπε το οποίο διορθώνεται. Διορθώνεται όντως; άρα θεωρείτε ότι πρόβλημα να κάνω παιδάκια δε θα έχω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Και εγώ νοσηλεύτηκα 3 μέρες μέχρι να δούμε τελικά τι γίνεται. 3 μέρες ήμουν με ορους μόνο, νηστικη, ταλαιπωρημενη πολύ ψυχικά και σωματικά. Ο γιατρός μου όπως σας ανέφερα ήθελε να κινηθεί συντηρητικά. Η χοριακη μου ήταν 1400 κάτι. Θα κάνω πάλι το Σάββατο, λογικά δε πρέπει να έχει. Πέσει η τιμή της κάπως; μου είπε ότι μπορεί να δω αιμα αλλιώς θα το απορροφήσει ο οργανισμός.δεν ήξερα ότι η μεθοτρεξατη επηρεάζει τα ωάρια. Μου είπε ο γιατρός ότι σε τόσο μικρή ποσότητα που δίνεται για αυτό το σκοπό δεν έχει επιπτώσεις. Τι να πω.... Απλως σκέφτομαι. Πως γίνεται; ολα πια σε εμάς τυχαινουν; ο γιατρός μου είπε αν είχες βουλωμενες σαλπιγγες η λογική λέει ότι δε θα γινόταν σύλληψη τόσο εύκολα, μπορεί απλά να έχω στενωση μου είπε το οποίο διορθώνεται. Διορθώνεται όντως; άρα θεωρείτε ότι πρόβλημα να κάνω παιδάκια δε θα έχω; 

Το 90 - 95% (δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό) των εξωμητριων κυησεων βρίσκονται στη σάλπιγγα. Αλλά είναι ένα μικρό ποσοστό που μπορεί να είναι στην ωοθηκη ή στο έντερο ή οπουδήποτε αλλού έξω από τη μήτρα... Ακόμα και μέσα στη μήτρα σε λάθος θέση (οπως στην τελευταία περίπτωση δική μου). Πώς είναι τόσο σίγουρος ο γιατρός ότι είναι στη σάλπιγγα; Πάντως παιδάκια θα κάνεις απλά πρέπει να δεις τι πήγε στραβά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Και εγώ νοσηλεύτηκα 3 μέρες μέχρι να δούμε τελικά τι γίνεται. 3 μέρες ήμουν με ορους μόνο, νηστικη, ταλαιπωρημενη πολύ ψυχικά και σωματικά. Ο γιατρός μου όπως σας ανέφερα ήθελε να κινηθεί συντηρητικά. Η χοριακη μου ήταν 1400 κάτι. Θα κάνω πάλι το Σάββατο, λογικά δε πρέπει να έχει. Πέσει η τιμή της κάπως; μου είπε ότι μπορεί να δω αιμα αλλιώς θα το απορροφήσει ο οργανισμός.δεν ήξερα ότι η μεθοτρεξατη επηρεάζει τα ωάρια. Μου είπε ο γιατρός ότι σε τόσο μικρή ποσότητα που δίνεται για αυτό το σκοπό δεν έχει επιπτώσεις. Τι να πω.... Απλως σκέφτομαι. Πως γίνεται; ολα πια σε εμάς τυχαινουν; ο γιατρός μου είπε αν είχες βουλωμενες σαλπιγγες η λογική λέει ότι δε θα γινόταν σύλληψη τόσο εύκολα, μπορεί απλά να έχω στενωση μου είπε το οποίο διορθώνεται. Διορθώνεται όντως; άρα θεωρείτε ότι πρόβλημα να κάνω παιδάκια δε θα έχω; 

Αχ βρε κοριτσι ποσο σε καταλαβαινω..κ εγω οταν ειχα το εξωμητριο 1η φορα ακουγα τη λεξη..αλλα τελικα ειναι πολυ πιο συχνο..τισ ιδιεσ αποριεσ ειχα..

4 χρονια μετα εχω ηδη μια μικρη 22 μηνων κ περιμενω κ το αδερφακι τησ σε 2 μηνεσ..κ ειμαι κ μεγαλυτερη δου..στα 37

Στη δικη μου περιπτωση αφαιρεθηκε κ η σαλπιγγα..μεθοτρεξατη δεν ηθελε ο γιατροσ να παρω κ παλι καλα γιατι οταν με ανοιξαν η σαλπιγγα μου ηταν κατεστραμμενη.σαλπιγγογραφια στην σαλπιγγα που μου απεμεινε θα καναμε μετα το χρονο εφοσον δεν εμενα εγκυοσ..αλλα εμεινα σχετικα γρηγορα οπωσ κ την 1η φορα..μονο κατι ινομυωματα που ειχα αφαιρεσα γιατι ισωσ κ αυτα να χαν προκαλεσει το εξωμητριο αλκα κ εοειδη ευθυνοβται για αποβολεσ δεν ηθελα να το ρισκαρω..

Παρε το χρονο σου..ηρεμησε..κ εμεισ ειμαστε εδω..παιδακι θα κανεισ σιγουρα..οχι ενα..οσα θεσ..αν θυμσμαι καλα η μεθοτρεξατη θελει 3 με 6 μηνεσ πριν ξανσπροσπαθησεισ..μεχρι τοτε θα χεισ ηρεμησει..

Μην το βαζεισ κατω..ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ο γιατρός μου ήθελε να πάει συντηρητικά... Στην κοιλιά μου φαινόταν λίγο αίμα (υγρό στο δουγλασσειο χώρο) και μου είπε η μεθοτρεξατη θα το συρρικβωσρι και είτε θα πέσει είτε θα το απορροφήσει οπότε όπου και να είναι δε θα υοαρχει μετά. Μόλις μηδενιστεί η χοριακη (πόσο χρόνο θ πάρει άραγε;;;) θα ξεκινήσουμε τις εξετασεις μας Θρομβοφιλια, ορμονολογικες, σαλπιγγογραφια και. Μας είπε μετά τις εξετάσεις μετά από 2 μήνες μπορούμε πάλι. Με τούτα και με εκείνα θα έχουν περάσει σίγουρα 3 μήνες γιατί και περίοδος τώρα πότε θα μου έρθει; ποιος ξέρει; νιώθω πολύ φοβισμένη..... Γιατί άκουω και διάφορα.... Στο νοσοκομείο άκουσα από μια ειδικευομενη ε μάλλον έχεις βουλωμενες σαλπιγγες.... Και ρώτησα το γιατρό και. Μου είπε κορίτσι μου αν είχες βουλωμενες σαλπιγγες δε θα γινόταν η σύλληψη έτσι. Εσύ μου λέει μενεις έγκυος με τον αέρα. Εσείς το πιστεύετε αυτό με τις σάλπιγγες; 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τις σάλπιγγες. Θα κάνεις σαλπιγγογραφια και θα δεις. Αν και πιστεύω ότι ο γιατρός σου έχει δίκιο. Αν ήταν βουλωμενες θα δυσκολευοσουν και στη σύλληψη. Παρόλα αυτά με τη σαλπιγγογραφια θα πάρεις απαντήσεις. Καλή ανάρρωση σου εύχομαι και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mrs το Μάρτιο διαγνώστηκα κι εγώ με εξωμήτρια κύηση αγνώστου θέσεως. Επειδή ήταν νωρίς ακόμα μου χορήγησαν μεθοτρεξάτη. Μου είπαν τις επόμενες τρεις μέρες θα ανέβει πολύ η χοριακη, αλλά στην εβδομάδα θα πρέπει να πέσει. Δυστυχώς δεν έπεσε και τελικά μου χορήγησαν κι άλλη δόση η οποία έπιασε ευτυχώς. Πήρε πάνω από μήνα μέχρι να μηδενίσει τελείως και μέχρι τότε δεν είχα αίμα. Μόλις μηδένισε ήρθε αίμα κι ένα μήνα μετά περίοδος κανονικά. Τώρα είμαι ξανά στην προσπάθεια αλλά με πολλή αγωνία αφού μου είπαν ότι έχω αυξημένες πιθανότητες για εξωμητριο. Αν δεν μείνω έγκυος σε μερικούς μήνες μου ειπαν για σαλπιγγογραφια. Δυστυχώς προσπαθούσαμε 2μιση χρόνια για εγκυμοσύνη και αυτό ήταν το αποτέλεσμα!Εσένα που στο εντόπισαν; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/9/2019 at 1:41 ΠΜ, Fiori είπε:

Mrs το Μάρτιο διαγνώστηκα κι εγώ με εξωμήτρια κύηση αγνώστου θέσεως. Επειδή ήταν νωρίς ακόμα μου χορήγησαν μεθοτρεξάτη. Μου είπαν τις επόμενες τρεις μέρες θα ανέβει πολύ η χοριακη, αλλά στην εβδομάδα θα πρέπει να πέσει. Δυστυχώς δεν έπεσε και τελικά μου χορήγησαν κι άλλη δόση η οποία έπιασε ευτυχώς. Πήρε πάνω από μήνα μέχρι να μηδενίσει τελείως και μέχρι τότε δεν είχα αίμα. Μόλις μηδένισε ήρθε αίμα κι ένα μήνα μετά περίοδος κανονικά. Τώρα είμαι ξανά στην προσπάθεια αλλά με πολλή αγωνία αφού μου είπαν ότι έχω αυξημένες πιθανότητες για εξωμητριο. Αν δεν μείνω έγκυος σε μερικούς μήνες μου ειπαν για σαλπιγγογραφια. Δυστυχώς προσπαθούσαμε 2μιση χρόνια για εγκυμοσύνη και αυτό ήταν το αποτέλεσμα!Εσένα που στο εντόπισαν; 

Κορίτσι μου με συγχωρείς που καθυστέρησα τόσο να σου απαντήσω. Εμένα μου έκαναν πόσους υπέρηχους οηγα και σε έναν έμβρυο λόγο (δε θυμάμαι. Καλά) που κάνει έναν υπέρηχο που φαίνονται και οι σάλπιγγες. (δε θυμάμαι ακριβώς μην παραπληροφορω) επειδή ωστόσο εντοπίστηκε μια φλεγμονή έξω από την ωοθήκη μεταξύ ωοθήκηε και σάλπιγγας λένε ότι μάλλον είναι στην αριστερή σάλπιγγα. Μου είπε ο γιατρός ότι ήταν τόσο μικρό που και να σε άνοιγα αν δνε βρίσκαμε τίποτα στη σάλπιγγα ίσως να μην κάναμε και καλό τελικά. Έτσι πήρα και εγώ τη 2η δόση μεθοτρεξατης και περιμένω να μηδενίσει γενικά ο γιατρός είναι πολύ συντηρητικός γενικά δεν πάει κατευθείαν χο. Τώρα από χοριακη Είμαστε στο 648. Μόλις μηδενίσει ένα μήνα μετά μου είπε σαλπιγγογραφια. Μίλησα μαζί του κια μου είπε με βουλωμενες σαλπιγγες μια γυναίκα δεν μπορεί να πετύχει σύλληψη. Απλά θέλει να δει τι προκάλεσε το εξωμητριο.... Κάποια στενωση; συμφυσεις; τι να πω. Δνε ξέρω αν όλα αυτά είναι αντιμετωπίσιμα αλλά εγώ είμαι σε μια φάση άρνησης και φόβου.φοβάμαι αν διορθώνεται αν βρεθεί κάτι, φοβαμαι λόγω αυξημένων πιθανοτήτων για εξωμητριο. Δεν ξέρω. Μου είπε είναι 10 τοις εκατό οι πιθανότητες. Το υπόλοιπο 90 υπέρ μας. Περιμένω να μηδενίσει να ξεκινήσω τις εξετάσεις όταν μου πει. Εσύ πως τα πας; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες! Μετα απο μια υγιή πρώτη εγκυμοσύνη απο την οποια απεκτησα την κορη μου διαγνωστηκα κι εγω με εξωμητριο πριν απο λιγες μερες. Η κυηση ηταν στην σαλπιγγα την οποια αφαιρεσαμε λαπαροσκοπικα και τωρα ειμαι στην αναρρωση. Θα μπορούσατε οσες έχετε περασει απο αυτη τη θεση να μου πείτε αν μετα την επεμβαση επηρεάστηκε ο κύκλος και ωορρηξία?? Δεν φαίνεται να έχει κάποια σχεση το ενα με το αλλο αλλα υπάρχουν γυναικες που ισχυρίζονται οτι η ωορρηξία τους μετα το χειρουργείο σταμάτησε να ειναι τακτική.. Όντως συμβαίνει κατι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Diamantina88 είπε:

Καλησπερα σε ολες! Μετα απο μια υγιή πρώτη εγκυμοσύνη απο την οποια απεκτησα την κορη μου διαγνωστηκα κι εγω με εξωμητριο πριν απο λιγες μερες. Η κυηση ηταν στην σαλπιγγα την οποια αφαιρεσαμε λαπαροσκοπικα και τωρα ειμαι στην αναρρωση. Θα μπορούσατε οσες έχετε περασει απο αυτη τη θεση να μου πείτε αν μετα την επεμβαση επηρεάστηκε ο κύκλος και ωορρηξία?? Δεν φαίνεται να έχει κάποια σχεση το ενα με το αλλο αλλα υπάρχουν γυναικες που ισχυρίζονται οτι η ωορρηξία τους μετα το χειρουργείο σταμάτησε να ειναι τακτική.. Όντως συμβαίνει κατι τέτοιο???

Κοριτσι καλησπερα..λυπαμαι που σου συνεβη κ εσενα αυτο..

Εχω να σου πω πωσ ο κυκλοσ μου δεν επηρεαστηκε καθολου..απλα ηξερα πωσ θα μουν γονιμη απο τη μερια τησ σαλπιγγασ που μου απεμεινε..αν κ στην βιβλιογρ αναφερουν πωσ κ απο την αλλη ωοθηκη μπορει να παρει η σαλπιγγα το ωαριο..αυτο μου το χε αναφερει κ ο γυναικολογοσ..

Μην αγχωνεσαι..η 1η μου εγκθνοσυνη ηταν εξωμητριοσ..αλλα τωρα περιμενω το 2ο παιδακι μου σε ενα μηνα..κ μενα μου αφαιρεθηκε η  σαλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Diamantina88 είπε:

Καλησπερα σε ολες! Μετα απο μια υγιή πρώτη εγκυμοσύνη απο την οποια απεκτησα την κορη μου διαγνωστηκα κι εγω με εξωμητριο πριν απο λιγες μερες. Η κυηση ηταν στην σαλπιγγα την οποια αφαιρεσαμε λαπαροσκοπικα και τωρα ειμαι στην αναρρωση. Θα μπορούσατε οσες έχετε περασει απο αυτη τη θεση να μου πείτε αν μετα την επεμβαση επηρεάστηκε ο κύκλος και ωορρηξία?? Δεν φαίνεται να έχει κάποια σχεση το ενα με το αλλο αλλα υπάρχουν γυναικες που ισχυρίζονται οτι η ωορρηξία τους μετα το χειρουργείο σταμάτησε να ειναι τακτική.. Όντως συμβαίνει κατι τέτοιο???

Ουτε κι εμένα επηρεάστηκε ο κύκλος μετα το εξωμητριο. Εύχομαι να πανε ολα καλα από εδώ και πέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Ουτε κι εμένα επηρεάστηκε ο κύκλος μετα το εξωμητριο. Εύχομαι να πανε ολα καλα από εδώ και πέρα. 

Σε ευχευχαριστώ παρα πολυ!!! Πολυ χαίρομαι που τελικα δεν ειναι κανόνας και επιστρεφουμε μαλλον σε μια κανονικότητα! Σε ευχαριστώ για την απαντηση και σε εσενα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσι καλησπερα..λυπαμαι που σου συνεβη κ εσενα αυτο..

Εχω να σου πω πωσ ο κυκλοσ μου δεν επηρεαστηκε καθολου..απλα ηξερα πωσ θα μουν γονιμη απο τη μερια τησ σαλπιγγασ που μου απεμεινε..αν κ στην βιβλιογρ αναφερουν πωσ κ απο την αλλη ωοθηκη μπορει να παρει η σαλπιγγα το ωαριο..αυτο μου το χε αναφερει κ ο γυναικολογοσ..

Μην αγχωνεσαι..η 1η μου εγκθνοσυνη ηταν εξωμητριοσ..αλλα τωρα περιμενω το 2ο παιδακι μου σε ενα μηνα..κ μενα μου αφαιρεθηκε η  σαλπιγγα.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Αυτο ειναι σπουδαίο!! Τετοια να μας λετε να παιρνουμε κουραγιο! Ναι αυτο για τη σαλπιγγα ίσχυει υπάρχει και σχετικο paper για το θεμα το εχω διαβασει κι εγω.. Πολυ χαίρομαι για την απάντηση! Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλο το μωρακι σου! Και κατι ακομη κοριτσια, ποσο καιρο σας κρατησε η αιμορραγία μετα την σαλπιγγεκτομη? Και ποσο μετα ηταν περίπου η πρωτη περίοδος? Ευχαριστώ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Diamantina88 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Αυτο ειναι σπουδαίο!! Τετοια να μας λετε να παιρνουμε κουραγιο! Ναι αυτο για τη σαλπιγγα ίσχυει υπάρχει και σχετικο paper για το θεμα το εχω διαβασει κι εγω.. Πολυ χαίρομαι για την απάντηση! Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλο το μωρακι σου! Και κατι ακομη κοριτσια, ποσο καιρο σας κρατησε η αιμορραγία μετα την σαλπιγγεκτομη? Και ποσο μετα ηταν περίπου η πρωτη περίοδος? Ευχαριστώ και παλι!

Καπου τα χω γραμμενα..θα τα βρω κ θα στα πω ακριβωσ..παντωσ δεν ειχα καμμια περιεργη αιμοραγια απο την λαπαροσκοπιση..κ μογ χσ πει ο λαπαροσκοποσ πωσ μετα απο 2 περιοδουσ θα αφαιρουσαμε κ τα ινομυωματα μου..σκεψου πωσ απριλιο εκανα επεμβαση για τξ εξωμητριο..κ τελικα ιουνιο λαπατοσκοπιση για τα ινομυωματα..ειχα ταχεια αναρρωση..ηταν κ το χερι του γιατρου..η 1η περιδοσ δεν αργησε κ πολυ να ερθει ..νομιζω τα θυμηθηκα ολα..χαχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Καπου τα χω γραμμενα..θα τα βρω κ θα στα πω ακριβωσ..παντωσ δεν ειχα καμμια περιεργη αιμοραγια απο την λαπαροσκοπιση..κ μογ χσ πει ο λαπαροσκοποσ πωσ μετα απο 2 περιοδουσ θα αφαιρουσαμε κ τα ινομυωματα μου..σκεψου πωσ απριλιο εκανα επεμβαση για τξ εξωμητριο..κ τελικα ιουνιο λαπατοσκοπιση για τα ινομυωματα..ειχα ταχεια αναρρωση..ηταν κ το χερι του γιατρου..η 1η περιδοσ δεν αργησε κ πολυ να ερθει ..νομιζω τα θυμηθηκα ολα..χαχ

tzenaki1982 ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εγω μετα το χειρουργείο ειδα ελαχιστο αιμα το οποιο σταμάτησε γρήγορα και μετα απο περίπου 5 μερες ειχα μια κλασσικη αιμορραγία τυπου περιοδου. Στον επομενο κυκλο θα δούμε πιστεύω τι γίνεται.. Ανησυχώ λιγο αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα.. Εσυ είχες δυο φυσικες εγκυμοσύνες μετα την επέμβαση? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Diamantina88 είπε:

tzenaki1982 ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εγω μετα το χειρουργείο ειδα ελαχιστο αιμα το οποιο σταμάτησε γρήγορα και μετα απο περίπου 5 μερες ειχα μια κλασσικη αιμορραγία τυπου περιοδου. Στον επομενο κυκλο θα δούμε πιστεύω τι γίνεται.. Ανησυχώ λιγο αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα.. Εσυ είχες δυο φυσικες εγκυμοσύνες μετα την επέμβαση? 

Ισωσ να ηταν η περιοδοσ αυτη η αιμορραγια..

Μην ανησυχεισ καθολου..εγω ααφαιρεσα κ τα ινομυωματα  κ μετα απο 3 κυκλουσ απο την τελευταια επεμβαση θα ξαναπροσπαθουσα για μωρο.

Εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ..

Η 1η ηρθε στουσ 9.μηνεσ μετα το εξωμητριο..κ αφου ειχα αναρρωσει..

Εσενα ποσο σου ειπς να περιμενεισ??

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Ισωσ να ηταν η περιοδοσ αυτη η αιμορραγια..

Μην ανησυχεισ καθολου..εγω ααφαιρεσα κ τα ινομυωματα  κ μετα απο 3 κυκλουσ απο την τελευταια επεμβαση θα ξαναπροσπαθουσα για μωρο.

Εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ..

Η 1η ηρθε στουσ 9.μηνεσ μετα το εξωμητριο..κ αφου ειχα αναρρωσει..

Εσενα ποσο σου ειπς να περιμενεισ??

Εμενα ο γυναικολόγος, μου ειπε εναν κυκλο, στην ουσια δηλαδή μετα την επόμενη περιοδο, θα παω για ελεγχο και αν ειναι ολα οκ ειμαι ελεύθερη να προχωρήσω οπως θελω.. Τουλάχιστον αυτη την πληροφορία εχω μέχρι στιγμης.. Η αιτια που ξέρουμε προς το παρον ηταν συμφυσεις κυριως απο το έντερο που ειχαν αναπτυχθει γυρω απο τις σαλπιγγες. Δυστυχώς εγω το ηξερα αλλα δεν φανταστηκα οτι θα κανανε τέτοια ζημιά.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλό μεσημέρι παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και περίπου 1 χρόνο και θα θελα και εγω με τη σειρά μου να μοιραστώ την ιστορία μου. 

Μαζί με τη σύντροφο μου έχουμε ένα παιδάκι που προέκυψε φυσικά. 

Τον Μάιο του 18 προκύπτει εγκυμοσύνη υπέρηχος ακούμε καρδιά και στην επόμενη επίσκεψη Ιούλιος 18  η καρδιά είχε σταματήσει . Απάντηση των γιατρών τυχαίο γεγονός  προσπαθήστε και πάλι. Σεπτέμβριος του 18 θετικό τεστ  αλλά 5-6 μέρες μετα αίμα βιοχημική εγκυμοσύνη, τυχαίο γεγονός οι γιατροί  κάνουμε καρυοτυπο όλα οκ. Νοέμβριος – Δεκέμβριος 18 βιοχημική και πάλι. Μας συστήνουν να κάνουμε ένα διάλειμμα να ερευνήσουμε τι γίνεται κάνουμε εξετάσεις όλα οκ ΑΜΗ 2,6 TSH κτλ όλα άριστα έρχεται η σειρά μου εξετάσεις για το σπέρμα κατακερματισμός οξειδωτικό στρες κτλ τα πάντα άριστα. Εξετάσεις για θρομβοφιλία ο ένας γιατρός μας λέει μια χαρά ο άλλος θα πρέπει να πάρει η γυναικά  ηπαρίνες χαμηλού μοριακού βάρους. 

  μας συστήνουν να ξαναπροσπαθήησουμε από τον Απρίλιο – Μάιο του 19.  Μάιος του 19 εγκυμοσύνη. Χοριακές καλές προχωράμε ωραία…Ξεκινάμε και τα ενεσακια και τα πρεζολον και τις προγεστερόνες ότι δεν κάναμε στις προηγούμενες . Ιούλιος 19 ανεμβρυική κύηση. 

Στο σημείο αυτό ο ένας γιατρός συστήνει εξωσωματική με pgs προεμφυτευτικο έλεγχο (το να προσπαθήσετε φυσικά είναι αυτοκτονία μας είπε χαρακτηριστικά)  ο άλλος συνεχίστε κανονικά θα έρθει. Οκτώβριος 19 έγκυος βιοχημική.

Έχουμε λοιπόν σε 1 χρόνο και 4 μήνες  5 εγκυμοσύνες 5 αποβολές  ( 1 παλίνδρομη 3 βιοχημικές και 1 κενός σάκος ). Εδώ οι γιατροί διχάζονται οι μεν λένε ότι είναι θέμα ωραρίων (ηλικία 37 ξεκινήσαμε 38 είναι τώρα). Οι δε ότι μπορεί να είναι:  1. Nk cells … 2. Ορμονικά ίσως ναι ισως όχι 3. Μήτρα (συμφύσεις κτλ ίσως ναι ίσως όχι) 4. Ωάρια μπορεί .. μπορεί και όχι και βρισκόμαστε πάλι όχι στο σημείο 0 αλλά ακόμη πιο πίσω.

Προσπαθώ να καταλάβω τόσα χρόνια ερευνών και υποτίθεται εξελίξεων επιστημονικών τεχνολογικών, η διάγνωση του γιατί συμβαίνουν οι καθ εξιν αποβολές είναι λίγο πιο αιολη από τις προβλέψεις των αστρολόγων. Από την εμπειρία σας υπάρχει κάποιος γιατρός οι και γιατροί εξειδικευμένοι στο θέμα των καθ εξιν αποβολών? Και κάτι ακόμα στην Αμερική ο σύλλογος γυναικολόγων δεν υπολογίζει τις βιοχημικές αποβολές ως αποβολές τη στιγμή που δεν υπάρχει κατι στον υπέρηχο. Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να πέρασε από πολυάριθμες αποβολές και να τα κατάφερε τελικά? Τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dadJ είπε:

Καλό μεσημέρι παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και περίπου 1 χρόνο και θα θελα και εγω με τη σειρά μου να μοιραστώ την ιστορία μου. 

Μαζί με τη σύντροφο μου έχουμε ένα παιδάκι που προέκυψε φυσικά. 

Τον Μάιο του 18 προκύπτει εγκυμοσύνη υπέρηχος ακούμε καρδιά και στην επόμενη επίσκεψη Ιούλιος 18  η καρδιά είχε σταματήσει . Απάντηση των γιατρών τυχαίο γεγονός  προσπαθήστε και πάλι. Σεπτέμβριος του 18 θετικό τεστ  αλλά 5-6 μέρες μετα αίμα βιοχημική εγκυμοσύνη, τυχαίο γεγονός οι γιατροί  κάνουμε καρυοτυπο όλα οκ. Νοέμβριος – Δεκέμβριος 18 βιοχημική και πάλι. Μας συστήνουν να κάνουμε ένα διάλειμμα να ερευνήσουμε τι γίνεται κάνουμε εξετάσεις όλα οκ ΑΜΗ 2,6 TSH κτλ όλα άριστα έρχεται η σειρά μου εξετάσεις για το σπέρμα κατακερματισμός οξειδωτικό στρες κτλ τα πάντα άριστα. Εξετάσεις για θρομβοφιλία ο ένας γιατρός μας λέει μια χαρά ο άλλος θα πρέπει να πάρει η γυναικά  ηπαρίνες χαμηλού μοριακού βάρους. 

  μας συστήνουν να ξαναπροσπαθήησουμε από τον Απρίλιο – Μάιο του 19.  Μάιος του 19 εγκυμοσύνη. Χοριακές καλές προχωράμε ωραία…Ξεκινάμε και τα ενεσακια και τα πρεζολον και τις προγεστερόνες ότι δεν κάναμε στις προηγούμενες . Ιούλιος 19 ανεμβρυική κύηση. 

Στο σημείο αυτό ο ένας γιατρός συστήνει εξωσωματική με pgs προεμφυτευτικο έλεγχο (το να προσπαθήσετε φυσικά είναι αυτοκτονία μας είπε χαρακτηριστικά)  ο άλλος συνεχίστε κανονικά θα έρθει. Οκτώβριος 19 έγκυος βιοχημική.

Έχουμε λοιπόν σε 1 χρόνο και 4 μήνες  5 εγκυμοσύνες 5 αποβολές  ( 1 παλίνδρομη 3 βιοχημικές και 1 κενός σάκος ). Εδώ οι γιατροί διχάζονται οι μεν λένε ότι είναι θέμα ωραρίων (ηλικία 37 ξεκινήσαμε 38 είναι τώρα). Οι δε ότι μπορεί να είναι:  1. Nk cells … 2. Ορμονικά ίσως ναι ισως όχι 3. Μήτρα (συμφύσεις κτλ ίσως ναι ίσως όχι) 4. Ωάρια μπορεί .. μπορεί και όχι και βρισκόμαστε πάλι όχι στο σημείο 0 αλλά ακόμη πιο πίσω.

Προσπαθώ να καταλάβω τόσα χρόνια ερευνών και υποτίθεται εξελίξεων επιστημονικών τεχνολογικών, η διάγνωση του γιατί συμβαίνουν οι καθ εξιν αποβολές είναι λίγο πιο αιολη από τις προβλέψεις των αστρολόγων. Από την εμπειρία σας υπάρχει κάποιος γιατρός οι και γιατροί εξειδικευμένοι στο θέμα των καθ εξιν αποβολών? Και κάτι ακόμα στην Αμερική ο σύλλογος γυναικολόγων δεν υπολογίζει τις βιοχημικές αποβολές ως αποβολές τη στιγμή που δεν υπάρχει κατι στον υπέρηχο. Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να πέρασε από πολυάριθμες αποβολές και να τα κατάφερε τελικά? Τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Γεια σου dadJ και καλώς όρισες. Λυπάμαι πολύ για όλα έχει περάσει η σύντροφος σου αλλά κι εσύ. Ασχέτως από το τι φταίει, ίσως κανείς πρέπει να σκεφτεί κατά πόσο είναι διατεθειμένος να ξαναμπεί σε μία διαδικασία που πιθανώς να τον οδηγήσει στο ίδιο σημείο το οποίο και είναι επώδυνο ψυχικά αλλά και σωματικά μπορεί να είναι επιβλαβές. Λέγεται για παράδειγμα ότι τα ΝΚ ανεβαίνουν όσο η γυναίκα έχει αποβολές και παλίνδρομες. Ο γιατρός που σας προτείνει PGS ακούγεται μάλλον να έχει την πιο ορθολογική προσέγγιση γιατί ακόμα και αν η σύντροφος σου έχει ανοσολογικό πρόβλημα (αυξημένα ΝΚ) -κάτι μπορεί να αντιμετωπιστεί με αγωγή κατά την εγκυμοσύνη- σίγουρα σε αυτές τις ηλικίες ο no1 παράγοντας αποβολών, βιοχημικών κλπ είναι οι ανευπλοειδίες (χρωμοσωμικές ανωμαλίες) των ωαρίων (ή αν έχεις αυξημένο DFI μπορεί να φταίει το σπέρμα σου). Αυτό το έχετε ελέγξει; Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η εξωσωματική που μπορεί να συμπεριλάβει και την αξιολόγηση άλλων παραγόντων που μπορεί να ευθύνονται για τις χαμένες εγκυμοσύνες σας (ορμονικοί, ανοσολογικοί κλπ) είναι μάλλον πιο σίγουρος δρόμος από το να το αφήσετε στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Ναι το ελέγξαμε DFI 12,  από το εργαστήριο μου είπαν ότι δεν βλέπουν τόσο καλά αποτελέσματα και ότι η παράμετρος σπέρμα δε θα πρέπει να μας απασχολήσει. Αυτό που με προβληματίζει είναι και το θέμα με τις συμφύσεις (Asherman) που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό μιας και υστεροσκόπηση δεν έχουμε κάνει. Αν κάποιος - κάποια γνωρίζει κάποιον έμπειρο "υστεροσκόπο" καθώς και κάποιον που να έχει εμπειρία για τις καθ εξιν αποβολές ευχαρίστως να μου τον προτείνει. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, dadJ είπε:

Καλό μεσημέρι παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και περίπου 1 χρόνο και θα θελα και εγω με τη σειρά μου να μοιραστώ την ιστορία μου. 

Μαζί με τη σύντροφο μου έχουμε ένα παιδάκι που προέκυψε φυσικά. 

Τον Μάιο του 18 προκύπτει εγκυμοσύνη υπέρηχος ακούμε καρδιά και στην επόμενη επίσκεψη Ιούλιος 18  η καρδιά είχε σταματήσει . Απάντηση των γιατρών τυχαίο γεγονός  προσπαθήστε και πάλι. Σεπτέμβριος του 18 θετικό τεστ  αλλά 5-6 μέρες μετα αίμα βιοχημική εγκυμοσύνη, τυχαίο γεγονός οι γιατροί  κάνουμε καρυοτυπο όλα οκ. Νοέμβριος – Δεκέμβριος 18 βιοχημική και πάλι. Μας συστήνουν να κάνουμε ένα διάλειμμα να ερευνήσουμε τι γίνεται κάνουμε εξετάσεις όλα οκ ΑΜΗ 2,6 TSH κτλ όλα άριστα έρχεται η σειρά μου εξετάσεις για το σπέρμα κατακερματισμός οξειδωτικό στρες κτλ τα πάντα άριστα. Εξετάσεις για θρομβοφιλία ο ένας γιατρός μας λέει μια χαρά ο άλλος θα πρέπει να πάρει η γυναικά  ηπαρίνες χαμηλού μοριακού βάρους. 

  μας συστήνουν να ξαναπροσπαθήησουμε από τον Απρίλιο – Μάιο του 19.  Μάιος του 19 εγκυμοσύνη. Χοριακές καλές προχωράμε ωραία…Ξεκινάμε και τα ενεσακια και τα πρεζολον και τις προγεστερόνες ότι δεν κάναμε στις προηγούμενες . Ιούλιος 19 ανεμβρυική κύηση. 

Στο σημείο αυτό ο ένας γιατρός συστήνει εξωσωματική με pgs προεμφυτευτικο έλεγχο (το να προσπαθήσετε φυσικά είναι αυτοκτονία μας είπε χαρακτηριστικά)  ο άλλος συνεχίστε κανονικά θα έρθει. Οκτώβριος 19 έγκυος βιοχημική.

Έχουμε λοιπόν σε 1 χρόνο και 4 μήνες  5 εγκυμοσύνες 5 αποβολές  ( 1 παλίνδρομη 3 βιοχημικές και 1 κενός σάκος ). Εδώ οι γιατροί διχάζονται οι μεν λένε ότι είναι θέμα ωραρίων (ηλικία 37 ξεκινήσαμε 38 είναι τώρα). Οι δε ότι μπορεί να είναι:  1. Nk cells … 2. Ορμονικά ίσως ναι ισως όχι 3. Μήτρα (συμφύσεις κτλ ίσως ναι ίσως όχι) 4. Ωάρια μπορεί .. μπορεί και όχι και βρισκόμαστε πάλι όχι στο σημείο 0 αλλά ακόμη πιο πίσω.

Προσπαθώ να καταλάβω τόσα χρόνια ερευνών και υποτίθεται εξελίξεων επιστημονικών τεχνολογικών, η διάγνωση του γιατί συμβαίνουν οι καθ εξιν αποβολές είναι λίγο πιο αιολη από τις προβλέψεις των αστρολόγων. Από την εμπειρία σας υπάρχει κάποιος γιατρός οι και γιατροί εξειδικευμένοι στο θέμα των καθ εξιν αποβολών? Και κάτι ακόμα στην Αμερική ο σύλλογος γυναικολόγων δεν υπολογίζει τις βιοχημικές αποβολές ως αποβολές τη στιγμή που δεν υπάρχει κατι στον υπέρηχο. Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να πέρασε από πολυάριθμες αποβολές και να τα κατάφερε τελικά? Τα φώτα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλημέρα.λυπαμαι πολύ για όλα αυτά που έχετε περάσει και μπορώ να σας καταλάβω απόλυτα καθώς έχω παρόμοιο ιστορικό 2 αποβολες και 2 διακοπές κυησης λόγω άρρωστων εμβρύων και τώρα είμαι στην 5η εγκυμοσύνη μετά από προεμφυτευτικο έλεγχο..Είναι πολύ αρχή πριν λίγες μέρες πήρα θετικη χοριακη και αγωνία πολύ..

Παράλληλα κάνω ενέσεις ηπαρινης λόγω θρομβοφιλιας, παίρνω σαλοσπιρ και κορτιζόνη 

Και ειμαι σε διατροφή και αγωγή λόγω διαβήτη κύησης

Επίσης έκανα θεραπεία πριν την εμβρυομεταφορα στη μήτρα λόγω φλεγμονης

Στις καθεξιν αποβολές χρειάζεται παρακολούθηση από διάφορες ειδικότητες γυναιλοκολογο, ενδοκρινολογο, αιματολογο και ότι άλλο χρειαστεί αναλογως..

Δηλαδή πας ρυθμίζοντας ότι μπορείς για να έχεις οσο το δυνατόν περισσότερες πιθανότητες για να πάει καλά..αλλα το πιο σημαντικο για μενα ειναι να ειναι υγιη τα εμβρυα..από κει και πέρα θέμα τύχης..μπορειτε να απευθυνθείτε σε κάποιον γενετιστη για να σας συμβουλέψει..εύχομαι να βγάλετε άκρη και να έχετε σύντομα μια νέα τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...