Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Just now, Summer love είπε:

Αυτό που λέει η Αργκ είναι ότι για να επιβεβαιώσεις ότι ήταν χρωμοσωματικη ανωμαλία πρέπει να ελέγχθει . Τώρα σε εσένα δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει διότι δεν υπάρχει ούτε σάκος . Αυτό που ισχύει θεωρητικά μιλώντας όπως το λες και εσυ δηλαδή ειΝαι ότι πιθανόν να οφείλεται όπως οι περισσότερες από τις αποβολές Α τριμήνου (όχι όλες οι περισσότερες ) . Από εκεί και πέρα αν είχε προχωρήσει η κύηση θα μπορούσε και γίνει ιστολογική , καρυτυποδ κτλ . Τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει . 

 

 

Η προγεστερονη που ανέφερε και η αργκ γίνεται στην αρχή της κύησης καθώς είναι δείκτης βιωσιμότητας . 

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ ότι τώρα παρόλο που είδαμε έναν σάκο σε πολύ πολύ αρχομεβο στάδιο δεν μπορεί να ελεγχθεί ιστολογικα μόνο αν ήταν μεγαλύτερων εβδομάδων... Φυσικά υποθετικά μιλάω και λέω ότι όπως οι περισσότερες βιοχημικες οφείλονται εκιε........ Για αυτό και ρώτησα φταίμε εμείς σε κάτι; η είναι κάτι που έχει να Κα ει καθαρά με το έμβρυο; αλλά. Και πάλι να είναι 2η φορά και να φταίει μόνο το έμβρυο; δύσκολο μου μοιάζει αλλά δνε ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη... Όσον αφορά την Προγεστερονη ναι το ξέρω και κατανοώ αυτό που είπε η αργκ ειδάλλως γίνεται στην περίοδο. Δηλαδή εγώ τώρα που είμαι εν αναμονή αιμορραγίας να πέσει η χοριακη έχει νόημα να την κάνω την Προγεστερονη; αν έχει νόημα αύριο που θ αοαω για χοριακη να ζητήσω και Προγεστερονη. Τι λες; απλά αν ήταν λόγω προγεστερονης όταν ξεκίνησα τα utrogestan   θα είχε αντιμετωπιστιε όλο αυτό σωστά; εγώ Τ ξεκίνησα μόλις είδα καφέ όπως μου είπε ο γιατρός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Just now, Mrs είπε:

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ ότι τώρα παρόλο που είδαμε έναν σάκο σε πολύ πολύ αρχομεβο στάδιο δεν μπορεί να ελεγχθεί ιστολογικα μόνο αν ήταν μεγαλύτερων εβδομάδων... Φυσικά υποθετικά μιλάω και λέω ότι όπως οι περισσότερες βιοχημικες οφείλονται εκιε........ Για αυτό και ρώτησα φταίμε εμείς σε κάτι; η είναι κάτι που έχει να Κα ει καθαρά με το έμβρυο; αλλά. Και πάλι να είναι 2η φορά και να φταίει μόνο το έμβρυο; δύσκολο μου μοιάζει αλλά δνε ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη... Όσον αφορά την Προγεστερονη ναι το ξέρω και κατανοώ αυτό που είπε η αργκ ειδάλλως γίνεται στην περίοδο. Δηλαδή εγώ τώρα που είμαι εν αναμονή αιμορραγίας να πέσει η χοριακη έχει νόημα να την κάνω την Προγεστερονη; αν έχει νόημα αύριο που θ αοαω για χοριακη να ζητήσω και Προγεστερονη. Τι λες; απλά αν ήταν λόγω προγεστερονης όταν ξεκίνησα τα utrogestan   θα είχε αντιμετωπιστιε όλο αυτό σωστά; εγώ Τ ξεκίνησα μόλις είδα καφέ όπως μου είπε ο γιατρός. 

Μην σε μπερδεύουμε μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου και μια χαρά τα κανείς . Δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα άλλο πέρα από τη χοριακη σου . 

Απο όσα έχω καταλάβει τόσα χρόνια (δεν είμαι γιατρός - ο γιατρός σου ξέρει ): νομίζω ότι η αύξηση της προγεστερονης είναι αποτέλεσμα μιας εγκυμοσύνης που προχωράει και όχι το αντίστροφο . Δηλαδή νομίζω ότι όσο Utro και να πάρεις μια εγκυμοσύνη που είναι να λήξει στα αρχικά στάδια θα λήξει άσχετα από την προγεστερονη που θα λάβεις  (έτσι έχω καταλάβει δεν είμαι σίγουρη ) . Πιθανόν να ισχύει μόνο για εκείνες που έχουν θέμα με την προγεστερονη έτσι κι άλλιως όποτε μάλλον λαμβάνουν και από πριν την κύηση . Κάνε για ερώτηση στο γιατρό σου να δούμε τι θα πει και πες μας όποτε τον δεις . 

Παντβς μην μπερδεύεσαι άλλο με τέτοια , μια χαρά σε πάει ο γιατρός σου . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Μην σε μπερδεύουμε μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου και μια χαρά τα κανείς . Δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα άλλο πέρα από τη χοριακη σου . 

Απο όσα έχω καταλάβει τόσα χρόνια (δεν είμαι γιατρός - ο γιατρός σου ξέρει ): νομίζω ότι η αύξηση της προγεστερονης είναι αποτέλεσμα μιας εγκυμοσύνης που προχωράει και όχι το αντίστροφο . Δηλαδή νομίζω ότι όσο Utro και να πάρεις μια εγκυμοσύνη που είναι να λήξει στα αρχικά στάδια θα λήξει άσχετα από την προγεστερονη που θα λάβεις  (έτσι έχω καταλάβει δεν είμαι σίγουρη ) . Πιθανόν να ισχύει μόνο για εκείνες που έχουν θέμα με την προγεστερονη έτσι κι άλλιως όποτε μάλλον λαμβάνουν και από πριν την κύηση . Κάνε για ερώτηση στο γιατρό σου να δούμε τι θα πει και πες μας όποτε τον δεις . 

Παντβς μην μπερδεύεσαι άλλο με τέτοια , μια χαρά σε πάει ο γιατρός σου . 

Δηλαδή μια κοπέλα που έτυχε στην εγκυμοσύνη και είχα πχ καφέ εκκρίσεις που ίσως να οφείλονται σε χαμηλή Προγεστερονη εννοώ ότι δεν έχει στην κύηση τόση όση θα έπρεπε να έχει και πάρει utrogestan δε θα έχει καλό αποτέλεσμα στην κύηση; γιατί γνωριζω υπάρχουν κοπέλες πχ που μετράνε την Προγεστερονη πριν την κύηση εχουν φυσιολογικά επίπεδα και στην κύηση απλά δεν εχουν τις επιθυμητες μονάδες προγεστερονης κι παίρνουν. Utrogestan. Κατάλαβες τι εννοώ; για αυτό ρωτάω έχει νόημα εγώ τώρα να μετρήσω την προγεστερονη; λογικά θα μου την έχει στις εξετάσεις που θα είναι να κάνω... Τι να πω βρε κορίτσια.... Τι να πω... Εμένα αυτό που με φοβίζει πιο πολύ από όλα είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι για το οποοκ ευθύνομαι και δεν επιδέχεται θεραπείας..... Και οι 2 βιοχημικες στην 5η εβδομάδα.... Αυτό με παραξενεύει... Κάτι γίνεται μετά την εμφύτευση.... Προσπαθώ να κρατήσω το θετικό ότι μέχρι στιγμής είχα ειλυκολη σύλληψη αλλά και. Πάλι είναι από μόνο του παρήγορο; Δηλαδή συγνώμη τώρα ουσιαστικά στον οργανισμό τι γίνεται κάθοσο. Περιμένω να πέσει η χοριακη και να δω αιμα; είναι σα ν έχω ένα πεθαμένο έμβρυο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Δηλαδή μια κοπέλα που έτυχε στην εγκυμοσύνη και είχα πχ καφέ εκκρίσεις που ίσως να οφείλονται σε χαμηλή Προγεστερονη εννοώ ότι δεν έχει στην κύηση τόση όση θα έπρεπε να έχει και πάρει utrogestan δε θα έχει καλό αποτέλεσμα στην κύηση; γιατί γνωριζω υπάρχουν κοπέλες πχ που μετράνε την Προγεστερονη πριν την κύηση εχουν φυσιολογικά επίπεδα και στην κύηση απλά δεν εχουν τις επιθυμητες μονάδες προγεστερονης κι παίρνουν. Utrogestan. Κατάλαβες τι εννοώ; για αυτό ρωτάω έχει νόημα εγώ τώρα να μετρήσω την προγεστερονη; λογικά θα μου την έχει στις εξετάσεις που θα είναι να κάνω... Τι να πω βρε κορίτσια.... Τι να πω... Εμένα αυτό που με φοβίζει πιο πολύ από όλα είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι για το οποοκ ευθύνομαι και δεν επιδέχεται θεραπείας..... Και οι 2 βιοχημικες στην 5η εβδομάδα.... Αυτό με παραξενεύει... Κάτι γίνεται μετά την εμφύτευση.... Προσπαθώ να κρατήσω το θετικό ότι μέχρι στιγμής είχα ειλυκολη σύλληψη αλλά και. Πάλι είναι από μόνο του παρήγορο; Δηλαδή συγνώμη τώρα ουσιαστικά στον οργανισμό τι γίνεται κάθοσο. Περιμένω να πέσει η χοριακη και να δω αιμα; είναι σα ν έχω ένα πεθαμένο έμβρυο; 

Δεν τα ξέρω τόσο καλά τα της προγεστερονης γιατρός δεν είμαι . Ρωτά τον να μάθεις για σίγουρα. Οι περισσότερες τελικά βοηθά δεν βοηθά ουτρο πήραμε ....

πραγματικά στο λέω έχεις κάνει τρομερά σενάρια και σκέψεις ... και στο τέλος δεν θα έχεις τίποτα . Το ότι έληξε 5η βδοΜδα ναι μπορεί να μην λέει και τίποτα απολύτως !!!στοβειπε και ο γιατρός σου . 

Οχιιιι δεν ευθύνεσαι πουθενά δεν θα μπορούσες να κανείς κάτι διαφορετικό και δεν φταιες κάπου !!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Δηλαδή μια κοπέλα που έτυχε στην εγκυμοσύνη και είχα πχ καφέ εκκρίσεις που ίσως να οφείλονται σε χαμηλή Προγεστερονη εννοώ ότι δεν έχει στην κύηση τόση όση θα έπρεπε να έχει και πάρει utrogestan δε θα έχει καλό αποτέλεσμα στην κύηση; γιατί γνωριζω υπάρχουν κοπέλες πχ που μετράνε την Προγεστερονη πριν την κύηση εχουν φυσιολογικά επίπεδα και στην κύηση απλά δεν εχουν τις επιθυμητες μονάδες προγεστερονης κι παίρνουν. Utrogestan. Κατάλαβες τι εννοώ; για αυτό ρωτάω έχει νόημα εγώ τώρα να μετρήσω την προγεστερονη; λογικά θα μου την έχει στις εξετάσεις που θα είναι να κάνω... Τι να πω βρε κορίτσια.... Τι να πω... Εμένα αυτό που με φοβίζει πιο πολύ από όλα είναι αν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι για το οποοκ ευθύνομαι και δεν επιδέχεται θεραπείας..... Και οι 2 βιοχημικες στην 5η εβδομάδα.... Αυτό με παραξενεύει... Κάτι γίνεται μετά την εμφύτευση.... Προσπαθώ να κρατήσω το θετικό ότι μέχρι στιγμής είχα ειλυκολη σύλληψη αλλά και. Πάλι είναι από μόνο του παρήγορο; Δηλαδή συγνώμη τώρα ουσιαστικά στον οργανισμό τι γίνεται κάθοσο. Περιμένω να πέσει η χοριακη και να δω αιμα; είναι σα ν έχω ένα πεθαμένο έμβρυο; 

Κορίτσι μου σε παρακολουθώ και καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ άγχος!!! Πραγματικά κάνεις απίθανα σενάρια και βασανίζεις άδικα το μυαλό σου. Θα κάνεις τις εξετάσεις σου και αναλόγως θα πράξεις. Δεν έχει νόημα να αναλωνεσαι με διάφορα υποθετικά σενάρια. Και οχι δεν έχεις πεθαμένο έμβρυο γιατί πολύ απλά δεν πρόλαβε να σχηματιστεί έμβρυο!!! Ηρέμησε, κάνε τις εξετάσεις σου και από κει και πέρα ο γιατρός σου θα σου δώσει όλες τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Κορίτσι μου σε παρακολουθώ και καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ άγχος!!! Πραγματικά κάνεις απίθανα σενάρια και βασανίζεις άδικα το μυαλό σου. Θα κάνεις τις εξετάσεις σου και αναλόγως θα πράξεις. Δεν έχει νόημα να αναλωνεσαι με διάφορα υποθετικά σενάρια. Και οχι δεν έχεις πεθαμένο έμβρυο γιατί πολύ απλά δεν πρόλαβε να σχηματιστεί έμβρυο!!! Ηρέμησε, κάνε τις εξετάσεις σου και από κει και πέρα ο γιατρός σου θα σου δώσει όλες τις απαντήσεις. 

Magda σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και όλες τις κοπέλες που απαντούν. Απλά η ψυχολογία μου αυτή τη 2η φορά δεν είναι καθόλου καλή..... Δε θα ήθελα να ξαναπεράσω το ίδιο πράγμα ούτε εγώ ούτε καμία κοπέλα φυσικά... Έχουν κατακλύσει αρνητικές σκέψεις το μυαλό μου... 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Magda σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και όλες τις κοπέλες που απαντούν. Απλά η ψυχολογία μου αυτή τη 2η φορά δεν είναι καθόλου καλή..... Δε θα ήθελα να ξαναπεράσω το ίδιο πράγμα ούτε εγώ ούτε καμία κοπέλα φυσικά... Έχουν κατακλύσει αρνητικές σκέψεις το μυαλό μου... 

Ενα βημα τη φορα...κανεισ κακο στον εαυτο σου κ στο μωρακι σου..η εγκυμοσυνη εχει πολλα σταδια..κ μεχρι να κρατησουμε το μωρακι μασ στην αγκαλια ολα ειναι αμφιβολα...κοιτα να οπλιστεισ με θαρροσ για να το αντεξεισ ολο αυτο..ακολουθουν πολλεσ εξετασεισ( αυχενικη β επιπεδου κλπ)μην αγχωνεσαι προκαταβολικα για τιποτα..θα τα αντιμετωπιζεισ την ωρα που πρεπει κ αν πρεπει..κ σου ευχομαι να ειναι ολα τελεια..

Μιλα στον γιατρονσου για τα αγχη σου κ τισ φοβιεσ σου..θα πρεπει να βρεθει τροποσ να εισαι ηρεμη γιατι κ οι ορμονεσ μασ τρελαινονται..ολεσ ειμαστε λιγο αγχωμενεσ σ αυτη τη φαση..αλλα.εσυ λιγο το παραεκανεσ..ευχομαι ολα καλα να πανε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Ενα βημα τη φορα...κανεισ κακο στον εαυτο σου κ στο μωρακι σου..η εγκυμοσυνη εχει πολλα σταδια..κ μεχρι να κρατησουμε το μωρακι μασ στην αγκαλια ολα ειναι αμφιβολα...κοιτα να οπλιστεισ με θαρροσ για να το αντεξεισ ολο αυτο..ακολουθουν πολλεσ εξετασεισ( αυχενικη β επιπεδου κλπ)μην αγχωνεσαι προκαταβολικα για τιποτα..θα τα αντιμετωπιζεισ την ωρα που πρεπει κ αν πρεπει..κ σου ευχομαι να ειναι ολα τελεια..

Μιλα στον γιατρονσου για τα αγχη σου κ τισ φοβιεσ σου..θα πρεπει να βρεθει τροποσ να εισαι ηρεμη γιατι κ οι ορμονεσ μασ τρελαινονται..ολεσ ειμαστε λιγο αγχωμενεσ σ αυτη τη φαση..αλλα.εσυ λιγο το παραεκανεσ..ευχομαι ολα καλα να πανε...

Καλημερα tzenaki απλά να σου πω ότι δεν είμαι έγκυος και προετοιμαζομαι για εξετάσεις γιατί από τα λεγόμενα σου αυτό κατάλαβα ότι νομίζεις... Απλώς είμαι σε μια φάση που περναω 2η βιοχημικη κύηση... Βέβαια δεν ξέρω αν είναι βιοχημικη η πλλινδρομη αυτή τη φορά εφόσον είδα σάκο. Σε πολύ αρχομενο στάδιο γιατί ο γιατρός είπε στον υπέρηχο δυστυχώς παλινδρομηση ημουν 5 εβδομαδων και. 4 ημερών . Και απλώς εκφράζω τα συναισθήματα μου και τις φοβίες μου για αυτή τη 2η φορα που το ζω αυτό... Δεν εκφράζω φοβίες για μια εν εξελίξει εγκυμοσύνη δηλαδή... Αλλά για την 2ηνσυνεχομενη φορά που το. Παθαίνω.... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.... 

Link to comment
Share on other sites

@Mrs καλημέρα!!! Έχεις υπερβοοοολικο άγχος και αυτό μόνο κακό μπορεί να σου κάνει!! Έχεις πολλά αναπάντητα ερωτήματα και για μένα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα γράψεις όλα όσα σε απασχολούν σε ένα χαρτί και να κλείσεις ένα ραντεβού με τον γιατρό σου για να σου λύσει ακόμη και την πιο "αστεία" ερώτηση!!! Ειναι ο μοναδικός που μπορεί να σου απαντήσει σε όλα αυτά!!! 

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις έναν έλεγχο σε έναν αιματολογο/ανοσολογο, να σου πάρει το ιστορικό σου και να προχωρήσεις σε εξετάσεις θρομβοφιλιας και κυρίως να δεις το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο όπου είναι επίκτητο και όχι κληρονομικο να δεις δηλ με το που μένεις έγκυος ενεργοποιείται και αυτό όπου προκαλεί θρόμβωση και στη συνέχεια αποβολή (αν και αυτό γίνεται συνήθως σε πιο μεγάλες εβδομαδες).

Τώρα οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι τυχαία σφάλματα κατά τη γονιμοποίηση,που ΔΕΝ έχουν συγκεκριμένη ιατρική αιτία ΟΥΤΕ σχετίζονται με συνηθειες της εγκύου (αυτό γιατί ένιωθες τύψεις που ταλαιπωρήθηκες σε ταξίδι) τώρα πόσο τυχαιο είναι και στις 2 συνεχόμενες φορές ναι είναι πααααρα πολύ συχνό φαινόμενο όχι μόνο για 2 αλλά και για πολλές παραπάνω, ξέρω κοπέλες που είχαν συνεχόμενες 4-6 βιοχημικες εγκυμοσύνες και να είναι οοολες οι εξετάσεις τους απίστευτα καθαρές που στην συνέχεια απέκτησαν τα παιδάκια τους με φυσική σύλληψη!! Τώρα για τον καρυότυπο ζεύγους καντον έτσι κι αλλιώς είναι μια αιματολογικη εξέταση που εξετάζει τον Αριθμό και τη δομή των χρωμοσωμάτων!! Προσπάθησε όσο μπορείς να μην βάζεις κακές σκέψεις στο μυαλό σου και μην κάνεις τραβηγμένα σενάρια,ηρέμησε για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε όλο αυτο τον αγώνα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλημερα tzenaki απλά να σου πω ότι δεν είμαι έγκυος και προετοιμαζομαι για εξετάσεις γιατί από τα λεγόμενα σου αυτό κατάλαβα ότι νομίζεις... Απλώς είμαι σε μια φάση που περναω 2η βιοχημικη κύηση... Βέβαια δεν ξέρω αν είναι βιοχημικη η πλλινδρομη αυτή τη φορά εφόσον είδα σάκο. Σε πολύ αρχομενο στάδιο γιατί ο γιατρός είπε στον υπέρηχο δυστυχώς παλινδρομηση ημουν 5 εβδομαδων και. 4 ημερών . Και απλώς εκφράζω τα συναισθήματα μου και τις φοβίες μου για αυτή τη 2η φορα που το ζω αυτό... Δεν εκφράζω φοβίες για μια εν εξελίξει εγκυμοσύνη δηλαδή... Αλλά για την 2ηνσυνεχομενη φορά που το. Παθαίνω.... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.... 

Πω πω χιλια συγνωμη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Owl το ξέρω έχω πολύ αχγος γιατί το η φορά το βιωνω και αυτή η αναμονη θα πέσει χοριακη και θα έρθει αίμα σε σκοτώνει ορισμένες φορές....οσον αφορά το αντισφωλιπιδικο σύνδρομο θα πρέπει δηλαδή να Κα ω εξέταση και πριν και όταν μείνω έγκυος ; γιατί ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε εξέταση όταν τελειώσουμε με όλο αυτό και όταν μηδενιστεί η χοριακη.. Τότε θα ξεκινήσουμε τις εξετάσεις... Μου το είπε κια ο αιματολογος... Υοαρχει δηλαδή περίπτωση να βγει φυσιολογικό και στην εγκυμοσύνη να αυξηθεί; άρα ποιο το νόημα να κάνω εξετάσεις πριν; τζενακι δεν πειράζει κοπέλα μου κανένα πρόβλημα!!!! Με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστική!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κ απο μενα,σιγουρα ειναι λογικα τα οσα νιωθεις αλλα θα συμφωνησω απολυτα με τα κοριτσια οτι δε χρειαζεται παραπανω αγχος! Προσωπικα ειχα μια βιοχημικη,μια παλλινδρομη, μετα ακολουθησε μια εγκυμοσυνη χωρις προβληματα που μου εφερε το γιο μου κ τωρα παλι ειμαι εγκυος στο β τριμηνο.

Σκεψου οτι μπορει να προσπαθουσες 6 μηνες η 1 χρονο για εγκυμοσυνη χωρις αποτελεσμα κ παλι να μην ειχες καποιο θεμα απλα να ησασταν ατυχοι! Εχει συμβει σε αρκετες φιλες μου (στην ηλικια σου αναφερομαι) κ ποτε δε βρεθηκε καποιο θεμα μετα εκαναν κ 2 κ 3 παιδια,κ ισως να ειχαν κ καμια παλινδρομη (1ου τριμηνου) ενδιαμεσα.

Ξερω οτι η βιοχημικη η η παλινδρομη ποναει πιο πολυ συν ολες τις διαδικασιες μεχρι να μπορεσεις να ξαναπροσπαθησεις αλλα συνηθως ειναι μεσα στις πιθανοτητες ατυχιας (κατι στραβωνει στην ενωση των χρωμοσωματων) οπως το να μη μεινεις εγκυος ενα μηνα ενω εισαι προσπαθειτε κανονικα,ειστε γονιμοι κλπ.

Βεβαια θα ακολουθησεις ο,τι εξετασεις σου προτεινει ο γιατρος σου για να εισαι ησυχη χωρις ομως να πανικοβαλλεσαι. Επισης ενα τιπ,καλο θα ηταν να παιρνεις φυλικο οξυ, αν δεν παιρνεις ηδη!

Με το καλο η επομενη φορα,μεχρι τοτε ψυχραιμια :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Owl το ξέρω έχω πολύ αχγος γιατί το η φορά το βιωνω και αυτή η αναμονη θα πέσει χοριακη και θα έρθει αίμα σε σκοτώνει ορισμένες φορές....οσον αφορά το αντισφωλιπιδικο σύνδρομο θα πρέπει δηλαδή να Κα ω εξέταση και πριν και όταν μείνω έγκυος ; γιατί ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε εξέταση όταν τελειώσουμε με όλο αυτό και όταν μηδενιστεί η χοριακη.. Τότε θα ξεκινήσουμε τις εξετάσεις... Μου το είπε κια ο αιματολογος... Υοαρχει δηλαδή περίπτωση να βγει φυσιολογικό και στην εγκυμοσύνη να αυξηθεί; άρα ποιο το νόημα να κάνω εξετάσεις πριν; τζενακι δεν πειράζει κοπέλα μου κανένα πρόβλημα!!!! Με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστική!!! 

Η χοριακη σου τώρα πόσο είναι? Ξαναεκανες? Αν υπάρχει κάτι θα σου δείξει όταν θα κάνεις τις εξετάσεις!! Απλά αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει κοντά στην αποβολή μην περάσουν δηλαδή και 6 μήνες!!! Το καταλαβαίνω το έχω ζήσει και εγώ 2 φορές μόνο που στην μια είχα δει έμβρυο είχα ακούσει καρδούλα είναι λογικά όσα νιώθεις αλλά με το τοσο πολύ άγχος δεν θα βγάλεις κάτι!!! Οοοοτι και να είναι αντιμετωπίζεται!! Πιστεύω ότι δεν θα έχεις απολύτως τίποτα και η επόμενη σου εγκυμοσύνη θα είναι τελειομηνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl_1 είπε:

Η χοριακη σου τώρα πόσο είναι? Ξαναεκανες? Αν υπάρχει κάτι θα σου δείξει όταν θα κάνεις τις εξετάσεις!! Απλά αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει κοντά στην αποβολή μην περάσουν δηλαδή και 6 μήνες!!! Το καταλαβαίνω το έχω ζήσει και εγώ 2 φορές μόνο που στην μια είχα δει έμβρυο είχα ακούσει καρδούλα είναι λογικά όσα νιώθεις αλλά με το τοσο πολύ άγχος δεν θα βγάλεις κάτι!!! Οοοοτι και να είναι αντιμετωπίζεται!! Πιστεύω ότι δεν θα έχεις απολύτως τίποτα και η επόμενη σου εγκυμοσύνη θα είναι τελειομηνη!!!

Σε ευχαριστώ γλυκια μου. Δε θα αφήσω τόσο καιρό να περάσει θα Κανω τις εξετάσεις μόλις μηδενίσει η χοριακη μου είπε ο γιατρός οπότε θα έχει περάσει κανένας μήνας υποθέτω οπότε πιστεύω να είμαι στα πλαίσια. Εύχομαι να μην χρειαστώ αποξεση. Θα πάω τώρα να μετρήσω χοριακη και θα έχω τα αποτελέσματα το μεσημέρι λογικά. Την προηγούμενη Δευτέρα είχα 669 η 665. Σήμερα πονάω πολύ κια το θέμα είναι ότι ξεκινάω και δουλειά.... Παίρνω παυσίπονο βέβαια αλλά... Αχ κορίτσι μου το ξέρω ότι και αυτό που έχεις ζήσει εσύ ήταν ακόμα πιο άσχημο. Εύχομαι να μην το ζουν οι κοπέλες. Είναι κρίμα... Μακάρι να εισακουστουν οι ευχές σου και όντως η επόμενη φορά να ναι η τυχερή. Για να δούμε πότε θα μας πει ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η χοριακη πήγε σχεδόν 1500 από 660. Δε θυμάμαι ακριβώς το νούμερο. Πάω στο γιατρό. Το εξωμητριο το είχαμε σπολλεισει τι μου συμβαίνει; εω τρομάξει... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mrs είπε:

Κορίτσια η χοριακη πήγε σχεδόν 1500 από 660. Δε θυμάμαι ακριβώς το νούμερο. Πάω στο γιατρό. Το εξωμητριο το είχαμε σπολλεισει τι μου συμβαίνει; εω τρομάξει... 

Να πας αμέσως στο γιατρό και να μας ενημερώσεις. Το εξωμητριο γιατί το είχατε αποκλείσει; νωρίτερα ανέφερες ότι πονας; που ακριβώς πονάς; εύχομαι να μην είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Το είχαμε αποκλείσει γτ είδαμε σάκο σε αρχομένη κύηση...... Μέσα στη μήτρα.... 

Παναγία μου... Τι συμβαίνει..... 

Μη σε πιάνει πανικός. Πονάς χαμηλά από τη μια πλευρά; δηλαδή χαμηλά δεξιά ή χαμηλά αριστερά; Ή πονάς χαμηλά γενικά και αόριστα. Σε μια παλινδρομη που είχα, λόγω ιστορικού εξωμητριου, ο γιατρός όταν είδε σάκο μέσα στη μήτρα πρώτη φορά δε μου είπε με σιγουριά ότι είναι ενδομήτριο. Μου είπε ότι αυτο που βλεπει μέσα στη μήτρα φαίνεται σαν σάκος άλλα στον επόμενο υπέρηχο το επιβεβαίωσε. Επίσης, στην τελευταία έκτοπη κύηση ο γιατρός έβλεπε κατι μέσα στη μήτρα άλλα δυστυχώς δεν ήταν... Δεν τα λέω για να σε αγχωσω άλλα πρέπει οπωσδήποτε να πας στο γιατρό. Και αν πονάς πολύ πήγαινε καλύτερα σε ένα νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πονάω ούτε δεξιά ούτε αριστερά πονάω χαμηλά.... Βέβαια είχα 2 μέρες με δυσκοιλιοτητα και δεν μπορούσα να πάω τουαλέτα και ενιωσ ατό έντερο μου να πονάει απιστευτά... Παναγινμου........ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Δεν πονάω ούτε δεξιά ούτε αριστερά πονάω χαμηλά.... Βέβαια είχα 2 μέρες με δυσκοιλιοτητα και δεν μπορούσα να πάω τουαλέτα και ενιωσ ατό έντερο μου να πονάει απιστευτά... Παναγινμου........ 

Κορίτσι μου πήγαινε άμεσα στο γιατρό τώρα θα φαίνεται καθαρά ο σάκος!!! Να σου πω μια γνωστή μου τι είχε πάθει? Στην αρχή η χοριακη της έμεινε στάσιμη μετά έπεσε και μετά ανέβηκε πάλι και αυτό οφειλόταν σε δίδυμη κύηση όπου ο ένας σάκος δεν πήγαινε καλά και εν τέλει αποβλήθηκε και ο άλλος σάκος πήγε παααρα πολύ καλά και γέννησε κιόλας ένα υγιέστατο μωράκι!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl_1 είπε:

Κορίτσι μου πήγαινε άμεσα στο γιατρό τώρα θα φαίνεται καθαρά ο σάκος!!! Να σου πω μια γνωστή μου τι είχε πάθει? Στην αρχή η χοριακη της έμεινε στάσιμη μετά έπεσε και μετά ανέβηκε πάλι και αυτό οφειλόταν σε δίδυμη κύηση όπου ο ένας σάκος δεν πήγαινε καλά και εν τέλει αποβλήθηκε και ο άλλος σάκος πήγε παααρα πολύ καλά και γέννησε κιόλας ένα υγιέστατο μωράκι!! 

Αυτό συμβαίνει κάποιες φορές σε δίδυμες κυησεις αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται λίγο δύσκολο με βάση τις ημερομηνίες και τις τιμές της χοριακης... Παρόλα αυτά μακάρι να είναι έτσι! Εγώ δε σας κρύβω ότι φοβάμαι για εξωμητριο... Κι επειδή είναι μια κατάσταση που μπορεί να γίνει ακόμα κι επικίνδυνη καλό είναι να πάει το συντομότερο για να αποκλείσει την περίπτωση αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Owl το ξέρω έχω πολύ αχγος γιατί το η φορά το βιωνω και αυτή η αναμονη θα πέσει χοριακη και θα έρθει αίμα σε σκοτώνει ορισμένες φορές....οσον αφορά το αντισφωλιπιδικο σύνδρομο θα πρέπει δηλαδή να Κα ω εξέταση και πριν και όταν μείνω έγκυος ; γιατί ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε εξέταση όταν τελειώσουμε με όλο αυτό και όταν μηδενιστεί η χοριακη.. Τότε θα ξεκινήσουμε τις εξετάσεις... Μου το είπε κια ο αιματολογος... Υοαρχει δηλαδή περίπτωση να βγει φυσιολογικό και στην εγκυμοσύνη να αυξηθεί; άρα ποιο το νόημα να κάνω εξετάσεις πριν; τζενακι δεν πειράζει κοπέλα μου κανένα πρόβλημα!!!! Με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστική!!! 

Κουραστικη δεν γινεσαι..απλα προσπαθουμε να βρουμε τροπο να βοηθησουμε..μαλλον εμπλεξα 2 ιστοριεσ..θα ξαναδοαβασω τη δικη σου..  

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Κορίτσια η χοριακη πήγε σχεδόν 1500 από 660. Δε θυμάμαι ακριβώς το νούμερο. Πάω στο γιατρό. Το εξωμητριο το είχαμε σπολλεισει τι μου συμβαίνει; εω τρομάξει... 

Κορίτσι μου παρακολουθώ την ιστορία σου και το υπερβολικό σου άγχος , περιμένουμε νέα σου οπωσδήποτε ! 

Στην ερώτηση σου για τις 2 απανωτές βιοχημικές και αν ευθύνονται τυχαία ή όχι χρωμοσωμιακες ανωμαλίες είναι ότι σου είπε η @Summer love  δλδ ρουλέτα κ όπως κάτσει η μπίλια ... και φυσικά μια γυναίκα που έχει πολλές αποβολές κάθε είδους βιοχημικές παλλίνδρομες είτε προχωρημένες με διακοπή κυήσης μπορεί να οφείλεται σε τυχαία εντελώς γεγονότα! Έτσι ήμουν κ γω πριν 4 χρόνια σαν κ εσένα ... με μεγάλο ιστορικό .... παλλονδρομηση διακοπή στις 25 εβδομάδες με σπανιότατο συνδρομο πρώτη στην Ελλάδα κ όμως κρατάω τον παιδαρο μου πλέον 20 μηνών κ δεν το πιστεύω !!! 

Δαπανισαμε πολλές χιλιάδες ευρώ σε όλες τις εξετάσεις που υπήρχαν για να ακούσουμε το πόρισμα ότι ήταν όλα τυχαία ....

ετσι λοιπόν κ εσυ θα είσαι μια από τις 99,9% γυναίκες που τους συνέβησαν όλα αυτά τα δυσάρεστα γεγονότα και απλά ήταν τυχαία ! 

Ευχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν κορίτσι μου!! 

Περιμεβουμε με αγωνία τα νέα σου !!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Δεν πονάω ούτε δεξιά ούτε αριστερά πονάω χαμηλά.... Βέβαια είχα 2 μέρες με δυσκοιλιοτητα και δεν μπορούσα να πάω τουαλέτα και ενιωσ ατό έντερο μου να πονάει απιστευτά... Παναγινμου........ 

Δεν εχω χρονο για να διαβασω ολα τα προηγουμενα μνμ..εξεπλαγην μ αυτα τα τελευταια πογ διαβασα τωρα..

Εγω το 2015 νοσηλευομουν για 12 μερεσ για εξωμητριο..κ μεχρι να φτασει η χοριακη πανω απο τισ 1200 μοναδεα κ να δουν πωσ πραγματι ειναι εξωμητριο τα αφηναν ολα ανοιχτα..

Θυμαμαι μου χαν πει κ για μια περιπτωση κοπελασ που ηταν παρομοια με τη δικη μου κ δεν αυξανοταν φυσιολογ κ χοριακη πωσ τελικα εξελιχτηκε σε φυσιολογ εγκυμοσυνη αλλα η ιδια εφυγε απο το νοσοκομειο γιατι η εγκυμοσυνη ηταν ανεπιθυμητη..

Τεσπα..απλα θελω να πω πωσ η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια(..κ εγω μεχρι τελευταια στιγμη τοτε ηλπιζα)κ πωσ εχεισ απο ολεσ μασ τισ ευχεσ να πανε καλα τα πραγματα..

Πολλεσ φορεσ κ τα εργαστηρια κανουν λαθη..η μπορει κ να ταν διδυμη κυηση που δεν προχωρησε ο ενασ σακοσ..απλα θελω να σκεφτομαι θετικα κ να μην το προδικασουμε..ελπιζω να ειναι ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...